ERBOND DER AALSTERSE DEKENIJEN lEEFT ZIJN WENSEN TE KENNEN «GROENE» WIJKSCHOOL IN CENTRUM AALST Men pikkels of ajontjes? ERDWIJNT EEN 100IE HUISGEVEL? KABELTELEVISIE-SPEKTRUM GEWIJZIGD DE VVB IN LEDE: NAAR EEN EERLIJK FEDERALISME De Voorpost - 17-6-77 - 3 A'erbond der Dekenijen van Aalst is op 9 iuni II. door het kollege burgemeester en schepenen ontvangen. Bedoeling van het ver- t eri was een lijst met verlangens en standpunten mee te delen in iand met de leefbaarheid van het stadscentrum. Diezelfde avond zi^atzelfde verbond een perskonferentie in café «Koornbloem» op s^arkt. Zo hoort het: over serieuze dingen moetje in een genoeg- iaijomgev'ng praten. jft «ideze perskonferentie waren 'an I het Verbond der Dekenijen n8 vezig: Voorzitter: Frans jihaut, ondervoorzitter: Pol Taepe. die ook het woord 3111 lie, en sekretaris Paul Vinck. vaayerbond had het ons gemakke- ls gemaakt, in die zin dat men de ^Mngens (20 in aantal) netjes "Jn|ncileerd voor ons neerlegde, r jt we al dadelijk een klaar an(Ticht van de verschillende uw kernen hadden. «Verlangens aat^de Centrumbewoners», zo 3 wretdokument betiteld. En Pol j a^aepe gaf toelichting bij elk e Paepe leidde zijn toelich- ïet een korte inleiding in. De Inkomst met het Stadsbestuur piet tot doel daar op het stad- jop de grieventrommel te gaan Een dergelijke bijeenkomst met elk nieuw stadsbestuur Penls. Men was niet gegaan om diskussies te voeren. Het ■■■ond had gewoon de lijst met ingens voorgelegd, en was fyens zeer goed ontvangen. I wilde ook een goeie indruk jn t.o.v. het Stadsbestuur wat tft het kontakt met mensen die ken namens de handelaars, kruideniersmentaliteit, z.oals hetj^r De paepe het uitdrukte, 's 4 wel het toelichten van de Men van de handelaars in de va"in haar geheel. Verlangens delgen lijk, nationaal gezien, in W|ilwat steden te horen zijn. ïenperskonferentie ging door in jige, zakelijke maar gemoede er dsfeer, wal we hogelijk waar- et p. Pol De Paepe gaf vlot, en n géonder zin voor humor, kom- wodaar •rs igeh its. bij elk punt van het «agenda». Om te beginnen was er het zuiver ingsstation voor het Denderwater. Dit is voorzien in Hofstade, maar aangezien ook het Denderwater bergaf loopt, zou het misschien beter zijn dit zuiveringsstation in Erembodegem te bouwen, zodat het water dat onder de Sint- Annabrug doorloopt wat minder kwalijke geuren in het stadscen trum zou verspreiden. Punt twee: het zwaar verkeer uit het centrum verbannen. Dat is al lang beloofd. Er is al veel over gepalaverd. Maar het komt er toch niet van! Punt drie: aan groothandelsbedrij ven en fabrieksdepots de raad ge ven zich buiten het stadscentrum te vestigen. Daar kan men alvast nu mee beginnen. Want eer deze depots verhuisd zijn, kan dit wel nog een vijftal jaren duren! Volgend punt: scherper toezicht op roofbouw, lawaai en stank door nijverheid. Die nijverheid schermt echter alsmaar met hét argument «werkverschaffing». En intussen worden bepaalde reglementen niet zo heel nauw genomen, en breidt men verder uit, zelfs zonder voor afgaande vergunningen. Hier ligt de basis van het leeglopen van de stad: «het leefmilieu is er niet meer van zulkdanige kwaliteit dat men er nog behoorlijk kan leven»Veel winkeliers houden overdag hun winkel nog open, maar daarna vluchten ze de stad uit. In punt vijf vraagt het verbond wat meer eerbied voor het Gewest plan, de leefmilieugroepen en de VVA-kultuurschoon. Het stads bestuur zou aan deze groepen toch de nodige aandacht (of wat meer) oa|iiienstig als schoollokaal. Na |a(jlemorabele brand die als gc- 2jj|had dat in gans het land zalen - 'iderc lokalen eens duchtig ,aSP-'n gckontrolcerd qua vcilig- ;rturn ntXM^u't?an?en zou dit huis urd zijn wegens onvol- ((jjiue veiligheid. .tallmgen van het huis zijn weg en geburen vrezen dat ens de woning was van baron de Bcthunc binnen afzien- tijd zou verdwijnen, wat ze :erslc zouden betreuren jcbouw zelf. in gotische stijl, onze zegsman verklaarde in 1 driehonderd jaar oud. is uil- 'n I van vooraan te zien in goede L Er zijn een twaalftal ven- L vele in kader met typische in(4dingcn. er is een grote, mooi TTmetste erker, er is een mo- zegt zouden in de gang mooie fre sco's zijn en in de kamers zeer oude Vlaamse schouwen met wa penspreuken, vele oude schilde rijen en stolpen met heiligenbeel den en goudbloemen, vroeger al thans. Gezegd werd dat eens de zegels werden gelegd en dat dan schilde rijen, grote spiegels en allerhande meubelen buiten op de stoep ston den «Neen. zo kan het toch niet verder.» zegt ons een buurman. -Eerst kopen ze het huis voor een grote som. Dan restaureren ze hel en nu spreekt men van atbreken. Is dat nog verantwoord?» Hopelijk wordt deze noodkreet gehoord en gebruikt men dit ge bouw bij voorbeeld als museum LH. 'ude huis De Vis in de Pontstraat 31 (sj) moeten blijven schenken. En dan de pendelparking (punt 6): uitbreiding en vooral uitgang voor voetgangers langs de Werf (dit was het éénparig advies van de Middenstandsraad op 25.4.72, sindsdien werden talrijke beloften gedaan). Deze (betalende) parking is trouwens nooit voor de helft be zet. Het hoogst genoteerde aantal geparkeerde auto's is 194 op een kapaciteit van 400 (1000 volgens de architekten). In aansluiting hiermee vraagt het verbond ook blauwe zone voor Burchtstraat, Graanmarkt en Esplanadestraat, waar de pendelaars immers de ganse dag hun wagen laten staan. Wat de realisatie van de nieuwe Keizershallen betreft (makket reeds van '72 kan men niet al be ginnen met de (al dan niet onder grondse) parkings die toegankelijk zijn langs het Keizerlijke Plein? Hetzelfde voor de realisatie van het gedeelte «Voorontwerp Struktuurplan» 1976. Ook hier kan men beginnen met de voor ziene parkings. In het centrum van Aalst zijn al bijna 500 parkeer plaatsen verloren gegaan. Het verbond had graag ook de werken zien opschieten voor het nieuw zwembad in Mijlbeke, evenals het verkeersvrij maken van de Belfort-hoek op de Grote Markt (projekt 1973). Aanvanke lijk was men hierover opgetogen, maar het is er toch nog niet van gekomen. En dan het belangrijk punt 12: her stellen van voetpaden in het cen trum, De Middenstandsraad vraagt dit al sinds 1972. Op som mige plaatsen bevinden de voet paden zich in een erbarmelijke toestand. Winkelen wordt dan een avontuurlijke onderneming. Sla lom tussen de slechtste stukken door. En met kinderwagens is het soms hélemaal niet meer te doen. En bovendien is er nog de verant woordelijkheid voor gebeurlijke ongevallen. Wie zal ze dragen? In verband met de gebouwen van het «Oudvrouwkenshuis» in de Kattestraat wordt gewoon het woord «schandaal» gebruikt. Punt 14: elke verkeerswijziging dient voorafgegaan door studie, inspraak en proefperiode, en na dien opiniepeiling bij de beroeps halve betrokkenen. Dit geldt eveneens voor de zaterdagse markt. Hier rijzen echter proble men als de Grote Markt gedeelte lijk autovrij zal zijn. De markt kramers kunnen eventueel in de Nieuwstraat hun tenten optrekken. Maar dat is dan weer nadelig voor de winkeliers daar. De kramen in het midden van de straat plaatsen, rug een rij, zoals werd voorge steld, stuit dan op moeilijkheden voor de brandweer. Gemakkelijk op te lossen is dit alles niet. Het Verbond der Dekenijen vraagt verder ook het Kultureel Centrum reeds zo vlug mogelijk gedeelte lijk in te nemen. Er werd gezegd dat dit reeds binnen de drie jaar kan gebeuren. Maar daar stelde men toch evenveel vraagtekens achter. Er is ook nood aan een bijkomende brug over de Dender in het Stads centrum. Ook vroeg men de nog ongebruikte mogelijkheden in de gewezen Filature du Canal maxi maal aan te wenden. Daar zouden immers nog enorme ruimten on benut staan. Alleszins zou dit een studie waard zijn. Verder kwam ook de installatie van de Midden standsraad aan de orde. Reeds in 1970 werd hiervoor door alle kandidaat- gemeenteraadsleden een schriftelijke belofte gedaan. Het verbond vroeg ook de op brengst van de parkeermeters aan te wenden voor nieuwe parkings, zoals dat in Leuven gebeurt. Mo menteel zouden deze meters de stad zowat 2.000.000 F per jaar opbrengen. Dit is een schatting, natuurlijk. Want cijfers zijn offi cieel niet bekend. Een laatste punt betrof dan de af braak van de bouwvallige school aan de Moorselbaan. die men tot parking zou kunnen nivelleren. Omwille van die bouwvalligheid is men reeds bezig het gebouw achteraan te slopen. NIEUWE DEKENIJEN Momenteel telt Aalst 8 dekenijen die bij het Verbond zijn aangeslo ten. De Geraardsbergsestraat is onlangs gestart, maar sloot nog niet aan. Ook te Erembodegem heeft men twee dekenijen op het getouw gezet: Dorp en Hogeweg. Indien ze de aansluiting vragen zijn ze zeker welkom, zo zei men ons. Er werden reeds toezeggin gen gegeven. De acht aangesloten zijn: Hoogstraat, Kattestraat, Koolstraat, Molendries en Hoven iersstraat (samen). Molenstraat,. Moorselbaan, Nieuwstraat en de beide Zoutstraten. Wilfried Lissens Szo ver van de St.-Maartenskerk, in de Pontstraat nr 31, g een mooie gevel, de gevel van het Huis De Vis. Bjr verbouwingswerken en oprichten van gebouwen van /onlwijkschool van de RLS 2 met ingang in de K lapstraat is er ghar dat ook deze mooie gevel zou kunnen verdwijnen. |oor enige tijd was dit gebouw numentalc inrijpoort en naar men Dc Rijkslageresehool 2, Eikestraat te Aalst, heeft een wijkafdeling in de Pontstraat, gehuisvest in Huis De Vis, nr. 31. Vroeger fungerend als voorbereidende afdeling van het Koninklijk Lyceum evolueerde ze sinds een paar jaar, na het besluit van minister van nationale opvoeding De Croo zoals trouwens alle rijksscholen tot een autonome school. Wegens nood aan lokalen, zo in het lyceum als in de RLS 2 die, kleuter- en basisonderwijs sa men ruim 560 leerlingen telt, wordt, door bemiddeling van het «Gebouwenfonds van het Rijks onderwijs» overgegaan tot nieuwbouw. Het wordt voor de kleuterschool een blok met vier lokalen (9m bij 6m) en een speellokaal, degelijk verlicht, verlucht en verwarmd. De speel- klas kan niet enkel dienen als alternatieve speelgelegenheid bij ontij maar leent zich uiteraard als lokaal maar zowel vormen van kreativiteit als muzikale, ritmische en dramatiserende beleving aan bod kunnen ko men. Ook voor passend sanitair, overeenstemmend met leeftijd en gestalte van de leerlingen, wordt gezorgd. De gebouwen, in préfab, van eerste en tweede leerjaar zijn reeds klaar en ook de ander hoopt men in september te kunnen betrekken, met ingang langs de Klapstraat. Zoals alle rijksscholen staat de RLS 2 open voor leerlingen van beider kun ne, dus gemengd. Ook in de Eikstraat beschikt men over moderne lokalen wat samen met het er verstrekt degelijk onder wijs wel een der redenen is dat de Aalsterse RLS 2 de énige uit de omgeving is die. niettegenstaan de stagnatie van het geboortecij fer. haar leerlingenaantal heeft weten te behouden. Ook de toewijding van het personeel der school. 19 klassetitularissen in de basisschool plus een remidial teacher voor kinderen met lichte achterstand in de hoofdvakken, zes kleuterleidsters, speciale leermeesters voor katolieke en protestantse godsdienst, voor zedenleer en lichamelijke op voeding en een negenkoppig onderhoudspersoneel dat alles onder de leiding van direktrice Mevrouw Aerssens-De Man E., bijgestaan door een rekenplich- tige. dragen uiteraard bij tot de bloei van de school. Uiteraard is er morgen- een avondstudie voorzien en is er een schoolrestaurant. De wijkschool «Pontstraat» zal vanaf septem ber de kleuterschool en de eerste leerjaren van het basisonderwijs omvatten. Centraal gelegen, op een boogscheut van de Grote Markt en vlak bij de ruime parkeergelegenheid in de Pont straat. wordt deze wijkschool een waar juweeltje met eigen tijdse rationele nieuwbouw mid den een oase van groen, wellicht een unikumln het centrum van onze stad. 'K BEN KOOD, NEM Jooik, 'k ben kood, en da valt ba moy ni dikkes veiren petank. En 'k zal 't ajjer agaa ne kier gon vertellen worom. Ne sikkeleer die, gelèk as ek ikke, vantoyd nogal loot moe weirken en tèn op zèn intjen nog nen endj moe royn vér thoois te geroaken, hooi tot oever ienegte doagen nog ne zeikeren troeist. Joot, as ek noor hoois kwamp tèn loy 'k menne radio attoyd op Vloms Brissel en tèn kost ek meh veil plezier looisteren nor ien van de gralèk woynege programs woor dat er tenminsj- ten nog iet in zat. «Gratis toegank» hoedjegen da program en da gink hem oever, gelèk as dennen tip zelf zoy, oever van alle soerten van gezongen toniel. Naa moeje weiten da 'k ikke foytelèk ni noyg geporteird ven vér opera en azoei van die dinges, mor de manier worop da denne knol da kost onienklappen, awei, door dei 'k alle kieren, in gedachten, mèn hoeiken vèr af. Vèr iene kier hooin ze dor na insj op den Bei-er-tei, iet woor da giest in zat. Den opsteller van da program es ne mensj die verstand heid, ni allien van meziek en meziekgeschie- denis, mor oever nog veil ander dinges, die 't 'n tèn op 'n plezierege manier kost verkoeipen. En wad es 't er na gebeird Menier den direkteir-generool van dennen Bei- er-tei heid doeidsimpel gezeid: eila jonge, gedoon hein meh a kommentoor op dennen gratis toegank. De ploten meigde stomgoddeweg nog afdroin, mor voesj van de rest...smoel haven. Vér moy poort meige ze tèn gerest heer ploten oeik haven en zal ek in 't vervolg op menne radio nor nen andere post zoeken. Denne generool die tèn oeik dirékteir es, 'n haafd er zjust gien reikenink mei dat 'n domei ne program den dieperik in boeirt dad iever twie joor nog de Klokke- Roelandproys kreig en woor da er veil mensjen noyg op stoeften. Nie, allien mor omdat er hier of door ne zeiventien es, die dor, meh 'n half hoeir iveranst iet moynen in 't hoeiren heid da volges hem, ni deftig genoeg 'n was. En as ze dor tèn zeggen «ni deftieg» tèn wille ze zeggen «ni katholiek» genoeg. G'hedj attoyd van die mensjen die katholieker as de paas wille zèn en die heer domei allien mor ooitgeiven vér geweljeg kért van begrip. Mor ja, iet da boeven 't poyl van de kabaskesschoel ooitgoot, 'n moete men van onze radio toch al nimier verwachten, peis ek. Mor ien dingen vroag ek meh af: most ek ik na oeik nekier kleingiesteg willé zèn en oeik ne vlammesten brief schroyven nor denne generool. En door in zetten da 'k ik pereksempel ni gedinj 'n ben meh alle zondagmeirenen nor ne preikte moete looisteren van in d'ien of d'ander keirk. Dat da ni oeverein 'n stemt meh moyn gedachten, na per manier van spreiken. Zol dènne generool vér moy plezier te doeng, tèn oeik die ooitzendink afschaf fen Nie 'n hein. Hè zol zeggen, menier as 't a ni oon 'n stoot, drooit tèn a knopken om. Awei, worom 'n heid 'n da tèn oeik ni gezeid teigen doe klein manekes die ien van de role programs keljeren die nog 'n toeterken beiter zèn as da wa dammen van ooit Brissel gewoein zen Da was toch kif-kif hein Mor nie, aal wa da boeven de zjaanr van «Jantjen en de proiimen» goot, es danzjereis want door zojje kenne kooi gedachten van kroygen...en tèn moeje te bichten goon... In elk geval, 'k weit dat dènne knol die da program opmokte- gen teis hoeksken nie 'n zal leizen, mor toch haaf ek er oon van hem lanst deize weg te bedanken vér die ienegte irkes plezier die 't meh gedoon heid as ek moei en ienzoom nor hoois kwamp. Mor nor de preik van 't zondaossmeires fooi- ster ek na oeik ni mier, nemna. Tèn looister ek neg liever nor de veroozjelkes van die Mormonen die hier de lésten toyd oeveraal rondloeipen. Door kejje vantoyd nog ne kier meh lachen en de die zoeken Olsjt en Nievekeirken af vér toch o die gele boekskes van de Droackenieren te geroaken.. 'k Vroag meh nog attoyd af wa da ze door zelle van verstoon. Of es 't allien mor vér geer in Ameireka, van woor da ze kommen, ne kier iet kenne loten te zing da ze op 'n ander ni 'n hemmen 'k Peis da 't da es. Binnen 't kert vroage ze moy nog ver geer in Ameireka gon les te geiven in 't Olsjters, vér dedie die ze nog vazin zén van nor hier te stieren. 'k Zol heer geer tèn foyn oeik 'n abonnement op de Veirpost opsolferen, domei zelle ze nog mier op d'hoeigte geroaken. En meh teis allemool ne kier kennen op 't holen es mèn mieste koleire toch al 'n betje gezakt, mor on denne gene rool 'n kaan 't ek toch nog attoyd ni pardoneiren dat 'n de kloddemèm afgepakt heid van dolf De kabeltelevisie-antennemast Aalst beschikt sinds vorige week over meer mogelijkheden. De laatste tijd waren heel wat mensen minder gelukkig omdat ze slechts eén van de twee B.R.T.'s of R.T.B.'s konden ontvangen. In veel gevallen kre gen een aantal kijkers juist dat programma voorgeschoteld dat ze het minste wensten. Het kan nu eindelijk weer allemaal anders. SIGNAAL OP GROEN Einde vorige week werd in het antennestation te Aalst de ap paratuur in dienst genomen, waarbij de nieuwelingen B.R.T. 2 en R.T.B. 2 een definitieve bestemming krijgen op het T.V.-spektrum van het kabel televisienet. De antennemast-Aalst zendt zijn signalen uit naar de volgende gemeenten: Aaigem, Aalst, Baardegem. Denderhoutem, Denderleeuw, Denderwindeke, Erembodegem, Erpe, Gijze- gem, Haartert. Hekelgem, Hel- dergem, Herdersem, Hofstade, Iddergem, Kerksken, Lede, Lie- feringen, Meerbeke, Meldert, Mere, Mespelare, Moorsel, Neigem, Nieuwkerken, Ninove, Okegem. Outer, Pollare, Sint- Katherina-Lombeek, Ternat, Welle, Wieze. Op dit ogenblik is het mogelijk de programma's van zes lan den te volgen België (4 zenders) B.R.T. 1 en 2 R.T.B. 1 en 2 Nederland (2 zenders) N.O.S. 1 en 2. Frankrijk (3 zenders) TF 1, A2 (625 en 819) en FR3. Luxemburg (1 zender) RTL Duitsland (2 zenders) ARD 1 en Z.D.F. In de onderstaande tabel een overzicht van de mogelijkhe den: zenders, aansluiting zonder omvormer, ingebouwde om vormer, abonneeomvormer (O.A.K.-draaiknoppen of Jer- rold toetsenbord) Daarenboven kunnen de aan gesloten op het T.V.- distributienet 12 F.M. pro gramma's ontvangen. De kabel abonnees die over een toestel beschikken zonder inge bouwde omvormer en die vroeger een standaardaanslui ting op het T.V.-net onder schreven, kunnen een omvor mer aanvragen bij de kantoren «Voor U». Aalst - Nieuwstraat, 30. Tel. 053-21.41.49. Programma Zender Aansluiting TV-toestel Aansluiting met zonder met ingebouwde abonnee omvormer omvormer omvormer OAK JERROLD* (draai- (toetsenbord) knoppen) Duitsland ARD 1 kanaal 2 48,25 MHz A E 2 Nederland NOS 2 kanaal 3 55,25 MHz B E 3 Frankrijk A2 PAL kanaal 4 62,25 MHz G E 4 Frankrijk TF 1 819 kanaal 5 175,25 MHz BYPASS BYPASS Nederland NOS 1 kanaal 7 189,25 MHz P E 7 België BRT 1 kanaal 9 203,25 MHz Q E 9 België RTB 1 kanaal 11 217,25 MHz R E 11 Frankrijk FR 3 PAL 119,25 MHz E M 3 Luxemburg RTL 161,25 MHz L M 9 Duitsland ZDF 245,25 MHz V U 3 Frankrijk TF 1 625 259,25 MHz X U 5 België BRT 2 133,25 MHz H M 5 België RTB 2 147,25 MHz J M 7 zie ook de aanduidingen op de omvormer zelf. Op donderdag 23 juni organiseert het arrondissementeel bestuur van de Vlaamse Volksbeweging (VVB) in Lede een informatie avond over het regeerakkoord. Gastspreker is de heer Paul Daels, nationaal voorzitter van de VVB. Er zal worden geprobeerd een ba lans op te maken tussen de stand punten van het Vlaams Overleg- centrum en dc besluiten van het Egmontplan. Toon Mertens, voorzitter VVB arrondissement Aalst: Het is een enige gelegenheid om een inzicht te verkrijgen over dc inhoud van het regeerakkoord of om de indi viduele kennis ervan aan te vullen. Dc VVB moet niet alleen aktie voeren, ze moet ook informeren. Daarom deze organisatie. Uiter aard zal na de toespraak van de heer Daels aan de aanwezigen de gelegenheid geboden worden om vragen te stellen in verband met het onderwerp. Iedereen is wel kom. iedereen die begaan is om het lot van onze Vlaamse mensen in dit land. Donderdag 23 juni. om 20.00 u in het Kultureel Centrum. Lede.

De Voorpost | 1977 | | pagina 3