]i OVER MARCEL SI' De Voorposi - 29-7-77 - 13 :rlijk iemand. zeischap natuurlijk: «Onze In de trouwzaal van het Stadhuis te Aalst hangt nu al enkele weken een ding dat een stuk geschiedenis van de gemeentepolitiek moet illustreren: een levensecht geschilderd portret van gewezen burgervader Marcel De Bis schop, een al lang niet meer weg te cijferen figuur in de Keizerlijke Stede. Burgemeester D'haeseleer vindt het spijtig dat het doek zelfs buiten zijn weten om op een godvergeten dag zomaar door enkéle stadswerklieden aan de muur werd gehangen. Hij had dat graag met wat ceremonieel zien gebeu ren («Als opvolger wil ik hem een passende hulde brengen,» zegt hij). Nu wil hij dat graag goedmaken, in september wellicht. Wij, van onze kant, wisten nog wat anders: over enkele dagen zal Marcel De Bisschop zich op 3 augus tus mogen buigen over een verjaardagstaart met 70 kaarsen. Om hem te verrassen, volgende paternoster kommentaren van mensen die hem in di verse omstandigheden hebben leren kennen. De ene komt al wat langer aan bod dan de andere. Dat is dan erg toevallig te wijten aan de omstandigheden waarin de meningen werden prijsgegeven. Vooral het met-verlof-zijn van sommige door ons opgezochte mensen heeft voor de selektie gezorgd. oprecht: «Tijdens de zes jaar burgemeesterschap van Mar cel heeft hij door zijn figuur, zijn specifieke houdingen, zijn uitla tingen... Aalst over het ganse land uitgedragen. Vergeet niet dat hij ook in andere streken bekend is. Da's zeker, onze karnaval heeft heel wat aan hem te danken. Ik zou zelfs meer zeggen: Marcel is samen met een figuur als Kamiel Ser- gant een soort symbool van karnaval geworden.» Niet het minst waardeert Frans Marcel om zijn mens-zijn: «Marcel is een zeer gevoelig iemand. Hij weet bvb. ook zeer goed onderscheid te maken tussen wanneer er met hem «gezwansd» wordt of wanneer dat is om hem belachelijk te maken. Je moet hem niet on derschatten, weet je. Of hij een groot humorist is? Ik denk wel, op zijn manier dan. Hij is alles zins een stukje minder zelf spi ritueel maar alleszins de eerste om mee te doen.» We hadden graag mevrouw De Bisschop aan het woord gela ten. Ring, ring...hoorn af, de stem van Marcel zelf die we naar de schuurpapieren klank te horen vermoedelijk van een ongestoord middagdutje heb- Vfareel De Bis VOLKS Etienne bogaert, provincie- en jemeenteraadslid, en van '70 tot '76 gewaardeerd schepen van Financiën onder het beleid van Marcel De Bisschop, zegt iet zo: «Van Marcel De Bis schip zegt mijn echtgenote dat lij een goed hart heeft. Zes jaar eng heb ik kunnen vaststellen dat dit een rake karaktertrek was en dat hij op verschillende erreinen hiervan blijk heeft ge geven Van Marcel De Bis schop zeg ik als oud-schepen dat hij gemakkelijk was om hiede samen te werken en dat "lij zeker niet administratief langelegd was, maar dat hij wel de meest volkse burge- neester was, die Aalst gekend leeft.» hup als officier postzegels dragen dikwijls de beeltenis van de koning. Zo kunnen wij bij het plakken van de postzegel ongestraft het achterste van zijn Majesteit lik ken.» Een uitspraak van een ongezouten Aalstenaar. meent Bert Van Hoorick daarover. Maar er is meer Er is die an dere Marcel De Bisschop die Van Hoorick even goed kent: «Marcel ken ik van in de derti ger jaren. Met de jongstuden- ten en de jeugdbeweging die ik leidde en die zich links opstelde werden wij het Vlaams Huis verjaagd. Daar had ik Marcel De Bisschop leren kennen in de periode van de Frontpartij waarin ik aktief was. De Front partij was toen nog een sociale en demokratische partij die in ben beroofd. Sorry. Met wie zij u weer, vraagt de stem. Ken ik niet. Gelukkig maar, denk ik want de verrassing zou er we ieens af geweest zijn. Tijdsgebrek heeft verhinderd dat we weerbelden. Hoeda- nook, proficiat Marcel en bla zen. 70 kaarsen, wat dacht je. Rene De Witte voor De Voorpost POLITIEK ONBAATZUCHTIG Meteen maar burgemeester D'haeseleer aan het woord: «Wat ik denk van Marcel De Bisschop? Nou, ik denk dat ik vooreerst een onderscheid moet maken tussen Marcel als mens en als politikus. Ik zou zeggen dat ik hem steeds erg joviaal, eerlijk...open heb ge vonden. Echt een fantastische kerel en als hij zo direkt was is dat misschien terzelfdertijd één van zijn nadelen geweest in de politiek. Je kan niet zeggen dat Marcel De Bisschop een «ad ministratief» burgemeester is geweest. Ik denk dat hij als poli tieker zijn waar niet zo best weet te verkopen. Dat heeft met zijn eigen karakter te ma ken en misschien daarom dat hij soms door zijn partijgenoten niet altijs au sérieux wordt ge nomen. Voorbeeld is wel zijn laatste tussenkomst op de ge meenteraad. (nvdr. de burge- r meeste heeft toen een paar raadsleden op hun plaats ge zet) Nu, waarom lachen? Weet je, Marcel De Bisschop is ie mand die jou niet zal verrassen. Zo was hij mij reeds vóór de gemeenteraad komen praten over zijn voorstel om een foto museum op te richten. Hij is zo: ij doet het gemeend en in het algemeen belang. Hij zal daar nooit persoonlijk politiek profijt trachten uit te halen. Hij kan bvb. zonder inspanning, heel spontaan en openhartig een andersdenkende begroeten. Dat hebben we vaak gezien bij onze PVV-manifestates. Als hij ons even kwam opzoe ken om ons proficiat te wensen, dan voelde je zo dat het echt was, a-politiek bedoeld. Echt Aalst haar wortels had in het Daensisme en de Vlaamse frontsoldatenbeweging van 14-18 en die trouwens in 1932 samen met de socialisten een bestuursmeerderheid had ge vormd. Marcel is een 8-tal jaren ouden dan ik. Door het leef tijdsverschil en ook door onze verschillende horizont, heb ik minder herinneringen aan hem uit deze periode dan uit de na oorlogse jaren. Indien ik een konstante in zijn leven kan bepalen dan zou ik deze als volgt aanduiden: een overtuigde Vlaamsge zindheid zonder enig ver krampt fanatisme en zonder oogkleppen; een algemeen menselijke inslag en een kulturele bagage die hem toelaat vele waarden buiten de eigen omgeving en het eigen volk te appreciëren; een sociale bewogenheid en maatschappijvisie die hem in zijn eigen politiek midden tot een zekere vereenzaming heeft geleid; een autentiek Aalstenaar die het non-konformisme, de geest van de opstandigheid van de 19e eeuw en van de dertiger jaren koppelt aan onze Aalsters zin voor relativering, humor en het karnavaleske.» PUBLIC-RELATION Keizer Karnaval Kamiel Ser- gant weet met zijn lofbetuigin- gen geen weg als we hem vra gen naar zijn ervaringen met Marcel De Bisschop. Niet al leen op kamaval-gebied heeft hij De Bisschop leren kennen. Vaak samen op de baan - on langs nog naar het majoretten- festival te Knokke - hebben ze over alles en nog waf zitten pra ten. Kamiel: «Hij is alleszins zeer kompetent. Op alle vlak ken zelfs: het is een groot men senkenner, hij heeft een fantas tisch geheugen, geschiedenis kent voor hem geen geheimen, als apoteker weet hij je allerlei dingen te vertellen die je nooit zou verwacht, enz. Een all round man. Ik begrijp niet goed waarom velen hem verwijten dat hij niet goed snik is. Waar schijnlijk kennen ze hem niet zoals hij echt is want waarlijk, hij is een grote meneer en wat ik er zeker wil aan toevoegen: onbaatzuchtig. Het is niet waar dat hij bepaalde dingen i.v.m. karnaval deed uit elektoraal be lang. Neen, een politieker in de echte zin van het woord is hij volgens mij niet geweest.» «Wat ik denk van Marcel de karnavalist. Ja, de beste kar- navalambassadeur die Aalst kon dromen. Als public- relationman is zijn inbreng bijna niet te schatten. Vooral dan als burgemeester omdat hij men sen kon bereiken die wij niet konden opzoeken. Bij de Koning, bij Gaston Eys- kens .och jong, bij zovelen wist hij interesse te wekken uit een onverpoosde inzet voor die dingen. Ik zou er een boek kun nen over schrijven.» SYMBOOL VAN KARNAVAL Frans Wauters, voorzitter van het feestkomitee en één der sleutelfiguren in ons kamaval- gebeuren, kent Marcel De Bis schop al van het einde der vijf tiger jaren. Meer bepaald als medelid van het toenmalig zgn. Feestbestuur. Marcel maakte daar voor het eerst deel uit om later opgevolgd te worden door Marcel Van Herreweghe. Frans herinnert zich uit die tijd dat Marcel in het beginnen bij hem niet als een zo n sterke fi guur overkwam: «Ik vond hem niet slecht hoor, maar hij kwam toch niet over zoals later het geval was. Bij mij was dat zo dat ik hem altijd positiever heb leren kennen naarmate ik hem langer kende. Vooral dan als karnavalist in hart en ziel.» Frans Wauters heeft mede door zijn karikaturen bijgedra gen tot de populariteit van Mar cel De Bisschop. De ode was VOLBLOED AALSTENAAR Volksvertegenwoordiger Mare Galle weet met weinig trekken een raak portret te maken van Marcel De Bisschop: «Een olijk man, een volbloed Aalstenaar, een sociaal geëngageerd man, die jammer genoeg burge meester is geworden met een koalitie zonder medewerking van de socialisten. Ik ben altijd blij als ik hem ontmoet. En ik weet dat zulks ook het geval met hem is!» NIET TE VATTEN Herman Daeleman vindt het moeilijk om over de persoon Marcel De Bisschop iets te zeggen: «Weet je, ofwel is hij een genie, ofwel is hij een kar navalist. Er zijn twee mogelijk heden. Misschien is hij wel een geniaal karnavalist.» Herman citeert graag zijn vriend Hector Rombaut, arron- dissementskommissaris te Mechelen: elke stad heeft de burgemeester die zij verdient! Waarop Daeleman: «Aalst is een karnavalstad, bijgevolg... Nu, als burgemeester was hij niet die ijzeren administratieve hand, maar binnen 50 jaar zal Aalst nog spreken over burge meester De Bisschop. Samen met zijn antipode baron Moyer- soen.» Het zou Daeleman niet zijn of hij zorgde nog voor een verge lijking tussen de twee: «Schrijf dat maar: Woeste Priester Daens.» VLAMING Bert Van Hoorick, hoort het Marcel De Bisschop nog altijd zeggen bij het einde van zijn openingswoord in een postze geltentoonstelling - tot grote Jirn ll.Wiiiil,hosiiii,mlAkU,Sr>u(;,iii. .V,III,II,M, I)e Leeuw I), anderen zi/n apotekers Serganten. Joris De Leeuw w erd veroordeeld door de krijgsraad op 6 mei IVM) wegens de weigering hevelen in hei I rans ,v« v, i en te gehoorzamen. De reden was dal hij zi ltiel veruond. Dit gaf aanleiding ,ot zware ineidenten m de Kamers interpellatie van Kamiel llnysmans. Joris De /.eeuw w erd vrijgelaten en oi crgcplaatst naar hel medisch korps en gestuurd naar \I.H Akker- gent waar deze h>ia nenomen werd. Tijdens de laatste gemeenteraadszitting van klein-Aalst hield burgemeester De Bisschop een toespraak (JM) Iv.'2 laatste jaar apoteker RUG. Marcel De Bisschop op hel feestmaal ter van zijn vijfentwintigjarig huwelijksjubileum.

De Voorpost | 1977 | | pagina 13