AN LEOPOLD NAAR BOUDEWIJN: NKELE TANKS VERSCHIL ItfIJK IS BANG VOOR GEUR EN LAWAAI ITUURT DIERENVRIENDEN LAAN UIT ~~EVE BELGIE ALOIS VAN DEN BOSSCHE NIEUWE STUDIEPREFEKT ATENEUM De Voorpost - 29-7-77 - 3 NAA DAMMEN in de Veirpost azoei al 't ien en 't ander hemmen kenne leizen oever die toeiveressen, die frammesjongs, die zwèrte katten en wa weit ek allemool nog, wil ek dor van moyne kantoeik nog iensj eh schepken opdoeng van min of mier 't zeld'alloei. Dor zeilen vanoyges veil leizers zèn die dad allemol al zelle weiten wa da 'k hier gon vertellen, mor dor zeilen der toch nog ander zèn die zelle zeggen: allei toe, es da woor Ze, door hooi 'k nog ni van ghoeird As 't er iveranst ne kleinen of 'n klein was die per malheir nen tand ooitbeit op nen èrten appel of op eh stik noega of azoei iet, awei tèn moste ze zing da ze dénnen tand, da was tèn van ting neigen eh melktanjeken, iveranst ondertabbelét van 'n venster ginke steiken. Direkt in de voeg of as da nie 'n gink, tissen de stienen onder die veinster. En tén mochte zeikes zèn da ze heer door in dad hoois binsjt 't joor eh klein kindj kochten. Woor of ni woor Ge kee 't alleszjins toch mor ne kier probeiren, mor den iesten den besten da 'k op mennen hof onder 'n venster zing ston froesjelenden dienen 'n zal der ni wel van zèn zee, da zeg ek ajjer. Allei ség, op moynen averdom... As 't er imand on't toafel 't zaatpotjen of 't zatvatjen omge- smeiten heid, moeje zing dagge zu rap meigelèk da zaat dor verom inschept en dat er zu min meigelèl vqn verloere goot. Allien moeje der 's woyles vér zèrgen dagge eh ghiel klein snèfken meh ah rechterhand oevr a linkerschaver roiedj, want anders kommen der kwéddelen van. 'k Hem dad oeik iene kier geprobeird, mor de kweddelen kwampen rapper as da 'k op hooi. «Allei troeten, zou mèn vraa, wa roedje goy hier na zaat in de vloer... Ge 'n wedj gè zeikes ni dat da plèkken mokt En domei: oever da spel meh da zaat "n ben ek toch zu ghiel zeiker ni; dad es allicht nog iet ooit de ghielen aan toyd, as ze nog gin vloeren 'n hooin... Dagge ni meidt onder 'n lier loeipen die teigen ne geivel stoot, da wedj na toch allemaan hein. Want door ejje mier okkozje dat er malheiren van kommen. In 't eirgste geval kaan der dor iveranst iet op anne kop vallen, ge kendj door 'n drisj van 't ien of 't ander in annen nek of op a nief kostim kroygen, of ge kendj oeik meh a fassade teigen iet teige loeipen, pier van nor omhoeig te zing of dat er niet nor beneen 'n komt. Mor ja, as ge moedj van den boygank goon vér ni ondr die lier te moete stappen, kaan dad al eiven eirg zèn, naa meh aal dénnen trafik. Ze royn a nog rapper de bienen van onder a gat as dagge 't op hedj. En wa moeje tèn doeng vér goed te zèn Moeielèk hein. En 'n zeg vanzelevenni. naa hem 't ek ne kier goed of naa hem ek ne kier sjans. Allei, azu oever iet stoefen. Want tèn moeje zing dagge zu rap meigelèk iet van haat ba d'hand hedj en door rap op afkloppen, want andersJaja, anders kennen der klodden va kommen. Mor oeik dadde werd moeielèk, naa dat er teigewoerdeg zu veil in plastik gemokt werd. Attoyd zing dat er iveranst iet in 't haat in de birte es, dad es 't maneken. En kwestje van dad afkloppen, dad es geloeif es nog iet ooit den toyd van de fransge revoliesje. Tèn hooin ze dor oeik azoei 'n hate masjing, ze noemden dat de «galleting», mor door klopten ze ewad andrs meh af As ge on 't toafel zitj, weiraal, ledj tèn surtoe goed op dat er gien messen gekrooist liggen, want da bringt riezje of blessieren mei. Rappekes vanoeverien doeng. omthavet hein En wa dagge moedj doeng as ge per malheir ne spiegel gebroeken hedj, dad 'n weit ek ni zee, want dad es eh vried geval. Zeive joor ongelik es da jong, dad es toch straf hein. Kaan 't missen dat de spiegelfabrieken gi weirk niemier 'n hemmen, as allemaan zu goed oppaest ver der toch ginienen te breiken Ne spiegel es lanst den andere kant oeik nog 'n danzjereis geval zee. Ge meigt dor wel in zing vér a hoor te kammen (as g'er nog hedj) of ver a te scheren, mor ge meigd dor ni standvastig gon in lonken ver ba a oygen zichzelven te zeggen: 'k 'n ben ekik toch nog zoei mis ni hein.» Want tèn riskeirde dat er 'n doeivelken komt op a schavrs zitten. En al 'n ben ek na toch zekke nen broekschoyter ni, 'k hen toch liever'n doeivelinneken op menne schoeit as nen doeivel op mèn schavers. As ge on imand ne kadoe geift vér 't ien of 't ander fiest, ne verhoordag of azoei iet, ledj goed op dagge noeit of noeit niet 'n geift da kaan steiken of snoyn. Want da snadj de vrindjschap af Mor allei, door es 'n remeide veir. Den doynen die da ge- kreigen heid, moet zing dat 'n a zu rap meigelèk iet verom geifd. En wedje wa 't Klansjte geldstik dat ba hem heid, al was 't mor 'n halfen. Mor ja, wie heid er naa nog halfkes 't Noste weik kroygde nog azoei eh poesjeken boygeloeif van DOLF 1831 - nieuw waren, waren voor de gewone burger heel erg ondoorzichtig. Het gezag de Staat, wie is dat Stel de vraag zelfs nu en u zal zeker vaststellen dat de maatschap- entegen aan dierenasiel Sint Hubertus door een ander be stuur wel toelating werd gege ven terwijl de afstand daar am per tien meter is. Frangois De Backer meent dat er politieke macht mee ge moeid is bij de weigering en mevrouw Cammaert bevestigt dat de heer Gu ns niet onbrutaal de mensen thuis was komen bezoeken om te zeggen dat niets zou baten om zijn besluit te veranderen: «Hij zei dat we bij zoveel politiekers mochten gaan als we wilden, dat er toch niets zou veranderen.» We laten de voorzitter aan het woord: «Nu het antwoord van het schepenkollege bekend is, is het natuurlijk nog overbodig verdere akties te ondernemen, te meer daar wij weten dat de heer Guns vroeger vóór hij de burgemeestersjerp omgorde, deel uitmaakte van een minis terieel departement. Elk heeft zijn vrienden. We betreuren toch de manier waarop. De burgemeester permiteerde zich zonder toelating samen met twee rijkswachters de toe gang tot de woonst van familie Cammaert om er met onvrien delijke woorden de mensen te vertellen dat HIJ, en HIJ alleen meester is in ZIJN gemeente. En dan. waarom kwam de veldwachter ons vertellen dat hij voor ons asiel is terwijl hijzelf zijn hond verkocht aan de le verancier van een vivisektiela- boratorium. Omdat ik hem daar attent op maakte lapte hij mij bijna een proces en dat, laatste in een prive-eigendom.» Fran gois De Backer kan met dat voorval lachen, maar hij keert nu al de hielen naar Kortenbos. Op zoek naar wat anders. En met hem. andere (die renvrienden.. René De Witte De aanvraag tot mutatie van en dixir Alois Van den Bossche om \an Dendermonde naar Aalst overgeheveld te worden is vrijdag in het ministerie beslecht Zo werd ons kort nadien otticicus bekendgemaakt. Door de/e beslissing \olgt Alois Van den Bos sche Louis Borghijs op als studieprelekt van het Koninklijk Atencuin te Aalst Hel instituut is Alois Van den Bossche niet vreemd Zeven jaar liep hij er de school om later als leraar wiskunde zes jaar lang - van '56 tol *62 - in de hogere cuklus te onderrichten. In l%2 werd Alois Van den Bossche benoemd tot dire kleur van de RITO aan de Brusselsestraat te Dendermonde Alois Van den Bossche is ook bekend als BSP-prov incieraadslid en als voorzitter van de beheerraad v an de intercommunale Land van Aalst. Over deze Herdersemse groot-Aalstenaar leest U eer- kort een uitaebreid interv iew in onze bladzijden. (RDW - Archieffoto) .„.den donderdag was het dan zo ver. Alweer een jaartje langer geleden sedert prins jpold van Sachsen-Coburg-Gotha die van het Nationaal Kongres de Belgische troon had tregen op 21 juli 1831 zijn intrede deed te Brussel en er de grondwettelijke eed aflegde. Ook alst was men dat niet vergeten en als er niet gevierd werd, dan heeft het troosteloos weertje t voor zijn rekening te nemen. K^Hekelgem komt geen dierenasiel. Zo verklaarde de Dierenbescherming van Aalst vzw bij 527jonde van voorzitter Frangois De Backer tijdens een perskonferentie verleden week. 4 ilelke appreciatie het doei en 3rerk van de dierenvereniging 3»k moge weggelegd zijn, één 40hg staat vast. De VZW heeft 67p wind niet in de zeilen. Ron- 4Sfit: de leden hebben pech. Zij I ie al een tweetal jaren het pro- 3 kt naar realisatiekansen stu- ïn met een driemaandelijks ischrift en meer nog. met hun snsten om verdwaalde katten honden op te vangen en !78poral tijdens de 179 ikantiemaanden- tijdelijk die- in onderdak te verlenen of bij irtikulieren te plaatsen tijdens afweigheid van hun bazen, igen de jongste weken een Jopgevend plan verwateren. irgemeesterL. Guns van He- Jlgem had voor de Aalste- larsgeen vergunning over. Er met petities gegoocheld, de jkswacht vond het onnodig et twee combi's één enkele lief te moeten komen afge- ïn. enz. Kortom, gebeurtenis- in die de initiatiefnemers in it verkeerde keelgat zijn ge- hoven De familie Cammaert ierenvnenden, dat zie je zo in het gestoei van de vijf hon- in die op de binnenkoer de isten verwelkomen) die spe- aal met het oog op een latere tbouw van een asiel (de grote oom van mevrouw) de hoeve ortenbos, I gehuurd had. is er et hart van ingedrukt. Ont- xjcheld over de pesterijken ïan die mensen nu verhuizen, enzij natuurlijk de zaak on- irwachte wendingen neemt, aar daar hoopt niemand meer NOOD AAN DIERENHER- BERG De opening van het asiel was voorzien voor 1 juli jl. Dit schre ven we reeds in een voor gaande editie. Misschien wel voorbarig van de initiatiefne mers om een datum te plakken op hun werk maar goed, van één ding heilig overtuigd nl. dat de streek behoefte heeft aan meer dierenasielen (de VZW moet bij ruimtegebrek dertig aangeboden dieren voor de maand juli weigeren) werd al hard gewerkt. Men timmerde, metste, had hoop. 28 hokken waren er voorzien, in een ruime stalling, met riolering om de uitwerpselen af te voeren enz. Kortom, voorzieningen genoeg om alles naar de zin van de wet te laten gebeuren. Nu, eind juli, staat een hoop betonnen ste nen troosteloos in de binnen koer, vier hokken zijn over haast afgesloten om de vier grote honden van nu toch iets te gunnen. Men zit dus met de handen in het haar want wat geworden van het geburikte materieel. Welke afspraak zal men maken met de eigenaar die naar zijn verluidt zijn ge bouwen had verhuurd met de uitdrukkelijke toelating er een asiel in onder te brengen? HET VERHAAL Het verhaal is niet van gisteren. Het begint zelfs met een be zoek van de initiatiefnemers aan de PVV-burgemeester van Hekelgem. Bij afwezigheid van deze werd het gezelschap dan maar ontvangen door diens echtgenote!! Onze zegsman- nen menen te weten dat me vrouw Guns een vriendin is van Mevrouw Van Langenhove, voorzitster van Sint-Hubertus in Nieuwerkerken en daar lei den zij uit af dat dame Guns niet zonder bij-reden haar mening te kennen gaf dat twee diere nasiels te veel waren in de streek. Nog vóór een officiële aanvraag tot oprichting van het asiel was ingediend was het plan al ter ore gekomen van een leraar van de wijk Cavée (kruist ongeveer loodrecht Kor tenbos) en deze zette dan ook prompt een petitietocht in dat hem een dertigtal handteke ningen opleverde. Volgens voorzitter De Backer zit dat niet volledig juist op de graat want zelfs de kinderen van de achttal gezinnen in de residentiële wijk Cavée hebben mede onderte kend. Tot daar dan. de petitie bevatte de uitdrukking van vrees om reuk- en geluidshin der en het uitdrukkelijk verzet tegen de oprichting van een asiel in de buurt. Onmiddellijk gingen de andere betrokkenen de baan op met een tegenpeti- tie dat naar verluidt door 500 groot-Hekelgemse bewoners werd ondertekend (waaronder gewezen CVP-burgemeester 't Kindt). Een gedeelte werd reeds naar de provinciegoe- verneur gestuurd. Het schepenkollege boog zich op 5 juli over het probleem Re sultaat, een weigering om vol gende redenen: een ongunstig advies terzake van het Ministe rie van Volksgezondheid en van het Gezin (De Backer en Cammaert vragen zich af wan neer dit onderzoek heeft plaatsgehad; niemand gezien, zeggen ze) dd. 29-6-77; talrijke bezwaren van de bewoners van de wijk Cavée; de stede- bouwkundige voorschriften van de verkavelingsvergunning af geleverd voor wijk Cavée waarvan het bedoelde gebouw (Kortenbos, I) zich citeert op lot I. Besluit: het is niet nodig om over te gaan tot een onderzoek de commodo et incommodo. weigering van vergunning en de opdracht aan de plaatselijke politie om alle verbouwings werken aan de gebouwen stil te leggen en eventueel een pro ces verbaal op te leggen. TWEE MATEN? De vzw Dierenbescherming van Aalst stelt een aantal vra gen. Adviseur Palfliet schreef in naam van de goevemeur van de provincie Brabant dat een Gezondheidsinspekteur een onderzoek ter plaatse had in gesteld en dat «deze ambte naar van mening is dat gezien de inrichting gelegen is op de rand van een nieuwe woonwijk de afstand van de huizen tot het asiel te kort is en er dus onver mijdelijk lawaai- en reukhinder zal ontstaan voor de omwo nenden» Nu stelt de vzw zich twee vra gen: wanneer dit onderzoek en waarom, als de wet stipuleert dat een afstand van vijtig meter moet gerespekteerd worden, Kortenbos afschrijven als de afstand tot het eerste huis zes tig meter bedraagt en als daar- pij en het bestuur voor de over grote meerderheid van de bur gers inderdaad ondoorzichtig is. Welnu, die strukturen moes ten elementen bevatten die voor de burgers goed herken baarwaren en die ze van ouds her zagen als de verpersoon lijking van het gezag. Louter ju ridisch heeft de Koning weinig macht, maar in het hart van het volk is Hij de belichaming van het gezag. Dat is onveranderd zo gebleven. Alles wat met de Koning te maken heeft is oor vele burgers iets verhevens, iets waar men naar opkijkt, iets wat soms groot medeleven weet te wekken.» En verder: «Om die reden durf ik beweren dat de dynastie een belangrijk bindmiddel is tussen de bewo ners van ons land. Die nood zaak aan een dergelijk mense lijk en moreel bindmiddel is vandaag meer dan ooit, aktu- eel Einde citaten. hulde brengt aan zichzelf, om dat de dynastie zoals ik al eerder zei in het hart van velen een menselijk symbool is van de natie.» (sic) LEVE HET LEGER Op de Grote Markt zette de nu al 189-jarige Kon. Harm. Oude Garde de viering luister bij. Zo ongeveer tot de noen. 's Na middags kwam dan Brussel aan de eer: «Vive Ie Roi! Vive la Reine en een troependefilé dat bij momenten de wenk brauwen deed fronsen. Voor het Jongerenfront meteen een aanleiding om tweetalige (ja wel!) schriften uit te delen. Daarop: «De voortdurende aanvallen die journalisten, leerkrachten en politici maken tegen ons leger zijn des te meer onverantwoord wanneer men realiseert dat op enkele hon- derde kilometers hiervandaan er zich een agressieve macht ontplooit, zoals de wereld er nog geen kende, namelijk het Warshaupakt. Helaas Onze met moeite gewonnen vrijheden kunnen niet verde digd worden met mooie woor den. Omdat vele jongeren met fierheid en door moed bewo gen. het uniform willen dragen, is het uur voor de Sovjet-aanval nog niet gekomen.» (sic) Nou ja, ieder zijn menina. Rene DE WITTE Burgemeester D'haeseleer spreekt een rede uit ter gelegenheid van de Nationale Feestdag (JM) schillende personaliteiten hadden eraan gehouden de nationale feestdag mee te vieren (JM) jgemeester D'haeseleer ljve|ende ons na de receptie in [trouwzaal, drie redenen te "jgen opsommen om dat ge- lug|k aan publieke belangstel- tct| te verklaren. Vooreerstal- de burgemeester, behoren .c|genen die er zich vooral tr interesseren aan een ge- cr(tatie die stilaan aan het uit- 1in1rven is. Tweedens is er het risme dat een zekere rol R '"eelt: anno 1977 moetje o.a. i Jening houden met kommu- 1 °?utaire problemen. Tot slot is '[dan de vakantie. Een hele- „y-fel mensen zijn op reis en dat u weieens de reden kunnen i waarom de bevlagging zo yertjes was. irgemeester D'haeseleer ge- ;.B)ft echter dat er volgend jaar fer volk zal zijn om de op- :ht te volgen en de rede te luisteren: «Wij gaan nu !46(t moest in feite al gebeurd 4J1 dringend een nieuwe 35pmlijst van personaliteiten 6|i groeperingen moeten op- 6|)len. Nu met de fusie, mogen 16? best de mensen uit de bui- 6(igemeenten uitnodigen.» I4.vdr.: op dat ogenblik ging er 23jMoorsel een 21 juliviering 58rr)- 29jjX BRAVES MORTS 70UR LA LIBERTE y'kent het scenario van een 46<fering te Aalst: een weertje dat niet uitpuilt van zonnigheid, om 10 uur Te Deum in de Sint- Martinus-kerk waarna een op tocht en bloemenhulde aan het monument op het Vredeplein (kransen werden neergelegd door de burgemeester en kommandant G. De Meester) en aan het voor de gelegenheid onder groene verf gezette mo numentje op de binnenkoer vqn het stadhuis. Je leest er «Alost, aux braves morts pour la Li- berté en 7bre 1830» en je luis tert er naar de toespraak van de burgemeester. We noteerden er benevens voornoemden Kolonel De Raet, voorzitter van het Ver bond der Vaderlandslievende Verenigingen, Kommandant Michiels van de Rijkswacht en van politieke zijde: gewezen volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick, schepen Hoog- huys en raadsleden Bogaert. DE ZIN VAN HET KONINGS CHAP De ganse toespraak van bur gemeester D'haeseleer draaide rond de vraag of het Koningschap in een moderne demokratie nog wel zin heeft. Volgens spreker wel en dan vooral als bindmiddel tussen de bewoners van ons land. Aldus onze burgervader«De demo- kratische strukturen en be stuurssystemen die toen - nvdr: Spreker zag het geheel tot slot in een internationale kontakst. De vraag of in een natie, een heid en eendracht nog wel no dig zijn is op zijn minst overbo dig zo meent D'haeseleer als men tegelijk vaststelt hoe er internationaal geijverd wordt naar samenwerking. In een slotwoord wenste spreker evenwel te onderlijnen dat zijn hulde geen personenkultus was. Hij zag het zo: «Zeer nad rukkelijk beweer ik, dat van daag de volksgemeenschap

De Voorpost | 1977 | | pagina 3