IRINGENDE NOOD AAN MEER VERKNEMERS EN MEER SUBSIDIES PROVINCIAAL MUZIEKT0RN00I /I PETRUS MERTENS STELT TENTOON De Voorpost - 17-6-77 - 23 )ral na een rondgang door de zeer ruime en luchtige lokalen van de beschuttende werk- atsen te Aalst in het Industriepark, Wijngaardveld 7 te Aalst, kan geen zinnig mens nog jfelen aan de absolute noodzaak van dergelijk lovenswaardig initiatief. Bt geteld 79 minder-validen vinden er een hen passend werk zodat ze niet verplicht zijn paria's door het leven te gaan maar zich, op hun niveau en ieder naar eigen vermogen, inen nuttig maken voorde maatschappij. DE CIJFERS! ^.ware dan ook doodjam- =g, ja hemeltergend moest 5 instelling voor de Ste maal deficitair, ter- 3e gaan bij gebrek aan 1 Joende vooral financiële end". weëepen van Financiën n jton Van den Eede, yzitter van de Beheer- r d deed dan ook een laghetische oproep om de le psen te sensibiliseren ige^r een probleem dan zij ;r* schien niet genoeg be- ?gllfeden. In zijn vraag naar VV subsidies raakte hij q81 der knelpunten dat hij ;t, ook nauwgezet aan de k willende aandacht van «gemeester D'haeseleer in3schepen De Maght voor- sRotelde. ander middel om te phten uit de rode cijfers geraken is het aantrek- n van meer werknemers. ■n 1st was het streefcijfer iCgViers 60 doch nu wordt -j 80. Eens dit aantal be- iCk|Ct, en dit voor een lange eeiiode, zijn de normen as ir betoelaging immers 2eil gunstiger. Om meer iknemers te kunnen ge- n jiken moet echter veel r j prospektie worden ge- ogin om werkjes op te sno- ln die door de minder-vali- Ini goed kunnen worden ie'jevoerd. De Beheerraad ielat dus wis en zeker voor j8 jn gemakkelijke taak :h was na de vergadering not besloten de handen leus uit de mouwen te en om met hun mens- nde instelling het Ifd boven water te kun- houden. In de beschuttende werkplaatsen, nemers moest ook meer ruimte worden voorzien vooral dan men niet zin nens was ze in een eng, besloten «fabriek» te laten werken. In '74 werden dan, met ruime steun van Staat, Provincie en niet te verge- het sorteren van moeren en vijzen om in te werken en boven dien alles samen in één lo kaal wat niet alleen een be ter overzicht biedt maar te vens aanpassingsmogelijk- heden tussen de verschil lende afdelingen niet in de weg staat. «Alles is ech- fcen in ruime, gezellige en klare werkplaatsen (js) epen Van den Eede die I bni Ringoir als voorzit- il>an de Beheerraad op- ide schijnt «the right i in the right place» te Als kommissaris in t land van Aalst» en w(ferdender» had de sche- luhjals lid van de beheer- het nazicht van de ba- ,ul,en toegewezen gekre- kt- en was dus van bij de "titing in 1968 bij deze el ling betrokken. "TORIEK: duet kader van de wet van ■ir Üe de mogelijkheid tot lenning van ruimere tidies openstelde werd wapstelling te Aalst in 68 spricht. Bedoeling was, «néén pluralistische orga- ooijtie, de mindervaliden H Prettige werkkring te 'Jrgen en hen te integre- dn de samenleving. nnj n B werd dan gestart in de deutelstraat waar een [kontrakt van zes jaar afgesloten. Eerste ''cijfer was zestig werk ers maar intussen is dit jeëvolueerd tot tachtig leer. het groter aantal werk ten de Nationale Loterij nieuwe lokalen opgericht in het Wijngaardveld. Het is een zeer grote, open ruimte, luchtig en prettig ter...nog niet betaald», zegt ons de voorzitter en de subsidies van de staat ia- ten soms nogal op zich wachten. RONDLEIDING: Tijdens de rondleiding met de pers, rondleiding die ook gevolgd werd door burge meester D'Haeseleer, sche pen De Maght provinciaal raadslid Freddy Pijck en raadslid Mw. Van Der Borgt-Carlé, stelde schepen Van den Eede en de direk- teur ons de verschillende bezigheden van deze min dervaliden, waarbij uiter aard vele gradaties zijn', voor. Verpakken scheen wel een der hoofdbezigheden bvb. van vijzen, spelden, draden. Gereedmaken van electriciteitsdraden met al lerlei aansluitingsmogelijk heden zag men er eveneens alsmede het opvullen van knaldempers voor motor fietsen en het monteren van knipperlichten. Ook maken van korsetten en snijden van schoenzolen waren bezigheden. Uiter aard is het tempo lager dan bij een normaal werknemer, ledereen werkt er naar ei gen vermogen en tempo en dat in een ech prettige sfeer. De verdiensten zijn minimaal 50,22 fr.h. De sociale lasten moeten hier verdiend worden. Het werk moet optimaal worden uitgevoerd want, enkele steekproeven niet te na gesproken, gaan de af gewerkte produkten dade lijk naar monteerders of verdelers. «BESCHUTTE, OF «BESCHUTTENDE»»? Hoe vaak hoorden we reeds spreken van «beschutte» werkplaatsen. Neen, niet de werkplaatsen zijn be schut. Zij «verlenen» be schutting aan de werkne mers. Beschutting zou men kunnen denken in de zin van beveiliging, van ongevaar lijk, werk want elke aktiviteit is volledig gepland en op één uitzondering na, kan bij het werk door onvoorzich tigheid geen enkel ongeval gebeuren. «Beschuttend» hier echter meer in de zin van «inschakeling van het in dividu in de maatschappij». In de omgeving zijn ook be schuttende werkplaatsen in Asse, Zottegem, Geraards- bergen, Oudenaarde, Eke en Landegem. Dat ook van Geraardsbergen waar toch ook dergelijke instelling is voorzien er een werknemer dagelijks naar Aalst komt wijst er wel op dat de werk voorwaarden te Aalst goed zijn. DE WERKNEMERS: Einde '75 waren er 65 werk nemers 58 in de produktie en 7 in de leiding. Op 31.12. 76 was dit aantal aange groeid tot 79 met 71 in de produktie en 8 in de leiding. Qua geslacht zijn er onge veer dubbel zoveel mannen als vrouwen en qua leeftijd waren er einde 76 10 onder de 20 jaar, 43 van 20 tot 29 jaar, 13 van 30 tot 39 jaar. 4 van 40 tot 49 jaar en 4 50- plussers. Volgens de woon plaats komt iets meer dan de helft uit Groot-Aalst. Van Aalst zelf 22, uit Baar- De dames nemen het vervaardigen van kruiijzers voor hun rekening, (js) De klaargemaakte plastiekzakjes moeten dichtgelast worden, (js) degem 3, Erembodegem 6, Gijzegem 1Herdersem 2, Moorsel 5 en Nieuwkerken 3; Enkel komen echter ook uit Appelterre-Eichem, Den- derhoutem en Dender leeuw, Erondegem, Ge raardsbergen, Haaltert, He- kelgem, Kerksken, Lede, Meerbeke, Mere, Ninove (7), Okegem, Oordegem, Schellebelle, Serskamp, Welle en Wieze. Ook voor deze van buiten Groot-Aalst doet de stad dus een in spanning. Gevraagd zal worden dat de besturen van de andere gemeenten in ruimere mate zouden steun verlenen aan deze instel ling. Ook de besturen van gemeenten die het geluk hebben geen minder-vali den hier te hebben zullen, in het teken van een welbe grepen solidariteit, worden aangesproken. DE BEHEERRAAD: De nieuwe beheerraad be staat uit vertegenwoordi gers van het stadsbestuur, van organisaties voor ge- handikapten en van andere privé en sociale organisa ties. Namens de stad zijn er Gaston Van Den Eede, Mar cel Lorie, Anny De Maght, Freddy Pijck, Louis Sae- rens, Eddy Monsieur, Jan Caudron, Paul Vanderbeke, Eugeen Van der Biest, Isi- dora Carné en Etienne Bo- gaert Namens Levensvreugde Clement Merckx, Gerard Wijnant en Jan Van den Borre. Namens L.S.W. Wil ly Van Renterghem. Verder Pierre Eeman van het Ge meentekrediet en de Bel gische vereniging voor ver lamden, Jan Boulembercq namens de Federatie der Gehandicapten, Willy Van Nuffel namens de Bank Brussel-Lambert, Albert De Vos (Don Bosco), Gerard De Bolle (Ribto), Jozef Moe- reman (Handelskamer), Fred Schoonjans (K.V.G.) en Arséne Carlier Namens de mutualiteit Priester Daens. Hilaire Lievens, tenslotte zorgt voor de boekhouding. L.H. Op de ruime speelplaats van de nieuwe jongensschool te Burst, in een ideaal kader qua rust en uitzicht, ging verleden zondagvoormiddag bij ruime belangstelling het Provinciaal Muziektornooi van Oost-Vlaanderen door. Zonder aanzien des persoons, in volledige objektiviteit en sereniteit gaf een volgens voorzitter Deputé Timmerman R. «strenge maar rechtvaardige» jury haar verdikt. Deze jury was samengesteld uit Dr. Huys, adviseur kulturele aangelegenhe den van de provincie en verder direkteurs, leraars, dirigenten en muziekcritici De Keyser, Paul De Winter, Maertens en De Smedt. In dc beschuttende werkplaatsen worden ook motorlichten gemonteerd (js) Drie maatschappijen hadden zich aangeboden. De Fanfare St.-Cecilia van Burst zelf onder leiding van Benoit Torrekens stelde zich voor de eerste maal en zulks uiteraard in de 3" laag ste, afdeling. Met het opge legde driedelig stuk «Feestse- renade van Denis Nicolas» en «Zomers buiten» van A. Meyns wist ze dan ook dermate te presteren dat de klassering haar niet ontging en dat ze dus voor vier jaar in derde zijn ge klasseerd. De Socialistische Harmonie «De Voorwacht» uit Ninove on der leiding van Jos van de Vel de, ook dirigent te Herdersem, stelde zich voor in tweede afde ling. Ook deze maatschappij trad voor het eerst op in het provinciaal tomooi. Na een in- speelmars kwam dan als opge legd stuk «Sérénata» van A. Vergauwen en als keuzewerk het fel gesmaakte en reeds alombekende «Halifax» van F. Ruelle. Met sukses, ook bij de jury, want tweede divisie werd voor vier jaar verworven. De Vlaamse Katolieke Fanfare van Welle onder leiding van Jos Muylaert was niet meer aan haar proefstuk. Juist geteld was het de negende maal dat deze fanfare deelnam aan het provinciaal tornooi en wel in 1955 te Erembodegem, in 1956, in 1957, in 1961 te Zotte gem en in 1963 te Ninove, in 1963 te Welle zelf, in 1967 eveneens te Welle, in 1973 te Aaigem en nu te Burst. Nederig begonnen in derde klom ze geleidelijk op via tweede en eerste naar uitmun tendheid (excellence) en speelt van in 1971 in de hoogste afde ling, ere-divisie. Als opgelegd stuk werd «Ballad for Band», reeds lang op het repertorium quasi feilloos, met brio en in tempo ten gehore ge bracht. «Twaalf profielen» van Peter Leemans is een heel ander stuk. Het is een twaalfdelige suite waarin een zelfde tema wordt uitgewerkt zoals be roemde komponisten als Bach, Beethoven, Mozart, Haydn, en noem maar op het zouden kun nen gedaan hebben, 'n Stuk waarin alle mogelijke stijlen aan bod komen en dat dan, ook qua interpretatie, veel moge lijkheden maar uiteraard ook veel moeilijkheden biedt. Na dit stuk kwam dan de ui.- slag: Welle klasseerde zich weer voor vier jaar in de hoog ste divisie. Een jurylid beoordeelde de presentatie van Welle als volgt: «Zeerflink gebracht, zuiver van tonaliteit, homogeen van kleur en klankvolume, passend ge ïnterpreteerd en flink genuan ceerd. In een paar solistische trekjes speelden de zenuwen een paar muzikanten wel even parten.» Na passende dank- en huide woorden, o.a. van député Timmerman en burgemeester De Lat. werd, op de goede af loop, nog een receptie gehou den in de school van direkteur De Vos, een juweeltje in haar genre, L.H. Van 18 tot 26 juni stelt Petrus Mertens schilderijen tentoon in de parochiezaal te Terjoden. Zijn Leie- en Scheldezichten zijn een weergave van de Latemse sfeer waarin hij verblijft. Doch ook zijn marines, zijn bloemen als zijn herinneringen uit Griekenland laten hem als een meesterlijk kolorist bewonderen, waar zowel techniek als kleur het «zijn» van de schilder onderstrepen. Petrus Mertens exposeerde reeds in Zweden. Duitsland, Amerika en Griekenland. Men kan deze tentoonstelling bezoeken de zondagen en maandag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur. De andere dagen van 14 tot 20 uur. Verlenen hun medewerking Vlaamse klub v.z.w., V.T.B. - V.A.B. en Davidstonds. U wordt uitgenodigd op de receptie op zaterdag 18 juni om 20 uur. J

De Voorpost | 1977 | | pagina 23