WALKER Reportage WILFRIED LISSENS Foto's JAN STRICKX De Voorpost - 3-6-77 - 15 niet de ideale omlijstin.tf deze madonna Skhoolkiiltilttr kontra kultiiiirscliool in beeld gebracht. S.I Dit had mi echt niet mogen gebeuren. (SJ) 1975 was het jaar van de monumentenzorg. Het jaar ging voorbij, maar de zorgen niet, of niet helemaal. In 1976 zorgde men voort onder de kodenaam M75 (merkwaardig toch hoe een aktiviteit of programma een imperatief karakter krijgt door ze onder formule-vorm voor te stellen of ze te condenseren onder één of twee woorden: «Sport bijvoorbeeld). Er werd dus voortgekuist aan ons architekturaal patrimonium. Maar het werk is nog niet af. Er zijn ook dingen verkeerd gebeurd. Of niet genoeg doordacht. Er zitten soms storende elementen vast aan onze monumenten. Van vroeger, en soms zelfs van onlangs nog. Hier heeft Aalst zijn verleden verloochend. Klapstraat) hangt een rekla mebord een uniek (er zijn er niet veel meer) gevel- lievevrouwebeeld te ontsieren. Beelden Over dergelijke beelden ge sproken: de weinige die er nog overblijven, zitten verstrengeld in een spaghetti van elektrici teitskabels en straatlampen. Hoek Nieuwstraat-Vredeplein bijvoorbeeld, of de verwaar loosde Madonna bovenaan de Stadsbibliotheek in de Katte- straat. Over aanplakkingen willen we nog dit zeggen: de ingang van het Oud-Hospitaal is ontegen sprekelijk overladen. Niet min der dan 6 borden plus de aan gebrachte verkeerstekens ont sieren toch enigszins dit bij uit stek romantisch stukje Aalst. Kon het daar niet wat beschei dener? Niet wat meer in over eenstemming met dit nostal- giek stukje Aalst? We hebben misschien op en kele tenen getrapt. Toch was dit niet de bedoeling, We wilden er alleen op wijzen dah eer monument heeft recht op eer bied. Dat het een kultureel- sociale funktie heeft in deze drukke tijd. En dat men zie' moet blijven inspannen o geestloze «verloedering» tege' te gaan. In Aalst zijn er geluk kig hoopvolle klanken te horen. reerd». Een «gemakkelijke op lossing», dat wel. Maar zo geest-loos. Over de Katte- straat gaan we niet veel zeg gen. Het drama dat zich daar heeft afgespeeld (en nog af speelt), wordt trouwens bin nenkort in dit blad uitvoeriger behandeld. H. Geestkapel en «oudvrouwkenshuis» staan er intussen netzo onderkomen bij als de bedelaars die er vroeger tegen hun gevels lagen. Het Belfort wordt binnenkort wél gerestaureerd. Misschien zullen dan ook die dikke buizen waar elektriciteitskabels door heen lopen een bescheidener plaats op de zijgevels vinden. Erg opmerkelijk is ook het huis nr. 1 aan 't Sint-Maartens- plein (schuin over de hoofdin gang van de Sint- Maartenskerk). Dat staat nu al jaren zo. Elk jaar wat bouwvalliger. De laag nota riële affiches die daar op de vensters hangt moet al een respektabele dikte hebben bereikt. Dit krot kon in elk geval een mooie gevel worden. Hoe langer men wacht, hoe duurder de restauratie wordt. Uit de nis op de eerste verdieping, is het beeld verdwenen. Naar we vermoeden zal dit eerder een nederdaling dan 'n tenhemel opneming geweest zijn. En zo zijn erdoorvc rwaarlozing al zoveel schone dingen onher roepelijk kapot gegaan, (we denken met diepe ergernis aan ons Begijnhof terug!) Mis schien kunnen we even nog de oude schuur (,1749) vermelden die rechts naast de Sint- Martinuskerk ligt. Dit gebouw dat nog van de familie Napo leon zou kunnen vertellen, zou best een verfrissing kunnen gebruiken. Een ander gebouw dat iedere Aalstenaar kent, is het winkel huis van A.B. Woulff (hoek Korte Zoutstraat en Keizerlijk Plein). Misschien is dit al tot de stedelijke folklore gaan beho ren. Het ene reklamebord ver dringt als het ware het andere op voor- en zijgevel. Reklame- stijl 1900. Echt charmant. Da- tenigszins storend (ook al orn- STORENDE ZICHTEN Discount-kapel daar hapert war Spelen beneden. Boven speelde men echter met ons kidtuitrpatrimonium. Storend is zonder twijfel het nieuwe appartementsgebouw aan de Zeshoek (waar vroeger Pië Van der Meersch café hield). De architektuur hiervan loopt op deze plaats totaal bui ten de lijnen. Hier werd «gema- neuvreerd». Terzake bevoegde mensen waren er trouwens zelf over verbaasd, dat voor dit gebouw een vergunning werd afgele verd. Minder opvallend, maar toch enigszins storend (ook al om dat die storingen te vermijden waren) zijn de RTT-relais- kabines vlak voor de linker-zij- ingang van de St. Martinus- kerk, de telefooncel naast de ingang van het Stadhuis, en de achterkant van de school «Da mes van Maria», waar een plas tieken overdekking van een speelplaats aan het Oud- Hospitaal schijnt vast te han gen. We spreken hier uiteraard geen veroordeling uit. We stel len alleen vast, dat er schoon- heidsfouten vastzitten aan ge bouwen, zoals bv. het Oud- Van jaar tot jaar erger. En ergerlijker Hospitaal, die we echt zeer spij tig vingen, zoals trouwens ve len met ons. AUTOS Om 't oude, rustieke karakter van bepaalde stadsgedeelten te behouden is de auto daar vaak 'n ongewenste indringer. Maar soms gaat het niet zonder die auto. Terug naar de achterkant van het Oud-Hospitaal: de omge ving was daar inderdaad stemmiger geweest zonder parking. Maar waar loop je in een stad met al die auto's naar toe? Ook de achterkant van het Stadhuis was mooier geweest zonder auto's. Of de Markt: wanneer die binnenkort autovrij wordt, gaat de Aalstenaar zich daar terug 300 jaar jonger voe len. Reklameborden Echt storende reklameborden zijn er niet veel in Aalst. Spijtig vinden we wel de plaats van een reklamebord aan de mo derne nieuwbouw van het Jezu- ietenkollege, voorbij de ingang van de Sint-Martinuskerk op het St. Maartensplein. Het soort het serene beeld van die geslaagde nieuwbouw (De Je zuïetenkerk is tussen haak jes een schoolvoorbeeld van geslaagde restauratie). Ook verder in de Pontstraat (hoek Nu moet men niet zeggen: De Voorpost gaat weer op heksen jacht. Nee, we gingen gewoon in onze stad wat rondslenteren om hier en daar iets te signale ren dat iederéén kan zien. Din gen waar men misschien kan op letten bij mogelijke restaura tie. Wanneer we namen noe- len van handelszaken die in paalde «monumenten» hun iktiviteiten uitoefenen, (we zul- jlen proberen van niet) is dit ze- jker niet kwalijk bedoeld. Dit ge- leurt dan gewoon om de juiste ilaats aan te duiden. Tegen die iandelszaken hebben we echt liks. Anderzijds merken we op dat onze opsomming niet vol ledig is: dat is ook niet de hoofdbedoeling. DUUR Hier kunnen we om te beginnen ^1 deze algemene bedenking maken, dat restauratie van bude gebouwen soms zeer puur uitvalt. Wanneer zij de ei gendom zijn van partikulieren, begint men niet zo gemakkelijk pan het oppoetsen ervan. Mis schien kon subsidiëring hier iivat meer helpen. BEBOUWEN ten frappant voorbeeld van j/erwaarlozing is wel het oud ste huis van Aalst in de Lange Zoutstraat, hoek Sluierstraatje, geneden is dit middeleeuws pweeltje totaal verbouwd: het jerloor helemaal zijn identiteit als middeleeuws huis, en is als Hodanig niet meer te herken den, tenzij men naar boven •«ijkt. waar we dan getroffen forden door het verregaand lerval van dit unieke geveltje. Iloe is dit zo ver kunnen ko pen? En zeggen dat men be leden zo'n schone dingen ver loopt. Of toch dingen die de Jchoonheid een eindje meerop Sieg moeten helpen. Gelukkig is ie restauratie van dit huisje ieds in zicht. en eindje verderop staat een looie speelgoedwinkel. Wan eer je ook hier naar boven jkt, zie je dat dit gebouw zijn estemming heeft verloren, lok onderaan werd het totaal ewijzigd. Bovenaan is het ge- asseerd. Het is als het ware een gehalveerd of gedevalu eerd monument: alleen de buste bleef over. Ook op de Markt zijn een paar schoonheidsfouten binnenge slopen. 'n Smal huis bv. werd volledig met aluminiumramen uitgerust. Een drankgelegen heid heeft een ganse verdie ping nodig om zijn naam lees baar te maken (niks tegen dit café hoor!). En in het stadhuis zitten een paar storende venti lators in de vensters. Erg is dit laatste nu ook weer niet. We kunnen onze markt nu ook niet vergelijken met die van Brugge. Maar daar zou dit in elk geval toch niet mogen gebeuren. Een opmerkelijke storing is ook in de Kapellestraat waar te ne men. Een bekende geschen kenzaak heeft daar de kapel van het voormalige «Klooster der Zwartzusters» in gebruik ge nomen. Dit is dan een voor beeld van 'n verkeerde be stemming die aan een gebouw wordt gegeven. Kleurig is het anders wel: gele, groene, rode en blauwe plastieken emmers, manden en wal al meer, staan op het voetpad uitgestald (op de foto niet te zien, er staan auto's voor). Geen verwijt aan dit winkelbedrijf. Het zou allegn niet mógen gebeuren. Wan neer men een historisch ge bouw aan het moderne leven wil laten deelnemen, moeten maatregelen genomen worden om de bestemming ervan enigszins binnen de gepaste lijnen te houden. Deze kapel had (bijvoorbeeld) een mooie tentoonstellingsruimte kunnen worden. Dit «geval» doet ons denken aan een andere ge schenke nzaak in de Hoog straat: het aanpalend huis waarin die zaak uitbreiding heeft genomen, heeft zijn rus tiek karakter mogen behouden. De grote poort is nieuw maar toch in dezelfde stijl gehouden. Ook op de Graanmarkt heeft men aan een gevel geprutst. In een stuk gevel van de oude «pupillenschool» heeft men een deur bijgemaakt: alumi nium. In zulke gevels is het ge bruik hiervan doods, ondoor dacht en weinig «geinspi-

De Voorpost | 1977 | | pagina 15