MOUTERIJ "LE LION O'OR" SLUIT ZIJN DEUREN BEDDEN OF BANKEN IN LEEDSE OEMEENTEBESTEIWAGEN Editie Aalst If lil illi ©1 touchm De Voorpost VRIJDAG 1 JULI 1977 30e JAARGANG NR. 26 - 20 F. EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever. A DE CUYPER PCR 000.0115692.68 Bureau: Pontstraat 64 - Aalst I 053-70.41 19 3 maand: 260 F 6 maand: 475 F i Jaar: 900 F POBGEUriN - M OWCHENKENZAAK CUan Wimberg HOOGSTRAAT 21 kATTMTRAAT 7f 9300 AALST - TEL 21.23.22 •300 AALST Diegenen welke van dichtbij met dit aloude Aalsterse bedrijf te maken hebben zullen zeker niet verrast zijn door de huidige wending. Vooral de twee laatste jaren wezen heel wat tekenen er op dat het niet meer zo best ging met aeze mouterij. Dit nam echter niet weg dat velen binnen en buiten het bedrijf toch bleven geloven in een kentering. De verhoopte heropleving kwam er echter niet zodat, met de dag, de beheerders van «Le Lion d'Or» voor alsmaar aangroeiende problemen kwamen te staan. Er werd weliswaar gezocht naar een mogelijk in stand houden van hel bedrijf, maar zowel voor de op te vullen leemte als voor 'n mogelijke overname bleek de interesse niet ver genoeg te gaan. Op woensdag 22 juni 1977 werden personeel en vakbonden officieel in kennis gesteld van de een week eerder genomen beslissing van de raad van beheer; het bedrijf sluit definititef zijn deuren. De nog resterende 37 werknemers welke trouwens reeds een zevental maanden gedeeltelijk werkloos zijn, krijgen op 4 juli e.k. samen met hun laatste loon, hun ontslagbrief. Of 't hier al dan niet om een gewone stopzetting gaat dan wel om een sluiting om ekonomiscne redenen moet nog door het Paritair Komitee en de R.V.A. worden uitgemaakt. Dit onderscheid is vooral van belang voor de betrokken werknemers welke bij gewone likwidatie aanspraak maken op een hogere sluitingsvergoeding. Men zou dus kun nen stellen dat zij naargelang ofwel een gouden ofwel een fluwelen afscheidshand- druk krijgen. SINDS 1895 De «Distillerie et Lévurerie Le Lion d'Or» ontstond onder die naam in het jaar 1895 toen de vroegere Jeneverstokerij van Van Assche's in het bezit kwam van de familie de Hemptinne. De oudere Aalstenaars hebben het trouwens nog steeds over 't Hof van Van Assche's als zij het over het huidige bedrijf hebben. Met de sluiting van deze mou terij verdwijnt dus opnieuw een stuk eigen Aalsterse bedrijfsle ven dat zijn wortels nog had in de omstreden 19de eeuw. Met de jaren was men zich voorna melijk op het mouten gaan toe leggen terwijl de distillatie van alkohol en de fabrikatie van gist geheel kwamen te vervallen. Tot voor kort was de «Lion d'Or» een niet onbelangrijke toeleveraar van binnenlandse en buitenlandse brouwerijen. In het geheel van de omzet kwam echter de eksportmarkt voor het overgrote deel tussen zodat bij het verliezen van dit afzet gebied het bedrijf als het ware zijn levensader werd afgesne den. Dit is zo ongeveer, zij het in andere en meer technische De Lion d'Or. (SJ) bewoordingen, wat ons door een der beheerders van het bedrijf terzake werd toegelicht. In 1964-65 waren nog zowat een honderdtal personen te werk gesteld in dit bedrijf. De daaropvolgende jaren vermin derde het aantal stelselmatig en bij de syndikale verkiezin gen van 1974 waren er nog net genoeg werknemers (een vijf tigtal) om twee vakbondsafge vaardigden te mogen aandui den. Intussen bleven alsmaar personeelsleden verder af vloeien, wat zeker geen aan wijzing was voor een ople vende aktiviteit. Als voornaam ste oorzaken hiervoor worden vooral de nasleep van de zo geheten energiekrisis, de af schaffingvan de eksportrestitu- tie en de internationale geldpe- rikelen verantwoordelijk ge steld. Dit alles kan dan in het kort worden vertaald door: een sterke aantasting van de kon- kurrentiepositie op de interna tionale evenals op de binnen landse markt. Dat daarbij nog voor een niet onbelangrijk ge deelte ook wat interne proble men om het hoekje kwamen kijken mag worden aangeno men Zo liet een meer dan noodzakelijke minimale mo dernisering al te lang op zich wachten en kreeg slechts in de jaren 1974-75 gestalte toen het eigen kliènteel reeds voor een groot stuk was weggevallen. Een laatste poging om het ver loren afzetgebied te heroveren kostte de kommerciële dienst zowat een slordige 700.000 fr aan representatie maar leverde geen enkele bestelling op. Lees door blz.4 Zonder uitbundigheid, maar toch met een feestelijk aezicht hebben Chiro Faidoli en zijn ouderkomitee vorige zaterdag de officiële opening en inzegening van het heem aan de Daal- straat gevierd. De realisatie is feitelijk op naam te schrijven van 't ouderkomitee en de leden ervan waren duidehjK tevreden de genodigden en vrienaen van de Chiro te mogen begroeten. Ze zijn zich echter bewust dat overmoed nu nog misplaatst is, gezien er nog veel binnenwerk moet geleverd worden. ö:j dergelijke gelegenheden spreekt men dan een voorlopig dankwoord uit en insinueert men ook de nog ontbrekende financies, gezien deze er nog broodnodig zijn. Mere kent inderdaad veel chiro-sympatisanten en zij wa ren vorige zaterdag de gasten van het ouderkomitee. in het kersverse chiro-heem aan de Daalstraat. Deze vnenden wa ren ook blij eens uitgenodigd te worden in het lokaal, waarvoor ze tenslotte reeds verschei dene jaren hun steun gegeven hebben: financieel, moreel en met eigen mankracht. Voor het ouderkomitee was het eens een goede gelegenheid om aan deze mensen te laten zien wat er met de poen gereali seerd werd. Niemand welis waar moest vragen waar het stond, maar ja, als je er nog nooit binnengegaan zijt ben je wel eens benieuwd hoe het er uit ziet. Het waren allemaal vriendelijke en feestelijke gezichten, die je ontmoette. De leden van het ouderkomite ga ven graag inlichtingen hoe het allemaal gegroeid was. «Het komitee is erin 1964 gekomen. Je zal reeds via de «Merenaar» vernomen hebben dat de Chiro al veel langer bestaat, nl. van in 1957, want onlangs viert de groepering zijn 20-jarig be staan. Er waren echter vrij veel moeilijkheden met de behui zing. De groep kon nergens langer dan een jaar of wat ver blijven en je begrijpt dat die verhuizingen niet goed doen aan het opvoedingswerk en dat is tenslotte de bedoeling». EERST DRIE HUISJES Het ouderkomitee ging onmid dellijk tot de aktie over: er wer den te Gent aan de Afrikalaan (vandaar dat men nu steeds spreekt over de lokalen van de Afrikalaan) drie kleine huisjes aangekocht. Ze mochten dank zij de goodwill van de kerkfa briek aan de Daalstraat opge zet worden. Dat bleek een voor lopige oplossing, want nu nog worden ze gebruikt. Het plan om een ruimer definitief ge bouw op te richten, bleef echter niet lang uit. Het komitee had immers een paar centen in kas. die nog restten uit feesten al lerhande. Daarmee kon men starten. Lees door blz. 4 Het nieuwe Cliirolokaal le Mere. iS.I) Al zijn de lokalen nog niet volledig afgewerkt, de ruimte belooft heel wat. (SJ) Maandag 27 juni, gemeenteraadszitting in Lede. De agenda o\erlopend, had men de indruk dat het een rustige en korte zitting zou worden. En aanvankelijk zag het ernaar uit. Er kwam enig leven in toen het punt -aankoop meubilair raadszaal aangesneden werd. En het hek was helemaal van de dam toen enkele aankopen die niet op de dagorde stonden, er by hoogdrin gendheid aan toegevoegd werden, zij het dat voor enkele ervan slechts het princiepsbesluit gevraagd werd. Bij het punt «Aankoop strook grond met gebouwen, Dorp Wanzele» een punt dat al bij de vorige raadszitting naar de papiermand verwezen werd, bleef de oppositie op haar standpunt: neen. DE RAADSZITTING Punt I. Bepaling vergaderplaats OCMW (vorige"COOgoedge keurd. De nieuwe Kommissie /al vergaderen in Villa Letlut. Punt 2: Kennisname kasna/ieht eks-COÜ Smet lede P' kwartaal Batig saldo: 1.2X0.000 I Goed gekeurd. Punt .V Goedkeuring rekeningen I976 van vroegere C(K) s. Alle COO's sluiten hun rekeningen al met batig saldo. Goedgekeurd. Punt 4: Goedkeuring eindafreke ningen afgetreden ontvangers eks-COO Oordegem en Smetlede. Goedgekeurd. Punt 5: Opzichter muziekschool. vaststelling bcnocmingsvoor- w aarden en openv erklaring v an de betrekking. Het gaat hier over de benoeming van een opzichter mu ziekschool tijdens de openingsu ren. Prestatie: 12 u. week (40 les weken) Beschikbaar ijndins dag: 17.00- IS 45 u.. woensdag 1.T15 - 17.50 u.. vrijdag 17.00 IS 45 ii.. zaterdag 15.15"- 17.50 Be/itien Belgische nationaliteit, goed gedrag en /eden en burger trouw. lichamelijk geschikt. De benoeming geschiedt op proef voor één jaar en wordt desgeval lend door een vaste benoeming gevolgd. Bezoldiging: 27.672 I (aanvang) tot 51.156 I (n.i 20 jaar). vermenigvuldigd met 1.7060. Raadsleden Frans Roe landt en De Brouwer vonden de bezoldiging nogal aan de lage kant. Het schepen kollege trou wens ook. Maar. dit zi jn de wette lijke tarieven, /ei de burgemees ter. waar niet kan aan getornd worden Goedgekeurd. Punt 6: Lening gemeentekrediet: het gaat hier over een som van 2.52S.OOO I voor onteigeningen t.g.vde verhreding en verharding van de Rodtstraat in Oordegem Goedgekeurd. Punt 7: Uitbreiding openbare ver lichting Kockoekstraat: het plaat sen van verlichtingspuntcn op die plaatsen waar nog geen stonden, nml. de onbewoonde stroken. Hei is gebleken dat veel mensen van de/e weg gebruik maken om naar het station te gaan. Dus voor hen '"/uilen nu ook de onbewoonde stroken verlicht worden 10 Nieuwe verlichtingspuntcn. Ra ming: plaatsen: 96.57S I en de palen /elf en de lampen en arma tuur: 1.251 I stuk. Goedgekeurd. Punt N: Vrijwillige brandweer: overname van het korps van de v roegere gemeente Lede en perso neelsov ername. Dit punt was vroeger al behandeld maar de pro vincie vroeg verduidelijking en enkele lichte wij/igingen. Goed gekeurd. Punt O: Vrijwillige brandweer: vaststelling van de nieuwe orga nieke korpsverordening. Gocdge keu rd. Plint 10: Aankoop meubilair raadszaal. Lees cl' r hl? 4

De Voorpost | 1977 | | pagina 1