JOZEF DE BIE BFC-AAFD SCHILDER 1 b W 1 tt. B.B. IN 't BUITENLAND 28 - 3-6-77 - De Voorpost Te Baardegem, waarschijnlijk de meest gaaf gebleven landelijke gemeente van de Groot-Aalsterse entiteit, ontmoeten we in een rurale woning langs de Hoogstraat tussen de rijksweg en de aloude Zwanenesthoeve, een zeer flink en kranig man, nog in het bezit van al zijn middelen en talenten, in de gemeente bij de eeuwwisseling geboren, Jozef De Bie. Naar zijn liefhebberij die nu sinds zijn pensioen zijn «werk» is geworden hoeft u nauwelijks te informeren. Tientallen schilderijen van allerlei slag en formaat ademen er de visie van de kunstenaar op de fascinerende natuur van de Falluintjes uit en albums zeer fijne pentekeningen verraden de nauwgezette opmerker met de vaar dige hand gedreven door de liefde tot zijn streek, onze streek, de Falluintjes. Jozef De Bie is er inderdaad wars van «er met zijn klak naar te gooien», hier is enkel sprake van trouwe weergave van de vele mooie landschappen en de oude typische gebouwen, niet als een fotografische koele weergave doch bezield door het enthou siasme van de schilder of tekenaar. Werken die stille getuigen zijn van 't kenners oog en de zin voor pukturale schoonheid gepaard aan een intense belangstelling voor het folkloristisch eigene en de waarderende belangstelling voor het verleden, werken die vooral beklemtonen de aangeboren zin voor schoonheid en de verbon denheid met de eigen streek die Jozef De Bie zo typeren. nam tegen de aristokraten en, nog vóór er sprake was van enige sindikaat reeds een «Fransmansbond», een ver eniging van dezen die gedu rende de bietenoogst naar «het Frans», naar Frankrijk, gingen werken had gesticht. Ook de heden nog gedeeltelijk be staande Vakschool was een- van zijn «kinderen». Aan het daarna volgende schoolhoofd Meester Karei Moortgat, bewaarde Jozef De Bie de allerbeste herinnerin gen. Dat was er nog één van het oude, goede ras die leefde voor zijn werk en er in opging. Niet alleen gedurende de klas uren maar ook daarna kwam hij steeds de bevolking ter hulp. Zo gaf hij bvb, ook na de school, Franse les en zulks zonder énige vergoeding en hielp hij menig parochiaan bij de voorbereiding van een of ander examen Het resultaat ziet u nog dagelijks zonder énige andere school te hebben bezocht hebben tal van Baar- degemnaars, oud-leerlingen van Meester Moortgat, zich in de maatschappij kunnen op werken, steunend op de hen te Baardegem vertrekte basis die degelijk bleek te zijn. Naar Aalst naar de Academie! Na het Lager Onderwijs trok Jozef dan naar Aalst naar de Akademie. In de dag hielp hij vader bij schilderwerk doch veel was er niet te doen het was oorlog, er was weinig be schikbaar geld, er was weinig materiaal.1 De colledige cyclus zes jaar, heeft hij er doorlopen zo van de klassieke figuren, de kop en de tors en zo naar de natuur, naar het leven zelf. Van kopiëren was geen sprake; meestal trokken we buiten ae muren en tekenden of schilder den er wat we zagen en zoals we het zagen. De volledige cyclus doorlopen leverde nogal wat moeilijkhe den op. Vanaf het derde jaar volgde Jozef De Bie zowel dag als avondlessen en van de Plaatskommandant, een kunstminnend man, kreeg hij samen met twee andere jon gens «van den buiten», een toe lating om per fiets te rijden. Toen die plaatskommandant echter verplaatst werd verviel deze vergunning en kon ik 's avonds na het einde van de leste 20u, te voet naar Baarde gem. Het laatste oorlogsjaar lag Baardegem echter in het «Sperrqebiet» en was er taptoe te 21 u. Daar hij de cyclus graag volledig afmaakte bleef hij dan maar te Aalst bij verre familie leden overnachten want tussen 20 en 21 u te voet in Baardegem geraken vanuit Aalst was on mogelijk Naar het leger Als eerst van Baardegem werd Jozef De Bie (de Bie s zijn •-lang») ingelijfd bij de Brus selse Grenadiers waar vooral paleiswacht werd geklopt. Wel heeft hij twee kampperiodes meegemaakt maar de bezet ting van het Ruhrgebied kwam juist na de demobilisatie van Jozef De Bie en zo moest hij niet naar Duitsland. In 1938 is hij dan nogmaals op geroepen bij het derde Grena diers naar de streek van Wette- ren waar vooral aan bewaking van spoorwegknooppunten werd gedaan. Het alledaagse werk Jozef De Bie had in de Akade mie ook als supplementaire kursus «dekoratie» gevolgd en hiermede geraakte hij in de hele streek bekend en had bij veel vooraanstaande klanten voor mooi werk als bvb «pane len» in gangen en op deuren. Met het maken van schilderijen raakte men toen aan geen bo terham er was daarvoor eer stens te weinig geld bij de men- Kunstschilder Jozef De Bie (jm) Wie is wie Als we kunstschilder Jozef De Bie over zijn levensloop aan het woord laten krijgen we er uiter aard automatisch een overzicht over wat gedurende de laatste decennia te Baardegem vooral dan op kultureel vlak, gebeurde bij, betrokken als hij steeds was bij ongeveer alles wat te Baardegem, kultureel of sociaal gezien, op het getouw stond. «Mijn grootouders hadden niet minder dan elf kinderen. Eén ervan werd pater te Affligem (Dom Hildebrand), een andere frater bij de Trappisten te Westmalle en verder was er nog een kloosterzuster. Van de endere kinderen trad er slechts één in het huwelijk en deze werd dan mijn vaderDeze was reeds schilder van beroep en van hem kon ik dus wel de eer ste beginselen meepikken. De andere kinderen gingen in de bloemisterij. Basisschool te Baardegem Tot het einde van mijn leerplicht in 1914, samenvallend met het uitbreken van de 1ste wereld oorlog, ging ik te Baardegem naar de school. Ik moest het inderdaad elders niet gaan zoeken want ook van in omlig gende gemeenten kwam men destijds naar Baardegem naar de school. Eén jaar zat ik nog bij Meester Van de Maele, de vader van de latere dokter uit Moorsel, een zeer knap onderwijzer die daarbij, zoals trouwens zijn zoon later te Moorsel voor «De Jonge Garde» zou doen, zeer veel1 voor de Baardegemse Fanfare deed. Hij was er tevens dirigent van en. autoritair als hij was. mocht hij het zich veroor loven bij winteravond door de Baardegemse straten te trek ken en, waar een muzikant woonde en hij geen «geblaas» hoorde, op de «blaffeturen» te kloppen met zijn stok. Dadelijk volgden dan tonen uit een of ander koperen «instrument». De andere onderwijzer was een zeer sociaal-voelend man, Meester Blindeman die het in de destijds te Aalst woedende strijd in de katolieke partij op- sen, er waren te weinig huizen waar een schilderij passend kon worden opgehangen en er was vooral te weinig belang stelling. Nu zijn die faktoren bijna totaal omgedraaid... Er moest dus ook gewoon «ge verfd» worden en ook dat dege lijks werk trachtte De Bie vak kundig te realiseren. Wel on derhield hij zijn teken- en schil dertechniek en af en toe maakte hij een paar tekeningen of borstelde een doek. Werken was wel nodig want de ondertussen met de Meldertse Jeanne De Wolf gehuwde schilder kreeg zes kinderen, gelukkig allen goede leerlin gen. Emiel werd ambtenaar bij" het departement van financiën, Herman priesterleraar aan het Kollege tè Wetteren, Mare bu- reelhoofd bij de Nationale Bank, Jaak afdelingshoofd bij de Generale Bank, Lisette is gehuwd met een ambtenaar bij de douanen en Erik werd regent-wiskunde. Toneel te Baardegem Zowel het toneel als de turn kring sproten voort uit de Vak school van Meester Blinde man. Er waren twee toneel groepen, een voor mannen en een voor dames want toen mocht nog niet «gemengd» worden gespeeld. Later zijn ze uiteraard gefusioneerd. «Hoop in de Toekomst» is aldus voor 50 jaar, uit die groep leerlingen en oud-leerlingen van de Vak school ontstaan. Jozef De Bie was erbij uiteraard steeds ak- tief zowel als spelend lid als hulpregisseur en bouwer van het dekor. Een werk dat wel boven het gewone peil uitsprong was «Dirk Verspecht», een histo risch stuk uit de periode van de Brabantse Omwenteling van de hand van de Baardegemse Inspekteur L.O. Benoit De Clerck die, helaas te vroeg ge storven, een ware leemte in het kultureel leven van Baar- "achterliet. Pentekeningen onderstrepen de tekenkunst van Jozef De Bie. (jm) De Baardegemse Turners Ook bij deze groep, eveneens uit de Vakschool ontstaan, was Jozef De Bie aktief. In heel de streek kon men ze zien, gans in het wit gekleed, een groep van een twintigtal kranige jongelui, meterbij een zestal trompetten en slagwerk. Bij stoeten als bvb te Affligem, in processies en bij allerlei feestelijke aangelegen heden traden ze aan, flink ge traind als ze waren door een turnleraar uit de gemeente van Meester Blindeman uit het Waasland, en oefenden op de verbeelding van de jeugdige kijkers een fascinerende in vloed uit met hun karperachtige sprongen en hun gewaagde pi ramides. Niet alleen de geest werd te Baardegem gekultiveerd. ook het lichaam kwam in een uitge balanceerd evenwicht tegelma- tig aan bod. Zangkoor In vele parochiën was er uiter aard een soort zangkoor doch te Affligem, onder de inspire rende leiding van Dom Augus- tinus Verhaeghen een autoriteit op gebied van vokale muziek, was er één dat boven de an dere transcendeerde zowel qua repertorium als qua bezet ting vermits het enkel met ge routineerde en vooral uit de omgeving geselekteerde krachten werkte, elke woens dag soms tot zeer laat in de avond, was het niet meer in het «Klooster» dan was het «bij Kamiel». Ook daarbij was Jozef De Bie aktief en een gewaardeerd element door zijn volumineuze, diepe basstem. Niet enkel inde hele omgeving en ver daarbui ten werd in kunstavonden op getreden en onder leiding van Dom Augustinus («S 10» voor bekenden), werden door deze komponist zelf geschreven kantates uitgevoerd als de Maria-kantate te Halle, de H Hart-kantate te Affligem die la ter nog eens zou worden her haald, en de Fransiscus - kan- tate te Meldett. begeleid door een koperensemble eveneens uit de korpsen van de hele om geving geselekteerd. Aan deze katates werkten hele gemeenten mede en dit op een zeer eenvoudige maar toch adequate, alhoewel muzikaal gezien minder verantwoorde wijze. In Meldert bvb zong men de eerste stem, in Baardegem de tweede, in Hekelgem de derde en in Feralfene de vier de. Deze stemmen werden er dan plaatselijk ingedrild en als alles in kannen en kruiken was Winterlandschappen zijn een voorkeuronderwerp voor Jozef De Bie. (jm) bracht men het geheel samen en met sukses Of dergelijke massale presta ties waaraan honderden men sen gedurende hele weken hun tijd gratis spendeerden nu nog mogelijk zijn lijkt wel een vraag teken. Met de dood van Dom Augusti nus kwam ook de deemstering en uiteindelijk het wegsterven van wat eens een hoogstaande artistieke formatie was. Spijtig Een Schilder All-round man is en blijft Jozef De Bie toch allereerst een plas tisch kunstenaar, een man die het moet hebben van zijn pot lood, zijn pen of zijn penseel. Vele jongeren kwamen reeds bij hem om raad en les doch dikwijls moest hij vaststellen dat zelfs de meest elementaire beginselen qua perspektief of anatomie bij mens en dier of struktuur van boom of plant ontbraken. Een raad die hij hen steeds gaf «Leer toch eerst wat tekenen. Teken veel, teken dagelijks en teken vooral naar de natuur, naar het leven zelf.» Zoeken naar vernieuwing zoals tegenwoordig veel gebeurt kan Jozef De Bie alleen maar aan moedigen. Het mag echter niet uitdraaien in een verdoezelen van eigen onkunde. Met een Antwerps professor spreekt Jozef De Bie dan wel eens van «Ie triomphe de l'impuissance». De Bie ziet, kijkt, observeert. Hij wandelt rond, kijkt uit en schil dert enkel als hij iets goeds heeft gezien. Zo zocht hij het soms zeer ver vooraleer hij mooie zichten in eigen omge ving opmerkte. Hij vindt een mooi hoekje en maakt er een schets van. Die schets bekijkt hij kritisch is er evenwicht komt het onder werp tot zijn recht liggen de accenten op hun plaats en dergelijke meer Zo de schets hem voldoet geeft hij de ondergane indruk zo trouw mogelijk, alhoewel soms wel eens iets geïdealiseerd, weder. Zo heeft hij veel weten vast te leggen dat anders voor het na geslacht verloren zou zijn ge gaan als bvb het Molenrad aan de Meldertse Mooie Molen, het oude Hof te Mutsereel even eens te Meldert en de St.- Petronellakerk op de Meys- berg, Kapelleke-Koek. Voor De Bie overtreft niets ech ter de natuur in bvb alleen maar bomen elk met hun eigen struktuur die hij zo treffend weet te schilderen, of in het wolkenspel, of gewoon in de wisseling der seizoenen heeft hij steeds meer dan stof ge noeg. Het woud van TV-antennes heeft het de landschapschilder echter niet vergemakkelt en de talrijke hoplochtingen, hoe mooi ook op zich zelf, remmen vaak menig mooi uitzicht af. Werken Hondertallen werken heeft De Bie reeds gemaakt; de kerk van Baardegem misschien wel reeds 50 maal; het Faubourg met zijn lage huizen; zijn eigen huis en de hele omgeving. En is hij al eens «schildermoe» en ondervindt hij dat het pruts werk wordt dan stopt hij er maar een paar weken mee tot de muze weerkomt Vooral autenticiteit gepa. aan diepte en evenwicht stre De Bie in zijn vele werken r Met het potlood werk hij zi raak en het portret dat hij zijn echtgenote tekende is v kelijk treffend. Pentekeninc liggen hem zeer goed. mooie fijne, tot in het détail zorgde werk als bvb in «Baardegemse Kapelleker (alhoewel door het drukt kwaliteitsverlies onvermijde is) ligt hem voortreffelijk en een klein vlak weet hij onein veel gebald weer te geven, verzorgd. Verkopen doet hij liever r Eerstens moet men er «s ken van mensen» voor vra want een klein formaat koj alleen voor doek, verf, pen len en kader een slordige c duizend frank zonder dat het werk enige sprake is. andere, Jozef De Bie heeft alleen zes kinderen maar 13 kleinkinderen en die zu toch allen van Opa wel iets len hebben als souvenir. Praktisch gezien vindt hij investering in schilder daarenboven lonend w waar de inflatie op het sp< boekje ravages aanricht stijl degelijke doeken steeds waarde. Aan Jozef De Bie, die zich e liet ontvallen dat hij schrik h dat eens de dag zou kunij(//v komen dat hij niet genoeg m hef ziet of dat zijn hand gaat bev hef. wensen we vooral nog M mooie verdere lustige levi loop en nog veel schilde not. Van harte E B.B. staat hier, zoals de lezer wel zal vermoeden, voor «Belgi sche Beiaardiers». Op vrijdag, 10 juni te 20 uur zal onze stads- beiaardier een speciaal beiaardkoncert uitvoeren met uitslui tend werk van Belgische beiaardiers die in het buitenland werkzaam waren. Hij was zo vriendelijk ons enige gegevens hierover mee te delen. Alhoewel er meer dan 4 Belgische beiaardiers buiten ons land de beiaardkunst trachtten te propageren hebben wij maar van vier onder hen muziek kunnen vinden. Wij geven hier enkele nota's over de vier landgenoten van het programma van 10 juni, in de volgorde waarin ze geprogrammeerd wer den. Theo Adriaens: was een uit stekend beiaardier Hij be haalde in 1927 het diploma met grote onderscheiding Kort daarop werd hij beiaardier te Mafra in Portugal, op de bei aard van het Koninklijk paleis. Hij speelde daar van 1929 tot 1931. Toen werd hij echter ziek, en keerde terug om nog zeer jong, te Mechelen te over lijden in 1935. Dank zij zijn vriendschap met beiaardier Paul De Nil konden we één van zijn werken (misschien het enige bekomen. Het is een eenvoudig preludium in Jef Denyn stijl. Kamiel Lefevere: was de eerst gediplomeerde van de bei aardschool. Na een aanvanke lijke akademische opleiding in de tekenkunst werd hij de eer ste leerling van Jef Denyn, sa men met Staf Nees aan de pas gestichte school. Werd na het behalen van z'n diploma hulp leraar aan de school. Reeds in iy^4 gat nij koncerten in de Verenigde Staten, alsook de volgende jaren, tot hij zich in 1927 voorgoed te New York vestigde. Wanneer hij naar de Verenigde Staten ging was er daar slechts eén enkel bei- aardje van 23 klokjes, en wan neer hij terug naar België kwam, in 1963. waren er meer dan 150 waaronder uiteraard «The biggest in the world». Hij zelf bespeelde toen deze grootste beiaard, van 76 klok ken, met een basklok van 20 ton, de grootste baiaardklok ter wereld Na 40 jaar keerde hij terug naar Ukkel, waar hij in 1972 overleed. Staf Gebruers: geboren in Antwerpen 1902. Hij volgde lessen aan de katholieke nor maalschool te Antwerpen, en aan het Antwerps muziekkon- servatorium waar Jef Van Hoof zijn hamonieleraar was. Hij studeerde verder orgel aan het Lemmeninstituut, en was leer ling van de beiaardschool in 1922-1924. In 1924 werd hij hulpbeiaardier van Antwerpen, maar speelde toen ook regel matig te Wembley in Engeland. In 1924 trok hij naar Ierland om beiaardierorgelist en koorlei der te worden aan de Sint Col- man's kathedraal, te Cobh. Hij aanvaardde ook een ganse reeks onderwijsopdrachten. Hij was 'n zeer bedrijvig musicus en in Ierland werden van hem tal van bewerkingen en com posities gepubliceerd, waaron der een aantal opera's en ora toria. Hij won verschillende tionale prijzen. In 1940 wer Iers staatsburger. In 1970 ving hij van Paus Paulus Vfme onderscheiding «Pro Eccich er Pontifice» als herkem van zijn waardevolle bijdifvo tot de kerkmuziek. Hij overt vo< te Crok in 1970 Zijn zoon lor h aan volgde hem op Dit jaa Adriaan Gebruers ook bij optreden als gastbeiaar De Keltische suite die wij Staf Gebruers spelen is bouwd op Ierse melodii waarvan vooral het «Carol Conserto» van een blinde harpist Carolan (1670-1 bekend is. )t ir s v ids; 'art laro Raymond Keldermans: boren te Mechelen in 191 laureaat van 't Lemmensi Zj'e^ tuut sinds '32 en van de aardschool sinds 1965. studeerde ook aan het coi vatorium te Charlottent West-Berlijn. In 1946 wee°' üit naar de Verenigde St; Vooreerst te Battle Creek .|li huisde hij later naar Spring 'nt 1 (lllinios) waar toen pas zware beiaard was ingeric !n' een speciaal daarvoor bouwde toren te midden een uitgestrekt park. Hij ki nog vaak naar Europa als speler. Won verschillf5 te compositieprijzen. Hii ver °rd. de Amerikaanse nationa Zijn zoon Carl werd door von opgeleid als beiaardier, zter ve de opvolging verzekerd is de ird t ve idsl P t hte dge Êm op IQ v rgei Of 1 d< Pu int n

De Voorpost | 1977 | | pagina 28