BASISSCHOOL «DE WEIDE» HET KAN OOK ANDERS EN MAAR SLUIKSTORTEN... UITZONDERLIJK IMPROVISATIEBEIAARDRECITAL VRIJDAG 17 JUNI 20 UUR 8 - 17-6-77 - De Voorpost Waar vóór enkele weken de kleuterschool van de Brusselse steenweg een openschooldag hield, dag die flink werd bijge woond,was 't nu verleden zaterdag de beurt aan de basis school van «De Weide», een niet-autoritaire school waar men wil bewijzen dat het, in navolging van de Engelse «Summer- hill» dat reeds een 50-tal jaren bestaat en waar ook kinderen van medestichters van «De Weide» vertoefden, ook anders kan. Leerlingen en Personeel: Voor de kleuterschool kreeg men een terrein ter beschikking gesteld en richtte men de ge bouwen zelf op. Te Erpe, aan de Sevecootstraat, vlak bij de spoorweg, werd in 75 een ruim huis met stalling, koertje, tuin, boomgaard en speelweide af gehuurd, «De Oude Bakkerij». Momenteel zijn er elf kinderen, acht jongens en drie meisjes, verdeeld in twee leefgroepen. Leefgroep 1 omvat de kinderen van het 1e en 2e leerjaar, in totaal zes, en wordt geleid door M. Spitaels, onderwijzer gedi plomeerd aan de Rijksnor maalschool te Gent. Groep 2, de kinderen van het 3e tot en met het 6e, wordt geleid door Sien, een maatschappelijk as sistent, eveneens uit het Ge ntse. Verder zijn er twee half time krachten die ook in de Kleuterschool doende zijn. Doelstellingen v.d. school Vertrekkend vanuit de konkrete lëef- en ervaringswereld van elk kind en van de groep kinde ren en begeleiders wil men middels een ruimteschep pende relatie (noem het niet- autoritaire) de kinderen opti male ontplooiingskansen bie den en dit zowel op het per soonlijk, het sociaal, het maat schappelijk als het intellektueei vlak. Merk hierbij op dat «intel lektueei» niet vóóraan in het rijtje staat. Niet met het boek wordt be gonnen maar uitgegaan wordt van de eigen ervaringswereld, het eigen milieu dat wordt ge ëxploreerd zoals trouwens ook in het basisonderwijs van het klassieke model dient te ge beuren. Het huis met zijn ver schillende vertrekken, met zijn klaslokaal voor de kleinsten onderaan en het klasje voor de groteren op de verdieping, met leefruimten en knutselhoekje, met het werkmateriaal, met de vissen en de vogels in de ver anda, met de vele planten, met de belevingen van het kind zo wel thuis als in de groep, vor- De leerlingen van -De Weide- tijdens een geïmproviseerd toneelstukje (SJ) Een prachtige berg oude autobanden, overwoekert het tuintje aan de Bertha de Dekenstraat te Erembodegem. (SJ) de Rasschaertlaan en de Stijn Streuvelstraat De zandbakken van de kinderen werden op de hoek de vuilnisbakken van de grote mensen. (SJ) men een uitdaging. De begeleiding, jonge frisse krachten, met misschien weinig ervaring maar alleszins goed gemotiveerd, gaat op deze uit daging en op de reakties in, biedt ruimte maar brengt ook een eigen aanbod waarop de kinderen al dan niet kunnen in gaan. Vanuit de aanbreng van werk- themata ontstaan kleine «pro- jekten» waaraan kan gewerkt worden en waarbij de begelei ding zorgt dat elk kind kan aan bod komen. De voortdurende konfrontatie tussen het aanbod van de kinderen en dat van de begeleiding resulteert in vormings- en veranderings processen zo bij kind als vol wassene. Deze kunnen de vorm aannemen van bvb ge- dachtenwisselingen tussen de betrokken ouders of kontakten met andere projekten realise ren. Is er een Leerplan? Als vrije school, niet gesubsidi eerd, is men niet aan een vast leerplan gebonden. Wel wordt het als richtlijn gehanteerd. Leerboeken zijn er ook, vast en zeker voor wiskunde waar de gradatie in de moeilijkheden streng dient te worden onder houden. Voor andere vakken gebruikt men handboeken waar men het nuttig oordeelt. Er is ook reeds een kleine bi bliotheek die nuttige diensten kan bewijzen. Hoe verloopt een dag in «De Weide»? Tussen acht en negen uur wor den de kinderen op school ge bracht, meestal met de wagen. Het eerste half uur lopen ze wat rond, vertellen van de voorbije avond of het voorbije week end. Sommigen zetten direkt een werkje van de vorige dag verder. Anderen gaan een aangebracht idee uitwerken. Of iemand heeft een stuk speel goed meegebracht waarbij ook de andere kinderen betrokken worden. 's Voormiddags wordt dan in het klasje gewerkt, een klein lo kaaltje met primitieve middelen dat weinig aan de gewone school doet denken. Wel hangt in beide klasjes het dan toch onmisbare bord. Bij de kleinsten staat vooral het leren lezen, schrijven en reke nen centraal. Er wordt deels in dividueel en deels in groep ge werkt. Met de oudere kinderen wordt een weekprogramma opge: steld, bvb 'n thema waaraan de eerste dag vrij kan worden gewerkt, waarbij de tweede dag ook wordt getekend, waar bij de derde weekdag de taal- aspekten van dat thema aan bod kunnen komen en de reken- aspekten de volgende dag om dan de laatste klasdag der week het thema te verwerken op gebied van natuurkennis, verkeer, geschiedenis of aard rijkskunde. Naast het verwerven en be heersen van een zekere on misbare kennis staan ook waarden als zelfwerkzaam heid, leren volgens eigen tempo en op eigen niveau, werken in groep voorop. Be langrijk is hierbij dat de bege leiding de motivatie van de kin deren niet alleen opmerkt maar ze tevens bevruchtend han teert. 's Middags wordt er gegeten. Eerst wordt besproken wat men wil eten. Gezamenlijk gaat men dan naar de bakker, de kruidenier, de beenhouwer en eet dan in het knusse lokaaltje Niemand heeft een vast opge legde plaats, ook niet in de klas. maar van zelf trekt na een tijdje elke leerling naar de hem ver trouwde zitplaats, 's Namiddags volgt dan een aanbod van de begeleider op 't vlak van de kreativiteit: klei en, timmeren, schilderen, knutselen, toneel (er is ook een mini-podium), wandelen, in de tuin werken, enz. De kinderen kunnen op het aanbod ingaan of kiezen zelf hun eigen aktiviteit. Wel is met de groep een taakverdeling voorzien i.v.m. de afwas, het opruimen van lokalen, het ver zorgen van de dieren en het in orde houden van de materia len. Elke vrijdag is er «meeting», ontmoeting, waarbij iedereen aan- of opmerkingen kan ma ken over aktiviteiten of gebeur tenissen. Hier ook worden vaak ideeën voor volgende aktivitei ten of uitstappen aangebracht. Hier leren kinderen hun eigen Nicolas en Bart voor één van hun eigen gemaakte huisjes. Ook binnen in is het gezellig wanneer je vrienden I bezoek krijgt. (SJ) gevoelens verwoorden, luiste ren naar deze van anderen en samen oplossingen zoeken voor problemen... Dus, in spraak van de kinderen in het hele schoolgebeuren. Wat doen hierbij de Ouders? Om de veertien dagen komen de ouders van beide scholen samen met de staf en de me dewerkers en bespreken zowel pedagogische als didaktische en praktische problemen. Een kleinere «stuurgroep» bereidt deze algemene vergadering voor en houdt zich bezig met 't dagelijks beleid. In de basisschool is er dan ook een maandelijkse vergadering waar informatie wordt uitge wisseld en problemen wordt besproken en waar de hele be geleiding zo door ouders als door staf kan worden geëvalu eerd. Ook zijn er stafvergader ingen om te komen tot een kwa litatieve verbetering van het werk en ter ondersteuning van elkaar. Ook voor het praktische werk zijn de ouders ingeschakeld. Een aantal ouders helpt vol gens een beurtrol bij zwem men, timmeren, ven/oer en uit stappen, ook voor het kuisen en voor noodzakelijke herstel lingen. Hoe kan mijn kind er bij ko men? Ouders van kandidaat leerlingen worden op een ver gadering van de stuurgroep uitgenodigd waarbij deze groep uitleg geeft over de doelstellin gen en de werking van de school en de ouders van hun kant zeggen wat ze in de school voor hun kind verwachten. Het kind komt dan gewoon eens meedoen, maakt kennis met de andere kinderen en de bege leiders en beslist dan zelf, in overleg met de andere kinde ren, de staf en de ouders, of het nog verder wil komen. En de financies? De kleuterschool is erkend en wordt gesubsidieerd. De basis school echter niet. Toch kost ze geld, véél geld. Er zijn perso neelskosten, werkingskosten en weet ik veel. Om dit te kun nen financieren betalen de ou ders maandelijks een vrijwillige bijdrage, elk naar eigen vermo gen en intentie. Wel wordt hen de lijst van de uitgaven voorge legd en een goed verstaander kan zich daarop dan wel rich ten. Daarnaast is er een steun groep van simpatisanten die elke maand 100 fr storten. Staan de kinderen op peil? Een der ouders, wiens kind ook reeds in Summerhill was en die dus wel een fervent verdediger van deze school is, antwoordde ons op deze cruciale vraag: «Al les hangt ervan af op welk standpunt U zich stelt. Zo U het zuiver intellektueei bekijkt dan is hun peil uiteraard wel lager. Beziet U het echter op alge meen menselijk vlak dan staan ze veel, veel hoger. Zo zal mijn zoontje van acht elke week thuis een paar zeer goede bro den kunnen bakken. Hij is dui delijk zeer kreatief terwijl mijn andere zoon van 11 meer een lezer is, meer het intellektuele type. Reeds drie jaar wilde deze oudste ook naar «De Weide». Nu is hij er. Hij is zeer goed in wiskunde doch de eer ste maanden deed hij er niets meer aan. Hij maakte kennis eerst met al wat er in de school reilde en zeilde doch nu is hij, van zelf, weer aan de wiskunde begonnen. En hij is er uitermate gemotiveerd voor want het is de ruimtevaart die hem interes seert en hij ziet wel in dat hierbij veel wiskunde komt kijken. Door zijn huidig gedrag stimu leert hij ook zijn medeleerlingen in de wiskunde tot betere pres taties.» «Voor hem zie ik dan ook geen enkele moeilijkheid bij de over gang naar het V.S.O. Wat zegt een der Stichters? Een der medestichters staat ons te woord. Hij wil meer ont wikkeling van de persoonlijk heid en minder voorrang voor het intellektuele bij de kinderen. «In de gewone school komt ook het gevoelsleven van de kinde ren te weinig aan bod. Nadat ik Summerhill had bezocht, een gelijkaardige school maar wel 'n internaat, vond ik dat in Be lgië nood was aan een dergelijk initiatief. Uiteraard zijn er moei lijkheden, en vele Er zijn de financiële problemen die niet kunnen over het hoofd worden gezien. Er is het feit dat men hier stroomopwaarts wil roeien en dat brengt trubbles mee. Verder heeft men wel af te re kenen met de eigen twijfels en is men, bij gebrek aan ervaring, niet absoluut zeker van het punt waar de leerling zal belan den. Verder zijn er natuurlijk in een vrije groep spanningen tussen de kinderen onderling en ook spanningen tussen de kinderen en de ouders.» Rijksinspekteur Zenner in een Paneelgesprek In het paneelgesprek wil me( het hebben over «alternatievj opvoeding». In vele klassiek scholen, wordt gezegd, hee men onvoldoende oog voor ontwikkeling van de totale pei soonlijkheid van het kind. D inspekteur ervaart voortduren dat de vemieuwingsideeën nic doordringen omdat de betrok ken leerkrachten er zelf nu van overtuigd zijn. Te dikwijl worden deze ideeën aangeziö als opgedrongen en komt vat kindgericht onderwijs weinig i huis. Het hele onderwijs zo moeten vertrekken van de vrij expressie. Wanneer ook de of voeders zich zelf zullen lere kennen in vrije manuële, muz kale, korporele expressie zu len ze hun eigen mogelijkht den herontdekken. Dan een zullen ze de kinderen niet mei afremmen en hen de mogelijl heid bieden tot volledige on plooiing. De heer Zenner vroeg dan aa mej. Sien Van Boven, social assistent, onder welke vorme deze expressie in de basis school «De Weide» aan bo komt. Van de talrijke voorbee den hebben we vooral onthoi L den hoe kinderen, na ee schouwburgbezoek, zelf eej toneelklas hebben in elkaa geknutseld en daarin met eiger middelen musiceren en drama J tiseren op zelf ontworpen ve halen. Dekors werden getf l kend, getimmerd, beschilder! Q alle expressievormen kwame erbij aan bod. Dat de ouders wezenlijk bij d ,o opvoeding betrokken zijn blijl zonneklaar uit het feit dat gei R week voorbijgaat of er is een andere vergadering waar ge E programmeerd wordt, take verdeeld en geëvalueerd Sexuele opvoeding biedt gee l D enkel probleem want ze won niet gezien als een apart va doch als een in het dagelijk leven van jongens en meisje samen geïntegreerd deel. Ook élders kan het anders! De noodzaak wordt beklem toond te komen tot een samei bundeling enerzijds van jong krachten die ook in andei scholen kindgericht willen wei ken doch door direkties of ot dere leerkrachten worden afg< remd en anderzijds de gemol veerde stafgroep met oudei van «De Weide». Voorlopi heeft «De Weide» echter haar energie nodig om financ eel de kop boven water te hoi den. Zoniet waren er zek< reeds initiatieven in die richtin genomen. L Het volgende beiaardkoncert van dit jaar belooft iets zeer uitzonderlijks te worden. De gastspeler is Kristiaan Van In- gelgem, onze stadsgenoot, en één van onze grootste orgel- virtuozen, maar die toch ook op de beiaard zijn man weet te staan. IMPROVISATIE Kristiaan Van Ingelgem brengt ons geen gewoon recital, maar wel een impro visatie-recital. Kristiaan is namelijk professor in im provisatie aan het Konser- vatorium te Brussel. Impro viseren is in feite het on middellijk uitvoeren van muziek zoals ze in het hoofd van de vertolker op komt. Het is dus een vorm van componeren, maar zonder dat er iets geschre ven wordt. Het spreekt van zelf van dit een zeer moei lijk iets is, en dat, zoals Dr. Jan Broeckx het zegt, enkel de allergrootsten onder de musici tot een waardevol improviseren in staat zijn. Kristiaan Van Ingelgem brengt ons geen vrije im provisatie, maar wel een improviseren om een gege ven thema. Men geeft dan aan de uitvoerder een melo die en met vraagt hem daar op verder te werken, meestal met nog bijkomen de opdrachten, zoals een vaste vorm. Onze beiaardier krijgt de opga ven slechts wanneer hij de toren binnengaat, en kan dus niets op voorhand voor bereiden. Programma Gezien de speciale aard va dit koncert kunnen wij o voorhand geen programn bekend maken. Wel zal tracht worden tijdens h< koncert toelichting te vei schaffen aan de luisteraal op de luisterplaats (parkin achter stadhuis). Ee beiaardkoncert in deze sti is voorzeker een unieke gi beurtenis voor België. Wi iets voor onze beiaard voe zou zeker deze uitzonderli ke gelegenheid niet moge missen. p.d.i ki

De Voorpost | 1977 | | pagina 8