UW WOORD Vrije Tribune AKTIEK0MITEE WORDT VERJONGD EN UITGEBREID t E 2 - 10-6-77 .- De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. POLITIEKE AKROBATIEËN... Als u het soms nog niet wist god de vader Tindemans heeft na het inkasseren van de stamp van de ezel, hem door zijn Waalse geestesgenoten toegebracht, verklaard, dat «de Westerse wereld een politieke en ekonomische krisis door maakt». Wat ons betreft, wij wisten het al, zoals we met zekerheid we ten dat «de man met wie het anders zou worden» niet pre cies de kommunisten napraat om hen bij de openbare mening meer aanzien te geven, maar wel om zich «meer dan ooit» als de redder van het land op te werpen.Want degenen die konservatief hebben gestemd «omdat het hier dan tenslotte toch nog beter gaat dan overal elders», zullen de jongste we ken wel even opgeschrokken zijn. Degenen die de kop in het zand steken en denken dat de dreigende gevaren daarmee ophouden te bestaan, bedoe len we. Niet degenen die door heen alle mogelijke tuimelper- ten steeds weer een uitleg hebben om hun houding goed te praten. We kunnen met dergelijke voorbeelden van akrobatische verklaringen door politieke vooraanstaanden van ons ge west een ganse bladzijde van deze krant vullen, en weten bijna niet met hetwelke te be ginnen. Wanneer we de potentiële op positie eerst aan het woord la ten, dan is er dat prachtige proza van PVV-tribuun Diane D'haeseleer, die haar partij «Vlaams, sociaal, vooruitstre vend en volksverbonden» doopt, en belooft «de ont goochelde en bedrogen kie zers» te beschermen «tegen een regeerakkoord dat al de ja ren Vlaamse en sociale strijd teniet doet». Madame, wij be wonderen u... De CVP houdt zich letterlijk en figuurlijk op de vlakte. In de vrije tribune van «De Voorpost» krijgt haar boerenkandidaat CVP-raadslid J.Vinck, het woord over de zorgen van de landelijke bevolking, die naar zijn artikel te oordelen niet ver der zien mag dan de grenzen van Groot-Aalst, ook al zit het land sedert vier maanden met een regering zonder parlemen taire kontrole... Jan Caudron van de Volksunie vaagt alle moeilijkheden van zijn partij tot voor de deur van de anderen. Met negen Brus selse ministers op de dertig in de Tindemansploeg, schrijft hij koudweg: «Op nationaal vlak bestaat Brussel niet eens». «Geven en toegeven».. Voor wat de BSP betreft, kun nen we wel aannemen dat sommige socialistische wer kers eriige'hoop'KunnenSTdtfen in het feit dat de BSP deel zou uitmaken van de regering, maar bij bepaalde verantwoor delijken die toch beter zouden moeten weten, is dit «sukses» blijkbaar aangekomen als de slag van een molenwiek. Martin Hutsebaut noemt het regeerakkoord «een evenwich tig dokument dat zich laat in schakelen in een bredere Eu ropese kontekst», het kommu- nautair gedeelte ervan noemt hij «een definitieve regeling». Dat op sociaalekonomisch vlak praktisch dezelfde politiek van de vorige regering wordt voort gezet vergeet hij, samen met het vooruitzicht van een verder doorgedreven sanering van de begroting, in andere woorden het snoeien in die uitgaven die de bevolking ten goede komen. Stoppen we daarmee voor hem, dan lezen we in «Voor Al len», «dat er van een konserva tief naar een progressief beleid werd overgestapt». Ondertend, een zekere D.De Bleeckeere. En senator Vernimmen doet de deur toe met een aanval op de PVV, die hij nu ook in de BSP- federatie Aalst waarvan hij voorzitter is, uit alle gemeente besturen wil zien verwijderen, nadat... de BSP te Aalst het burgemeesterschap op een zil veren schotel aan L.D'haese- leer heeft aangeboden! Het is mooi! Het wordt nog mooier wanneer men deze tek sten legt naast de geschriften van vóór 17 april. Och arme. die brave kiezer toch! Wellicht kan hij er nu iets uit leren. Maar het eerste zal dan toch moeten zijn, dat hij de verdediging van zijn belangen kordater zelf ter hand zal moeten nemen, in plaats van dit toe te vertrouwen aan heren waarvan er flink wat zijn die eerst aan zich zelf, aan car rière, macht en geld denken. Overdrijven we? De strijd voor de zetels is na ruim zes weken onderhandelingen voor deze heren belangrijker gebleken dan alle fundamentele proble men die zich voor het land stel len! Ray DE SMET DE MASSASPURT Elk jaar opnieuw dreigt, in de meeste gezinnen, een som bere onweerswolk de vakan tiestemming te bederven. De vrolijke atmosfeer van de na derende vakantie wordt ver drongen door een nachtmerrie: de examens. De ouders zijn er al even erg aan toe en hun on handig verborgen nervositeit maakt de situatie nog zwaar der. In ons huidig onderwijs, op elk niveau, wordt meestal nog het zwaartepunt gelegd op de jaar lijkse eindexamens, de eind spurt. Dat dit veel minder bru taal en zeker niet als een uitput tingsmatch moet worden ge speeld zal niemand ontkennen. Bewust van de menselijke zwakheid, die zonder enige druk, spontaan de weg van de minste weerstand verkiest ligt het voor de hand dat alleen een volledig gespreid examensys teem deze eindfase kan «hu maniseren». Dat examens of testen, hetzij in een onrechtstreekse vorm (als dagelijks werk en maandelijkse vraaggesprekken) wenselijk en noodzakelijk zijn, lijkt ons vol ledig acceptabel. Op een of an dere manier moeten ook stu denten kunnen bewijzen dat ze de essentiele beginselen en de praktische toepassingen ge snapt hebben en beheersen. Leerkrachten, Schooldirec teurs en vooral het Ministerie van Onderwijs zullen en moe ten zich bezinnen over de «ein- dejaarsproblemen». Aan de stress-situatie voor de grote zomeruittocht zitten ech ter nog andere kanten. Vele jonge mensen lopen nog verlo ren in de talrijke studierichtin- genjsommigen kiezen te vroeg voor een beperkte toekomst, anderen te laat. Velen mikken ook te hoog of beter gezegd hun ouders verwachten te veel. Hun kinderen «mogen» nu toch studeren. Prestige, diploma-rush ver troebelen het inzicht over be gaafdheid, geschiktheid, waar achtige kennis en vaardigheid. De technische evolutie heeft inderdaad specialisten no digmaar de specialisatie is doorgedrongen op alle be roepsniveaus, van handarbeid en administratie tot weten schappelijke en kulturele be roepen. Het is dan ook essentieel dat elke jonge mens uiteindelijk in die richting terecht komt die hem of haar het best ligt. Natuurlijk moet met oververza diging of onderbezetting in be roepssectoren rekening wor den gehouden zodat verschil lende nuanceringen en lichte verschuivingen aanvaardbaar lijken. Meer voorlichting zowel van psychologische als sociaal ekonomische aard is noodza kelijk om latere desillusies en jeugdwerkloosheid tegen te gaan. Ligt hier geen belangrijk werk terrein voor de tewerkstellings politiek? De massaspurt naar het stempelbureel moet in elk ge val voorkomen worden. Dr.Anny Dierick GRILLIG EN ONZEKER Na de suspens is de regering CVP.. B S P.. V.U.. F.D.F., P.S.B.. P.S.C.» dan uiteindelijk van start gegaan. De gebeur tenis van de laatste dagen ge tuigt van weinig smaak en geeft nu al een voorteken van wat morgen het land met deze be- windsploeg te wachten staat. Het is reeds verschillende jaren dat het Belgische politieke le ven en de elkaar opvolgende regeringen moeilijkheden heb ben met de grilligheid van de Waalse partijen, die vaak aan de basis lagen van de rege ringscrisissen. Herinneren we maar even aan de houding van de P.S.B. in een regering met de C.V.P., aan de houding van de R.W. in de laatste regering. Wat echter de Waalse katholieken de voorbije dagen hebben opge voerd grenst aan het onaan vaardbare. Men kan zich inder daad de vraag stellen wat Tin demans zou gedaan hebben indien dezelfde stoot zou zijn uitgehaald door een niet- katholieke partij. Zeker zou deze politieke groep geweerd geworden zijn, maar hier ging het om Waalse katholieken en voor die grillen wou dan toch Tindemans en het hof wat ge duld opbrengen en excuses aanvaarden om de «eenheid» van de katholieken te bewaren. Niettemin vaart de nieuwe re geringsboot met een zeer gril lige bemanning uit. Heel wat avonturen staan de regering maar ook het land te wachten vooral dat de Waalse C.V.P. chantage reeds naar blijkt be loften van Tindemans heeft af gedwongen. En wanneer we dan zien dat deze regering is samengesteld zonder dat be paalde delen van het land zijn vertegenwoordigd o.m. de provincie West-Vlaanderen en met slechts één C.V.P.-er voor Oost-Vlaanderen, dan zocht men toch naar de motieven die de formateur Tindemans heb ben geleid. In elk geval is der gelijke handelswijze een oor zaak, zij het dan niet openbaar, van wrevel. En wetende dat de aanwezigheid van een minster van zijn gewest steeds een po sitief punt is, staan we helaas voor ons gewest gehandicapt aan de start voor deze legisla tuur. De komende dagen zal de re geringsverklaring in het parle ment worden besproken. Zeker zullen daar een aantal vragen worden gesteld die duidelijk heid moeten brengen in het fa meuze Egmontpakt. De T.V.-uitzending van zondag «leder zijn waarheid» gaf ons daarover reeds een voor smaakje. De Belanariike vraaa van Grootjans: «of het ge- meenschapspakt ook van kracht blijft wanneer een onder tekende partij niet meer tot de regering behoort»? lokte reeds verschillende antwoorden uit zonder de grond of de inhoud van het akkoord te raken. Ook inzake het sociaal-economisch gedeelte van het regeerak koord zullen een aantal vragen worden gesteld. Want zelfs spreekt het akkoord in vage termen over geen nieuwe be lastingen, dan was het ant woord in de T.V.-uitzending niet zo overtuigend van de ver tegenwoordigers van de rege ringspartijen. Met de moeilijkheden die we reeds kenden vóór de samen stelling van de regering, met de grilligheid van de partners, met de niet opgeloste vragen staan we met een regeringsploeg maar verder volledig voor een onzekere toekomst. Diane D'haeseleer B.S.P. PRIORITEITEN De nieuwe regering zal niet alles wat in het regeerak koord vermeld staat, in eens kunnen verwezenlij ken. De Afdeling-Aalst van de BSP heeft gevraagd, dat prioriteiten zouden worden vastgelegd. Deze wens werd door het Congres van de Federatie overgenomen. Dat gebeurde* terloops ge zegd, ook met de wens van de Afdeling-Aalst, dat de BSP het ministerie van Na tionale Opvoeding zou wor den toegewezen. Dit laatste werd intussen wer kelijkheid; het eerste moet het nog worden. Behalve de bestrijding van de werkloosheid, dienen ook nog andere program mapunten onmiddellijk aan de orde te komen. De ge handicaptenzorg moet in de eerste plaats dringend worden uitgebreid. Al eer der heb ik hier aangetoond, wat nu voor hem moet wor den gedaan. Ten aanzien van de grote gepensioneerden dienen de administratieve verwikke lingen waarin ze wel eens terechtkomen, te worden vermeden. Administratieve vereenvoudiging dringt zich trouwens overal op. Tijdens de verkiezingen be loofden we een dertiende maand. Telkens weer heb ik er persoonlijk de nadruk op gelegd, dat dit een zelf de bedrag voor alle gepen sioneerden moest worden, om te vermijden dat alweer ongelijkheid in de hand wordt gewerkt. Nog andere verbeteringen zijn voorzien. Nu maar hopen, dat we weer niet ten strijde moe ten trekken, om te verhinde ren dat onze gepensioneer den door de toekenning van dat bedrag aan een over matige belastingsverho ging zouden worden bloot gesteld... In het onderwijs wordt verwacht, dat de «malaise» die er door drie jaar wanbe leid is ontstaan, wordt weg gewerkt. Honderden ver zoekschriften wachten op een verdikt bij de Raad van State. Ik wijs ook nog op de gelei delijk vermindering van de legerdienst tot zes maan den, het regeringstoezicht op de banken, de uitbrei ding van het overheidsini tiatief, de decentralisatie van instellingen en diensten enz. En ten slotte iets wat einde lijk moet gebeuren: er moet een ernstig debat ge wijd worden aan de Bel gische wapenindustrie waarin voortdurend en on geremd tuigen worden ver vaardigd, die eldeis in de wereld als moordtuigen wórden gebruikt en onder meer opkomende democra tieën vernietigen. Ja, er is veel werk aan de winkel! EEN GEKLEURD ACHTER POOTJE Reeds een half jaar lang wor den de negen fusiegemeenten groot-Aalst bestuurd met een beleid dat men Klein Aalsters zou kunnen noemen. Deze indruk hangt voor ogen als men de repliek ontleedt die door de meerderheidspartijen gegeven wordt op de tussen komsten, suggesties of stand punten van de oppositie. Praktisch altijd krijgt de opposti- tie te horen dat ze maar eens moet zien hoe het vroeger was, in Klein-Aalst weliswaar. In alle talen wordt er gezwegen over de andere gemeenten. Weinig wordt er naar venwezen, weinig worden ze als voorbeeld ge nomen, hoewel ze stuk voor stuk voortbarend waren, en ze nu toch ook in de gemeente raad vertegenwoordigd zijn. In de fusieoperatie werd enkel de administratie geraadpleegd, kontakt of overleg met de bur gemeester bleek niet nodig, scheen zelfs uit den boze: de heren uit 't stad zouden 't wel doen, want ocharme 't boerke van de buiten toch. Welnu, de heren hebben het al bewezen, nml. door het afleve ren van een bouwvergunning midden in natuurzones. Het be treft hem hier het geval van de «paardenstal» te Herdersem. Op dubieuze wijze werd een le raar plots veehouder, nadat hem een bouwvergunning ge weigerd werd voor een poney- stal. Officieel veehouder werd hij omdat dan de formaliteiten bij de dienst Stedebouw te Gent «vlotter» verlopen en zo was het ook! Het toenmalige col lege van burgemeester en schepenen te Herdersem, in tensief begaan met het lot van de landbouw in de gemeente, kende echter de bedoeling van de kandidaat-bouwer. De man bewees eenhoogsteigenaar- dig soort «veehouder» tezijn, die niet alleen estetisch het Denderlandschap aantaste. Vooreerst kocht hij de dras sige weide (natuurlijk over stromingsgebied) aan een prijs die 'n normale landbouwer niet kan betalen of wil betalen vanwege de onlogische inves tering aldusdanig. Dus ver bo ven de waarde van landbouw grond. Om zijn klein terrein wat te vergroten wierp de betrokken persoon de door de gemeente pas gekuiste grachten dicht. Vooraan in de weide werd een nogal grote SIERTUIN aangelegd met koniferen en andere niet in landschap pas sende beplantingen. Poneys zijn nu eenmaal luxepaardjes. met inflatoire verkoopprijzen. De zorg toebedeeld aan deze dieren blijkt alles behalve Persoonlijk zag ik dat er ver- olicht waren neruime tiirl tnt nn kniehoogte in het water van de overstroomde weide rond te lo pen (misschien wordt er een nieuw soort waterponeys uit- De weide is steeds zompig, be halve in droge zomers, zodat een normale hoefontwikkeling bij jonge paarden, met perma nent verblijf aldaar uitgesloten is. De heren gezagdragers der stad Aalst hebben zich van deze technische faktoren niet de minste rekenschap gege ven. De druk van een welbe paalde politieke kleur is ogen schijnlijk zo geweest dat er nu voor de kandidaat bouwer geen vuiltje meer aan zijn blauwe hemel is. Welke waarborg geeft het stadbestuur omtrent de be stemming van het gebouw dat nu reeds in zijn grondvesten- stadium is Schijnbaar niets meer dan knipoogje: vergunning is v gunning Kandidaat bouw voor niet bouwzones, trek een passend gekleurde ove aan en stap binnen in het c kleurde achterpoortje van I stadsbestuur. Succes verz kerd ziet u wel Paul Stockman CVP-raadsfchei Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. AALST nm Mijne Heren, In Uw uitgave «De Voorpost» van 20.5.1977 nr. 20 is onze bijzondere aandacht gegaan naar het artikel «Dodend Ver keer» op de eerste bladzijde. Geenszins kunnen wij akkoord gaan met de inhoud. Inderdaad; als gevestigde transportfirma in Aalst moeten wij U het volgende doen op merken: 1) dat wij dagelijke een vier a vijf vrachtwagens (vrachtwa gen met aanhanger of tractor met oplegger) dienen te laden bij de N.V. Tupperware te Aalst en dit volgens planning op vastgestelde uren. De inrit van deze fabriek ligt juist op de hoek Ververijstraat, Nieuw- brugstraat. 2) normaal kunnen deze vrachtwagens onmiddellijk binnen en is de straat vrij, doch soms zijn deze genoodzaakt te wachten tot er plaats is om bin nen te rijden. 3) onze firma alleen komt daar niet laden zodat ook andere wagens dagelijks dienen te wachten bvb. Pinoy Hoeilaart, Macharis Dendermonde, zelfs Griekse en Franse transport firma's. Waarom dan juist enkel Transport Van Gijsegem er uit nemen??? 4) ondanks Uw bewering als zou de fout van de zogezegde talrijke ongelukken bij ons lig gen, kunnen wij U bewijzen dat wij nog geen enkel ongeval op deze plaats hebben veroor zaakt laat staan in overtreding genomen voor verkeerd statio neren. Alles bij mekaar vinden wij het nogal grof zomaar teksten en foto's te publiceren waar niets van aan is. Wij vinden het dan ook maar meer dan normaal dat U in Uw eerstvolgende op lage een rechtzetting laat ver schijnen. Het zou ons ten zeer ste aangenaam zijn deze brief integraal te publiceren. Als besluit kunnen wij niet nala ten nogmaals onze verwonde ring uit te drukken over de ma nier waarop U het aandurft ie mand te beschuldigen van fei ten waar wij nog geen enkele maal in betrokken zijn geweest. Hoogachtend, Transport Van Gijsegem M. 9300 Aalst ndt iuv isdten ent •he; ulti aaan Of leid ede Et f Er is reeds jaren gezami over onzen onafhankelijke derlingenbond en dit laat ijskoud. En voor diegenen die het willen weten, wij zijn allen derelkander, Socialistisi Katholieke, Kommunistisc Liberale en zelfs Partijlc^ werkmensen: Er wordt in onzen Bond niemand gevraagd welke ov tuiging ze hebben. Zelfs bestuur moet van elkander r weten welke overtuiging hebben. Nochtans zijn wij geen Ma schappij van eten en Wij zijn een strijdorganis. met de grote bekommernis pensioenen 3de leeftijd i dienen meer gelijk geschak te worden niet naar onder m< meer naar boven; Het papiei 7' die voor vele vensters van M denstanders of Neringdoen hangt, met het woord waart geven ons onrechtstreek gelijk. De Neringsdoeners of zij willen of niet geven ons met woord WAAROM volledig lijk. Onze 10 bussen waarmee dees jaar in de Meimaand e kollektie hebben gedaan wai proppens gevuld Dit en dit alleen bewijst dat Middenstanders onze ond lingenbond begint te begrijp dat het ook voor hunnen out dag is dat wij ons inzetten. En wij doen voort zoals wij I zig zijn Getekend, Jef Van Nieuwt borgh, Gentsesteenweg 2 9300 Aalst. M>ar< STOP HET LAWAAI De bewoners der wijk «Park de Blieck» hebben ieder jaar op het einde der maand mei hun wijkkermis. Daar deze periode samenvalt met de examens in vele scho len en daar de inrichters de slechte gewoonte hebben een danstent op te richten midden in de wijk, worden heel wat per sonen gedurende 4 dagen van hun nachtrust beroofd. We begrijpen dat een orkest niet kijkt op enkele decibels maar tot 2 u in de morgen op volle sterkte is voor iemand, zelfs al houdt hij van muziek toch wel wat te bar. De heer d'Haeseleer burgemeester der stad door de politie ingelicht em Ulki heeft direct bevolen het law lal na 11 u. te doen stopzetten zeker een verantwoorde d< is en waarvoor vele bewonj^ der stad hem dankbaar zijr^ Wat de vorige burgervader aandurfde is door de huii burgermeester begonnen gevecht tegen de geluidsf der. ingezonden doorenkele lezt :rkl dc mb id-l irdt Op de laatste algemene verga dering van het aktiekomitee ter bevordering van de ekonomi sche expansie werd beslist be roep te doen op nieuwe krach ten teneinde personaliteiten uit alle milieus en niet het minst uit de nieuwe administratieve strukturen bij de werking van het Aktiekomitee te betrekken. Het dagelijks bestuur werd aangevuld met drie nieuwe le den: de heer Martin HUTSE BAUT, de heer Marcel LORIE, gemeenteraadslid te Aalst en de heer Roger VAN KEYMEU- LEN. De eigenlijke beheerraad werd aangevuld met de heren Alois VAN DEN BOSSCHE van Her dersem; Schepen Gilbert BOURLON van Aalst; Jacque§ TIMMERMANS, schepen te Ninove; Elie DE MOL, schepen te Geraardsbergen; Petrus DESPRETS, schepen te Nino ve; Theo VAN SANTEN; Jan VANDER VEKEN; sekretaris van het A.B.V.V.; de heren SUETENS, AUDOOR en COEN, bankdirekteurde heer VAN ROYEN, mjveraar en de heer Sylvain BOGAERTS. Tenslotte werd ook het ereko- mitee dat regelmatig met de beheerraad samenkomt, aan gevuld. Tot heden toe hebben de vol gende personen met groot ge noegen aanvaard hun mede werking te verlenen: de volksvertegenwoordigers mevr. Diane D'HAESELEER en de heren Marc GALLE en Jan CAUDRON, senator DE PADT en de burgemeesters F.P. DE LAT, R. VAN ISTÉ DAEL, E. COSIJNS, F. BOIS en G. DELEENHEER Op dezelfde vergadering wi kennis gegeven van de jonc vorderingen inzake openb werken te Aalstnieuwe rij weg Aalst - Ninove, Ooste omleiding te Geraardsbert (vaste brug over de Dende aanbesteding gegeven) - rij weg 56 (brug over het spoo Leeuwergem bijna voltooic Ringlaan te Aalst die wordt gehuldigd - baggerwerken de Dender. Over de ekonomische toesti van ons gewest en in het zonder over de toestand in textielsektorzal binnenkort uitgebreide st'udievergader plaatsgrijpen. (Rv< 3UILIC HOE, ÉEDAFLEGG.' »VG 6T0RK) Toen V AL3 ANDEREN AIOGEN r£ laat KoA)£N, .DRisJ f)OérEN> Wij TOCH TE VROEG- Z-ljP* VooR de volgende ver K €ZrVGEfV KONlfS)K UjK TA

De Voorpost | 1977 | | pagina 2