ÏÏJEM Vrije Tribune P p r Voorlichting aan de VU-kaderleden 2 - 17-6-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. REALISATIES VAN ZES MAANDEN DOELSTELLINGEN VOOR VOLGENDE PERIODE. De regering heeft het vertrouwen gekregen van de Kamer. Op de vragen gesteld door P.V.V. Voor zitter Grootjans werd door de Eer ste Minister niet al te duidelijk geantwoord en de antwoorden wa ren ontgoochelend voor de Vlaamse gemeenschap. Anderzijds heeft de roekeloosheid waarmee de V.U. voorzitter zijn partij in het regeringsavontuur heeft meegesleurd, stukken ge maakt. Want heeft slechts een klein aantal openbaar de leiding van die partij afgekeurd, intern zijn een aantal V.U. aanhangers totaal ontgoocheld. Deze ont goocheling heeft zelfs op het plaatselijk vlak zich laten voelen door de houding van het ontslag van schepen van Mosselvelde. En inmiddels nadert zowel voor het nationl politiek leven als voor de lokale politiek de verlofpe riode. Wanneer voor 's lands poli tiek deze periode bijna gelijk valt met de start van de regering waar door de periode bijna zonder par lementaire controle zal zijn, zal hier een windstilte optreden. Op het plaatselijk vlak zal deze wind stilte niet weinig voelbaar zijn. In derdaad, het tempo en de hard nekkigheid waarmee het stadsbes tuur werkt aan de uitbouw van het nieuw Aalst zal geen rustpauze in deze doelgerichte aktie mogelijk maken. En toch lijkt het noodzake lijk dat na de zes maanden het nieuw bestuur even een inventaris zou gemaakt worden van wat reeds tot stand werd gebrachtDe inspraakavonden met de deelge meenten zijn bijna achter de rug. De functionering van de admini stratie dient uit het proefstadion te treden en indien noodzakelijk de finitief bijgestuurd. De gestelde prioriteiten dienen vergeleken bij de resultaten en zo nodig moeten de maatregelen getroffen worden om het volledig gestelde doel op timaal te bereiken. Na dat onder zoek dienen dan nieuwe prioritei ten voor de volgende zes maanden te worden gesteld. Het ogenblik voor dat onderzoek is nu aangebroken en de korte tijd die ons scheidt van de verlofpe riode kan aan besprekingen wor den gewijd opdat het plan klaar zou zijn en meegedeeld kan wor den aan de uitvoerders zodat na het verlof onmiddellijk kan gestart worden met de nieuwe zesmaan- denfase voor onmiddellijke doel stellingen. Ook kan het bestuur de inventaris van de realisaties en de nieuwe doelstellingen meedelen aan de bevolking zodat elke inwoner van Groot Aalst op de hoogte zou zijn van wat in zijn nieuwe gemeente lijke eenheid aan evolutie toe is. Het bestuur van de stad kan zeker fier zijn op wat werd gepresteerd in deze korte periode. Met gerust gemoed kan aan de nieuwe fase worden begonnen. En alhoewel de oppositie eerder negatief tegen over het bestuur optreedt, heerst bij de bevolking een wil tot posi tieve medewerking en vertrou wen. Diane D'haeseleer KADERLEDEN: SOLIDARI TEIT OF ISOLEMENT? De problematiek van de kader leden der ondernemingen heeft reeds heel wat inkt doen vloeien en reeds heel wat con troversiële verklaringen uitge lokt. Tegenover al deze standpun ten en verklaringen staat echter de nuchtere realiteit: kaderle den zijn evengoed als arbei ders en bedienden vaak het slachtoffer van bedrijfssluitin gen, fusies on andere vormen van economische mutaties (ook in onze eigen streek!). Ka derleden moeten ook samen met hun gezin leven van de vruchten van hun arbeid zegge van hun wedde en even tuele premies). Kaderleden zijn evengoed als de arbeiders en bedienden ondergeschikt aan hun directie. Kortom, de socio logische positie der kaderleden stemt grotenaeels overeen met deze der arbeiders en be dienden. Weliswaar zijn er ook verschil len, zoals o.a. de leidingge vende taak van het kaderper soneel. Deze opdracht maakt echter deel uit van de globale verantwoordelijkheid van het kaderlid, net als ook de arbei der en de bedienden geplaatst is tegenover bepaalde (andere) verantwoordelijkheden. Alles samen genomen weegt dit aspect van de taakom schrijving van het kaderlid ech ter niet op tegenover alle an dere aspecten van de Kader opdracht en kader-positie die gelijklopend zijn met deze van de arbeiders en bedienden. KADERLDEN: DERDE GROEP? Van Patronale zijde wordt nogal eens uitgepakt met de theorie dat de kaderleden ei genlijk geen werknemers zijn, maar wel een soort verlengstuk van de werkgever. Deze stel ling wordt dan soms ook verzil verd onder vorm van één of an dere specifieke premie. Aldus vergeten sommige kaderleden hun ware positie en identiteit en gaan een tijd op in deze euforie. Tot wanneer vaak vrij onver wachts de ontnuchtering komt en het kaderlid aan de deur wordt gezet voor één of andere reden. Pas dan gaan vele ogen open, maar dan is het vaak wat laat! DE REALITEITEN De kaderleden beginnen ech ter stilaan hun positie nuchter te situeren. Zij zien de econo mische en sociale realiteiten in, stellen vast dat zij evengoed als de andere werknemers onder worpen zijn aan de wetmatig heden van het economisch sys teem waarin wij in het Westen nog steeds leven (de sociale markteconomie ontziet desae- vallen al evenmin de kaderle den: per 1 januari 1977 waren er b.v. in Frankrijk 51.170 ka derleden werkloos), maar zien stilaan vooral hun zwakten in: deze zouden wij kunnen sa menvatten onder twee hoofd- ingen: zwakke syndicale positie zwakke positie inzake loononderhandelingen. Wat de syndicale positie be treft, wordt het voor meer en meer kaders nu duidelijk dat hun individualistische of corpo ratistische opstelling hun niet die zekerheid geeft die zij ei genlijk voor menselijk achten. Wat de positie van de kaders inzake loon- en andere onder handelingen betreft, erkennen meer en meer kaders dat de gebaremiseerde werknemers vaak beter af zijn dan zij zelf. Zo preciseert Le Monde van 1 ja nuari 1977 bv. dat de Brutto- maandverdienste van de Franse kaders in 1975-'76 met 8,9 toenam, daar waar de arbeiders hun brutoverdien- sten met 14 zagen stijgen. CONCLUSIES Ook voor de kaderleden schijnt het ogenblik aangebroken te zijn om 1Een stevige en dynamische syndicale en politieke bewe ging zoals de socialistische beweging te vervoegen, die vanuit een socialistische ge zichtshoek met en voor hen wil werken voor de verdediging van hun materiële en beroeps- belangen, en dit in volledige so lidariteit met de andere groe pen van werknemers. 2. Ook inzake loon- en wedde onderhandelingen, evenals in zake alle andere arbeidsvoor waarden resoluut te opteren voor collectieve onderhande lingen en aldus samen met de arbeiders en bedienden aan dezelfde kant van dezelfde ta fel en in één en dezelfde werk nemersdelegatie te gaan plaatsnemen in plaats van aan de zelf) kant te blijven staan (en vaak in de kou). Tussen twee stoelen zitten ook kader leden over het algemeen on gemakkelijk De kaderleden kunnen met hun ervaring en kennis de socialis tische beweging, die openstaat voor alle filosofische overtui gingen, verrijken en verster ken Anderzijds zullen de ka derleden in de socialistische beweging een sterke rugge steun vinden. Daarom, vervoeg onze rangen! Graag tot kontak ten bereid! Martin Hutsebaut ln «de rode vaan» van 9 juni jl. en in ons maandblad «KPB deelt mee» van juni, verscheen een zeer interessant artikel van Jos De Geyter onder de titel «Financiële fusie in Groot-Aalst van 9 tot 1, ook in uw portemonnee», met de indruk wekkende lijst van de belastin gen en taksen die in Groot-Aalst werden «gelijkgeschakeld». Naar boven toe, natuurlijk! Wat is de bedoeling van deze bijdrage waaraan zich tot nog toe, oh, wonder niemand heeft gewaagd, ook de zo lawaaierige CVP- oppositie niet? Het zou b.v. doodeenvoudig een informatie opdracht kunnen zijn. want nogmaals of, wonder, verscheen deze lijst ook niet officieel, om onder de (brave) grondwettelijke burger toe te laten eventueel tegen een bepaalde verhoging bezwaar in te dienen. Informatie ware dus op zichzelf al heel wat, maar het is méér. En dit «méér» wordt inderdaad dik onder streept door de houding van de CVP die te Aalst in de oppositie staat, maar op het hoogste vlak de regering leidt. Waarom zwijgt ze? Een belangrijk deel van de soberheidspolitiek, de politiek waarbij de kapitalistische krisis wordt aanvaard en de gevolgen ervan zogenaamd door alle lagen der bevolking «solidair» moeten worden gedragen, be staat erin deze gevolgen ook langs de weg van de steden en gemeenten op de rug van de bevolking te schuiven. De ver plichtingen van de gemeentebe sturen tegenover de bevolking nemen van jaar tot jaar toe, en nu vooral met de door de hogere overheid zeer slecht voorbereide fusies. Tengevolge daarvan steeds zwaardere financiële lasten. Wie zal die betalen? Wij hebben als kommunisten nooit voorgehouden dat bepaal de diensten, de reden van hun noodwendigheid, de verdeling van de financiële lasten die er het gevolg van zijn. veel gedikus- sieerd worden. Maar zijn precies deze nieuwe verplichtingen de bijzonderste oorzaak van de toenemende financiële moei lijkheden der gemeenten? Dat begon al jaren geleden. Wij kunnen herinneren aan de wet Vermeylen, enkele jaren na de Bevrijding, waarbij de Staat zich een reeks van inkomsten van de gemeenten toeëigende. We moeten er wel op wijzen, dat de voorgaande regeringen der jaren zeventig, ook deze onder BSP-leiding, de dotaties aan de gemeenten met tientallen mil jarden hebben verminderd en steeds sterkere druk hebben uitgeoefend op de gemeentebe sturen. Wie van bepaalde subsi dies. leningen en staatstussen- komsten wou genieten, moest zijn belastingen verhogen. Daarbij zorgden de Bestendige Deputaties van de provincies ervoor, dat fakultatieve uitga ven. doorgaans voorzien voor het sociale, kulturele, volkse en jeugdleven van de gemeenten, werden verminderd of doodeen voudig verworpen. Nu echter is de last die op de werkende bevolking drukt en daarbij rekenen we de kleine middenstand tengevolge van de krisispolitiek nog erger gewor den, en neemt van jaar tof jaar toe. Het ene jaar met de CVP en de PVV in de regering, het volgende met de CVP, de BSP en nu ook de VU. En aldus heeft men b.v. de vorige zes jaar de arbeiderspartij die de BSP is, steeds weer zien aandringen op besparingen, ook al zat ze dan op gemeentelijk vlak in de oppositie! En dan maar méér betalen aan grondlasten, op vertoningen en vermakelijkheden, op de taxi's, op het afleveren van administra tieve stukken op de tapperijen, voor de plaatsrechten op de verkoopmarkten, voor de huwe lijken. voor de begrafenissen (ja, sterven kost geld), kortom een ganse reeks, en volgend jaar komen de rijwielen, motorrij wielen. honden en noem maar op. zich daar ongetwijfeld aan toevoegen. De schuldigen? We hebben het reeds gezegd, de zo lawaaierige CVP-oppositie zwijgt en de BSP drong zelfs in de oppositie aan op besparingen. In feite is slechts de PVV konsekwent. Die is in principe steeds voor méér halp en toegevingen aan de rijken, en besparingen en zwaardere lasten voor de kleinen. Ook al was zij de uitvinder van de min. 25% belastingen-slogan! Intussen zien die kleinen blijk baar nog steeds niet hoe de steel aan de vork zit. Hoelang degenen die hen zogenaamd vertegenwoordigen, hun zwijgen nog zullen mogen beschouwen als een aanvaarden, en hun aanvaarden als een goedkeu ring. zal van hen zelf afhangen. Wij gaven hen de eerste lijst ter inzage, toekomend jaar volgt de tweede. RAY DE SMET MIJNHEER VAN MOSSEVELDE LAAT ONS LOS Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor dat het Gemeen schapspact grote weerstanden in Vlaanderen blijft oproepen. Merkwaardig omdat ik mij nog de grondwetsherziening van 1970 herinner, die zich afspeelde te midden van de totale onver schilligheid en zonder dat de kuituurverenigingen het nodig achtten tussenbeide te komen. Nochtans was de grondwetsher ziening van Eyskens-Tindemans een der zwaarste nederlagen die Vlaanderen ooit geleden heeft. Inderdaad hebben wij toen onze demokratische meerderheid in het parlement moeten prijsge ven. kregen wij een grendel grondwet en moesen wij de liberté du père de familie te Brussel toestaan in ruil voor een groot windei. De afzijdigheid van de kuituurverenigingen toen en de grotere beroering die nu ontstaan is rond het Gemeen schapspact is een reden tot verbazing. Wanneer wij onder zoeken wie de eigenlijke tegen standers van het pact zijn dan botsen wij eerst en vooral op alle beschaamde unitaristen. Het is niet toevallig dat het laatste zware incident vóór deze rege ringsvorming het meneuver van de PSC is geweest bij de eedaflegging. Het is vrij duide lijk dat deze PSC-houding ingegeven werd door de begeerte om op het laatste ogenblik het Gemeenschapspact met zijn federalizerende tendens (een tweeledig federalisme) te blok keren. Een tweede categorie van tegen standers van het pact behoort tot de PVV. Het is een der meest groteske verschijnselen wanneer de partij die de laatste franscil- lons van Vlaanderen herbergt zich vandaag ontpopt als de superflaminganten de VU haar laksheid verwijt. Het is toch klaar dat indien de PVV mede aan de onderhande lingstafel had gezeten, in afwe zigheid van de VU, zij tien maal méér toegevingen zou gedaan hebben zonder iets essentieels in de plaats te krijgen. Maar er is niet alleen de PVV. In heel de katolieke pers is er een cam- panje tegen het Gemeentekre diet losgebarsten. Wanneer men gaat boren naar de motieven van de journalisten dan ligt het voor de hand dat zij in de huidige kampanje, die over een paar maanden zal omslaan in een welwillende houding t.o.v. de regering Tindemans, vooral begaan zijn met het bekampen van de VU. Ook hier zijn de unitaire krachten nog steeds aan het werk. De verwijten die men de VU toestuurt in verband met de randgemeenten en Vlaams- Brabant houden niet alleen geen steek maar zijn daarenboven geïnspireerd door de oude tegenstellingen tussen maxima listen en minimalisten nl.: de voorstanders van taalwetten en de voorstanders van nieuwe strukturen van de Vlaamse staat. Diegenen die zich nu opwerpen als vlaamsgezinder dan de VU zijn doorgaans beschaamde of heimelijke parti zanen van een unitair België. Onder de tegenstanders van het pakt bevinden zich ook enkele eerlijke Vlaam-nationalisten die menen dat wij méér uit de brand hadden moeten halen. De lijn loopt soms tussen vrienden, tussen mensen die mekaar sinds jaren kennen. In onze stad heeft onze vriend Willy Van Mosse- velde gemeend ontslag te moe ten nemen als schepenen. Wij zijn zo vrij te denken dat achter dit ontslag andere motieven schuilen dan alleen maar de weerzin tegen het pact. Wij willen ons niet ontvijnzen dat de deelname van de VU aan de regering en het ondertekenen van het pact bij sommige nationalisten gezorgd heeft voor een traumatische verbittering die geen andere uitweg ziet dan een ontslag. Indien het Willy werkelijk om het pact te doen was had hij mij toch kunnen verzoeken om mijn schepenambt nog een paar weken waar te nemen in afwachting van de beslissing van de partij. Dan zou hij ons nu niet roemloos hebben moeten loslat na een regeertermijn van negen dagen, op een ogenblik dat een onderwijsschepen er broodnodig is om de reorganizatieproble- men van het gemeentelijk on derwijs in goede banen te leiden. Ik geloof niet dat wij daar in deze fase al te zwaar moeten aan tillen. Ik ken de partij sinds lang en ben goed geplaatst om te oordelen hoe de partij in deze omstandigheden reageert en ik meen in alle gemoedsrust te moeten verklaren dat de VU een gesloten blok blijft in heel het Vlaamse land en cok te Aalst. Hel heengaan van een of ander vriend verandert daar niets aan. Integendeel wil ik er de nadruk op leggen dat de democratische besluitvorming betekent dat men zich op beslissende ogen blikken moet kunnen neerleg gen bij de beslissingen van de Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Bij mijn veelvuldige verblij ven in Nederland ben ik steeds weer getroffen door het pak sociale voorzienin gen die er daar voorhanden zijn, zo ook voor de kunste naars. Deze mensen, die als andere groepen ook voor een groot gedeelte aange wezen zijn op sociale uitke ringen en staatssubsidies, hebben die voordelen zo maar niet op hun schoot ge kregen. De subsidierrege ling en de Nederlandse aan kooppolitiek van de staat heb ik in De Voorpost reeds uitvoerig uit de doeken ge daan. Het ontstaan daarvan heeft veel te maken met de verarmde kunstenaars die tijdens de laatste wereld oorlog in Nederland zeer a- tief waren in het verzet en in de naoorlogse situaties te rug buiten de maatschappij werden geplaatst. Daarom begonnen zij zich te groepe ren en als drukkingsgroe pen met een eisenpakket op te treden. Een Nederlander is echter geen Belg, op het ogenblik dat Noordelijker iets gerea liseerd is moet men hier nog beginnen nadenken terwijl zij daarvoor al een aantal jaren aan bewustma king hebben gedaan. In verband met het artikel «Die van Aalst» zou ik graag een paar zaken opmerken. Ik schrijf dit niet als be stuurslid van Bolaska maar als een zuiver persoonlijke reaktie. Bij de vorige mani festatie te Bergen (Neder land) was ik meer betrok ken en het lijkt me dan ook wel goed de gang van zaken meerderheid. Op 8 juni heeft het voltallige kader van de VU-arrondisse- ment Aalst een vergadering gehouden in de zaal Madeion, waar het Gemeenschapspact tot in de details besproken werd. Op deze vergadering werden door tientallen aanwezigen talloze vragen gesteld en bemerkingen gemaakt. Er is slechts één enkele stem opgegaan om het pact af te keuren, de stem van onze vriend Van Mosseveldeü! Wanneer in het arr. Aalst, met zijn Daensistisch en natio nalistisch verleden en heden,het voltallig kader de partij trouw blijft dan mag men besluiten dat de VU ook in deze storm stand houdt. Wij zijn ervan overtuigd dat de VU in deze moeilijke omstandigheden als één man achter de beslissingen van de meerderheid van de partij staat en de VU er met alle kracht zal over waken dat het pact met zijn talrijke positieve punten en met helaas ook een paar schaduwzij den integraal zal uitgevoerd worden. Wij zijn er daarenboven van overtuigd dat wanneer dit pact zal uitgevoerd zijn zelfs de hevigste tegenstanders over en kele maanden reeds tot het inzicht zullen komen dat nu de structuren tot stand kunnen komen om het Vlaamse volk dat zelfbestuur te geven waar het reeds zolang op gewacht heeft. Direct na het ondertekenen van het pact heeft onze stichter voorzitter Frans Van der El een echte Brusselaar en echte Vlaams-nationalist geze dat het een misdaad zou z indien de Vlamingen dit pi met zijn vele voordelen zoud verwerpen. Ikzelf ben overtuigd dat dit een juiste vi is, dat Vlaanderen er alle bel#'er bij heeft er het beste van fcur maken, er uit te halen wat erJ H zit. p" Het zal niet gemakkelijk zifal; Onze tegenstrevers hebben stfar^ lig niet ontwapend. Men mai <>n niet op één nach lammeren wolven en een FDF-er blijft FDF-er. De hele kracht van I he Vlaams-nationale beweging Lzj van gans het Vlaamse volk nodig zijn om de blauwdruk de nieuwe strukturen om zetten tot een nieuwbouw wa; alle Vlamingen een tehuis den. Dat links en rechts iemi weggaat kan daarbij pijl zijn. Ik ben er echter overtuigd dat voldoende han<Lc[ zullen blijven om het gebouw ieir te richten en dat de lege plaats de heel vlug zullen opgevuld den eenmaal dat gans Vlas deren kan zien hoe stevig gebouw is en welke kansen gebouw biedt om na zoveel jai van strijd eindelijk in vrede^ leven en samen gelukkig te zij^je, jancaudr;ope n tKara1 m Uud-schepen^ onderwijs, kul. en Toeri^e iha rcrt tai Woensdag 8 juni liep de zaal Madeion vol: meester B^r (VU-fraktieleider in de Kamer) kwam er spreken over hetLer geerakkoord. Voor de VU-kaderleden. Meester Baert is vv cialist inzake grondwetgeving. Dus een man op de ju[cn plaats. Iemand die van wanten weet. En het zag er aanvan m lijk naar uit dat dat nodig was. Velen kwamen met een du^c lijk kritische instelling met een waslijst vragen en verwijiiWJ Anderen hadden de bedoeling «het hen daar allemaal eer^-p zeggen». Arrondissementeel voorzitter Bert de Cremer dankte de aanwezigen voor hun komst en interesse voor het delikate on derwerp en kondigde de spre ker aan. Meester Baert bracht een klare en overzichtelijke, sober ge stotterde, uiteenzetting van de inhoud van het regeerakkoord. Hij schetste het in zijn histo risch kader en gaf een beeld van wat de verwachtingen er van voor de Vlaamse gemeen schap in dit land in de toekomst kunnen zijn. Het was opvallend stil in de zaal. ledereen luis terde aandachtig en er werd druk genoteerd. Bij het einde van zijn toespraak werd spre ker uitbundig en langdurig toe gejuicht. Meester Baert had vele twijfels weggenomen. Er ging een zucht van opluchting door de zaal. De spanning werd losser. Nu was het de beurt aan de vragensteller, ledereen verwachte een spervuur van vragen. Blijkbaar had spreker tijdens zijn uiteenzetting al veel vragen beantwoord. Er waren ten slotte nog slecht een tiental aanwezigen die enige verkla- Jige ringen wilden over minder dsfc delijke passages in het n l koord. De vragen werden geor gedokumenteerd beantwodaai De meeste vragenstellers men met een bevredigei hoofdknik opnieuw plaats, dan kwam de laatste man de beurt, die het woord vraagd had: de ex-^ schepen Willy van Mossei de. Het werd geen vraag, het w een zelfverdediging. Emcrz< neel. Hij gaf de indruk dat hPS toespraak van meester B#r als persoonlijk ondervonjwi had. Hij gaf de indruk zich gbai seerd te voelen. Ex-sch< Van Mossevelde somde maals de redenen op (zoali in die dagen al zo vaak hadr" daan) van zijn ontslag. Zij'" nu minder verzekerd. En verdediging, want dat was toch, heeft weinigen overti Wat te verwachten was en hij had gehoopt, namelijk di door enkele supporters tc juicht zou worden, is niet gi urd. Hij stond totaal alle#' Was dat zijn zwanenzang f eens kort te repeteren. Toen de expo in Bergen werd georganiseerd han teerden de inrichters nor men als kwaliteit en heden daags terwijl ook een paar praktische bedenkingen als aantal en betrokkenheid bij de academie een rol speel den. Tijdens de vernissage te Bergen waren onze sche pen van cultuur en het be stuur van Bolaska in de mogelijkheid te praten met onze ambassadeur in Ne derland en dienst culturele attaché. Toen er bij de Bel gische ambassade een aan vraag toekwam van een kunstenaarsgroep uit Gou- daom te bemiddelen voor een uitwisseling met Bel gische kunstenaars dacht men daar onmiddellijk aan Bolaska. De eerste brief kwam wel op het stadhuis toe. Achteraf kreeg ik ook een dergelijk bericht. Het is duidelijk dat het ging om een uitwisseling met de or ganisatie Bolaska waarbij de stad gelukkig meehielp in de organisatie, zoals dit ook gebeurt voor andere evenementen die door ver enigingen worden georga niseerd. Van prompt door spelen is helemaal geen sprake. Het is wel spijtig dat, in dien er nu werkelijk zo'n uit nodiging op het stadhuis zou toekomen, men niet anders kan dan Bolaska of De Vrienden van het Mu seum aan te spreken daar er hier geen kunstenaars vereniging bestaat. Als Bo laska deze taak op haar schouders neemt kan ik daar alleen maar gelukkig mee zijn, en dan hebben zij ook het recht, zelfs de plicht kunstenaars uit hun leden te kiezen. Het is geen kwestie dat dit lidmaat schap alleen reeds een waarborg zou zijn om een goed kunstenaar te herken nen. De talloze anderen, niet Bo- laska-leden, die men voor stelt als de ware kunste naars, volgens A.B. schrij ver van het artikel omdat het veelal individualisten zijn en deze persoonlijkhe den zich niet laten dwingen in het keurslijf van één ver eniging, zouden beter een nieuwe vereniging in het le ven roepen of anders, aan sluiten bij Bolaska? Indien geen van beide hen bevalt twijfel ik er ook sterk aan of zij dan in een uitwisseling van ideeën, wat een kollek- tieve uitwisselingstentoon stelling toch is, geïnteres seerd zijn. Ik heb sterk de indruk dat sommige plaat selijke gevestigde namen alleen van streek geraken als zij er niet bij zijn terwijl sommigen van hen zeggen dat het voor hen tijd- en geldverlies is als hun werk er wel bijhangt. Ik ben er zeker van dat het bestuur van Bolaska liever een kunstenaarsvereniging zou zien groeien, al of niet met haar medewerking. Mensen die kritiek geven, een volgende keer liefst zonder foute beweringen, zouden best ook eens posi tief gaan werken en zelf in dat verband de handen uit de mouwen steken, liefst ,|cf niet alleen voor het ei® succes maar er ook hun l\ tj, lega's zoveel mogelijk inl v; trekken. i Met mijn reaktie spend^j ik eigenlijk al teveel a|rni dacht aan het artikel va A.B. maar daardoor w< i ik tenminste nogmaals s de gelegenheid gesi kunstenaars op te roe tot samenwerking. Zo gevestigde namen als k< verdieners zouden eens moeten bezinnen dan positief uiting ge aan hun kreativiteit. Tot slot graag een paar denkingen van de so< loog Leo Welters zoals verscheen in de Nederla se Volkskrant van 28 me «Waardoor werkt de op bare bibliotheek teg woordig goed? Dooi kinderen al vroeg met le in aanraking komen via schoolbibliotheek. Het nen van boeken is heel woon. Misschien moet voor kunst iets dergel organiseren, heel kleine leencentra op de scho waar je een stuk onden kunt bij aanpassen. Zo je kinderen trainen in omgaan met kunst.» Deze taal was in verb met de strijd tussen a theken en uitleencen Terwijl men hier nog ri over een vereniging en i schien in een paar jaar uitleen begint, hopelijk formeert men zich dan bij onze Noorderburen.

De Voorpost | 1977 | | pagina 2