OPENSCHOOLDAG IN BASISSCHOOL DE WEIDE EEN ROMANTISCHE TRIP NAAR DE M0SEL ERPE KRIJGT DE BRANDWEER 'n ANDER ARSENAAL SPEKTAKULAIR! TOMBOLA «DE VLIEGENDE SPAAK» DIENSTJAARREKENING SLACHTHUIS 1976 OPROEP TOT DE LEZERS 1[ DIDO OP BEZOEK BIJ DE KINKS 8 - 3-6"-77 - De Voorpost HET KAN OOK ANDERS Vóór enkele weken stonden de poorten voor zover aan dergelijke instelling er poorten zijnwagenwijd open te Aalst in «De Weide» voor de kleuters en nu op zaterdag 4 juni is dit weer het geval te Erpe, in de Basisschool «De Oude Bakkerij» aan de Sevecootstraat, 46 en dit vanaf 10 u. tot- Volgens de initiatiefnemers van «De Weide» neemt de onvrede over de huidige opvoeding en het huidig onderwijs voortdu rend toe. Deze zou te weinig gericht zijn naar de vrije ont plooiing van de mens met haar huidige onderwijsvormen en normen. Deze opvoeding zou uiteinde lijk resulteren in een vervreem ding zo van zich zelf als van de anderen en uitmonden bij een maatschappij waarin marginali teit, agressie, haat en uitbuiting schering en inslag zijn. Het tra ditioneel onderwijs zou te weinig kritisch zijn tegenover vervreemdende maatschappij- strukturen en enkel probleem loos binnenlepelen. Het moet veranderen Er moest dus, steeds volgens de inrichters, verandering ko men. Maar hoe? Men zou alvast kunnen begin nen met de opvoeding anders aan te pakken. De opvoeding zou mensen moeten vormen die kreatief zijn, persoonlijk, le venslustig en verdraagzaam gelukkige mensen met voldoende realiteitszin om zich niet te la ten verdringen noch tenonder te gaan in konkurrentie- en prestatiedrang. Dergelijke doelstellingen tracht men in de Basisschool «De Weide» te realiseren via een aantal basisprincipes. Basisprincipes: Kinderen die niet geremd wofden, die in een sfeer van vrijheid worden opgevoed, zijn in staat te groeien naar al truïsme in aanwezigheid van anderen. Vrijheid leidt tot zelfdisci pline en wederzijdse waarde ring. De persoonlijke vrijheid eindigt slechts daar waar die van anderen begint. De intellektuele ontwikke ling krijgt maar belang in een evenwichtige ontwikkeling van de persoonlijkheid van het kind. Zelfdiscipline mag niet wor den opgedrongen door straf of beloning. Tegen angst stelt het kind zich immers te weer door agressie. Een ideologie kan niet wor den opgedrongen. Het kind moet zelf ervarea wat goed is. Sexuele opvoeding ge schiedt in de dagelijkse erva ringen in het samenleven van jongens en meisjes met vol wassenen. Vetrekkende vanuit een kon- krete leef- en ervaringswereld van elk kind en van de groep «kinderen-begeleiders» wil men op basis van een niet- autoritaire relatie de kinderen optimale ontplooiingsmogelijk heden bieden en dit zowel op persoonlijk, sociaal, maat schappelijk als intellektueel vlak. Openschooldag: Omdat bij de groep van bege leiders en ouders de behoefte leeft om de praktische realisa tie van deze onderwijsvorm naar het brede publiek toe te scfiliiven wordt dan deze openschooldag, waar men met ouders en begeleiders kan pra ten, georganiseerd. Men kan er eveneens kennis maken rriet de verschillende werk-, speel- en leefruimten van de school. Verder is er in de loop van de namiddag een kort groepsge sprek waaraan ook kantonnaal inspekteur Zenner deelneemt. Om de kas te spijzen zorgen kinderen en ouders voor ver koopkraampjes met drank en versnaperingen. Naar het einde van de dag toe zijn ook boterhammen met worst voor zien. Jan De Wilde zorgt dan, gratis, voor een prettige en aange name afsluiting van de dag. L.H. Het wagenpark van de Moorselse Vrijwillige Brandweer heeft zich met een eenheid uitgebreid. Vroeger had het de oude GMC die het nu nog altijd niet wil mis sen daar hij trekt op de vier wie len en dus bvb bij weidebran den zeer nuttig kan zijn om in alle terrein te komen, en een materiaalwagen. Beide wa gens werden gestald in het hui dige arsenaal bij de kerk. On langs kreeg Moorsel er echter 'n pompwagen bij en nu rees een probleem: waar ze alle drie stallen In het huidige arsenaal gaat het niet. Dus moest er uitgekeken worden naar een mogelijke stelplaats, en liefst dan nog centraal gelegen. Veel keuze kan er niet zijn. Gezegd wordt dat het Bestuur gunstig zou staan voor het verwerven van het oude, enigszins vervallen «Slokkes Hof» in het centrum gelegen, vlak tegenover de Rijksschool. Deze oude hoeve was voor enige tijd bewoond door dokter Podevijn en achteraf was er een Karrosseriewerkplaats in gevestigd. Eigenlijk was het oorspronkelijk het hof van de Kinderen Meert. Of de onderhandelingen tot een goed einde kunnen worden gebracht zal de naaste toe komst uitwijzen L.H. In de Blektestraut te Hof stade scheurde deze wagen middendoor na een aanrijding met een muur Nadien kwam hij in een gracht terecht. De twee inzittenden werden licht gewond. (EL) De nog jonge maar reeds fel bloeiende Toeristen-Wielerklub «De Vliegende Spaak», met de aloude afspanning (1781) «Bij Maxens» als lokaal (waarover u tijdens de vakantieperiode meer zult vernemen in het kader van eenteportage over oude herbergen) hield ter gelegenheid van haar geslaagde Barbe cue» een grote tombola. «De Vliegende Spaak» dankt hierbij dan ook alle sportieve en steunende simpatisanten voor hun medewerking aan deze jonge vereniging. Hierbij dan de lijst van de win nende nummers, voor uw ge mak in volgorde geplaatst Enkel de laatste vier cijfers van uw tombolanummer (van zes cijfers zijn van belang Prijzen af te halen «Bij Maxens» tot en met 17 juni e.k. 1001 1009 1059 1060 1061 1072 1125 1127 1149 1172 1208 1210 1222 1230 1267 1318 1338 1341 1359 1361 Op de gemeenteraad van 25/5/77 gaf schepen Van Den Eede een toelichting omtrent de dienstjaarrekening van het stedelijk slachthuis. Dit bedrijf zit al enige jaren na elkaar in de rode cijfers. 1364 1365 1382 1417 1420 1422 1430 1476 1480 1491 1495 1500 1522 1531 1539 1548 1557 1562 1587 1598 1599 1601 1606 1622 1623 1629 1633 1642 1649 1713 1718 1722 1745 1750 1753 1757 1768 1798 1816 1827 1865 1868 1883 1892 1900 1903 1909 1919 1948 1952 1954 1962 1966 1980 1986 1990 2003 2055 2078 2105 2117 2123 2124 2149 2168 2172 2180 2197 2205 2215 2246 2247 2253 2280 2282 2284 2304 2309 2316 L.H. «De rekening van de Regie van het slachthuis afgeslo ten per 31/12/76 geeft als resultaat een netto-verlies van 6.303.823 F voor het boekjaar 1976. Rekening houdend met de verliezen van vorige jaren komen wij tot een totaal verlies van 18.841.577 F op niet minder dan 3 jaar exploitatie. Aan de basis van deze her haalde belangrijke verlies posten ligt het feit dat de aangetekende slachtrech- ten beneden de kostprijs liggen. Uit de rekening blijkt dat per geslacht rund een verlies wordt geleden Het ligt in de bedoeling dat ons weekblad tijdens de zomermaanden iets heel speciaals gaat doen. Daar om verzoeken we iedereen die over zeer oude foto's beschikt van mensen in zomerplunje (de plaats waar de foto indertijd genomen is heeft geen belang) zich ermee zo snel mogelijk naar ons redaktiekantoor in de Pontstraat nr. 64 te begeven. We staan er uiter aard borg voor dat U binnen de week uw foto's onbeschadigd terugkrijgt! Pluis dus snel eens de foto-albums van grootvader en groot-moeder uit,; en...bewijs er ons en uw weekblad een dienst mee! De Redaktie: a< Inderdaad, we bedoelen de vedetten uit de popwereld, reeds vele jaren de westerse wereld overspoelen met vinylprodukten en zelfs heel knappe songs. The Kinks: h w naam stond in 't groot op de affiche van het popfestivat2 Geleen op pinkstermaandag. Met zijn twintig dido-leden zju we erop afgegaan. Het is nu wel niet onze taak 'n verslag y maken van dit popfestival, maar toevallig kwamen we toch de echte kinks tegen, zonder teaterplunje. van 172 F, 91 F voor een geslacht varken, 53 F voor een gekeurd rund en 21 F per gekeurd varken. Onze slacht- en keurrechten zijn echter vastgelegd door on derrichtingen van de hogere overheid, zodat een aan passing van deze rechten dan ook slechts mogelijk zal zijn na goedkeuring van de heer Gouverneur. Alhoewel een merkelijke aanpassing van deze rech ten in de loop van 1977 mag verwacht worden, zal dit ze ker niet voldoende zijn om de eventuele verliezen op te vangen, zodat we verplicht zijn naar andere middelen We hadden helemaal geen af spraak gemaakt. Het kwam zo: om acht uuris avonds was dat veelbesproken festival afgelo pen. We hadden er wel deugd van gehad, al was het maar om enkele van onze favorieten, bv Nils Lofgren, aan 't werk te zien. Echt denderend is het er niet geweest, maar ja, de sfeer moet je eens meemaken en je ontmoet daar zelfs nog be kende gezichten in een massa van 45.000 jongelui —zo riep men afen allemaal geüni formeerd in jeans-broek. Je ziet dus, een knappe erva ring. Een verslag erover kadert tenslotte niet in de bedoelingen van een streekblad als het on ze. Goed ja, ongeveer te negen uur raken we uit Geleen weg, huis waarts. Toen er plots achter aan op de bus «brand» geroe pen wordt. Onze vlugge vrou welijke chauffeur rijdt onmiddel lijk op zij en inderdaad...de blussingswerken beginnen. Onmogelijk om met dit tuig ver der naar Erpe te rijden. In de buurt van de plaats van onheil bevindt zich een prachtig hotel, waar we onze toevlucht zoe ken. Daar wordt de busmaat schappij opgebeld met relaas over het voorval. Men zou ons komen halen. Ondertussen kunnen we rustig in de hall blij ven zitten, liggen, slapen naar gelieven. Er is ook een kleine drankgelegenheid, maar die wordt weinig bezocht. Een trip naar Geleen en de toegang daar kost meer dan een jaar abonnement op de Vd post, moet je weten. En jon s' lui vinden het al een luxe woonweg de noodzakel kosten te kunnen dragen daarvoor de toelating van tl te krijgen. De echte Kinks vlin blijven uitgerekend in dat h( Terwijl we daar uren aai wachten zijn op de bus di( de Aalsterse omgeving rr komen, willen ook de Kinks luchtje scheppen en glaasje drinken. In de bar l< ze zich opmerken door hum lijke uitspraken, die schril steken tegen het gezapig doe van de industriëlen topmanagers van een aut briek die in de buurt ligt. Enl dido's herkennen ze onmidj^ lijk, roepen ze in de kring, dido's leggen zo goed a|^1 gaat de situatie uiteen: busdefekt, het wachten op andere bus en vooral: da ondertussen geen poen l|HE ben om iets te drinken. DeHe renomeerde vedetten moezel dan wel hun goed hart lfcer zien: ze brachtenvooriede$an een blik drank die ze in vjste raad hadden. De Kinks ten dan nog een flauw optr£j"g gebracht hebben —meer ste( dan invoelende muziek- naam staat veilig positief schreven in enkele notitiel jes van dido-lui. Willy Hosl /ai W uit te zien. Eén deze moge lijkheden is bijvoorbeeld de produktie te verhogen en tot de streefcijfers te komen: 24.717 runderen en 137.262 varkens. Daarvoor echter is een uitbreiding van de koel ruimte te voorzien, waar voor trouwens kredieten voorzien zijn in onze begro ting. Deze kwestie werd be sproken in één van de zit tingen van de kommissie voor financiën en zal nog het voorwerp uitmaken Fn verdere besprekingen f>0L een onderzoek naar de Pin' labiliteit.» Pey De schepen zei verder P'. geen illusies te maken £er betere resultaten. De vet^ zen moesten echter beperkt worden. Een dus voor de kommissieL financiën en het technf[ef personeel terzake zoeken naar een sing.» «tor Voor de dertigste maal startte verleden zaterdag te Meldert een enthousiast reisgezelschap voor een driedaagse tocht naar de romatische Mosel, meer bepaald naar Ellenz bij het toeristisch pareltje bij uitstek Cochem. Reeds van bij het vertrek gezegend met een zomerweer, weer dat zou aanhou den tot bij het einde van de reis al was er 's maandags wel wind, was de stemming prima en deze sfeer zou steeds cres cendo gaan, gestimuleerd als ze werd en door de mooie trip, en door de komfortabele car én niet in het minst door enkele geboren humoristen. HEENREIS: Na een nogal ingewikkelde om leiding door de hoofdstad in za- terdagmorgenrust belandden we via de autostrade snel de «Cité Ardente» vanwaar dan eigenlijk het toeristisch element meer aan bod kwam. Langs de mooie Vesder, zo te zien nog niet zo bevuild, kwa men we in Chaudfontaine doch daar bleken de cafés en patis series rond 10 u. nog niet ge opend. Banneux, het genade oord waar acht verschijningen achteraf door de Kerk beves tigd, aan de twaalfjarige Ma- riette Beco plaatshadden werd even aangedaan en via de brucht van Franchimonte die ons uit onze schooltijd nog herin nert aan de heldenmoed van de zeshonderd Franchimontezen die in de strijd tegen de Bur- gondische Hertog tot de laatste man sneuvelden;bereikten we Spa, mondain kuuroord bij uit stek, bekend ook voor zijn mi nerale bronnen en zijn ther male kuren. Een deel van het Nationaal Autocircuit van Fran- rnrrhamns hfiriidend kwamen we in Malmédy en reden zo door de Weidestreek langs de stuwdam van Butgenbach (13 miljoen m3) naar de grens bij Losheimergraben. Even voorbij de grens dan, midden het landelijke groen, de knapzak aangesproken in een gezamenlijke pick-nick, een énig zicht waarbij wel originele plaatjes zijn geschoten, vooral daar de bus even van plaats wisselde,.. Door de Vulkari-Eifel bereikten we dan. midden de Kraterme- ren, de zogenaamde «Maare», getuigenissen van gebeurte nissen van duizenden jaren vóór onze tijdrekening Vooral het «Totenmaar», waar na een pestepidemie alleen de pastoor overbleef en waarvan nu nog enkel het eenzame kerkje is te zien, maakte indruk door zijn helblauw water en zijn stille omgeving. Melancholisch met zijn eenzame oevers en zijn begroeide omgeving is hej een mooi stuk «Naturgebiet» dat volledig intakt moet worden gehouden. Andere «Maare» dan, zoals bvb het Gemünde- ner Maar 't «Rrhalkanmph- renermaar» en het grootste, het «Pulvermaar», worden dan wel, althans gedeeltelijk, toeris tisch uitgebaat. Ook een basaltbreuk, naar men zegt énig in Europa, is er nog stille getuige van vroegere vul kanische explosies terwijl de «Trockenmaare» een gelief koosde pleisterplaats vormen voor botanici en ornitologen. Na ongeveer 300 km, steeds langs schilderachtige wegen in goede staat, dalen we sterk af naar de vallei van de Mosel en worden als betoverd door het zicht van de romantische Burcht van Cochem met de vele torens en de dominerende ligging bo ven de brede rivier, een para dijs niet alleen voor vissers (er staan geen fabrieken en het water is zuiver) maar ook voor roejers, zwemmers, water- skiérs, kampeerders, natuurlief hebbers. Met de lift naar het Pinner Kreuz genieten we niet enkel van het fabelachtige en weids uitzicht maar maken ook ken nis, voor zover nog nodig, met grote bekers gouden Mosel- wein, «Goldbaumchen». IN ELLENZ: Een klein schilderachtig. Mid deleeuws aandoend dorpje, gekoppeld aan Poltersdorf, langsheen de met oneindig grote en talrijke wijngaarden op de hellingen Moselrivier, wordt onze pleisterplaats. Er wordt in nowanriolri nifno. keken, verkend, getest De «Kapelle» in het hotel zelf noodt ten dans doch er is té veel volk en Meldert kan niet bijeenblijven wat de stemming drukt. Toch wordt het een zeer genietbare avond waarbij zelfs een onbekende Oosterse Prin ses van Meldertse komaf een kort bezoek brengt aan ons ho tel. 's ZONDAGS: Alhoewel het de vorige avond(?) laat was is iedereen vroeg,—en gezonó—uitdeve- ren Er wordt, na een stevig ontbijt met ook eieren, worst, honig enz, gewandeld naar de kleine dorpskerk waar we voor de dertigste maal de lof van de «Heilige Geist» horen verkon digen, nu in 'n klein dorpje ech ter op een zeer progressieve manier en omkaderd door mo derne zangen. De zwemkom is een pareltje op zich zelf, de school een toon beeld van aanleg tussen groen en hellingen, een kompromis tussen schoolse lokalen en ge bouwen in moderne vormge ving. «Frühschoppen» is er ook bij. Voor wie het niet wist is dat de zondag na de Mis er enkele «pakken» bij de schetterende muziek van de «Ellenzer Blas- kapelle», een twintig man sterke formatie, vooral van jeugdigen, die tussen de Mo- selpromenade en de rivier in de schaduw van nurlp hnmpn 7i» opgesteld en de toeristen sa- menblaast. Na het «Mittagessen» wordt dan met het veer overgezet naar Beilstein. het «Doorn roosje van de Mosel», met zijn typische kleine straatjes, zijn miniatuurmarktplatz en zijn Klostertreppen. Geen wonder dan dat dit dorpje reeds vaak als dekor voor filmen mocht dienen en dat vooraanstaanden uit de kunstwereld er Erbolung en pret komen zoeken. De oude burcht Mettemich, in 1688 door de Fransen in brand gestoken, wordt beklommen, niet zonder moeite maar boven wachten dan heerlijke Eisbec- ker of grote roemers Mosel- wein. Gans in de hoogte dan ook een schijnbaar volledig ver laten Friedhof, met de grafzer ken te midden van een soort bos, onverzorgd en als het ware verstopt. Enkele van onze passagiers meenden er joden sterren op te zien. Na de burcht restte dan een hoogtepunt: niet minder dan twee uur varen met de luxe passagiersboot «Deutsches Eek», dwars door het Mosel- landschap met de veelheid van wijnbergen en kleine dorpjes, met een massa watersportbe oefenaars en dat alles in een bradende zon. Zonnebaden op zijn best. Ook het versassen in een van de véle sluizen met een dergelijk schip was een be levenis. Zo komen we dan tot Zeil. beroemd om zijn Wein «Schwarze Katze» en Roger wacht ons met de bus aan een typische drankgelegenheid. Vanavond wil het gezelschap echter samen zijn en uitgeke ken wordt naar een ruim lokaal waar én plaats én muziek is. Dat wordt gevonden en met 't aantal flessen (een respektabel aantal, niet voor publikatie vat baar) en dat aan een schappe lijke prijs stijgt de Stimmung immer hogerop. Een nieuwko mer in het gezelschap waarvan zijn humoristische kwaliteiten althans door ons niet waren gekend ontpopt zich tot een eersteklasmoppentapper en houdt het gezelschap in zijn ban. De benen worden uitge slagen en de Vlaamse lieder- schat wordt duchtig overlopen, vooral als ook een hele groep Ninovieters, een voetbalploeg, ons komt vervoegen. Onder tussen was ook een Duits ge zelschap aangesloten en bij de tonen van zijn «Zifferklavier» (akkordeon) werd duchtig pret gemaakt. Aan de Duitsers werd de 'Ti-ja-ja' aangeleerd en Rosa kwam voor de proppen met gekamoefleerde turnoefe ningen onder het thema «dui men, bogen. enz.). De liefde heeft ook haar rechten en daarenboven is ze blind. Een huwelijk moest er dan ook van komen en een plechtige pas toor, bijgestaan door een kwieke moderne onderpastoor, gingen dan, in vol ornaat en i"£ telg s h( met de nodige plichtplegir. onder grote hilariteit va a hele toegestroomde hotïrv< volking over tot de plecht»,er zegening waarbij ook de roe gen en de ouders hun |PW sche noot in het zakje de en Uiteindelijk werd het fle: woud dan maar achtergc om geraakte iedereen 'e énige moeite dan toch in ie i ou\, Df ooc TERUG «Vakantie is de korte pe tussen plannen en herini gen». Drie dagen zijn dai^p snel, al te snel voorbij. J"®' 's Morgens wordt dan nog 'uk naar Cochem gereden ware2( winkels gouden zaakjes c ®n9 en op de terugweg is°e «Weinprobe» gepland wadd na bezichtiging van de We tad: lerei van het Cochemer kc zerverein met niet minde'ij 1000 leden-wijnbouwersi egg soorten Weine, alle met I 'ij c Kat, (Auslese, Spatlese. iet riett) worden geproefd na ien te zijn gelnfo rmee rd ove r eet j reiding van deze wijnsoi ger Een belevenis op zich ze!n 2 Via een tocht door het fend park van de Eifel, langs kenheim met de bron v<Bn j. Ahr, langs het autocircui j( de Nurburgring, via Schl en Monschau bereiken w weer ons vaderland en k langs de autostrade tijdig De volgende dag wordt ei gewerktTot volgend ja 'j d sla

De Voorpost | 1977 | | pagina 8