m IEDEREEN KIJKT NAAF LUCIEN VAN I Etienne Van der Helst eerste aanvaller Met mondjesmat Profs zondag te Lede Je te Hij won de Ronde van Zwitserland niet en is ook geen nationaal kampioen geworden. Maar iedereen kijkt op naar Lucien Van Impe. We zouden bijna zeggen, met een variante op «Wie is bang voor Virgina Woolf alle konkurrenten hebben schrik van Lucien. Een beetje ver gezocht Toch niet Van Impe is niet de enige „gevizeerde" die als een van de topfavorieten te Fleurance in het zadel klom om de lange, lastige tocht langs de Franse wegen en over de schrikwekkende cols aan te vatten. Joop Zoetemelk, Bernard Thévenet... Om slechts dat duo te noe men. En dan heb je ook nog een zekere Eddy Merckx, al lijkt de kaars van het fenomeen (bijna) opgebrand. Merckx is niet langer de heerser, de „baas". Op 32-jarige leeftijd heeft de Kraai- nemnaar zo'n onthutsend palmares bijeengefietst dat hij voorgoed de legende instapt. Maar hij heeft als „superstar" afgedaan. Merckx beseft dat (eindelijk) zelf nog een karrevracht zesdaag sen als adieu tijdens de komende winter. En nadien trekt hij voorgoed het burgerpak aan. Heeft Merckx verstoppertje gespeeld Koncentreerde hij zich honderd procent op de Tour Dat zal al na één week blijken. Intussen mag ge zegd dat Lucien Van Impe in de clinch moet tegen konkur renten die wat steviger uit de hoek komen dan Eddy. Joop, de Hollandse superrekenaar en uitgeslapen vos Bernard, de Fransman die vooral in de on- pare jaren zijn suksessen smeede en... het parkoers dat allesbehalve naar de maat van een topklimmer als Lucien Van Impe is uitgestippeld, zijn de grote vraagtekens achter de kleine man. En dan heb je ook de krachtsverhoudingen tussen de verschillende blok ken in een Tour de France hangt veel af van het „team work". „Sterke jongens" her bergt die Lejeuneploeg waar van Van Impe het koninginne stuk is, niet. Ze kennen hun opdracht en voor Lucien zou het een gouden zaak beteke nen als die „waterdragers" te gen hun taak opgewassen zijn. In de cols heeft de man uit Mere geen „trekpaarden" no dig. Wel in de vlakke etap pes daar ligt het „operatie gebied" van de „werkmen sen", van de „labeurpaarden zonder naam". KONDITIE Dat Lucien Van Impe in een gewoon schitterende konditie naar de Tour gaat, staat vast. In Zwitserland was hij twee de. Hij „vloog" twee keer naar de zege in een bergetappe, graaide de titel van bergko ning mee en finishte tweede. Achter de ongenaakbare Mi chel Pollentier. De kleine Westvlaming fietste zich in de „Tour de Suisse" de ziel uit het lichaam de eindzege was zijn objektief. Een beetje nor maal nadien stond nog slechts Yvoir op zijn programma. Daarna mocht de boog ontspan nen. Vuelta d'Espana, Giro en Zwitserland. Het was van het goede meer dan genoeg. Lucien Van Impe reed de Ronde van Zwitserland in een totaal ander perspektief in de Dauphiné Libéré legde hij de hoeksteen van zijn konditie, de „Tour de Suisse" moest de vorm nog wat meer oppoetsen. Lucien mocht af en toe zichzelf testen, zich eens pijn doen. Doch voor de eindzege vechten tot het laat ste morzeltje macht, deed ie niet. Zwitserland was voor Pol lentier een doel, voor Van Im pe een middel. Een en ander heeft niet belet dat Lucien de nummer twee van Voegli's groots opgezette organizatie werd twee etap pezeges brachten hem in de rangschikking zeer dicht bij Pollentier. In de slottijdrit was hij tweede, achter het Keiem- naarkc met het grote talent. Die tijdrit speelde trouwens in de kaart van de Westvlaming minder dan twintig kilometer, over een parkoers dat alles behalve voor „pistiers" was, doch waarin de mannen met het „groot mes" beter aan hun trekken kwamen dan de spe cifieke klimmers. Hoe dan ook: Pollentier dankte zijn Zwitser se zege in de eerste plaats aan zijn prachtchrono's in de „rit ten tegen de tijd", een onder deel van de wielrennerij, doch in de „Tour de Suisse" toch wat kwistig rondgestrooid en te ingrijpend om goed te zijn. Hoe dan ook het zelfvertrou wen van de Tourwinnaar 1976 ging na deze uitstekende pres tatie met een klap de hoogte in. Daarenboven legde de Ron de van Zwitserland hem geen windeieren bergkoning, in de spits van de algemene rang schikking en de „combiné". Het is heel wat. KAMPIOENSCHAP Te Yvoir heeft er er lang naar uitgezien dat Lucien een gooi naar de trikolore trui zou doen. De ontsnapping met Pol lentier, Frans Van Looy en Jo- han De Muynck leek de goeie. Lucien Van Impe heeft bergen werk verzet. De Muynck werk te eveneens goed mee, doch Michel uit Keiem keek duide lijk de kat uit de boom. Frans Van Looy telde niet mee: die was al erg blij in het spoor van de drie „berggei ten" te kunnen blijven. Michel Pollentiers taktiek slaagde Van Looy tot aan de finish op sleeptouw nemen was geen goede zaak. Dat mannet je kan immers spurten. Lucien Van Impe is eveneens sneller dan de Westvlaming. Dus... Er bleef dus slechts één mogelijk heid over zich laten inlopen en daarna opnieuw toeslaan. In de zoete hoop dat Van Impe zich zou laten verrassen. Voor al Van Impe mocht nietmee vooraan blijven, want in een „gevecht van man tegen man" kon je er donder op zeggen dat Pollentier de man uit Me re nooit zou verschalkt hebben. Het plannetje van de „revela tie 1977" klopte tot en met uitgerekend op het moment dat de andere „overlevenden" te rugkwamen, ging hij er keihard tegenaan. Bruyère, Wellens en Van Springel haakten hun wa gonnetje aan de lokomotief. Zowel Merckx, Van Impe als de anderen stonden schaakmat. Lucien Van Impe bleek in de achtervolging de moedigste, de sterkste. Doch hulp kreeg hij niet. Zijn „bondgenoten in het verweer" waren gedesinteres seerd of onbekwaam. Murw door de vele kilometers, door het veeleisende parkoers. Lucien Van Impe miste dus de finale. Althans de „eerste lo ge". Hij fietste zich naar een zesde, achter spurter Jos Ja cobs. Ontgoocheld was Lucien niet na de arrivee. Hij was niet gediend door de omstan digheden. Hij was ook veel te sportief om de overwinning van Pollentier aan te vechten Mi chel, in zijn huidige konditie en op een terrein dat bij hem past als de wind bij de zee, zo goed als onklopbaar, heeft de driekleurige trui niet gesto len. Integendeel. Van Impe gaf grif toe dat hij zich had laten verschalken door de gok van de nieuwe kam pioen „In de ontsnapping met vier was de verstandhouding niet al te best Michel reed op reserve en aan Van Looy hadden we eerder een vracht ballast dan een hulpje. We werden door de achtervolgers gegrepen in een afdaling. Nie mand kon vermoeden dat Pol lentier dat moment had afge wacht om zijn troefaas op ta fel te gooien. Ik kreeg de kans niet meer om de achtervolging behoorlijk te organizeren". Daarmee is het doek over de „proloog tot de Tour de Fran ce" gevallen. Pollentier mag nagenieten over zijn triomfen en Freddy Maertens krijgt tijd en gelegenheid om zijn geha vende hand te laten genezen. Voor de Tourmannen wordt het serieus al bijna onmiddellijk naar de Pyreneeën. Het is wat. Komt Lucien Van Impe on middellijk op het voorplan en wordt hij gedwongen de ganse tijd het gewicht van de wed strijd te dragen. Of dokteren zijn sportbestuurder en hijzelf een ander plannetje uit Binnenkort weten we (veel) meer. (mm) Iedereen kent Lucien Van Imp© wel, We zijn benieuwd naar zijn prestaties in de Konde I Frankrijk, opnieuw geel Ze waren met 128 aan de start van het nationaal kampioen, schap te Yvoir. Enkelen omdat ze erin geloofden. Anderen noodgedwongen doch zonder enige ambitie. En dan had je nog de knechten, de jongens die het in deze „individuele" kamp (zo is het Belgisch kampioenschap teoretisch nog altijd), de ondankbare karweitjes voor hun kopmannen moesten opknappen. Etienne Van Der Helst. Met 21 fietsten ze de 262 kilometers rond. Al kwam de nummer 19, Ghislain Van Landeghem, een kwartier na Pollentier binnen en waren Johnny Van der Veken en Franky De Gendt nog verder achterop geraakt. De kermis, koersers trokken al heel vroeg naar de kleedkamers. Zij moeten de geur van de frietbarakken kunnen opsnui ven en zijn zichzelf niet meer als ze uit hun ver trouwd milieu worden ge. rukt Zij vormen een aparte groep. Ze zijn prof, doch blij ven rondtoeren in hun enge wereldje. 25e leven van van. daag op morgen.De wielren nerij maakt ze niet rijk. In tegendeel. Ze maken zich ook geen illusies over de toekomst. Ze zijn de figuranten, de meelopers. Pas op hun 30e beseffen ze dat ze beter een ander beroep hadden geko zen. We mogen de «vroege op gevers» niet allemaal over dezelfde kam scheren vooral de jonge profs mogen we niet zwaar vallen. Op het lijstje van de «21» staan slecht enkele «namen zonder klank». Namen van jongeren hooguit vijf. Jos Jacobs, Jean- Luc Vandenbroucke, Ronny Bossant, Johnny Van der Veken en Franky De Gendt. Slechts de drie eerst genoem den reden tussen de eerste tien over de finish De ande ren arriveerden niet de ba gagewagen. De konkluzie ligt voor de hand jongeren moet je kre diet geven, ze moeten de tijd krijgen om voldoende matu. riteit op te doen. Een school voorbeeld is Etienne Van der Helst. Eind 1975 werd hij prof. Vorig jaar ondervond hij dat een aanpassing niet van vandaag op morgen mo gelijk is. In 1977 was er be terschap, al kan bezwaarlijk gezegd dat hij zich tot een topfiguur heeft opgeworpen. Etienne leerde leven met zijn eigen kwaliteiten en gebre ken een klimmer wordt hij niet. Wel heeft hij aanleg voor «etappewerk». Niet zo zeer om een «klassement» bij een te fietsen, wel als even tuele rittenkaper. Etienne Van der Helst zal zich mettertijd vooral op de ééndagswed- strijden moeten toespitsen. Als de evolutie zich In gun stige zin blijft voltrekken, kan hij een hoofdrol vertol ken in bepaalde klassiekers. Voorlopig heeft hij dat sta dium nog niet bereikt. Een koereur van formaat worden is een werk van lange adem. van geduld, van karakter en het nodige krediet. Je moet er de kans toe krijgen Etienne Van der Helst is veel meer waard dan een kermis- koerser. Over zijn kwaliteiten heeft hij tijdens zijn ama teursperiode geen twijfel la ten bestaan. Dat hij ambitie heeft, heeft men zondag in Yvoir kunnen vaststellen hij was de allereerste aanvaller. In dt eeTste ronde demarreer de hij van de 127 anderen weg en bleef gezwind doorboren. Zijn voorsprong steeg tot bij na twee minuten. Doch toen pletste hij tegen het wegdek. In de derde ronde geraakte Jos Borguet, nog een jongere met lef, in zijn spoor. Ond°r hun beidjes hielde ze het iu.g een poosje vol, doch toen kre gen ze de «groten» op hun dak. Etienne, gehinderd door die val, verdween nadien uit de kop. Van der Helst was er niet meer bij toen de prijzen werden uitgereikt. Doch hij had er zich niet mee verge noegd een obskuur rolletje te spelen. Hij had zich getoond. Hij deed oneindigd veel meer dan de profs die reeds de remmen dichtknepen voor aleer de eerste zweetdruppel tjes op hun voorhoofd pa relden. W iet toop Nee, we hebben het echt niet over Lucien Van Impe en Wilfi^K Wesemael dat duo sloeg op de Zwitserse wegen zijn v'e'^°" uit. Ieder op zijn manier. Lucien als klimmer cn eindzegekayfc daat, Wilfried als premiejager in de „Gold Sprint". Veeleer Ir d bij onze „binnenlandse koereurs" stilstaan. De enige 'erc*' Md* uit Rebecq-Rognon kwam hij met een 22e prijs i wat toonde is ETIENNE VAN DER HELST geweest hij lg» in Yvoir een (te vroege) demonstratie, viel, werd ingelopeii^ verdween nadien uit de wedstrijd. In De Panne was hij eel 15e e huis. EDDY PEELMAN, een eind ver in het seizoen dan toch os dak geraakt, was negende te De Panne en HERMAN VRIJDI I was daar 14e. Geen spoor, tot en met vorige zondag, van FRANK ARIJS, ETIENNE DE BEULE, ETIENNE VAN C - SNICKT of RAF CONSTANT, al dient gezegd dat het deze IÉ gens niet steeds gemakkelijk wordt gemaakt door hun hazen.i werd ons gezegd dat één van dit viertal op een goeie dag zij schoenen moest afstaun aan zijn kopman, die deze onmislj IJj attributen vergat in zijn valies te stoppen. Dat is nog erger in koers tot waterdrager te worden gedegradeerd. Van koet zie je gewoonlijk slechts het mooie, de glamour van de vedet1 De naamloze knechten, de lakeien, ziet niemand staan. En t zijn het ook mensen, met hun eigen zorgen en ambitie. sen Alt sloi Zondag; is er te Lede opnieuw he® hoogfeest van het veloke. De "Grote Prijs Frans Melckenbeek" ereprijs Frans Roeland! en IJsboerke scheert inderdaad steeds de hoogste toppen. De 16© organizatie van dq wielerklull "De Melcken- heekvrlenden" spreekt trouwens nog altijd dt* wielermassa aan Ook omtrent de belangstel ling vanwege de profs had den secretaris Pol Van Cau- wenbergh en zijn bestuur zekei* geen reden tot klagen. Vorig jaar kwamen immers meer dan vijftig beroepsren ners hun rugnummer afhalen en men denkt dat er nu nog meer deelnemers de start zullen nemen. Het is inder- daiad zo dat Lede nu zondag geen konkurrentie heeft. Men hoopt dus dat de beste van de nog overblijvende ren ners op de afspraak zullen zijn. De vraag rijst of de bloemen in eigen streek zullen blijven. "Ledenaar" Etienne Van der Helst zal een gooi doen naar de zege. Het spreekt vanzelf dat Etienne in eigen streek zo goed mogelijk voor de dag wil komen. Anderdeels denkt men ook aan Ferdi Van den Haute als mogelijk winmaar. Het is trouwens niet de eerste maai dat Ferdi de wedstrijd zou maken. Vorig jaar reeds bracht hij fel opgemerkte prestatie eindigde op de mooiste plaats. Er zal ook een i sterke afvaardiging van wieiergroep "IJsboerke" 3 De garde van Frans I ekenbeek zal de wedst •naar haar hand willen ten en uiteraard op geen d kijken, en tot het uitei gaan. Vermelden we nog de start wordt gegeven 13 uur aan de Kasteeklr en dat er 13 ronden van km. dienen afgelegd of totaal afstand van 172 1 over Lede, Wanzele, S kamp, Smetlede en In De aankomst is voorzien het Dorp. J-V

De Voorpost | 1977 | | pagina 16