a4} AALSTERSE GEMEENTERAAD BESCHIKT OVER REGLEMENT KREJA WUIFDE NAAR GUIDO Aalsterse flitsen TEKENWEDSTRIJD KEN UW GEMEENTE ANDEREN FOTOGRAFEERDEN DOM THEODOOR, OVERLEDEN Oe Voorpost - 1-7-77 - 5 De gemeenteraad van de stad is sinds eergisteren aan zijn derde regiement van orde en inwendige dienst toe. Dergelijk reglement is in feite een werkinstrument dat ertoe strekt de gemeenteraadszittin gen te laten verlopen met zo weinig mogelijk diskussies omtrent proced u rek west ies Het eerste reglement dateert van 13 maart 1896. Het moet een ta melijk volledige en deugdelijke tekst geweest zijn. want pas op 28 juni 1967 werd hij voor de eerste maal herwerkt. Nu. met de fusie, is men aan de tweede herwerking en dus aan de derde tekst toe. Bij het opstellen van de huidige nieuwe tekst lieten de auteurs zic£ vooral leiden door een tien jaar oud modelreglement van de Ver- i tiging van Belgische Steden en Gemeenten dat echter, met het oog op de fusie, door de Kommissie «Bestuurlijke Organisatie» van diezelfde vereniging herwdfkt was. Deze kommissie, die bestaat uit meerdere vooraanstaande per sonen op gebied van Bestuurs kunde, wordt voorgezeten door onze bloedeigen Aalsterse stads- sekretaris Chris Willems, Toch heeft men het modelregle ment niet integraal overgenomen. Er werd o.a. plaats ingeruimd voor enkele Aalsterse eigenheden. We zijn even voor U aan het gras duinen gegaan in het 33 artikelen tellende reglement. MIN. 6 VERGADERINGEN Artikel I leert ons dat de gemeen teraad minstens zes jaarlijkse-bij eenkomsten moet hebben. Dit zal wel geen probleem opleveren daar het kollege van burgemeester en schepenen toch voorzien heeft dat men. op de zomermaanden na. elke maand zal vergaderen. Maar we vragen ons dan toch af waarom men dan niet de tekst van het mo delreglement «De gemeenteraad vergadert elke maand, uitgezon derd in de maanden juli en augus tus. en telkens de zaken die tot zijn bevoegdheid behoren het verei sen» in aanmerking genomen heeft? OPENBAARHEID De gemeenteraadszitting is open baar. telkens er beraadslaagd De tekenwedstrijd, ingericht door V.T.B. Denderleeuw en met als tema «Ken uw gemeente» kende een groot sukses. Nadat de ingezonden werk jes twee dagen tentoon ge steld waren had vorige za terdag in het Gemeentelijk centraal complex de plecht- toge prijsuitreiking plaats. V T B. vertegenwoordiger Rik De Vijver, en zijn echt genote konden terecht fier zijn over de grote opkomst van de laureaten en de rui me belangstelling van de ouders. Het was burgemeester Van Isterdael geassisteerd door schepen Gustaaf De Backer die de prijzen uitreikte. Volgende kinderen werden bekroond: in de leeftijds klasse 6-7 jaar: Ann De Schrijver, Sandra De Schut ter, Annick Adriaens. Ste ven Chavatte en Wim Brey- naert. Bi] de 8 jarigen won nen Jan Vernaillen. Rudy verdoodt. Laurenzo Sakka en Ann De Boeck In de leeftijd van 9 jaar wa ren het Danny Matthijs. Lies Vandepitte, Elsie Ver naillen en Conny De Raeve die een mooie prijs kregen. Bij de 10 jarigen waren Christiaan Smekens, Karine Van Den Berghe. Yvette Van den Borght. Liliane Cob- baut en Yolande Scheer- linck laureaten. De oudste winnaars 11 en 12 jarigen waren André Van Der Straeten. Maggy Welle- kens. Vera De Vriendt, Dirk Van De Velde en Jos Scheerlinck. Dirk Van De Velde kreeg de hoofdprijs van de gemeente. RvdP De laureaat van de tekenwedstijti Dirk Van De Velde, hij sleepte de prijs van tie gemeente in de wacht. (SJ) De gelukkige winnaars in liet gezelschap van burgemeester I an Istèr, van VTH prominenten. SJ u hepen De Hoeker, evenais Vol ige i> eek rijditg miste Jolarepofler van ons weekblad Jan Mnylaert het kiekte van rijn leven. Hij li a/1 in het huwelijk mei Anita II die uil Moorse!, en Iu1 ■varen aniier, n die de lom's maakten Dn huwt tijk tussen twee alluintjeskinderen had plaats te Moorse!, maar ei werd gewen! te Aalst. De bruid droeg een schattige jurk in kant en ons aller rtend Jan had de blauwe jeans verwisseld voor een deftig w art pak 11 'aar het paar :it wiiicDroodswcken doorbrengt is geen geheim Zij liggen momenteel aan een aiders strand en vergaren rijkelijk zonnevitamientjes voor hei eerste huwelijksjaar (RVSP-SJ i wordt of een besluit genomen wordt over I de begrotingen (be halve de wedden) en de rekenin gen. 2 het doen van enige uitgave die niet kan worden gedekt door de inkomsten v an het jaar of door het saldo in de gemeentekas: alsmede het aanwijzen van de middelen om zodanige uitgave te bestrijden. 3 het tot stand brengen van inrich tingen van gemeentelijk belang. 4 het aangaan van leningen, 5. het geheel of gedeeltelijk vervreem den van de onroerende goederen of onroerende rechten van de ge meente. enz.en 6. het slopen van openbare gebouwen of monumen ten. Twee derden van de aanwe zige leden evenwel kunnen op grond van ernstige bezwaren nochtans in alle hogergenoemde gevallen beslissen dat de vergader ing niet openbaar zal zijn. De vergadering is besloten telkens het om personen gaat. In alle an dere gevallen is de openbaarheid fakultatief. De schriftelijke oproeping tot de vergadering moet minimum vijf vrije dagen op voorhant' aan huis van de raadsleden bezorgd wor den. De oproeping bestaat uit de agenda van zowel geheime als openbare zitting, en is aangevuld met een verklarende nota (zgn memorie van toelichting) en zo mogelijk ook met een ontwerp van beslissing. De plaats, dag en uur van de raadsvergadering en de agenda worden zo s*poedig mogelijk ter openbare kennis gebracht door aanplakking aan het gemeentehuis en de dienstcentra. In principe worden in onze stad de raadszit tingen gehouden elke laatste woensdag van de maand in de stadsfeestzaal. en dit om 19.30 u. OPENING DER VERGADERING Vooraleer de raadsleden aan de vergadering deelnemen, moeten zij de aanwezigheidslijst tekenen. Op het gestelde aanvangsuur der zitting dient de meerderheid (d.i. de helft één) van de in dienst zijnde leden aanwezig te zijn. op dat de voorzitter (de burgemeester of zijn, haar wettige plaatsvervan ger) de vergadering voor geopend zou kunnen verklaren. Indien bin nen het kwartier na het vastge stelde uur niet voldoende leden aanwezig om geldig te kunnen be raadslagen, wordt de zitting door, de voorzitter verdaagd. ORDEMOTIE SPOEDBEHANDELING Artikel 12 maakt dan het onder scheid tussen een ordemotie en een spoedbehandeiing duidelijk. Een spoedbehandeiing slaat op punten die niet op de agenda voor komen welke dus niet ter bespre king mogen gebracht worden) maar watirvoor het geringste uit stel gevaar z.ou kunnen opleveren. AFFLIGEM De fatale reeks in Affligem gaat verder. In een zeer korte tijdspanne overleden niet minder dan vijf Affligemse monniken. Dom Hieronymus overleed na een val in de Aalsterse Dreef;Dom Servaas-Visser werd, in volle le vensbloei. weggerukt na 'n kortstondige ziekte;Dom Ber- hardt Copray overleed na een slepende ziekte;ok Dom Odi- Ion, de énige uit Antwerpen afkomstige pater overleed on langs en nu was het de beurt aan de oudste monnik beho rende tot de Affligemse gemeenschap, Dom Theodoor (Cle ment) Van Hauwermeiren. Geboren te Hofstade bij Aalst uit een Moorselse moe der (Emmerence De Vos, var «boven de statie») op 19 au gustus 1892 trad hij reeds vroeg in het klooster waar hij in 1909 geprofest werd en in 1920 tot priester gewijd. Niet minder dan 68 jaar bracht hij door in het klooster en was gedurende niet minder dan 58 jaar priester Afstammend uit een sterk ge zond boerengeslacht van harde werkers, gehecht aar de bodem, volk, familie en gezin was Dom Theodoor verstande lijk begaafd maar geen boe kenworm was hij vooral prag matisch ingesteld. Vanaf zijn 16 jaar in het klooster waar hij zijn noviciaat deed werd hij dra een echte zoon van Affligem, verknocht aan de ab dij en vergroeid met de omge ving, zich in lief en leed verbon den voelend met de mensen van zijn streek. Eenmaai priester kwamen zijn natuurlijke gaver voorgoed tot hun recht. Was hu met een der eersten van de hele streek die zich inzette voor de Katolieke werkliedenorganisaties? Op meer priesterlijk gebied was zijn apostolaatswerk zeer ge varieerd alhoewel het vooral bestond uit hulp in parochiale zielzorg. Zo was hij zondags onderpastoor 1e Moorsel Baardegem en Meldert. Ook de opkomende liturgische beweging liet hem met onbe tuigd. Dat hij gezel en rechter hand was van pater Van Clee tijdens diens missieweken en liturgische kruistochten door heel Vlaanderen en Nederlano was een reden van rechtmatige fierheid. Evén gevuld als zijn priester lijke loopbaan was zijn leven binnen de kloostermuren. Hier vervulde hij belangrijke en ver antwoordelijke taxen als supe- nor van het afhankelijk huis van Heide-Kalmthout. als ceremo- mans. als ekonoom en als broedermeester. Ook stond hij aan het hoofd van de maalderij voor hostiebloem en van het fruitwijnbedrijf, dat de vermaarde Affligemse «ci der» leverde Vanaf 1969 ver bleef hij in Wichelen, doch de band met Affligem bleef nauw toegehaalo. Zo kwam hij tot zijn 82e levensjaar gewoonlijk twee maal per week. zelf de wagen sturend, naar Affligem waar hij zich nog steeds thuis voelde, in Wichelen was hij aalmoezenier van het St.-Josefsrusthuis voor ouden van dagen. Toen zijn gezondheid er begon achteruit te gaan. en hij vaak door Hoog eerwaarde Heet Abt Joannes Goetghebeur werd bezocht wero hij door Moeder-Overste met de beste zorgen omringd. Tot zijn laatste levensaagen bleef hij ook de hartstochtelijke «zoeker» die elk hem gesteld probleem wilde oplossen en wiens naam regelmatig terug te vinden was in prijskampen al lerhande Zo won hij voor de abdij, verschillende autos en het aantal televisietoestellen dat hii in de wacht sleepte, was met bij te houden Toch ging de gezondheid van de rustloze werker met het i|- zersterk gestel achteruit tot hij op 19 juni na 68 iaar klooster leven te Wichelen geveld werd. De grote toeloop bij de begra fenis waarop ook E.H.Deken De Vos van Aalst aanwezig was. getuigde van de waarde ring en de simpathie die Dom Theodoor in de ganse streek, zo de streek van de Falluintjes als van het Pajottenland, hao weten te verwerven. L.H. Geen enkele inspanning was de inrichters in jeugdhuis Kreja teveel geweest om hem in de armen te nemen en te bedanken. Hij Guide Moens, had dit hul debetoon waarschijnlijk wat soberder gewenst maar goed op de invitatie stond: «Wii willen hem zeker niet afschrijven, wij willen hem nog lang is ons mid den zien werken en aanmoedi gen in zijn nieuwe funktie als leugdsekretaris van de stad (sic) Die avond op vrijdag 24 juni werd dus een ferme boter hammen muzikale dan, want de pot kookte een sambai -zeg maar een Oostindisch gerecht Zijn ten tonele verschenen om de menige sympatiebetuigin- gen op te luisteren: Wouter Mieke en Joost, Gillian en Mar- tine, Skiffiegroep Kreja. isopo- da, Brigitte. Carole en toneel groep Lip. Zij waren niet alleen, want de Kreja-ruimten die voor de gele genheid opgefrist waren zeg maar. in orde gebrachtwa ren bij wijlen eivo om te luiste ren naar Freddy en Patrick die passend onderlijnden hoeveel het jeugdhuis we! te oanken heeft aan Guide. Later tot veel later was er dan het trio Harry Pinky om de goegemeente tot dansen te verleiden, maar dat is weer een anoer verhaal Rene De Witte Tenminste twee derden van de aanwezige leden moeten tot een dergelijke spoedbehandeiing be slissen. De «ordemotie» is daaren tegen een voorstel van allerlei aard. dat echter uitsluitend betrek king heeft op de agenda, op de volgorde van de bespreking, op de gang en de regeling van de werk zaamheden en op de orde in de raadszaal, In tegenstelling met de spoedbehandeiing van een aan de agenda toegevoegd punt welk normaliter ingelast wordt op het einde vgn de openbare of besloten zitting, kan een ordemotie te allen tijde in de loop van de zitting be- -handeld worden. ORDEVERSTORING EN RUMOER Artikel 16 wijst er de raadsleden op dat niemand mag onderbroken worden wanneer hij spreekt, be halve vooreen verwijzing naar het .reglement of voor een terugroe ping tot de orde. Als een raadslid aan wie het woord verleend werd. afdwaalt van het onderwerp, kan de voorzitter hem aanmanen zich bij de zaak te houden. Maar niet alleen het afdwalen van het on derwerp. maar ook scheldwoor den. beledigingen uitdrukkingen en persoonlijke aantijgingen zijn uit den boze. Het is de voorzitter die belast is met de handhaving van de orde. en dus ook hij, en hij alleen, die een raadslid dat rumoe rig wordt tot de orde mag terug roepen. Als de vergadering al te rumoerig wordt, kan de voorzitter, als dat rumoer olijf t aanhouden, er toe beslissen de vergadering tc schorsen of te sluiten Ook bezit de voorzitter, krachtens artikel 26. het recht om, na een voorafgaande waarschuwing, terstond iedere persoon uit het aanwezige publick uit de zaal te doen verwijderen, op voorwaarde dat hij openlijk blijk geeft van goed- of afkeuring of op enige wijze wanorde veroorzaakt. Teveas blijft het rookverbod tij dens de zitting te Aalst gehand haafd, en dit zowel voor publiek als raadsleden. STEMMING De beslissingen van de gemeente raad worden bij volstrekte meer derheid van stemming genomen, zonder rekening te houden met de onthoudingen. De raadsleden die zich onthouden, kunnen hun ont houding (zoals dit verplicht is in het parlement) motiveren. Nor maal geschiedt de stemming mon deling. behalve over voordrachten van kandidaten, benoemingen, goedkeuren van benoemingen en toepassing van elke tuchtmaatre gel. wanneer de stemming geheim is. KOMMISSIES De kommissies kunnen geldig be raadslagen wat ook het aantal aanwezige leden zijn. Vanaf nu is het tevens alle raadsleden toegela ten (eveneens zoals in het parle ment) alle kommissiezittingen bij te wonen, zo zij dat wensen. Wan neer ze echter geen deel uitmaken van de kommissie waarvan zij de zitting bijwonen, ontvangen zij geen vergoeding en hebben zij te vens geen stemrecht. PRESENTIEGELD Aan de raadsleden, met uitzonder ing van burgemeester en schepe nen. worden presentiegelden ver leend voor elke vergadering van de raad waarop zij aanwezig zijn. Er wordt slechts eenmaal per dag presentiegeld (de fameuze zitpen- ningen) uitgekeerd. En ook heeft niemand er belmang bij om kunstmatig marathonzittingen uit tc lokken daar de ekstra- vergoeding afgeschaft is! Tot daar het nieuwe reglement van inwendige orde voorde gemeente raad. Het zit zonder twijfel heel wat keuriger in elkaar dan het nieuwe politiereglement dat daar entegen op sommige plaatsen maar slordig in elkaar gegooid werd! Dirk De Pauw Een start met een bedenking. Een absoluut rekord voor de stad Aalst. Zij slaagden erin. geholpen door de om standigheden natuurlijk in een half jaar tijd vier sche penen voor onderwijs en kuituur in hun kollege te tel len. Schepen Van Den Eede in de vorige legislatuur, sche pen Jan Caudron die volksvertegenwoordiger werd schepen Willy Van Mossevelde. die het negen dagen volhield en schepen Herman Roels, die de volksge- 7ondheid ruilde voor de kuituur, er is verband tusser de twee. Het vermaarde English Chamber Orchestra, dat ter gele genheid van het Festival van Vlaanderen te gast zal zijn in onze stad. (Sint iviaartens kerk) zaï ondermeer het Eerste Vioolconcerto van W.A. Mozart en de,Vijfde Symfonie van Franz Schubert uitvoeren. Verdere specifikaties zullen bij gelegenheid in onze kolommen verschijnen Een vergissing van de Akademie voor Schone Kunsten De prijs van de stad Aalst voor bouwkunde werd op papier althans, uitgereikt aan Ben Eeckhout Nu blijkt echter dal deze prijs toegekend is aan Rudy De Donc- ker. Graag juiste informatie want ere aan wie ere toe komt. We kwamen reeds in verschillende bijdragen terug op het waardevolle monument dat in de kapel van de firma De ster hangt kapel waar een discount gevestigd is. Schepen Van Den Eede verklaarde op de perskonferentie dat hij jDersoon- 'ijk een bezoek gebracht heeft aan de zaak Er is beslist dat de stad kan beschikken over het monument wanneer zij maar wil. Over de bestemming van het waardevol stuk is nog geen beslissing gevaien, Volgens de schepen heeft men de zaken verdraaid. Het is evenmin zijn bedoeling om de zaak te laten stilleggen om een monument te verwijde ren. Binnenkort wenst de schepen opnieuw kontakt te nemen met het bednjf om de zaak nogmaals te bespreken. Reeds enkel keren werd het verkeer in de Vlaanderen- straat lam gelegd op de spitsuren, bij voorkeur 's mor gens, om betonnen balken in de nieuwbouw van de cinema Feestpaleis aan te brengen. Dit uitzonderlijk vervoer, dat in de andere steden streng gereglemen teerd is is de schuld van een volledige ontreddering van het verkeer komende van de richting Gent. Kan ook Aalst de aannemers niet verplichten dergelijke ma- noeuvers na de spitsuren uit te voeren Volgens raadslid Uyttersprot werd het onkruid op het kerk hof te Moorse! met onkruidverdelger driftig aangepakt. Zo efficient zelfs dat heel wat sierplanten rond de graven hun einde zagen. Studieprefekt Louis Borghijs van het koninklijk ate- neum werd gisteren gevierd samen met vier andere personeelsleden die allen op rust gesteld worden. De vier personen die zelf oud-leerlingen van het ateneum zijn. hebben gedurende vele jaren hun beste krachten aan de school gewijd. Volgende week hierover meer, geïliusteerd met foto's. Landbouwer Prosper D'Hauwers u't Meldert trof in de drink bak op de weide waarop twee koeien en zes kalveren grazen een fles gevuld met «black vernis» dat giftig is. De boer diende klacht in bij de rijkswacht. Gelukkig vertoonde geen enkel dier vergiftigingsverschijnselen Er is een bende dieven aan het werk te Aalst. In de Binnenstraat werd een waslijn geplunderd en in het hospitaal hebben onbekenden de kleedkamers door snuffeld en geldtassen met geid en identiteitspapieren gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Vorige week zag eer wandelaar langs de St Onolfsdijk aan de Schelde te Dendermonde een lijk drijven. Dit kon later geïdentificeerd worden ais dat van de 57 jarige Maria Hey- vaert uit de Molenstraat 66 te Baardegem de vrouw was ruim een week vermist. Roel Van de Plas

De Voorpost | 1977 | | pagina 5