s Vrije Tribune VAKANTIEJEUGDATELIERS TERUG VAN START K.C. DE BELSKES FIETSRALLY I d 2 - J-7-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. MIDDENSTANDERS WAT NU Het is werkelijk uitermate be droevend te constateren dat in de nieuwe regering Tindemans II de zelfstandigen het slachtof fer van discriminatie zijn ge worden. Deze bevolking is hoe eigenaardig dit ook moge klinken niet als zodanig in de regering vertegenwoordigd. De samenvoeging van de de partementen van Landbouw en Middenstand kan voor de zelf standigen alleen maar een bij komende onrustwekkende fac tor betekenen. Het bevreemdt ons dat de C.V.P. en de Volks unie aanvaardt hebben, dat de middenstand in de kou blijft staan. Het zou voor de P.V.V. voorzeker een afdoende reden zijn geweest om tegen deze re geringsverklaring te stemmen. Zal er, in de gegeven omstan digheden, wel degelijk met het standpunt van de midden- standgroep rekening gehou den worden bij de hervorming van het stelsel van sociale ze kerheid Wij staan er zeer sceptisch tegenover Noch tans is een toekomstgericht en evenwichtig sociaal statuut van de middenstand een dringende noodzakelijkheid. Het ontbre ken ervan is oorzaak van voortdurende moeilijkheden Anderzijds mag de regering de gemeenschappelijke verkla ring van middenstandsorgani saties en kaderleden niet zo maar naast zich neerleggen. Ze eisen een betere vertegen woordiging in de overlegorga nen. Eens te meer moeten wij vaststellen dat hun fundamen tele verlangens niet aan bod komen zijn in het regeerak koord. Tevens vrezen wij, en alles wijst trouwens in die richting, dat de huidige meerderheid niet meer bereid zal zijn de in spanningen voort te zetten, die onder P.V.V.-impuls werden gedaan, om voor de zelfstandi gen tot een rechtvaardiger toe stand te komen. Aan de Kleine en Middelgrote Ondernemingen werd evenmin veel aandacht besteed. Noch tans ligt precies daar de kiem van een mogelijke economi sche heropleving. Bovendien zijn de K.M.O.'s doorgaans vrij arbeidsintensief. Het regeerakkoord bevat, be- grijpe wie het kan, géén gede tailleerd programma inzake de K.M.O., zoals dat wel het geval is voor de bureaucratisering van de economie. Voor de K.M.O.'s hadden wij gewenst dat de studie van een stelsel van de differentieerde sociale lasten zou worden voortgezet, maar, die zo noodzakelijke maatregelen worden niet aan gekondigd De economische problematiek in het algemeen en deze van de middenstandsorganisaties in het bijzonder zijn door de hui dige bewindsploeg slechts zeer zwak benaderd. Bovendien zit het gevaar van een dreigende verstaatsing er dik in. De kran ten die de C.V.P. of de Volksu nie zouden kunnen genegen zijn, maken daar geen gewag van. De Volksgazet wel. En dat betekent wel iets. Met deze regering wordt het in derdaad anders voor de mid denstanders. Ze worden in een lange donkere tunnel geduwd, zonder dat ze weten wat hun op het einde van dit roekeloos avontuur te wachten staat. Vandaar dat wij met onze stem onze bezorgdheid willen ver tolken. D. D'HAESELEER dringende maatregelen moe ten genomen worden. De schoolbestuurders trekken zich de haren uit het hoofd om dat het dagelijks oversteken van de ring door de school gaande jeugd nu een zwaar probleem geworden is en een zorg voor ieder die enige ver antwoordelijkheid draagt. Aan de ringlaan liggen bovendien drie, vier parochiekerken, op de Capucienenlaan ligt het zwem bad en straks is er een tweede op de Aelbrechtlaan. En toch razen de autovoerders in te grote snelheid voorbij en heb ben geen besef van het risico dat zij scheppen. De openbare weg is op die ma nier alleen nog bestemd voor mensen die heel fit zijn en op eert minimum van tijd de weg kunnen oversteken Voor be jaarde mensen en voor kinde ren is het verkeer niet meer be rekend. De ringlaan is een staatsbaan en daarom kan de stad zelf geen beperkende snelheids maatregelen uitvaardigen. In het verleden werden door het stadsbestuur lofwaardige po gingen gedaan om de hogere overheid aan te sporen tot gro tere aandacht voor de proble men op onze grote verkeersa ders. Wij zouden niet aanvaar den dat de discussie tussen stad en staat over de veiligheid op onze nieuwe ring veel tijd verlies en weinig efficiënte maatregelen tot gevolg zou hebben. Het behoort aan de gemeenteraad een suggestie te doen. Mijn voorstel: maxi mum 60 km per uur. Aan de deskundigen het woord Ik weet alleszins dat wie 80 km per uur mag rijden de neiging heeft 100 km per uur te doen. Laat ons dus de maximum snelheid laag genoeg houden;in de praktijk gaat men er toch ge regeld over gaan. Het zal de bewoners van de Leopoldlaan zeker genoegen doen te veememen dat het Mi nisterie van Openbare Werken voorbereidingen treft om bin nenkort op deze laan vlucht heuvels op proef aan te brengen. Er wordt namelijk ge twijfeld welke de meest effi ciënte maatregelen zijn: mid denbermen, verkeerslichten of tunnels. Wanneer de proef op de Leopoldlaan slaagt, zou het systeem van vluchtheuvels veralgemeend worden over de ringlaan. Eveneens worden maatregelen genomen om eerstdaags verkeerslichten aan te brengen op het kruispunt Leopoldlaan-Binnenstraat. Onze waakzaamheid zal niet verslappen want het probleem van onze wegveiligheid in Aalst is te ernstig. Chris Lievens-Borms raadslid De veiligheid op de ringlaan rond Aalst Het voltooien van de ringlaan heeft ernstige problemen in het leven geroepen voor de ver keersveiligheid in onze stad. Het laatste gedeelte van de ring werd nog maar een veertiental dagen voor het verkeer open gesteld of het is al duidelijk dat de ringlaan een ECHTE BE DREIGING is voor het leven van ons en onze kinderen. Ik heb dan ook niet geaarzeld om dit punt op de dagorde van de gemeenteraad te brengen. De verkeerscommissie heeft er zich onmiddellijk over gebogen hetgeen alleszins wijst op de overtuiging van eenieder dat INSPRAAK MET KENNIS VAN ZAKEN De «hoorzittingen», door het stadsbestuur tot nog toe in de acht deelgemeenten rond Aalst ingericht, voor beter kontakt met de bevolking en om deze toe te laten met vragen en voorstellen uit te pakken, zijn achter de rug De laatste te Nieuwerkerken was foutloos. Alleen enkele jongeren van een jeugdgroep pakten er met grie ven uit. Deze «hoorzittingen» zijn trou wens niet geworden wat men er kon van verwachten. De CVP- oppositie mag nochtans in ei gen boezem kijken. Zes jaar ge leden had ze tijdesn de verkie- zingskampagne veel «in spraak» beloofd, maar tot «hoorzittingen» geraakte ze niet eens. Dit kan er ons echter niet van weerhouden te zeg gen, dat het lofwaardig initiatief van de huidige meerderheid onvoldoende werd voorbereid. Het schepenkollege is teveel afwachtend gaan luisteren, zonder zelf vooraf en konkreet wat te brengen zonder de dis- kussie naar bepaalde essen tiële problemen te richten. De vraag is natuurlijk of men daar wel op uit was We zien ze in de huidige omstandigheden niet zo gauw de begroting en de nieuwe taksen en belastingen toelichten, zoals dit nochtans vanwege kommunisten die gemeenten beheren de ge woonte is. Na de eerste stap zal dus naar verbetering moeten gestreefd worden, wil de meerderheid niet, dat de «hoorzittingen» voor een propagandastunt worden versleten. Ook met de kommissies en adviesraden staat men acht maanden na de gemeentelijke verkiezingen trouwens nog niet heel ver. Naar het artikel van de VU in de «vrije tribune» van «De Voor post» te oordelen, moet daar een en ander onrustig verlo pen... Een ander belangrijk probleem in het gemeentelijk beleid is dat van Openbare Werken. De rondritten van schepen De Neve met de pers zijn ook al een positief initiatief, dat hij reeds tijdens de vorige zes jaar inluidde. De bevolking wordt aldus beter ingelicht. Men heeft dit reeds kunnen vaststellen bij de jongste tocht, toen de ver klaring van de schepen omtrent het zwembad van Gijzegem bekend werd. Dat dit vroeger door de paters Oblatey naief aangelegd zwembad niet meer kan en zal hersteld worden, viel de Gijzegemnaars als een steen op de maag. We begrijpen hen, en meteen rijst daar gans het probleem op van de grote achterstand door Aalst op velerlei gebied in te lopen. Het is* goed dat nu druk aan de bestratingen, de voet paden, de openbare verlichting wordt gewerkt. Geen mens die dit betwist. Maar waar staat Aalst met de rest Een klein zwembad voor 82.000 inwoners, zonder van de omliggende gemeenten te spreken. Officieële en ge spreide kinderkribben tekort. Een lange wachtlijst van men sen van de derde leeftijd die in een rusthuis of huisje van de stad willen opgenomen wor den. Een reeks van jeugd- en kulturele of sociale organisa ties die een onderkomen zoe ken, sportverenigingen die een speel- of oefenzaal missen. Krotten teveel en sociale wo ningen te weinig. Zonder dan te spreken van een nieuw stedelijk hospitaal waar sedert midden de jaren dertig over gepraat wordt en waarvan de dossiers sedert tientallen ja ren naar Brussel heen en weer reizen. De erfenis zal nog vele jaren voor elk nieuw stadsbestuur een zware last zijn. De ge mengde erfenis van besturen zonder vooruitzicht of besef van de noden, gepaard aan een regeringspolitiek waarbij de steden niet gestimuleerd werden, maar integendeel een verantwoorde toekomstpolitiek onmogelijk werd en wordt ge maakt. Ook hieromtrent heeft de be volking recht op informatie. En waar ze die niet krijgt, zal ze naar het voorbeeld van som mige van het tekort bewuste en spontaan uit de grond ge stampte organisaties die men drukkingsgroepen noemt, zonder van de druk van be paalde grote heren te gewagen zelf de stier bij de horens moeten nemen en de proble men stellen. Het schepencollege, de ge meenteraad moet de lange lijst van de tekorten kennen. Er moet gepland worden. Dat al les niet in één handomdraai kan is geen argument. Of zijn er niet méér dan tweehonderd duizend werklozen? De be volking heeft het recht te weten op welke muur men stuit, en waarom R De Smet Vrije tijdVakantietijd Ons heel maatschappelijk so ciaal systeem met zijn veertig urenweek, zijn werkloosheid, zijn (brug)pensioen heeft het probleem van de vrijetijdsbe steding scherp naar voor ge bracht. Voor «Fysisch moegewerkte» mensen van vroeger bete kende vrije tijd noodzakelijke rust. Voor onze «gespannen ner- veuse» welvaartmensen vormt de vrije tijd als het ware een tweede leven. Gewend als ze zijn aan het jachtig ritme trans poneren ze ook dit tempo in hun vrije uren De week-ends en vakantieuittochten zijn daar een sprekend en soms tragisch bewijs van. Nochtans moeten we, om van onze vrije tijd te kunnen genieten, in de eerste plaats rustig worden. Dit kan ie der alleen voor zichzelf. Slechts daarna kan gedacht worden aan echte vrijetijdsbe steding Er zijn natuurlijk mensen met allerhande hobby's waarin ze volledig opgaan Hun probleem is soms kontakt krijgen met el kaar; hier ligt al een werkterrein voor het Stadsbestuur: inrich ten of steunen van hobby clubs. Een ander probleem vormen diegene die door een zijdige beroepsopleiding of te oppervlakkige ontwikkeling zich vervelen in hun lange vrije uren. Deze mensen moeten bewust worden van hun aanleg en zichzelf beter leren kennen. Oriëntatie en begeleiding zou dan ook een belangrijk pro grammapunt voor de Commis sie van Vrije tijdsbesteding moeten zijn. Eens zover kunnen dan de noodzakelijke centra uitgebouwd worden. Kreatieve artistieke hobby's moeten ge steund worden door de Kunst- akademies. Liefhebbers van literatuur en muziek moeten zich kunnen wenden tot open bare bibliotheken en diskothe- ken. Op standniveau kan nog meer belangstelling gewekt worden voor toneel, film, concerten (vooral in de fusiegemeenten). Het festival van Vlaanderen met zijn specifieke atmosfeer heeft hier wel de juiste toon ge vonden om het grote publiek te bereiken Een goed uitge bouwde dienst voor toerisme kan onze mensen niet alleen hun eigenstreek beter leren kennen maar ook uitgebreid in lichtingen geven over interes sante vakantiecentra. Van alle bewoners van Groot- Aalst wordt verwacht dat ze zouden meewerken door hun wensen kenbaar te maken. De commissies zijn er, maak er gebruik van. Prettige vakantie. Dr. Anny Dierick AANDACHT VOOR MID DENSTANDERS, MARKTKRAMERS EN STANDWERKERS Het moment is aangebroken om ook de middenstandraad en de Marktcommissie te laten starten De BSP is van bij de start van het nieuwe stadsbestuur een vurig verdediger geweest van reële in spraak van alle betrokkenen, zo ook de middenstanders, de markt kramers en de standwerkers. De BSP heeft er zich ook van bij de aanvang voor ingespannen om de installatie van deze belangrijke adviesorganen zo spoedig moge lijk te laten plaatsvinden, echter zonder te vervallen in improvisatie of copie van de vroegere ondoel matige struktuur. Terecht hebben de middenstan ders er vroeger over geklaagd niet over een doelmatig werkende Middenstandsraad te beschikken. De formule was niet goed geko zen: het gaat niet op dat de voorzit ter van de middenstandsraad de schepen zeifis. De middenstands raad dient zich in volle onafhanke lijkheid en vrijheid te kunnen uit spreken over alle problemen die de middenstand aanbelangen. De Middenstandsraad moet ook zo dik wijls kunnen samenkomen als de vertegenwoordigde middenstan ders dit nodig oordelen. Dus niet enkel advies geven waar het ge vraagd wordt, maar ook zelf met suggesties naar het stadsbestuur komen. Vandaar de nieuwe formule die door het nieuwe stadsbestuur ge kozen werd: de middenstandsraad zal vooral een orgaan van en voor de middenstanders zijn, waarin alle dekenijen (en in groot Aalst zijn er dat 11), het verbond van dekenijen en alle 5 erkende mid denstandsorganisaties zullen ver tegenwoordigd zijn, naast verte genwoordigers van de gemeente raad (9), bij voorkeur eveneens middenstanders Wat de Marktcommissie betreft werd gedacht aan een nieuwig heid: naast de marktkramers (4) zullen ook de standwerkers een vbrzekerde vertegenwoordiging krijgen Aldus kunnen deze twee adviesra den na het zomerverlof ook volop aan het werk. Prioriteiten dringen zich alvast op: voor de marktkramers is er de voorgenomen uitbreiding van de Aalsterse zaterdagmarkt. Voor de middenstanders dient dringend werk gemaakt van het uitschakelen van de zwarte plek ken in de handelswijken: het pro bleem van de Kattestraat (Oud vrouwenhuis) van de vervallen meisjesschool op de Moorselbaan, \an de eigendommen Devis en de Molenstraat en op het Stationplein en last but not least de stadskern- vernieuwing zijn problemen die na het verlof dringend onderzocht en tot een sjx>edige oplossing ge bracht dienen te worden. De huidige bestuursperiode moet toelaten de handelswijken niet al leen een nieuw aanschijn te geven, beter uit te rusten (parkeergele- genheden), maar bovendien nieuw leven in te blazen door gecombi neerde initiatieven van dekenijen stadsbestuur en (waarom niet) animatoren' uit de muzikale en ar tistieke sfeer. In de stedelijke aca demie van muziek, ballet en toneel en van schone kunsten, in onze stedelijke Harmonieën en Farfa- res, in onze toneelverenigingen zitten mensen klaar met nieuwe ideeën om onze stad haar Cen trum, wijken en dorpskernen nieuw te beleven Het volstaat dat we over een en ander samen van gedachten wisse- len Martin HUTSEBAUT Pol. Secretaris BSP-Aalst Vanaf volgende maandag 4 juli, gaan de vakantiejeugdateliers terug van start. Een nieuwe naam voor 'n oud en een nieuw begrip. De speelklubs zijn reeds aan hun derde uitgave toe, dit jaar echter komt daarbij ook nog een speelpleinanimatie, een initiatief van de stad Aalst. Samen hebben deze twee initiatieven de nieuwe naam «Vakantiejeugdatelier» meegekregen. Wekelijks zal ons blad de aktivi- teiten van de vakantiejeugdate liers volgen. Reeds de eerste dag zal iemand van onze re daktie van de partij zijn om de jonge journalistes een helpend pennetje toe te steken. In onze volgende editie hopen we trouwens reeds enkele van hun werkjes te kunnen publiceren. In afwachting blijven wij echter verder schrijven. S.J. PROGRAMMA Door de stad Aalst werd een foldertje uitgegeven waarop alle spelaktiviteiten zijn aange duid. De wekelijkse kalender zal tevens gepubliceerd wor den in ons weekblad en in de «Aankondiger». Een groot deel van de Aals terse jeugd heeft dit foldertje via de school reeds kunnen ontvangen. Het programma van 4 tot 8 juli e.k. ziet er als volgt uit: Stadsspeelpleinen Vanaf 1juli en dit tot 26 augus tus voorziet de stad eveneens in dagverblijven op de stads speelpleinen voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Dit elke werkdag van 9 tot 17 uur. De vervoerdienst en opvang op de verzamelplaatsen en speel pleinen gebeurt van 9 tot na 17 uur. Op deze speelpleinen zijn di verse spelmogelijkheden, zo wel in openlucht als binnens huis. De speelpleinen staan gedurende deze periode onder bevoegde begeleiding. Over dit initiatief, nl. welke speelpleinen, data, prijzen, en vervoerdienst komen we later nog terug. Diensten Wie hierover meer wenst te ver nemen kan zich altijd richten tot het Stedelijk Jeugdsekretari- aat, Kattestraat 33, 9300 Aalst, tel. 21.57.51 toestel 182. Inlichtingen over de initiatieven van deze week kunnen recht streeks bekomen worden bij de initiatiefnemers zelf: E.H.B.O.: Herman Taloen, Parklaan 93, Aalst (Vlaams Kruis), tel. 21.21.90 Journalist spelen: Mark De Schrijder, Roklijf 14. Aalst (JH Terlinden. Tel. 77.75.93) Boerderij bezoeken: Johan De Dijn. Eikstraat 5, Aalst (KSA Jong en Blij) Spelnamiddag: J. Limpens, Naarstigheidstraat 56, Aalst (Jeugdbegeleiding St. Anna) Tel. 70.17.62 10 km wandelen in de natuur: Chris Ghijsens, Vrijheidstraat 45, Aalst (Wandelsportvereni ging De Coen) tel. 21.48.16. Datum SP CL Tl Soort aktiviteit met begin en einduur Maandag X X X 14-17 u: Journalist spelen 4 juli Waar?JH Terlinden, Rafelgemstr. 8 X X X 14-17 u: E.H.B.O. Waar? Stadspark Dinsdag X X X 14-17 u. E.H.B.O. 5 juli Waar? Speelplein stadspark Woensdag X X X 13.30 - 17 u.: Boerderij bezoeken 6 juli Waar? St.-Kamielstraat 85 X X X 14-17 u.: E.H.B.O. Waar? Speelplein stadspark X X 14.17 u.: Spelnamiddag Waar? St-Annaschool, Spaarzaamheidstr. 27 Donderdag X X X 14-17 u.: 10 km wandelen in de natuur 7 juli Waar? Botermelkstraat 201 Opmerking: herinneringsmedaille: 30 F X X X 14-17 u: E.H.B.O. Waar? Speelplein Stadspark Vrijdag X X X 14-17 u.: E.H.B.O. 8 juli Waar? Speelplein Stadspark SP «Spelers* - 6 - 9 jarigen CL: «Cluppers 10 tot 14 jarigen Tl: «Tippers», 15-16 jarigen. Op zaterdag 25 juni II. was het voor de K.C. De Belskes van de Oudendendermondse steenweg te Aalst terug een belangrijke dag. Drieëndertig deelnemers verschenen aan de start van de fietsrally en zoektocht, 't Uitgestippelde parkoer'liep langs over Herdersem Moorse!, Meldert, Wieze, Gijzegem en Hofstade om tenslotte terug Aalst te bereiken Voorde meeste deelnemers was het een ernstige zaak. Enkelen onder hen, en dat bemerkte men reeds van bij de start, namen het zeer humoristisch op. Het is dan ook niet verwonderlijk dat sommigen, in plaats van de geplande drie uur rijden, er zes uur overdeden. De kafeeties onder de baan zuller er het best bij gevaren zijn. Onderweg kregen de deelnemers nog een aantal vragen op te lossen, deze waren eenvou dig, maar boeiden de deelnemers toch. De schiftingsvraag die gesteld werd, namelijk zo nauwkeurig mogelijk het afgelegd aantal kilometers schatten, werd het dichtst benaderd door de jongste deelnemers, die hiermee dan ook als eersten eindigden. De rangschikking van de eerste vier koppels ziet er als volat uit' 1Canna Mathijs - De Smet Frangoise 2. Gilbert Van Eesbeek - Roeland Freddy 3 Menkens - Eloot 4. José Wille - Van Herrewege Aline Met deze fietszoektocht plaatsten de organisatoren van de K.C. De Belskes noqmaals een pluim op hun hoed. S.J.

De Voorpost | 1977 | | pagina 2