Vuilnisbak L EESTMARKT LEDE DE LEEDSE KUNSTENAARS EN HUN TENTOONSTELLING JE GESCHIEDENIS VAN DE LEEDSE IUZIKAAL HOOGFEEST ST ANT0NIUS PAROCHIE KORPO'S WINNEN DANKZIJ STRAFSCHOPPEN KERMIS IN PUTSTRAAT TE MELDERT WEGENISWERKEN IN HART VAN LEDE J'. De Voorpost - 3-6-77 - 7 ^jdagavond 27 mei ging op het Dorpsplein de jaar- jcse feestmarkt door. Het was een echt vakantie- ertje. Al in de late namiddag stroomde het volk toe. $t zou een drukbezochte markt worden. En dqt werd ,^t. De zon en de zorgeloosheid i.v.m. de volgende gen (pinksterweekend) maakten het nog feestelijker, et alleen kijklustigen waren opgekomen. Er werd ook uk gekocht, en dat was toch de bedoeling van deze leciaal georganiseerde marktavond. De martkramers iren tevreden en lieten het blijken ook. Kegel, marktkramer, Oor- vv tem: zo zou het altijd moe zijn. Gemakkelijk verkopen, jveel. Een goed initiatiefAl- iwel, dat heeft ook zijn min- goeie kant. Na een avond- irkt blijft men nogal gemak- ijk «hangen». zijn niet gewoon van hande- jrs dat zij er recht voor uitko- jn dat zij een goeie verkoop nad hebben. Dus goed moet I wel geweest zijn. jk in de omliggende winkels is het druk. M^mard Godefroit, optiek: pr mij mag er wekelijks zo'n pndmarkt georganiseerd jrden. Voor mij niet gelaten, jt weer speelt wel een grote Ien zeker in mijn branche. j zonnebrillen zijn de deur bevlogen... (adammeken, kijk es wat'n joi kleedje, 't Is zomer. Pas i maar eens. Laat maar es je fi wat ge te presenteren hebt. 2elJk eens wat luchtigs aan. 't Is erqi modelleken dat uw fi- mejirtje flatteert. aogriepen tegen elkaar op. De Dp al kleurrijker en fantasierij- erhfdan de andere. «Beste Pa- ior f worst, ongekleurd. Proef zittij maar eens. En geen vet», on dertussen stond de verkoper zelf deugdelijk te kauwen op een snee Parijse worst. Dat het allemaal vetloos was, was niet te zien aan zijn figuur. Hij nam de helft van zijn kraam in. Maar kom. Op z'on moment moet je daar niet aan denken. Roepen, lokken, verkopen. Zien kopen doet kopen. Drukroepende marktkramers de reuk van het frietkraam, de lokkende reuk van hotdogs, gebraden triepen en hambur gers. Die typische onvervalste marktsfeer. Toen dan de avond viel en de veelkleurige lichtjes aangingen werd het allemaal nog feestelij ker. En natuurlijk liepen de ka- fees ook vol. Terwijl vrouwtje lief langs de kramen slenterde maakten veel mannen van de gelegenheid gebruik "om een biertje te gaan snoepen. Met zo'n warm weer is de keel gauw droog. Lede heeft weer een dag gehad waar de hele Leedse gemeen schap mee van genoten heeft. Gh.H Grote feestavond/harkt te Lede. (EL) ■lealens de jongste gemeenteraadszitting -met-begroting, is er nogal me| te doen 8eweest over de verhoging van de bijdrage van de rmtoners voor het ophalen van het huisvuil. Inderdaad, van 200 F ;nt#r 550 F is een fikse verhoging. Die werd dan ook sterk aangeval- anjdoor de oppositie (CVP). Raadsleden Galle, Roeland en De 1, Efuwer hadden nogal wat opmerkingen. Vooral schepen Minnebo jarjdedigde het voorstel van de bestuursmeerderheid. •pen Minnebo (BSP) schetst In 1956 werd het vuil opgehaald lenl 1,0 8csch'edenis van de door een Leedse aannemer. Er ,enPsc vuilnisemmer: werd per gezin een bijdrage van her 'p zaterdag 25, zondag 26 en maandag 27 juni is de Putstraat, jifJals trouwens elke jaar op het einde van juni. in feest. Centrum 'Van de feestelijkheden is' uiteraard Café Stin ~'p zaterdag 25 is er een groot dansfeest met John Terra. Begin te 3 u. Op zondag volgt dan een T-Dansant met discobar. Vrije Joegang. En 's maandags is er de niet minder traditionele Wipschieting ■waarvoor détails nog volgen. Specialiteiten; kip of stoofvlees met friet. Het is een organisatie van de Stinne-Boys. If L.H. 100 F, gevraagd. In 1964 kwam dan het ophalen in «regie» bij het gemeentepersoneel. Drie perso nen hielden zich bezig met 't op halen. Toen was de bijdrage 150 F. In 1971 (begroting 1972), deed de CVP het voorstel om het opha len van het huisvuil opnieuw in de handen te geven van een aanne mer. Iedereen, uitgezonderd ik. stemde voor. Ik stelde voor die taak bij de gemeente te laten, maar dan voor betere uitrusting te zor gen. Dus het CVP-voorstel werd aangenomen en de huisvuiltaks werd gebracht op 200 F..dat was in 1971. Nu. in 1977 zien wij ons verplicht die som drastisch op te trekken. De gemeente heeft steeds belangrijke bedragen moeten bij passen. Dat kan zo niet blijven du ren. De prijs van de aannemer is ondertussen ook naar omhoog ge gaan. En besef wel, dat. enkele jaren geleden we met één wagen 3-4 straten deden eer die vol was. Wel, nu is die soms al vol na een halve straat! Vroeger zetten de mensen een doos buiten, nu staan er verscheidene emmers, pakjes, dozen enz. Het huisvuil is mis schien wel vervijfvoudigd. En ook het ophalen van groot vuil is in dat bedrag inbegrepen. (Ook al in 1972). Misschien kunnen wc hier of daar nog een oplossing zoeken voor probleemgevallen. Maar ook het systeem van -.betalen per em mer of per zak», is niet het ideaal. Daarvan zijn beslist de grotere ge zinnen en jonge gezinnen met baby's het slachtoffer. Waar ligt de gulden middenweg? Ten slotte is men zijn vuil kwijt tegen 10 F per week. Ter informatie voegen wij hieraan toe; De taks op het ophalen van het huisvuil zal de gemeente ongeveer 3.135.000 F opbrengen. De uit gaven met betrekking tot de Reiniging» post worden geraamd als volgt: Werkingskosten open bare reiniging: 50.000 F, Wer kingskosten ophalen huisvuil: 50.000F, Concessie voor ophalen huisvuil: 3.135.000 F. GH.H. (Sinksendag waren we getuige van een hoogstaand leiif"lsch feest in de St' Anton'uskerk der Paters Ca- irbt inen* J°bkoor en orkest had een mis van enjhle gekozen om deze plechtigheid de nodige muzi- bGfe luister bij te zetten. Met die keuze, die we toejui- oofn omdat ze in muziekvorm hetzelfde zegt als de roeten van eucharistieviering, hebben de uitvoerders tzich evenwel niet gemakkelijk gemaakt. Zeker ook 3i dirigent Roger Van De Wiele. Het orgel werd be- i eeld door Pater Jozef Van Herreweghen die graag °Pljante registers opentrekt, en die we dus evengraaq 3n4,isterden. Hij had met sprankel orgelspel de sfeer al opgewarmd tegen het ogenblik dat de celebranten gestadig de kerk binnenschre den. We gebruiken bewust het woord «schrijden», omdat dit inderdaad nog weinig waar te nemen valt. Hier wel. We spre ken ons niet uit over de vraag of dit al of niet een gemis is. In die houding drukte men alleen een innerlijke gesteldheid uit. Een analoog verschijnsel leeft an- pint Jobkoor tijdens de knnstinis de Kapucijnenkerk. (SJ) ders nog ongestoord voort in de militaire parades. De innerlijke gesteldheid ligt daar uiteraard op een ander vlak. Dit gauw even tussen haakjes. Het orgel speelde nog rustiger alleen. De celebranten kwa men naar het altaar toe. Het koor nam toen over met Beet- hovens «Gods ere» (indien we ons niet vergissen), na enige maten bijgevallen door het orkest dat ons feilloos mee nam in de euforie van een bij zonder mooi muziekstuk. De ruimte van deze kerk stond vriendelijk in verhouding tot het uitvoerend geheel daar voor aan. De akoestiek is er goed. In dit decorum konden koor en or kest zich optimaal laten horen. We spreken niet eens over een paar schoonheidsfoutjes die koor en orkest trouwens ook wel weten zitten. We willen al leen zeggen dat de uitvoering goed geslaagd was, aangepast aan de geest van de mis. De uitvoerders bewezen met deze kómponist goed overweg te kunnen. De muziek was soms zwaar plechtstatig en barok. Maar meer nog vurig en briljant. Meer uitbundig dan ingetogen Kortom: jubelend. Dat wil zeg gen: goed gekozenen passend bij de liturgie. Het statig en plechtig Kyrie werd evenzo gespeeld en ge zongen. Het Gloria klonk inder- daag glorieus: machtig naar het einde toe, tot de kopers alleen overbleven. Het Credo begon zacht. Later crescendo met als hoogtepunt «...resurexit tertia die» en «amen», dat door de bastonen van het orgel werd afgeremd. Hoe verder het credo vorderde hoe sterker het geloof scheen te groeien. Dit hoorde men tenminste toch in de muziek. Dan het sanctus en Vorige week woensdag, 25 mei ging in het Kultureel Centrum een kontaktvergadering door tussen de Leedse kunstenaars, mensen van het feestkomitee en het gemeentebestuur, i.v.m. de jaarlijkse tentoon stelling van werken van Leedse kunstenaars. Er waren zowat 20 Leedse kunstenaars opgekomen. In een open gesprek werd de komende tentoonstelling besproken. Wensen, ideeen en tips werden naar voor gebracht. De Leedse kunstenaars aanzien die tentoonstelling ten slotte als HUN tentoonstelling en zij willen dan ook inspraak om er wat naar hun zin van te maken. Het gemeentebestuur en het feestkomitee hebben daar geen bezwaar tegen. De Leedse kunstenaars krijgen de vrije armslag. Ondertussen werd beslist dat de vernissage door zal gaan op zondag 5 juni om 11.30 u. Schepen Minnebo: Het is hier een kwestie van tijds- en plaatskoórdinatie. Het is praktisch onmogelijk de vernissage de zaterdag door te laten gaan. En de zondag dachten wij, kunnen wij misschien nog meer mensen bereiken. Daarenboven wordt de vernissage gekoppeld aan de huldiging van onze verdienstelijke Leedse Lie Schatteman. En eretekens zullen worden uitgereikt aan de heer Aimé Schepens, direkteur van de Gemeentelijke Muziekschool en de heer Heireman, leraar aan diezelfde school. Hier drong zich wel enige zin voor koördinatie op. Het is allemaal nog in de goeie plooi gekomen. Zondagvoormiddag 5 juni gaat om 10 u. in het Kultureel Centrum de drievoudige huldiging door en daarop aansluitend vindt de vernissage van de tentoonstelling plaats. LIE T.g.v. de opening van de tentoon stelling van Leedse kunstenaars zal een gepaste hulde worden ge bracht aan Lieve Schatteman, be ter bekend als Lie. Wie kent niet het lieve kindergezichtje dat zij geschapen heeft? Maar weinigen weten dat Lie ook aktief is als schrijfster van kinderboeken. Eenvoudige, aangepaste kinder boeken. Te dezer gelegenheid lopen wij even aan bij Lie. Het huis van de familie Weynants- Schatteman, zit veilig weggeborgen achter het loof van de vrij groeiende bomen en struiken. Het reuzengrote raam van de leef werkkamer geeft uit op een gewilde wildgroei van de meest gewone inlandse planten. Lie, Proficiat met jouw huldi ging. Waarover gaat het? Lie: Zo, word ik gehuldigd? Wel, elk jaar reiken de provincies een prijs uit voor het beste jeugdboek, kinderboek enz. Ik heb al twee keer een prijs gehaald: eenmaal voor het beste kinderboek en een maal voor het beste jeugdboek. Om de vijf jaar reiken de gezamen lijke Vlaamse provincies dan een prijs uit «De Interprovinciale Prijs voor het Kinderboek» werd mij toegekend in 1976. Nu, enkele weken geleden werd mij die over handigd in Gent. En wel enigszins verrast, maar toch met blijheid ver neem ik dat ook de gemeente Lede mij zal vieren. Ik vind het een leuk initiatief om die huldiging in te kaderen in de opening van de ten toonstelling van Leedse Kunste naars. Zo krijgt die tentoonstelling een bredere dimensie. En die men sen verdienen het. Want er zijn daar tclkenjare waardevolle wer ken te bewonderen. Lie heeft nu zowat een 10-tal boe ken geschreven. De prijs werd haar toegekend om haar reeks -Jonas en Toetela Warm aanbe volen. Eri weet, dat haar boeken door haarzelf worden geïllus treerd! GH. H. Er wordt hard gewerkt aan de vernieuwing van het wegdek in het centrum van Lede. De Vijver en de Kasteeldrcef krijgen een nieuw wegdek in tarmac. De kasseistenen worden opgebroken en er komt een versterkende onderlaag. En van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt om ook het rioleringsnet aan te passen. Eerst wordt gestart met de Vijver. De Kasteeldreef komt dan later om tijdens de novene- en kermisdagen het verkeer niet al te zeer in de war te sturen. De plannen worden ook uitgewerkt om het rioleringsnet aan te passen in de Nerumstraat, de Heipias het Benedictus waarmee de snaren en fluit schuchter be sponnen, die later het orkest meesleepten naar een furieus Hosanna dat even daarna weer zachtjes werd neergezet. Het orkest deed niet mee aan het Onze-Vader, dat bijwijlen aan een koor uit de Oosterse Ritus deed denken. Tijdens de kommunie werd het «Panis Angelicus» van Cesar Franck uitgevoerd. Dit mooie lied leek ons wel een beetje zwaar en traag. Tot slot bracht men het «Marialiedeken» van Gaston Feremans. Hierna brak in de. kerk het applaus los dat men al die tijd al had ingehou den. Wilfried Lissens Levensvreugdetornooi De apoteose van dit derde veteranentornooi ingericht ten voordele van Levensvreugde heeft werkelijk de talrijke toe schouwers van meetafaan kunnen begeesteren. De finale wedstrijd tussen Scheepvaart en de Korporatieve Selektie met aftrap door Anderlechtspeler Cois Van Der Eist (uitgeno digd door supportersklub De Keiser) werd een triller die gans de wedstrijd duurde. De Korpo's van mentor Emiel Adam toonden zich een ietsje sterker dan Scheepvaart dat in keeper Louis Wille een rots in de branding vond: hoezeer laert werd zijn ploeg uiteindelijk toch winnaar: Roland De Cos- ter, een talentrijk keeper die nochtans uiterst humeurig in zijn doelmond stond pareerde Paul Janssens. Freddy Schol- -tweemaal een Scheepvaart- laert en Louis D'Hoe (uitblinker) strafschop zodat men meteen ook aandrongen de Scheep- bekerwinnaar werd vaartgoalie hield zijn doelge- Voor deze finale had men de bied ongeschondenNa de ver- debuutmatch van RealSuperial lengingen kreeg men tien straf- kunnen bewonderen, deze schoppen als uitsluitsel on- Aalsterse meisjes verdedigen danks het missen van een elf- zich puik tegen Pamel dat metertrao door Freddv Schol- slechts in extremis aan een 3-0 overwinning geraakte Uit blinksters bij Real Superial wa ren ongetwijfeld Veerle Amant, Chris Kerremans, Patricia Van Den Brempt en de onverslijt- bare goalie De Rijbel. Dankzij twee treffers van Roger Raes (op flaters van Etienne De Neef) werd Oc Aalst derde voor Apostelken dat slechts kon scoren langs Johny De BackerHekelgem werd vijfde dankzij -een forfaitoverwinning tegen Corona Erembodegem. De kamp voor de zevende plaats werd 1-1: voor de MTSA-veteranen doelde Etienne Lemaitre die repliek kreeg van Morta-kanonnier Frangois D'haese. In elk geval een sporthoogdag Dirk Daelemans

De Voorpost | 1977 | | pagina 7