Meh pikkels of ajontjes? swmrnmtmMtmmm _|ET «ANGELUS» VAN MILLET IN BLOEMEN NACHTELIJKE FRONTALE BOTSING DE FILOSOOF VAN HAGEM» TE MELDERT L MELDERT OEVER 'T ZELDE De Voorpost - 5-8-1977 - 3 niet minder dan 60.000 bloemen, anjers en rozen, had Alfons tllebaut gezorgd en via de Aalsterse Bloemenveiling «Flora» en de qe Dienst voor Afzet van Tuinbouwprodukten» ook verkregen aan H terst gunstige voorwaarden. Landschapsarchitekt, raadslid Paul x ockinan uit Herdersem van zijn kant kwam een opzienbarend j' jjekt: het wereldbekende «Angelus» van Millet, in zovele plaatsen reproduktie te vinden, in bloemen uitwerken. )0RBERE1UING om stad had voor 10ni3 grint ■QfT :orgd aan de Gudulakapel op gj'I Dorp te Moorsel en reeds op jlejiderdag, deels in de regen, aiijrd door raadslid Raymond it Jttersprot met een hele ploeg basis waarop het geheel zou jten, aangelegd. In het half- pster. een spot had het op minst passende ogenblik |intfc" z'Uen k°n men ^an uil Stockman, laverend op }sebben over de zandhoop van 6 4m. met een gescherpte temsteel. met behulp van een iter, de tekening zien maken: Hboerin. de boer. de kruiwagen ^■uttiquanti. ^Rjdagmorgen zou dan reeds te ■er uur begonnen worden: de fcenien sorteren, en dan maar eken. Helaas de ganse nacht any het geplast, gestortregend I tot acht uur 's morgens bleven hemelsluizen wijd geopend klat de nog slaperige vrijwilli- Irs in de auto moesten wach- n. Gelukkiglijk had men in de joravond het geheel met een jusachtig stuk plastiek bedekt; 1 Winiet ware alles te herbeginnen nidjweesl. het ophield werd gestart en ian zag men het tapijt, eerst 'defror voorbijgangers aarzelend zelfs sceptisch bekeken, enloeien en openbloeien tot een plalntastisch werkstuk waarop de lisatoren terecht fier moch- zijn. IPENL'N DOOR SLUITEN! 'e 19 uur zou Mev. D'haeseleer. an het tapijt openen door het te iten. door er namelijk in een ngelatcn hoekje nog enkele ijers aan toe te voegen. De ige regen brak echter als (breker op en gewacht werd i maar in het vroegere jnféentehuis waar de V.V.V. Falluintjesstreek» de geno- jgden een receptie zou aanbie- pider de talrijke aanwezigen merkten we. naast leden van Raad van Beheer met of [nder hun dame. de burge ster en mevrouw, [olksvertegcnwoordiger Jan udfon. schepenen De Maght Hooghuys. raadsliden Isidora rlc. Richard De Gols. Robert Pauw. André Dooms. Paul Kkman. Oscar Redant. ray ttersprot. voorzitter van het stkomitee Frans Wauters. ;-burgemeester en mevrouw Lntoon Muylaert. waarnemend adssekretaris en mevrouw eopold Van Vaerenbergh. sr(" ugo Van Steenberghe van de na' («lelijke dienst voor toerisme e9*nu Ie anderen. 5 k< AMBERTVAN DESIJPE zijn openingswoord keek irzittcr Lambert Van de Sijpe n terug op het verloop van de Week van de Landelijkheid» aarbij een 150-tal fietsers aan e verschillende lietselingen eelnamen en een 500 man het sravaalbos ontdekten of her- Mitdekten op de wandeling, ir andelen schijnt absoluut «in» lenje zijn: voor fietstoerisme moet een en ander worden fedaan. In globo werd deze jaljWeck- ook voor een deel ten ;es»wade beïnvloed door het quasi laatytturlopend minder tot slecht Dat rekreatie een funktie die op de landbouw kan Of forden geënt bleek mogelijk te lijn en haalbaar en ook hiervoor rilde VVV zich blijven inzetten. Pikkeling» dan. is het ulminercnd punt van de aktie jt Aaarbij de VVV haar krachten bzet tot behoud van landschap, ibouw en bos. Tenslotte wordt het stadsbestuur van harte bedankt voor de daad werkelijke steun aan deze feeste lijkheden. RAYMOND UYTTERSPROT Ook deze spreker dankt het stadsbestuur voor de geleverde hulp. Voorde vierde maal reeds werd een bloementapijt te •Moorsel gespreid. Vóór een paar jaar kwamen de vier schilden van de Falluintjesgemeenten aan bod. verleden jaar specifiek het schild van Moorsel doch nu wordter overgeschakeld naar een kunstzinnig typisch lande lijk tafereel. Bloemenveiling «Flora» wordt «in de bloempjes» gezet en gewezen wordt op het waarlijk uniek karakter van dit tapijt. Het gaat hier immers b.v. niet om begonia's maar wel om snijbloemen, planten die speci fiek gekweekt worden niet voor de bol maar wel voor de bloem zelf. INHULDIGING De blijvende regen trotserend ging het hele gezelschap dan. getooid met de door de jonge dames in typische klederdracht aangeboden «boutonnières», naar de Gudulakapel waar applaus volgde na de beëindi ging van het tapijt door de kranige echtgenote van de burgemeester. Terug op het gemeentehuis zou haar een prachtig bloemstuk worden overhandigd waarbij zij zelf zegde: -Ik heb inmijn leven al vele malen bloemen mogen ontvangen, maar dit zijn wel de mooiste die ik ooit kreeg». BURGEMEESTER Alhoewel leek afgesproken te zijn alle speeches achterwege te laten stonden naast de hemel sluizen de kranen der welspre kendheid ook wijd open zodat ook de burgemeester aan het woord kwam. Hij dankte alle medewerkenden aan dit mooie werkstuk en dankte speciaal voor de eer zijn echtgenote te dezer gelegenheid betoond De «Falluintjes» zelf noemde hij een inderdaad prachtig natuur- gebied en hij nodigde de aanwezigen dan ook uit op de opening van het stadspark na volledige transformatie, even eens een waardevol natuurele ment. SCHEPEN DE MAGHT De schepen voor het Leefmilieu dankt dan hierbij de VVV «De Falluintjes» voor haar onverdro ten ijver gedurende de acht voorbije jaren en haar talrijke realisaties. Ze noemt de «Fal luintjes» een stuk groen dat een grote attraktie uitoefent op de stedeling die. gestimuleerd door het bestuur, in de eerstkomende jaren een streek kan zijn waar het goed is te leven. HOFTEPUTTE Alhoewel niet voorzien trok het hele gezelschap dan naar Meiderts Hof te Putte waar de «Week van de Landelijkheid» werd besloten door een selekt gezelschap dat zich ten goede deed aan gezonde boerenkost en platte lambik. dit alles bij de tonen van een ouderwetse «trek zak». Met «brood en wijn» in de wagen (in casu was de wijn Falluintjesgenever) blies de bur gemeester dan samen met zijn gezelschap de aftocht, waar schijnlijk wel met een sympa thieke herinnering aan onze mooie streek. De volgende dag was hij er opnieuw, om te «vlogelen L.H. Burgemeester en personaliteiten metregenscherm en dito jas bij het bloementapijt (JM) Zondagnacht rond 23 u had te Meldert in de Hoogstraat, ter hoogte ongeveer van huisnummer 36, een frontale botsing plaats tussen een Fiat komende uit de rich ting Baardegem en een Citroën terugkomende van Pikkeling v77, dus uitde richting Nievel. De botsing was geweldig en als bij mirakel zijn er geen doden te betreuren. wordt dat aan de vermaaksgele- genheid geruzied en gevoch ten werd en dat mannen van het zuiderse type het enkele mensen zeer moeilijk maakten. Ze zouden zelfs met een fiet- senketting gedreigd en. naai wordt verteld, geslagen heb ben. Hoe het juist gebeurde is voor lopig. voor ons en de mensen die we spraken nog een raad sel maar feit is dat er een ach tervolging zou zijn ingezet in het holle van de nacht, met de auto, op een wegens de feeste lijkheden die te Meldert plaats hadden drukke betonbaan. Een derde auto maakte voorbij Frans Nuelanteen fantastische slip en reed in ijltempo het dorp in. Uit de Fiat kwamen mini maal twee jonge mannen uit Merchtem, waaronder de bijzit ter Stefaan Laureys waarvan men meende dat hij een gebro ken knie had doch die nog die zelfde nacht uit de kliniek mocht terugkeren. De chauf feur was er erger aan toe, in schocktoestand, twee gebro ken voeten en open vleeswon den. De bijzitter die zat te ker men werd met de hulp van jw De Baerdemaeker binnenge- brachtenverzorgd. In de Citroën zat een weduwe met dochter, schoonzoon en kindje. Dochter en kind bleven ongedeerd doch de chauffeur is gekwetst en ligt in het zie kenhuis in dezelfde kamer als de andere geleider. De moeder zat met het been onder de zetel en moest bevrijd worden Nadat de slachtoffers werden weggebracht stapte het parket ter plaatse af. L.H. Frontale botsing op zondagavond te Meldertin de Hoogstraat. Balans: vijf gekwetsten (JM) ANDERMAAL FEESTOP DE HOEVE VAN CAUWELAERT va verleide weik. da was toch afgesproeken hein? Mor 't 'n moe na ni attoyd dinges zèn die malheiren meibringen. Al petank da 't door toch miestaai op neirkomt. As a hand ikt. wildj da zeggen: nog dezélden dag geldj of sloagen. Es da na dagge geldj zedj verliezen of dagge geldj zetj kroygen. da werd er ni boy gezeid en oeik ni of dagge sloagen zedj geiven of kroygen. Dad es nor believen. Ikt annen neis. da wildj zeggen dagge nies te verwachten zèt. Mor ik peis ierder dat da wildj zeggen dagge moedj krabben of dagge anders zedj «Niezen»... Tooiten a oeiren dad es verom ewad anders. Tèn meigde zeikes zèn dad er oever a geklapt of gezjieverd werd. Es 't a linker oeir. tèn zèn ze (hoe es 't meigelèk?) goed oever a on 't vertellen; mor gardavoe as 't a rechteroeir es. tèn zèn ze meh achterklap beizeg en zitj er iveranst ienen gralèk op annen nek. Want: hoe linker hoe flinker, hoe rechter hoe slechter! En ge wedj hein. spreikwoerden 'n liegen noeit ni. En azoei zèn der nog meh ghiel hoeipen van die dinges, woor dat de mensjen naa «boygeloef» over zeggen, mor woor dat er vroeger joren belangen ni meh gelachen 'n wird. Doboy. worom zojje dor meh lachen. Ne poosnoagel onder annen delper steiken ver de ziktes of de malheiren booiten t' haven, wird er door missching meh gelachen? Da was in den Toyd 'n gewoentje die reigelier toegepast wird. want 'k hem meh in den toyd nog afgevroagd woor da ze tèn aal die pposnoagels holdjegen. As ek meh goe rappeleir zitten der toch alle joren mor voyf in elke pooskees... En wird er vroeger meh gelachen as 't er imand meh 'n teksken pallemoy vn onder tot boever in zèn hoois gink woywoater drisjen as 't er 'n onweir opkwamp? Ver de donderstienen booiten t' haven. Mor door zat er ghiel zeikes iveranst ne liepen trok onder zee. Azoei iet in de zjaanr van «'t oeig van de miester mokt de peren vet». Want binsjt da ze meh denne pallemoy en da gelozeken woter rond ginken, zoage ze metnienen dat er hier of door nog 'n veinster oepe stond, die ze tèn vanoyges toe dein. En dormei woren der toch al ienegte kansen op binneregenen of iet kapotvliegen van de windj, of oeik van 't insloon van de weirlicht. vermeen, 'k Zal aggaa on haat kommen, want tleis begin het van den nacht weiral 't onweiren Ejje 't al gezing hè? Ze zèn on 't baggeren in onzen Denjer! 'k Ben echt ne kier krejeis wa dat dat god ooitdoeng. Hoeveil veloas en kapotte zeitels en versleiten ottobannen en anderen bicht da ze gon boevenholen. En of dammen domei 'n tieterken minder stank hemmen van de moment da 't weir 'n betje wcirem werd. Wie wetj 'n zelle men binnen 't kért ni verom kenne gon zwemmen on de zeive stèlkes of in Eirembodegem om de beiremkes woor dat dat veir den oerlog vantoyd pesies 'n plaasj was. En dat er verom vissers lanst de kant zelle kenne zitten en blikskes (leefdege zee. gin blikskes van serdinnen of azoei) boevenholen. Da woor nekier 'n voort hein zeg. En naa ne kier "n preper voort... Want lanst alle kanten en zoyn. Ieivere z* ons vooil voorten. Gelèk as meh da kapotspieten van 't onkrooid lasoynt de bonen. Awei, da krooid stoot dor tèn ne ghielen toyd zu vos as ne sleiter. mor 't joor of ienegte monjen noding es da verom al van 't zelde ïoaken 'n broek. Mor ondertissen zèn aal de grèchten vergeiven en gon aal de bisjekes om zjiep. Want wie van 't jonk volk van vondoag wedj er nog wa dat eh steikelbabbeken es? Woyneg peis ek. Most ze intje zing in nen akwarijom ze zolle zeggen, dad es zeikes eh schocin visken ooit de weireme lannen? En zeggen dammen der meh ghiel hoeipen gevangen Tiemmen in slooisken en in de Meilebeik. Door droyven naa ander «babbeke» in... Lanst alle kanten werd er gebaad, werren der van aa hooizekes nieve gemokt, werren der gazongskes oongeleid en boeimen geplant. Mor lanst alle kanten werd er oeik van alles nor de knoppen gespoeten. Wie verstoot er hem nog ooit? En zeggen dat da nog zoei lank ni lein 'n es da 'k nog in de kanten, iveranst soyn den Denjer. vinkmooikes zing zitten hem. Pesies schoein groene lantérekes in den donkeren... Mor de vinkmooikes zèn de zelde weg opgegoon as de moljeren... Op. weg. kapogespitj van aal de sjimmikken. gelèk as de sjampignongs in de meesen. En woor zèn de slangèrtisjen nortoe die in 't park en in den osbroek roefelden? Ze zèn allemool... gelèk as schokkort zè vlas... Mor "t zal missching toch ne kier beiteren, 't er kommen van langsom mier mensjen die verom willen nor de manieren van vroeger. As 't tèn mor ni veil te looit 'n zal zèn... Mor allei. 'n Iod j a korrozje ni zakken zee. DOLF Nog maar pas is de hoeve opgeruimd na de suksesrijke «Pik keling 77» of de «Claerhaegse Comedie» maakt zich klaar voor een reeks opvoeringen van «De Filosoof van Hagem» naar het boek van Jef Scheirs en in een bewerking van K. Ruyssinck. Op 12. 14. 15 en 19 oogst wor den binnenkoer van de Bra bantse gesloten hoeve en de stallingen geïntegreerd in een levensecht dekor en wordt het publiek intens betrokken bij het I LambertVan de Sijpe openthetbloementapijtte Moorsel (JM) toneelgebeuren en de reeds overbekende «Falluintjesge- rechten en -dranken» Wie trouwens vorige opvoeringen van «Het Gezin van Paemel» of «Pee Klak» meemaakte is met het procédé reeds ten volle ver trouwd. Een nieuwigheid is wel dat op zondag 14 augustus te 15u gra tis wordt opgetreden voor zie ken, gehandikapten en ouden vandagen. Rolverdeling: Arnold van de Perre, een hele naam al in de Aalsterse to neelwereld, speelt de titelrol. Eddy Meert als Naten is aan zijn debuut wat betreft het spe len van een hoofdrol. Indien hij op de uitvoeringen het niveau van de repetities haalt, wordt hij misschien wel de revelatie van deze opvoering, alhoewel hij een grote koncurrent zal vinden in de 14-jarige Bart Callebaut, alias «Petatje». Deze olijkerd is aan zijn eerste optreden toe en heeft al direkt de zware last van de tritagonistop zich. Hij is ech ter boordevol vertrouwen, en samen met hem alle medespe lers. Over de waarde van Lieve De Koninck, Rosa Moeyersoons, Lutgarde De Koninck en Alma Van Gyseghem (respectievelijk als Koletje. de 2 nonnetjes en als Rozalie) moeten wij het hier niet meer hebben: zij hebben in het verleden hun sporen al ver diend. Verder spelen nog mee: Oktaaf Fieremans als herber gier Nols, Pol Marcoen als de Paardenslachter Pee Rul, Jan Moens in «zijn» rolletje van champetter en Fons De Ko ninck als notaris burgemeester. De attraktie wordt zeker, zon der evenwel afbreuk te doen aan de waarde van de anderen. Theo Van Gyseghem in de rol van pastoor Ameels. In enkele repetities tijds heeft hij reeds ingewerkt in deze dynamische toneelgroep en is hij «alle mansvriend» geworden. De verstandhouding tussen hem en regisseur Caroline Smol ders is voortreffelijk, wat de ge hele groep ten goede komt wat betreft de kwaliteit. Theo Van Gyseghem Meer dan 40 jaar is hij reeds actief in de rederijkerskamer St.-Barbara. waarvan hij thans deken is. Hoe het gekomen is dat hij tv-pastoor werd «Mau- rits Balfoort regisseerde ooit bij ons het toneelstuk «Opspo ringsbrigade 21». Een jaar later zocht hij een geschikte pastoor en hij belde mij. Aanvankelijk stond ik weigerachtig tegen dit voorstel, maar Balfoort drong zo aan dat ik uiteindelijk toch toestemde»,. Dat Maurits Balfoort indertijd aandrong, daarin had hij goed gezien. Nooit zagen wij een be ter getypeerde dorpspastoor op de beeldbuis evoluen Na dit succes is het allemaal heel snel gegaan. Op dit ogenblik, acht jaar na de opnamen, heeft Theo Van Gyseghem reeds meer dan 500 maal de soutane aangetrokken, vaak voor een liefdadig doel. Zo verzamelde hij eens voor 'n «Boemerang- uKtie» liefst 301.000 fr, en dit samen met zijn vrouw «Roza lie». Na «De Filosoof van Ha gem» werkte hij ook nog mee aan» De Heren van Zichem», «Pieter Daens», «Een mens van Goede Wil» enz. Thans werkt hij mee aan het jeugd- feuilleton «Dirk van Haverbe- ke», en dit als predikant. Als wij de voorkritieken mogen gelo ven wordt dit één van de groot ste kreatiesop dit gebied. Regisseur Caroline Smol ders Zij is. wat men soms noemt «van een late roeping». Op 35- jarige leeftijd begon zijn con servatorium te lopen te Gent. Te Lede echter was zij reeds bijna 20 jaar aktief. Dit is nog maar haar derde regie. Een van haar vorige regies was echter al een ware voltreffer. De crea tie van «De Vlasschaard» naar het boek van Stijn Streuvels» kon bogen op liefst 1600 toe schouwers. Het is trouwens met dit stuk dat «De Claer haegse Comedie» volgend jaar zai uitpakken, en dit in het ka dervan «hetjaarvan hetdorp». Ook voor haar waren al een paar tv-kreatës: zo werkte zij mee aan Cyriel Buysses «Recht van de sterkste». Op dit ogenblik is zij verbonden aan het beroepstheater «Antigone» teKortrijk. De gratis medewerking van deze twee mensen is voor de «Claerhaegse Comedie» bete kenisvol. Zij opent nieuwe en hoopvolle perspektieven, niet enkel op toneelgebied maar vooral als dorpskring in een grootstad. Verrassend hierbij is wel dat het vooral jonge mensen zijn die zich bewust zijn van de waarde van dergelijke kring in een ex-dorp, in dit geval dan Meldert of ruimer gezien de Fal luintjes. Op die manier wordt bewust of onbewust bereikt dat niet iedereen vastgekluisterd zit aan het TV-toestel, dat er sociale werking is en er «leven in de brouwerij blijft», ook al loopt menigeen ietwat verloren indatGroot-Aalst. De pas verkozen bestuurs- ploeg en hun medewerkers kunnen voor mooie uren in de Falluintjes zorgen. Dat verdient beslistaanmoediging.

De Voorpost | 1977 | | pagina 3