Dffl De voorpost PROGRAMMATIEPERIKELEN AALSTERSE DEELGEMEENTEN: PUNTJES OP DE «I» FIETSENDE B.0.B.-ER GEHULDIGD GEHEIM LEGER AALST-BINCHE VERBROEDERT ANDERMAAL De Voorpost Weekblad van Dender - Dnrme-en Scheldestreek OPEN DEUREN.. De Voorpost -1-7-77 - 3 ALLEMAAN heid toch iveranst iet dat 'n beiter kaan as imand anders. Ahja, door zèn zoeiveil mensjen op de wereld, worom zolle ze allemol 't zelde moete zèn Den ienen kaan beveirbeldj goe meh zèn oeiren flapperen, den anderen kaan tèn allicht vier meiters veir spiekelen, en azoei es 't er toch iet woor dat den ienen mier in ooitblinkt as neimport wie. Mor allemaan 'n lupt dor ni meh te koeip of komt doveir ni in de gazet. Want tèn zolle ze alle doagen 'n ghiel gazet moete vol zetten meh «menier dendoynen es kampioeng in 't vèrste wegschieten van korenten ooit zènnen neis en madam degein kaan zes kieren 'n oeigske pinken op iene sekond...» Nie, da wérd allien mor gedoon vér ienegte ooitgezochte dinges. Gelèk as per veloy royn of voetbalen. En door zitten tèn allemol d'ander heer onnoeizel op te zing. Der zeilen der na mis- shing zèn die meh da zeilen kolèk pakken, mor 'k wil hier mmma ni te kért doeng. 't Es allien mor konstateiren da 'k doeng. Moy es dad allemol geloyk wie dat er in die of die koers of ronde 't rapst kaan royn of wie dat er 't miest help gekreigen heid. 'k Zal der oeik zitten nor zing op den teivei mor ik 'n zal doveir toch ni meh loten ooit mèn schoenen tèrren vér dor tèn iveranst den dienen te zing die den iesten oever de meit gekommen es. 'k Weit het, ze kennen na va moy zeggen da 'k ni sportief 'n ben, mor wad es «sportief» zèn Volges moy es da zelf iet probeiren te doeng in de plosj van a keel ston ooit te roepen as 't er imand anders iet on't doeng es. En as 't er tèn toch ienen moe winnen hem ek vaniyges 't lifst dat dat iemand es van ons kanten of ooit ons gebieren. 'k Jon heer da geren. Mor 'k vin da ze dor toch azoei ni meigen in overdroyven. 'k Hem azoei de lésten toyd mèn oeiren moeten ooitlooisteren as ek hoeir hoeveil geldj dat er dor meh gemoedj es meh da versjacheren van voetballis ten. Da lupt in de miljoen da ze dor mor dokken vér imand die rapper en beiter op nen baal kan schippen as nen anderen. En tèn zegge ze dat de sloavenhandel afgeschaft es... En de koereur die van d' ien allemol die ander die oeik meige meiroyn en heer pansj afdraven vér dienen ienen nor van- veiren te kroygen. Z'hemmen dor in de sportgazetten en zjusten noam ver gevonnen, da zèn de «knechten» van d'ander die tèn no ding de blommenen, de beis van 'n schoein mokke en de peong meigen opstroyken. Dènne poeng moete ze noding tèn wel 'n betjen verdielen meh heer knechten, mor da zol der nog on mankeiren peis ek. En oever dienen ienen werd er tèn geklapt en werd er riezje gemokt en d'ander zitten in 't vergeitelhoeksken. Mor ja, dad es teigewoerdeg ne stiel geworren gelèk as nen anderen en 't er leeft toch attoyd imand mei newoor. De gazettemarchangs, de kafeibozen, de drikkers die van die plekkers moaken en wa weit ek nog allemool. Vér tèn nog te zwoygen van de schoeinen invloed dat dad allemol heid op d' oonkommelingen. Die droeimen daze vanzeleven azoei oeikne kierzelle kennen nen iesten royn en die heer doveir vanaavoon al sporen nor ne koers- veloa en nor eh gekoleird majoaken en eh klepmoesjken. De veloamarsjangs moeten oeik leven Mor wat dat er noeit in de gazet nie 'n zal stoon dad es da moyn vraa beveirbeld de beste ajooinsoep kaan moaken van ghiel de streik. 'k Moen tèn nog opppassen da ze op de moment ni komt oever mèn schavers zing, want anders zol ek da moeten ooitkrabben. Want azoei bestoo ze. Van as ek mèn ieste leiperken in mènne mond steik zitj ze al op te letten en gerdavoe as ek nie 'n zeg: zè dad es na ne kier eh soepken Mor as ek meh riskeir van da teigen imand te vertellen tèn zei ze: allei toe zot, doe ni onnoeizel. En 't es pertank woor. En 'k peis dat er in elk hooishaven azoei iet es dat den ienen veil beiter kaan, dat er oeveraal imand tisse zitj die toch zekken goei frikadellen kaan moaken en de fansjtje saas op de stoeveroy. Want 't es ni vér op mezelven te stoefen, mor 't onzet 'n kaan der nimand ni zu goed de saas vér de spagetti moaken as ek ik, nemnó En azoei zol ek nog veil kenne vertellen van wa dat den iènen 't schoeinstje of 't beste kaan. Mor as 't er van de joor verom ne Vloamink de ronde va Frankerèk zol winnen, zol ek dot toch oeik weiral ne kier kontent oever zèn. Want azoei es ne mensj toch newoor. En omda 'k toch ni zol ongepreizen sloape goon. wil ek ajjer toch nog iet zeggen wa da 'k ik beiter kaan as imand anders. Dad es 't geschréft leizen van DOLF Een kijkje nemen op het binnenhof van het stadhuis en momenteel zie je een hoop verbouwingen. Wat met het sierlijke huisje waar de brandweer in huisde zal gebeuren blijft nog een raadsel. Er is een architekt aangesteld die in een ontwerp, of restauratiewerken, of een nieuwbouw voor de oude brandweerkazerne zal plannen. Er wordt gepoogd met groen en rustbanken toch het eigen karakger van het binnenplein te bewaren. Storende elementen als kabels en buizen zullen verwijderd worden. Alle diensten die openstaan voor de bevolking zullen gecentraliseerd worden rond het binnenplein. (RVDP JM) treedt toe tot dc om bedrieglijke rcklamc uit zijn uitgaven te weren. Indien, spijts deze poging, onze lezers dienaangaande klachten te uiten hebben, vragen wij hen zich schriftelijk te wenden tot dc JURY VOOR EERLIJKE PRAKTIJKEN INZAKE REKLAME Koloniénstraat 28 - Bus 6 - 1000 Brussel Burgemeester D'haeseleer begroette speciaal oorlogs bevelhebber Buckens en erevoorzitter Gustaaf De Stobbeleir. Hij legde er na druk op het feit dat het ge- hiem leger uit idealisme de gevaren trotseerde, want de leden waren niet in verplich te dienst. Zij liepen immers altijd het risiko verklikt te worden. Ze waren dus geen «toevallige helden» zoals de beroepssoldaten. De burge meester herinnerde aan het pionierswerk van de heer Dó S obbeleir in deze verbroe dering (sinds 1965). ge- muw aan de spreuk. «Bel- gique toujours!». Hij ver noemde ook de bevelheb bers Claessens (in 1942 aangehouden) en Jos Rin- goir (in 1943 gearresteerd). Geen van beiden keerde te rug. Louis Cammu had het bevel toen overgenomen. Voor de sektor Aalst was bevelhebber Buckens ver en-woordelijk. De heer D'haeseleer had het verder ook over de gevaarlijke ak- •ies en sabotages die tot doel hadden het krijgsplan van de Nazi's in de war te sturen, en bedacht hierbij ook speciaal de aanwezige de Binchenaren. die hier hun krachten hadden inge- ze-. Hij dankte in naam van he- ganse stadsbestuur. De heren Buckens, Burssens en Hermite (Binche) moch ten toen het stadsplakket in ontvangst nemen. De heer Burssens toonde zich getroffen door de lof die door de burgemeester werd uitgesproken. Toch Er is inderdaad de voorbije weken deining ontstaan, rond de kermisaffiche (onvolledig) van Erembodegem. Niet alleen de onvolledigheid van de affiche was het mikpunt van kritiek maar vooral het tijdstip waarop de affiche Erembodegem be reikte, namelijk 2 dagen vóór de kermis. De affiche zelf werd gedrukt op de Aalsterse stadsdrukkerij. De «politieke voet bal», zoals wij het zouden willen noemen, wordt dan nogal eens met opzet in het verkeerde doel getrapt. In een paar kranten verscheen reeds een artikel hieromtrent. Een krant gewaagde zelfs over «een brief van Schepen Bourion aan de pers». Daar wij menen, dat ook de Voorpost tot de pers be hoort, en wij géén brief ontvingen, togen wij stadhuiswaarts, om te vragen: wie, wat, waar, wanneer, waarom? IN EEN BRIEF AAN DE PERS Op het stadhuis verzekerde men ons ten stelligste dat er GEEN ENKELE persmede werker een brief ontving om trent deze perikelen, wat som mige nieuwsbladen ook mogen beweren of schrijven. Bladvul ling kan je met alle mogelijke soorten beweringen en zinnen doen, zeggen we maar. In een andere krant verscheen er een persbericht dat enkele on nauwkeurigheden bevatte. Als rechtzetting bezorgde de dienst van de Heer Schepen een nota aan deze persmede werker om de nodige rechtzet ting te kunnen doen. Rechtzet ting die trouwens later gepubli ceerd werd. AFFICHEMISNOEGEN EN J A ARM AKRT ORGANISATIE Het ongenoegen, ontstaan in de Erembodegemse handels- en feestkringen werd vooral verhaald op de rug van Sche pen Bourion. Immers, zijn dien sten moeten de lay-out van de kermissen en feestelijkheden in de deelgemeenten tot een goede einde brengen. Wan neer men nu de 2 klokken noort, aan moet men inderdaad besluiten dat de Erembode gemse verantwoordelijken zichzelf in de knoei hebben gewerkt en dat de hele deining die ontstond, het resultaat is van partijpolitieke manoeuvers en tegenstellingen. In het feestkomitee-Aalst zitten ook afgevaardigden van Erembo degem. Meermaals is er aan gedrongen om de teksten, de rubrieken die op de affiche moesten komen VCOft EINDE MEI te bezorgen. Dit is niet ge beurd. Het ging zover dat, de diensten van Schepen Bourion rond 10 juni (Eerembodegem Kermis had plaats op 18 juni) ZELF bepaalde teksten gingen op halen. Op 13 juni kon men pas beginnen «drukken» wat dan ook voor gevolg had dat de programmatie die op de affiche moest komen ONVOLLEDIG was. Op 15 juni was 't druk werk aan huis besteld, twee dagen vóór de kermis. «Nadien is het gemakkelijk», aldus de Heer Schepen, «om aan de pers te verklaren dat de fout op het stadhuis ligt. Niets is minder waar!» De Jaarmarkt 1977 zal door gaan. De dekenij Erembodegem-Dorp krijgt de verzekering dat de bevoegde stadsdiensten de organisatie zal helpen uitwerken. Er is geen sprake van diskriminatie tot wijkkermis of het in de ver geethoek duwen van geves tigde tradities. Ook hier meen den wij te horen dat bepaalde partijpolitieke tegenstellingen het oplossen van de zaken moeilijker maken dan nodig is. Het is ook zo dat sinds een paar dagen een zeer positieve aan pak is gebeurd door het Sche penkollege voor wat de «prakti sche werkkracht» van feestkomitee-organisaties be treft. Immers, tot hier toe werd heel wat werkkrachten inge zet (nadarafsluitingen, tribu nes, zaalversiering, elektnciteit enz...) die in feite ressorteer den onder «openbare werken». Van nu af beschikken de dien sten «Feestelijkheden» over een eigen werkploeg, onge veer 20 man sterk. Als je dan alles op een rijtje zet, blijkt het feesten onze mensen wel in het bloed te zitten. Men merkt gauw dat bepaalde tradi ties, verworvenheden, facilitei ten eigen aan een kring, ver eniging of dorp, sterk in ere wil len gehouden worden. Iedere deelgemeente en voor heel wat punten ook Klein- Aalsterse realisaties, moeten het fusiespel leren meespelen. Het heeft geen zin dat het stad huis naar de deelgemeenten trekt om iedere waarheid, we tenschap, probleem- en orga nisatiemoeilijkheden of moge lijkheid te onderzoeken. Op het stadhuis moet een logische planning komen. Een evaluatie van de mogelijkheden tot hel pen en mee- organiseren moet worden gemaakt. Vanuit de deelgemeenten moet men naar het stadhuis toe om aan te to nen, te bewijzen, te eisen, mee te werken. Maar dan liefst op tijd, van beide zijden, dan wor den er geen brokken gemaakt of vermeende beleidsfouten gelanceerd waar het helemaal niet nodig is. Karei De Naeyer. Ter gelegenheid van de verbroedering van de afdelingen Aalst en Binche van het Geheim Leger, werden deze beide afdelingen op het stadhuis ontvangen door het kollege van burgemeester en schepenen. Voor de gelegenheid had dit kollege zich met de sjerp omgord. Er waren bloemen neer gelegd aan het monument op het Vredeplein, en aan de ge denksteen van Lefèvre aan de ingang van het stadhuis. welkomen. Hij herinnerde aan hei feit dat de aanwe zigen tijdens de oorlogen akties tegen de bezetter hadden ondernomen onder bedreiging van dood, folte ring en gevangenschap. Hij Een hulde van leden van liet Geheim Leger op hel stadhuis. (EL) Aanwezig waren Burge- bergh, en gemeenteraads- meester D'haeseleer, de leden De Sutter en Doorns, schepenen Hooghuys, evenals stadsontvanger Monsieur, Bourion en De Wailly. Maght, waarnemend stads- Schepen Bourion had het sekretaris Van Vaeren- genoegen de gasten te ver- had hei over de vaderlands liefde die tegen de over heersing had stand gehou den, en vond het de taak van de vereniging de jeugd aan de ellende van toen te herinneren, en hen te zeg gen wa: echte democratie beteken:Hij dankte de aan wezigen voor wat ze toen hebben gedaan. hadden ze alles slechts ge daan om het land te dienen. Hij beklaagde zich evenwel om de onwetenheid bij de jeugd omtrent de gevaren die de oorlog meebracht. Hij bracht hulde aan de oor logsslachtoffers en toonde zich verheugd over de ver broedering tussen beide af delingen, evenals over het fei: dat de weerstand dus nog bestond. Toch vond hij da: hei patiriotisme in min der gunstige zin evolueer de. Hij kwam op voor een Europa waar oorlog uitge sloten is. De heer Hermite (van Binche) dankte voor de ont vangst, en had het even eens over de gevaren die men loen had doorstaan. Hij kwam op voor het ver stevigen van de vriend schapsbanden doorheen het ganse land, en dankte tenslotte voor de ontvangst. De heer Declercq (Binche) benadrukte (in het Neder lands) dat Vlamingen en Walen in deze plechtigheid hun wil tot wederzijdse vriendschap hadden tot ui ting gebracht. Ook hij herinnerde aan de oorlog- slach:offersxdie vielen voor de eer en de vrijheid van gans Belgiè. Hij stelde ze de jeugd tot voorbeeld. De volkeren moesten elkaar meer liefhebben. Zo kon men de vrede in Europa en de ganse wereld bevorde ren. W.L. Vorige woensdag werd B.O.B.-er Wils, momenteel werkzaam in de gebouwen van de Rijkswacht aan de Dender- straat, speciaal bedacht met een nieuw rennerstruitje. Wils' begon zijn loopbaan als renner gedurende de periode dat hij hier in Aalst verbleef, en dat is nu zo'n twee en een half jaar. Volgende maandag ech ter muteert Wils naar de B O.B.-afdeling in Turnhout een feit dat zijn vrienden en oversten niet onopgemerkt wil den laten voorbijgaan. Woens dagnamiddag overhandigde adjudant Capelle aan Wils dan ook een nieuw rennerstruitje. Ondanks dat W.A.D. en B.W.B. nu niet de beste vriendjes zijn, mocht Wils, W.A.D.-renner zich toch verheugen op de aanwezigheid van de heren Neerinckx en Borms van de K.S.C. Denderstreek. Lang heëft Wils dit truitje echter niet mogen dragen. Vorige za terdag nam hij deel aan een wedstrijd in Turnhout, waar eveneens nog andere B.O.B.- ers aan deelnamen. Tijdens deze rit, die hij met het gloed nieuwe truitje reed, kwam hij ten val. Het kleinnood liep hier bij enkele scheuren op. Wils behaalde echter nog de zesde plaats tijdens deze rit in lijn. S.J.

De Voorpost | 1977 | | pagina 3