OOK AALST VIERT RUBENS HERDERSEM VICE-LAUREAAT IN BENELUXBEKE VOOR SHOWKORPSEN VOORDRACHT UITGESTELD 8 - 10-6-77 - De Voorpost 'Nieuwf Voor een talrijk opgekomen publiek, ruim een tweehonderdtal vooral leden van de WAK en het «Land van Aalst» waarbij de jeugd maar pover was vertegenwoordigd, ging verleden zondagnamiddag in de St.-Martinuskerk te Aalst de herdenking van de vierhonderdste verjaardag van Rubens' geboorte door waarmede Aalst een be scheiden steentje wilde bijdragen bij de algemene internationale viering van de Prins der Vlaamse schilders. familie uit naar Köln want vader Jan behoorde tot de «tabbaert-adel» en van hem schreef een Frans teoloog dat hij was «leplus docte calvinis- te», de geleerdste calvinist uit de Nederlanden. Niettegen staande enkele kapriolen bleef zijn echtgenote Maria Pype- linckx haar echtgenoot trouw en na te moeten uitwijken zijn naar Siegen werd op 28 juni 1577 op de vooravond van het feest van Petrus en Paulus, de kleine Pieter Pauwel Rubens geboren. In 1578 keerde de familie weer naar Köln en na de dood van Jan naar Antwerpen waar Pe ter katoliek werd opgevoed. Na de school aan de Antwerpse Eiermarkt te hebben bezocht wilde Peter zich als bescheiden leerjongen in de schilderkunst bekwamen. Van moeders kant was de grootvader van de schilder, Hendrik Pypelinckx, «tapisier» (fabrikant van wandtapijten) maat daarbij ook «vynder»«in ventor», dus bekwaam zijn ei gen modellen te leveren en ze ook te realiseren. Hij was dus tegelijk kreatief kunstenaar en bedreven ambachtsman. Moeder Maria was een ge leerde vrouw, werkzaam in de weverij, met een monumentale visie. «Van vaders zijde», besluit F. Courteaux, «erfde Pieter Pau wel de politieke ingesteldheid (hij werd o.a. gevolmachtig mi nister aan het Hof van Londen en van Parijs) en van moeders zijde kwam dan de artistieke aanleg, samen versmolten en gestimuleerd door het genie.» Het Rubensschilderij in de Sint Martinuskerk. (JM) Opvallend was wel dat van het hele 43 koppige stadsbestuur, slechts één lid, zegge en schrijve één, nl. Mw Cris Lievens-Borms, op deze toch wel belangrijke kulturele mani festatie aanwezig was. Buiten allerlei andere redenen en mo tieven was deze opmerkelijke afwezigheid misschien veroor zaakt door politieke trubbels. Het gonsde er inderdaad van «geruchten» over herverdeling van schepenambten, van ont slagen en van het oprichten van een nieuwe partij, in analo gie met de Nederlandse D 66 dan nu C 77 (C dan waarschijn lijk voor «Centrum»), Nogmaals gezegd, gewoon geruchten die tegen dat u dit leest reeds lang kunnen bevestigd of ontze nuwd zijn. J. Van der HulstVoorzitter en gastheer J. Van der Hulst me moreerde vroegere vieringen van Rubens te Aalst in de laat ste decennia. In 37 jaar welge teld drie maal. In 1940 nam het stadsbestuur met Schepen Pierre Comelis het initiatief tot een viering ter gelegenheid van de 300e verjaardag van de dood van Rubens. In 1966 her dacht de WAK de 150e ver jaardag van het terugbrengen van het schilderij naar Aalst nadat het door de Franse Om wenteling zeventien jaar lang in Frankrijk naast de Kruisafne ming in het Louvre had geprijkt. De viering van heden noemt hij het onderhouden van de band met het verleden wat een volk groot maakt en een dankbetui ging aan onze voorouders met o.a. de «Confrérie van de H. Rochus», meestal hophande laars, die Rubens de opdracht gaven tot het maken van dit schilderij dat hier in deze goti sche tempel, steeds in de origi nele omlijstingzo pratig tot zijn recht komt. «Uw opkomst be wijst dat u ons kuituurpatrimo nium weet te waarderen. Voor velen echter is die waardering maar matig of zelfs onbestaan de», zegt de Voorzitter. Clavecimbel Orgelist Kristiaan van Ingel- ghem bracht dan de aandach tige luisteraars in de passende stemming met vertolking op clavecimbel van «Spaanse Pa vane (Plechtig geschreden hofdans) en Vanaties» van John Buil (1563-1628) en «Ga- liarda (gezelschapsdans) dolo rosa» van Peter Philips, twee tijdgenoten van Rubens die te Antwerpen hebben verbleven en er de meester kunnen ge kend hebben. Achteraf zou deze kunstenaar nog op clave cimbel «Enkele Dansen», Ano niem brengen en om te beslui ten, dan op orgel, een uittreksel uit de «Rubenskantate» van Peter Benoit waarbij hij telkens geestdriftig werd toegejuicht. Van Wie erfde Rubens zijn Talent De eminente Aalsterse histori cus Frits Courteaux, die zopas een brochure over Rubens liet verschijnen, gaat dan na van wie Rubens, de grootste vertol ker van de Vlaamse Barok, zijn talent erfde. Zo het waar is dat in sommige families in enkele generaties veel kunstenaars in dezelfde discipline kunnen voorkomen is Pieter Pauwel Rubens dan eerder een witte raaf, een enke ling in de familie. Zijn voorouders langs vaders zijde waren Antwerpse poor ters, huidevetters, en toen Antwerpen evolueerde tot Westeuropese stapelplaats evolueerden zij tot kruideniers en drogisten. Grootvader Bar- tholomeus bracht het zelfs tot apoteker en zijn zoon Jan, de latere vader van de grootmees ter, studeerde rechten zo te Leuven als te Rome. Na de te rechtstelling van de Graven van Egmont en Hoorn week de geheiligde figuren, drie pestlij ders (een jonge, een van mid delbare leeftijd en een oudere), twee verplegers, een liggende figuur (waarschijnlijk reeds een dode) en een zeer geheimzin nige figuur die het onderste deel met het bovenste verbindt en als het ware na de dood eens terug komt kijken hoe het hier verder verloopt. Hoe gekoncipieerd Het schilderij is in de hoogte opgevat wat opgelost wordt met een trapmotief. Een niet gemakkelijke oplossing doch Rubens had al veel meer ge- kompliceerde dingen gemaakt. De figuren met krachtige mus- kulatuur en wetenschappelijk juiste anatomie manifesteren zich zeer levendig. Rubens konterfeit ze op een kulmine- rend moment waarbij elke op stelling aan een bepaalde spanningsgraad beantwoordt. Elke beweging van een per soon wordt beantwoord door een tegenbeweging"bij een an dere figuur. De énige figuur die om zo te zeggen naar het pu bliek toekijkt is de engel die de boodschap overbrengt terwijl al de anderen zich verenigen in het kijken naar Christus, waar door een onderlinge relatie ontstaat. Qua belichting zijn beide par tijen gesplitst, doch allebei in een van rechtsboven neerval lende lichthal gevangen. Met de kleuren goochelt Ru bens als niet een. Het rood van Christus speelt hij uit als een fanfarestoot en het geel geeft aan de engel de nodige warm te. Bruin en blauw als tussen kleuren waarbij koele tonalitei- ten afwisselen met warmere schakeringen. Technisch Waar het «atelier» van Rubens ook door een schare medewer kers was bevolkt die dan het voorbereidend werk deden kan worden gezegd dat het Aals- ters schilderij volledig van Ru- Er was veel belangstelling voor het koncert ter gelegenheid van de viering van het Rubensjaar in 1 Sint-Martinuskerk. (EL) bens zelf is. Na het leggen van een bruine fond schilderde Rubens dan zelf een eerste schets. Dan kwamen licht- en schaduwpar tijen aan de beurt waarna de «witten» geleidelijk naar hellere kleuren werden verheven. Meesterlijk zijn ook de verglij dingen, de ineenvloeiingen tussen de verschillende kleu ren. De tijd van het schilderij In 1620 had Rubens juist de versiering van de Antwerpse Jezuïtenkerk voltooid en in 1922 een 20-tal schilderijen gemaakt voor de versiering van de Medici-Galerij te Parijs. Het was ook de tijd dat Rubens in de politiek trad en zich toonde als een uitermate veel zijdige figuur. Enigma Toch blijft Rubens, niettegen staande de vele literatuur, een enigma. Zeker is hij een man die van het leven houdt, die er van geniet, die houdt van for tuin en steeds er uithaalt wat mogelijk is. Dat op een druilerige zondag namiddag, een paar honderd mensen in deze kerk samen kwamen vóór het schilderij en de verschillende sprekers aan dachtig beluisterden is.wel een waarborg van de aantrekkings kracht die Rubens nog steeds op de gekultiveerde mens uit oefent. Tentoonstelling In de winterkapel kan u tot en met 12 juni, elke dag vanaf 15u tot een kwartier vóór de avondmis, een tentoonstelling bezoeken met détailfoto's van het doek «De Pestlijders», met vergelijkende foto's van ar schilderijen, met kerkschatte uit de tijd van Rubens en m< herinneringen aan de vererir van St.-Rochus. Kermisreis Leden van de WAK en ook ai deren kunnen inschrijven vo de kermisreisopmaandag4j naar Antwerpen, 's Voormi dags wordt het Mudeum vc Schone Kunsten bezocht n werken van Rubens en na middagmaal gaat men naar tentoonstelling in de S Jakobskerk. Met een wandeling langshi het Rubenshuis, het Rock< huis en de O.L.V.-katedrj wordt dan de dag afgerond In Antwerpen is er ook bensbier». L. Aanstelling van de H. Roch- tus tot Patroon van de Pest lijders» Kanunnik Dr J.K. Sneppe van de KUL zou kritische beschou wingen geven bij dit monumen taal doek doch werd door ziekte belet te komen. In extremis werd hij dan vervangen door de heerLaureyssens, konservator te Brussel, en dit op een bui tengewoon vlotte, charmante en deskundige wijze die hem algemene waardering bezorg de. Rubensfervent als hij is sprak hij vol vuur en geestdrift over de voor hem nog steeds grootste schilder van alle tijden. Nu in onze 20e eeuw komen vaak wel andere waarden aan bod als bvb de abstrakte schilder kunst maar als bewonderaar van het oeuvre van Rubens kan hij zich geen bewonderaar van abstrakte kunst noemen. Het schilderij noemt hij een pik- turale boodschap verpersoon lijkt in een half historisch half legendarisch gegeven. Rubens had daarbij het vakmanschap, het «métier» om deze verper soonlijking gestalte te geven. Wat stelt het voor Christus daalt neer uit het hoogste en wijst naar een bordje door een engel gedra gen met erop de tekst «Gij zult de Patroon van de pestlijders zijn», de aanstelling van de H. Rochus dus. Terwijl Rochus nog verbauwereerd toekijkt zijn de pestlijders reeds bezig hem te aanroepen. Qua schikking vertoont het schilderij een bovendeel waarin het bovennatuurlijke voorkomt en, ervan geschei den door een soort gewelf, het onderste deel met menselijke personen. Men ziet er tien figuren opdrie Met drie bussen was Herdersem verleden zondag te Lier aan wezig waar showkorpsen uit Nederland en België het tegen elkaar zouden opnemen en dat voor niet minder dan de «Benelux-Beker voor Showkorpsen». De schiftingswedstrijden gingen door op het Lyrastadion terwijl de finale die moest plaatsgrijpen op de Grote Markt zelf midden fraaie gevels van oude gildehuizen wegens de aan houdende regen doorging in de basketbalzaal. In de voormiddag traden har- Herdersem tussen de 36 deel nemende korpsen een gooi doen naar de oppergaai wal we hen van harte toewensen. Als blijk van waardering mocht Herdersem dan nog twee sup plementaire shows, buiten wedstrijd, brengen, nl. met Lieve Everaert, nationaal kam pioen en Hilde van den Stee kampioen van België bij de U niemen. Ook de omstaanders app» cieerden de prestaties van j Meiviskoppen want kontrakf werden hen dadelijk aangetj M den voor o.a. Halle, Mere, Lel en het Franse Valenciennes UD< Kunstschatten uit de tijd van Rubens in de sacristie van de kerk. (JM) monieën, Majorettenkorpsen en Tamboer- en Drumbands op uit Hove, Brasschaat, Antwer pen, Ekeren, Eine, Tisselt, Roosendaal en Vorselaar en 's namiddags was het de beurt aan de «Tamboer-Majoretten» uit Velthoven, de Show- Drumfanfare uit Naaldwijk de «Elvi-Band» uit Steenbergen, «De Jantjes» uit Tilburg het «Paradekorps Demo», het Jeugdshowband uit 's Herto- genbos «The Rainbows» uit Roosendaal, de Showband St.-Cecilia uit Nossegem met de Kon. Fanfare «De Vrijheids zonen» uit Bertem, «Les Majo rettes de Verdinval» uit Treig- nes, «The Flemish Girls» uit Lokeren en last but not least de Kon. Harmonie «Concordia et Docilitas» uit Herdersem. Na de schiftingswedstrijden, die tot in de late namiddag voortduurden, was Herdersem bij de acht voor de finale ge klasseerde korpsen waarbij het eerst van al werd afgeroepen. Door het lot werd de orde van optreden van deze acht gese- lekteerde korpsen bepaald. Herdersem was de vijfde van de acht. Van een niet zag «Concordia et Docilitas» zich de eerste prijs ontglippen met een uiterst miniem verschil zoals u trouwens uit de uitslag kan opmaken. Eerste werden «The Rain bows» uit Roosendaal met 91,5 dadelijk gevolgd door vice- laureaat Herdersem met 90,4 Verdere ereplaatsen gingen naar de «Elviband» uit Steen bergen (3e), de Showband uit Nossegem (4e) St. Laureys uit Hove (5e) en «De Jantjes» eveneens uit Roosendaal Uit het Groot-Hertogdom was spijtig genoeg geen enkel korps komen opdagen. Gustaaf Lambrecht, de ziel van de Harmonie, las ons voor uit het juryverslag over de presta ties van de Herdersemse groep. «Opkomst met groot or kest in goede houding. Majoret- ten prima. Reserves zeer goed. Fier optreden met gedurfde twirling. Veel figuratie. Goede synkronisatie. Het slagwerk neemt goed over bij de over gangen van het ene naar het andere stuk. Fijn om naar te luisteren en naar te kijken Kan het nog beter Ja, want in de volgende wedstrijd in Knokke op zondag 26 juni wil Na 't welkomstwoord door de voorzitter van de Vriendenkring Willy Van Sande vereremerkte Prof. Dr ir. De Beer, voorzitter van de Bestuurskommissie, 17 personeelsleden met 25 jaar dienst en 2 met 35 jaar, in aanwezigheid van de Direktiestaf van het Instituut en het personeel. Dit merkwaardig gebeuren werd alle luister bijgezet door het artistieke Sint-Michielskoor van Hekelgem o.l.v. zijn dirigent, toondichter Victor van Fra- chen. Zijn animerend optreden hield de toeschouwers in be tovering, immers, dit koor in «optima forma», vertolkte wer ken van zijn dirigent op gedichten van zijn moeder Angèle de Bremaeker, evenals bewerkingen door hemzelf en van Mari- nus de Jong, verder werken van Franz Abt en Hans Leo Hass- ler. daarenboven ook visueel ai ge trekkelijk. vo De eigenlijke uitreiking verl Ht in alle eenvoud en gemoed sc lijkheid. In bondige bewoordve gen stelde vooreerst de gd Het optreden was een kulturele gebeurtenis waar wij met vreugde en fierheid van kunnen getuigen dat het volle waarde ring heeft gevonden. Niets dan lof over het stijlbesef, de ernst, de inzet en aanzien lijke technische kwaliteiten van het koor. De komposities van Frachen getuigen van een de- klamatorisch en expressief aanvoelen. Met vreugde kon den wij vaststellen hoe deze meester in de toonkunst de verheven gedichten heeft door leefd en verklankt. Door de zelfstandige waarde waarmee hij elk van de stemmen be dacht, verhoogt hij het genot van meerstemming zingen. Van Frachen dirigeert met een ritmische een melodische exaktheid, een enorme sug gestieve kracht. Zijn direktie is spreker Dhr De Wilde de beige kenisvaneen vereremerkinj tie het licht. Dan werden door voorzitter de vereremerkindpijl opgespeld en kregen de darrerj bijhorende bloemen. Alvorens het Sint-Michielsk in finale trad sprak Dom Mari een dank uit namens de vjart eremerkten. Dit stelde herr de gelegenheid een kv «euw historiek te schétsen het eigene van elk van de direkteurs: de grote roergan De André De Waegenaere, grote organisator ir Jean C dinael en ir V. Van Haver, zieler van het technologijQei denken. der relc pol rek als de 11 not Vorige zondag werd er door de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon een gepland. Stadssekretaris Cris Willems, de man die stellig het leeuwenaandeel had in totstandkoming van Groot-Aalst, zou in de feestzaal van 't stadhuis spreken over gemeenten voor een beter beleid?». De kleine schare oeiangsienenaen moest echter on\ richterzake weer huiswaarts, want Chris Willems werd geveld door een plotse ziekte, wensen hem alvast veel beterschap toe, en... volgende keer beter DDP -

De Voorpost | 1977 | | pagina 8