BLOSO WISSELBEKER NAAR BEL-ISOLAVEItySACK KOEN DESMET WINT MET TEKENING EEN REIS NAAR ISRAEL llfl lil fis lil 118 lil III I III If n i i li» i i ill SKI -J rf MOUTERIJ «LE LION D'OR» SLUIT ZIJN DEUREN GEMEENTERAAD LEDE: BEDDEN OF BANKEN IN DE BESTELWAGEN VAN DE GEMEENTEDIENSTEN? KRISTIAAN VAN INGELGEM IMPROVISEERT OP AALSTERSE BEIAARD FEESTELIJKE OPENING VAN HET CHIRO-HEEM TE MERE 4 - J-7-77 - Oc Voorpost Zondag 25 juni werd de basketballklub «Bell-lsolaver/Sack» op het stadhuis ontvangen. Deze klub behaalde voor de derde opeenvolgende keer de kampioenstitel van het Aalsters Lief- hebbersverbond, en verwierf definitief de Bloso-wisselbeker. Aanwezig waren burgemeester D'haeseleer, schepenen Monsieur, Bourlon en Demaght en waarnemend stadssekre- taris Van Vaerenbergh. Burgemeester D'haeseleer legde er in zijn toespraak de nadruk op dat het hier ging om liefhebbers, die aan sport de den om de sport, als vrienden onder elkaar. Hiermee wou hij echter de beroepssport niet in Kil! mm Huldiging van BC Bell Isolavert op hel stadhuis te Aalst (EL) het gedrag brengen. Hij wou al leen de belangloze inzet van amateurs benadrukken. Hij fe liciteerde dan ook niet alleen de spelers, maar evenzeer de be stuursleden. Schepen Monsieur vond dat de klub in een relatief korte pe riode (4 jaar) kampioen was geworden. Hij waardeerde dan ook de enorme inspanning, de inzet en het geduld die tot dit resultaat hadden geleid. Hierbij vergat hij de bestuursleden niet en bracht hulde aan de spelers die mochten bogen op een be nijdenswaardig palmares. Hij stelde tenslotte de club als voorbeeld voor degenen die de uitbouw van de sport beogen. De voorzitter van de klub, Her man Goevaerts, kreeg toen het stadsplakket aangeboden, ka pitein Mark De Saedeleer mocht een trofee in ontvangst nemen en de spelers kregen een herinneringswimpel van de stad. Voorzitter Goevaerts dankte voor de hulde die aan de klub werd gebracht. Reeds vier jaar speelde men in kompetitie met 10 ploegen.De klub vulde ook de leemte voor mensen die de beroepssport niet konden be oefenen, maar de oefening uit hun jeugd niet graag zagen ver loren gaan. Vervolg van blz. 1 Sedert december vorig jaar viel de produktie nagenoeg geheel stil wat resulteerde in het instel len van een beurt- werkloosheidsrol voor de werknemers uit de produktie- afdelïng. Vanaf april dit jaar voegden zich hierbij alle an dere werknemers, op de em ployees na. Er werd afwisselend, in vier ploegen, drie weken gestem peld en een week gewerkt. On dertussen lag de produktie in feite volledig stil en werd er slechts gewerkt om vroegere orders afleveringsklaar te ma ken. Ekonomische sluiting of kapitaalvlucht In een uitnodiging van de vak bond waarin de werknemers van «Le Lion d'Or» werden op geroepen om deel te nemen aan een vergadering, waarbij de gemeenschappelijke hou ding zou worden bepaald ten aanzien van de gebeurtenissen binnen hun bedrijf, werd op een voorzichtige wijze gesteld dat de aandeelhouders alleen voor zichzelf zouden gekozen heb ben. Volgens de vakvereniging dienden de beheerders te kie zen tussen het opdoeken van de firma en het te gelde maken van de eigendom enerzijds en het behoud van het bedrijf met de tewerkstelling van de 37 werknemers die het groot heb ben gemaakt en er hun brood verdienen, anderzijds. Volgens de vakbonden kan hier niet gesproken worden over een sluiting om ekonomische redenen maar gaat het duidelijk om het wegtrekken van kapita len door bepaalde aandeel houders. Als bewijs hiervoor wordt verwezen naar recente pogingen om nieuwe aandeel houders aan te trekken waar door de huidige aandeelhou ders belangrijke kapitalen kon den vrij krijgen. Er gaan zelfs geruchten dat het de bedoeling zou zijn om, na de likwidatie, opnieuw te starten met een zelfde aktiviteit in dezelfde be drijfstak. Dit zou dan volgens de vakbonden, bezwaarlijk duiden op het teruglopen van de moge- lijkheden in deze bedrijfssek- tor. Dat het daarnaast boven dien tussen de, overigens uit sluitend familiale, aandeelhou ders niet te best wil vlotten Sinds geruime tijd, kan in zijn konsekwenties niet zonder meer naar de arbeiders worden doorgespeeld. Als men dan tenslotte heeft beslist om het bedrijf op te doeken dan moe ten de beheerders hier niet ten onrechte ekonomische rede nen aanhalen om hun verplich tingen ten aanzien van ontsla gen werknemers te ontvluch ten. De vakbonden blijven er dus bij dat de werknemers van «Le Lion d'Or» recht hebben op de geldende bescherming bij gewone likwidatie. Van zijn kant verwerpt de direk- tie van het bedrijf deze vak bondsstelling Dat er naar an dere aandeelhouders werd uit gekeken is duidelijk het gevolg van het sterke aantasten der reserves door de ekonomische teruggang der laatste jaren. Dat er geen gegadigden bleken te zijn voor een eventuele overname is eveneens te wijten aan de huidige ongunstige kon- junktuur welke in een nabije toekomst geen verandering laat verwachten. Als een bedrijf likwideert is het normaal dat het resterende kapitaal terug naar de aandeelhouders gaat. Ook de eigenaars van het bedrijf verliezen hierbij hun tewerkstel ling en moeten nu opnieuw Vervolg van blz. 1 Door het uitbreiden van de raad is er een tekort aan een vormige zetels. Er zal overgegaan worden Uit de aankoop van zetels en tafels. Bij dit punt verliet de burgemeester de zaal. Omdat bij de mogelijke leveranciers een fa milielid betrokken is. Het voorstel van het schepcnkollege kwam hier op neer: Aangezien de vroegere gemeente Lede al een aantal zetels had. zouden zetels van hetzelfde merk. zeilde model en kleuren de erbijpassende tafels worden aan geschaft Bij lirma de Vis in He- kelgem. Bij dit punt werd er vooral door raadsleden Ruyssinck en De Brauwer nogal geïnsinueerd dat de burgemeester zijn familie zou bevoordcligcn. Schepen Noel, die de burgemeester verv ing merkte op dat dit de goedkoopste en meest redelijke oplossing was. Goedgekeurd. Punt II: Aankoop voertuig we- gendienst. Hier stond dus aanvan kelijk slechts één aankoop ver meld. De burgemeester vond ech- HOOP Een man met diarree ge plaagd werd naar de arts gezonden; Had heel wat pillen doorge jaagd Maar nergens hulpgevonden Het werd steeds erger met de dag. Men vreesde voor zijn leven. Hoelang hij nu te bed al lag... Kon iemand hoop nog ge ven? In 'n laatste aanzoek zat het gevat, 't moest stoppen dat geloop. Het was als hij den Here bad: «Geef mij een vaste hoop». ter dat hier enkele aankopen bij hoogdringendheid moesten aan toegevoegd worden. Een kraanstel voor kuisen van grachten en nivel leren van wegboorden en een kle pelmaaier voor maaien en hakse- len van het gras langs de straat en op de bermen. De twee aankopen samen: 2.500.000F. Aankoop au tomatische z.outstrooicr. Voorzien krediet: 300.000 F. Aankoop ra diozenders voor werflciders. voorzien krediet:200.000 F. Aan koop nadarafsluiting (voor koer sen en andere organisaties): 260.000 F. Aankoop rioolstopper, voorzien krediet: 250.000 F. Aan koop zakontv angers voor de brandweer. I60.000 F uit voor zien krediet van 450.000 F. V«>or brandweer: aankoop tweede handse Volkswagen-kamionette: 70.000 F. Begin werken aan sport terreinen Voorzien krediet: 1.500.000 F. Bij dit punt kwam er nogal wat leven in de zaal en was de hilariteit niet uit de lucht. Raadslid Galie maakte er zich zorgen over wie dat hele arsenaal voertuigen zou on derhouden. waarop schepen Min- nebo repliceerde, dat er destijds een mcchanicien aangeworven werd door het vorige bestuur. Als die man dus bekwaam is. moet hi j dat wel aankunnen. Ook hadden raadsleden Gulle en Ruyssinck niet hoog op met de ijver van hel gemeentepersoncelRaadslid Ruyssinck maakte er zich zorgen over wie bv met de kraan zou werken. «Ze doen al in hun broek als ze twee sporten hoog op een ladder moeten-. Galle over de aankoop van de bestelwagen voor het wegenonderhoud. Worden daar banken ol bedden inge bouwd Komt er ook een radio en e«n kleuren TV in?« Over de aan koop van de zendtoestellen voor gemeentewerklieden: Raadslid Galle en Ruyssinck. nu miveten ze zeker geen kontra meer v rezenZe worden in de cate opgeroepen per zender De tussenkomsten van raadsleden Frans Roelandt en De Cuyper waren heel wat positiever. Fr. Roelandt stelde voor alles grondig te bestuderen wat goed koopst komt: de werken waarvoor het nieuwe materiaal aangekocht moet worden in aanbesteding ge ven of met eigen materiaal en ei gen mensen werken. Bij het punt -aanleg speelpleinen - deed raads lid De Cuyper een oproep tot het kollege om ook de gefusioneerde gemeenten met te vergeten Vol gens de burgemeester wordt een inventaris opgemaakt van alle gronden van de COO's en van de kerkfabrieken. Er zal bestudeerd worden waar ravotterreinen en sportpleinen aangelegd kunnen worden in de deelgemeenten. De burgemeester legde er de nadruk op dal de aankopen noodzakelijk zijn ten gevolge van de uitbreiding van de gemeente. De gemeente werklieden moeten soms naar ver uit elkaar liggende punten ge stuurd worden of er opgehaald worden. De Gentsesleenvveg en een stuk varfde autostrade Brussel Oostende zijn nu in de gemeente komen te liggen, wat speciale ei sen meebrengt voorde brandweer, en onderhoud wat bijvoorbeeld de ijsbestrijding betreft. Hierop merkte raadslid Galle op dat. als de eigen werklieden daar moeten voor instaan, de straten tegen ne gen uur nog niet bestrooid zullen zijn... Ten slotte werden enkele punten direkl goedgekeurd en voor enkele andere gold de prm- ciepsgoedkeuring. I'unt 12: Vaststellen gemeente lijke dienstjaarrekening I976. Volgende bedragen brengen de vroegere gemeenten mee naar Lede: Wanzcle: 4.625.(XX) F: Smetlede: 4 540.000 F. Oorde gem: 6.464.(XX) F en Impe: II70.000F. Goedgekeurd. Punt I.V Aankoop strook grond met gebouwen Dorp. Wanzcle. Een heet hangijzer. Het kollege en de eigenaars waren tot een over eenkomst gekomen. De oppositie bleef echter op haar standpunt: de geschatte waarde van het gebouw min de sloopprcmic. Aangezien betrokkene eigenares mevr. Siau niet mee mocht stemmen, werd het voorstel niet aanvaard. Punt 14: Vaststellen werkpro gramma I977 wegenis. Hierover werd weinig uitleg gevraagd. Al leen raadslid Roelandt. als aan nemer. gal schepen De Pacpe wat raad i.v ,m. samenstelling materia len enz Goedgekeurd. Piint 15 en 17: Verbetering swer ken Langenakkcr. Heipias. Lede- zijdestraat en Dorpsstraat. Impe Goedgekeurd. Punt 16: Installatie centrale ver warming Melkenj en politiege- bouwGoedgekeurd. Punt IS: Opmaken staiktiiurplan prineiepsbesluit. De burgemeester gal enige uitlag over de zin en be divling van een struktuurplan. Raadslid Frans Roelandt vond liet idee goed. maar waarschuwde zoiets niet te laten doen door schooljongens (hij bedoelde hier mee o.a. de studenten die hun tesis hierover zi jn komen voorstellen in het Kultureel Centrum). Dat moet gedaan worden door mensen met ondervinding, vond hij. 20 jaar. Prineiepsslemmjng. Goedge keurd. Hierop volgde de geheime stem ming: vaststelling zitpenningen raadsleden, vaststellen bedrag waarover het OC MW mag be schikken voor dringende hulp: te ruggave zekerheidsstelling gewe zen ontvangers vnvgere C(X)'s. trachten om met de hun be schikbare middelen een nieuw inkomen te verwerven. Wat trouwens het geheel van deze sluiting aangaat wil de direktie niet vooruit lopen op wat ter zake door het Paritair Komitee en de R V A. zal worden be slist. Het is duidelijk dat het bedrijf zich niet zal onttrekken aan de verplichtingen welke voort vloeien uit de huidige gang van zaken. Als sommige huidige aandeelhouders ook nu nog hopen om in deze hun van oudsher bekende en ver trouwde bedrijfstak te kunnen doorgaan dan mag dit niet op hun persoonlijke passiva wor den geschreven. Als het enigs zins mogelijk lijkt, aldus een der beheerders, wordt er inder daad misschien met een nieuw bedrijf van wal gestoken, maar laat ons dat liever nog maar even afwachten en geen al te optimistische toon aanslaan. Dit alles neemt intussen niet weg dat opnieuw een der oud ste Aalsterse bedrijven zijn deuren sluit en dat 12 bedien den en 25 arbeiders vanaf 4 juli e.k. het leger der werklozen gaan vervoegen. Succesvolle ploeg Ter herinnering geven we hier nog even het «palmares» van deze basketball-klub. 1973-74 (1e jaar): 2de plaats Aalsters Liefhebbersbond en winnaar van eigen ingericht tomooi. 1974-75: kampioen Liefheb- bersverbond Aalst, winnaar Beker der stad Aalst (sport week), winnaar tomooi Bel- Isolaver 1975-76: kampioen Liefheb- bersverbond, bekerwinnaar stad Aalst, 2de plaats tornooi Bel-lsolaver/Sack 1976-77: Kampioen Liefheb- bersverbond, Finalist 2de plaats Beker stad Aalst De ploeg Bel-lsolaver/Sack mocht dus dit jaar ook definitief de Bloso-Wisselbeker in ont vangst nemen. Deze dynami sche ploeg wordt deskundig ge leid. en heeft mede door de be haalde suksessen, tal van sup porters. Ze is samengesteld uit sportieve mensen die evenwel niet aan beroepssport doen, maar niettemin de in hun jeugd opgedane ervaring en oefening niet willen laten teloorgaan. Het team Voorzitter: Herman Goevaerts;ere-voorzitters: Jo zef De Neve en Adolf Sack;secretaris-penningmeest Gilbert De Waele;materiaal- meester: Joz De Waele.public relations: Etienne Van Mol (pluim voor het overzichtelijk dokument dat ons ter hand werd gesteld);bestuursleden: Dannie De Becker, Karei Van Hedegem, Gustaaf De Bruec- ker, Albert Comand. Kapitein: Mark De Saedeleer. Overige spelers: Mark Van Geit, Etienne Van Der Geylen, Jef D'Haese, Walter Van Lierde, GerritTroch, Marcel De Bruec- ker, en Rudy De Ridder. Coat- ches: Anton Dillard en Edwin Schorreel. (het tomooi Bel- lsolaver/Sack gaat door op 28 augustus iy//). W.L. Naar aanleiding van de 10de verjaardag van de zogeheten «hereniging» van de stad Jeruzalem werd door de Israëli sche overheidsinstanties een internationale tekenwedstrijd voor kinderen inaericht. De bedoeling ervan: «Een weer spiegeling geven van deze heilige stad zoals zij gezien wordt door de kinderen over gans de wereld.» Op aanraden van zijn leraar van plastische opvoeding dhr. Louis Persoons, nam Koen Desmet deel aan deze wed strijd. Hij koos het tema «Jerusalem, stad van de vrede.» De uitslag was schitterend. Koen won 'n vliegreis (en ver- oiijtkosten gedurende een week) naar Israel, hij mag zien bovendien laten vergezellen door een van zijn ouders. Dit vernam hij in een brief hem toegestuurd door de Ambas sade van Israël. Koen Desmet, leerling aan het V.T.I behaalde in 1976 een getuigschrift met de grootste onderscheiding in de 15de tekenprijskamp «Ereprijs Jos Hoste». Hartelijk gefeliciteerd. Koen, doe zo voort V.NV. F. Op vrijdag 17 juni te 20 uur gaf, zoals eerder in ons blad aan gekondigd, Kristiaan van Ingel- gem een improvisatierecital op de Aalsterse beiaard, tven voor hij de toren opklom werden hem door stadsbeiaardier Pierre De Smet de te behande len thema's overhandigd. Deze zagen er als volgt uit: 1. Thema 1 2. Van Sint-Crispijn: in wals- vorm 3. «Nen Minbol»: fantasia en fuga 4. Thema 2 5. De Leeuwerck: menuet 6 De Rommelpot: thema en variaties 7. Thema 3 8 Kermislied: ouverture en lied. allemande, courante, sa rabande. aria en giga. 9. Merck toch hoe sterek: vrije improvisatie. Zoals elkeen kan merken, een zeer gevarieerd menu! De nummers aangegeven als thema bestonden uit een enkel melodisch zinnetje, dat verder moest uitgewerkt worden door Kristiaan van lngelgem;ook van de andere liederen kreeg hij slechts de melodie. Het werd een echt festijn voor fijnproevers. Het is ongelooflijk hoe Kristiaan van Ingeigem zich strikt aan de opgaven houdt (en niet «toevallig» op een andere melodie terecht komt). Hij zorgde tevens voor een zeer rijke variatie tussen de verschillende nummers. Ge bruik van cliché-vormen is hem vreemd. De meest ingewik kelde muzikale vorm, de fuga. schudt hij improviserend uit de mouw. Als thema, een banaal volkswijsje. Thema 3 leek bij zonder moeilijk: in zijn moder nistische opvatting was het rijk en ingewikkeld qua ritmiek en arm aan melodie. Toch bracht Kristiaan van Ingeigem hierop een zeer spitsvondige verwer king. Daarop volgde een eerder re cent lied, dat in oude stijl, in allerlei dansvormen, gaande van allemande tot giga, zoals in het programma gevraagd werd. te voorschijn kwam Een ding is spijtig: de publieke opkomst was beneden alles Waarschijnlijk speelt het feit dat de weermaker onze beiaar diers nog steeds niet gunstig gezind is hierin een grote rol ADG Vervolg van blz. 1 Er kwam nog een le ning aan te pas en in 1973 be gon men te bouwen op het ter rein van de kerkfabriek. Na drie jaar echt zwaar zwoegen, optornen tegen aller lei kleine obstakels en ook soms moedeloosheid «want entoesiasme is tenslotte van korte duur», zei iemand, kon de Chiro in de nieuwe gebouwen trekken. Immers, reeds van na de vakantie '76 zijn de lokalen gebruiksklaar en gaan de sa menkomsten van de afdelingen reeds daar door. Sindsdien ging de grootste aandacht en arbeid naar de binneninrichting zoals plakwerk, elektriciteit en andere voorzieningen. Nu blikt men met fierheid terug op de voorbije prestaties: «alles is met eigen handen en met veel groepswerk opgetrokken, ook de zware balken. Geen enkele kraan is in de buurt geweest». En als we dan namen vragen van mensen, die misschien stimulator geweest zijn, dan antwoordt iedereen: «we wen sen geen namen te noemen, want zo veel mensen hebben er hun steentje bijgedragen en we moeten ze allemaal dank baar zijn». WAAROM DIE INSPANNING? Tijdens een opgemerkte rede gaf Mevr. De Wilder, voorzitster van het ouderkomitee, een overzicht van de realisaties. «Het oude heem werd te klein. Aangezien deze beweging met leeftijdsgroepen werkt, moes ten er verschillende ruimten zijn, die elke afdeling naar zijn mo gelijkheden inricht en gebruikt. De chiro kent ook gezamelijke aktiviteiten. Vandaar de grote zaal (12x12 m) die de hele groep kan herbergen» Voorts vroeg ze zich af waarom het ouderkomitee en de gemeen schap van Mere zich deze in spanning getroostte? «Om aan de jeugd van onze gemeen schap de kans te geven in de wereld waarin zij leeft». «De opvoeding stelt grote ei sen De konsumptiemaat- schappij wijzen ze af. Een we reld van oorlog, honger en dis- kriminatie klagen ze aan. Wij moeten nog een kans zien in de eigen taal van de jeugd, gelo ven in hun inspraak, in hun kreativiteit. in hun medever antwoordelijkheid bij de op bouw van de nieuwe wereld die we dringend behoeven. Jeugd is een waarde op zichzelf. Jeugd zal er altijd zijn met zijn eigen noden, eigen bood schap, eigen kontestatie, eigen inspraak in de wereld waarin zij leeft. Gezien ze willen bouwen aan de gemeenschap waarin zij leven, hebben ze ruimte no dig en daarom is dit heem hier opgetrokken». Voorts herinnerde ze aan de steun, die het ouderkomitee al die jaren reeds ondervonder heeft vanwege alle Merenaars, de kerkelijke en gemeentelijke overheid. Ze hoopt dat de fu siegemeente Erpe-Mere nu nog haar steentje zal bijdragen Dank ook aan allen die er on baatzuchtig gewerkt hebben. Ze noemde het een «huzaren stuk», om de zware ijzeren bal ken omhoog te tillen. Tenslotte suggereerde Mevr. De Wilder dat hier een jongvol wassenwerking kan op gang gebracht worden, naast de jeugdbeweging: «Op verscn'ri- ienae piaatsen Destaan goed werkende groepen van jonge ren die zowel vormende als ontspannende bijeenkomsten hebben en die hiermee hun zondagavonden nuttig en aan genaam doorbrengen Kan de Chiro ook hier niet de lont aan het vuur steken?» «Het werk begint nog maar. De stenen zijn er, laten we nu hopen en ervoor werken dat dit gebouw het tref punt wordt, waar de Meerse jeugd thuis is en onder dege lijke begeleiding zichzelf kan vormen tot kristelijke volwas senheid». Daarna zegende E.H. Pastoor de lokalen in. In 't kort sprak hij de aanwezigen toe en legde hierbij de nadruk op de sa menwerking die gegroeid is onder de Merenaars. dank zij de gezamelijke inspanningen. W. Hostens

De Voorpost | 1977 | | pagina 4