VIN HEKSEN .TOVIIESSHI. KIEDDES. JINNESStN.DE MMR. IE ZWARTE N1NI EN ANBER NUIVELSGEBROED., sr SPELNAMIDDAG IN LEVENSVREUGDI 10 - 17-6-77 - De Voorpost Sagen in het land tussen Schelde en Dender Onze streek is rijk geweest aan sagen en legenden. Onze voorouders konden hele avonden vertellen bij de gloeiende Leuvense stoof of in het licht van de benauwelijk dansende olielamp over spoken, heksen, tovenaars, jipenessen, de maar, alfen, duivels en noem maar op. In onze moderne tijd mag en kan dat niet meer. Die sagen en legenden dreigden onherroepelijk te verdwijnen. De grootouders durven die niet meer door te vertellen aan de kleinkinderen uit angst uitgelachen te worden en vele oudere mensen die een wandelende sagenboek waren, hebben hun unieke verzameling mee in het graf genomen. Een twintigtal jaren geleden heeft licentiaat Germ. Fil. P J. Henderickx het gelukkige idee gehad om die mensen die tal van sagen kenden te gaan opzoeken, en ze aan het vertellen te zetten. Uit hunmond, in hun pittig volks taaltje, heeft hij die opgenomen, genoteerd, geklasseerd en ze verwerkt tot een lijvige studie. Wij vinden het de hoogste tijd geworden om een selektie hieruit te publiceren en onze jongere mensen voor wie dergelijke verhalen onbekend en (dus) onzinnig lijken, ermee vertrouwd te maken. Als toets voor de autenticiteit voegen wij er de naam en u^ityd bij van de verteller. Let op die leeftijd slaat op 20jaar geleden! AFLEVERING m In de eerste aflevering hadden wij het vooral over de druk bezochte plaatsen van samen komst van de internationale toveressengemeenschap: de lindes in Aaigem, Bavegem. Vlierzele. Lede, en andere en de uitgestrekte Onegemmeers. In aflevering II hadden wij het over de duistere eksploten van de toveressen. De belangrijkste bezigheid van toveressen is. uiteraard, be toveren. We hebben in v.orige aflevering al tal van staaltjes van hun kunnen aangehaald. En onze voorouders waren hoofdzakelijk landbouwers. Dieren waren hen bijna zo nauw aan het hart als mensen. Als er wat verkeerd ging met de lieve diertjes, was het alsof de hele familie pijn had. En uiteraard hadden de toveres sen daaraan schuld... Hier op de boerderij waren de beesten betoverd. Ze moch ten de hele dag karnen, zij kregen geen boter. Ze hadden een zeer mooi veulen. Op nen noen gaven ze het te drinken, en een uur nadien lag het dood. Twee kalveren vielen dood nadat ze gevoerd waren. In de gebuurte woonde een oude vrouw. Ze zeggen dat die een toveres was en dat zij dat gedaan had. (Scheirlinkc Z., Nieuwerker- ken,68j.) Vroeger kwamen er regel matig twee Gentenaars leuren. Gust en Marie heetten ze. Ze droegen een grote korf mee. Alle weken kwamen zij bij ons thuis slapen, eerst in de stal, maar op den duur in huis. Iedere keer dat zij kwamen, lieten zij op de vloer iets vallen, een speld of een naald of zoiets. En iedere keer gebeurde er iets met onze beesten. Op ne keer liepen ons vijf koeien op (bloedopdrang). De paarde- meester kwam en stak, maar raakte er niet door. Ons moeder gaf ze gewijd brood, en 't was gedaan. Dat was toch van de kwade hand gebeurd, hee? Die twee mochten nog meer als een uur alom moeten gaan, maar bij ons beesten moesten ze zijn. En lezen (bidden) dat ze deden, juist als kwezels. Die hebben ons dat aangedaan. Als ze nog iets op de vloer lieten vallen, smeten we dat in de stoof, en op den duur mochten zij niet meer op onzen hof en 't wes gedaan met de toverij. (Batjoens L., Vlekkem, 46 j). Ons koeien waren niet ziek en toch ziek. Allé, het was toch niet juist, we hadden geen boter, de kalveren stierven. Daar was toverij mee gemoeid. Er werd alhier en aldaar voor gelopen, maar dat was geen avai.ce (dat baatte niet). Op den duur kwam paster G. Hij zei dat ons dat kost aangedaan worden door iemand die niet meer leeft. Maar daarmee kregen wij nog meer schrik. Hij heeft daar toch iets voor gedaan, want dat is toch weggebleven. (Van Boxstael S., Vlekkem 76) Zelfs lieve konijntjes waren niet veilig voor de toverkracht van die toveressen... Jeppen woonde daar bene den aan dat bosken. Er was een vijver in dat bosken en er hing een kapelleken. Hij kwam ne keer mee kolen af en zette ne keer af (rustte even uit). «Zie», zei hij, en hij wees naar een vrouw, «die heeft mijn huis betoverd». Zij kwamen eens naar mijn konijnenjonjgen kij ken en twee dagen nadien waren ze allemaal dood tuevens H. Mere, 56j.) En een konijn met padden- jongen is wel een uiterst rare zaak. Daar moet dus toverij mee gemoeid zijn... In Vlierzele op een hof waren de beesten nijg (zeer) betoverd. Er moest een konijn jongen en al die jóngen dat waren padden. Maar ze zijn toch nooit te weten gekomen welke toveres dat zou gedaan heb ben. (De Smet P., Vlekkem 57j). Dit is werkelijk gebeurd. In Oudegem in de Bosstraat woonden er rijke boeren. Al hun beesten zijn gestorven van de toveressen, lijk als ze de kwade hand daarop geleid hadden. (Cammerman F. Mespelare, 72 j.) Bij Staafkes was het altijd iets. De beesten werden ziek of ze stierven, 's Nachts stonden die beesten te stampen en te slaan en als zij gingen kijken, was er niets te zien. Maar op ne nacht waren ze opgebleven en in de bietenkuil zagen ze de toveres zitten, 't Was een van de dochters van K. (Klinkaert A. Impe, 75j.) Op Smetrijns hof was het wreed in de stallen. De beesten liepen 's nachts los, ze hoorden de ketens rammelen. En de beesten werden ziek en stier ven. Ik heb altijd horen zeggen dat hen dat aangedaan werd door Koba, dat was één die nogal veel op het hof kwam. (Van Leuven A., Impe, 77j) En als ze dan toch een hof aan 't betoveren zijn, waarom er de eetwaren niet bijgenomen? Bij J. V. kwam ook de kwade hand. Ons gasten (knechten) kwamen altijd zijn varkens dooddoen. Maar dat vlees ging altijd kapot. Op de duur wilden ons gasten daar niet meer gaan, omdat zij schrik hadden dat de mensen zouden gezeid hebben dat het hun fout was. J. V. verkocht zijn varkens en daar ging het vlees niet kapot. Dan kocht hijzelf zijn vlees bij een ander, en dat ging ook niet kapot. En van dan af was 't gedaan met de kwade hand. (De Vriendt G. Vlekkem 72 jaar). In den oorlog van 14-18 was Jeppen van Haaltert bij ons koejongen en die vertelde dat bij hem thuis de zware hand was, want hun brood was altijd subiet rot. Ze moesten dat bij een ander dragen en daar bleef dat goed. Hij is er dikwijls alhier en aldaar voor geweest (bij paters, afbidders enz.) (De Vriendt G.. Vlekkem 72j.) In Erpe op den Onegem woonde er vroeger een toveres. De mensen hadden er schrik van. Zo gebeurde bij een boer dat juist de week voor kermis Erpe zijn brood mislukte. Ze herbakten. maar dat was weer hetzelfde. Nog ne keer gepro beerd, maar geen avance. Ze zeiden dat die toveres hen dat aandeed. De boerin ging naar Affligem bij de paters. Er kwam een pater mee. Als hij een tijd gelezen had dat 't zweet van zijn gezicht liep, zei hij: «Bak nu maar zoveel als ge wilt, ge zult het schoonste brood van Erpe hebben». En dat was zo. (De Kraecker K. Lede90j.) En aan de toverkracht van het tovervoikje komt geen einde. Toveressen kunnen werkelijk alles... Arm volk, rijk volk Moeder en dochter die alleen woonden in een lemen hut, met een rampzalige tafel en haard. Op de tafel sterke dranken en eten zoveel als ze wilden en hetgeen dat ze geerne hadden, de dochter had kennis gemaakt. Hare vent kwam al verschillende maanden in huis en iedere keer was hij zeer verwonderd van waar dat alles kwam. Zonder werken hadden zij dat allemaal. Op den duur vroeg hare vent vanwaar dat allemaal kwam. Zij gingen apart in een kamer en bespraken of zij er iets zouden van zeggen. En ze kwamen overeen om de jongen op de hoogte te brengen. Ze zegden hem: «Als ge op een tobben (stenen pot) zit, zal de duivel aan u aanhangen en zal uw hart hebben hetgeen het begeert». De jongen zette zich op de tobben. De oude vrouw begost te lezen uit een groot boek. Maar zij kon niet lezen. Maar het was een boek van de duivel. Opeens werd hij gewaar dat 't kittelde aan z'n achterste. Hij betrouwde het niet en hij sprong op. Hij gaf 'n stamp met zijn voet dat de tobbe omver vloog. Tot zijn i verwondering kwam er een mol uit. Nu wist hij dat hij in een huis was waar de duvel meester was. En hij is naar huis gelopen achter wijwater en pallemei (palmtak) en hij heeft het huis ermee besproeid. De moeder en haar dochter begonnen te hui len. De jongen heeft het huis verlaten en is er nooit meer binnen geweest. (Vereecken C. Lede, 71 j.) Vergaderen en er lustig op los leven... (In Vlekkem) Hetgeen ik nu ga vertellen heb ik ook gehoord van mijn moeder en die geloofde dat zo vast als dat die stoel daar staat en het was een wijze vrouw. Op onze bogerd (boomgaard) heeft er nog een huisje gestaan, en dat is waar want de steenput (gemetste waterput) is daar nog te zien. Mijn moeders grootvader in de Kattenbos en wonende had hier kennis met de dochter van het hof. Op een avond kwam hij mee zijn paardenknecht bij zijn meis ken. En als zij nogal laat in de avond naar huis gingen, zagen zij in dat huizeken dat onbewoond en bouwvallig was, licht branden. Ze gingen er zo stillekens als ze kosten naartoe en zij steunden mee hunne knie op de vensterbank die zeer laag was. En ze zagen daar een tafel staan die gedekt was met alle goeie soorten eten en dranken en daar zaten schone juffrouwen rond de tafel ener liepen diensters rond met een witte voorschoot aan. Maar al mee ne keer schoot de knie van de knecht van de vensterbank en dat maakte een beetje lawijt en op dezelfde stond was dat licht uit en alles was op en weg. En zei mijn moeder daarbij «Grootvader heeft er ver scheidene van herkend, maar hij heeft er van zijn leven.geen willen noemen». (Van den Eeckhout A., Vlekkem, 59j.) Variant Op Petenzen bogerd heeft er vroeger nog een klein huizeken gestaan, dat was vervallen en onbewoond. Daar heeft het geweldig gespookt. Er was daar alle nachten een leven en een gedruis dat horen en zien verging. Ze zeggen dat de toveressen uit de environ daar hun feesten hielden. (Van Boxstael S. Vlekkem. 76j.) Toveressen en katten spelen onder één hoedje... Vroeger woonde er hier in de bossen een toveres, Thea P. Ze had een grote zwarte kat.maar de geburen hadden die kat doodgesmeten. 's Anderen daags zaten in het bos de bomen vol met zwarte katten, wel mee honderden. En dat heeft zo drie dagen aan een stuk geduurd. Ze zeggen dat Thea dat gedaan had. (Van Hauwermeiren F.. Hofstade, 64j.) Praktische machten hadden zij ook... Hier was er een vrouw die bekend stond als toveres. Ze sprong in de Dender en ze ging niet onder. Ze bleef schoon boven drijven gelijk als de zwanen. Ze zeiden soms tegen haar «de drijvende vrouw». (Cammerman Fr., Mespelare, 72j.) En aan hun fantasie komt geen einde... In Aaigem woonden er ver schillende toveressen. Zo kwam er eens een op 't hof van V.B. en zij wierp een appel in de keuken. Ze probeerden hem te pakken, maar ze kosten hem niet vastkrijgen en op ne slag en ne keer was hij weg. (Schouppe A. Erondegem, 73j.j Genadeloos zijn ze wel... Lammen de Speleman en Boeltje Wollekens hadden al- letwee nen boeit (bult). Lam men ging op nen nacht op den berg mee zijn harmonika spelen. En al de heksen uit den environ (het omliggende) kwamen dansen. Ze sloegen hem mee zijnen boeit tegen nen boom. Zijnen boeit bleef aan den boom hangen en hij ging naar huis zonder boeit, 's Anderendaags kwam hij Boel tje Wollekens tegen en die vroeg hem «Ewel jong waar is uwen boeit?» Lammen ant woordde: «Ga vandennacht spelen op uw harmonika en ze zullen komen dansen en ge zult uwen bult ook kwijt zijn. 's Nachts ging boeltje spelen, maar het moet niet goed geweest zijn. want ze sloegen hem mee zijnen boeit tegen den boom en hij ging naar huis met twee boelten. (Meert E., Aalst 74j.) De Witte Heren uit Gent werden erbij gehaald... Het volgende is bij de groot ouders van ons ma gebeurd. Een oude vrouw bracht oud Op de ruime terreinen van «Levensvreugde» in de Botermelkstraat te Aalst, bij de grens met Herdersem en Moorsel, ging verleden vrijdag onder afwisselend regenachtig en zomers weer met veel belangstelling een dag door van «sportieve rekreatie» voor matig en ernstig mentaal gehandikapten. Waar aanvankelijk een 120-tal kinderen waren verwacht daagden er uiteindelijk 180 op en dit, buiten Levensvreugde Aalst ook nog van «St.-Franclscus» te Roosdaal, «De Waatermolen» van Heule by Kortrijk «O.L.V. ter Engelen» te Klerken bij Diksmuide en «H. Hart» te Bachte-Marie-Leerne. Met de grotere toeloop enerzijds en het weer als spelbreker zodat bepaalde proeven, b.v. in het bos, bezwaarlijk konden doorgaan, altans in de voormiddag, werd het voor de organisatoren o.l.v. direkteur Maurits De Witte, een zware dobber, maar ze konden het wel aan... SPORTIEVE REKREATIE Uiteraard gaat het hier om een kombinatie van enerzijds sport en anderzijds ontspanning waarbij het kompetitieve ele ment en de prestatiedrang niet aan bod komen. Traditionele sportdisciplines als voetbal, basketbal, tennis e.d. kunnen, altans op wedstrijdniveau, niet door mentaal minder-valide kinderen worden beoefend. Re denen hiervoor zijn tekorten inzake beheersing van de mo torische vaardigheden alsmede het niet kunnen begrijpen of kunnen toepassen van de ge bruikelijke spelregels. Rekreatie situeert zich uiteraard in de vrije tijd van het kind, dus naschools, en dient door het kind dan ook als dusdanig te worden beleefd. Voor mentaal gehandikapte kinderen is sport dus eerder een spelaktiviteit aangepast aan de ontwikke lingsfase van het kind. EEN VEERTIGTAL SPELEN! Voor ruim veertig verschillende spelaktiviteiten had de organi satie gezorgd, verspreid over een heel gebied en met vrijwillige en gratis medewerking van een idealistisch ingesteld personeel, met een geduld als engelen en een toewijding als jonge moeders. De verschillende sportaanpassingen werden ver werkt als opdrachten en een centraal gelegen maxi-ganzen- bord, op de vloer voorgesteld, zou de te vervullen opdrachten toewijzen. Elke ploeg, 6 8 man, maakte eerst een «pion», een soort groepsherkenningsteken van een waspedertrommel. er werd gespeeld met een grote teerling en de plaats waar de opdracht moet worden uitgevoerd is genummerd en het nodige materiaal met de begeleiding is er aanwezig. Na het beëindigen van een opdracht (goed gedaan of niet speelt hier geen rol), krijgt elke speler een bonnetje. In de loop van het spel is enkele keren «ga winkelen» voorzien en daar kunnen bonnetjes worden ingeruild voor een appel, limo nade. snoep. enz. Bij «uit» winkelt men ook en kan de resterende bonnetjes ruilen voor b.v. een bal of een kleurboek. OPDRACHTEN U de 47 verschillende opdrach ten beschrijven valt uiteraard buiten ons bestek. Wel pikken we er hier en daar eentje dat typisch is voor de rest uit. Vooreerst viel het dadelijk op dat er veel «beschilderde» ge zichten te zien waren. Dat kwam inderdaad al van opdrachten (gele bol op de neus, sproeten op de wangen). Geven van straf schoppen met doelwachter pa raat had eveneens veel bekijks. «Konin spelen»: de deelnemers krijgen konijnenoren op het hoofd en moeten, zonder hem met de handen aan te raken, een opgehangen wortel opeten. Hierbij toont zich raadslid Chris Borms merkelijk vlugger dan de nochtans met op zijn blad gevallen zijnde afgevaardigde beheerder Leo Foselle, ziel van «Levensvreugde». Andere spel aktiviteiten waren skiën op papier, een bal tussen de benen doorgeven, huppelen, dribbelen, verspringen en loopcross. Eerder volkse spelen kwamen aan bod bij zaklopen, volksdans, uitbeelding van «De ^ven- sprong». aardappelen dragen en volksdans. «Papegaai is ziek». Een hele gamma vrolijke, in teressante spelen naar maat van het kind. We kunnen ons enkel maar verheugen dat er nog steeds mensen worden gevonden die zich willen inzetten, vaak be langloos. voor dergelijke kin deren die er zich. dat lag er dik op, volledg thuis en in hun element voelden. Immers, alles is er aangepast aan de matig en ernstig mentaal-gehandikapte en remmende faktoren die het kind in de gewone samenleving steeds terugdringen zijn hier uit den boze. Pater Van den Broeck, voorzit ter van Levensvreugde, mag fier zijn op de met zijn vele toegewijde medewerkers be haalde resultaten. In «Levens vreugde» breidt steeds maar verder uit, ten bate van onze mentaal gehandikapten. De toestand waarin de nieuwe gebouwen voor gezinsvervan gende tehuizen, door onenigheid met een aannemer waartegen een proces werd ingespannen wegens het niet nakomen van verplichtingen, is echter be- droevenswaardig. Wat een weeltje kan worden voor der volwassenen gehandikapf staat, door de trage gang van gerechtelijke en administrate molen, te vergaan nog vóór he afgewerkt. Hopelijk volgt vlug een beslissing. «DE KEIZER» GEEFT WEE| In 1964 begon men in café «j Keizer» te Hofstade met e kaartavond waarvan de 1 scheiden winst werd ovei maakt aan «Levensvreugt Daarna evolueerde het tot voetbalmatch en de heer Smedt, uitbater van het café initatiefnemer, deelde vaak! morgens vóór zijn dagti strooibriefjes uit, en dat in el woning van Hofstade. Verleden jaar mocht hij dan ol de ronde som van 60.Ö00F. ai I «Levensvreugde» schenken. I Vandaag vrijdag 17 juni ov( - handigt deze menslievende he aan pater Van den Broeck jui "1 geteld 75.880F.. boni van e 1 voetbalmatch gekombinefl 1 met een tombola. Ook I 1 hoofdprijs, een koelkast, wo| 1 dan aan de winnaar bezorgd. Er is inderdaad veel geld no< want «Levensvreugde» telt vi het ogenblik vijf afdeling! bijzonder kleuter- en lai B onderwijs, bijzonder beroe onderwijs, dagverbljven vc volwassenen, het Medisch 1 dagogisch Instituut en I revalidatiecentrum. Met daat de geplande gezinsvervangei tehuizen voor dertig volwass en als eerste schijf wordt h ook financieel, een zware taak L Het is niet zo gemakkelijk dit spel, maar de kinderen van Levensvreugde beleefden er plezier aan. (el) j brood en aardappelschillen naar de boerderij, voor de beesten. Maar de beesten werden ziek. De koeien stier ven, enz. Dan is haar groot vader naar de Witte Heren in Gent geweest. Er is een pater meegekomen en die heeft ongeveer twee uren in de stallinge gevochten met de duivel. Als alles verlopen was, zei de pater: «Spijtig van dat klein ventje, dat moet de losprijs zijn». Dat was hun zoontje. Het ventje is twee dagen nadien gestorven. De pater heeft dan een paasnagel gegeven om onder de drempel te leggen en alle ongure personen buiten te houden. Die oude vrouw is nooit mee naar binnen gekomen. (Brisard A., Aalst, 56j.) VOLGENDE WEEK Heksen weten alles. Heksen li dierengedaante geïdentifi ceerd. Heksen in allerlei gc daanten: katten, konijneq ratten. Kattenkongressec Heksen en de paasnagel...

De Voorpost | 1977 | | pagina 10