«ANDY CAP S» OF KUNSTENAARS STEUNEN GEHANDIKAPTENPROJEKT EN MAAR SLUIKSTORTEN ACHTER DE KEIZERSHALLEN INITIATIEF VAN NCMV MET ZON BELOOND EN SUKSES GEVAAR VALLENDE STENEN STEEDS GROTER 14 - 29-7-77 - De Voorpost HANDELSBEURS TE MELDERT BIJNA EEN JAAR ««VOORLOPIG». Half oktober vorig jaar ram de een auto de reling van deze brug over een afstand van zowat een kleine twintig meter. Men heeft toen een voorlopige nadar-afsluiting geplaatst in afwachting dat de reling - die volledig ver dwenen is over deze lengte kon vervangen worden. Na bijna een jaar is deze oplossing, die er in feite geen is, nog altijd even voorlopig. Het spreekt van zelf dat deze nadar-afslui ting lang niet zo stabiel is als een vaste reling, met de gevaren die daaraan ver bonden zijn. VALLEND GESTEENTE Direkter gevaar dreigt ech ter voor de voetgangers in de Ijzerenwegstraat onder hei viadukt, een straat die vlak naast de spoorweg loopt. Op de rand van de gehavende brug hangen namelijk stukken been en beton als zwaarden van Damocles boven de hoof den van de vele voorbijgan gers die deze straat dage lijks gebruiken. De treinen die onder de brug doorden deren, en de auto's die er over daveren, brengen tril- Kunstenaars worden nogal dikwijls aangezocht om sociale initiatieven te ondersteunen. Dat willen ze in de meeste geval len ook graag doen. En vooral wanneer het gaat om steunver lening aan een vredevoelend projekt als dat van ««Schoonder- hage». Maar het past wel even te beklemtonen dat in derge lijke omstandigheden de blikken van de organisatoren steeds op kunstenaars terugvallen. Maar kom. Het «projekt schoonderhage», zoals het door de initiatiefnemers wordt genoemd, heeft tot doel de op richting van een tehuis voor ernstig mentaal gehandikapten (volwassenen) te Sint Lievens Esse. Volgens de wet kan men na 21 jaar niet meer op de school terecht. Voorde licht en matig gehandikapten kan dit probleem ondervangen wor den door opname in het be roepsleven. Voor de zwaar ge handikapten is eigenlijk niets voorzien. Ofwel gaan zij terug naar de ouders, ofwel worden ze in een psychische instelling opgenomen. Een probleem dat in onze maatschappij om een betere oplossing vraagt. Met het doel een dagverblijf voor ernstig mentaal gehandikapten op te richten kocht het be- schermkomitee gehecht aan het Rijksinstituut voor Buiten gewoon Technisch Onderwijs te Aalst, een oude hoeve te St. Lievens esse. Dit dagverblijf wil in de toekomst de mogelijkheid bieden om de ernstig mentaal gehandikapten te huisvesten na het schoolse leven tot 21 jaar. In een eerste fase zouden 15 tot 20 personen daar kun nen leven en aangepast werk verrichten. Later is een uitbrei ding voorzien tot 45 personen. De uitwerking ervan is reeds enkele tijd aan de gang Ook hier wordt doorlopend beroep gedaan op vrijwilligers voor week-end en avondwerk. Niettegenstaande dit kost de gehele onderneming geld. En juist hierom is het te doen. Het beschermkomitee geanimeerd door Fons Schoreel, heeft drin gend meer geld nodig. En toen kwam de idee bij deze mensen op om een kunsttentoonstelling te organiseren met verkoop van kunstwerken De volgende norm werd uitgewerkt: kunste naars staan een werk af dat zelfs bij niet verkoop eigendom blijft van de vzw. Beschermko mitee. Het kunstwerk wordt niet onder de door kunstenaars vastgestelde prijs verkocht Wel zullen de kunstenaars zelf een richtprijs bepalen. Een organisatie-werkgroep die het steun-projekt moet uitwerken werd bijeen geroepen Na en kele vergaderingen heeft het opzet enige organisatorische vorm aangenomen. Met de stad Aalst werd een overeen komst bereikt om de tentoon stelling te organiseren in het Oud-Hospitaal van 18 novem ber tot 2 december. De publika- tie van een katalogus werd als primordiaal ervaren in funktie van een wederdienst. Op deze manier hebben de kunstenaars-deelnemers er ook wat aan. Deze katalogus zal worden opgevat als een soort overzicht. Er zal een su- miere biografie, een foto van een werk van elk der deelne mende kunstenaars in opge nomen zijn. Teksten welke het geheel moeten bundelen wor den geschreven door Prof. Frans Vyncke, Jo Verbrugghen en Roger D'Hondt. De tijdens de tentoonstelling niet verkochte werken zullen een paar maanden later in openbare bijeenkomst worden geveild, een idee welke mede werker notaris Jo Verbrugghen voor zijn rekening heeft geno men. Het geheel zal worden voorgesteld om de benaming «Andy Cap S». Allerlei andere ideeén omtrent deze organisa tie vragen nog om uitwerking. Ondermeer een Erekomitee waarvoor vooral de service- klubs, bankinstellingen en fir ma's worden aangesproken. Ongeveer negentig met Aalst enigzins vertrouwde kunste naars worden tot de manifesta tie uitgenodigd. De organisato ren rekenen op een uitgebreide deelname van de kunstenaars uit de streek zodat het initiatief niet alleen als een ogenblik van liefdadigheid overkomt maar ook een artistieke waarde meekrijgt. Kunstenaars welke nog geen uitnodiging tot me dewerking hebben ontvangen, maar zich achter dit initiatief wil len scharen kunnen dit uiter aard nog steeds doen. Men kan in kontakt treden met G. Meert. Molendreef 57 te Aalst of tele foneren naar nr. 21.89.59. Een aantal werkende leden heeft zich ondertussen naarstig aan het werk gezet om de idee van «Andy Cap S» gestalte te ge ven. Onder hen Mia De Block, Jan De Nijs, Willy De Turck. Schepen voor kuituur Herman Roels (die zichzelf tot werkend lid heeft bevorderd), Frans Van Geert, en tal van anderen. Een eerste entoesiaste reaktie heeft kunstenaar Felix De Boeck laten horen. Hij schenkt een werk ter waarde van zo'n 50.000 frank. Het geheel zal uiteindelijk een sumier overzicht tonen van wat in onze streek leeft aan kunste naars of met dewelke onze mensen vertrouwd zijn. De ko- miteeleden zijn zich ervan be wust dat een tematisch uitge bouwde tentoonstelling hier niet mogelijk is. Maar ook voor hen gaat het er om dat men zich inzet om een en ander te hel pen waarmaken. R.D. Dat de grootste feestzaal van Aalst, de keizershallen. nu niet precies de meest estetische is van ons gebouwenpatrimonium zal zowat iedereen weten. Vooral de met grove kiezel bezaaide parking onmiddellijk achter de hallen is bij slecht weder voor velen een aanleiding om heel wat j schietgebedjes zonder aflaat te prevelen. De oneffen bodem met zijn vele verzakkingen wordt dan een ware modderpoel. Erger is het momenteel echter gesteld met de voorziene groenzone. Het waterbekken waarnaast een paar rustbanken waren opgesteld en waar wandelaars bij zonnig weder even konden verpozen in de nabijheid van het water is herschapen in een echte mestvaalt. De rustbanken zijn verrot en zoek tussen de hoge netels. Op andere plaatsen, tussen het gras dat bijna een meter hoog staat, liggen plastiekzakken met afval of werden vuilnisbakken geledigd, j Achter een van de muurtjes van de inrijpoort staat een wrak van wat eens een rode volkswagen is geweest. Wat verderop, naast de poort van wat wij kennen als zijnde de 'bierhal' staat een ander rood wrak. een overblijfsel van onze karnaval 1977. Alles te samen, want er liggen her en der nog j hopen puin van de huidige verbouwingen, biedt de parking van de Keizershallen maar een verwilderde, en alleszins een onaangename aanblik. Voordat de werken aan de nabijgelegen j school begonnen werd een verlaten hoek van de parking gebruikt als stortplaats. De mensen die overtollig vuil hadden brachten het 's morgens mee naar de parking en deponeerden het daar bij j de hoop. Op geregelde tijdstippen werd deze vuilnis dan door de stad weggehaald. Het was destijds eveneens weinig estetisch. maar in alle geval beter als nu. Dit open stort was vooral op warme dagen hinderlijk. Een andere oplossing die reeds van toepassing is in bepaalde grote steden, is dat er door de stad op grote parkings vuilnisbakken van ruime afmetingen of kontaincrs worden geplaatst. Deze kunnen dichtgedaan worden, zijn «estetischer» en minder storend gedurende warme dagen. Bepaalde steden plaatsen eveneens kontainers bij grote flatgebouwen. Zo onder andere een kontainer met twee vakken: papier en glas. In deze kontainer kunnen de bewoners van de omliggende flats hun oud papier en lege flessen kwijt. Wekelijks wordt de kontainer geledigd door de stadsdiensten en met de opbrengst van de verkochte inhouden worden aktiviteiten van ouden van dagen en jeugdbewegingen gedeeltelijk gesubsidieerd. Misschien een idee voor ons stadsbestuur. JS In \leldert ging vorig lang weekeinde de tweejaarlijkse handels beurs door in de gemeentelijke jongensschool. Inrichter was de plaatselijke afdeling van het NCMV, die hiermee heel wat volk naar de gemeenteschool lokte. Voorzitter Raoul Beek en sekreta- ris Vermoesen vertelden ons één en ander omtrent deze handels beurs. OM DE TWEE JAAR Oorspronkelijk, dat was in 1957, dacht men de plaatselijke hande laars om de vier jaar samen te brengen. Er kwam intussen een nieuw bestuur en een nieuwe start. Het initiatief zou zich om de twee jaar herhalen zodat men nu aan de vierde uitgave toe was. Voor twee jaar waren de handelaars zo entoe- siast over het behaalde sukses. dat er al stemmen opgingen om de beurs elk jaar te laten doorgaan, wat het bestuur toch een beetje te veel vond voor Meldert. PLAATSELIJK Het was de bedoeling van het Meldertse NCMV de eigen hande laars te steunen. Bijgevolg waren het allemaal Meldertse midden standers die de gemeenteschool een stand hadden opgetimmerd, een paar uitzonderingen niet te na gesproken, (artikelen die in Mel dert zelf niet koerant zijn). De be zoekers evenwel waren van verder uit de omstreken gekomen. Naar men ons zei bevond zich onder hen een groot percentage effektieve kopers. Er was in de omgeving ook rondrijdende reklame ge voerd: .COMMERCE- EN ONT SPANNING SAMEN De stands waren doorheen de schoollokalen opgericht. Er was een grote variëteit in de uitgestalde artikelen merkbaar, uiteraard re kening gehouden met het feit dat Meldert nu ook geen grootstad is. Het was enerzijds een handels beurs -op schaal - en anderzijds de samenvoeging van de ganse Mel dertse handel in een overzichtelijk geheel. Op de sjjeelplaatsen had den twee garagisten enige van hun nieuwste voertuigen te kijk gezet. Binnenin ging het van wijn tot tex tiel, meubelen en wasmachines. Een plaatselijk financieringskan- toor hield - tombola» met de iden titeitskaartennummers van de be zoekers. Dit in het kader van een tombola die door de inrichters werd gehouden, naar we verna men. Verkopen gaat beter in een vrien delijke sfeer. Die kan gemakkelijk geschapen worden. Zoals dat op een handelsbeurs meer gebeurt, is er (om die reden) altijd wel ergens een bier-, een wijn- en een eethok ingewerkt. Ook hier. Gezien het naar vocht snakkend weer had men de genoegens op deze plaat sen zo kouwelijk mogelijk gehou den. ook in het restaurant. Er was veel volk (en de inrichters waren tevreden). Niet iedereen is dus naar de kust of ze nu de Noordzee of de Brava noemt getogen. Ook hier scheen de zon trouwens morsig over dit feestelijk handelsgcbeuren in een sfeer die vriendelijk was en ergens dicht bij schoolfeest of Vlaamse Kermis lag. Dat deed de omgeving dan. Maar zij niet alleen. Als je Meldert binncnhobbelt over die hier en daar nog kasseien, en de (bijna) ongeschonden landelijkheid van deze schilderachtige falluintjes opsnuift (tegelijk ook hart en lon gen voor Aalst), dan besef je dui delijk dat de fusiegemeenten hun reden van bestaan moeten behou den. We zouden zelfs zeggen: ze zijn Aalst, maar dan ook op de tweede plaats. Dit is een beden king die we ons maakten toen we deze handelsbeurs bezochten. Aalst moet niet aan deze gemeen ten gaan peuteren. De stad moet daar laten gebeuren wat er ge beurde. Mag wel helpen. Dit is dan trouwens nog in haar eigen belang. Ook Schepen Demaght. die we daar ontmoetten, vond dat de ei genheid van de fusiegemeenten niet mag stuk gemaakt worden. Zij wees ons ook op de verschei denheid van de hier tentoonge stelde artikelen, over de geslaagde opstelling, de aangename sfeer en de vriendschappelijke mentaliteit in deze handelsbeurs die tot doel had de plaatselijke middenstand te stimuleren, waarover ze zich trouwens entoesiast toonde. In de zelfde zin sprak ook raadslid Lambert Van De Sijpe zich uit over deze beurs. Ook hij toonde zich bijzonder positief. Een sluikstorten maar... Wie herinnert zich nog het waterbekken? (js) Wilfricd Lissens. tjfegfr&S Verscholen rustbanken en oude autowrakken tussen hopen puin. (js) Handelsbeurs ie Melden, ingericht door het NCMV in samenwerking met het stadsbestuur. (SJ) Wie in erembodegem de brug over de spoorweg overwandelt, ergert zich sinds oktober vorig jaar nog immer over het bijna éénjarige gevaar dat de voetgangers in de Ijzeren wegstraat eronder bedreigt. vinden we toch een bijzon der magere troost. Ofwel gebruikt men lingen voort die ervoor zor gen dat de stenen langzaam het ogenblik van neerstor ten naderen. GEVAAR GEKEND Bij de NMBS kent men dit gevaar. Het blijkt dat men al een aannemer heeft aan gesteld voor de herstel lingswerken. Deze zou ech ter nog op zoek zijn naar de zelfde stenen die oorspron kelijk werden gebruikt. Dit andere ste nen, zodat tenminste het gevaar van vallende stenen geweken is. De brug is ei gendom van de NMBS. Het is dus een kwestie die nu eens niet op de rug van de fusie van gemeenten moet geschoven worden. Intus sen is nog altijd niet gewe ien wanneer met de herstel ling van de viadukt zal be gonnen worden. Voor de mensen die dagelijks deze straat gebruiken, zijn dit al leszins geen hoopgevende geluiden. De onrust en het ongenoegen groeien in dit buurischap. Men verwacht zelfs dat ereersi een onge luk zal moeten gebeuren vóór men met de werken zal beginnen. W.L.

De Voorpost | 1977 | | pagina 14