OVER SINOAPOOR IS ONEINRIG VEEL TE VERTELLEN. MAAR VERMITS. BELGO - SRI LANKA FRIENDSHIP ASSOCIATION STUURT WEER STUDENTEN NAAR COLOMBO BELGIAN PRINTER TROTTERS WEER OP REIS DUM SPIRO, SPERO! 24 1-7-77 - De Voorpost Voor de tweede keer ncht de Belgo-Sn Lanka Friendship Association een uitzonderlijke reis in naar het paradijsei- land Sri Lanka voor vier beperkte groepen studenten of studentinnen van 19 tot 25 jaar. De vijf reizen werden ge spreid over de maanden juli. augustus en september. Men vertrekt telkens vanuit Amsterdam met een jet van de Sin gapore Airlines. Wegens het beperkt aantal plaatsen is het raadzaam dat de liefhebbers zich zo snel mogelijk in verbinding stellen met 't sekretariaat van de vereniging p/a F Meekels. Ertbrugge- Iaan38.2100 Deurne. Tel. (031)24 .61.40 De secretaris zal de nodige inschrijvingsformulieren bezorgen. Daar er reeds veel inschrijvingen zijn worden de plaatsen zeer schaars. Kies nu reeds uit volgende data Vertrek op vrijdag 1 juli. terugkeer op 21 juli (volgeboekt). Vertrek op vrijdag 22 juli, terug op 11 augustus Vertrek op vrijdag 5 augustus, terug op 25 augustus. Vertrek op vrijdag 12 augustus, terug op 1 september. Vertrek op vrijdag 2 september, terug op 22 september Vermelden wij nog dat de reizigers automatisch lid worden van de Belgo-Sri Lanka Friendship Association. Deelnemingsvoorwdarden: de Engelse taal voldoende machtig ziin voor een nor male omgang met de onthaalfamilie te Colombo. een Engelstalige brief opstellen met opgave van een curriculum vitae, gedane studies (instelling vermelden) leeftijd, aktiviteiten van Uw ouders. Uw hobby s en belang- stellingspunten en recente pasfoto's aanduiden van de gewenste periode voor de overtocht (juli-augustus of september) geldig internationaal paspoort en oe voorgeschreven inenting tegen pokken een jjersQonlijke verzekering biiih aangeraden. tot 21 jaar is verklanng of toelating van ouders vereist voor de verantwoordelijkheid kandidaten voorgedragen door reeds aangesloten Sri- Lanka Vnendschapsleden genieten voorrang. Wat u krijgt een reis vol weergaloze natuur- en kuituurpracht Een kennismaking met het boeddhisme in de meest oorspronke lijke vorm en met een primitieve maar simpathieke bevol king Bezoeken aar Colombo, Anoeradhapoera, Polonna- roewa, Kandy. Damboella Siginya. Tissamaharama Noewara Eliya. Trincomaiee. Bentota, Hikkadoewa en Gal- le voor de heen- en terugvlucht (kan Brussel Antwerpen of Amsterdam zijn), onthaal ven/oer Colombo-iuchthaven naar familie, een 6 cf 7-daagse reis doorheen Sri Lanka met begeleiding en verblijf in economy-hotels, verbroederings avond met Friendship-families en opgeluisterd met Kandy-dansen. ontvangst door Belgische consul Andrew Karyawasan te Colombo totale kosten 26.000 fr. alles inbegrepen Vóór het vertrek heeft een ontvangst plaats bij Exc Ambas sadeur Gooneratne te Brussel waarop ook de ouders uit genodigd worden en waar de kans geboden wordt aan de studenten-deelnemers elkaar te leren kennen en aanvul lende inlichtingen en dokumentatie over de studiereis te bekomen Wie binnen de dertig dagen na zijn terugkeer in België een uitvoerig verslag over zijn onthaal en verblijf en bevinden inzendt aan 't secretariaat (Ertbruggelaan 38. 2100 Deur ne? komt in aanmerking voor een terugbetaling van 1 000 fr., zodat mits deze samenwerking het ganse voorstel nog aanlokkelijker er goedkoper wordt onlangs nog een uitvoerige reportage over deze stad in «De Voorpost» verscheen zullen we ons onthouden van al te veel details. Maar toch was het een exotische belevenis. Een wonder-zuivere stad, want papiertjes op straat smijten kan U 500 F boete kostenook geen sigarettepeukjes in de goot of aan de bus-halten...neen; netjes, ongelooflijk netjes...en toch wonen er meer dan 2,5 miljoen mensen van alle ras en stand. Het beste bewijs dat het niet alleen elders, maar ook bij ons zo zou kunnen. Holiday Inn stond in voor een fijn-opbeurende ontvangst. De big boss voorop zorgde voor de verwelkoming in een reus achtige en luxueuse hall. wel geografisch...als een lang uit sponnen landengte met 9 straten, met een eigen bestuur en lokale wetge ving die dan samen met 2 straten die honderden kilometers verder op het noorden van het eiland Borneo liggen (de staten Sarawak en Sabah) toch samen moeten geleid worden. Voor dien was Singapoor ook nog een staat die tot de Federatieve Republiek behoorde, maar sedert heeft deze goede rijke stad van zichzelf een eigen staat gemaakt. Al spoedig moest de grens van Singapoor, (U weet wel, de verbindingsbrug) potdicht afgesloten worden, want anders zou de vloed van inwijkelingen uit hét Noorden niet te stelpen zijn. Singapoor bedacht dan ook een zeer strenge immigratie-regle mentering, waarbij enkel kapitaal krachtige buitenlanders, samen met hun kapitaal, een plaatsje onder de Singapoor-zon konden krijgen. Malei sië moest ook de afgrendeling opvan gen en vond het dan best eigen werk krachten met primitieve methoden aan gang te houden; dit kon met rijst, met palmolie, met rubber, met tinont ginning, maar de laatste jaren duikel de de tinmarkt in elkaar en zorgde Japan voor veel goedkopere synthe tische rubber. Vermits we van Singapoor tot Kuala Lumpur in feite geen enkele grote stad zouden aandoen waren we er wel op voorzien om onderweg nu en dan een halte te houden om de kansen die ons geboden werden om ons te ver frissen, waar te nemen. Het was dan voor eenieder een welgekomen gele genheid om na enkele uren even uit te stappen aan ananas-kraampje, langs heen de weg hadden ons deze rijpe vruchten reeds toegelachen en dan zouden we ook eens «proeven». De bus stopt en de man komt uit zijn wo ning en zet zich aan het werk: met een vlijm-scherp mes (bijna een zwaard) snijdt hij de buitenschors weg, verdeelt alles in repen en steekt alles in een plastiekzakje...het sap droop eraf, het was werkeljk een stuk zon in een plastiekje. Zo konden we weer verder. Onderweg - de plaats doet er feitelijk niet toe - (we zullen ze denkelijk toch niet meer terugvinden) zouden we een theepauze organiseren - en een toilet je doen - botsen we daar op een verge ten Engelsman die, als vertegenwoor diger van F.N. eens per twee jaar naar Luik kwam om jacht- en schietmate- riaal te kopen. Voor het overige woon de hij Godverlaten in Maleisië en scheen er niet aan te denken dat leven te veranderen. Hij alleen met zijn Chi nese helpers, zijn safari's, zijn einde loze wildernis en al de schoonheid van die ongerepte natuur..en voor zijn eenzaamheid, zijn regelmatig aange vulde whiskyvoorraad. Hij sprak En gels, maar moest van Groot-Brittaqpië niet veel meer hebben...hij was ko ning (maar eenzaam verlaten) van zijn eindeloos wild gebied...we dronken onze thee of whisky (want die was daar ook te vinden) en mochten enkel betalen met inlands geld want die mensen vertrouwden al die vreemde geldsoorten niet uit de beschaafde wereld. Geen wisselkoers-specula ties...maar niemand die Maleise dol lars had. We hebben daar onderling een Chinese boekhouding moeten aanleggen: dagen heeft geduurd eer iedereen effen was. We zijn aan de vooravond van het Chi nese Nieuwjaar en vermits Singapoor in handei en wandei nota moeten ne men van de overgrote Chinese meer derheid vonden we eer: stad ?n feest stemming. Deze feeststemming werd nog verhoogd door de piezantste stao ronavaart met een 60-koppige groep in driewielers. De Singapoor riksha's zouden in een tientallen meters lange karavaan het uitzicht bieden van een stadsinvasie: wat er toen gelachen, gewed en soms wel eens gebeefd werd is onbeschrijfelijk maar zeker een onvergetelijke avond. Er was ech ter nog meer: de havenrondvaart en bezoek van het eiland Sentosa - per kabelspoodop en per boot terug - Er was het grootste vogel- en bloemen- park waar men uren kon rondwandelen midden tussen de meest exotische vogels die in een volière van 30m hoogte, vrij rondvlogen Er is een 30m hoge kunstmatige waterval, er is een ongelooflijk-maar-ioch-waar echt na gemaakt «Manneke-Pis» tot meerdere eer en glorie van Brussel en Beigië Daarna - maar vooral niet te vergeter de fijne ontvangst bij oe beigische Ambassadeur Depasse in zijn prach tige woning. Fijn uitgedost werden we zeer vriendschappelijk onthaald en niemand kon geloven dat mevrouw van de Ambassadeur 2 uren voordien nog voor de onoverkomelijke moeilijk heid stond op de Nieuwjaarsavond geen opdien personeel te kunnen vin den Het was ons een groot genoegen ais blijk van genegenheid enkeie sou venirs na te laten - een gravure van het RTT-station te Lessive en dit zonder te weten dat de ambassaoeur-ouo- vlieger toevallig ook een radar-specia list was Bovendien werd een verza meling van de iaatst-uitgekomen beigische gelegenheidszegels over handigd die zeer weikom was. Ter loops nog dit. Singapoor is «natuur lijk» ook een stad van nachtleven en speciale zeden Hoe kan het anders... ailes is er tax free, dus ook...de ze den!' De stac heeft dan ook een spe ciale Bevery-street ..maar dat was niet in het vooropgestelde program ma??9 Wie de beruchte straat .toch bezocht gaan we hier zekere niet ont hullen. Singapoor is met één brug van onge veer 1 km lengte, verbonden aan het Maieise vasteiand: en over die éné brug moest dan ook op Nieuwjaarsdag al het meuwjaarsverkeer met pak en zak en auto en bus. Een eindeloze sliert...en wij daar ook tussen. Dit on voorziene oponthoud kostte ons meer dan een uur en dat juist op de dag dat we per auto op verkenning dwars door Maleisië zouden trekken. We hadoen ons hart vast, maar in het verro Oosten verloopt alles toch gog vlot Langsheen de grote baan die f land. langsheen de Westkust van Zu naar Oost doorvoert hebben we het schoonste natuurland gezien en be wonderd. Maleisië is nog ongerept na- uuriand Wij hebben feitelijk al gans het Verre Oosten doortrokken, maar die schoonheid nergens gevonden. Het is een primitieve simpelheid die vanaf het eerste ogenblik bloeit. Ma leisië is naast Pakistan het enige land ter wereio waar de Moslem als nationale godsdienst van het land er kend is en toch leven er 50% chinezen en daarnaast nog een 10% hin- doeïsten uit Indië maar het is toch de Islam godsdienst die de ganse ad ministratie bemant, de Chinezen ko pen en verkopen voor eethuisjes en de Indiërs doen het karwei-werk. Dit land is nog in eer primitieve landbouw- piannmg waarbij aan eik van de 9 sta ten die op het schiereiland liggen een hoofdopdracht in beplanting gegeven is: een staat kweekt rijst, de volgende palmbomen en noten de derde zorgt voor rubber, enz. Maleisië heeft het zeer moeilijk zo- De plaatselijke bevolking schuift aan voor de mobiele kliniek Bankrekening Bv. Brussel- Lambert 320-075192-15 (H. De Kimpc. Merksem) die centrali seert en overmaakt. Elke giftelke overschrijving is welkom en helpt zolang er leven is. is er hoop Vergeet niet op de strook te ver melden: voor Dr. Meikc Niokon- doy Djakarta. miljoenenstad er dagelijks op uit trekt om (met een door milde gif ten samengebrachte) mobiele am bulance de armsten der armen de eerste geneeskundige hulp bij ie brengen. Zoals wij nittchtcn lezen maken deze mobiele kliniek en de beperkte mnfekamertten en serums deel uit van een eigen liefdadig heidsorganisatie. De patiënten (waaronder meestal kinderen die dringend geholpen moeten wor den? lijden aan eczema en allerlei huidziekten. TBC" en vele veneri sehc ziekten, ondervoeding en in fecties, zeer dikwijls het resultaat van klandestiene vruchtafdrijving en/ Er moet geholpen worden We danken reeds iangs deze weg de goede, bekenden en anonieme vrienden die door een mild gebaar gevolg gaver aan deze eerste op roei' maar durven nu vlak voói de grote verlofperiode nog een oproep richten tot u allen: stuur ons iets. van uw vakantie piemics. iets van uw spaarcenten. Eerst huip worot verstrekt Ambassadeur Depasse, voor het afscheid, in gesprek met de heren Van Slembrouck en De Cuyper iets van datgene wat u in de hete zomer zoudt opgesnoept hebben en dc regen-verlofdagen zullen voor u zonnedagen zijn. Och. we weten hei iedereen klaagt en zaagt, iedereen bedelt en steeds voor een goed of lieldadig- heidswerk, maar dunt Spire. Sfiero..en hier is nog leven, dus...véél. véél. vécl hoop. Nogmaals dank aan hen. die reeds iets. of véél hebben gestort (of in de brievenbus deponeerden) en aan de anderen vragen wij: denk aan het reuze-werk \an Dokter Meike Niokondoy zij die het wensen kunnen steeds foto's ol aanvullende inlichtingen bekomen (schrijf dan aan Het Gouden Blad). Enkele- weken terug brachten wij u vanuit Djakarta (Indonesië) een uitvoerig relaas (geschreven dooi Karin Lebacq, de dochter van onze Belgische Ambassadeur ter plaatse) waarin we uw aandacht en steun vroegen voor de uitzon derlijke aktie gevoerd door de vrouwelijke dokter Meike Nio kondoy die. gehuwd mei 'n sympa thieke Belg uit Klemskerke in 0e achterbuurten en kiongs vanuit uc

De Voorpost | 1977 | | pagina 24