VAN HEKSEN,TOVERESSEN.KLEDDES, IIPENESSEN, DE MAAR, DE ZWARTE HAND EN ANDER DUIVELS OEDRDED... 'yj/ É,B - yy y/yy W/s-'' /yy Sagen in het land tussen Schelde en Dender yy y y y y y y •-&/# A' V/ PLAATSELIJKE OPROEPTOT VROEGTIJDIGEOPSPORING VAN KANKER OOGST: DE MAAND VAN DE KAPELLEKENSDAGENTE EREMBODEGE ERONDEGEM: VABENCHIRO: SAMEN AKTIEl 10 - 5-8-1977 - De Voorpost Nadruk verboden. Verboden, zelfs gedeeltelijk, over te nemen. P.J.Henderickx Selektie van sagen uit de studie van Lie. Fil. P. Jules Henderickx, die de verhalen in die volkse taal uit de mond van de vertellers zelf optekende, ze klasseerde en ze verwerkte tot een uitgebreide studie van dat bijna verdwenen patrimonium, waar onze streek zo rijk aan is geweest. Dat enorme werk van P. Jules Henderickx, dachten wij, moet vrijgegeven worden voor deze generaties voor wie deze sagen onbekend zijn. Tot bewijs van autenticiteit worden de naam, de woonplaats en de leeftijd (let op, 20 jaar geleden) van de verteliersbij hun sage vermeld. zelfde plaats uit. «Er moet daar dan een gebuur voorbij gekomen zijn en die heeft hem de weg gewezen. (De VuystC.,44j., Vlierzele) Van d'alf geleid, dat is nog niet zo lang leên (geleden). Hier zijn er veel van geleid Aflevering IX De Maar Naast kledden en de weer wolf is er de maar. eveneens een kwelgeest. Nog meer dan kledden en de weerwolf vindt de maar z'n oorsprong in slaap en droom. De maar is een ingebeelde kwelgeest die op het hart van de mensen komt drukken en hen het ademen >zo moeilijk maakt, dat zij zouden gaan stikken. De maar kan de verwoording zijn van het gevoel dat de mens heeft wanneer hij, na goed te hebben gegeten en gedronken, in slaap valt en hij dan ontwaakt met een be klemd gevoel. De drukkende last die de adem belemmert en de borst beklemt, stelt de mens voor onder allerlei dier lijke en menselijke gestalten en noemt die «de maar». Van de maar bereden Hier op een boerenhof was er een felle boerin, een volhandig vrouwmens. Als ze 's avonds ging slapen, begost ze na een kwartier te hijgen en te zweten. Dat was de maar die op haar kwam lig gen, zei ze. Ze heeft daar veel van afgezien. (Boelaert G., Erpe,83j) Mijn eigen broer is wel duizend keer van de maar be reden geweest. Hij mocht zich na de noen op den bogerd niet te rusten leggen, of ze was daar. Hij kost toen niet meer asemen en hij zweette daar geweldig van. (De Smet P.,Vlekkem,57j) Bij ons thuis heeft er ie mand van Oosterzele aan den oven gewerkt. Hij ging naar Vlierzele slapen. Daar werd hij iedere nacht door de maar bereden. Hij zei dat er precies een zwaar beest op hem kwam liggen en dat hij niet meer kost asemen. (De Smet P.,Vlekkem,57j.) Ik ben eens van de maar bereden geweest. Dat was precies een kat die op mij kwam gekropen en ik kost niet meer asemen of bewegen. Zij hebben dan mijn naam ge roepen, en dan was dat subiet weg. (Van Keymolen, T, Me- re) Mijn vader zei dat hij dik wijls van de maar bereden is geweest. Dat kwam al flod derend af en dat kroop op hem, hij lag daar dan te zwe ten en hij kost zich niet meer verroeren. Een beetje daarop hoorde hij dat weer wegflad- deren en toen was het ge daan. (Van den Eeckhout A„ Vlekkem, 59 j.) Ik ben dikwijls van de maar bereden. Nu gebeurt dat niemeer, maar vroeger kwam ze 's nachts dikwijls op mij liggen. Ik kost dan nie meer asemen, ik versmoorde bijkanst. Allé, dat was precies hoe dat ze mij kapot maakten. Als er iemand tegen mij sprak, was dat gedaan. (De Vuyst P. Wichelen, 78j.) Onze knecht die we vroe ger hadden, is wreed veel (is dikwijls) van de maar bereden geweest. Hij sliep in de koe stal en daar kwam dat op hem liggen bij zover dat hij bijkanst verstikt was. (De Vuyst K„ Erondegem,87j.) De maar misleidt zijn slacht offers... Op nen avond ging er ie mand uit ons geburen naar Haaltert. Mee ne keer hoorde hij roepen:«Helpt er mij uit, helpt er mij uit». Dat bleef du ren en hij ging op dat geroep af. Hij kwam aan een wei en hij vond de pastoor van Haal tert die daar al uren aan een stuk aan 't rondlopen was en hij kost het hofgat (ingang v. weide) niet meer vinden. Hij was van de maar bereden (Lievens M., Nieuwerkerken 35 j In mijn jonge tijd heb ik veel horen vertellen van men sen die door de maar bereden of door de alf geleid waren. Ik V/ s pg* Ti! heb dat zelf eens beleefd. De mensen zeggen dat dat een geest is die u doet ronddwa len op een grote kouter dat ge uwen weg niet meer kunt vin den. (Van Hauwermeiren F., Hofstade,64j.) Staaf ging naar St.-Gillis naar'tfabriek werken. Maar in plaats van op de kassei te komen, werd hij in de meer sen geleid, 't Was een uur of zes als hij moest beginnen werken en hij heeft daar alzo een uur of twee rondgelopen want 't was bij den achten als hij op zijn werk kwam. 't Moet zijn dat hij van de maar of de alf bereden was. (Van der StreeckB.,Oudegem,76j) Mijn vader had nogal lang zitten kaarten. Als hij naar huis kwam, kwam hij aan 't Sas te Wieze uit. Hij zei dat hij van de maar bereden was. (HeyvaertA.,Oudegem64j.) Als Karei van Vlierzele kwam is hij dikwijls van de maar bereden geweest. Op nen avond was hij hier mee iemand uit de geburen afge komen. Maar hij had zich nog om een glas bier geweest, den anderen was naar huis gekomen. En als 's anderen daags het tijd was om te gaan werken, liep hij ginder aan 't Hof te Papegem nog altijd in de meersen rond. Hij kost daar niet uitgeraken. (De CraeekerO.,lmpe,65j.) De alf Een andere in onze streek bekende kwelgeest is de alf. De alf is erop uit de mensen van de goede weg af te leiden en ze urenlang te laten rond lopen zodat zij steeds op de zelfde plaats terugkomen, zelfs op plaatsen waar ze heel vertrouwd zijn. Vaak neemt de alf de vorm aan van een dwaallicht. De alf ontmoet men alleen 's nachts in de duisternis, de mist, de sneeuw en de regen. Zodat iemand die in dergelijke weersomstandigheden (mis schien onder invloed ver dwaalt, dit toeschrijft aan de kwelgeest«dealf». Ik ben ook eens van de alf geleid In den tijd dat ik ver keerde kwam ik op nen avond naar huis, en daar aan de Be ekstraat was het alsof mij iets wegtrok. Ik was nen eind in die straat. Ik zeg «Maar ik ben mis». Ik keer terug, maar na een tijdje stond ik daar weer op diezelfde plaats. Ik heb daar uren rondgelopen op dezelfde plaats, en ik ge raakte daar niet weg. Ik werd precies gedwongen. Op den duur heb ik mij dan toch be kend. (Van Keymolen Th., Mere, 78 j) Ik en René zijn ne keer van d'alf geleid geweest. We kwamen op nen avond van Herzele aiover Burst. Daar van voor in Mere kwamen we al tijd op dezelfde plaats terug. Als we daar uren rondgelopen hadden, kwamen we aan Manten, en daar hebben we de weg gevraagd. Ja, en we kenden er onze weg op ons duimken. Dat is hoop en al vijftig jaar geleden. (Lievens H.. Mere 85 j) Een van ons geburen ging naar Aalst mee zijn kruiwagen om een slijpsteen. Maar als hij 's avonds wilde terugkeren, werd hij van d'alf geleid. Hij kende Aalst van buiten en toch kwam hij altijd op de zelfde plaats weer. Dat heeft zo een uur of drij geduurd eer dat hij uit de stad geraakt is, en dat is waar gebeurd want hij heeft het tegen mijzelf ver teld. (BoelaertG.,Erpe,83j.) Nonkel Angelus ging alle weken naar Gent mee klop pers (klompen). Op ne zeke ren mijrgend (ochtend), 'twas nog nijg vroeg, werd hij door d'alf in de Bleke Meersen ge leid. Er waren daar veel grachten en greppels, en hij geraakte er maar niet uit. Hij liep precies in een ronde en hij kwam altijd op hetzelfde punt uit. Op de duur zag hij daar een huis staan en daar heeft er hem iemand op de goeie weg gezet. (Van Boxtael St., Vlekkem,76j) Mijn peetje is eens van d'alf geleid gelijk als hij naar zijn werk ging op een morgen. Op een bepaald moment be gost hij altijd rond te lopen. Hij kwam altijd op dezelfde plaats terug. Hij zei dan alzo: «Ik stond daar en ik wist niet waar dat ik stond, en ik zeg in mijn eigen: ik weet dat ik al ginder moet gaan en ik ga al ginder, maar ik kwam weer op de- geweest. Ge kost nachten lang rondgeleid worden op plaatsen waar dat ge nooit zoudt verloren gelopen heb ben. (De Vuyst P., Wichelen 78 j) Nen boer hier uit de straat had aan Dikke Kamiel patat ten verkocht. Hij had die pa tatten bij Remi gevoerd, die deed vervoer. Als hij 's avonds in de Bosstraat kwam, werd hij door d'alf geleid. Hij kwam ginder aan Jeunens uit. Hij keerde zich weer tot aan de spoorweg en daar wist hij waar dat hij was. Hij kwam weer, maar hij kwam weer aan Jeunens uit. Hij heeft op den duur de weg moeten vra gen. (LievensH. Mere, 78 j) De Witten van hier rechto ver had familie in Erondegem. Op nen avond kwam hij naar huis. maar in plaats van in Mere kwam hij in Aalst uit. Ze wezen hem de weg naar de Merestraat en toen kwam hij in Terjoden uit. Daar bekende hij zich. Alzo was hij van d'alf geleid. (Lievens HMere 78 j) Ik ben ook ne keer van d'alf geleid. We waren met zeven man aan 't werk in Frankrijk en dat was nogal ver van 't dorp. 's Zondags in de achternoen gingen we alle maal naar 't dorp. ledereen kocht er zijn gerief voor heel de week. We keerden zo ne keer weer en we waren met ons twee een eindeken voor op. Onder de baan moesten we voorbij een boerenhof en daar mochten we iedere week twee bussels hout meene men Vandaar was het nog zo een half kwartierken te voet. We zagen iets blinken voor ons en we trokken erop af. Maar dat bewoog zich. We volgden dat, maar we hebben daar zo een uur, of twee, drie rondge lopen en we geraakten niet thuis. We kwamen altijd op dezelfde plaats weer. Op de langen duur hebben ons ka meraden ons geholpen. We waren van d'alf geleid. Dat was in het jaar 1894, in dat jaar heb ik moeten loten voor den troep (De Saedeleer R., Mere, 84 j.) Onzen Désiré kwam op nen avo nd van E rpeAls hij op de kouter was tussen Otter- gem en Erpe. zag hij daar iets blinken. Hij trok erop af maar dat bewoog zich. Hij heeft daar uren rondgelopen voor aleer dat hij zijn weg vond. Als hij thuis kwam, vertelde hij dat hij van d'alf geleid was. (Van Boxtael St., Vlekkem, 76j) Mijn broer is eens van d'alf geleid als hij van Woubrecht- gem kwam. Als hij bijkanst thuis was, zag hij een klein lichtje voor hem. Hij heeft urenlang op de kouter rondge lopen en hij kwam altijd op dezelfde plaats uit. Op den duur heeft hij zich toch her kend. (Scheirlinck Z., Nieu werkerken, 68 j) Ik en mijn broer zijn eens van d'alf geleid. Op nen avond kwamen we naar huis. In het graan zagen we precies een witte koe. We gingen erop af en dat bewoog zich altijd voor ons. We kosten er niet bijgeraken. En mee ne keer was het op en weg. Maar we hebben lang rondgelopen eer dat we thuis waren. (Scheirlinck Z., Nieuwerker ken, 68 j.) Kwelgeesten uit de kinder wereld Sagen over kwelgeesten uit de kindenwereld zijn eerder sporadisch verspreid in onze streken. Kwelgeesten uit de kinderwereld kunnen beke ken worden van twee kanten: als hulpje voor de ouders om de kinderen te doen gehoor zamen (in dit geval zijn het eerder hulpvaardige geesten) en als geesten die kinderen bang maken, schrik aanja gen. Echte kwelgeesten dus. Schrik kon men de kinde ren aanjagen en hen doen gehoorzamen door het ver haal van de Mierekatten. 's Nachts zouden ze ons komen wurgen en in donkere straterj zouden ze ons bespringen'. (DecubberM., Mere,43 j.) Poetie-Loetie is ook een sagenfiguur uit mijn jeugd. Als we durfden te lang op straal spelen of als we nog op straa waren (nadat de avond geval len was) werd ons gezegd: De Poetie-Loetie zullen gaan op straat komen. Dat duurde dar nog slechts enkele ogenblik ken dat we op straat durf der blijven. Poetie-Loetie was voor ons een soort bandie waar de grote mensen mei samenwerkten om de kinde ren te doen luisteren (Decub berM.,Mere,43 j) Volgende week: Ove spookdieren (honden, pad den, hazen, paarden enz. spookvoorwerpenterugke rende doden. De maand augustus zal dit jaar naar gewoonte voor de mooie kapel Termuren te Erembodegem weer een periode zijn van intens bezoek en gebed. De zogenaamde Kapellekensdagen die er dan doorgaan zijn heinde en verre bekend en niet alleen daarom drukken wij hier graag voor U het volledige pro gramma van de vieringen integraal af. Donderdag 4 augustus: ope ning van de Kapellekensdagen met klokkengelui, rozenkrans en lof (19.30uur); Vrijdag 5 augustus: dag van de vormelingen met misviering en rozenkransom19.15uur; Zaterdag 6 augustus: rozen- kransom 19uur; Zondag 7 augustus: rozen- kransom19uur; Maandag 8 augustus: dag van het gezin met om 15 u zege ning der kinderen;rozenkrans om kwart over zeven en toe wijding van de gezinnen om halfacht; Dinsdag 9 augustus: zieken dag en dag van de parochiale organisaties met om 15 uur eu charistieviering voor de zieken in het Parochiehuis, om 19 uur rozenkrans en om 19.30 uur viering van de kristelijke orga nisaties, Woensdag 10 augustus: ge denking van de overledenen met om 19.15 uu rozenkransen een kwartiertje later een ziele- dienst opgeluisterd door het koor; donderdag 11 augustus: dag van de Derde Leeftijd met om 15 uur eucharistieviering voor de gepenioneerden van de kris telijke bond en voor alle oude van dagen;om 19.15 uur is er een rozenkrans en om 19.30 uur een mis in het teken van «Maria Wereldwijd»; Vrijdag 12 augustus: dag van de jeugd met om 19.15 uur ro zenkrans en nadien een mis viering doordejeugdverzorgd; Zaterdag 13 augustus: rozen- kransom 19.15 uur; Zondag 14 augustus: rozen- kransom 19.15 uur; Tot slot op maandag 15: hoog feest met om 19 uur lof gezon gen door het koor en de gelovi gen en processie met terug brenging naar de kerk van het H.Sakrament. En alsof we U dat nog moesten vertellen, of U aan vorenge noemde programma interesse heeft of niet, een bezoekje aan Verschillende organisaties, zo bvb te Meldert de KVLV, richt ten tot hun leden, op vraag van het Centrum voor Studie en Behandeling van Gezwelziekten, volgend schrijven om de dames van meer dan 25 jaar aan te zetten eventuele drempel- of andere vrees van zich af te zetten en, in hun eigen belang, deel te nemen aan het geplande onderzoek. de kapel Termuren blijft nog ai tijd de moeite waard. Onthoui dat geen vaste datum gekerj is van stichting van het kerkelif gebouw maar dat men bij gis sing toch mag spreken van hl begin van de zestiende eeuv Een brand zou toen uitgebro ken zijn op het Hof te Hale. A leen een Mariabeeltenis wa de vlammen ontkomen en or> dat geestelijken zowel als gele vigen heilig overtuigd sprakë van een «wonder» lag het z voor de hand dat men de g* beurtenissen wou vereeuwige met de bouw van een kapel q hetHof. De kapel werd doorheen d eeuwen niet gespaard: ee overstroming van de Der der, vernietigingen door g€ uzen en soldaten, enz. Roif 1762 werd aan de geestelijk overheid de vraag gesteld het niet beter zou zijn de kapt te verplaatsen. Dit gebeurd dan een jaar later met de bouj van de kapel die U nu kan be zoeken. Binnenin de vrij sombere kapej een altaar in laatbarok uit de tijl van de stichting, een prachtij tabernakel en vooral, de Ma riabeeltenis op eiken hout ge schilderd en nu achter glas in gelijst. Rene De Witt Hierbij dan de verspreide tekst: «Ons gemeentebestuur orga niseert in de nabije toekomst in samenwerking met het Cen trum voor Studie en Behande ling van Gezwelziekten aan de Universiteit Gent, een onder zoek VROEGTIJDIGE OP SPORINGKANKER. Het woord «Kanker» verwekt bij iedereen grote vrees - bijna spontaan denken wij «onge neeslijk». Wij zouden echter moeten we ten dat indien het gezwel vast gesteld wordt als het nog klein is, en zich dus nog in het begin van zijn ontwikkeling bevindt, het volkomen GENEESBAAR IS. ALS HET MAAR TIJDIG WORDT BEHANDELD. Hier voor is natuurlijk een VROEG TIJDIGEOPSPORING nodig. Sinds enkele jaren wordt een Vroegtijdige Opsporing inge richt voor kanker aan de baar moeder en aan de borst, sa men de meest verspreide vorm van kanker bij de vrouw. Het gaat om een eenvoudig onderzoek dat een paar minu ten duurt het nazien van de borsten, een gynecologisch onderzoek, en het ontnemen, op een pijnloze manier, van een baarnpederslijm dat na dien door specialisten micro scopisch wordt onderzocht. Specialisten in vrouwenziekten verrichten het onderzoek. Het onderzoek verloopt pijnloos en kost niets. Het resultaat van het onderzoek komt terecht bij uw arts, die U inlicht. De dames boven de 25 jaar ontvangen een uitnodiging voor het onderzoek. Zij die wensen naar het onderzoek te komen schrijven zich in. Plaal en datum van het onderzt zullen dan naderhand wordi meegedeeld. Onze organisatie sluit zidj graag aan bij deze campgne ef acht het een plicht om aan dl probleem het nodige belang te hechten. Daarom doen wij dar ook een oproep aan de ledei om een gunstig gevolg te ge ven aan deze onderzoekei «Vroegtijdige Opsporing vai KANKER.» (SIC) L.H De VAB- en Chiro-afdelingen van Erondegem (Erondegem, Ottergem en Vlekkem) hebben de handen in elkaar geslagen en een gezamenlijke aktiviteiten - driedaagse op het getouw gezet. Zij willen hun steentje bijbren gen t.g.v. de kermisviering in Erondegem, zij het dan op meer kultureel vlak en op het gebied van de zelf-ontplooiing In de zaal van het Klooster (Dorp), wordt een Hobby tentoonstelling georgani seerd waar mensen uit de ei gen streek hun meesterwerkjes tentoon stellen. Hiermee willen VAB/Chrio bewijzen dat in deze tijd van radio, TV, enz. de vrije tijd nog zinvol en artistiek ge bruikt kan worden. Daaraan wordt gekoppeld: een Boeken- en platenbeurs, waar uiter aard het betere boek en de be tere plaat een gepaste promo- tiezullen vinden. De Hobby-tentoonstelling en de Boeken- en platenbeurs zijn open: zaterdag 6 aug. vanaf 17 uur, zondag 7 aug. van 10,00- 21.00 uur en maandag 8 aug vanaf 17 uur, zondag 7 aug. van 10.00-21.00 uur en maan dag 8 aug. eveneens van 10.00-21 00 uur. De toegang is gratis. Een initiatief dat ieders waardering verdient en ge steund moet worden in de vorm van een bezoekje. Gh.H.

De Voorpost | 1977 | | pagina 10