F Meh pikkels 1 L ofajontjes? i [OOR ZITTING TE MOORSEL EEL KLEINE PROBLEMEN TROEF MEER DAN 300 MAAL BLOEDGEVER De Voorpost - 10-6-77 - 3 ak net e zevende hoorzitting, nu in de zaal Breughel te Moorsel, werd ior het optreden van een paar personen die er vooral op uit ds dienen te zijn een one-man-show op te voeren door elk een dozijn lisschien wel goed bedoelde maar dan meestal toch eerder pietlut- je vragen aan het Kollege voor te schotelen, een eerder armzalig val. e opkomst was nochtans de grootste die we reeds meemaakten, een onderdtal, en het Kollege waarbij de schepen van Onderwijs (ont- agnemend) en de stadssekretaris (ziek) ontbraken werd het vuur imaaar matig aan de schenen gelegd. e nder het publiek merkten we de huidige raadsleden Robert De jt auw. Oscar Redant, Louis Saerens en Raymond Uyttérsprot op sook gewezen burgemeester Caudron. a de reeds eerder besproken dia-montage en de voorstelling van de •den van het Kollege kwamen dan de vragen die we, te uwer scj tentie, volgens de bevoegdheden van de onderscheiden departe- enten hebben gerangschikt. schepen Jan De Neve een hele pa ternoster vragen (en vraagjes) te verwerken gekregen. Waarom komt er in Moorsel geen zwem bad. Men spreekt er al zolang van. De schepen zegt dat een tweede zwembad, in de buurt van de Moorselbaan waarvoor 30 miljoen zijn voorzien aan de Albrechtlaan komt en dat men in Erembodegem een sporthal wordt opgericht. Feit- blijft toch. volgens de vragenstel lers. dat men om te zwemmen eerst naar Aalst moet. Grachten naast openbare wegen trekken vuilnis aan. zijn een ge vaar voor kinderen en ruiken vaak verdacht. Kunnen ze niet verdwij nen? De grachten van heel Groot Aalst worden op 't ogenblik in kaart gebracht en het regelmatig kuisen van deze grachten, in af wachting dat ze misschien ver dwijnen. wordt in aanbesteding gegeven. Moorsel heeft het beste wegennet van de deelgemeenten, zegt de Schepen die hiermede dan het vroegere bestuur feliciteert. En- kele kleinere wegen of lossen waaraan slechts één of enkele hui zen staan zullen worden opgeno men in een volgend paket open bare werken. Daarna kan men dan denken aan het «afwerken» van de wegen door bvb. het verbeteren van de voetpaden en door groen voorzieningen. Schepen De Neve wil komen tot een scheiding van voet- en fietspad met de rijbaan zelf. Dat op de Perrekouter voor de eerste zeven huizen riolering ligt en voor de volgende vier plus één niet wordt wel geregeld. Dat een bouwvergunning zou zijn afgele verd op die Kouter voor een be paalde woning en voor een nadere even verder gelegen geweigerd kan liggen aan het feit dat deze Perrekouter deels in een bouw- zone en deels in een landbouw- zone ligt, zegt de Schepen. Francois De Cock, die met zijn 1 n scl diepen Roels die Onderwijs, ultuur en Toerisme ad interim aarneemt, in afwachting dat hij aarschijnlijk naar dat departe- ent overgaat en «personeel» aan opvolger overlaat, gaf bij zijn leiding Wel een paar interessante ededelingen. ;t personeel van de stad bestaat »or het ogenblik uit een zeven honderd man waaronder 116 van politie, 55 van de brandweer (te :rsterken met Erembodegem en oorsel), 229 werklieden. 151 an administratief personeel en 7 tewerkgestelde werklozen "jh ïaronder 53 bedienden en 94 jrklieden. 'ar<stedelijke bibliotheek van re€ lard egem zal eerlang vier maal jr week toegankelijk zijn. de Moorselse St.-Martinuskerk lat een. optreden door van het en- mble Guillaume de Maehaux op september in het kader van het 'estival van Vlaanderen» en in tweede helft van december en maand januari volgt in het id-Hospitaal een ikonografische itoonstelling inzonderheid over streek van de Falluintjes. een bewering dat, niettegen- lande gezegd werd da! geen :uwe aanwervingen mochten beuren en er toch zijn geschied, irdt gevraagd het nodige onder- leid te maken tussen tijdelijke nstellingen en benoemingen, jdelijke aanstellingen zijn er in laad reeds enkele geweest lar dat dan enkel in openstaande latsen. Of die «tijdelijke» be- emingen dan volgens een ge- üikelijk schema zullen uitmon- definitieve kan misschien li verwacht worden maar het fillcge vraagt hierbij te zien naar n daden en niet te gissen naar ioelingcn. Benoemingen zullen seuren naar objektieve normen, irdt nogmaals beklemtoond. 'ENBARE WERKEN •als trouwens op de meeste Si iaw cish ez( orzittingen het geval was heeft 3TE Ni R4 rondtoert, is inderdaad chef van werklieden. Voor kleine zaak jes is het best hem op een van zijn rondritten eens aan te spreken. Monument: Het gedenkteken van de oud-strijders te Moorsel wordt slechts onderhouden en de leuze op de achterzijde «Hier liggen hun...» is niet meer leesbaar. De Schepen belooft dat het monument aan een kuisbeurt toe is en dat de letters van die tekst zullen worden verguld. VERKEERSPROBLEMEN Ook burgemeester D'haeseleer krijgt een lange boterham te ver werken. De hoofdweg (over het «soort» weg schijnt men niet zo zeker) is niet veilig. Hij is op vele plaatsen smal, heeft scherpe en gevaarlijke bochten en de over gang van het Dorp naar de Op- wijksesteenweg is een flessenhals. Ook aan de Koestaart waar reeds grond zou onteigend zijn kan ver betering komen, meent een goed menende spreker. Dit probleem, evenals de vraag van éénrich tingsverkeer in de Nieuwstraat. zal na studie worden behandeld. Juist zoals te Gijzegem voor de gevaarlijke bocht reeds een voor lopige oplossing werd gevonden zal dat ook te Moorsel het geval zijn, verklaart de burgemeester. Het blijft vast en zeker een lande lijke weg met goede signalisatie en snelheidsbeperking, zonder de al lure van een expressweg aan te nemen. Op de Boskant te Herdersem staan elke dag autobussen van de stads dienst uren te wachten. Kan mits een kleine omleiding de wijk «Kruis» van Moorsel niet inge schakeld worden in het stadsnet? Advies werd reeds gevraagd door het autobusprobleem in heel Groot-Aalst en de Kommissie van Verkeer bespreekt dit probleem nog deze maand. Ook in andere gemeenten werd immers deze vraag gesteld. SPECIAAL AGENT? De vraag van de veldwachters om het statuut van speciaal agent te bekomen zou door de sindikaten zijn verworpen. Laat het stadsbe stuur zich de les spellen? Reeds van in november 76 wordt dit pro bleem bestudeerd, antwoordt de Burgemeester. Nog verleden week heeft hij er op Binnenlandse Zaken over gehandeld. Een impé- ratief mandaat zal de Burgemees ter nooit aanvaarden, ook niet van sindikaten. Wel wil hij ermee on derhandelen en samenwerken. Vorige week werd Dolf Liebaut in het gezelschap van zijn dame en de hr. Hoste, voorzitter van de bloedgcversvercniging «De Pelikaan», ontvangen op het kabinet van burgemeester D'haeseleer. Aanleiding tot deze ontvangst was het feit dat Dolf Liebaut meer dan 300 maal bloed gaf en aldus meerdere mensenlevens redde. Het begon allemaal in 1935 toen weilen dr. De Cock een voordracht kwam houden voor de Aalsterse brandweervrijwiIIigers over het bloedgeven. Dolf, die schilder van beroep was maar eveneens 38 jaar beroepsvrijwilligcr, was aanwezig op deze voordracht. Kort daarna liet hij zich voorde eerste maal aftrekken. Destijds kon het bloed nog niet opgeslagen worden, zodat men zich steeds, dag en nacht, moest ter beschikking houden daar het overtappen van persoon op persoon gebeurde. Tijdens deze eerste bloedtransfusie kwam een merkwaardig feit aan het licht bij Dolf, Hij beschikte over de neutrale bloedgroep O en hij kon dus ook opgeroepen worden voor om het even welk geval. Deze merkwaardigheid bezorgde hem menig slaaploze nacht, maar hij redde er ook veel mensenlevens mee. Momenteel is Dolf Liebaut 65 jaar. Met de gezondheid gaat het niet meer zo goed. Vier dagen voor zijn pensioen moest hij in het hospitaal opgenomen worden met een hartaanval. Wel hersteld is hij toch de oude niet meer. De hr. Hoste, voorzitter van «De Pelikaan», wees er in enkele woorden op dat er in Aalst, in verhouding met andere steden relatief weinig bloedgevers zijn. Dit brengt met zich mee dat men soms met blocd-nood zit. De hr. Hoste wees eveneeens op initiatieven die in andere gewesten bestaan en waarbij het personeel van bepaalde bedrijven zich ter Beschikking houdt om bloed te geven. Met dit laatste initiatief voor ogen deelde de burgemeester mede dat dr. Matthieu, de schepenen en hijzelf zich eerlang aan dc tafel gaan zetten om in Aalst eveneens dergelijke akties te voeren en de mensen wakker te schudden, Vooropgesteld werd dat er zou gestart worden bij het stadhuispcrsoneel. S.J. NIEUW ARSENAAL? Uitbreiding van het wagenpark van de Moorselse pompiers eist andere stelplaatsen want deze is te klein. Gezocht werd in heel Moor sel, o.a. in de «Avouéstraat», of(e «Pleitbezorgersstraat» ofte «Raadgeversstraat» ofte «Lege Vleeskuipstraat» in de Statie straat en op de Kaalberg. Overal zouden zeer veel herstel lingen dienen te gebeuren. In het kader van een studie voor de brandweer voor heel Groot-Aalst komt wellicht te Moorsel een nieuw, eigentijds arsenaal, NUTS VOOR ZIENINGEN OOK VOOR DE DEELGEMEENTEN? Komen er ook kaarthuisjes bvb. op de driehoek voorbij de veearts aan de Splitsing Hollestraat - Ra- venakkerstraat? Schepen Eddy Monsieur antwoordt hierbij dat inplanting van dergelijke zaken dient te gebeuren in funktie van de bevolking die er leeft. Moorsel komt alleszins als een der eerste deelgemeenten hierbij aan bod, ook voor sportinfrastruktuur als kerngemeente van de Falluintjes. Gebruik van de openbare weg voor sportprestaties, bvb. kaatsen, is mogelijk mits aanvraag, liefst globale vooreen heel seizoen, aan het stadsbestuur. Na onderzoek door de lokale politie komt dan een beslissing. WAAROM GEEN HUWELIJKSVOLTREKKING MEER IN DEELGEMEEN TEN? Alhoewel het bvb. in Londerzeel wel kan. kan het niet te Aalst, zegt de Schepen Aalst telt immers 82.000 inwoners en voor het hele jaar zijn er zo een 650 huwelijken voorzien. Vandaag was inen aan het 253 toe. In een gemeente niet ingedeeld in distrikten (wat bvb. te Gent wel het geval is) is er slechts één ambtenaar van de Burgerlijke stand. Het huwelijk moet voltrok ken worden in het gebouw waar de registers bewaard worden. Verder meent dc Schepen dat het voor hem praktisch gezien onmogelijk zou zijn voortdurend door heel Groot-Aalst te crossen al wordt erbij gezegd dat hij zelf het uur van de huwelijksvoltrekking vaststelt. Dï praalbelasting bedraagt 1.250 F en daarvoor is er dan een naar het zeggen van de Schepen zeer geap precieerde «praal», al duurt die dan ook slechts luttele minuten. EN DE KERKHOVEN Verteld wordt dat de inwoners van Meldert en Baardegem weldra in Moorsel zouden worden begra ven. Dit komt waarschijnlijk uit een bespreking waaruit bleek dat het kerkhof te Aalst te klein leek, dat er in Nieuwerkerken ruimte was voor een nieuw kerkhof op gronden van de C.O.O. en dat ge zegd werd dat aan de andere kant van de stad, bvb. te Moorsel dan ook maar een groot kerkhof moest komen. Schepen Hooghuys beves tigt echter uitdrukkelijk dat de lo kale kerkhoven zowel om senti mentele als om redenen van kon cessies, moeten blijven bestaan en dat ze worden verbeterd en ver fraaid. Zerken die te Moorsel in zigzaglijn zouden staan komen wel in rechte lijn. «AVOUÉSTRAAT» Kan die Franse benaming niet worden weggewerkt, wordt ge vraagd. Die naam zou reeds veel moeilijkheden o.a. met hel bestel len van postmandaten hebben ver oorzaakt. Een straatnaam veranderen duurt wel wat. Er is een onderzoek «baat en kommer» mee gemoeid waarbij de aanwonenden worden betrok ken. Verder brengt dergelijke ver andering ook voor de inwonenden nogal kosten mee. De Schepen woont wel in de «Hoezestraat», ook al niet zo een mooie naam. HET WATERKASTEEL Moorsel is trots op zijn kasteel, maar het water errond stinkt! Alhoewel er septische putten zijn voor de afwatering van hogergele- gen gronden naar de kasteel vijver is er inderdaad stank. De afwate ring moet anders gebeuren zodat er weer zuiver water komt in de kasteclvijver. Nu zijn er voor lo zingen vergunningen nodig, zegt Schepen De Maght die er aan toe voegt dat zulks reeds van in 1972 het geval is maar de vorige bestu ren er geen werk van maakten. Of herstellenden in plaats van in een ziekenhuis de onaangename zie- kenhuisgeur binst de herstelpe riode te moeten inademen niet be ter zou zijn in het Waterkasteel wordt gevraagd. Maar aan het kas teel riekt het ook... SOCIALE WONINGEN Moorsel heeft nood aan sociale woningen. Schepen De Maght verklaart dat de woningbouw ge spreid wordt over het hele gebied van Groot-Aalst en dat zowel voor ouden van dagen, gehandikapten als jonge gezinnen. FINANCIEN Het tekort op de begroting '77 be draagt 235 miljoen, 153 van het dienstjaar zelf en 82 miljoen over dracht. De volledige schuldenlast (leningen) loopt op tot een mil jard. De intresten daarvan hebben natuurlijk een belangrijke invloed op de begroting. Dergelijke schuld, zoals trouwens te Moorsel 63 miljoen, is een bewijs dat er «gewerkt» werd. Grote projekten worden immers niet gerealiseerd alleen met de opbrengst van de belastingen. De opcentiemen werden genorma liseerd op 1500. Te Moorsel was dit reeds 1500 vóór de fusie. Sommige belastingen als bvb. op inrijpoorten werden afgeschaft en dc taks op rijwielplaten is minder dan vroeger. De vcrhaalbelasting die te Mel dert, Moorsel en Baardegem niet bestond is een netelig punt. Wer ken die reeds aan gang waren en toegestane verkavelingen ont snappen aan de verhaalbelasting Waar meerwaarde ontstaat door aanleg van straten is verhaalbelas ting normaal, zegt Schepen Van den Eede. Het bestuur zoekt een matige en evenredige belasting. VARIA Nog wordt gehandeld over de af- loopmogelijkhcdcn van Molen- en Koesteertbeek waarbij Waver reeds verschillende malen over stroomde, over de mogelijkheid het personeel van de dienstcentra per autobus naar Aalst te brengen 's namiddags over de oprich ting van 'n filiale van de Muziek- akademie zo er voldoende be langstelling voor is, over «sloten en «sleutels» van gemeentehui zen, over op de Kaalberg ver kochte grond die zou gelegen heb ben waar sociale woningen dien den te komen wat volledig uit de lucht gegrepen lijkt, over een in Baardegem onteigende persoon, over mensen van de Perrekouter die verhaalbelasting zouden moe ten betalen, enz., enz. Toelagen zullen aan muzieken en andere verenigingen worden ver strekt bij het einde van het jaar op basis van een aktiviteitenverslag en volgens de mogelijkheden van de kas. Raadslid Saerens zou het betreu ren moesten dc Pikfeesten nu ter ziele gaan wat de openbare opinie aan het bestuur zou kunnen wijten, zegt hij waarop Schepen Bourlon antwoordt dat onderhandelingen aan de gang zijn hieromtrent. L.H. 'K BEN BLOY dat er naa in de Veirpost nog imand on 't vertellen gegoon es oever dennen toyd, die ze te pas en ten onpas, de goeien aan toyd noemen. Nie, mor die boyd- roage over die toeiveressen en zoei, dad es na woorlèk iet dad in menne smoak gevallen es. 'k Peis dat er veil mensjen van vroeger joren, dor nog iet zeilen in verom- vinnen woor da ze hoeiren oever klappen en vertellen hemmen as ze nog kinjeren woren. Want in elke gebirte zoaten der azoei van die vertellers, die oever die dinges 't ien en 't ander wisten. En ge mocht tèn nog zu goed in a zeiven zeggen: dad es allemol zjiever en da bestoot toch ni, -zonder dagge 't wist wordje dor toch van geda- ven. En ge wordj genoygd van dor nor te looisteren en nog 'n betje mier te weiten oever allemol die dinges die teigen 't gezond verstand in ginken. En ge kost azoei pleziereg kiekevlies kroygen as ge dad allemol hoei- rden oever den doeivel die meh zennen hiel pittekes in de grond drooiden en dat er dor tèn éh gaadstik inloy. En in a oygen zichzelven verdoekegoddeweg oeik al ne kier eh pitteken drooin en oever a schavers lonken, want ge 'n wedj toch noeit ni En oever aal die holl boeimen die hier of geen on eh krooispoentj stonten of op 'n hoeksken van ne mees en woor da, as ge dad allemool most geloeiven, Jaan De Licht nog ingezeiten hooi. As 'n hem most wegsteiken ver de zjandarremen. En vantooid wird er tèn nog booigezeid dat in dienen boeim was da ze hem oyndelèk gepakt hooin, deir nen hond die ni verboy dennen boeim 'n waa. As dad echt most geweist zèn; tèn peis ek da Jaan De Licht mier as den helft van zè leven in holle boeimen moe gezeiten hemmen. Of oeveT die zwèrte katten die dor iveranst op ne stoak zoaten meh den donkeren en die ge dor ni mocht afjoagen want anders begoste ze te zingen en rond aa te dansen. Allei, 'k zal mor ophaven want onze mèideweirker moet oeik nog stof hemmen. Mor wa dat er meh opgevallen es, dad es as 'n zeit dat er 'n soert wisselweirkink bestond tissen de toeiverèssen en de Poters die dor 'n soert boyverdinsjte in zoagen. Wie zol der tèn oygentlèk profoyt in g'had hemmen dat die verteljseikes voesjverteldj wirten? En vanoyges, as 't van ne Poter kwamp was 't zeikes zjust en den dienen die da voesverteljden kost gerèst de groeiten ooithan- gen meh te zeggen dat hoy zelf was die da meigemokt hooi Want 't valt op dat er in aal die verrozjelkes apeprei 't zelde gediereg veromkomt. Kom, lodj ons wachten, 't er komst nog! 'k Most er nog ne kier op peizen van de weik, in ne kaffei woor da 'k zat. Door honk ne kop van nen bok omhoeig, azoei ienen meh ne vrie langen boord. En z' hooin denne sikkeleer na ne kier zjust opg'hangen da zennen boord zjust in eh lampadèrken honk. Den dienen 'n zal toch ginne kaa g'had hemmen on zen kinne. Mor wa da 'k oeik nog biesteg vond, da woren twie hèrtekoppen die dor oeik honken. Den ienen dreig ne jachthoeiren op zen hoeires en den anderen nen twieloeip. Pecies of dat d' herten gewoein zen van azoei meh van alle dinges tissen heer hoeires rond te loeipen. Nie, imand die hoei res droagt zal probeiren van zu woyneg meigelèk op te vallen peis ek. Mor 't er zen azoei van die mensjen die van alles beizegen ver iet worveir dad dat absoliet ni gemokt 'n es. Gelèk as nen trompet woor da ze 'n lamp va moaken, of ne geloze vliegevanger woor da ze stroeiblommekes inzetten. Moeje tèn de vliegen in heer binneste hoeire lachen! Mor ja, allemaan 'n hei 't zelde gedacht ni en 't er moeten alle gedachten zèn. Gelèk as denne kleinen die oever ienegte joren binnentort ba Tinne ooit de Gaaz en hem ver eh kortjen mooilentrek- kers vroeg. «Ja jongen, zooi Tinne, 'k zit grad zonder. Hejje al ne kier gon zing ba Soeiken Bom?» «Jooik Tinne, mor door zoate ze oeik zonder.» «Of ba Nasta- zieken, die heid dad oeik.» «'t En doet Tinne, allien mor hietekes, mor gien mooilentrekkers «Awel jongen, goo ge tèn ne kier hier in de gebieren, ba Nonkel Pollit 'k Hem denne kleinen nimmer gezing, Tinne oeik nimier en Nonkel Pollit es 't oeik al lank lein, mor 'k zal hem ni kier vroagen of dat 'i woor es Mor 'k peis dat 'n voort es zee. Wa da gien voort 'n es, dad es dammen na toch op den dier on eh goevernement gerokt zèn. Meh viel moeite en veil gepalaber. 'k Vroag meh allien af of dat langer zal dieren as de léste kier veir damme verom zelle moete gon kiezen. Want 'k peis da ze geer in Brissel zelf nog ni goed 'n weiten wa dat er naa moe gebeiren. Den endj zal 't ooitwoyzen want wajjer hemme wajjer dor toch nimmendalen on te zeggen. En as 't geer thoeipschatj, 'n zal 't toch de faat ni zèn van dolf Ook oud-politiekers van Moorsel waren aanwezig op de hearing (SJ) Het was lane geleden dat het publiek in z.i e zaal kon luisteren naar het Aalsterse gemeentebestuur (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 3