Annette De Meyer uit Berlare Nu bij de top drie in België, op weg naar de Europese elite WIES CARMELIET: DRIE WAOD-STREEKPLOEGEI zilver op Europese ranglijst- JUDO IS MIJN LEVEN Wielrennen "fin Boksen 22 Zelfvoldaunhcii i de teruggang Hoe begint het eigenlijk In het leven hangt zo erg veel van het toeval af, dat je ten lange leste zou gaan geloven dat je er helemaal door wordt gekonditio- neerd. Neem nu Annette De Meyer. Achttien. Toen ze op de Gaver te Berlare school liep, viel ze op door haar lichamelijke inzet tijdens de rekreatiekwartiertjes. „Jij moest judoka worden", orakelde lerares Kint. En wat gebeurde er Annette, toen vijftien jaar jong, trok naar de judotrainingen. Zomaar. Leren vallen, een konkurrente tegen de -mat gooien. Een spelletje eigenlijk. Een bevlieging het zou - allemaal wel koe len zonder blazen. Maar dat deed het niet. De oefen- meester vertelde dat ze best thuisbleef als ze alleen kwam om lol te maken judo is een ernstige zaak. Annette De Meyer In voUe aktie. Het voorbije seizoen was het suksesrijkste uit de carrière van de Zeelse weiter. In het Zeiehof zorgde hij voor spektakel van de bovenste plank. Alle insiders waren het roerend eens dat wat Alois de voorbije winter onder de ringlichten bracht, het beste was dat men in België de jongste jaren te zien kreeg| Zijn gevarieerde bokswijze was hiervan het beste bewijs. Wies kan alles. Hij heeft zich hiervoor ingespannen en samen met zijn trainer Jo zef Van Driessche een uitge stippeld trainingsprogramma afgewerkt. De vruchten van een formidabel palmares, met 12 kampen zonder nederlaag e_n uitschieters met k.o. over winningen tegen Bobby Ar thur en Petersen en een klin kende puntenzege, ondanks de handikap van een neus- breuk, tegen de hooggekwo- teerde Boracchia. De appreciatie kwam er nu pas. De E.B.U. maakte de officiële rangschikking vian de Europese welters bekend en de Zeienaar prijkt er op een voor een Belg fantasti sche 2e plaats. Europese welterkampioen is de Italiaan Scano. Op de eerste plaats staat oud-wereldkampioen Straey en dan volgt Alois Carmeliet met als 3e de oud- challenger voor de wereldti tel Acivedo. Toen Alois bns die medede ling kwam doen, was bij duidelijk ontroerd. Hij leefde als in een droomwereld. Hij, Carmeliet, voor 2 jaar ver guisd en door de meest naar de lappenmand ven» zen. Maar hij kroop red zette orde op zaken zichzelf en had in Jef Driessche de ideale menl die hem terug naar» de boj zaal bracht. De heropsl ding kwam er in een ni mum van tijd. Carmeliet in de komende maanden intense training en met goéde begeleiding van de achter de schermen, Jef Driessche, zioh klaarstoi voor een mogelijk challen] schap voor de Europese del. Dit is de optiek wai Alois het momenteel ziet. is van ver teruggekomen- die inspanning wil Alois met hem gans Boxing Zele beloond zien met kans op een kamp om Europese titel. WAOD-NIEUWS Bij deze liefhebbers-wieler bond wordt er sedert enkele maanden ook wielerwedstrij den met streekploegen geor ganiseerd. Momenteel zijn er drie uit ons Voorpostgebied op de Vlaamse wegen aktief! Wielerploeg Van Eyck uit Aalst heeft een vijftiental renners aangesloten: het zijn Raf en Miel Coppens (Mere), Lammens (Mere). Desaede- leer (Aalst). Sonck (Erem- bodegem). Jean-Pierre Van Eeckhout (Aalst), A. Van Roy (Liedekerke), J. Van Holen (Aalst). Pierre Van Ransbceck (Hekelgem), H. De Gent (Aalst), M. Vande- borre (Liedekerke), W. De Schutter (Kerksken), A Blendeman (Berlare), W. Nuel (Serskamp) en Mark Van Eetvelde (Oudegem). Wielerploeg T.P. Zelc is sa mengesteld uit Jef Peelman (Moerzeke), Luk Wauters (Hofstade). Paul PillenSij- sele), Raf Nobels (Grem bergen) R. Cobbaut (Baas rode), T. Verheyden (Moer zeke), A. De Mits (Lovende- gem), R. Moens (Zele), A. Lammens (Wetteren), W. Westelinck ele), Arnold De Munck (Waarschoot) W. De Weirdt (Nevele), Gaston Vandenhoeke (Grembergen), W. Vincke (Moerzeke) August De Troetsel (Baas de). Neulandtvrienden Nieui kerken doet beroep op diensten van E. De Bl< (Nieuwerkerken), L. Ca baut (Aalst), C. De Wit'sk (Anderlecht), J. Oaluwa (Beveren), Theo Van H denhove (Grembergen) De Pauw (Ninove), R. Guyt (Eeklo), Rudq Sobe i 1 (Adegem). Willy Sobe (Eeklo) en Wrlly Deuxbo (Wijgmaal). Deze ploegen buteerden voor het eerst de Lentepalm die te Si Niklaas doorgang vond E en ïai Annette De Meyer was to taal van slag. Omdat ze het graag deed, bleef ze naar Ber lare komen. Later kreeg ze haar transfer voor Asahi Kwai te Zele. Daar waren voor am bitieuze jongeren meer moge lijkheden. Powertrainig is er voor. An- Anette De Meyer eveneens bij. Daarvoor gaat ze te rade bij Jef Van Driessche, de man die de hartslag van Boxing Club Zele bepaalt. En omdat een judoka ook voldoende fysi sche weerstand moet hebben, je altijd naar ons aller „Broek- zele". Ergens is dat niet lo gisch. De verplaatsingskosten worden vergoed, maar het is zonde van de verspilde lijd. Dan heb je ook de kompeti ties Annette is eens 's ande- rendaagsinorgens om vier uur gen man of vrouw tegen vrouw. Denken en uitvoeren geschieden liefst tegelijkertijd beide moeten samenvloeien. Pas als je dat stadium bereikt hebt, ben je er. Al leer je in judo steeds bij het vol maakte, het summum is niet van deze aarde". Trainen, steeds maar trainen. Zich vervolmaken. Het is een must. Annette heeft dat al lang begrepen. Als je echt tot de top wil doorduwen, moet je nog meer doen dan naar de kluhtrainingen gaan thuis heeft ze een van de stallen tot oefenzaal omgebouwd. Er ligt een échte mat. En alle broodnodige voorzieningen tref je er eveneens in aan. Pa en ma laten dat allemaal over zich waaien wat wil je, An nette zit met de „mikrobe" opgescheept en tegen de „ziekte" is geen kruid ge wassen. Financieel komt er dus niets uit voor Annette De Meyer, maar daarover zanikt ze niet. Ze is erg blij dat ze het mag doen, dat ze het kan doen je moet er trouwens kern gezond voor zijn. Om na te gaan hoe paraat ze is, trekt ze op tijd en stond naar een sportdokter uit het Gentse. Pas als die zijn fiat uitspreekt is ze gerust in de zaak. EUROPESE AMBITIES Sinds dat zegevierend debuut in het op 23 april 1974 te Zele georganizeerd tornooi heeft Annette De Mcyer een lange weg afgelegd. Erg be langrijk noemt ze haar derde plaat.- in de „Open Neder landse Kampioenschappen" die op 2 april van dit jaar te Kerkrade in Nederland plaat» hadden de middengewichtju- doka uit Berlare moest het daar tegen konkurrenten uit 14 landen opnemen. Als je aan zo'n konfrontatie een bron zen plak overhoudt, ben je., al iemand. Nadien hielp ze de nationale Belgische ploeg te Tilburg aan de zege in de „Wisselbeker Ooms", kwam als laureate uit de nationale selektiewedstrijden en kwam met goud uit het tornooi te Waarschoot naar de Donkmeen oever.. Drie jaar judo beoefenen heeft Annette De Meyer er thans opzitten. Waar staat ze vandaag en waar ligt haar plafond Eddy Baert „Haar opleiding is naar een vooropgezet plan verlopen. Ze staat waar ze moest staan. Nu kan ze stap voor stap naar de Europese top". Annette „Ik jaag een Euro pese titel na. Dit jaar wor den die Europese kampioen schappen in Aarlen georgani zeerd. In die kompetitie wil ik zover mogelijk meegaan. Doch om nu reeds van een plaats op het ereschavotje te dromen is de tijd waarschijn lijk nog niet rijp. Ik geef mezelf nog drie jaar krediet. In 1979-1980 sta ik er als er geen pech mee gemoeid is". TRAINEN Eddy Baert „Vooc. Annette zit er in de judosport meer dan iemand vermoedt meis jes met haar talent lopen er in ons landje niet zo erg De familie De Meyer van Berlare-Donk duimen voor Annette. (VS) Annette De Meyer: twee passies judo beoefenenen De Voorpost lezen. Vooral de sport. (VS^ TOP In ons landje heeft de judo- sport 35.000 mannen gemobi- lizeerd. Bij de vrouwen ligt dat aantal een stuk lager. Eddy Baert, Annette De Meyers trainer „De meeste vrouwe lijke judoka's gaan verloren als ze trouwen. Hun gezin slorpt ze op en als ze zwan ger worden is het toch afge lopen. Weet je dat een vrouw een niet-zwangerschapsattest moet voorleggen doet ze dat niet dan mag ze niet eens op de mat". Van die enkele duizenden zijn er erg weinig die kompe- titierijp zijn een brede basis doch een erg smalle top. Voor al bij de dames in België hooguit een goeie honderd. Daar steken enkele meerbe- gaafden als eenzame pieken bovenuit. Annette De Meyer staat bij ons (voorlopig op de der de plaats. Jeannine Meulemans uit Mechelen is beter en de Tournaisienne Marie-Franee Mil, een stevig meisje dat ook als koereur wat kon, doch nu de racefiets aan de wilgen hing is de nummer twee. Het is fantastisch vlug gegaan Als zestienjarige werd ze reeds geselekteerd voor de Europese kampioenschappen te Muneben. Ver ging ze niet. Doch dat eerste internationaal kontakl was slechts een aan loop. Vooraf had ze te Zele een tornooi gewonnen, kaapte de „Beker van de Beide Vlaan deren" weg te Moerzeke en won er zilver in de wedstrij den voor alle kategorieën. Nog eens in Zele was het een zege, zilver in het nationaal kampioenschap CMNS en in de „Bekers Noord" te Ingel- munster en brons te Sint- Amandsberg en de „Beker van België" hadden de selektiehe- ren van Annettes mogelijkhe den overtuigd. Sindsdien ging het alsmaar beter. Vanzelf ging het natuurlijk niet trainen en nog eens trainen. Annette „Drie uren per dag. minimum. Op zaterdag en zon dag telkens zes uren". Tijd om aan andere vrijetijdsbesteding Ie denken blijft er niet „Het zegt me trouwens helemaal niets. Een dancing of een bio scoop Och kom... Iedereen zijn pijp en zijn tabak, maar mij niet gezien". Op je eentje die ganse gam ma van grepen, bewegingen en knepen leren is gewoon on mogelijk. Daar heb je een deskundige voor nodig. Eddy Baert is er zo centje. De man is geschoold en blijft niet bij de verworven kennis stil staan tijdens de voorbije da gen trok hij naar een vcrvol- makingscursus in Oostende. Baert daarover „Je meent dat je veel kent en weet, maar tijdens zo'n stage steek je een massa op. Allemaal details, doch precies daar zit het on derscheid tussen „zomaar" en «Ie „finesse". veel. Ze kan trainer worden. Een kursus „Algemene Ba sisopleiding' (ABO) volgen, kan ze niet naast zich leggen. Lu- ter duwt ze dan verder door. Een trainerskursus kost de „leerling" een fiks bedrag je moet er 30 a 40.000 fr te genaan gooien. Doch het loont de moeite. Nadien recupereer je die centen als je ergens en kontrakt als oefenmeester ondertekent, krijg je een ver goeding. Al moet je nu niet onmiddellijk aan een brood winning denken. Echt, er zit langs die kant voor Annette wat in. Doch het is nog niet voor morgen". Voelt Annette De Meyer zich nu een buitenbeentje, een „ge vaarlijke vrouw"? Helemaal niet de meisjes van het ate lier noemen judo een „wrede sport", maar ik vind dat ze ongelijk hebben. Of je nu aan wielrennen doet, of aan ko gelstoten, verspringen, handbal of basket sport is sport. Het komt er slechts op aan niet met weinig tevreden te zijn. Je moet je ambitie blijven aanwakkeren, nooit jezelf te sussen of denken dat je alles bereikt hebt. is de start van de Als iemand beter is zelf, dan moet je die Dat gaat niet van vandaag morgen. En aan dromen je evenmin iets": er voor werken, naar goeie luisteren, nooit de armen ten zakken. Anders kom je nooit. Ik leef gewoon mijn sport. En als je dat mag men je alle offers vragen. Je zou dan een muur gaan". Mare Marcel trekt ze ook naar Adolf Baert van de Zeelse atletiekvereni ging- CENTEN In Frankrijk woont de Euro pese damesjudotop. „Allemaal profs", zegt Eddy Baert. Wat Trentin en Moreion jarenlang toeliet „amateur" te blijven en op de wielerbaan in een kar- revracht wereldboogshirts re sulteerde, gebeurt vandaag op de judomat de dametjes heb ben een job, maar of ze ooit een hand naar hun werk uit steken is een ander paar mou wen. Ze inkasseren hun maand loon, dat wel. Doch hun dag indeling staat voor honderd procent in het teken van hun sportdiscipline. Daar kun je in België gewoon niet tegen optornen. Nergens trouwens. Of je moest ergens eenzelfde statuut bekomen. Annette moet haar broodje verdienen. Dat gaat dus voor alles „Faciliteiten zijn er. Ik werk in het konfektiebe- drijf van Roger Heirman en ik klop nooit vergeefs aan als ik er nodig voor enkele uren onderuit moet". Je zou na tuurlijk ook kunnen spijbelen maar je mag met de baas niet sollen die man weet wat moet geproduceerd worden en om dat jijzelf weg bent van je sport, mag je daarom de plan ning nog niet overhoop gooi- Vooral de verre verplaatsin gen zijn tijdrovend de „bond" heeft de trainingen op een regionale leest ges.choeid. Gevolg van die „reorganiza- tie" van de tien oefeningen hebben er negen in de „Wa- lenpays" plaats. Gembloux, Charleroi, en ook al eens een keertje in Brussel. Vroeger was het veel beter toen mocht thuis gearriveerd. Van de Zandstraat aan het Donkmeer naar Gembloux is een heel eind ver, moet je weten. Geld houdt Annette er niet aan over het is allemaal hob by. Teoretisch althans als je om en bij dertig uren per week traint en daarenboven ook nog aan kompetitie doet, mag je niet meer over vrije tijdsbesteding spreken. Je bent bijna aan een full-timejob toe. Doch er is een essentieel on derscheid tussen de judobe- oefening zoals Annette die be nadert en het leven van een Franse prof Berlare's „Sport vrouw van het juar" houdt er j?een cent aan over. De Fran- ;aises leven van de judo. DOKTER Is judo gevaarlijk In prin ciep zijn alle kontaktsporten dat. Al overkomt iedereen al eens een ongeval een renner pletst tegen het wegdek, een atleet loopt een spierscheu- ring op, een voetballer sukkelt met de meniscus. Al na al lopen niet meer judoka's dan beoefenaars van andere dis ciplines met zwachtels en gips verbanden rond. Brutaal is ju do evenmin alles is meer af gestemd op de zelfverdediging dan op enige agressiviteit. Wel moet een bijna perfekt even wicht tussen geest en lichaam betracht. Trainer Eddy Baert „Een neerliggend blok beton kun je moeilijk verplaatsen. Zet die klomp recht en je stoot ze om. In judo geldt hetzelfde principe je moet je tegenstan der op zijn zwakste punt tref fen. Techniek en gevecht moe ten tot de perfektie gekombi- neerd. Je leert de verschillen de grepen en oefent die in. Na dien dienen die toegepast tij dens de kampen van man te- Annette De Meyer en trainer Eddy Baert.

De Voorpost | 1977 | | pagina 22