FELIX EVERAERT IN HET KULTUREEL CENTRUM PIKKELING '77 PIKKELINGENVARIA S V TADSBESTUUR EN VV FALLUINTJES AKKOORD! FAUBOURGJAARMARKT TE BAARDEGEM De Voorpost -1-7-77 -15 Hubert Van De Velde, vriend van de onlangs overleden kunstenaar sprak het openingswoord(SJ) Op vrijdag 24 juni ging in het Kultureel Centrum Affligem de vernissage door van de ten toonstelling van werken van wij len Felix Everaert, de kunst schilder die enkele weken ge leden overleed. Deze tentoon stelling loopt door tot en met zondag 10 juli en is geopend op zaterdagen van 14u30 tot 20 uur en op zondagen bovendien van 11 tot 13 u. De Kunstenaar Onder het argwanend oog van vader studeerde Felix, geboren te Asse in 1939, aan de Kon. Akademie voor Schone Kun sten te Brussel. Geruime tijd was hij tekenaar in de metaalindustrie waarvan ten andere in zijn werk nog sporen zichtbaar zijn. Hij werkte te Iddergem- Denderleeuw in de Eenemo len, Eenemolenstraat. Als een «miracle-worker» verstond Everaert het vrijwilligers samen te brengen en te bezielen en een desolaat vervallen molen huis in zijn originele staat te herstellen. Thans is de Eene molen voor de omgeving een «begrip» geworden. Niet alleen staat er het kunstatelier maar tevens is er een tentoonstel lingszaal en pluralistisch kui tuurcentrum. Reeds vaak stelde Everaert tentoon. In 1969 te Asse. Hekelgem en Brussel In 73 te Baasrode Brussel en Iddergem. In 74 te Aalst en Denderleeuw en in 1976 te Iddergem, Praag Werk van helix Everaert. SJ (groepstentoonstelling) Zot- tegem, Honse en St- Maertens-Latem. Zijn werk Twee aspekten van zijn werk zijn opvallend, enerzijds maat schappijkritisch en anderzijds oorspronkelijkheid. Met «Statussymbool 72», een oogopslag door de voorruit van de wagen op een luxe-villa he kelt hij wat de gemiddelde mens als summun van mo derne welvaart ervaart, steen en geld. «De Zwemster» en «Close-up» zijn een aanklacht tegen de vloed van konsumptie- artikelen en gadgets waarbij we alle onderscheid iussen hoofd- en bijzaak dreigen te verliezen. Met «Meccanodans» en «De Geprogrammeerde» kerft hij in de mensonterende arbeidssys- temen waarbij de arbeider een miniem radertje is in de geïn dustrialiseerde wereld van he den. Desondanks belijdt de schilder zijn geloof in de natuur in «Twee appelen», natuur die hij boven alle artificiële produktie stelt. Met «B 52», het satirische «Eviva Espana», «Ode aan de Vrouw» en de ontroerende «Al- lende, mijn vriend» dient hij massa en maatschappij fikse slagen toe in een artistieke en zinvolle ontlading van zijn ei gen gevoelswereld. Daarna komt een eerder pes simistische periode in het leven van Everaert: de afgedankte ledepop staat nu centraal. Trieste getuigenissen hiervan zijn «De Dwazen» (74) «Daar na» (75) en «Galgenmaal» (75) Vooreen wijle schijnt hij zijn ge loof in de mens te hebben ver loren en wordt deze mens een marionet in een zielloos teater. En alhoewel deze ledepoppen niet kunnen spreken, schreiden ze toch luid ten hemel. Oorspronkelijk In de meest recente werken zoals «Doorscheurd» (75) is de relatie mens-maatschappij tot een obsessie geëvolueerd Zoals in de Griekse tragedies moet de mens, na heoïsche strijd, he onderspit delven. Vooral dan de vrouw-figuur wordt door haar kontakt met de harde buitenwereld doldriest onttakeld tot er haast niets van overblijft: «Ontmanteld» (76) Everaert tatalogeren in een be paalde kunstrichting gaat niet Hem opbergen in de lade van hyper- of nieuw - realisme zou hem onrecht aandoen. Hij inaugeureert in feite een qans Goochelen met ledepoppen. (SJ) nieuwe strekking in de schil derkunst, nl. het magisch- symbolisme. Via deze simbo- len projekteert hij zijn speci fieke ideeënwereid. In zijn vroegere werken schreeuwde hij zijn opgekropte gevoelens uit in felle kleuren. Zijn laatste werken zijn een so bere, steviqe kompositie die uê klassiek geschoolde vakman kenmerkt. Veel van zijn werken hebben reeds hun vaste plaats in privé-verzamelingen en samen met het feit dat hij in 1976 de Vlaamse kunstschilders te Praag mocht vertegenwoordi gen is dit een teken dat Ever aert tot de upper-ten van de moderne Vlaamse schilders lichting behoorde. L.H. Uit de vele vragen van persmensen die de question-time na de voorstelling van het programma van Pikkeling '77 die werden gesteld lichten we hierbij even enkele punten toe. Rekreatie Tegenoyer de magie en euforie van de Middellandse Zee stranden wil de VW een alter natieve vakantie stellen in de vorm van landelijke rekreatie. Gevraagd of die vorm dan niet gedurende de hele vakantie kon worden aangehouden antwoordde voorzitter Lambert Van de Sijpe dat de beperkte mogelijkheden van de VVV zulks niet toelieten. De VVV wil ook de landbouw bedrijven handhaven door er een rekreatieve funktie op te enten en zodanig de belang stelling voor het verleden te wekken die dan kan doorgege ven worden aan verdere gene raties. Een bestendige «levendige boerderij» uitbouwen, zoals trouwens in Nederland ge beurde en korter bij ons ook in niet in braoant (zes), ware uiteraard maar in schikt lokaal. In het Kultureel Centrum van Baardegem zou zulks inderdaad goed kaderen en gewenst werd dat er ook daar plaats zou zijn voor een soort heemkundig museum van de Falluintjes, waar bvb ook oud boerenalaam zou kun nen worden ondergebracht. Meer folders? Gevraagd werd of 10.000 fol ders wel voldoende is 5000 voor in elk huis van de 4 gemeenten en dan resten nog de officiële instanties, de VW's, het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme, de provinciale fe deraties voor toerisme, de am bassades, de VW's en het vakantie-informatiecentrum te Aalst nu wegens verbou wingswerken aan het belfort het «gebiedshuisje» inkom van het stad- een flinke stap voorwaarts. Wel huis. links, dient men zich te hoeden voor Schepen Bourlon zegt dat experimenten met niet- 10.000 reeds een hele hoop is overtuigden wat tot een fiasko en daar de selekties voor de zou kunnen leiden. Schilderijen? De VVV koopt ieder jaar een schilderij aan als bekroning van de tentoonstelling. Op de vraag waar die kunstwerken nu voor het ogenblik zijn wordt toege geven dat er geen geschikte plaats meer voorhanden is sinds de fusie. Eén hangt er in het Meiderts Parochiecentrum en de andere bij een beheer der. in afwachting van een ge- kleurenfoto's (een duur geval) zullen kunnen dienen voor de volgende vijf jaar kan het zo j geld dan volgende jaren misschien worden be steed aan een groter aantal fol- «Jaar van het dorp»: Jef Geldhof, vrijgestelde van het «Jaar van het Dorp», uitge nodigd op de Raad van Beheer, vond dat de aktiviteiten van de VW volledig kaderen in en konkorderen met het «Jaar van het Dorp». Spijtig genoeg wordt nu de funktie van het «Dorp» geaksentueerd nadat door de schaalvergroting het «dorp» veel van zijn levenskracht werd ontnomen. Varia: Melden we tenslotte dat, op in itiatief van beheerder notaris Pierre Breckpot, eigenaar van een belangrijk deel van Kravaal-bos. bij de inkom van het bos een sierlijke plaat zal worden aangebracht met de bedoeling het bos gaaf en on geschonden te bewaren: ver der dat de typische tekeningen die de affiche sieren werk zijn van kunstschilder Huylebroeck uit Hamme en dat de mogelijk heden tot het leggen van het traditionele bloementapijt aan de Goedele - Kapel te Moorsel in de school van de VW «De Denderstreek» zullen worden nagegaan. L.H. Na enkele verwarrende berichten en énige onderhandeling tussen het stadsbestuur en de beheerraad van de VVV «De Falluintjesstreek» kunnen we melden dat beide besturen akkoord gaan met de bekomen regelingen. Uiteraard kreeg geen van be- Ook voor affiches (500) in twee iden het onderste uit de kan en kleuren zal de stad zorgen en werden langs weerszijden toe gevingen gedaan. Konkreet gezien zal het stads bestuur instaan voor het druk ken van 10.000 folders, er wa ren er eerst 35 000 gevraagd, maar detn in kleurendruk (waar eerst sprake was van wit- zwart). eveneens voor de verspreiding van het grootste deel ervan. De rest zal de VW zelf versprei den waar ze het opportuun acht. De tekst van Lambert Van de Sijpe die het programma zou sieren wordt weggelaten en ook een gewraakte foto zal door andere worden vervan gen. Klaar en duidelijk wordt gesteld dat het de VVV is die inricht, in samenwerking met het stadsbestuur en de WV «De Denderstreek». Ook voor werkliedenpersoneel ter voor bereiding en afhandeling na de viering wil de stad zorgen Zo komt dan een einde aan een onzekere toestand waarvoor de VVV het stadsbestuur en in zonderheid schepen Gilberl Bourlon dankt en hoopt op ver dere blijvende samenwerking. L.H Op een uitzonderlijk flink bijgewoonde perskonferentie heeft de VVV «De Falluintjesstreek» verleden maandag te Meldert in het Parochiecentrum haar zevende Pikfeesten, nu ge noemd «Pikkeling '77» bij monde van Lambert Van de Sijpe voorgesteld. Hierbij dan, in afwachting van verdere details en aksenten, de tekst met de filosofie die aan de basis van Pikkeling '77 ligt en een schets van het programma, zo van de tentoonstelling, Week van de Landelijkheid als van de eigenlijke Pikkeling zelf. Op de laatste dinsdag van de vakantie, dit jaar dus op dinsdag 30 oogst, gaat te Baardegem de reeds alombekende «Faubourg-Jaarmarkt» door. Dit jaar wordt het dan reeds de 90e editie. Oorspronkelijk was het enkel een markt van kleinvee maar stilaan groeide zulks uit tot een igewestelijke veeprijskamp, ideels voor gewoon vee en deels voor stamboekvee. De laatste jaren kwamen er ook paarden en pony's bij te pas. Verder is er de «Ommegang» waarbij in de stoet elke wijk of elke straat minimaal één wa pen levert, gewoonlijk ge- axeerd rond een of ander aktu- eel probleem. Onderhandelingen tussen het Stadsbestuur en het bestuur van de «Faubourgjaarmarkt». gepersonifieerd in Schepen van Feestelijkheden Gilbert Bourlon en ex-burgemeester Robert De Pauw leidden tot een medewerking van de stad met deze folkloristisch waarde volle viering. De Stad zorgt voorde voorziene subsidie van 15.000 fr die zeker zal worden uitbetaald, voor affiches en strooibriefjes, voor werklieden- personeel en eveneens voor een stand op de Handelsfoor te Aalst. Ook werd de Fauboura- Jaarmarkt opgenomen in de kalender van feestelijkheden en wil het «Corum Alostum Im periale» zorgen voor «stami neezangen» te Baardegem. Steunend op een hele schare vrijwillige medewerkers werkte dit komitee verleden jaar met een budget van een kwart mil joen, som die het zelf had we ten bijeen te scharrelen via feestelijkheden allerhande. Na de «Pikkeling» is de «Faubourg-Jaarmarkt» zeker het belangrijkst folkloristisch gebeuren in de Falluintjes streek. Rendez-vous op 30 augustus, van 's morgens dan. (ook voor eten wordt gezorgd). L.H. MOKIUJk Jantje komt schreiend naar huis nadat hij is Kaan biechten. Moeder: Waarom huil je. Jantje? Jantje: tk hch mijn penitentie niet kunnen hidden! Moeder: lloe/.o. Jantje? Jantje: Ik moet drie weesge groetjes bidden en ik heb er maar een geleerd! 1978 werd uitgeroepen tot «Jaar van het DORP». Terecht trouwens, want na de bestuur lijke schaalvergroting inge volge de fusie van de gemeen ten, dreigt het «dorp» tegelijk én als landschap én als ge meenschap in verdrukking te geraken. Zo de verstedelijking nog ver der om zich heen grijpt zal Vlaanderen binnen korte tijd zijn gezicht verliezen. Dorp en dorpsleven, door onze grootste kunstenaars vereeuwigd, drei gen onherroepelijk verloren te gaan. Op die wijze zouden we de voedingsbodem van onze hele kuituur verliezen, de na velstreng met ons verleden doorsnijden. Deze gedachte lag mede aan de basis bij de stichting V V V. «De Falluintjesstreek»; de Pik keling groeide ondertussen uit tot een qroot volks feest, een loflied aan het leven te lande, vroeger en nu. Evenmin willen we echter aan het verleden vastgekluisterd zitten: de Falluintjes zijn geen kuituurreservaat maar wel le vende. en gelukkig, levendige gemeenschap met eigen per soonlijkheid. Baardegem, Her- dersem Meldert en Moorsel zijn bovendien met een fraai landschap gezegend Streven naar zelfbehoud bete kent o.a. de slingerbeweging der veranderingen aanvoelen en aanwenden en niet ze lijd zaam ondergaan. Dit is dan echter alleen mogelijk wanneer het «goed» dat men wil bewa ren voldoende aktuële funktie heeft om le kunnen overleven. In onze streek waar elke vier kante meter goud waard is blijft de funktie van louter landbouw te schraal om het geweld van bulldozers te stuiten. Om die reden ijvert deze ver eniging sinds haar ontstaan in 1969 bewust voor een nieuwe funktie die bij onze landbouw past. deze op haar beurt verrijkt en uiteindelijk beschermt, na melijk de landelijke rekreatie. Dit dan als nieuwe vorm van vakantie of vrijetijdsbesteding die een waardevol alternatief begint *e vormen voor het inter nationaal konsumptie - toeris me. v Vele bewoners van de Falluin tjes hebben deze zaak. hun zaak, begrepen. Ze hebben in de jaarlijkse Pikkeling de hef boom aangegrepen. Honderden Aalstenaars zijn zich hierbij komen aansluiten. Ook zij liepen vóór op 1978, «Jaar van het Dorp». De toe komst geeft ons nu reeds gelijk PROGRAMMA Hof te Putte, Putstraat 19 Zaterdag 23 tot vrijdag 29 juli 1977 elke dag fietseling vanaf de Grote Markt te Aalst. Start 14.00 u geleide wandeling door het Kravaalbos. Begin aan het Hof te Putte te 16.00 u gastronomie en gezelligheid op en om het Hof te Putte Vrijdag 22 juli te 19.00 u ope ning van de tentoonstelling in t Parochiecentrum, Stevens-' veldstraat 3 Pikkeling 1977 Hoeve Van Cauwelaert. Nie- veldriesweg 26 Zaterdag 30 en zondag 31 juli 1977 opening bloementapijt op het Dorp te Moorsel op vrijdag 29 juli te 19.00 u vanaf 15.00 u beide dagen veldaktiviteiten: pikken, binden, stuiken naar aloude gewoonte door een dertigtal boeren en boerinnen schafttijd op het stoppelveld met hete worst en Lambik van 't vat de oogst wordt binnengere den tussenin, naar believen 'hete ovenkoek met smout 'vlaaien 'hete boerenworst met brood "gezienden «geregeld» mei aardappelen uit het vuur 'wafels op het vuur schuuraktiviteiten: gese len, wannen, ziften verder 'zangoptreden van «De Vle gels» (L.De Mot) 'volksdansgroep «Eglantier» *«De Vlaamse Doedelzakspe lers» (C.Ghijsens) 'doorlopende kruidenmarkt (F.De Block) 'bezoek aan tentoonstelling in Par. Centrum Vlegeloans, enkele, dubbe le. drie- en vierslag op de tonen van de «Falluintjesboerenka- pel» te 22.90 u Feestvuur met zangstonde —Einde bij dageraad V.V.V DE FALLUINTJES STREEK Sekretariaat: J. Muylaert- Dorp 15. 9392 Meldert - Aalst Inlichtingen: tel. 052/35.65.16

De Voorpost | 1977 | | pagina 15