VAN HEKSEN .TOVERESSEN,KUDDES. JIPENESSEN, DE MAAR, DE ZWARTE HAND EN ANDER DOIVEIS BEBROED.. GROEIENDE ANGST BIJ ONWETENDE BUURTBEWONERS TE HOFSTADE NATIONALE FEESTDAG TE M00RSEL Sagen in het land tussen Schelde en Dender aflevering VIII <000^ Dc Voorpost - 29-7-77 - 9 Nadruk verboden. Verboden, zelfs gedeeltelijk, over P.J.Henderickx Selektie van sagen uit de studie van Lie. Germ. Fil. P. Jules Hendrickx die de volkse verhalen uit de mond van de vertellers zelf optekende, ze klasseerde en ze verwerkte tot een uitgebreide studie van dat bijna verdwenen patrimonium, waar onze streek zo rijk aan is geweest. Tot bewijs van autenticiteit worden de naam, de woonplaats en de leeftijd (let op, 20 jaar geleden!) van de vertellers bij het verhaal vermeld. Nog over de nachtelijke tochten van kledden. Identifikatie van kleddens. Let op'! Je beste buurman, buurvrouw kan best een ruige kledden zijn! En waar verblijven die vrienden des duivels Op een boerenhof was er •en koeter (knecht), die zijn .1 aan de duivel verkocht iad. Er viel het een en het Ier voor op de boerderij otdat ze eens een vel vonden n een tronk. De boer pakte pet Terwijl de knecht nogal wijd (verweg) op het veld aan ch|^et werk was, maakte de boer ekièen oven heet en wierp het Mfyel erin, Direkt was de knecht enÜaar. Hij lag te roepen op Lu cifer. Het vel verbrandde en de dan bedankte hij de boer om- J9|4at hij dat gedaan had. (Ver- 1,stfeecken C. Lede, 71 j.) ïe*L- in Erpe op een boerenhof was er een knecht die alle nachten weg was. Ze wisten op het hof niet waar hij naar toe ging. Maar op zekeren ^jag was de boer bezig met de Iropbomen (tronken) te kap pen, en hij vond een kledden- vel. Hij peinsde direkt dat dat vel van zijn knecht was. Binst Ie week moesten ze bakken, m den boer maakte den over itikkend heet en wierp er het Jeddenvel in. Maar de knecht lie op het land werkte was laar op de slag en hij stond te iuilen en te kermen en hij -ilde het vel uit het vuur ha- n. Ze moesten hem met ge beld tegenhouden. Als het vel 'erbrand was, was hij blij dat lij daar nu vanaf was. (Du- |uet J. Erpe, 66 j.) Hier op een boerenhof ias er een knecht die ook ;ledden liep. Op de duur is dat uitgekomen. Hij had zijn vel 1 /eggestoken op een plaats el een half uur van het hof aar dat hij werkte. Iemand lad dat vel toch gevonden. Ze laakten de over warm en zij leten het vel in het vuur. laar op hetzelfde ogenblik »as de knecht daar en hij ierkte op het land een eind /an het hof. Ze moesten hem met drij, vier man tegenhou den of hij sprong in het vuur Dm dat vel eruit te halen. Als het vel verbrand was, was hij blij dat hij er vanaf was. (Du- quet J., Erpe, 66 j.) Op het hof rechtover de rk was er een knecht die eCJd?n 'iep Op ne zekere dag had iemana hêl vel gevonden en terwijl dat de knecht ver weg was, hadden ze de oven heet gemaakt en dat vel daarin gesmeten. Maar enige ogenblikken later stond hij daar. Hij zag af dat het wreed was om zien. Maar als het vel verbrand was. was hij gelukkig (X. Vlierzele, 55 r- Mijn grootvader en Sis re den naar Uitbergen mee hun getouw (gespan), ze reden langs de Gentweg en de preef, en daar lag kledden voor het wiel. Ze dierven er niet over rijden en stonden te Deven van de schrik. Als ze 's anderendaags thuis kwamen, lebben ze het vel van de kledden gezocht en gevon den. Ze maakten den over ge reed en smeten het vel erin Op hetzelfde ogenblik stond daariemanduitde geburente huilen en te smeken: «Mijn vel, mijn vel». Ze moesten hem vasthouden of hij sprong in den oven. Als het vel hele maal opgebrand was, was hij daarvan af. (Impens O., Oor- degem 67 j.) Als ik nog te Ottergem woonde, heb ik dikwijls horen vertellen dat er te J. ne knecht was die alle nachten kledden ging lopen. Daarvoor had hij een vel. Maar ze hadden hem eens afgeloerd (bespio neerd), en ze hadden gezien dat hij dat vel in een hol van 'een appelboom ging wegste ken. Op ne zekere keer moest hij mee een paard naar de jaarmarkt van Wetteren. Ze maakten rap den oven heet en ze smeten het vel in het vuur. Maar nog geen vijf se- konden nadien stond hij daar al. Hoe Dat wist niemand Hij kronkelde zich van de pijn Maar als het vel verbrand was. was hij toch nijg (heel) blij dat hij daarvan verlost was. (Hendrickx E., Erpe 61 Op het hof van Fleer in de Bosstraat ging het al tegen. In een hol in een tronk vonden ze een vel. Ze hebben dat verbrand mee petrol. En een gehuil en gekerm dat ze daar gehoord hebben van die kledden (Vermeiren L., Ou- degem 63 j.) Kledden woonde hier in ons geburen te Bruelens. Hij was daar knecht. Alle nachten moest hij een vel dragen mee een keten aan. Als hij iemand zag, sprong hij op zijnen rug en die moest hem dragen. Op ne mijrgend (ochtend) moest hij naar de kouter om klavers gaan. Ze waren bezig mee den over klaar te maken, en plotseling kwam hij al ker mend 't hof opgelopen. En hij riep dat hij zijn vel moest heb ben. Die mensen hadden zonder dat te weten dat vel in den oven gesmeten maar als het opgebrand was, had hij de meeste zinnen van de we reld... (Lievens H., Mere, 78 j.) Resten blijven tussen tan den zitten: vergeten tanden te poetsen Te St.-Lievens-Esse, juist buiten de gemeente ligt er een groot boerenhof «'t Hof te Welle». Er werkten daar vroeger een meisken of vijf en twee knechten Alles ging goed tot in de tijd dat het graan lang werd. Van toen af werden de meiskes iederen avond als ze naar huis gingen door ne kledden overvallen en elk op toer moesten ze hem nen eind ver dragen. Ze vertelden dat aan de bazin van het hof en die kreeg wan trouwen in één van die knech ten. Het was ne goeie mens maar hij kwam iederen avond binnen na het gebed voor het eten en dan hastte hij zich mee zijn eten en hij was bui ten voor er weer gelezen (ge beden) werd. De bazin zei na tuurlijk niets tegen het vrouw volk om hen geen schrik aan te jagen. Maar op ne zekeren dag zei ze tegen de meiskes: «Ik heb horen zeggen dat als ge ne kledden tegenkomt, en ge wSrpt nen doek over zijn hoüiu, dai nij uSh hie!? Kan doen voordat hij al die draad jes uit den doek gepluisd heeft. Ik heb hier ne zijden doek, die draden zijn zeer fijn geweven, hij zal daar lang werk mee hebben». Die avond kwam kledden weer en ze smeten hem den halsdoek over zijne kop en op slag liep hij weg 's Anderendaags kwam de knecht veel te laat op zijn werk en hij zag er sla perig uit en zijn mond zat vol draadjes. De vrouw nam het loon dat hij nog tegoed had en ze zei: «Hier is uw geld en ge kunt er goed voor zorgen dat ge u hier nooit niemeer laat zien De man nam zijn geld en hij vertrok zonder een woord te zeggen. (De Vuyst K„ Erondegem, 87 j.) Op nen donkeren avond kwam er ne mens van Aalst Voorbij «den Halt», sprong kledden op zijne rugmaar die mens was nogal ne rappe en hij sloeg mee zijn eetzak in kledden zijn muil en 's ander endaags wisten ze wel wie er kledden speelde want de res ten zaten nog tussen zijn tan den. (Boelaert G., Erpe 83 j.) Een vrouw was in de ge buurte meid op een hofstee. Na het avondeten ging ze naar huis, maar iederen avond kwam ze kledden te gen en ze moest hem dragen. Op een morgen verleide ze dat aan een knecht. «Weet ge wat ge moet doen», zei de knecht, «pakt uwen voorschot en slaat hem in zijn muil, ge zult morgen wel weten wie de kledden is» 's Avonds ging de meid naar huis en kledden was daar weer, maar ze sloeg direkt hare voorschoot zijn zijn muil. En 's anderendaags zag ze tussen de tanden van een van de knechten de stuk ken van hare voorschoot zit ten. (De Wolf. Lede. 69 J.) Kledden is wel kwetsbaar... Ze hebben hier eens ne kledden herkend. Als ge hem een snee kunt geven mee een mes. dan kunt ge hem her kennen. Alzo had hier iemand al enige keren een kledden moeten dragen. Maar dat be- gost hem tegen te steken en hij nam een mes mee. Kled den kwam af, maar hij gaf hem een snee. 's Anderen daags kwam het wel uit wie dat er kledden ging lopen (Van Keymolen th., Mere 78 j) Mijn vader heeft kledden eens moeten dragen. Opnen avond als hij van zijn werk kwam sprong kledden op zijne rug. Maar mijn vader was nogal een struise been houwer en hij heeft kledden een snee mee zijn mes kun nen geven. Den dag daarop wisten ze wel wie er kledden speelde. (Bauens E. 82 J., Ot tergem). Voor het venster van zijn -nonkel kwam er bijkanst alle nachten een kledden zijn toe ren doen. Op ne zekere keer kwamen de jonge gasten uit de gebuurte bijeen. Kledden kwam weer af. en ze spron gen buiten. Kledden begost te lopen, maar er had ne jonge gast mee ne riek gestoken en hij had hem geraakt Daags nadien hoorden ze zeggen wie er de kledden was. (De Saedeleer R„ Mere, 84 J.) Andere manieren om Kled den te verschalken... Bij C. waren er drij jonge gasten (drie zonen). Op een avond kwam er iemand uit de geburen naar huis en kledden sprong op zijne rug. Maar het was nogal een sterke mens en hij had kledden toch een goeie slag kunnen geven. En zo is dat uitgekomen dat één van de drij gasten was die kledden ging lopen. (Boelaert G., Erpe, 83 j.) Op een boerenhof in Oor- degem waren er zeven zo nen, allemaal mensen gelijk als bomen. Op een avond sprong kledden op de sterk ste zoon zijn rug. Maar die trok kledden zijn vel af en hij herkende de knecht van hun eigen öoêïuSfij- vC0.rz*jn straf moest kledden den boeren zoon op zijn rug dragen naar huis. Hij werd daar opgeslo ten en van sedert was het ge daan met kledden lopen. (Van Den Berge P., Erpe). Mijn vader kwam eens naar Lede. Aan de Konings Brugge sprong kledden op zijne rug. Maar mijn vader - was een struise mens en hij liet zich achterovervallen en hij heeft kledden eens ferm afgeranseld, 's Anderen daags wisten ze wel we kled den liep. (Vereecken C., Lede 71 j.) M.W. woonde in Otter gem. Hij ging de kampagne doen naar Frankrijk. Op een avond kwam hij van Brussel van 't Statie van Erpe-Mere. Aan B. in Ottergem moest hij kledden dragen. Die kledden had ketens aan. Maar W. was een sterke, struise man en hij heeft kledden daar eens ferm afgeranseld. (De Waele M„ Vlekkem, 51 j.) In Wichelen was het aan de Molenweg geweldig een zaam. Er was daar enen, Lau- rus, noemden ze hem. Ik weet nog het huis waar hij woonde. Hij had een zusterkleed bij een begijn geleend. Waarom Ze zeggen dat het voor zijn zuster was. Maar daarmee liep hij kledden. Tussen licht en deemster kwam hij door de vensters kijken en toen zaagt ge die schijn op de muur. le dereen had dan schrik. Door den duur kwamen ze met eni gen overeen om zich weg te steken en het spel eens af te zien. Er kwam enen de Mo lenweg op. Kledden sprong op zijne rug. Maar de anderen sprongen dan op kledden. Ze hebben hem daar geslagen dat hij ervan gekreveerd is. (De Vuyst C., Vlierzele, 44 j.) Verblijfplaatsen van kled den Vroeger kwamen de kled dens samen aan de molen te Borsbeke. Als ge daar 's avonds voorbijkwam, kost ge daar dikwijls ketens horen rammelen. Dat was dan een bijeenkomst van kleddens. De voorbijgangers werden daar aangehouden en ze werden verplicht hen een ein deken op hun schouders te dragen. (De Groote G. Mere. 36 j.) Het was hier algemeen geweten dat kledden zijn ver blijf had aan het «Burreken» op de Dries. Dat was daar vroeger een smal baantje en langs weerskanten waren er bossen. P. heeft kledden daar dikwijls moeten dragen. (X. Gijzegem, 70 j.) Daar aan die slechte ka- fee «Den Ongewijden», heeft het altijd gevaarlijk geweest. Daar verbleef er ne kledden. Van op die plaats hebben de mensen hem dikwijls moeten dragen. (Van Hauwermeiren F., Hof stade 64 j.) En nog maar kleddens her kend... Op een zekere avond za ten er enkele gasten op nen boom die daar aan den oven van den boer lag. Op een ge geven ogenblik hoorden ze iets in den oven bewegen. De gasten gingen kijken en er was een paardenvel aan 't bewegen. De gasten trokken het vel buiten, maar op de slag stond er daar een vrese lijk paard. Het begost te lopen in de richting van Aaigem. De gasten volgden van veren ze zagen dat paard in de Dikke Linde verdwijnen. Er durfde geeneen gaan kijken en ze kwamen terug en ze vertel den dat aan iedereen, 's An derendaags vond de boer dat vel in den oven. Ze trokken het buiten en staken het in brand Maar op hetzelfde ogenblik kwam er een vreemde toe. Hij huilde en tierde en riep dat hij zijn vel moest hebben. Zij moesten hem vasthouden of hij sprong in het vuur. Als het vel ver brand was, zei hij dat hij blij was dat het gedaan was Hij is dan vertrokken en ze hebben hem nooit meer weergezien. Naar het schijnt was dat een weerwolf. (Lievens H., Mere, 85 j.) Die scheper (schapen houder) van Bona Verbeeck was ne Zwitser die na de Frarise revolutie hier geble ven was. Het was ne weerwolf Er heeft hier maar enen ge weest. Hij was alle nachten weg. Maar op den duur heb ben zij zijn vel tocht gevon den. Den oven werd gloeiend heet gemaakt en het vel werd erin gesmeten. Hij stond te huilen en te tieren van de pijn, als het vel verbrand was heb ben ze hem nooit niemeer zien. (Van Hauwermeiren Fr.. Hofstade, 64 j.) Er ging hier een meisken met haren vrijer wandelen. Ze kwamen langs het bos en hij zei dat hij in het bos moest zijn. Een beetje later kwam er ne weerwolf uit het bos en hij greep het meisken bij haar kleren mee zijn tanden vast Ze begost te roepen en de weerwolf vluchtte in het bos. Haar vrijer kwam weer en ze vroeg hem waarom hij niet gekomen was als ze geroe pen had. Hij zei dat hij niets gehoord had, maarzij zag de resten van haar kleed tussen zijn tanden zitten en zij wist rap wie dat er de weerwolf was. (Vereecken C., Lede, 71 i) Volgende week: Over de maar (Door de maar bere den...) Over de alf (Door de alf mis leid) Over kwelgeesten uit de kin denwereld... voor de patiënten van een ki- nesist en dokter wordt onmoge lijk! Een bloemist zou wel eens De mogelijke inplanting van een sociale woonwijk tussen de volledig zijn broodwinning kun- vroegere spoorwegbedding en de Mottantstraat stuit op nen kwijtgeraken: al zijn serres groeiend verzet van de buurtbewoners die volledig onwetend liggen momenteel in het be- van de plannen langs omwegen het dreigend verlies van hun dreigde gebied zodat het nor- gronden, tuinen en serres vrezen! Voorgeschiedenis Toen twee jaar geleden het voorlopig Bijzonder Plan van Aanleg voor het Dorp ter inzage op het gemeentehuis lag kon den de weinige bezoekers on der andere vernemen dat een tweetal sociale woonwijken gepland waren: naast het «To- rensveld», projekt dat reeds in definitieve plannen werd gego ten was er ook sprake van een woonwijk tussen de spoorweg bedding en Mottantstraat zou opgetrokken worden. Slechts de laatste dagen kwam het en kele geïnteresseerden ten ge hore die dan ook prompt voor het sluiten van de klachtenter mijn hun bezwaren naar voor brachten: het feit dat maar en kele protestbrieven werden binnengestuurd kan volledig op rekening van de minieme ruchtbaarheid van het projekt toegeschreven worden Groeiende onrust Vooral deze geheimhouding is een doorn in het oog van de verontwaardigde eigenaars die ieder voor zich wel al een aan tal protestbrieven aan parle mentsleden, provinciebestuur en andere instanties hebben gestuurd. Door het stilhouden van de definitieve planning is het voor hen onmogelijk effi cient te protesteren daar zij dit verzet als een «gevecht tegen windmolens» ervaren. Bezwaren Het merendeel van de vermoe delijk getroffenen zijn kleine ei genaars die lang gespaard hebben om zich een klein lapje bouwgrond te verwerven: want inderdaad eertijds werd hen het doortrekken van de straat pa rallel lopend met de spoorweg in het vooruitzicht gesteld zodat de kostprijs van de grond door het bouwrijp zijn aardig hoog kon gesteld worden. Sommi- maal is dat hij zich zorgen maakt over de toekomst van zijn bedrijv waarvoor hij zich ja renlang volledig heeft ingezet! Deze enkele konkrete voorbe elden worden nog door een massa individuele grieven aangevuld die we hier allemaal onmogelijk kunnen vermelden. Samenvattend kunnen we we! stellen dat allen zonder uitzon dering de uitvoering van de plannen willen verhinderen: «Er zijn nog wel andere plaat sen te vinden voor de inplanting van een woonwijk, die niet altijd sociaal aan de behoeftigen worden ter beschikking ge steld!». Aktiekomitee De oprichting van een aktieko mitee wordt voor de onmiddel lijke toekomst in het vooruit zicht gesteld. Men wenst drin gend op de hoogte gesteld te worden van de konkrete plan nen die in het duister gesmeed zijn, zodat effektief kan gerea geerd worden tegen de inplan ting! Voor vele mensen is het van levensbelang dat de woonwjk er niet komt! Wij zullen de evo lutie in dit schaduwgevecht tussen onwetende bewoners en bureaukratische machten van dichtbij in het oog houden en onze lezers nauwgezet op de hoogte houden! Dirk Daelemans Traditiegetrouw vierde Moorsel, zij het dan in beperkte kring, de nationale feestdag Op dit moment zijn nog maar gen zijn nu nog inwonend bij enkele mensen officieel op de hun ouders in afwachting dat hoogte gesteld van de onteige ningen die in het vooruitzicht werden gesteld men met de bouw van een wo ning kan beginnen. Ook enkele plekken vruchtbare landbouw- De andere eigenaars hebben grond zouden door een moge- nog geen enkel bericht ontvan- lijke inplanting tot verdwijnen gen doch kontaktname met de gedoemd zijn De bewoners bevoegde instanties bracht wel van de Mottantstraat worden duidelijk aan het licht dat de op hun beurt ernstig getroffen plannenmakers, in het duister bij het doorvoeren van de «stil- en door niemand gestoord, ij- gehouden» plannen noodzake- verig het ganse projekt aan het lijk is voor het uitoefenen van uittekenen zijn. hun beroep: terapeutische hulp Gegangmaakt door de Kon. Harmonie St.-Cecilia trokken een vijfentwintigtal oudstrijders 40-45 en de opgeëisten naar de dorpskerk voor een «Te Deum» in Nederlandse versie. Schepenen Monsieur. De Maght en Bourlon alsmede raadsleden Uyttersprot Re- dant, Van der Borght-Carlé, Stockman, Willens en Van der Biest hadden eraan gehouden deze korte plechtigheid bij te wonen. Na het neerleggen van bloe men aan de gedenkzuil der oor logsslachtoffers door eerste schepen Monsieur en voorzit ter Willie had dan in het vroe gere gemeentehuis een recep tie plaats. Schepen Monsieurexcuseerde Burgemeester D'haeseleer, aanwezig te Aalst voor een soortgelijke viering, en ver klaarde dat, in overeenstem ming met de beleidsnota, de plaatselijke feesten in ere zul len worden gehouden. Op deze dag wordt weer veel gesproken over «vrijheid», zegt de sche pen, maar spijtig genoeg is dit een woord dat al te vaak mis bruikt wordt. De minimale be langstelling van de bevolking wijst erop dat het begrip «vader landsliefde» relatief is en, bij gebrek aan ervaring in nood- omstandigheden, wegdeem- stert. Misschien kan via de jeugd dit begrip meer inhoud worden gegeven. Ook wordt gedacht aan een meer betrek ken van de bevolking aan dit feest door het inrichten o.a. van bvb allerlei volksspelen Nadat schepen De Maght de wens had uitgedrukt nog vele dergelijke vieringen, liefst dan in groteren getale, te mogen meemaken volgde de klas sieke «drink» en trok men, mu ziek op kop, naar de lokalen van de jonge oudstrijders, de oude oudstrijders en de opge ëisten want Moorsel heeft niet minder dan drie oudstrijdersve- renigingen. Etenstijd was reeds een poosje voorbij als leute en pret nog hoogtij vierden.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9