IN INDONESIË BRANDT DE VlAM VAN DE VRIJHEID A f F BELGIAN PRINTER TROTTERS WEER OP REIS Ml. 24 - 10-6-77 r De Voorpost DE VOORPOST is uit de geschiedenis van de Belgian Printer Trotter niet weg te denken. Zij is meer dan wie ook de onbevangen, vrije en blije verteller geweest van de vele avonturen die de vriendengroep der drukkers sedert straks tien jaar meemaakt. Indien reismanager André Delrue tot nu toe voor de Printers negen heerlijke reizen organiseerde die qua originaliteit, zorg en dege lijkheid op internationaal niveau stonden, indien Henri De Kimpe de eeuwig jonge geestdriftige was die alle leden van de Printersgroep nader tot mekaar bracht, ze van zijn wijsheid en belezenheid liet genieten en ter- zelfdertijd het geheel van de Printersgroep dichter bij de machtige of invloedrijke vertegenwoordigers van andere streken bracht, indien elke Printer een onmis baar element van de groep is om zijn kennis, zijn vrien delijkheid zijn optimisme, of zijn personaliteit dan is het eveneens waar dat Albert De Cuyper met DE VOOR POST diskreet maar hardnekkig heeft geijverd om iets van onze streek en van ons land over te brengen naar de verste oorden en om tegelijk de mensen van bij ons een beeld van andere werelden te bieden. In Djakarta werden de Belgian Printer trotters dit jaar door de hoogste vertegenwoordigers van de lokale persorga nen triomfantelijk begroet en onthaald. De Indonesi sche Pers wees in woord en beeld, met uitgebreide reportages ook, op het belang van de pers, op de nood zakelijkheid aan wederzijdse verstandhouding DE VOORPOST is zich er ter dege van bewust daarbij een onmisbare rol van medium en nieuwsdragerte hebben gespeeld. Daarom zijn wij gelukkig vet§ende week weer het relaas te kunnen brengen van de jongste reis der Belgian Printer Trotters. De h. Albert De Cuyper. De h. Henri De Kimpe. De h. André Delrue. Andere volkeren hebben Amerika ontdekt, de noordpool, de pil, de atoombom en allerlei mogelijkheden om, namens de vrede, mekaar de duvel aan te doen en de loef af te steken. De Belgen hadden genoeg aan zichzelf voor dat alles. Ze hebben gewacht tot anderen film, foto en dia hadden uitgevonden en dan zijn ze van die middelen gebruik gaan maken om, eens de Kongo in Zaire verloren, de hele wereld pelliculair te verove ren. De Belgen hebben aan het eind van enkele decennia fikse reizen de aardbol op zak, en 's avonds bij de haard, als de televisie weer nergens op lijkt, toveren zij de verste landen en de vreemste volkeren in de gezelligheid van hun living. Met kleuren, mooier dan de werkelijkheid. Laat anderen de Hima- laja beklimmen of naar de maan vliegen, wij brengen hopen, massa's, bergen films, foto's en dia's mee van Italië, van Ibiza, van onszelf, van oma, van de kinderen en van tante Zulma. Van overal brengen wij een streep blauwe lucht mee, af en toe een oosterse glimlach, een zwarte danspas, een zonnestraal van 't zuiden of een monument met het hele gezin op het voorplan. De Belgen trekken naar de Azurenkust, naar 't Zwarte Woud, naar de bergen of naar zee om te bruinebakken in de zon, om foto's en dia's te maken en om mensen uit hun buurt tegen het lijf te lopen die ze anders in geen jaar zien. De Belgen gaan op reis gelijk ze naar de stembus gaan: ze weten nooit wat hen te wachten staat maar ze beseffen wél dat het nergens beter is dan thuis. Af en toe ontsnapt uit het mode- en massatoerisme een man, een groep, een elite die in de eenvoud des harten en met blij gemoed nog reist om te leren, om mensen en landschappen te zien, om patates-frites en pinten te vergeten, om met belang stelling en deemoed te kijken naar de grootsheid, de armoe, de strijd, het streven, de liefde en het lijden van andere volken. Zulke elite vormen de Belgian Printer Trotters, die voor de negende maal op stap gingen. Ondanks de taalverschillen toch een gezellig babbeltje met de Indonesische krantenuitgevers. FEESTELIJK De reislustige vrienden van en uit de Belgische drukkerswereld hadden het dit keer via de Perzische golf naar In donesië, Singapore, Maleisië, en natuurlijkook Thailand. Zoals vroeger jaren waren de deelnemers talrijk en geestdriftig, want méér wel licht dan andere exotische landen wekt Indonesië nieuwsgierigheid, belangstel ling en sympathie. Wij zijn Max Have- laar nog niet vergeten. Eeuwen waren de Nederlanders in In donesië op zoek naar werk, geluk, rijk dom, vergetelheid of sukses;ginder hebben ze horizonten gevonden die hun eigen land een grotere dimensie gaven. Sedert ze terug zijn, de Neder landers, likken ze nog de wonden van een formidabele droom en koesteren zij zich aan feërieke legenden en ver halen. Onder de regen, de reuma en de kou van hier kauwen zij hun heim wee naar het eeuwig geheim van een steeds boeiend en betoverend oosten. Wij hebben een klein beetjemet ze meegeleefd. Eerst hebben we ge lezen van Saldja en Adinda, daarna van Dolle Hans en anderen die losge slagen werden onder de hitte van de verste hemelen. Maar de jongste Ne derlandse literatuur heeft ons op mo derner wijze verteld over de tover, de poëzie en de kuituur van Indonesië. Wij zetten onze ziel op groen voor In donesië. Wij trekken naar ginder, méér met ons hart dan met onze camera's of onze filmtoestellen. Voor de start van deze reis al schreef de onvermoeibare en onvervangbare animator Henri De Kimpe: «Nooit stond de jaarlijkse uitstap van de Bel gian Printer Trotters zo in de aktualiteit als in 1977. Mevrouw Tien Duharto, echtgenote van de president van In donesië, werd door de Belgische Vor sten in Brussel ontvangen voor een bezoek aan de enig mooie tentoonstel ling over Borobudur, de kunst en de religie in het aloude Java... Inderdaad, Indonesië stond bij ons in de aktuali teit, niet in het minst omdat het jaar tevoren Boudewijn en Fabiola ginder feestelijk werden ontvangen. De reis van de Printers werd nog meer aktueel-gebonden toen dank zij DE VOORPOST tijdens de tocht het wel slagen en de pracht van de Internatio nale Wedstrijd voor Kindertekeningen (die te St.Gillis werd gehouden)tot in de verste hoeken van het Oosten door drong: De Voorpost en de Trotters zorgden en/oor dat, direkt of via onze ambassadeurs ter plaatse, jongelui uit Indonesië, Singapore, Maleise etc. die aan de wedstrijd hadden deelgeno men, ingelicht werden over de aard van hun prestaties en de mooie prijzen die zij op ereplaatsen hadden wegge kaapt. De Printers zijn voor jonge mensen van het Oriënt boodschap pers van goed nieuws en solidariteit geweest-: ze werden derhalve met meer dan wellevendheid, met echte dankbaarheid en genegenheid be groet. WEDERZIJDS BEGRIP Vanaf de eerste dag in Jakarta onder vonden de Belgian Printer Trotters dat de gulhartigheid, de vriendelijkheid en de interesse van de Indonesiërs niet bij geschreven woorden blijft. Onze mensen werden 's avonds in de Flores-room van het Borobodur-hotel te Jakarta grandioos ontvangen door de Vereniging van de Indonesische Krantenuitgevers die de Printers van het schoonste en het beste in buiten gewone mate lieten genieten. Vanaf de eerste ogenblikken werd 't Bel gisch gezelschap ingepalmd door de legendarische ongeëvenaarde vrien delijkheid van de Oosterling die, on danks zijn diskretie en zijn geheimzin nigheid, warmte en vriendschap toont. «De gastheren hadden de receptie zo degelijk verzorgd dat wij verrast en ontroerd waren, vertelde achteraf een van de Belgische deelnemers. Na een lekkere drank werden wij uitgenodigd aan ronde tafels met mooie witte bloemen en ongekende maar des te smakelijker gerechten. Aan iedere ta fel zorgde een Java-printer voor per manente service, vriendelijkheid, be leefdheid en jovialiteit: wij werden op genomen in een andere wereld, een oude wereld die gloednieuw is omdat hij voor de mensen nog tijd belangstel ling en eerbied heeft». Namens de Indonesische krantenuit gevers zei de h.Djamal All o.m.: «Dit bezoek is van belang omdat het de weg opent voor een hechtere samen werking tussen krantenuitgevers van België en van Indonesië. De pers van beide landen kan het hare bijdragen tot bevordering van de goodwill en tot be grip voor elkanders levensomstandig heden en problemen. Met de bevor dering van de goodwill tellen de geo grafische afstanden niet meer welke ons tot nu toe scheidden.... Wij zijn geen vreemden voor elkaar. In dit land wordt België niet alleen vertegen woordigd door een kulturele aktie, een brouwerij, een tabaksfabriek en an- De reizigers kregen het beste van het showpotentieel op het programma. dere maatschappijen: de Belgische hulp onder de vorm van kredieten stijgt ook van jaar tot jaar net als de voed selhulp. De technische bijstand van België omvat tientallen projekten. U hebt getracht onze beide volkeren te laten samenwerken in het kader van een speciale verhouding tussen Brugge en Malang, in Oost-Java, tus sen de provincie Antwerpen en het ei land Flores, in het oostelijk deel van Indonesië. Dat reeds op veel andere gebieden samenwerking bestaat tus sen België en Indonesië sterkt ons in het geloof dat een basis kan worden gelegd om uitgevers en drukkers van beide landen tot inniger samenwerking te brengen...» Weer was het Henri De Kimpe die met humor, geestdrift en diepe menselijk heid de gulle gastheren dankte voor het vriendelijk onthaal namens Belgen die overstelpt waren door zoveel uit bundigheid. Onvergetelijk zijn die samenkomsten en recepties: er zijn niet alleen de bloemen, de spijzen en de dranken, er is ook de sfeer, de muziek, de kleur van de mooie kleren, de glimlach en de innemendheid van de mensen. Er is de zwier en de bekoorlijkheid van de da mes, de vriendelijkheid van de heren: In Jakarta hebben de Printers weer ondervonden dat Oosterse volken gastvrijheid beoefenen als een deugd en een kunst... VRIJHEID De voorzitter van de Java Printers be treurde dat de Belgen te weinig dagen in Jakarta bleven. De reis was inder daad zo intens, rijk en bontgescha- keerd dat sommige aspecten van het geheel slechts vluchtig konden wor den genoteerd. Er staat op de dia's en de films ten slotte veel meer dan de deelnemers rustig konden bekijken: de glimlach van een kind, de geheimzin nigheid van een oude man op een ein deloos veld, de mooie ogen van een donkere vrouw in wijdse kleurrijke in landse kledij: dat zijn zoveel dingen die men in een glimp meevangt en die ach teraf, onder de grijze luchten van bij ons, intens boeiend en belangrijk schijnen. Een land heeft immers dui zenden facetten. Ondanks het gebrek aan tijd hebben de Printers een boeiende rondrit ge maakt doorbeen de vroegere hoofd stad van Nederlands Indië: vijf miljoen mensen leven daar nu in een milieu dat getuigt van hoop op 'n grootse Toe komst maar dat tevens de sporen draagt van een Nederlands verleden dat tot in de vorm van sommige straten en huizen eerbiedig is bewaard. Maar de grootste belangstelling van de toe rist gaat, na het etnologisch museum, naar Medan Merdeke, een toren van 117 meter, waar bovenop een gouden pijl van dertig kilo prijkt. Die pijl bete kent «de vlam van de vrijheid» en her innert aan de onafhankelijkheid en de moeilijke groei naar de ware zelfstan digheid. Indonesië heeft zwaar betaald om zelfstandig en vrij naar een beter leven op te klimmen. Wanneer de Westerling in het oosten arriveert heeft hij bij het eerste kontakt met de kuituur en de mensen, bij het zien van de gouden tempels en het ervaren van de sierlijke omgangsvormen, de indruk dat daar niemand gemaakt is om te werken, dat eenieder geroepen is om te leven uit de hand van God, zo mooi en sprook jesachtig is het geheel rondom. Wan neer men nader toekijkt en merkt hoe hard en verbeten wordt gewerkt en geofferd, hoe groot nog de moeilijkhe den zijn, krijgt men grote eerbied voor akties als deze van een vrouwelijke Indonesische arts, Meike Niokondoy. Zij is gehuwd met een Belg en trekt met haar mobiele kliniek naar armen, dak lozen, zieken en andere marginale groepen om ze in eigen midden op te zoeken en te verzorgen. Zo'n mobiele kliniek heet ter plaatse Panti Usada Mulya en gaat zonder aanzien van persoon of geloof het binnenland in om, waar het mogelijk is, verzachting, genezing of soelaas te brengen. Groot is de ellende van duizenden die voort- moeten zonder vast inkomen. Verlaten slenteren zij onder bruggen, langs spoorwegen en rivieren. De ellende is zo groot dat alle regeringsinspannin gen ten spijt niet alle miserie ineens kan worden weggeveegd en dat de mensen heel dikwijls moeten worden beschermd en genezen van het oer oude mizerige in hun binnenste. Een land dat door de wildernis naar de één entwintigste eeuw wil en daarvoor elke dag ontelbare offers brengt heeft onvermijdelijk met achterblijvers af te rekenen. Voor hen zorgt ook dokter Meike Niokondoy die elke voormiddag 60 70 patiënten onderzoekt. Drie vierden van haar patiënten zijn onder voed, lijden aan venerische ziekten, oogziekten, huidziekten en tbc. Heel veel geneesmiddelen, eetwaren, melk en sanitair heeft men voor ze nodig maar alleen ginder kan men precies bepalen wat eigenlijk dient gekocht te worden. Van België, van Europa uit, verwacht men ginder vooral geld. Het is een eer voor België mee te wer ken aan de restauratie van het eeuwe noude wereldmonument Borobo- dur;die eer eist ook financiële hulp om de armsten van dit volk naar een hoger en gezonder leven te helpen. Wie steunen wil kan dat via DE VOOR POST of kan storten op naam Johan STUBBE nr. 460-0992561-97, Kre dietbank, Kortrijk. Met vermelding: «mobiele kliniek van dr. Meike Stub- be». Het siert de Belgian Printer Trotters dat zij in de drukte van een haast sprook jesachtig bezoek oog hadden voor de noden van zij die zich inzetten voor de minst begoeden. De Printers zijn méér dan toeristen: mensen die op reis be wijzen dat Belgen een gouden hart hebben. Terloops willen we graag melden dat de Printer Trotters toen zij thuiskwamen... na een oproep van hulp door De Kimpe gedaan in het vliegtuig, direkt de daad bij het woord voegden en spontaan 'n eerste be drag van 5.000 fr samenbrachten voor de Mobiele kliniekFijn is dat...en we hopen dat er navolgers komen. Ook al zit dat soms schuil achter een slecht karakter, het loont voor het hele land de moeite diplomaten van dat soort te hebben. (WORDT VOORTGEZET)

De Voorpost | 1977 | | pagina 24