STUDEREN, JAWEL, MAAR DAN? STEDELIJK ONDERWIJSINSTITUUT VRIJHEIDSTRAAT BEDRIJFSNIEUWS mul Een dop in het firma-ment DE AALSTERSE ARBEIDSMARKT OPNIEUW EEN TIJDLANG IN DE SCHADUW DE WERKLOOSHEID IN ONZE STREEK SPORT-, SPEL- EN DANSNAMIDDAG ALS EEN KIND MAAR SPELEN KAN hui: 8 -1-7-77 - De Voorpost Met de tewerkstelling hier in de streek is het zoals met het weer. De zon wil maar niet doorbreken. De schuchtere daling in het aantal werklozen die sedert januari genoteerd werd, is in mei gestuit. Niet dat we voor een fikse toename staan maar toch drukken de cijfers ons nogmaals onder de neus dat we lang niet op rozen zitten en dat we daar overigens niet te fel moeten op hopen. Het jongste maandverslag van het Ministerie van Tewerkstel ling en Arbeid en de Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening, liegt er niet om. Het aantal uitkeringsgerech tigde volledige werklozen is toegenomen met 0,10 Dat zijn weliswaar amper 8 eenhe den maar toch moet deze resul tante worden geanalizeerd. Zo blijven de werklozen met z'n 8.037 aanschuiven vóór de uit betalers. Dat zijn er dus nog al tijd 1.228 meer dan in mei '76. De vrouwen schieten opnieuw de hoofdvogel. In mei jongstle den nam hun aantal toe met49. Zowiezo betekent dit dat het aantal werkloze mannen is ge daald, en wel met 41 eenhe den. Respektievelijk zijn de to talen dus de volgende: 4.851 vrouwen en 3.186 mannen. Opnieuw merkt men dat het vooral de ouderen zijn die het moeten bekopen. Immers, de jeugdwerkloosheid daalde in mei met 129 eenheden. Hou den we rekening met de totale stijging van 8 eenheden, dan is het een koud kunstje af te lei den dat de werkloosheid onder de werknemers ouder dan 25 jaar, met 137 eenheden is toe genomen. Het is misschien in teressant om dit getal te verbij zonderen naar drie leeftijdska- tegorieën: werklozen tussen 25 en 40 jaar: plus 52; werklozen tussen 40 en 50 jaar: plus 49; werklozen tussen 50 en meerplus 36; totaal 137 Met die cijfers wordt geen re- klame gemaakt;men goochelt wel vaak met kommentaren over de jeugdwerkloosheid maar stel U voor dat U op Uw vijftigste de bons zou krijgen en zou moeten gaan stempelen De cijfers over werkloosheid moeten dus wel met de nodige omzichtigheid worden beke ken. Terug naar de jongeren. Zij zijn nu met z'n 1.982 vaste klant aan het stempellokaal. Dit is bijna 24 van de totale werk loosheid. De daling sedert april is 6,27 De mannelijke jeug dige werklozen daalden met 89 eenheden (13.09 de vrou welijke met 40 eenheden (2,90 Zo te zien geraken de jeugdi gen (de vrouwen weliswaar het minst) het gemakkelijkst aan werk. Zij zijn het die verhinde ren dat totale werkloosheid sterker zou toenemen dan nu het geval is. Vergelijken we nu in het kort de cijfers van nu met deze van de overeenstemmende maand in '76. De volledige werkloosheid ligt 18,03 of 1.228 eenheden hoger dan in mei verleden jaar. Voor de mannen is dit 236 een heden of 8 maar voor de vrouwen ruim 992 eenheden of 25,71 De totale jeugdwerk loosheid nam toe met 10,05 (176 eenheden). Er is ook een belangrijke toe name vast te stellen bij de te- werksteling van werklozen door de openbare besturen, nl. een stijging van 243 of 37,38 Volgens sommigen is dat nog onvoldoende. Inzake de gedeeltelijke werkloosheid liggen de procenten nog hoger: Bij de mannen steeg het aantal met 1.427 eenheden (81,64 en was er een toename van 4.463 (40,85 verloren ar beidsdagen. Voor de vrouwen noteren we een stijging van 1.338 (39,34 waarbij 14.178 arbeidsdagen meerver- loren gingen, het zij 54,25 In mei '76 bedraagt het aantal gedeeltèijke werklozen 7.914 eenheden (3.175 M;4.739 V). Vergeleken met april is dit een daling met 519 eenheden ofte 6,15%. Deze keer zijn 't vooral de vrouwen die hun duit in het zakje hebben gestoken: hun aantal daalde met ruim 400 eenheden. Toch verloren zij in mei 4.412 dagen (12,29 meer dan in april. De mannen verloren er 416 minder hetgeen het totaal brengt op 3.996. U weet dat dit een belangrijke in- dikator is van de ekonomische aktiviteit. René De Witte Straks komen weer een pak ionqeren met diploma od zak en een al dan niet grote dosis werklust op de arbeidsmarkt. Die afgestudeerden van straks hoeven niet noodzakelijkerwijze de doppers te zijn van morgen. Sommige studies bieden zelfs nog gunstige vooruitzichten. Zo blijkt uit een nota van het Subregionaal Tewerkstellingskomitee Aalst-Oudenaarde. De nota biedt een heleboel ta bellen betreffende de afgestu deerden van '76 die zich als werkzoekenden kwamen aan melden bij de R.V.A. en al dan niet aan werk raakten. Het komitee onderlijnt dat wan neer over gunstige studierich tingen (deze waarmee de plaatsingsmogelijkheden nog vrij groot zijn) wordt gesproken, dit relatief moet beschouwd worden, aangezien de globale situatie niet gunstig is. Toch stelt de nota dat voor de mannen de volgende studieni- veau's nog gunstig zijn: Lager Secundair Technisch Lager Secundair Universiteit. De tweede groep biedt vooral mogelijkheden voor de meka- niciens, de bankwerkers, de schrijnwerkers en de meubel makers. Wat de universitairen betreft valt op dat vooral de burgerlijk ingenieurs aan hun trekken kwamen: 66 van de werkzoekenden werden afge schreven of geplaatst. Voor de vrouwen blijken vol gende niveau's gunstig te zijn: Lager Onderwijs Lager Secundair Technisch Lager Secundair —Beroeps Lager Secundair (verkoopsters, snit en naad) Universiteit. Het zou evenwel onvoorzichtig zijn al te snel konklusies te trekken. Zo haalt de nota bvb. het geval aan van één enkele familiale hulp die zich had ingeschreven. Dat zij werd geplaatst betekent procentueel dat de plaatsings mogelijkheid 100 bedroeg. Anderzijds stippen we de rich ting «snit en naad» aan: op 78 werkzoekende meisjes werden er 50 afgeschreven of ge plaatst, hetgeen dan een 64 betekent. Dit is dus heel wat minder dan voor de familiale hulp alhoewel het cijfer veel- zeggender is. Vandaar ook onze karigheid in het vermel den van kansrijke beroepen. Immers, heel wat hangt af van de persoonlijke inzet en het doorzettingsvermogen van de werkloze. R.D.W. AALST Onder eerder matige belangstelling van het Stadsbestuur (de gratievolle Gracienne Van Nieuwenborgh was de enige van de 43-koppige gemeenteraad van Aalst die aanwezig was) fhaer onder ruime belangstelling van de ouders (van de 250 stoelen bleef geen enkele onbezet, en velen stonden daarbij dan nog recht), ging in het Onderwijsinstituut van de Vrijheidstraat», («de Kat»), verleden zaterdag een interessante sport-, spel en dansnamiaaag door. Eerst had men een tijdje, ge dwongen door het wisselvallig weder, met de stoelen het spel letje «Binnen en Buiten» ge speeld maar uiteindelijk bleek de speelplaats waar het feest zou verlopen met énig kunst en vliegwerk toch droog te ra ken en toen de namiddag goed aangevangen was kwam zelfs de zon door de wolken, echter niet voor zo heel lang. Het programma verliep in een ongedwongen simpatieke sfeer waarbij afwisselend de kleuters en de leerlingen, jon gens en meisjes, van de basis school aan bod kwamen. Af wisselend was er steeds een demonstratie van énige turnoe fening gevolgd dooreen spel of een dansje, dit dan onder lei ding van lerares Lichamelijke Opvoeding M. Dierickx geas sisteerd waar nodig door mu zieklerares Mw Van den Bergh. In de oefeningen kwamen vaak handvaardigheid en de tegen woordig zo besproken psycho-motoriek aan de beurt. De nieuwe gymwagen met de volledige turnset waarin o.a een sportraam en klimtouwen naast de rest werden verwerkt, nod veel mogelijkheden, door de leerlingen met «Schwung» gedemonstreerd. Ook het nummertje met de driewielers waarbij soms grappige effekten werden bereikt kende sukses om dan nog niet te spreken van de blikvanger van de dag, de trampolinesprongen met als slot een volledige salto. Verder waren er estafettekoer- sen in diverse uitvoeringen en ook het vokale element kwam aan bod met o.a. «Astronaut wil ik worden» waarbij aan het einde honderden ballons in een fraaie kleurenschakeringen de vrijheid kozen. Ook het lied «Spaanse les» kende een ge smaakte uitvoering zodat de namiddag als geslaagd kon worden aangezien. In afwezigheid van Burge meester en Schepenen, beiden verontschuldigd, werd dan op de moderne manier van doen, zonder naamafroeping en met allen dezelfde prijs, overge gaan tot de uitreiking der rap porten prijzen. Ook was er nog de trekking van de jaarlijkse tombola waarvoor personeelsleden en leden van het Ouderkomitee meer dan 200 mooie prijzen hadden sa mengebracht. Een mooi visueel slot was de koreografie waarbij elke leerling 'n letter droeg die samen de naam van de school vormden waarbij dan het doek met «Dankt U» viel. De rest ging dan wel voort in de «bar». L.H. Terwijl erin de cementfabrieken en de scheikundige nijver heden een lichte toename was betreffende de werkloos heid, heeft de metaaisektor het in mei vrij goed gesteld. De weliswaar schuchtere verbetering op de desbetreffende ar beidsmarkt heeft zich immers voortgezet. Men vraagt nog steeds goede geschoolde lassers, welke ook kunnen plan- lezen. De firma Somati te Erembo- degem eet mee van de taart. Momenteel breidt men zelfs uit en de tewerkstellings vermeerdering zou een vijf tal mensen ten goede ko men. (Vandaag werken er 46 be dienden en 42 arbeiders). Eén en ander is het gevolg van de steeas strenger wor dende normen die gesteld worden aan de brandbevei liging. De openbare of pu blieke instellingen zijn dus aan vernieuwing toe van hun installaties en ook de brandweerkorpsen moeten moderniseren en hun tech nische uitrusting uitbrei den. Dit schept dus gunsti ge toekomstperspektieven voor het bedrijf. In de machinebouw is de volledige werkloosheid niet veranderd. Wel diende FMC Europe te Aalst een aanzeg ging van gedeeltelijke werk loosheid voor 27 personen, in. Dit zou lopen tot halver wege juli. Ook in de voedingssektor bleef het vrij rustig. Te no teren is dat G.R.Amylum op dit ogenblik scheikundi gen vraagt. Het uitbreiden van de verscheidene labora toria (kontrole en research) schiep tien openstaande betrekkingen. Twee elektrotechnische be drijven kenden gedeeltelijke werkloosheidPioneer te Erpe en Liro te Aalst en dit, respektievelijk voor 36 en 13 personen. De textielsektor blijft het moeilijk hebben. Ook in de sektor konfektie hebben veel ondernemingen een af wachtende houding aange nomen. Zij werven niet meer aan, maar wachten tot na het verlof om te zien wat het winterseizoen brengt. De firma's die nog aanwer ven wensen enkel bekwaam personeel dat onmiddellijk in de produktie kan worden ingeschakeld. Zij wensen geen beginnelingen noch personen uit herscholing. Hoogst waarschijnlijk zijn die aanwervingen slechts tijdelijk om dringende be stellingen af te werken. Een Aalsters bedrijf loopt even wel niet gebogen onder de ze sombere feiten; het is Free Dress waar men mo menteel op volle toeren draait. T.o.v. '76 zijn er daar al 23 personen meer in dienst. In de firma Eurowas te Aalst gebeurt het omgekeerde. Daar is het aantal perso neelsleden sterk afgeno men en dit, omdat de in vestering in de wasinstalla- tie voor werkkledij niet zo best is meegevallen en men slechts een kwart van de produktiekapaciteit kan be nutten. Nog steeds in de sektor «diensten» noteren we dat de Centrale Linnen- dienst van de V.O.V. wasse rij te Erembodegem 17 vrou wen in dienst nam. On danks het ploegwerk is de aantrekkingskracht zeer groot. Tot slot, herhalen we dat de spiegelfabriek Oscar De Ne ve te Aalst haar deuren heeft gesloten op 27.5.77. Hierdoor kwamen 46 perso nen zonder werk te zitten. René De Witte Op het einde van de maand mei werden volgende aantallen gekontroleerde volledige werklozen geteld Gemeente M V T Aalst 598 834 1.432 Baardegem 17 19 36 Erembodegem 126 223 349 Gijzegem 18 36 54 Herdersem 24 37 66 Hofstade 52 101 153 Meldert 47 28 75 Moorsel 64 78 142 Nieuwerkerken 100 129 229 AALST 1.046 1.485 2.531 Lede 123 203 326 Impe 28 12 41 Smetlede 13 23 36 Wanzele 8 21 29 Oordegem 30 43 73 LEDE 202 303 505 Erpe 63 75 138 Mere 60 75 135 Aaigem 14 17 31 Bambrugge 20 22 42 Burst 23 45 68 Erondegem 13 31 44 Ottergem 6 7 13 Vlekkem 1 2 3 ERPE-MERE 200 274 474 Voor de andere pilootsteden uit het gewest Aalst, werden volgende totalen genoteerd: Denderleeuw 195 269 464 Haaltert 250 328 578 Geraardsbergen 326 544 870 Lierde 44 84 128 Ninove 462 833 1.295 Herzele 195 220 379 St.Lievens-Houtem 125 184 309 Zottegem 205 366 571 mh:, Mmig-iUlmg y,„„ StoMijk,- On,U-n,ipwrhl,,mK in IW1SJ1 fc,. Op <le 1 ermurenlaan in Erembodegem had op initiatief van de meisjesschool een spel namiddag plaats. En kinderen hoeven loei, weinig.anders dan gezellige spelletjes am erg gelukkig te -ij» /ij konden plastiek flessen omvergooien als echte kegelaars. koordspringen nas er ook lui en nog een heleboel tfflossingswedslrijden in 't klein, waar ook de onderen konden mee lachen. (SJi

De Voorpost | 1977 | | pagina 8