PAARDESTAL TE HERDERSEM MOCHT NIET VOOR LERAAR, WEL VOOR «VEEHOUDER» HET VLAAMS CENTRUM TE MERE: INSPIRERENDE AKTIVITEIT? BARBECUE IN DE FALLUINTJES AALSTERS KOLLEGE VOLGT GEWIJZIGD STEDEBOUWADVIES De Voorpost - 20-5-77 - 9 14 Ingang Levionois. Een krotwoning, of hoe open vensters en deuren een huis op enkele jaren tijd onbewoonbaar maken. Op 3 mei 1977 volgde het Aalsterse bestuurskollege het gewijzigde advies van de provinciale dienst stedebouw», advies dat betrekking heeft op de bouwaanvraag van dhr. Henri Nagels uit Hofstade. De heer Nagels, die technisch leraar is, had op zijn eerste bouwaanvraag, tot oprichting van een paardestal in het denderland te Herdersem, op 15 maart 1976 een weigering gekregen van het toenmalige Herdersemse kollege. Deze weigering was gebaseerd op het advies terzake van «stedebouw» en werd verantwoord met verwijzing naar dit ongunstig advies. In dit advies was verwezen naar de onverenig baarheid van het op te trekken gebouw met de «goede aanleg, in het bijzonder met de bestemming» van het gebied. Volgens het huidig van krachtzijnde gewestplan wordt het aldus genoemde «denderland» te Herdersem - dit is het vroegere overstromingsgebied van de dender - als «agrarisch waardevol, gebied omschreven. Dit betekent dat dit gebied een zeer specifieke bestemming is toegewezen en dat aan de huidige toestand dus ook geen verandering mag worden aangebracht. Het is daarom dat de werkgroep «Leefmilieu» zich de vraag stelt of, met deze goedkeuring tot het bouwen van een zoaenoemde paardestal met een eerste stap wordt gezet naar de verdere urbanisering van dit waardevolle natuurgebied. De werkgroep «leefmilieu» protesteert dan ook met klem tegen het verlenen van deze vergunning, door het schepenkollege aan dhr. Nagels, om in dit gebied een gebouw op te trekken. Ingang De Nayer via een pittoreske toegang waarbij-de verdieping van het pand aan de St Jobstraat a.m. rust op rondbogen in metselwerk) en langs een smal open gangetje bereikt men in de binnenblokbebouwing (Ine eenlaagse arbeidshuisjes. Ze zijn allen verbouwd, doch o.m. de sporen van de houten lateien en mogelijk eveneens van een vroegere opkamer, en de volumina wijzen op hoge ouderdom, (begin 19de eeuw) STEDEBOUW GOOIDE ROEROM Toen destijds nog te Her dersem over de aanvraag an dhr Nagels, tot het bouwen van een «Paardestal» van 24 'm x 8m, met 10 boxen van elk 3,00 m x 2,90 m, met een voederruimte van niet minder dan 9m x 8m, en toilet, een beslissing dien de genomen, werd door het toenmalige Herdersemse kollege geheel afgehandeld volgens het advies van «ste debouw». Zoals hoger vermeld was dit advies ongenuan ceerd en voldoende gemoti veerd, negatief, zodat hier mede deze zaak zijn «voor lopig» beloop had gekre gen. Tegen dit ongunstig advies van stedebouw werd blijkbaar door de heer Henri Nagels in beroep gegaan aangezien op 3 november 1976 net Herdersems kolle ge opnieuw deze aanvraag diende te behandelen als gevolg van het gewijzigde stedebouwadvies terzake. Er moesten zich intussen dus nieuwe feiten hebben voorgedaan welk de gevol machtigde ambtenaar als «gegronde reden» kon zien om op zijn oorspronkelijke interpretatie terug te ko men. .Volgens de motive ring van dit tweede - en tegengesteld met het eerste - stedebouwadvies zou het hier gaan om een gebouw dat uitsluitend voor «agra rische» doeleinden zou wor den gebruikt aangezien via het Ministerie van Land bouw intussen was be richt dat dhr Henri Nagels een «veehouder» zou zijn. Het is hierop dat de werk groep «Leefmilieu» zich en kele pertinente vragen stelt. Allereerst, is dhr. Nagels, technisch leraar of veehou der of allebei. Indien dhr. Nagels «veehouder» is, werd hij dit dan pas nadat zijn bouwaanvraag werd af gewezen of was dit ineens de subtiele weg langs waar een bouwvergunning kon worden verkregen. Wordt door het ministerie van Landbouw niet te lichtvaar dig omgesprongen met de argrarische beroepen door zo maar eenieder wie, die er enkele huisdieren op na houdt als hobby, als «agra riër» te katalogeren. De werkgroep «Leefmilieu» stelt zich de vraag of derge lijke handelswijze geen de gradering inhoudt van het beroep landbouwer of vee houder. HERDERSEMSE KOLLEGE BLEEF BIJ WEIGERING Het nieuwe advies van ste debouw was voor het Her dersemse kollege blijkbaar niet van deze aard dat er op de oorspronkelijke weige ring diende teruggekomen. Op 3 nov. 1976 besliste men te Herdersem dat het bij het oude besluit bleef en dit, omdat, volgens het Herder semse kollege, geen nieu we aanvraag was binnenge komen die op een andere bestemming wees, de be trokken aanvrager geen landbouwer noch veehou der is doch technisch leraar en het de bekommernis is van het kollege om, zoals voorzien in het gewestplan, het denderland te vrijwaren. Volgens sommigen zou dhr. Nagels, sedert hij deze gronden te Herdersem in zijn bezit heeft, reeds ver schillende kleine overtre dingen hebben begaan, met name: verbrandingswerken en aanplantingen zonder vergunning. Er wordt ook van bepaalde kant gewezen op de wijze waarop hier plots met een nieuw advies werd uitgepakt; mensen uit Herdersem spreken zelfs van «gemanoeuvreer». AALSTERS KOLLEGE VOLGT «LANDBOUW» Het is dus langs het Mi nisterie van Landbouw om dat Stedebouw in tweede instantie zijn advies ging herzien. Ook voor het nieu- we-Aalsterse kollege heeft de «Landbouw»-bewijsvoe- ring blijkbaar voldoende ge wicht in de schaal weten te leggen. Als natuurlijke erf genaam van het Herdersem se gemeentebestuur en zijn kollege, had men anders kunnen verwachten dat het Aalsterse kollege eerder de zienswijze zou hebben ge volgd van de «mensen van ter plaatse». Op de nu aan het Aalsterse gemeentebe stuur gerichte bouwaan vraag van dhr. Henri Na gels, op datum van 27-1-77, werd op 3/5/77 door het schepenkollege beslist een bouwvergunning af te leve ren. Aalst houdt dan duide lijk geen rekening met de Herdersemse beslissing van vorig jaar. Men mag dan aannemen dat het Aalsterse kollege van mening is dat het voldoende is om er een vijftal poney's op na te hou den - tot voor enkele maan den waren dat er slechts drie om als veehouder te worden beschouwd en van de uitzonderingsmaatrege len voor dit beroep te kun nen genieten. Sommige Herdersemse ingewijden zien het geheel eerder als een gekleurde beslissing en wijzen op een niet te mis kennen Hofstaadse in vloed. De bouw van deze paardestal in het dender land, tussen de Hamme- straat en de dender, zou volgens de plannen, in hout worden uitgevoerd; het dak zou met golfasbest platen worden toegedekt. Er is elektrische stroom voor handen doch gen leidings water en ook geen riole ring er is wel een sterfput voorzien. Ai werd de beslis sing van het schepenkolle ge eenparig genomen toch geen geruchten alsof een der schepenen het niet eens zou zijn met deze gang van zaken Hij zou reeds van voordien te kennen hebben gegeven dat ook hij de vrij waring van het denderland gebied voorstond en een voorstander is van het op trekken van gebouwen al daar. WIE IS AGRARIËR Wij laten hier het officieële en het officieuse feiten - en nieuwtjes relaas voor zich zelf spreken. Wat de bedoe lingen van dhr. Henri Na gels zijn kan alleen duide lijk blijken over enkele ja ren. De vraag kant niettemin toch gesteld worden of het voldoende is om via een «kunstgreep» beroep te kunnen doen op speciale konsideraties» welke alleen maar in aanmerking zouden mogen komen als er niet de minste twijfel kan bestaan over de interpretatie der fei ten. Is iemand, zoals dhr. Nagels, als eigenaar van onlangs nog drie en nu een vijftal poney's al of niet een veehouder? Indien wel, dan opent die ongetwijfeld vele perspek- tieven voor huis-tuin-en keuken fokkers en groen- tentelers. Een goede raad, vrijetijds-agrariërs, zorg dat je d'er bij bent voor de volgende droogte-, waters nood-, vorst- of welke ande re vergoeding ook welke voor de landbouw- of vee teelt wordt uitgetrokken. Men kan nooit weten dat het lukt als de wind effe meezit! E.V. Het Vlaams Centrum pakt de jongste weken uit met een intense aktiviteit. En de variatie die erin steekt is bijna ongelooflijk voor een dorp als Mere: een paar weken geleden stond er een antiekbeurs op de affiche, verder het optreden van Tine Ruysschaert en vorige week het Lentekoncert, aangeboden ten voordele van de bouwgroep Tu nesië. Straks komt er een kinderorkest op bezoek uit West-Berlijn. Vrijwel het hele programma kan onder dezelfde noemer geplaatst worden: 't Is erg hoogstaand voor Mere; het spreekt slechts een selekt publiek aan, maar toch, we zijn gelukkig dat dergelijke aktivi teit hier kan bloeien als inspiratiebron. HET LENTEKONSERT Vorige zaterdag had in de zaal van het klooster het jaarlijks lentekon- sert plaats ten voordele van de bouwgroep Tunesië, een initatief dat uitgaat van hetV.T.I. te Aalst. Elk jaar vertrekt er een troep jon gelui uit de streek naar Tunesië om er eenvoudige woningen te bou wen voor de inlandse bevolking. De bouwgroep dient zich aan als werkend aan ontwikkelingssa menwerking. In de afgelopen ja ren zijn er aldaar reeds verschei dene woningen gebouwd en aldus verdient men degelijk onze waar dering, Men is zich bewust van de beperktheid, die elke karitatieve instelling in zich draagt: de nood is onoverzichtelijk, zodat men tens lotte niet goed weet voor wie men bouwt: voor de meest behoeftigen of voor de meest behoeden, die ook niet volgens westerse maat staven leven? Meerdere jonge mensen zijn uit Tunesië terugge keerd met een kritischer visie op ontwikkelingssamenwerking en met een meer gerelativeerd oor deel over de realisaties van de bouwgroep. En dat juist vinden wij reeds de moeite waard om de groep een riem onder 't hart te stekenDe konfrontatie met de fei telijke situatie spreekt de jongeren toch meer aan dan een zondagse preek. En juist ten voordele van deze groep heeft voorzitter Jozef Van Herreweghe een lentekonsert te Mere op touw gezet. Graag hadden we hem hierover een paar vragen gesteld, doch neen, we konden hem niet bereiken. Later misschien. Het programma van het lentekon sert bestond uitsluitend uit klas sieke muziek en volksmuziek, ge bracht door het gemengd koor «Laat blijde weergalmen» uit Aalst. Het mag gezegd dat de uit voerders erin geslaagd zijn de har ten van de toehoorders te verwar men. Vooral de bariton V. Van Frachem wist het publiek diep te raken. De solo-virtuosen A. Wil- lems, viool. Lieve Van den Bos sche en L. Van der Paal. pianisten, waren een oase van smaakvolle muziek in ónze wereld, die over loopt van het kommcrciële gedoe. Na het konsert verbroederde de Tunesië-groep, de uitvoerders en het publiek in het Hof ten Dale, dal plots overvol liep. Er was een hartversterkende ambiance. PORTUGEES KINDERORKEST VAN BERLIJN Tijdens het Pinksterweekend komt jawel, het Portugees kinderorkest van West-Berlijn naar Mere. Het zal er twee maal optreden, nl. op het mei-avondfeest op zaterdag 28 mei in 't Hof ten Dale en 's ander endaags op Pinksterzondag in de zaal van het klooster te 15 umet een volledig programma van an derhalf uur. Dat dit kinderorkest onder leiding staat van Pater Lie ven D'Hoker, zal bij velen de frank doen vallen: jawel, Lieven D'Hoker is een rasechte Mere- naar, die na zijn studies in Duits land en Portugal nu in West- Berlijn beland geraakte. Hij is daar momenteel verantwoordelijk voor de opvang van de Portugese gastarbeiders, die in West-Berlijn toekomen (of meestal toekwamen, gezien er sinds de Portugese om wenteling minder gastarbeiders naar Duitsland afzakken). Hij slaagde'erin een orkest samen te stellen uit de Portugese kinderen. Te Mere bestaat het gezelschap uit 16 meisjes en jongens tussen 8 en 14 jaar, allemaal kinderen van Portugese gastarbeiders. Vol gende instrumenten worden be speeld: blokfluiten, melodica, me- talofoon, ritmeinstrumenten. Al lemaal in de lijn van Karl Orff. In het programma komt er geen enkel gezongen lied voor. Alle kinderen zijn minimum drie jaar in Berlijn en ze spreken alle maal vlot Duits Immers. Pater Lieven D'Hoker heeft er een school voor die kinderen opgericht en we vermoeden dat ze allemaal leerling zijn aldaar. Het interna tionaal gezelschap komt te Mere aan op vrijdag 27 mei en blijft hier tot maandag 30 mei. De kinderen krijgen onderdak in het klooster. Nog dit: het programma van Pink sterzondag in het klooster bestaat uit drie delen: volksdansen en -liederen uit Portugal blokfluitenkwartet internationale liederen en volkswijzen Dit jeugdkonsert wordt georgani seerd ten voordele van de kinderen zelf. Een reden te meer om dit warm aan te bevelen op een Pink sterzondag. Op zaterdag 28 mei treden in 't Hof ten Dale nog op; Guido Clinck, voordrachtkunstenaar, de Meerse volksdansgroep en de mu ziekkapel van het V.N.J. Willy Hostens i grote «1 Mei» prijs hijst zich weer in de 'aktuali- teit. Niet alleen richt het elke zon dag een ochtendrit in met start Toeristenwielerklub «De Vliegende Spaak», nog maar pas aan wachte opgelopen, de eer met hun grote «1 Mei» prijs hijst zich weer in de aktuali- Verder heeft «üe Vliegende Spaak» een Tombola op het getouw waarbij steunkaarten van 25 fr recht geven op dikke en andere prijzen. Trekkinq op 20 mei. Gedurende het week-end van 11-12 juni gaat dan de twee daagse door in onze Ardennen met Beauraina als pleister plaats. De moedige wieleren thousiasten starten per fiets en klimmen zo iangzamerhand op naar Hoog-België, de berg van Anseremme inkluis terwijl de echtgenoten met de wagen achternakomen om wonden te likken en troost te brengen. Nieuwe leden voor de zon- dagsritten zijn steeds van harte welkom in de oude afspanning «Bij Maxens» (1781) L.H. aan het stamlokaal «Bij Maxens», gesplitst dan in een «A» -groep voor eerder gerou tineerde wielertoeristen die een flink tempo aankunnen en een «B»-groep die geen 60 maar een dertigtal km afmalen langs de landelijke wegen van Falluintjes en Land van Asse, maar gedurende het voorbije week-end vergastte het de deelnemers en simpatisanten op een primeur, een Nieuw- Zeelandse en Poolse «brochette-barbecue» met uiteraard een dikke brochette, een dikke snede Frans of «Vlaams» brood, ajuin (wat dacht U), pepers, sla, een por tie rijst of een handvol chips dit alles gepresenteerd met barbecue-saus en uiteraard met een «dikke» pint, Baarde- gems of Aalsters naar believen. Het bestuur met o.a. voorzitter Willy De Valck, onder voorzitter Victor Costers, se- kretaris Alfons Berghman, schatbewaarder Jan Boey- kens, technisch leider Theo Teek en public-relations (voor binnen- en buitenlandse be trekkingen...) Marcel Van den Brande. Voor de eerste maal georgani seerd mocht de barbecue zeer geslaagd heten. Waren er op voorhand reeds een vijftigtal inschrijvingen dan is het aantal deelnemers ver boven het ver- Brochettenavond bij de wielertoeristenklub De Vliegende Spaak. (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 9