NATIONALE R.T.T. FIETSTOCHT VERBROEDERING MET HASSELT OPROEP VOOR MEER BLOEDGEVERS ZONDAGSE BRAND ACHTER KEIZERSHALLEN JUBILEUMREIS NAAR GEMEENTERAAD TE LEDE DE MOEZEL □'□'B'D'B 6 - 20-5-77 - De Voorpost De bloedgevers van hel Rode Kruis Afd. Aalst verbroederen met de bloedgevers van Hasselt. (JM) Aalst moet het wel goed doen. In de vier jaar dat deze natio nale fietstocht voorbehouden aan personeel en begunstig den (echtgenoten, kinderen) van de R.T.T. (regie van telefoon en telegraaf) in het land, zo in Vlaanderen als Wallonië wordt ingericht, is Aalst reeds aan zijn tweede beurt toe. Als inzet van de Week van de Sport genoot T.T.-Kring Aalst de eer deze nationale tocht waarvoor 250 deelnemers wa ren voorzien, getal dat wegens het druilerige weder tot 170 slonk, in te richten. Het werd een fietstocht met een uitge kiend parkoers, meestal over rustige landelijke wegen aan de Vrijheidsstraat te Aalst via Hof- stade, Gijzegem, Lebbeke, Buggenhout, Malderen, St- Amands aan Schelde naar Londerzeel waar een uurtje in de zaal Egmont werd verpoosd en de knapzak duchtig aange sproken De terugweg leidde de moedi gen, die slechts één maal door een bui werden geplaagd, maar dan een bui die drie kwar tier duurde, via Wolvertem en Brussegem naar Mollem, Op wijk. Asse en Baardegem. Hier werd dan verpoosd tot 14.30, enerzijds om eens te drinken en anderzijds om mooi in groep weer te kunnen starten want zoals de stadspolitie de groep had begeleid bij het vertrek tot aan de grens van Groot-Aalst te Gijzegem stonden politie mannen het peleton nu te Baardegem af te wachten aan «Ons Huis». Over Meldert via de Molenvijver en rakelings naast de abdij Affligem ging het dan door de Dreef, berg-af. te rug naar Aalst waar de deel nemers op een receptie wer den onthaald in de ruime eet zaal van het RTT-gebouw. Daarna werd aan de deelne mers een flinke koude schotel gratis aangeboden met een pint Aalsters bier en dit in aan wezigheid van Prins Karnaval en Bloemenfee Gilly om de Bacchusfiguur van de Bierprins niet te vergeten. Direkteur van de Transmissies, Oktaaf Hoe- beeck voorzitter van de TT- Kring Aalst, richtte in beide landstalen het woord tot de vele deelnemers en dankte hen voor hun moed en prestatie terwijl hij ook de plaatselijke or ganisatoren even in de bloemen zette Spijtig genoeg zonder mikro werd dan de uitslag geproklameerd. Volgens het aantal deelnemers, het enig kri- terium, haalde Aalst het met 48 deelnemrs, voor Brussel met 8, Ninove met 15, Roeselare met 13, Charleroi met 9, Ant werpen en Brugge elk met 7, Heemstede met 5 en Meche- len, Gent en Waver elk met vier. Aan elke TT-Kring werd een beker, een schaal of een herinneringsplaket uitgereikt terwijl alle dames met bloemen werden bedacht en alle deel nemers en aanwezigen een mooie Parker mochten ontvan gen als aandenken. Speciaal werden nog eens ge feliciteerd Bruno Coopman van Erembodegem. de jongste deelnemer, en de alom met zijn voornaam voldoend geker.de «Nele», RTT-man uit Brussel die het restaurant van de Regie openhoudt in Barvaux en, te- Reis naar de Moezel. Hopelijk met een stralende lentezon komt men via de autostrade vlug in Liége, de «Cité Ardente» waarna men, na de Meuse te hebben overge stoken de schilderachtige Ves- dervallei volgen tot Chaudfon- taine. De «Prince de Liége»-bron uit de 10de eeuw doch pas vens als verst verwijderde deelnemer, rechtstreeks uit dit toeristisch Ourthestadje kwam aangepeddeld. Ook de ongelukkigste deelne mer, de heer Huyghens die niet minder dan drie maal platreed, werd met een geschenk be dacht, als troost dan voor de opgelopen miserie 1e Schepen Eddie Monsieur die samen met de Prinsen en de Fee de geschenken over handigde, dankte dan de deel nemers die de week van de Sport zo mooi en zo moedig hadden ingezet en feliciteerde Aalst en de organisatoren voor de volgehouden inzet voor deze prachtige vorm van vrije tijdsbesteding. Met 'n voet balmatch op het terrein van Honda zal de TT-Groep Aalst deze Week dan ook besluiten. L.H. uitgebaat sinds 1734 geeft er water van 36 graden Celsius, bovendien geneeskrachtig. Even voorbij Theux komen we langs Franchimont. U allen nog welbekend wegens de helden moed van de zeshonderd Franchimontezen die hun leven gaven in de strijd tegen vreemde overheersers. Banneux, bijna op de reisweg, wordt even aange daan en bezocht waarna men via de kuurstad Spa en na een deel van het autocircuit van Francor- champs tc hebben bereden in Malmédy belanden dat van 1815 lot 1919 bij Duitsland gean nexeerd was. Door een deel van het Hoogveen bereikten men na Butgenbach de Duitse grens bij Losheimcrgraben. Na Stadtkyll met de oude vestingwerken en Jiinkerath waar voorheen een Romeinse vesting «Icoriqium» was komt men in de Vulkan- Eitël waar nog duidelijk sporen van vroegere vulkaanuitbarstin gen zijn te zien. niet alleen aan bovenliggende basaltlagen maar ook door de grote, volgelopen kraters, nu de «Maare» rond Daun. Trechtervormige diepten zijn ze nu de stille getuigen van vulkanische aktiviteiten ruim tienduizend jaar vóór onze tijdrekening. Zo komen we o.a. langs het «Totenmeer» waar in de Kxle eeuw het aan de oever van dit meer gelegen dorpje door een pestepidemie totaal uit stierf. op uitzondering dan van de pastoor die de doden begroef en het dorpje verliet, het kerkje desolaat achterlatend. Dit be hoort niet tot de legende maar wel tot de historie. Via het Pulvermaar. het mooiste van de Eifel en het diepste meer (76m) van gans Duitsland, daalt men dan flink af naar het dal Mathieu nog enige weten schappelijke toelichting. De bloedgeverij, zoals hij zei, rustte op twee pijlers: de wetenschappelijke staf te Brussel, en de bloedgevers. Wat zou er gebeuren als de ze laatste groep eens zou staken, zo vroeg Dr. Mathieu zich af. Hij noemde de bloedgevers ook huma nisten: zij geven bloed aan gelijk wie, vriend of vijand. ««Het zijn goede mensen, verstandig en moedig». De afkeer van veel mensen om bloed te geven vatte hij kernachtig samen: schrik om de prik. De burge meester richtte zich daarna voornamelijk tot de pers mensen zij waren goed ge plaatst om het publiek te sensibiliseren voor de nood aan bloed en bloedgevers. Toen werd een glaasje ge dronken en een foto geno men, waarbij Burgemeester D'haeseleer Dolf Liebaut behulpzaal was om hem verder te helpen en te bege leiden. Wilfried Lissens Zondag 15 mei bood de stad de bloedgevers van Aalst en uiteraard ook die van Hasselt een receptie aan. Burge meester mevrouw D'haeseleer waren aanwezig, evenals de schepenen Bourlon, De Maght en Roels en Raadslid Pyck. Van de bloedgeversverenigingen waren verschillende be stuursleden op post. Het ging er gemoedelijk aan tóe. Burgemeester D'haeseleer had immers in zijn toe spraak meteen de juiste toon gevonden. Hij begroe te in het bijzonder de Has seltse delegatie, en ver heugde zich over de vriend schapsbanden tussen de twee steden. Hij had het over de inzet van de bloed gevers die hun ««kostelijk bloed kosteloos ter be schikking» van de anderen stellen. ECHT HELPEN Hulp verlenen mocht vol gens de burgemeester niet uitsluitend financieel ge zien worden: ««werkelijk hulp bieden ligt veel die per». HISTORIEK De burgemeester gaf een korte schets van de evolutie in het bloedgeven. Vroeger werd bloedverlies als ver lies van gezondheid gezien. In de oudheid dronk men zelfs bloed omdat men dacht hierdoor langer te zul len leven. In 1492 had de eerste bloed transfusie plaats op Paus Innocentius de Achtste. In 1616 ontdekt men het me chanisme van de bloedsom loop. Men voert intussen meer en meer bloedtransfu sies uit die echter vaak dra matisch aflopen, bij zoverre dat het Franse Parlement ze doet verbieden. Pas einde 1800 begin 1900, nemen de zaken de goede wending: men had de bloedgroepen ontdekt. Een tweede be langrijke stap werd gezet door de Belgische Prof. Gustin (Brussel): hij vond de gepaste samenstelling: natriumcytraat, glucose en bloed. In 1940 ontdekt men een groep geleerden waar onder de Belg Prof. Moreau (Luik) de resusfactor. Dit ruimde meteen de laatste grote hindernis op om zon der gevaar bloed naar een ander lichaam over te heve len. NOODZAAK Burgemeester D'haeseleer onderstreepte verder de nood aan bloed en bloed gevers. Dankzij hen kon het Rode Kruis het bloed inza melen waaraan in deze mo derne tijd zoveel nood is: ««Velen onder u hebben le vens gered!» CIJFERS In het kort loofde hij ook de Nationale Dienst van het Bloed, en citeerde enige cij fers uit het jaarverslag (1976) van deze vereniging: in 1976 waren er welgeteld 541.916 bloedafnamen, wat een stijging van 5,06% be tekent. In Oost-Vlaanderen geven gemiddeld 78% van de inwoners bloed. Voor Limburg was dat 38,58%. De vraag naar bloed blijft echter ook stijgen. DANK De burgemeester dankte dan nogmaals de bloedge vers in naam van het sche penkollege en de gemeente raad, evenals de heer Jans- sens die de voorzitter verte genwoordigde, juffrouw Eemans en voorzitter Hoste ««De Pelikaan» en sekretaris De Pril. WEELDE Schepen van Volksgezond heid Roels nam vervolgens het woord: hij herinnerde aan het tema van de Rode Kruis-veertiendaagse: vre de. Hij citeerde ook Juvena die (toen al) over de weel de kloeg en zelfs beweerde dat vredestijl soms meer slachtoffers maakte dan een oorlog, juist omwille van de weelde. Schepen Roels wees in dit verband dus op de slachtoffers op de weg. Hij wees er ook op dat de bloedtransfusie dienst één der belangrijkste diensten van het Rode Kruis was: 95% het bloed werd door het Rode Kruis ver deeld. PLASMA Maar de behoefte aan bloed blijft stijgen. De weten schap vordert, zodat men zich nu ook meer toelegt op het «winnen» van bijstoffen uit het bloed. Vandaar het feit dat men, naast de bloedgever, ook reeds de «plasma-gever» vindt. Want er is grote nood aan plas ma. GESCHENK Als aandenken had de dele gatie uit Hasselt een fles jenever meegebracht die door de burgemeester in dank werd aangenomen. De burgemeester schonk aan de Limburgers dan een herinneringsplaket van onze stad. OUDSTE BLOEDGEVER De voorzitter van de Vrien denkring van het Rode Kruis te Aalst maakte ons al bekend dat de vereniging volgend jaar 20 jaar bestaat en dat men dan wat uitge breider zal feestvieren (15. 10.78). Hij zette ook het vol le licht op Adolf Liebaut die zelfs van arm tot arm bij een barende moeder had gele gen en zo in één keer een klein en groot leven had ge red. Dolf Liebaut kreeg de tranen in de ogen. De voor zitter deed een felle oproep om meer bloedgevers. Hij rekende ook op de mede werking van het stadsbe stuur, die door de burge meestertrouwens werd toe gezegd. PRIK Aanvullend gaf Dokter Vorige zondag, in de heel vroege ochtend, nl. om halfzes, leek het er sterk op dat onze Keizershallen in vuur en vlani stonden. Tenminste, die indruk kreeg men als men zich op de Keizerlijke plaats bevond. Wanneer men in de richting van de hallen keek. zag men een enorme rookpluim opstijgen! De bewoners van de straat die aan de achterkant van de Keizershallen loopt, zagen echter beter. Het waren immers niet deze laatsten die in brand stonden, maar wel een schuilhut van de bouwfirma Meganck. De hut. -8m x 3m x 3m. brandde volledig uit. Naar een oorzaak tastte men vorige zondagavond nog volledig in het duister. VOIgende week maandag 23 mei om 19.30 uur vindt gemeenteraadszitting plaats. Het agenda ziet er als volgt uit: 1. Uitbreiding openbare verlich ting Suikerstraat en Spoorstraat 2. Sociale Woonwijk «Veilig Wonen» - Lening Gemeente krediet voor aanleg van open bare verlichting. 1ste fase. 3. Heffing belasting op dans partijen 4. Heffing belasting ophalen huisvuil 5. Vaststelling welvoeglijk heidspremie voor afgeschafte voetweg nr. "3 in deelgemeente Oordegem. 6. Aankoop strook grond. Dorp Wanzele. definitieve beslissing Definitieve vaststelling begt ting 197". GEHEIME ZITTING 8. Gemeenteschool Oordegel tijdelijke aanstelling kleutc leidster, bekrachtiging besli Kollege. 9. Interkommunalc Imelous in voordracht kandidaat beheerd >i 10. Sekretaris-bibliotheka ris« de gemeentelijke muziekschol 'u benoeming in vast verband. Op zaterdag 28 mei tot en met maandag 30 mei, dus het hele Pinksterweekend gaat de dertigste maal de Pinksterreis door waarbij een schare reislustigen van Meldert en omgeving zo qua bezienswaardigheden als qua genieten van de natuur en ontspanning aan hun trekken komen. Waar de reis reeds ging naar Frankrijk met o.a. Parijs, Boulogne of de Vogezen leidde deze tocht toch meest naar de Bondsrepubliek waar de Rifel het Sauerland, het Zwarte Woud, de boorden van de Rhein of de vallei van de Ahr. Dit jaar is de vallei van de Moezel uitgekozen tot pleisterplaats en dan wel het Middeleeuws dorpje Elienz in de onmiddellijke nabijheid van een toeristische parel Cochem. van de Mosel dat men bereikt bij de oude Keltische stad Cochem, die zelf door haar schrijfwijze met de in het Duits ongebruike lijke «C» haar oude oorsprong nog verraadt. Dit toeristisch pareltje dat men bezoekt en waarheen men wel terugkeert biedt tal van mogelijkheden. Niet alleen is er de mooie Moselpromendade. maar ook is er de oude stad. bekroond door de aloude Cochemerburcht, de mogelijkheid tot allerhande boottochten op de romantische rivier, de zetellift en ook niet te vergeten de talrijke typische Weinstuben. Het einddoel is echter Ellenz en in het «EllenzerGoldbaumchen» vlak bij de Mosel gelegen met een ruime parkeergelegenheid, verblijft men dan tot maandag na het Mittagessen. Niet alleen wacht daar goede «Verplfegung» maar in het hotel zelf speelt een Amusements- kapelleen voorde jeugdigen is er de kelder met de diskoteek. Een korte Spaziergang na het avond- C eten laat ons kennis maken mv de nauwe Gassen en de typischL Middeleeuwse straatjes met cijj. vele merkwaardige drankgel» genheden. s' Zondagsvoormiddags is <4 gelegenheid tot bijwonen van dp Mis maar men weer met d|a Heilige Geist kunnen kennisv maken, ofwel kan gezonnebaad1 worden op het hotelterras lstr etage, of geflaneerd langs de mij wijndruiven begroeide hellingep langsheen de Moezel, gekuurd door het medievaal dorpje J® gewandeld tussen de wingeif* naar het openluchtzwembad. 's Namiddags is er een overzag naar het naburige Beilstein mil de typische burcht en eet* boottocht op de Moezel waarbp ook andere Moeselstadjes wofC den aangedaan waarna de hjx ons terugbrengt naar ons eigep «Goldbaümchen». Na h#< Abendessen volgt dan de twee®! helaas reeds de laatste avonlK waarin de Stimmung hopelijfri weer hoog oplaait. Maandap dag van de terugkeer naar Wi eigen Heimat, brengt ons eerfe 'nog een ultieme keer naar hjKj mooie Cochem en eveneens na»C de Kellereibesichtigung niJN< Weinprobe waar het WinzeW vcrein van de Kreis Cocheni£ Zeil miljoenen liter Moselwijl heeft opgeslagen in vaten t|_ een inhoud van 8000 liter. In Probierhalle kan dan words) kennisgemaakt met Qualitafe( weine mit Pradikat «Kabinetig «Spatlese» en «Auslcse». Hifi Probierglas kan U dan matei meenemen als souvenir. Het is »g de prijs ingekalkuleerd waife men heeft reeds ondervond! u dat die glazen vaak toch werdi e meegenomen. j Na het Mittagessen volgt da spijtig genoeg reeds de thuisre dwars door de Eifel en b Blankenhcim aan de bron vs de Ahr. Scheleiden en h overbekende Monschau b reiken we de autostrade voorb Eupen die ons veilig huiswaar leidt. Weer is. voor de dertigs maal dan. de tocht voorbij wa vakantie is slechts «de kor periode tussen plannen herinneringen». l|

De Voorpost | 1977 | | pagina 6