«1977 GULDEN SPOREN MET VLAAMS-POOLSE GROETEN» H 6 -15-7-1977 - De Voorpost Het Poolse meisjeskoor in gezelschap van de Pools ambassadeur te Brussel, werd op het Stadhuis ontvat na de voorstelling naar aanleiding van de 11 juli-viering. (SJ) enke een was i voor; lies. Voor het eigenlijk optreden wipten we even de Belfortzaal binnen en daar stonden ze dan alle vijfenveertig, gekleed in sober- romantische grijze lange jurken met pofmouwen. Onder leiding van hun dirigent Jan Wojtacha voerden ze gedurende een kwar tiertje ademhalings- en stemoefe ningen uit: -demi sol la si la re do» in alle toonhoogten en klankstcrk- ten. vulden de Belfortzaal. Die oefcnklanken alleen al lieten het beste verhopen. Op de vraag of ze op 11 juli graag naar hun land terugkeerden, antwoordden een paar meisjes: De eerste dagen is het voor ons rondkijken en aan passen geweest. Maar onze fami lie leeft in Polen. In Aalst is het fantastisch om wonen». .Pools meisjeskoor uit Katowice. (SJ) 11 Jl LI-EVOKATIE: DANS ZANG EN KLEUR In het optreden van Alkuone kon ons vooral de verfijnde kereogra- fische zin voor assymetrie en vlakbcheersing bekoren. Kostu- mes. muziek, beweeine en de ho- Er waren veel aanwezigen die de 11 juli-viering bijwoonden. (SJ) Dit jaar werd de 11 juliviering gepland aan de vooravonden \an de bewuste hoogdag zelf. De organisatoren oordeelden op zaterdag (9 juli) en zondag (10 juli) meer volk op de been te krijgen dan op de bewuste feestdag zelf. Vooral omdat voor velen de vakantieperiode nog moet beginnen. En eerlijk gezegd, de formule deed het. Zowel zaterdagavond (Grote Markt) als zondagnamiddag (Stadspark) mocht men spreken van een ruime belangstelling. Het was de bedoeling over te schakelen naar een sfeerschepping op verschillende plaatsen in de stad en omliggende. Ons kwam het voor dat, voor de eerste maal dat het nieuwe Feestkomitee dit organiseerde, er een gulden middenweg werd gevolgd. Volgende maal moet deze idee nog meer uitgewerkt kunnen worden met (we zijn er bijna zeker van) echt knappe resultaten. Toch willen we aan de bevoegde stadsdiensten vragen waarom onze mooie belforttoren niet verlicht werd. Waarom de Grote Markt niet volledig (gedurende 2 uurtjes) van auto- brommer- en juke-boxgeluiden kon gezuiverd worden. Die details konden aan het geslaagde geheel nog wat meer luister en waardering hebben toegevoegd. Een ruime vertegenwoordiging van de magistratuur had plaats genomen op de eerste rijen om deze avondevokatie bij te wonen: de Konsul van Polen, Senatoren en Volksvertegenwoordi gers, de Burgemeester, het Schepenkollege en Gemeenteraadsleden. Het viel ons echter ook op dat heel wat oppositieleden, die nochtens in verband met de 11 juli-viering hoog van de toren hadden geblazen, helemaal niet aanwezig waren. Nu ja, de afwezigen hadden ongelijk, de aanwezigen wilden, de ene meer dan de andere, buiten alle politieke gebondenheden hun Vlaams-bewustzijn tonen. Dat was en moet ook de bedoeling zijn van het hele opzet. Balonnetjes voor groot en klein. (SJ) Vorige maandag, naar aanleiding van de juli-viering had in hel stadspark een ballonwedstrijtlplaats. KERNWOORDEN In zijn inleidende begroeting for muleerde Frans Wauters, als Voorzitter van het Feestkomitee, de hoogstaande kultuurbijdrage van Alkuone en het Silezisch Meisjeskoor. Frans Wauters betoogde dat we ons niet mochten laten verleiden om naar aanleiding van vieringen zoals deze, gelegenheidsvlamin gen te worden. Immers: «Ik ben er vast van overtuigd dat we alle maal, door een waardige Vlaamse houding, bij onze dagelijkse kon takten soms meer kunnen berei ken, dan bij het nu en dan van de daken schreeuwen, dat we Vla ming zijn. i Wij zouden elke dag de moed moeten opbrengen om, ,in welke omstandigheden ook, onze eigen aard niet te verloochenen en om aan te tonen dat een Vlaming ie mand is die niet wenst behandeld te worden als een tweederangs burger. Dit zal er dan uiteindelijk kunnen toe leiden dat men verplicht is, ons in eigen hoofdstad te aanvaarden als leden van een volwaardige ge meenschap. Vlaanderen moet een gemeen schap worden met eigen struktu- ren, in een eigen gebied, opge bouwd volgens onze aard, en met een waardige plaats in het nieuwe Europa van morgen!» Burgemeester D'Haeseleer hield de gelegenheidsrede en stelde de werkelijke betekenis en draag kracht van 11 juli in vraag. «Heeft het na 675 jaar nog wel zin de Guldensporenslag te herden ken? Komt het 11 julifeest in deze tijd niet al te zeer over als voorbij ge streefde romantiek? De Guldensporenslag was niet zo zeer een strijd met een duidelijk nationalistisch karakter, maar veeleer een klassenstrijd en een verzet tegen maatschappelijke verdrukking. Nochtans waren de resultaten deze van een echte vrij heidsstrijd.» De burgemeester betoogde dat het bestaan van Vlaanderen werd ge red en de toekomst der Nederlan den gevrijwaard. De Guldenspo renslag was dus alleszins een dui delijke bevestiging van de moge lijkheid van eigen zelfstandigheid en verweer tegen buitenlandse verdrukking. Het was een oorlog van de Vlaamse Volksmacht. De 11 juliviering is echter dikwijls een gelegenheid geweest om de tegenstellingen, problemen en konflikten tussen de Nederlandse en Franse kultuurgemeenschap- pen in ons land in het licht te stel len. Op 11 juli kreeg als zodanig een betekenis die het oorspronke lijk niet had. Het verleden heeft ons inderdaad geleerd hoe moei lijk het is met twee verschillende volksgemeenschappen in België samen te leven en een bevredi- Een kultureel hoogstaand programma werd verzorgd door de Aalsterse kunstgroep Alkuone. (SJ) gende oplossing te vinden voor Brussel. Deze 11 juli-viering krijgt, vol gens de spreker, nog een andere dimensie namelijk de fusie van de gemeenten Met de fusie is een nieuw bewust zijn ontstaan: namelijk dat de be stuurders in Aalst alleszins meteen tot het besef gekomen zijn hoezeer de verschillende leefge meenschappen per se hun eigen heid moeten bewaren, aan het be stuur moeten deelnemen, het ge voel moeten hebben dat ze nog hun eigen lot in handen hebben en moeten meebouwen aan hun eigen woon- en leefgemeenschap. Alle bewoners van de deelgemeenten, moeten initiatieven kunnen ne men, voorstellen kunnen doen, in formatie kunnen aanbrengen, al ternatieven ter tafel kunnen leg gen. Voldoende voorwaarden moeten aanwezig zijn om alle be woners van de verschillende leef gemeenschappen een blijvend be sef van samenhorigheid en sociaal bewustzijn te geven. Nationaal gezien, stelde spreker het zo, dat België één groot struk- tuur moet blijven, waarvan het ge heel uiteraard veel meer is dan de som van de delen, en waarin de delen, in plaats van te streven naar gelijke en omnivalente infrastruk- turen. moeten evolueren naar hun eigenheid. De volksgemeen schappen moeten niet naast elkaar maar met elkaar leven en elkaar aanvullen door hun wezenlijke, specifieke rol te blijvcn spclen in het geheel van onze nationale ge meenschap. Want wie weet hoe veel Guldensporenslagen we sa men op internationaal diplomatiek vlak. nog zullen moeten leveren. Een zelfstandig Vlaanderen in een sterk België met universele men sen is meer dan noodzakelijk. De burgemeester beëindigde zijn toe spraak door te verklaren dat de beide optredende groepen kunste naars op een prachtige manier uitbeelden wat hij wilde zeggen. Hij dankte de toehoorders voor hun belangstelling die ze door hun aanwezigheid toonden voor ons dierbaar Vlaanderen. EINDELIJK: SANT IN EIGEN LAND Onze eigen Aalsterse Kunstgroep «ALKUONE» (Ijsvogel) is voor heel wat mensen zeker geen onbe kende meer. Officieel echter kon den weinigen deze prachtgroep. nog niet aan het werk zien. -Nie- en een prachtig-eenvoudig- suggestieve duodans «Een lied van blijdschap» (Enig!) Onder het motto: «Het kleine Vlaanderen kijkt over de gren zen». bracht Alkuone twee zeer gesmaakte uitvoeringen -Exodus» en -Snijssens. Dit laatste geïnspi reerd op het symfonisch gedicht «Finlandia» (J. Sibelius) en 't ge dicht «Snijssens» van A. Roden- bach. Twee nummers die zeer sterk tot de verbeeldingskracht van het publick spraken. In een tweede optreden groeide onze Al- kuonebewondering nog verder uit. Vooral de nummers «Mechani sche wereld» (Pink Floydmusic). de «Vlaanderen-evokatic en de «Parade» op de muziek van L. Von Beethovcns Negende Symfo nie (Vredestema) waren stuk voor stuk ckspressieve hoogtepunten om stil bij te worden. «Alle Men- schen werden Brüdep Herman Slagmulder, die de hele avond, sober maar doeltreffend, aan me kaar praatte droeg tot slot het mooie Van Wilderodc-gedicht voor: Daar is maar één land dat mijn land kan zijn». Nadien zon gen alle aanwezigen de Vlaamse Leeuw. Tweemaal traden de Poolse meis jes op. Jan Wojtacha, dirigeerde subtiel en wijdingsvol. Het koor ,zong met een verfijnde muzikali teit. Een twaaftal liederen weer klonken tussen de oude Grote Marktgevels. Liederen uit de zes tiende. zeventiende en negen tiende eeuw, een Pools volkslied en een Vlaams volkslied: «lk voer laatst over zee». Tot slot van hun eerste optreden zongen de «Poolse nachtegalen» zoals Herman Slag mulder ze noemde, het Wiegelied van Brahms. Na de pauze zongen de meisjes 2 liederen van mo derne. hedendaagse Poolse kom- ponisten. Alle liederen werden gebracht met een meesterlijk aan voelen van klanksterkte en muzi kale kleurecnvoud, geen speciaal effekt zoeken, maar een gcvoels- vollc vertolking van prachtige muziek. Het Aalstcrs applaus was het overduidelijk bewijs van waardering. Tijdens een ontvat ten stadhuize werden geluk sen en geschenken en bloei uitgedeeld en ontvangen. Een zorgde ervoor dat de Poolse d gatie de Vlaamse formulerin van dankbaarheid, waardering kulturele verbondenheid kon verstaan. De gesprekken op de kafeeter jes, na de ontvangst, ken slechts cén onderwerp: volkse voor twee uitnemende presta tijdens een geslaagde Guldens renviering. LEEUWBALONNEKES LUCHT IN MET FANFAREMUZIEK Zondagnamiddag weerklonk het Stadspark zonnige muziek specld door de Koninklijke F fare St.-Cecilia uit Meldert. SI terende wandelaars, vissers, s lende kinderen, mecneuriëi luisteraars op de parkbanken liefkozende koppeltjes in het gt genoten van dit muzikale nan daguurtje Rond half vier stuu Prins Edy vanop een stoel het ste leeuwballoncctjc de zonnelucht in. Iemand zei: vliegt naar de zee» en de Pri replikeerde: «Naar de Walen mil ge vliegen». En toen kregenj feestkomiteeleden de handen Honderden ballonnen moesL^ met gas gevuld worden. EensHJI ballon voorzien van koord en ka" en stempel konden de kleine derhanden hun ballon op \«|N naar... sturen. Een paar ballonnckes bleven in bomen vertoeven, een tijd lal™"1 windspartelden ze zichzelf wi los en vlogen hun gele kollegjv achterna. Vorig jaar keerden cj0P honderdtwintigtal kaartjes tenj661™ dit jaar zullen er... Nicm:| weet waarheen de 11 julirc deze ruimtevaarders heen v<*|Bclai de boodschap die ze meedroeawee( is maar al te goed bekel|ecr Vlaamse 11 juli-kindcren groejpenk zonnig lachend de vinders MconCl dichtbij en ver. K. De Naejjaanw Wart jsacht Hard diedi en st Vlaa mand is.sant in eigen land», zegt men. Alkuone slaagde er zaterdag avond in het hart van eenieder te veroveren. Wat deze groep pres teert en uitstraalt reikt vérder dan het plaatselijke en nationaal vlak. We schenken graag onze pluim van bewondering en waardering aan de bezielde leiders en de en- toeziaste jeugdige uitvoerders. Hopelijk doet het Aalsterse Stads bestuur nu eens vlugger beroep op een «eigen parel» om Aalst te ver tegenwoordigen. Wat Alkuone brengt is van dit gehalte dat je de groep in zeer korte tijdspanne wel eens een tweede keer aan 't werk wil zien. Onderde bezielde leiding van Oscar Van Malderen. zal deze groep in november, zijn twintig jarig bestaan vieren. Bijna dage lijks staat deze groep in de belang stelling. In de verwezenlijking van het IJzerbedevaartprogramma had Alkuone het leeuwenaandeel. Vo rige week nam Alkuone deel aan de «Brusselsche Ommeganck». Naast de dagelijkse studies krijgt deze groep 120 jongens en meis jes in totaal) een zinvolle artistieke opleiding en vormende ontspan ning onder de koreografische lei ding van Oscar Van Malderen, Gerd Holvoet en André Bultiaux, Alkuone keek reeds meerdere ma len over de grenzen en binnenkort zullen zij de Aalsterse ambassa deurs zijn in Polen. STIJLVOLLE POOLSE ZANGGROETEN Het Silezisch Meisjeskoor uit Ka towice was de buitenlandse gast op deze Guldensporenviering. Dit koor telt zowat vijfenveertig meis jes, hoofdzakelijk studerend aan het Kardinaal Szymonowski Mu- zieklyceum uit Katowice. In het kader van de Belgisch-Poolse kul turele akkoorden en met mede werking van de Vlaams.-Poolse Kulturele Vereniging is deze groep reeds sedert 26 juni in ons land op toernee. Na optredens in Brussel, Mechelen, Westende, Houthalen, Bokrijk brachten ze hun afscheidskoncert ter gelegen heid van de 11 juli-viering in Aalst. Ruim 14 dagen zijn ze te gast geweest bij Aalsterse fami- mogene expressiviteit van tiental len lichamen groeiden in de loop van het optreden uit tot een hoog staande belevenis. Alle nummers waren rijk aan de koreografische inhoud en ekspressie. alle uitvoer ders dienen gefeliciteerd. We konden ons niet van de indruk ont doen dat Hugo De Pot (Les Ballets du Quebec-Canada) met een ob- jektief kennersoog, waarderend stond toe te kijken. Uit het eerste gedeelte onthouden wc vooral om reeds eerder genoemde redenen de nummers: «Jeugdspontaneïteit»

De Voorpost | 1977 | | pagina 6