VEEL CIJFERS, DUURDER WATER EN OPENBARE WERKEN LENTEK0NCERT IN DE IMMERZEEL ONTSLAG VAN MOSSEVELDE, DONDERSLAG BIJ KLAARLICHTE HEMEL 4 - 10-6-77 -. De Voorpost Vervolg van blz. 1 Terwijl Toon Blommaert personeel, volksgezondheid en koördinatie OCMW zou leiden. Dit is waarschijnlijk 'n voor barige publikatie. Alles moet nog voorgesteld wor den en goedgekeurd door de meerderheidspartijen. Er stelt zich echter een groot probleem. Schepen Herman Roels zou tot 29 juni 1977 beide schepénambten moe ten waarnemen. KOMMENTAAR Dat dit ontslag heel wat kommentaren, dikwijls niet de zachtste uitgelokt heeft, moet niemand verwonde ren. We probeerden zoveel mogelijk kommentaar van politiekers bijeen te garen. Burgemeester D'Haeseleer: wist ons te vertellen dat Willy Van Mossevelde tij dens de speciale zitting van het schepenkollege maan dag voormiddag morïdelirïg zij ontslag aan zijn kollega's meedeelde. Om 12 uur ont ving de burgemeester het schriftelijk ontslag van de schepen. Er was geen sprake van een ontslag als gemeenteraadslid. In feite betreurde de burgemeester het ontslag van de jonge schepen. Hij verklaarde zich niet te kunnen inlaten met de moeilijkheden binnen een partij of met de per soonlijke redenen die een ontslag als gevolg kunnen hebben. Wel gaf hij toe dat de opvolger van Van Mos sevelde, zonder de kwalitei ten van Toon Blommaert te geringschatten toch weer een nieuwe- inwerkings periode zal hebben.1- Daar buiten zag hij geen negatie ve kanten aan de zaak. Wij hebben geen bevoegdheden vergeten zoals in Brussel, lachte de burgervader nog. Hij merkte evenwel nog op dat Willy Van Mossevelde niet als schepen verkozen is, maar als gemeenteraad lid en dat dit juist demokra- tisch is wanneer hij geen ontslag neemt in deze funk- tie. Zijn kiezers hebben hem verkozen als raadslid en wil hij om politiek reden zijn ontslag nemen dan is dat zijn goed recht, aldus de burgemeester. Jan Van Der Veken (BSP)de voorzitter van de partij wenste zich' niet te mengen in de inner lijke keuken van de partij. Hij was wel akkoord met het feit dat door zulke zaken de meerderheid niet versterkt wordt. Op onze vraag of hij het kon goedkeuren dat Van Mossevelde raadslid bleef antwoordde hij dat er een zekere politieke moraal, een zekere fair play moet be staan. Hij zou ook zijn ont slag als raadslid moeten geven. Danny De Naeyer (VU): De voorzitter ziet deze daad van Van Mossevelde als een protestdaad, zeer spijtig voor de Volksunie.Hij, die van het ontslag als eerste op de hoogte was had hem zelfs proficiat gewenst. Hij kan de gewezen schepen bijtreden wanneer'.hij om politieke redenen ontslag neemt. Hij wees erop dat Van Mossevelde een zeer principiële man is. Indien hij als raadslid zou blijven vindt de VU voorzitter dit onaanvaardbaar." De men sen die Van Mossevelde stemden hebben hem niet als persoonlijk bezit. Het kiezerskorps zal misschien mistevreden zijn, maar zij zullen trouw blijven aan de VU Ray De Smet (KP): in eerste instantie kunnen wij ons ook niet akkoord verklaren met het regeerakkoord en tevens met het kommunau- tair akkoord. Volgens ons worden de mensen in het ootje genomen. Wij kanoën een bepaalde achting óp- brengen voor de konse- kwente houding die Willy Van Mossevelde met over tuiging aanneemt. Ghis Willems (CVP): «Van de CVP oppositie mag - men verwachten dat op de eerste gemeenteraadszitting uitleg zal gevraagd worden om trent de beweegredenen van deze verwondering wekken de beslissing. Het ontslag van een VU schepen heeft twee belangrijke gevolgen: voor de politieke loopbaan van Van Mossevelde zelf en voor jde VU en de bestuurs- meerderheid vervolgens. We verstaan niet dat de heer Van Mossevelde, indachtig zijn energieke inspanningen om naar de politiéke'top te stijgen, nu om blijkbaar kleine redenen zijn mandaat prijs geeft. Elke politieke mandataris weet genoeg welke moeite het kost om zich politiek op te werken en te handhaven. De harde konsekwentie van het poli tiek bestaan is nochtans maar al te dikwijls dat als men niet stijgt, men daalt. Anderzijds blijven de be weegredenen van het ont slag van de VU schepen on duidelijk. Wij geloven dat hij een reden voorwent als hij zegt niet akkoord te gaan met het nationaal kommu- nauiair akkoord, want bui ten zijn ontslag als sche-~ pen, horen wij niet dat hij breekt met zijn partij,' of mogen wij binnenkort ook zijn ontslag uit de VU opte ren. Er wordt in de pers ook melding gemaakt van een onenigheid in het schepen kollege omtrent de onder linge bevoegdheden der schepenen. Als het daarom is dat hij de boot verlaat- en in de straat verteld wordt dat hij jeugd-sport en feestelijkheden vroeg en het niet kreeg dan toont dit eens te meer aan welke ge brekkige verstandhouding in het schepenkollege be staat. Dit gebrek aan sa menhorigheid (of aan in wendige demokratie?) heeft "tot gevolg dat gedurende de eerste zes maanden van de bestuursperiode een beleid zonder stootkracht werd gevoerd. Dat de schepenen hun onderlinge bevoegdhe den zouden blijven betwis ten, maanden na de startda tum is gewoonweg beden kelijk "te noemen. Na het ontslag van Van Mossevel de blijven in de VU fraktie al niet veel raadsleden meer over om de gaten in het schepenkollege gedurende de eerst komende vijf jaar en half op te vullen», aldus Ghis Willems. IK KAN LEVEN VOLGENS MIJN IDEALEN Dinsdagavond gaf Willy Van Mossevelde een verklaring voor de pers. Vooreerst ver klaarde hij niet akkoord te zijn met wat de VU in de regering doet, niet akkoord met het kommunautair pakt. Hij wees op de slogan «Gedaan met geven en toe geven» en maakte de som van wat er hiervan na ander halve maand nog overbleef. Door dit akkoord zou de VU honderden mensen ver loochend hebben. Zelfs aan de kaderleden of de be stuursleden werd door de top geen inspraak, informa tie of stemrecht gegeven. De afdeling Aalst, het poli tiek kollege en raad, de ar- rondissementele raad, nie mand ontving enige infor matie. Zelfs dinsdag werd geen enkele dokumentatie van de partij over de kom munautair pakt vrijge'geven. Volgens Van Mossevelde Is de opgang van de VU te danken aan de financiële steun van honderden men sen. Dat geld hebben zij nu verknoeid. Vooral midden standers steunden de partij. Resultaat: het ministerie voor middenstand werd bij landbouw gevoegd olv. een PSCer Humblet. Het feit dat de VU aanvaard heeft dat bij de onderhandelingen de be grenzing van Brussel als laatste punt werd genomen in plaats van als eerste punt is volgens de gewezen schepen nog een reden voor zijn ontslag. Veertien jaar heeft men geknikt tegen de faciliteitengemeenten. Ook van amnestie is geen spra ke. Twmtig jaar lang vocht de VU voor federalisme met twee en amnestie, aldus Van Mossevelde die verder nog de verdeling der porte feuilles op de korrel nam, en vooral dan de minder waardige posten die de par tij toebedeeld kreeg. EN NU? Nu vertrekt Willy Van Mos sevelde op reis, hij komt terug net voor de volgende gemeenteraadszitting. On dertussen zal hij bij zichzelf uitmaken of hij zijn partij kaart zal teruggeven. Dit zal nauw samenhangen met wat er de komende dagen en weken zal gebeuren.bin nen zijn partij. Wellicht'zal hij zich als onafhankelijk gemeenteraadslid opstel len, ook dat neemt hij nog in beraad. Op de vraag of hij de eed zou afgelegd hebben indien hij geweten had wat hij nu wist was zijn ant woord: «Ik ben niet in de politiek vooreen plaatsje». De geruchten dat zijn werk in het bedrijf en onenigheid in zijn familie aan de basis liggen van zijn ontslag zag hij uit de lucht gegrepen en verklaarde dat hij reeds maanden op voorhand was overeengekomen. DE MAN MET DE KORTSTE SCHEPENKARRIERE -• Het interview dat wij met Willy Van Mossevelde had den staat ons nog fris in het geheugen, het lag klaar voor de zetterij toen opeens de geruchten van het Aalsterse centrum over waaiden. Wij hadden het graag nog aan de lezer aan- geboden, doch vonden het bij nader inzicht dan toch weer niet genoeg up to date. Van Mossevelde met zijn blitskarriére, waarvoor hij liever een andere naam zag staan was ambitieus, is het mischien nog. Hij heeft gewerkt om schepen te wor den, hij heeft de moed op gebracht de ware reden tussen zoveel gissingen door zal wel nooit iemand .achterhalen er een punt achter te zetten. Weljicht zullen we nog vaak de man met de kortste schepenkar- Willy Van Mossevelde, schijnbaar gelukkig met het schepenambt. (J hu Onthoud kei dit, hij riere uit de Aalsterse poli tieke geschiedenis horen. Hetzij met een nieuw Vlaams nationalistische partij, hetzij vanuit zijn on afhankelijke «gemeente raadszetel», kunnen we scheen slechts éénmaal het openbaar in funktie schepen. Roel Van de P Vervolg van blz. 1 DIENSTJAARREKENING '76 VAN DECOO'S De dienstjaarrekeningen van de COO's van de ver schillende deelgemeenten werden aan de raad voorge legd. Hier kregen we een reeks cijfers te horen. Hier uit blijkt dat alle COO's winst maken. Maar, dat is allemaal nietszeggend, ge zien we geen details ken nen. OPENBARE WERKEN De elektriciteitsmaatschaD- pij Denderlec stelt een ka belversterking het elek trisch net voor te Aaigem. De kosten worden geraamd op 13.512 fr. plus BTW. De maatschappij TMVW (voor waterbedeling) stelt voor twee brandkranen aan de Provinciale baan te Burst aan te brengen. Dit kost de gemeente 36.975 fr. Het plan en de werken worden goedgekeurd. Een uitbreiding van het wa- tervoorzieningsnet aan de Koningsdries (een nieuwe bebouwing) te Erondegem zal 45.750 fr kosten. Even eens goedgekeurd. De aan passing van het watervoor- zieningsnet in de Hoog straat en Molenstraat te Erondegem wordt aanvaard Men weet dat er hier verbe- teringswerken aan het weg dek bezig zijn. Tegelijkertijd kan men dus de waterlei ding verbeteren. De kosten worden geraamd op 390.600 fr. Het rooilijnplan voor de Kraaineststraat te Erpe wordt nu definitief aange nomen. Het onderzoek commodo en incommodo dat inmiddels gebeurd is, leverde geen enkele klacht op. Aan de Kattelinnestraat te Erpe zijn er ook verbete- ringswerken in het vooruit zicht gesteld. Om de weg daar te verbreden, moet men nog overgaan tot vier grondaanwervingen in der minne. In het totaal betreft het hier 72m2, waarvoor men een vergoeding van 101.568 fr. voorziet. Over heel de deelgemeente Aaigem wordt er een riole ring aangebracht. Het plan- ontwerp werd goedgekeurd. FINANCIEN De gemeente waarborgt een omzettingslening ten be drage van 2,5 miljoen door «Het Land van Aalst» voor het industrieterrein Erpe- Mere. De waarborg loopt over een periode van 1977 -,ot 86. Er wordt ook een lening goedgekeurd van 8.923.000 fr. voor de financiering van de verbeteringswerken aan de Kattelinnestraat te Erpe. De lening is terugbetaalbaar op 20 jaar. De weddeschaal van klerk wordt vastgesteld volgens staatsnormen. DIENSTJAAR- REKENINGEN OVER 1967 VAN DE 8 DEELGEMEENTEN De rekeningen van het dienstjaar 1967 voor de ver schillende deelgemeenten zijn eveneens klaar geko men. Hier kreeg de raad op nieuw een lange rij cijfers te horen. Alle gemeenten slo ten het jaar af met een batig saldo. Geen enkele opmer king. VERKOOPPRIJS VAN HET LEIDINGDRINKWATER De enige struikelblok betrof de verhoging van de water- prijs. De watermaatschappij TMVW, die de hele gemeen te Erpe-Mere bedient stelde een gelijkvormige prijsaan passing voor alle inwoners voor. Deze komt hierop neer: 1) 28 fr. in plaats van 20 fr. per kubieke meter 2) 80 fr. abonnementsgeld per maand 3) iemand die de aansluiting op het waterbedieningsnet aanvraagt, wordt verplicht minimum drie jaar aan te sluiten. Voor de periode dat men niet is aangesloten wordt een bijdrage van 956 fr. per jaar gevraagd. Het kollege van burge meester en schepenen vroeg dit voorstel in zijn geheel goed te keuren. Fraktieleider Julien Van Laethem antwoordde dat de investeringskosten niet in de verbruikskosten mogen ingerekend worden. De in vesteringen komen ten goe de van de hele gemeen schap en moeten door de gemeenschap gedragen worden. De prijs voor het verbruik mag daarom niet verhoogd worden. Hij vroeg> het schepenkollege op nieuw met de maatschappij te onderhandelen om de vroegere 20fr per kubieke meter te behouden. Sche pen Louis Van Durme ant woordde dat het kollege het voorstel degelijk onder zocht heeft en het blijkt dat de aanlegkosten niet in het verbruik zijn verrekend. De struktuurelementen zijn de volgende: a) de kostprijs voor water, dat de maat schappij moet betalen werd sinds 1 april verhoogd: van 12 naar 16,50 fr; b) de ra ming van de algemene on kosten: 4,56fr; c) een vei ligheidsmarge van 25% komt op 7,20fr., gebaseerd op de jaarrekening van '76. Deze uitleg volstond niet: Julien Van Laethem vroeg naar de elementen van de exploitatierekeningen, waaruit blijkt dat er inder daad investeringskosten in gerekend zijn. Hij herhaalde zijn vraag voor nieuwe on derhandelingen. Raadslid Vindevoghel vond het al te kras dat de ver-> bruiksprijs van het water gestadig stijgt. Hij vroeg hiermee komaf te maken en de prijs op 20 fr. te be houden. Daarna ontspon zich een diskussie onder verschillende raadsleden. Burgemeester De Lat waar schuwde dat er geen per soonlijke aanvallen ge wenst zijn. Tenslotte werd er gestemd meerderheid tegen opposi tie werd het voorstel van het kollege aangenomen. Het derde punt, over de mini mum 3j. aansluiting, werd met eenparigheid aanvaard. HUISVUIL Er werden nog drie kontrak- ten bevestigd, die het kot-' lege afsloot met verschil lende firmas om huisvuil af te halen in enkele deelge meenten. BIJGEVOEGDE AGENDAPUNTEN De bijgevoegde agendapun ten betreffen openbare wer ken. Vorig jaar werden te Burst drie landbouwwegen hersteld. Omwille echter van de doorgang van zwaar vervoer aldaar, werd hel vers beton beschadigd. Ge zien de signalisatie terzake afdoende duidelijk maakte dat er geen zwaar vervoer mocht passeren, kan de aannemer hiervoor niet ver antwoordelijk gesteld wor den. De gemeente neemt" nu' de kosten ervan op zich vorig jaar nam de gemeen teraad van Burst reeds een identieke beslissing omdat de gerechtskosten veel hoger zouden oplopen. Bedrag: 29.042 fren 18.240 fr. Tenslotte moet er een for mele wijziging aan de kostenraming voor de wer ken aan de Honegemschool te Erpe aangebracht wor den: elektriciteit en centra le verwarming moeten apart ingeschreven worden. GEHEIME ZITTING 'GE WA font win ma< wer ken jen ialt We vernemen dat de r;/err volgende beslissingen n tijdens de geheime zittin ,eit« 1. architekt R. DièiTtfiers wordt aangesteld tot cfl1^ werper voor het opmaP00 van een B.P.A. «Sunvall®^ De oppositie verzette z ur hier «omdat er niet doende ontwerpers gek' sulteerd zijn». 2. Algemeen werd de slissing van het kollege krachtigd om schepen han De Wolf voor te draCn als kandidaat-kommissr voor de Interkommui «Teveoost». De al gem vergadering van deze in kommunale heeft volge week dinsdag, 14 ji plaats te Oostakker. TENSLOTTE Merken we nog op raadslid Paul De Lat-van pe niet op de zitting aar zig was, omwille van zie Wat kon uitgroeien tot een zomerse aktiviteit, een fanfarekon- cert in een groen kader in de wijk Immerzeel, bij het Sociaal Centrum, wat kon geëvolueerd zijn tot een Vlaamse realisatie van het bij onze oosterburen alomgekende «Frühshoppen», werd, met de regen als spelbreker, gewoon een flop. De Koninklijke Fanfare ..Kunst knusse Sociaal Centrum), en en Vermaak», in het kader van haar vier jaarlijkse koncerten noodzakelijk voor de betoela ging, had na haar Rerum Novarum-koncert de wijk van haar Dirigent Remi Van Den Abbeele en van haar Sekretaris Jozef Van de Sijpe de wijk Im merzeel uitgekozen om er op de stadskiosk een populair len- tekoncert te verzorgen Een volgend optreden is gepland in de wijk St.-Anna en uiteraard besluit het traditionele Cecilia- koncert de rij. Door de barre weersomstan digheden kon men al niet tijdig aanvangen, was er quasi geen belangstelling (de geïnteres seerden verdwenen in het werd het programma nood gedwongen ingekort. Dirigent Remi Van Den Abbeele en zijn mannen waren nochtans van plan er, met de medehulp van enkele beproefde ratten, er iets degelijk van te maken Aange past aan het te verwachten pu bliek had men het inderdaad op de populaire toer gegooid met na de Rubensmars» van Peter Benoit in het teken van het Ru bensjaar en «Tre Pizze». een Italiaanse-suite, van Kees Vlak een paar potpourri's van «Stimmungslieder» waarvan, bij betere waarsomstandighe den, het sukses zeker op voor hand verzekerd was. Met een daverende «Mars der Médici», d voor twee luistera werd dan ook de wijze ma< gel getroffen er een eind at maken. Voorzitter en Burgemeester Marcel De schop, terug uit Bulgarije, v dat het met de Aalsterse ziekmaatschappijen zo verder kan en dat, in het ki van Fedekam, zou mo worden uitgekeken naar on linge hulp en samenwer teneinde nog genietbare voeringen op een zeker p< kunnen garanderen. «De laise in ons muziek», zegde de heer De Bisschop, «is o andere ook wel het gevolg te grote onverschilligheid de leiding der christelijke o nisaties tegenover hun m schappij. Ook dat moest worden gezegd», zegde or apotheker, één der wei luisteraars. de Immerzectdreef. Hen optreden van di Rerum Novarumfcesten in hel Sociaal Centrum Fanfare Kunst en Vermaak JM

De Voorpost | 1977 | | pagina 4