VAN MAIEISIE NAAR HET LAND VAN DE GLIMLACH mzs DE PRINTER TROTTERS WEER OP REIS SLOTBESCHOUWINGEN 24 - 15-7-1977 - De Voorpost In -Orchid Lodge- genoot men met volle teugen van de genoegens uit het luilekkerland. Het land van de glimlach bestaat. De Belgian Printer Trotters hebben ter plekke kunnen zien dat het in de werkelijkheid nog mooier is dan in de feeërie van de operette. In Thailand lopen immers 35 miljoen mensen rond met een eeuwige innemende glimlach die zelfs het gezicht van de kinderen een typische uitdrukking geeft als ze schreien, die het sociale, het economische, het politieke, en zeker het toeristische leven méér kleur en charme geeft. Thailand, 't vroegere Siam, is een uitzonderlijk toeristisch land dat ieder jaar steeds méér Europeanen binnen zijn grenzen ontvangt, niet alleen omwille van de heerlijke vergezichten, de eindeloos mooie landschappen, de indruk wekkende monumenten, de paradijselijke stranden en de mooie meisjes maar om de lokale vriendelijkheid, om de glimlach die in alle omstandigheden een der betoverende geheimen van het Oosten blijft. Azië doet zijn best om het wapengeweld het zwijgen op te leggen, om steeds meer toeristen aan te trekken: Thailand spant daarbij de kroon. Al dertig jaar willen sommigen daar om politieke redenen het land in vuur en vlam zetten. Behoudens enkele gevaarlijke gue- rillaplekken is het oude Siam niettemin voor de Europese reiziger een van de mooiste oases ter wereld gebleven: daar is het goed te leven. Wie de wereld heeft gezien zal makkelijk besluiten: Iaat mij werken en geld verdienen in Japan of in de USA. maar met pensioen of vakantie gaan in Thailand, een Cöte d'Azur van deze tijd, een Cöte d'Azur met het licht, de stranden, de zon en de blijheid van de oosterse oneindigheid. De Thai, een wijs humorist, is gastvrij en gulhartig. Gelijk negentig ten honderd van z'n landgenoten volgt hij" in min of meer ortodoxe mate de aloude wetten van het boedisme dat hem o.a. leert dat de weg naar de eeuwigheid beter langs bloemen- paden loopt dan langs een weg vol stekels, onkruid, stenen en vergif. De Thai weet dat de mens geroepen is om in de eeuwig heid gelukkig te zijn. maar in afwachting vindt hij het leuk zich in te spannen om voor zichzelf en de anderen, vooral voor degenen die daarvoor met vreemde devie zen betalen, zoveel mogelijk een paradijs op aarde te maken. Waarom mekaar op het gezicht slaan als er zoveel mooie meisjes zitten te wachten voor een zoen op hun rode mooie lippen? OPTIMISME De Thai was altijd innemend en optimist. Misschien daarom dat hij en zijn land in de bloedige geschiedenis van het hele Azia tisch kontinent een aparte plaats inneemt, dat hij méér geroepen is om te bemiddelen dan om te vechten, dat hij beter past in het ornaat van ambassadeur dan in het pak van de krijger. Dat blijkt trouwens - tussen de lijnen - uit het prachtige boek van Domi nique Lapierre en Larry Collins die in «Cette nuit la Liberté» vertellen hoe (in augustus dertig jaar geledende Engelesen aan hun Indische kolonie de onafhanke lijkheid gaven en dat bij die gelegenheid het land in twee ongelijke delen werd ver deeld. Een deel voor de Moslims, de Mu zelmannen, een ander (groter) deel voor de Hindoe's. Zelfs Ghandi kon niet belet ten dat fanatische vrijheidsstrijders van de Islam die gevaarlijk en volgens de meer derheid van de regeerders toen, nefaste verdelingen eisten Pakistan werd het land van de Moslims, India dat der Hindoes. Nog voor de boot de wal bereikt had, kon men de valschermspringers aan het werk De verdeling gebeurde vaak lukraak, op een grote landkaart, liep door steden, dor pen en huizen zodat mensen die van de ene geloofsbelijdenis waren naar andere stre ken moesten verhuizen. In die maand au gustus werden, namens de vrijheid, na mens de godsdienst mensen op beestach tige wijze vermoord;ze werden afgeslacht, ze werden uiteengerukt, hun lijken werden in volle treinen van de ene kant naar de andere kant van 't land gesleurd. En onder tussen gebeurde de grootste landverhui zing van de moderne tijd: meer dan twee miljoen mensen gingen op stap om, te voet, zonder bezittingen, minstens vijf tienhonderdkilometer ver te lopen naar een ander land waar ze beveiliging hoop ten tegen de vijanden van hun geloof, hun sekte, hun familie. De verdeling van de Britse kolonie in India en Pakistan is een van de bloedigste bladzijden geweest uit de hedendaagse geschiedenis: maar de we reld van het westen bleef daarbij onver schillig. Azië was nog zo ver in 1947, en er was nog geen televisie om het bloedbad van ginder tot in onze huiskamers te gooien... Wie de geschiedenis van dat ui terst boeiend tijdperk, de geschiedenis van haat en doodslag om een geloof, een be snijdenis. een huidskleur, een god, van nabij volgt zal leren dat terwijl miljoenen mensen sterven honger lijden of angstig zijn door de dolle brand van India, dat alle buurlanden onrustig maakt, het nabij Thai land verbaasd opkijkt en rustig blijft. Als men in de verhalen over dit ijselijk drama af en toe iets leest over Thailand dan is het om te vernemen dat er ambassadeurs op weg zijn, dat er onderhandeld wordt...en dat er oorden zijn waar men veilig soelaas kan vinden voor alle emoties. PATTAYA De Belgian Printer Trotters hebben bij vo rige reizen uitgebreid genoten van al het exotische, het monumentale, het betove rende dat Bangkok en omgeving bieden. Thailand is een streek die men zonder ca mera of fototoestel kan bezoeken: de beel den die men er met de ogen schiet zijn zo kleurrijk dat mén zo zijn hele verder leven ongeschonden meedraagt in zijn hart. Maar als men denkt van Bangkok alles te hebben gezien, alles te hebben gefotogra feerd, alles te hebben gegeten, geproefd of gekocht dan prezenteert Thailand u op een oceaan van hemelsblauw, in het goud in het zilver van eindeloos licht: Pattaya. Enkele jaren geleden ontdekt en veroverd door het internationaal toerisme is Pat taya, op 150 km van Bangkok, een uni cum, een mozaiek van gouden stranden met palmbomen, cocobomen en met her en der op het diepe blauw van de oceaan kleine eilanden en atols waar men vooreen korte tijd de illusie kan koesteren een stuk van de wereld, een beetje paradijs, voor zich alleen te hebben. Pattaya, mooier dan de mooiste dia's, de beste kleurenfilms, de beste propagendafolders. ligt in een baai waar nog talloze vissersdorpen zijn met een bevolking die werkt en leeft alsof er geen toeristen waren, alsof er aan hun ei gen bestaan helemaal niets was veranderd. In Pattaya is alles mogelijk: men'vindt er de meest moderne hotels, de mooiste tuinen met de meest verschillende bloe men-van het oosten, men vindt er op het «Kristallen 'strand», het witte zand dat eindeloos naar de zeeën schijnt te lopen, men vindt er de heerlijkste vruchten van het oosten en, als men een beetje takt en talent heeft, kan men niet alleen de meest diverse vissoorten smaken maar zelf met de lokale bevolking op visvangst gaan. In Pattaya en in de dorpen daar rondom vindt men ontelbare sporen van het lande lijke Thaileven, van de vissersgewoonten, van de gastvrijheid: men kan er alles ko pen, zelfs jonge vrouwen die men naar Europa kan overvliegen. Maar die zijn duurder dan de andere souvenirs en aan dat soort buitenissigheden hebben de Printer Trotters vanzelfsprekend niet meegedaan. ORCHID LODGE De Belgian Printers waren te Pattaya on dergebracht in het Orchid Lodge hotel dat Onder de schaduw van exotische bomen werd een eerste klas barbecue klaargemaakt. de grootste hoteltuin van het land heeft, alle Europese en Amerikaanse reisfacili- teiten voor de gasten klaar houdt, qua komfort en nieuwigheden op wereldni veau staat, dat tegelijker tijd in verschil lende facetten van het eigen land, het vis sersdorp, de vissershutten en de lokale ze den heeft bewaard. Daarenboven kan men in Pattaya bungalows, hutten en boten hu ren, men kan in dat wonderbare deel van Azië leven gelijk God vroeger, naar men zegt, in Frankrijk moet hebben geleefd. Elke toerist kan de lekkerste vis zelf van gen hij kan zeilen, waterskilopen, zwem men, luieren, zonnen, zoenen, vrijen, poëet zijn, wandelen, dromen in dit deel van Thailand dat, minder bekend dan Bangkok en Chiang Mai, behoort tot het «oppassen» Alleen bij het landen is het geblazen. De springvreugde slaat gemakkelijk om in valsmart. Een zalig gevoel, hoog in de lucht, net de zevende hemel. Tijdens de reis naar het paradijselijke eiland genoten de reizigers, waaronder verscheidene Dendermondenaars van het prachtige zon-en-zee-weer. mooiste wat de natuur aan zelfs veelei sende en bereisde toeristen of vakantie gangers te bieden heeft. In Pattay schrikt men voor niets terug: de klant kan er alles bekomen. Men heeft voor de Printers, op het strand, en in de tuinen, een reuzegastmaal bereid dat men bescheiden een picnic noemde maar dat de hoogste gastronomie evenaarde. Om dat te realizeren bracht men van het vasteland niet alleen tafels, stoelen, eetserviezen, heelder bakken drank en eetwaren maar zelfs een halve keukeninstallatie mee zo dat het hotel-personeel ter plaatse, onder de zon of onder de sterren, op de rand van het blauwste blauw der blauwe zeeën de lekkerste spijzen bereiden. Terwijl de Printers in een paradijselijke natuur het beste werd aangeboden wat de Franse en Oosterse keukens te bereiden hebben wer den zij ook vergast op oosterse dansen die in deze sfeer en deze eilanden nog méér tover hebben dan elders. De Belgian Printer Trotters hebben in de negen jaar dat zij op reis gaan al veel beleefd, veel gezien. Nooit waren zij zo ontroerd en begeesterd als in Pattaya. Daar krijgt men de indruk dat de hemel heel dicht nabij is. En dat al de mensen braaf, goed en vriendelijk zijn. Zelfs de Euro peanen krijgen er de innemende glimlach van Thailand. In Pattaya kan men rusten en in de vissersdorpen van rondom leren dat het geluk in de kleinste dingen ligt voor wie eenvoudig blijft. Maar de vissers van Pattaya hebben iets voor op de mensen van onze kontreien: wij hebben een hard kli maat. zij leven van bij hun geboorte in de wa rmte en de pracht van de eeuwige zon... En dan lacht men makkelijk naar het leven en de mensen. In deze enkele reportage vervolgen hebben we niet eens getracht alles te vertel len dat was totaal onmogelijk: we hebben te veel beleefd en te veel schoons ge zien. Elke tocht met de Belgian Printer Trotters is een feestbelevenis op zichzelf. Eens te meer is organisator Delrue erin gelukt een op-en-top-suksesreis uit te bouwen en het was dan spontaan dat de voorlaatste avond «Orchid Lodge» in Pat taya in volle feeststemming vertoefde en al de Printers aanweziq waren toen uit al ler naam een pracht breloque voor mevr. A. Delrue overhandigd werd terwijl bij een passende gelegenheidsspeech op de verdiensten v. de algemene leider gewezen werd. Ook aan Mevr. H. De Kimpe werd een fijn cadeau aangeboden voor al de me dehulp die haar man geboden had en voor de suksesvolle recepties die in Djakarta, Singapoor en Kuala Lumpur ingericht werden die zoveel kleur en charme aan de 9e :ocf)t,hadden bijgebracht Er?cte; was (voor bijna allen) «het begin van het einde»; de weg terug kon worden .aangevat - slechts enkele nablijvers - zouden de groep uitwuiven terwijl A. Delrue van de «Printers» op de «Gemeenschappelijke markt-travellers» overstapte. We zullen niets vertellen over het groter aantal koffers dat de vertrekcijfers was komen aanvullen vooral omdat we alles zelf mochten buitendragen in Zaventem dat in volle stakingsroes lag te rusten. En maar goed ook want onderweg hadden toch wel enkele deelnemers héél wat schrik uitgestaan ge weet nooitEn nu sparen voor volgend jaarwordt het Brazilië zo plannen we toch. Ten slotte willen we er nog even op wijzen dat «Printers» ook een groot hart hebben en al de gespaarde bagagegelden werden gestort voor de mobiele ambulance van dokter Meike Nioko'ndoy te Djakarta waarbij heel wat eerste hulp wordt verstrekt dank zij de liefdadige bijdragen vanuit ons zege-landeken ook zij die niet meekon den en die toch hun sympatie en medevoelen willen betuigen kunnen (nu nog) iets storten op Bank Brussel Lambert rekening 320-075192-15 op naam H. De Kimpe, Merksem die reeds drie maal in de gelegenheid was daadwerkelijk financiële hulp over te boeken. Dank dank dank.

De Voorpost | 1977 | | pagina 24