[ATERDAGSE MARKT DOR UITBREIDING VATBAAR? Men pikkels of aiontjes? T JORIS-WANDEL-STRAATJE TE VOET NAAR L0URDES Een dop in het firma-ment LEZIER GEBLUST ERMIS IN HET PARK DE BUECK SLUITING VAN DE ZONNESTRAAL OF HOE MOEILIJKHEDEN HET DOLLARKOERSVERLOOP WEERSPIEGELEN DE GREIZERKESMES De Voorpost - 3-6-77 - 3 Jrijvi VANNEER DRAAIT DE MARKTKOMMISSIE OP VOLLE TOEREN? jaarlijkse omzet van onze Aalsterse zaterdagmakrt moet een >tal zijn, bestaande uit serieus aantal cijfertjes. Niemand zal het inomische en attraktieve belang van deze week-endmarkt onder- Ren. Er bestaat een marktkoopliedenverbond en een markt- immissie. Deze laatste, één der Aalsterse adviesraden, is nog steeds :t opnieuw samengesteld. Voor de fusie bestond deze kommissie een schepenvoorzitter, een marktleider (politieafgevaardigde), leden van het marktkoopliedenbond en één vertegenwoordiger van politieke partij. zijn heel wat problemen te regelen in verband met onze zater- igmarkt, zodanig dat samenstelling en in werking treden van loeide kommissie méér dan hoogst noodzakelijk blijkt, tar verluidt zou het «marktkommissielaken nogal sterk naar "het idhuis» getrokken worden, zodat vooral het marktkooplieden er- ind in de kou komt te staan en heel wat inspraak zou verliezen. ET PROBLEEM VAN JO U. TOT 14 UUR verband niet het ontruimen van staanplaatsen na de markt zijn de laatste tijd wel wat proble- war n gcezcn.. De marktkooplic- 'Olg 'bond moeten hun staanplaal- bo i verlaten hebben tegen 14 uur ledi or heel wat marktkramers is dat n probleem, maar zij die groen- g n en fruit, of bloemen verkopen na) eten het stadspersoneel ook in st; at stellen de groentenafval voor a u uur op te ruimen. Het grote peg ibleem echter wordt veroor- ikt door de weggebruikers, die :h doodgewoon niet storen aan wegomlegging en reeds van opor 13 uur de weg naar het Kei- hikt lijk Plein inslaan en daardoor en (st de ontruimings- en opkuis- rkzaamheden bemoeilijken, n strenger optreden van de poli- uitÖ niag tegenover deze feiten ze- >nor verwacht worden. zijn is t ide or top t UITBREIDING? HERVERDELING? NIEUWE PRODUKTEN? Vooreerst wordt de zaterdag- markt met het feit gekonfronteerd dat door een beslissing van de ge meentelijke overheid, om ver keerstechnische redenen, het rond plein v an de Grote Markt niet meer zal mogen gebruikt worden als staanplaats. (Algemeen Pohtie- rcglement). Deze beslissing krijgt uitvocringskracht vanaf de éérste januari 1978. Deze marktkramers moeten dus een andere plaats wor den toegewezen. De laatste verga dering van de v orige kommissie dateen van eind december 1977. Op dat ogenblik waren er een ruime zestig nieuwe aanvragen binnen. Om dat allemaal te plaat sen is er een grote oppervlakte no dig. Oplossingen? De Hopmarkt (Hoek Grocn-Kruis) is nog niet volledig bezet. Tot nu toe werd de Nieuwstraat vrij gehouden als «corridor» voor wegtrekkende marktkramers en om reden dat de Dekenij Nieuwstraat de eigen za terdagse verkoop bedreigd zag. Uiteindelijk wilde de Nieuwstraat wel de bloemisten in de straat ha len. De bloemenverkopers zijn nu al een ganse tijd van het midden vak op de «kastonjevesten» ver dreven en willen wel een andere plaats krijgen. Daartegenover staat dan weer dat door de huidige situatie de kopers de ganse markt door moeten vooraleer tot bij de bloemisten te geraken wat dan weer de verkoop van de andere tentoongestelde waren bevorderd. Voor een ambulance van de hulp diensten 900 vormt de opstelling Keizerlijk Plein, Boterstraat en Korte Nieuwstraat nog niet zo'n reusachtig probleem, maar wat in geval van brand?? Er blijft maar één mogelijkheid, de kramen ge woon plat rijden! Een voorstel om een middenrij met «doorkijkra- men» in de Nieuwstraat te maken werd van de hand gewezen, daar de brandweerlieden overeen door- rijbreedte van 4 meter moeten kunnen beschikken. Bij een op stelling in het midden zou de pas- seerbreedte tot 2 meter beperkt blijven. Wat de marktkooplieden zelf betreft, deze ook zorgden voor een probleempje meer wat staanplaatsruimte betreft. Velen onder hen evolueerden met de moderne visie van marktkoop- waaraanbieding en schaften een winkelwagen aan. Daar waar het gewoon houten kraam ongeveer 2,50 meter breedte had, komt men bij het volledig openklappen van een winkelwagen tot 3,60 meter. Heel wat mensen, aangesloten bij de marktkoopliedenbond, zijn niet zo gelukkig met een nieuwe uitbreiding. Er zijn nu al heel wat die nog wat schamele kruimels van de hele koek oprapen. Waarom dan nog meer konkurren- tie op de markt brengen? Het is ook zo dat dé marktkooplieden geen stemrecht meer zullen heb ben in de nieuwe adviesraad. Stil aan ontwikkelt er zich een vriend jespolitiek. Marklverzadigd of niet maar een aanvraag door een bepaalde politieke partij of voor man gesteund en je krijgt een plaatske. De markt is verzadigd van textielwaren, vleeswaren en nog een paar andere produkten meer. waarom dan oververzadi- gen? 't «Plaatsgeld» werd gere geld per abonnement en beloopt voor bloemisten en groentenhan- delaars zestien frank per lopende meter (opruimingskosten lopen hoger op) en voor de verkopers van andere waren bedraagt dit twaalf frank de lopende meter. De standwerkers (3 meter) betalen tachtig frank. Deze bijdragen zul len aangepast worden en voor de meesten houdt dit een verdubbe ling in van de prijs. Voor de kra men wordt alles op vierentwintig frank per lopende meter gebracht en voor de standwerkers verdub belt de som eveneens. Wgarom huldigt men niet verder het logi sche principe van het afvloeiings- systecm? Waarom zocht men geen «nieuwe» mogelijkheden (riet, klompen, koperwerk, kera miek enz.) in plaats van de markt te oververzadigen en de konkur- rentie al te bitsig op te drijven? We hebben de indruk dat van hoger hand uit geen rekening wordt ge houden met onze moeilijkheden. Een ernstig en logisch overleg met uitspraak van alle betrokken par tijen is hier meer dan noodzake lijk». Deze «tussen- aanhalingstekens» zijn zowat de vragen en de problemen die be staan bij de marktkramers zelf. Wanneer wij nu alles op een rijtje zetten. ligt er een reusachtige agenda klaar voor de nieuwe ad viesraad voor marktverkoop en marktorganisatie. Problemen van uitbreiding, her verdelen van staanplaatsen, aan passen van de bijdragen, markt koopliedenverbond, wel of geen stemrecht in de raad, kramen van originele en nieuwe koopwaren, wijze van aanvaarden van nieuwe marktkramers, brandweerproble- mcn. Het is een grote boterham waarin hoognodig de tanden moeten wor den gezet. Karei De Naeyer it Sint-Jorisstraatje zal zowat de eerste straat in Aalst zijn autovrij wordt. Men zal er enkel nog kunnen doorwande- meu», met het veilige gevoel in zich niet op de hielen te worden reten door jachtige automobilisten lemaal autovrij wordt ze ei- Ongeveer vóór het Groen Kruis wordt het nog groener: een boom en groene beplanting. Daat zullen ook fietsen ge plaatst kunnen worden. (De au to's hebben plaats genoeg op de Hopmarkt, en voor de be woners van de St. Jorisstraat is daar waarschijnlijk wel een voorbehouden plaatsje voor zien). Op die plaats komt er ook een beeld van St.Joris. Mis schien wel bedoeld als bewa ker van de goede zeden in een straatje waar de bewoners da nig klagen over wangedrag van late (of vroege) kroegbezoe kers van wie ze regelmatig de uitgebraakte walg mogen op- kuisen. Er komt trouwens een aange paste, stemmige overstraatse verlichting. Misschien herken nen de meer luidruchtige ele menten dan zichzelf, zodat het ilijk niet. Want tot 10u m jrgens mag er nog gelost en >ete|aden worden. Zo erg druk is sn i ook nooit geweest. Maar ansjh druk genoeg om de breed- gaiaaltjes op het einde van de daat om de drie dagen gron- cht uit de grond te rijden en ikelruiten te breken die geen zekeringsmaatschappij, nietj wj| verzekeren, omdat ze sten om de drie dagen een vit- vrafe mogen betalen. Want de aatp's persten zich letterlijk *e9rirheen dit straatje om in de deeïitstraat te geraken. Klemrij- 1, gas geven en vlug weg k °feen, zo ging dat. ineMwordt het een wandelstraat. kasseien verdwijnen. Er 1 lit speciale beton, op de bo- b, lichtjes bergaf naar het aaHden toe, met in dat midden I klein riolerinkje, een af- |rpijpje voor het regenwater daar weer een rustig straatje kan worden. Verleden dinsdag zouden de werkzaamheden starten. Maar het zou woensdag worden, naar men ons zei. En het zou 60 werkdagen duren wat in werkelijkheid met drie maan den overeenkomt. Bovendien gaat die ingreep, de start voor nog andere stedelijke schoon- heidswerken, niet minder dan2,8 miljoen frank kosten. Dat wil zeggen: in werkelijkheid nog 'n heel stukje méér, voor aleer de werkzaamheden vol eindigd zullen zijn. Als het re sultaat dan in verhouding van de kostprijs ligt, wordt het zeker een sukses Wilfried Lissens Gustaaf De Luyck die we als de bekendste wandelaar uit het Aalsterse kunnen beschouwen heeft op zijn negenzestigste nog niets van zijn vitaliteit ingeboet: deze kranige Aalstenaar die reeds duizenden kilometers heeft afgehaspeld (zie ook een vorige reportage) heeft nu het plan opgevat om te voet naar Lourdes te trekken. Op 1 juli is hij vastbesloten om deze expeditie aan te vatten. Op 19 dagen hoopt hij het tra- jekt naar de Franse bedevaart plaats te kunnen afleggen: ver gezeld van een hulpdienst (met verpleegster) zien we hem wel in staat om dit waagstuk tot een goed einde te brengen. Indien er nog andere mensen zouden aangetrokken worden tot dit avontuur kunnen ze zich s in verbinding stellen met Staaf De Luyck, Kleistraat 29 te 9300 Aalst zodat men met meer dan een handvol mensen kan star ten. Ook financiële hulp voor deze kosteloze trektocht zal op dit adres in dank aanvaard worden. Wie voelt zich geroe pen om Staaf te vergezellen We hopen dat ze op 1 juli met velen zullen zijn Dirk Daelemans I de wijkkermis Park De Blieck werd op zondagavond met g driehonderd, en op maandagavond met nog vijfhonderd insen in de tent, plots de domper op het plezier gezet. fi 23u10 kwam de politie piek stilleggen. Die mensen */r0Tlen natuurlijk hun dienst, far de schuldige was het w politiereglement. Goed, ?'|n mag na 10 uur geen la- eai meer maken. Maar dit is h kermis, zelfs goedgekeurd jbr de stad. Reeds 12 jaar. echte wijkkermis zoals n er in Aalst nog heel weinig reerd. Temeer daar het maan dag om een groots familiefeest ging, de «dag van de vrouwen». Echtgenoten en kinderen ko men dan meevieren. Het top puntvan een wijkkermis. En zo iets kan worden stilgelegd door een telefoontje van een paar «zuurpruimen», naar men ons zei. die dit allemaal hinderlijk vinden. Hoe is dat mogelijk Het gebeurt maar één keer per jaar. En dan dit nogWeet men wel wat verlies dit is voor een wijkkermis-bestuur dat zo enorm veel gratis aanbiedt aan de kermisgangers De schade is aanzienlijk. En het amuse ment van de ganse wijk is plots voorbij. Nee. dit moet men toch begrijpen. Een wijkkermis van dit niveau mag niet zomaar be schadigd worden door argu menten die in feite - voor één keer in het jaar zelfs het overwegen niet waar dzijn. W.L. es verom al ne kier verboy. De lange wieken endj' oeik. De wiekenendj van Sinksen en twiede sinksen woor dat er zoeiveil mensjen zitten nor ooitzing hooin. Op en weg, ribbedebie'. Ver ne ghielen hoeip van de die die der zitten nor snakken hooin, ver de leste kier. Want weiral ne kier zèn der ne ghielen hoeip vér wie dat die konzjeidoagen tristèg zeilen afgeloeipen zèn. As 't hem tèn mor beperkt tot 'n betje schooi in paarsjokken of gardeboes, es 'tnogeirger. En spoyteg genoeg zeilen der van de joor verom al ne ghiele klés zèn. En de doktoers, en de begroafenisonder- neimers en de drikkers en wa weit ek nog, de die voren der 't beste boy, mor dad es toch ne vrie smalen troeist newoor... Zonder tèn nog van de pasters te spreiken, want die mensjen hemmen 't de lesten toyd, gralek noeideg dat er ne kier iet on heeraffeere gedoon werd. Want 'k hem dad azoei meh twiede sinksen moeten belétten: zoei woyneg mensjen dat er nog meh heer greizerkes nor de greizerkesmés kwampen. Mor ja, on de keirk woor da 'k ik stond, was da spel om twèllef ieren gesloeten, binsjt dat er in de gebieren nog winkels oepe woren tot alverien... En om ting menieten noor den twèlleven stont er eh koppel meh ne kleine pagadder veir de poeirt. Kloppen en daven... mor jakken, 't Was vast en 't bleif vast. En meh eh poor toeighangers (die dor per malheir. gellèk as ek ikke, verzaldj gerokt worden) wird er dor oever geklapt. Oever 't geloeifindekeirk.en oever de pasters, en... nie, nimmer oever de pastersmeises. Dénnen toyd van de voorten oever de paster en zè meisen, en de paster en zènnen poapegooi, es al lank verboy. Mor wat dad opvalt, dad es dat er van langsom minder mensjen blenjelings geloeiven in aal 't gein da ze ons in den toyd gelierd hemmen. Oever de kattekissemis en oever de ting geboedenen oever de zeiven hoeifdzonden enzuvoesj. Want al petank da 'k na ni ghiel jonk nimier 'n ben mor toch nog zoei gralèk aad ni. es 't er al geweljeg veil verschil tissen moynen toyd en den toyd die men naa meimoaken. Want teigenwoerdeg 'n moeten de gasten in 't schoei giene kattekissemis nimmer lieren. Of in elk geval toch nimmer van booite lieren gelèk as da vroeger de gewoentje was. Les zoeiveil of zoeiveil, da moste grad van booite kennen en ni kennen: straf. Naa loeipen de pasters en d'onderpasters nimmer in lange zwèrte rokken, mor in gewoeine bérgersk lieren. In de plèk van dominusvobiscum en aspergeme en kirijee-eeleison en andere dinges in 't latoyn en in 't griks, es da naa allemoo) in 't vloms. En da moeten ze na vér iene kier ni op de flaminganten steike zee," want de die zitten dor ver nimmendalen tissen. Die veranderink komt reigelrccht ooit Roeimen, de stad woor da Paasen en klokken groeien en woor da ze poosoyren leggen. Oever de flaminganten gesproeken. door zit het oeik al 'n bejte schief. Kwestje van die paroches rond Brissel woor dat de franskiljongs booiten 'n beis van de Miester nog iensj 'n bak verooit meigen gon zitten, 't Was vanoyges te peizen dat er door eh woordeken zol oever gevalle zèn, mor of da 't ba dad ien woerdeken zal bleiven, da valt nog af te wachten. Den ienen zeit da 't dier betoldj es da stapke nor zelfbestier, den andere zeit dagge gienen oyrekoek 'n kendj moaken zonder iest oyren te breiken. En in foyte hemme ze alletwie geloyk. Den endj zal 't ooitwoyzen, mor in elk geval, op deize moment zèn da wel reidelèk èrte noeten vér te kroaken as ge bepeist wa da ze de mensjen die vloms spreiken allemol al ongedoon hemmen in de stad die Brissel hoetj. Want hoeirde gè ne franspreikenden Brisseleer spreiken. tèn zol Brissel aalzeleven 'n transspreikende stad geweist zèn en es aal die vloms teift spreiken 'n boerken, ne peejizaan flaman. Mor as die zelde brusselois ne kier heer klein betjen oeverbleivend verstand, as 't er nog iet oeverschitj, willen lote weirken, as ze nog kenne werken, en ne kier peizen: wie es den aadsten echten brisseleer? Toch Maaneke Pis zeiker. En es Maane Pis vloms of frans? Of noeme ze hem naa al le petit bonhomme qui pisse?.... En es Meilebeik misschieng le Rwissodu moulin? En azoei zolle men nog ieren voesj kenne goon... Nie jongens, ze zèn ons dor beizeg meh 'tarranzjeiren. 't Zal der naa van afhangen of dammen ons nog voejer zeilen loten arranzjeiren. En on aal degein die naa allicht zolle kenne zeggen: allei, den Dolf begintj hem beizeg t'haven meh polletiek, zol ek kennen antwoeren: dad es ni van den dag van vandoag da 'k meh beizee haaf meh polletiek, mor de léste joren hem ek dor vanaf gezing. Mor de woorhèd mag gezeid werren en vantoyd tot toyd moe ze ne kier gezeid werren. Dat es toch 't gedacht van DOLF mensen waren verbouwe On de draaimou Ook aan ons speelt de tijd soms parten. U herinnert zich misschien dat wij in onze vorige uitgave van deze rubriek nogal geruststellend de zoemende geruchten omtrent een mogelijke faling van de spiegeitabriek De Neve afschreven als onwaar. Net toen het artikel ter perse ging vernamen we meer uit vakbondszijde, te laat echter en zo komt het dat volgende berichtgeving ietwat lauwer van de naald komt. Onze eksku- zes. satie en andere aspekten die de tewerkstelling niet altijd ten goede komen. Andere bedrij ven zitten er evenwel echt slecht voor of blijven erg voor zichtig bij het rekruteren. De stelregel is vaak: liever veel werk voor drie, dan weinig voor vijf. konden de jonasten ziel) kostelijk vermaken. (JM) STAD PEILT NAAR WERKGELEGENHEID VOOR JEUGD Schepen van Ekonomische Ekspansie, Gilbert Bourlon heeft het nooit onder stoelen en banken gestoken dat hij be kommerd was om de werkge legenheid voor de Aalsterse jeugd. En inderdaad, het baart zorgen wanneer men zich be denkt dat straks weer een pak kersvers afgestudeerden op de arbeidsmarkt worden gegooid. Het mag niet tot desolate wan hoop leiden want die zoekt die vindt maar toch zijn de berichten voor hen niet roos kleurig. Schepen Bourlon heeft zijn dienst een schrijven laten richten tot alle bedrijven in het Aalsterse, grote en kleine. Zo'n tweehonderdtal brieven wer den verstuurd en nu reeds zijn er een vijftigtal antwoorden. Het blijkt nu dat men daar niet met de deuren wagenwijd openstaat en dat de mogelijk heden gering zijn. Nu is het wel zo dat zwartgallige kijk van sommige bedrijfsmensen in sommige gevallen wel eens bij het haar getrokken is en dat men niet altijd fair spel speelt. Men denke aan de herstruktu- rerinqen, de verdere mechani- Het staat nu al vast dat uitslui tend de goeie elementen zullen worden aangetrokken. Er zijn natuurlijk nog steeds de spreekwoordelijke achterpoor tjes wat dacht U? maar toch blijft het ten zeerste aan bevolen nu al uit te zien en bij pakweg het solliciteren, qeen dag ongebruikt te laten voorbij gaan. Tenzij natuurlijk het stempelen de enige professio nele ambitie wordt van de jon gere. FAILLISSEMENTEN De Rechtbank van Koophandel heeft verleden week één enkel faillissement uitgesproken. Het betreft een herbergierster uit Gijzegem wiens naam we ver zwijgen. «Ik heb niets meer nu zegt ze zelf: «behalve mijn vier kinderen.» Er staat een bedrijfje op de wip. Vonnis binnenkort. SPIEGELFABRIEK DE NEVE Niet alleen de jongeren hebben het moeilijk. Ook de ouderen zitten niet altijd op rozen (men leze het jongste maandverslag van de R.V.A.). De sluiting van de spiegelfabriek Oscar De Neve zal nu een dertigtal arbei ders daar al met de klink en een afscheidsvergoeding (in totaal zo'n twee miljoen) klaar staan om over enkele weken het be drijf de hielen te keren daar niets aan verhelpen. De sluiting van de spiegelfa briek is dubbel te betreuren daar het gaat om een fabriek die niet alleen in de glas- en spiegelsektor of te Aalst heel wat aanzien genoot. Zo heeft de fabriek steeds waardige produkten afgeleverd en tot de inflatie en de heksetoeren van de Amerikaanse dollar roet in. het eten kwamen gooien, was de firma best in staat om op internationaal vlak te konkurre- ren. En dit, jaren lang. De oprichting van de P V B A. Spiegelfabriek Oscar De Neve «Zonnestraal» verscheen op 16 september 1957 in de bijla gen van het Belgisch Staats blad. De oprichtingsakte was getekend voor notaris F. De Gheest onder de vennoten Oscar De Neve, diens echtge note Alina Van Vaerenberghe en zoon Jozef. Het begin- maatschappelijk kapitaal be droeg 1.200.000 F waarvoorde deelbewijzen kregen op de 1.200. Volgens akte van 16 maart '62 werd het kapitaal op 5.000.000 F. gebracht. Het ging de oprichters dus voor de wind met hun verwerking en bewerking van vlakglas en hun groothandel in glazen en spie gels, isolatie en dubbelruiten. Ondertussen was men de akti- viteiten deels ook gaan richten op de buitenlandse markt. Meer bepaald op de Verenigde Staten waarmee op zeer be vredigende wijze handel werd gedreven. Ook toen Jozef De Neve de zaken overnam bleef het bedrijf floreren. Toen kwamen echter de sterke en vrijwel onverwachte daling van de wisselkoers van de dol lar. Ernstige verliezen waren daarvan het gevolg. De inflatie maakte het de firma niet mak kelijker en de balansen verra den sedert '74 negatieve be drijfsresultaten Zelfs de toe passing van de dubbele begla zing met een aan het bedrijf ei gen procédé maakte het de on dernemer onmogelijk opnieuw dezelfde plaats op de markt te veroveren. De afzetmogelijk heden waren te sterk inge krompen en juist voor deze fei ten staand, vond Jozef De Neve het geraadzaam een punt te zetten achter tientallen jaren bedrijvigheid. Renn Dp Witte

De Voorpost | 1977 | | pagina 3