AALSTERSE OPPOSITIE VERLAAT RAADSZITTING EJET WEG BEGROTING WATERBEDELINGS BEDRIJF STAD AALST WILLEMS REAGEERT BEGROTING LEDE 1977 24 - 3-6-77 - De Voorpost Men ging over tot het goedkeuren van een hele reeks leningen (punt 8 tot en met 26 van de agenda), wat in snei tempo gebeurde. De geldschieter is uiteraard het Gemeentekrediet van België. Het grootste deel van de gevraagde sommen gaat naar openbare werken, of be ter gezegd naar aankoop van gronden, en gebouwen, restauratie, verlichting enzoverder. Een paar cijfers, de grootste dan: 5,4 miljoen (op 20 jaar) voor grondver werving aan de Bredeweg te Nieuwerkerken. 3,6 mil joen (op 30 jaar) als stadsaandeel in de restauratiewer ken aan het «Hotel Van Langenhove», Lot.l. 10,5 miljoen (op 30 jaar) voor aankoop van de gebouwen van de NV.Sulbb voor uitbreiding van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten. Het OCMW kreeg aid doorlening ^bijna 5 miljoen om er het voorontwerp van het nieuw ziekenhuis mee te betalen. WATER EN BLOED Dan de punten 35 en 36: stede lijk slachthuisbedrijf en het ste delijk zelfstandig bedrijf voor waterbedeling waarover U el ders in dit blad nog wat meer kunt lezen. In punt 37 onder schrijft dit laatste bedrijf een bijkomend maatschappelijk aandeel bij het TMVW. De Schepen van financiën gaf een uitgebreide toelichting omtrent de eenheidsbegroting 1977 van het waterbedelingsbedrijf te Aalst, evenals de dienstjaar rekening 1976 van het stedelijk slachthuisbedrijf. We vermelden hier wel de me dedeling van de heer Van Den Eede, dat de slachthuisprijzen te Aalst laag liggen. De provin cie heeft daar immers een woordje in mee te praten, maar heeft dat woordje nog niet uit gesproken. Dokter Vander- beke haakte daarop in, en vroeg of men nog lang zou moeten wachten eer de goe- verneur de prijzen omhoog wil laten gaan. Schepen Van Den Eede antwoordde hierop dat dit zo gauw mogelijk zou gebeu ren, en dat er nog een vergade ring zou doorgaan in de week na het Sinksen-weekeind met de inspekteur voor buitengewone begroting. Raadslid Vander- beke laat het hierbij nog niet zitten. Hij vraagt of er nu al of niet degressieve watertarieven bestaan (hoe meer verbruik, hoe lager de kostprijs). Finan ciën Schepen Van Den Eede verwijst echter naar de ge meenteraad waar 25 F per m3 voor iedereen werd vastge legd. (Enkel In'terstoom heeft een degressief tarief). Inge volge de fusie werd de begro- Zoals bekend verlieten de C.V.P.-gemeenteraadsleden van Aalst de raadszitting van 25.5.77. onder meer omdat aan hen, evenals aan alle andere gemeenteraadsleden die niet tot het schepencollege behoren, noch de ontwerp-statu- ten, noch het voorstel van huishoudelijk reglement van de nieuw op te richten jeugdraad van Aalst was toegezonden geweest, en omdat hierover de bevoegde commissieverga dering niet de gelegenheid kreeg van gedachte te wisselen. <.Deze beide informatiemid delen (het toezenden van belangrijke ontwerpbeslis- singen en commissiebe sprekingen) zijn nochtans sinds jaar en dag gebruike lijk, na de fusie meer dan ooi vereist zo men het sterk toegenomen werk democra tisch en behoorlijk wil reali seren en bovendien reeds verscheidene malen plech tig beloofd door de huidige P.V.V.-B.S.P.-V.U.-bewind- ploeg. Het is echter de zoveelste maal dat het onverdraag zaam, gesloten en autoritair schepencollege niet alleen de oppositie, maar ook alle andere gemeenteraadsle den, met de grootste onver schilligheid veronacht zaamt. Of heeft dit schepencollege de gang van zaken niet vol doende onder controle? Liggen de zaken misschien nog wat anders, zoals wij het stilaan beginnen te ver moeden? Weten de college leden soms van mekaar niet wat elk voor zich achterbaks aan het bekokstoven is? Wisten de meeste college leden, zoals zij het nu toe geven, bijvoorbeeld niet dat de toezending van de ont- werp-statuten en van het voorstel van huishoudelijk reglement van de stedelijke jeugdraad, waarmee de (so cialistische) jeugdsecreta- ris van de stad Aalst, Guido Moens, al lange tijd klaar was, moedwillige achter ge houden werd, en dat even moedwillig de socialis- Uit de begroting 1977 die door de gemeenteraad vorige week ter stemming voorgelegd werd, lichten wij enkele toelagen. Feesten en plechtigheden (vuurwerk, drukwerk, bloemen, enz.): 215.000 Organisatie van artistieke en kulturele manifesta ties: (11 juli-viering: 10.000; Leedse kunstenaarstentoon stelling: 15.000; DF Impe. DF Lede, DF Oordegem: telkens 2.000 F enz.). Totaal: 65.000 F Toelagen aan jeugdverenigingen: (Leeuwerik: 80.000; Chiro: 17.000; Papegemse jeugdverenigingen: 4.000, enz.). Totaal: 150.000 F Toelagen aan aangenomen en erkende bibliothe ken: 102.000 F. Toelagen aan ontspanningsinstellingen (Bv.: Ge pensioneerdenbonden Smetlede, Impe, Papegem: 12.000, Vriendenbond Oordegem: 8.000; Gezinsontspanning Wanzele 50.000). Totaal: 230.000 F. Toelagen aan kulturele verenigingen: (Bv. DF per afd. 2000; Harmonieën elk 40.000, Vlaamse Klub 2.000). Totaal: 177.500 F. Toelagen voor vaderlandse verenigingen: (Bv.: Ge westelijk 11-julikomitee 2.000, IJzerbedevaartkomitee 2.000; NSB elk 6.000; Vuurkruisers Lede: 6.000; Verenigde Oudstrijders Oordegem: 6,000, Smetlede 2000 F enz.) To taal. 35.000 F. Toelagen aan liefdadige instellingen: 15.750 F. Toelagen voor inrichting van sportmanifestaties: (Per koers beroepsrenners: 30.000; per koers liefhebbers: 5.000; Voetbaltomooi liefhebbersploegen: 20.000; Hen- gelwedstrijd 7.000; biljarttornooi: 11.000 enz.). Totaal: 250.000 F. Toelagen aan oudervernigingen en vriendenkrin gen: 207.000 F. Toelagen nominatief opgenomen: (Wit-Gele Kruis: 20.000; Vlaams Kruis: 5.000, Bloedgevers: 2.000; Zuigelin genzorg: 7.500; Civiele Bescherming: 8.000 enz.). Totaal: 75.000 F. Toelagen voor feesten en plechtigheden (Bv.: Kar naval: 340.000; Kaartingen, duivenvluchten, schietingen: 60.000 enz Totaal 440.000 F. Toelagen aan sportverenigingen: (Bv. Sport 'Groot- Lede: 20.000; Vlierzele Sportief: 15.000; VC Jonge Lede: 120.000; De Moorduivels Oordegem: 15.000; Impe en Pa pegem: elk 4.000; Supprotersklubs wielrenners: elk 2.000 enz.). Totaal: 275.000 F. Toelagen aan instellingen voor gehandicapten: 21.000 F. Toelagen aan instellingen gezinshulp: (Bv. BGJG: 86.000; Familiehulp K.A.V.: 3.000 enz.). Totaal 134.000 F. TOTALE BEGROTING 1977 Totaal gewone dienst: Ontvangsten: Uitgaven: Batig saldo: Totaal buitengewone dienst: Ontvangsten: Uitgaven: 131.389.918 129.198.691 2.191.227 191.797.117 191.797.117 tische schepen Monsieur de kans niet benutte om zijn commissie dan toch een maal in het eerste half jaar van 77 bijeen te roepen om de bewuste statuten en het huishoudelijk reglement te bespreken? Wisten zij niet dat op het ogenblik dat de gemeenteraad van 25.5.77. doorging, een tekst reeds was gezet in «De Voorpost» van 27.5.77, waarin te lezen staat dat in geval de ge meenteraad zijn voorstel (van statuten en huishoude lijk reglement van de stede lijke jeugdraad) zou afkeu ren, schepen Monsieur er niet zou voor terugschrik ken zelfs zonder goedge keurde statuten toch tot de installatie van de jeugdraad over te gaan? Wisten zi niet dat in het socialistisch weekblad «Voor Allen» eveneens van 27.5.77, toen ook ai de an nonce was geplaatst van de «Jong-socialisten Groot- Aalst», waarbij iedereen op 31.5.77. uitgenodigd werd in de zaal van het socialis tisch partijlokaal tot een In fo- en debatavond over het jeugdbeleid in Groot-Aalst, met de medewerking van de twee socialistische hoofd rollen in dit treurig schouw spel, Monsieur en Moens? is het niet potsierlijk dat het schepencollege nu aankon digt dat ook de gemeente raadsleden uiteindelijk nog wat uitleg zullen krijgen op een vergadering van...15 juni 77 nadat de statuten en het huishoudelijk regle ment reeds werden ge-s stemd op de gemeente raadzitting van 25.5 nadat men bij de Jong socialisten van Groot-Aalst op 31.5 hierover reeds breedvoering gedurende een ganse avond kon geïn formeerd worden en nadat bovendien op 2.6. (veertien dagn vóór de eerste uitleg aan de ge meenteraadsleden) de jeugdraad werd geïnstal leerd? Het is nu vrijwel voor ieder een duidelijk dat schepen Monsieur te allen prijze zijn hoofd in verband met de jeugdraad wilde uitwerken en dat hij, om de minste weerstand te ondervinden, ten overstaan van de ge meenteraadsleden onver hoeds te werk is gegaan. Wij zeggen het nog eens duidelijk en luidkeels: dat is niet democratisch. En dus doen wij er niet aan mee, tenzij om met klem te protesteren en het schepen kollege er toe te bewegen de zaken anders aan te pak ken. Wij hebben bij het begin van de legislatuur gezegd dat wij opbouwend zullen meewerken met dit noch tans uit haat gegroeide en onnatuurlijke anti-C.V.P.- bestuur. Maar dan moet volgens elementaire spel regels correct en fair ge speeld worden. Het spektaklel in verband met de jeugdraad van Aalst, en straks misschien met de bestuurscommissie van de muziekacademie, was een schandaal een aanfluiting van de democratie, een de nigrerende, arglistige mis kenning van de gemeente raad. Wat een slechte start voro de nieuwe jeugdraad van Aalst, die het eens beter ging doen dan zijn voor ganger! Ghis Willems CVP fractievoorzitter Op de laatste Gemeenteraad werd de eenheidsbegroting van het stedelijk waterbedelingsbedrijf ter goedkeuring voorgelegd. Het Klein-Aalsterse bedrijf werd in het T.V1VW (tussengemeentelijke Maatschappij voor W aterbedeling) opgenomen. Schepen van Financien Van Den Eede gaf de volgende toelichting: Ingevolge de fusie dienden wij op 11.77 ingevolge de akkoorden van de gemeenten met het TMVW toezicht te houden op de exploita tie van de gemeentelijke netten. Het is op basis van de inlichtingen ons verstrekt door het TMVW dat de eenheidsbegroting thans wordt voorgelegd. Het wc/.e gezegd dat ingevolge de verhoging van de kostprijs en van de verkoopprijs van het water, onze begroting van Klcin-Aalst eveneens diende aan gepast te worden. Een vaststelling is echter dat onze eigen regie sluit met een boni vim ongeveer 15 mil joen. terwijl de exploitatie in de gemeenten door het TMVW een geraamd verlies van ongeveer het zelfde bedrag voorstelt, zodat de begroting sluit met een boni van slechts 300.683 F Het is echter een feit dat de uitslag van de exploitatie TMVW I977 voor ons een totaal onbekend cij fer is. I977 is een overgangsjaar waaruit wij nuttige ervaring zullen trekken om onze houding tegen over het TMVW te bepalen. Er werd terloops gezegd dat de balans 1976 van het TMVW sluit met een zeer belangrijk verlies. Zoals vroeger beloofd, zal de uit slag van de rekening I977 ons toe laten een definitieve start te ne men, de juiste kostprijs te bereke nen over gan«J Groot-Aalst, en mocht deze uitslag gunstiger uit vallen dan wij volgens deze een heidsbegroting voorzien, dan zul len wij niet aarzelen onze ver koopprijs aan te passen en hier voor de nodige voorstellen aan de gemeenteraad voor te leggen. W.L ting van klein Aalst immers aangepast. De stad had winst gemaakt, maar de deelge meenten eindigden met rode cijfers. Schepen Van Den Eède wees er nogmaals op dat 1977 een overgangsjaar is waarin men de houding t.o.v. het TMVW voor de toekomst zou bepalen. De juiste kostprijs zou worden vastgelegd, en indien mogelijk de prijs van 25 F zelfs verminderd. Raadslid Vander- beke is nóg niet gerust: om ver vuilende bedrijven te verplich ten het water te zuiveren, is hij zelfs te vinden voor een pro gressief tarief: wie meest ver bruikt (de bedrijven, die ook meest vervuilen) moet dan ook maar het meest betalen. Het ta rief is echter voor iedereen eenvormig. KARNAVALWAGENS Het agenda wordt voortgezet met de vraag van raadslid Doorns die opslag plaatsen aan de Hertsage zo vlug mogelijk in orde te brengen, zodat men daar eerlang met het bouwen van karnavalwagens kan be ginnen? ZWEMMEN IN «PIEREN- BAK» Raadslid Vanderbeke vroeg verder hoe het nu feitelijk zit met het geplande nieuwe zwembad aan de Albrechtlaan (punt 46). Hij vond het een be etje kleinerend voor onze stad dat onze plaatselijke zwemlief- hebbers aangewezen zijn op Lebbeke of Asse om netjes te kunnen pootje baden, want hier hebben we toch maar een «pie- renbak» zoals hij het uitdrukte, wat wel enige hilariteit veroor zaakte. Er werd hem evenwel verzekerd dat de aanbesteding voor de ruwbouw in orde is. 100 miljoen wordt voorzien. Het dossier zit al op Bloso. Enkel de handtekening van de minister ontbreekt nog. Maar die zal wel gauw gezet geraken. POLITIEREGLEMENT: GELUIDS- EN MARKTPERI- KELEN Zo zijn we aan punt 68 beland. Schepen Hooghuys heeft wel enig bezwaar tegen een paar punten van het politieregle- ment. Meer bepaald over het bestrijden van de geluidshin der. Sommige landbouwers bijvoorbeeld, maken gebruik van kanonnen om de mussen uit hun graanvelden weg te houden. Die kanonnen maken wel geen slachtoffers, maar produceren wel enorme klap pen. Het politiereglement ver biedt deze dingen te gebruiken binnen de 100 meter van een bebouwde zone. Maar zelfs ver buiten de 100-meter grens ontwikkelen die tuigen nog veel te veel decibels. Schepen Hooghuys wou dergelijke tui gen tot op 300 meter verban nen. De Burgemeester infor meerde of men niet tot 175 me ter bijvoorbeeld kon «kompro- misseren», wat door Schepen Hooghuys evenwel werd afge raden. Men keurde dan de 300 meter-grens goed. Raadslid De Gols maakt dan de opmerking dat het reglement van de zaterdagse marktuurre geling niet wordt toegepast. Hoewel zij tot 12.30 uur moeten blijven staan, kramen veel ver kopers al op om 12 uur, wat bijvoorbeeld voor huiswaarts- kerende moeders met kinde ren. gevaar oplevert. Tussen al dit afbraakmateriaal. Raadslid De Gols drong dan ook aan de marktkramers hieraan te herin neren. Ook bij werken aan de voetpa den zou de veiligheid van de voetgangers wel eens ver onachtzaamd worden. Raadslid Vanderbeke keert te rug naar de geluidshinder. Hij vindt het erg dat er met de uit laatpijpen van de brommers wordt geknoeid en dat daar niet voldoende wordt tegen opge treden. De stad zou ook over een duur apparaat beschikken om de uitlaatgassen te kontro- leren. Dit apparaat werd even wel nog niet gebruikt. Raadslid Saerens vindt ook dat het afvu ren van «vreugdesalvo's» vóór een huwelijk te erg hindert Er ontwikkelt zich een diskus- sie omtrent het al of niet veran deren van het politiereglement wat geluidshinder betreft: men zou de woorden tenzij de burgemeester op voorhand de toelating geeft... (en er dus uiteraard geen mogelijkheid meer zou bestaan om die tui gen te gebruiken) evenwel niet schrappen. Het reglement Koop van de week: Mooie partij grond, meerdere hektaren, groenzone ge legen in stadcentrum, gemakkelijk bereikbaar. Kan dienen als sluikstort. Recht van hoger bod toegewezen aan verschillende fabrieken in Aalst en omliggende. Mag alleen dienen om echte milieuvervuilende smeer lapperij kwijt te geraken. Vooraleer te storten zullen vodoende foto's van het stadspark genomen zodanig dat onze kleinkinderen later zullen kunnen zien op foto «hoe mooi en goed» het er was. Zich wenden Notarissen A Miel en L. Umenvee. Boem, klaisj, bang, zwoeng! Gedoon mè schieten! O you, old Faschio tradition. Heel wat burgers zullen waarschijnlijk een aangenaam tijdverdrijf, en een nachtje uit moeten missen binnen afzienbare tijd! De trouwers zullen de vooravond van hun huwelijk «in stilte» moeten doorbrengen. Geen bakken bier meer aan de deur! Geen feestelijke inzet meer van de knal dag! Het zal waarschijnlijk allemaal verboden worden. Een jarenoude traditie wordt met een gemeentelijke administratieve penneveeg van de kaa-1 geschrapt. De keuze was overrijk: rookbommekes, stinkbommekes, lawaaibommekes, (variaties mogelijk in het aantal de cibels), gewone poerkes, carbuurlawaai met potten of kanonskes, zevenslagen, vuurwerk allerhande, voet zoekers, dit alles naar keuze van Chinese, Japanse of Belgische makelij, 't Zal droef worden in de geburen, je zal nooit meer lekker verschrikt kunnen rechtspringen bij de eerste toffe knal. De trouwlustigen zullen ver geefs zitten wachten op dat oppeppende boemgeluid. Tijdens sommige militaire parades moeten ze dan ook maar ophouden met hun POET te verschieten. Als er een prinsje geboren wordtmaar ja daar hebben we in België niet te veel last van, als er Gedaan met schieten voor iedereen, behalve voor de kinderen die in hun dagelijkse speelbeurten alle moge lijke politiefeuilletons westerns en andere gijzelingsak- ties al spelend immiteren and the rest is silence. Een zekere karnavalzwemmerkompetitiezwemmeren «redder in nood» afkomstia uit de Destereersfamilie pleegde kontraktbreuk met de inrichters van de Hofstaadse Superstars. Immers, toen de genaamde redder met pak en zak (volgeladen met de laatste snufjes op reddingsgebied) het gevaarlijke waterterrein betrad en bemerkte dat het om een vulgaire «basseng van vroeger joren» ging, ontstak hij in een Baloese koleire en weigerde al was het ook maar zijn kleine teen nat te maken. Stel U voor dat Prins Edy in moeilijkheden het «Save our Souls» had moeten uitzenden «Al wat ge wilt maar DA NIE» zeiden de inrichters. Indien dit spelletje doorgaat zal Miel moeten hemel en aarde verzet ten om dienen nieuwen finantiële put te dempen, 't Is bijna bloemenfeeverkiezing. Hoe zit dat nu met dal reglement. Is er een reglement? Is het lang, belangrijk, bestaand op papier of bestaat er alleen een soort mon delinge overlevering? Mogen de Bloemendames een tweede keer meedingen? Twee jaar na mekaar? Mogen ze Krijgen ze Hoe worden hier de punten toegekend? Zal het nu ook gaan zoals bij de Prins Karnavalverkiezing? Gaan we preselekteren als er méér dan een kandidate is? Krijgt de beste kandidate met de minste aanhangers in de zaal ook een kans? Centen of een auto? Oiren of jongeren? Tommetoch, azoei nen hoeip vraugen! THE BULGARIAN TIMES De reis van onze vier Aalsterse Oostlandvaarders bereikte ai haar hoogtepunt toen ze nog maar goed en wel geland waren in Bulgarije. Er werd hen dan op diskrete maar humo ristische manier medegedeeld dat de Karnavaleske Humor festiviteit, hoofddoel van de reis, in de namiddag had plaatsgevonden. Onze globetrotters kwamen toe in de loop van de vroege avond. De terugreis was fantastisch en de drank tijdens de vlucht ook, het bier in België smaakte dubbel heerlijk en het weerzien was hartelijk en ontroerend. De public-relations voor Aalst zijn enorm verzorgd gewor den. Bulgarije kreeg immers te maken met vertegenwoordi gers van het stedelijk feestkomitee (waaronder afgevaar digden van de werkgroep public-relations), van het Aalsters Karnavalverbond, van de Mikis-klub. Nee, hoor vier man. Tussen de wereldberoemde schriften, letteren en geeste lijke nalatenschappen van Erasmus, Thomas Moore en anderen prijkt nu voor eeuwig het «gele boekje» der Draec- kenieren. Een Bulgaarse «grote meneer» erfde Marcel Bis- schops beroemd geworden «Strik met ondertitel». Voor aleer hem in het museum te leggen liep de 'man ettelijke uren gecharmeerd rond met de Aalsterse eretitel: KLOU VAN DE CIRK. Waarschijnlijk zullen de vier V.I.P.'S een toernee door Vlaanderen ondernemen met een diamontage en een humoristisch paneelgesprek over floor-schow- prestaties en andere belevenissen. (Vladimir Zjieveroska- I.P.O.-korrespondent) De Pikante Kastaars nodigen iedereen uit om op 18 juni 1977 eens pikant te komen badmintonnen. Om 14 uur 's namiddags zal het stationsplein en omgeving wemelen van de luchtvliegende vederballen. Om 20u Aalsterse Pikante Vlaaienavond met Diskobarsausje. Hoe lang de pikante vlaaien zullen doorsmaken is nu nog niet te voorzien. Reeds twee werkgroepleiders van het Feestkomitee zijn gekend. Herman Louiës en Simon D'Hondt. Herman leidt, zit voor, stimuleert (ge moogt kiezen want anders raken we verward tussen al die voorzitters, ondervoorzitters, ver slaggevers. werkgroepleiders enzovoort) de organisatie mensen. Simon zendt zijn zonen uit met valiezen vol public-relationsvakmanschap. Wordt de derde groepslei der ook een B.S.P.-er? Waarom allemaal B.S.P.-'ers? Wie zal de finantiëngroep aanvoeren? Hoe zien deze mensen hun taak? Hetzelfde klassieke patroon van vroegere jaren: plechtige Grote Marktzitting met een politieke sprekers en muzl<ale omlijsting en poëtische inslag? «Voor de finantiën groep worden namen als Herman Ravijts of Willy aiioo vernoemd.» «Indien er nu al twee B.S.P.-ers aan het hoofd van een groep staan, heeft dit volgens mij niet zozeer te maken met politieke drijfveren, maar is dit eerder een her kennen en waarderen van vroegere daadwerkelijke inzet voor het feestkomitee en Aalst». «Het feestkomitee kreeg pas een paar dagen geleden de opdracht om de 11- juliviering te organiseren en eventueel te reorganiseren. Misschien is de formule zoals wij ze tot nu toe kenden wat verouderd en voorbijgestreefd. In de volgende vergadering zullen we proberen een nieuw voorstel uit te werken om een soort 11 julisfeer te scheppen, over gans de stad. Een nieuwe formule met nieuwe mogelijkheden. VLIJ MP JE wordt in de huidige tekst goed gekeurd, maar later kan hij eventueel gewijzigd worden. Bij geluidshinderlijke tuigen werden ook de tuinmachines vernoemd. Raadslid Meert vond evenwel dat men het schieten vóór een huwelijk niet mocht verbieden. Hierdoor zou een stukje folklore verloren gaan. Schepen Hoogh heeft het dan nog over de der die het verkeer kan on vinden bij het vuur stoken la openbare wegen. Automob ten komen dan plots in mistlaag terecht, waardoor gevaarlijke situatie kan i staan.

De Voorpost | 1977 | | pagina 24