L flitsen J IAMBRUGGE - LOURDES IEEN EN TERUG FAalsterse P.P.RUBENS-TENTOONSTELLING TE AALST IRACHTPATSERS OP DE FIETS SINT-ROCHUSFEESTEN TE MELDERT HOEVE «VANCAUWELAERT» TE MELDERT. De Voorpost- 5-8-1977 - 5 jlertoeristen proberen steeds maar hun grenzen te verleggen. Zij beginnen met ritjes van 20 i, 50 km, 100 km enz., en dan groeit een groots plan. Wielertoeristenklub SONA uit Bam- jgge gooide al dadelijk hoge ogen: het wordt een reis naar Lourdes, heen en terug: 2200 km. it als een toevallig initiatief op tafel werd gegooid, groeide uit tot een grootse organisatie. En tocht kwam er. ledereen zette zich in naargelang zijn eigen interesses en specialismen, idanks het feit dat de klub geen bestuur heeft, verliepen de voorbereidingen vrij vlot. De reis est worden uitgestippeld, hotels moesten besproken worden, formulieren moesten in orde jracht worden, begeleiders en foeriers moesten gevonden worden en natuurlijk dienden de idige sponsors aangesproken. Een lid van de klub zorgde ervoor dat de Kredietbank een ilkome geste deed, de vaste sponsor Meubelen Van Der Meulen loste de verwachtingen in en rgde daarbij nog voor de technische akkomodatie, Marinus Meirsschaut van «Europarei- n» sprong bij en de baas uit het lokaal «De Fijnen» zorgde voor de definitieve stoot. Zo groeit >n groots opgezette onderneming. De start werd gegeven op zaterdag 16 juli op vrijdag 29 juli ye late namiddagzoudenzij terugzijn. n de tocht namen deel: enne Van Der Meulen, Willy n Boxstael, Guido Van De ele, Arthur Van Der Stockt, den Van De Velde, Paul Van erenbergh en Robert Ver even. Onder een onver- cht grote belangstelling te het groepje zich in bewe- g, nauwlettend gevolgd door begeleiders Gustaaf Van jr Meulen en Miel Allard, de jferiersters Mariella en Su- flnne en de kleine Gunther. ■Jlangstellenden en familiele- Jin volgden hen tot net vóór .jmrgen. Daar werd dan defini- Jfef afscheid genomen van de Bldernemende mannen. De - »rste ritBambrugge - Epernay as wel de zwaarste in kilome- raantal: 240 km. Van Eper- ïy ging het dan de volgende ig naar Montargis: 180 km. an Montargis naar Argenton C: 200 km. De vierde dag: van jgenton naar Perigeux: 200 n De vijfde dag: van Perigeux aar Ville-Neuf s/L: 110 km en 3 zesde dag arriveerde dan v ;)t moedige groepje in Lour- *s. eindbestemming. Vrijdag juli en zaterdag 23 juli waren jgehouden voor Lourdes If. De wielertoeristen onder- ïgen er de betovering die ie- re Lourdes - ganger overvalt, iar toch konden zij het fietsen !t laten. De Tourmalet moest dwongen worden. En zij de- n het: een klim van 18 kilo- eter! Als eerste kwam boven: 4 illy van Bokstael. Zei één der elnemers: «Die vent vliegt B ar boven. Die heeft de allure 'in een echte bergkoning, van in zuivere ronderenner. Op -'-ik terrein is hij de gedroomde ptrekker en in de bergen gaat z'n eigen weg en laat ieder- in meedogenloos achter zich. 3n wielerkampioen in z'n hele f. Spijtig dat ie d'er nooit echt ie begonnen isals renner.» Lourdes werden onze amse wielertoeristen als ilden ontvangen. Zelfs hun lelname aan de kaarskens- icessie werd door een on- kende toevallige simpatisant film vastgelegd. De film zou (ter in bruikleen naar Bam- igge worden afgestuurd! je terugweg [ondagochtend zetten zij zich [an op weg voor de terugtocht: i 7 uur werd het vertreksein igeven Van zondag tot vrij- lag 29 juli (dag van aankomst) gevangen. Wegens moeilijk heden in het hotel, met ander half uur vertraging. De finale ervan: vanaan de grens (Mau- beuge) tot thuis in Bambrugge bij de Fijnen, wilden wij zelf meemaken. Om zeven minuten over twee zagen wij in het mis tige weer het kompakte groepje aan de doeane opdui ken. Willy van Boxstael trok het groepje over de grens, oor deelkundig tegen de wind in V-vorm. Het was een dichte groep. Na zoveel kilometers samen fietsen, hadden zij el kaar leren kennen in hun reak- ties, gedragingen. Zij plakten als het ware aan elkaar. Tegen de wind in. Noordwaarts. Naar Bergen. In Bergen werden zij opgewacht door familieleden, kennissen, vrienden, simpati- santen. Klubleden die wel graag hadden meegereden maar om een of de andere re den het dan toch niet deden zouden hen die laatste kilome ters met de fiets begeleiden. De Lourdes-rijders waren aange naam verrast dat zij opgewacht werden doorzo'n grote massa. Er werd gekust, op de scou- ders geklopt, er werden tranen weggepinkt of met de zakdoek weggewreven. Het traditionele beeld van weggeweest - en - teruggekeerd. Duizend keer werden dezfelfde vragen ge steld: geen zieken, geen moei lijkheden, hoe was 't eten daar, hoeveel klapbanden zijn er ge weest, hoe was 't weer, hoe was 't in Lourdes, hoe waren de hotels. Enz. enz. Ter plaatse werd voor de laatste keer de provisiekast opengerukt. De foeriersters Mariella en Su zanne kregen een bloementuil aangeboden en de begeleiders Gustaaf Van Der Meulen en Miel Allard werden door ieder een bedankt en proficiat ge wenst. En zij hadden het ver diend. Er was een drukte van jewelste. De plaatselijke bevol king begreep niet zo best wat daar gebeurde. Die druk doende Vlamingen! Een vrouw vreesde waarachtig een Vlaamse invasie en kwam prompt met de tweeloop post vatten voor het raam En dan werd de start gegeven voor de laatste deel-etappe: Bergen - Bambrugge. Telefo nisch waren de entoesiastelin- gen in kafee «De Fijnen» ver wittigd dat 't oponthoud in Ber gen wat langer had geduurd en dat het zodus wat later zou worden. Tegen een hoog ritme werden de laatste kilometers onder de wielen verwerkt. Net voor Edingen waren de stoere renners nog even verplicht van de fiets te stappen om een re genjasje aan te trekken. Geluk kig, niet voor lang. Rond zes uur arriveerde dan de hele sliert in Bambrugge: renners, bege leiders, simpatisanten en fami lieleden. De aankomstin Bambrugge Zij werden opgewacht door nog meer familie, kennissen, nieuwsgierigen. Bij hun aan komst werden alle deelnemers uitgenodigd zich te laten wegen in meubelzaak «Van Der Meu len». een grappige attentie. Er werden heel wat kilo's wegge reden. Er werden zelfs getallen afgeroepen als «zes», «ze ven». Alle deelnemers hadden, ondanks hun ongewoon reus achtige eetlust tijdens de reis, een mooi aantal kilo's kwijtge speeld. Maar toen de foerier sters op de weegschaal moes ten, betrok de lucht even. Zij, de vrouwen, die zeker op wat min der kiloo^es hadden gerekend, kwamen bedrogen uit. Wijzelf hebben het aan den lijve on dervonden als foerier bij de scouts: de pastoor bedient zichzelf eerst! En nu, toen een foerierster op de weegschaal ging staan, was zij enkele kilo's bijgekomen. Natuurlijk, hilari teit bij alle omstaanders! Na de weeg - formaliteit werden alle deelnemers ontvangen op een berg broodjes, dik belegd, bij de Fijnen. Tot laat in de avond werd verteld over wat er zoal onderweg was gebeurd, wat er fout was gegaan, wat beter kon, wat onvergetelijk is, over plannen voor de toekomst enz. Een feit staat al vast: er wordt een avond georganiseerd waarop al de films, dia's en fo to's die werden genomen, ver toond zullen worde n. Misschien worden wij dan wel uitgenodigd. En misschien zijn er ondertussen al plannen ge maakt voor de toekomst? Want wij kunnen ons moeilijk voor stellen totdat, wie aan zoiets heeft deelgenomen, er zo maar mee stopt.... Gh.Henderickx Terug thuis. Gezellig praten en vertellen, temidden van vrienden, kenissen, simpatisanten en achter een stacel lekkere broodjes. Het stadsbestuur van Aalst zal. in samenwerking met het Ministerie van Nederlandse Kuituur een fototentoonstelling organiseren gewijd aan het werk van Pieter Pauwel Rubens. Het gebeuren, dat zal doorgaan van 26 augustus tot en met 11 september, vindt plaats in het museum Oud-Hospitaal. De tentoonstelling zal worden ingeleid door Professor F. Vvncke. Deze manifestatie wil een over zicht geven van schilderijen en oliverfschetsen. van de hand van Rubens zelt. die in het bezit zijn van de Antwerpse kerken en musea. De foto's, die van degelijke kwaliteit zullen zijn en een zeer natuurgetrouw beeld geven van het koloriet, zullen in chrono logische volgorde gepresenteerd worden. Zodoende kan de be zoeker Rubens ontwikkeling, gaande vanaf zijn jeugd (werken van voor 1600) tot voor zijn dood (mei 1640). op de voet volgen. Naast deze tentoonstelling is bezoekers de kans bieden op een aktieve en vooral kreatieve wijze aan de Rubenstentoonstelling deel te nemen. Anderzijds wil men met deze workshops een reeéle bijdrage leveren tot de promotie van het Stedelijke Kunstonderwijs, meer bepaald tot de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten. Deze work shops worden geïnstalleerd op donderdag 8 september van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Het atelier, gepland op 8 september is bedoeld voor de opvang van bezoek in schoolver band. Ongetwijfeld zullen deze aktivi- teiten de aandacht vestigen op het omvangrijke oeuvre van de ♦grootste Vlaamse schilder». De roemruchtige kommentaren die deel uitmaken van de Rubens mythe. de koppeling van de barokke pracht en praal aan het ware kunstenaarsschap en vele andere artistieke wetenswaar digheden zullen ongetwijfeld de toeschouwers weten te boeien. A.DE GROEVE In de feesttent, in de hovingen van de aloude St.-Rochuskapel te Meldert, Nievel en in de schaduw van de Abdij Affligem, gaan voor de tweede maal, na de suksesrijke start in '76, op triiep de hele tocht al even eveneens een rondeleiding voor- ikkeloos als de heenreis. Zij iren nu «ingereden». Elke ig arriveerden zij ruime tijd oruit op het schema. En de ije tijd werd gevuld met korte tzoekjes aan de omgeving of 3rd doorgebracht in eigen ing. Er werd een kop sterke iffie gezet en er werd gepraat, elachen. plezier gemaakt. Het sse leventje van Vlamingen reis. Alleen het weer was jdens de hele reis niet zo best leegevallenDe twee dagen in ourdes vormden hierop wel en uitzondering. Een onge- toon zomers weertje was het aar. Maar toen de terugtocht angevangen werd, waren de V egen en de wind opnieuw van :,Je partij. Geen nood: op de 1 fenden bijten en de gepaste fed vinden. En zo werd dan op Vijdag 29 juli de laatste rit aan- de Aalsterse Sint- Martinuskerk. waarin speciaal de aandacht zal worden ge vestigd op «De Pestleiders». het originele Rubensschilderij dat dc kerk rijk is. Op zondag 28 augustus en zondag 4 septem ber. telkens om 15 uur. kan men deze rondleiding bijwonen. Hen andere aktiviteit in het kader van deze tentoonstelling berust bij het Bestuur voor Jeugdvorming. Ter animatie worden een viertal workshops geïnstalleerd. Uitgaande van dc tentoongestelde foto's en onder begeleiding van instrukteurs van het Bestuur voor Jeugdvorming kunnen de kijkers hun persoon lijke indrukken weergeven in een der vier workshops: batiek. zeefdruk. schimmcnpoppen. dansen kostumering. Met deze workshops wil men aan de De wielerhelden van W 7. Sonavoorde start zaterdag 20 en zondag 21 Rochusfeesten door. Nievel komt wel fel in de be langstelling. «Pikkeling '77» is nog maar pas voorbij en wordt gevolgd door de opvoeringen van «De Filosoof van Hagem» door de «Claerhaegse Come- die» waarbij dan dadelijk de «Rochusfeesten» aansluiten. Het laatste week-end is het dan Nievel-Kermis en dan volgt voor vele bewoners van de wijk de «pluktijd» Hierbij dan het welgevulde en goedgestoffeerde programma, zaterdag 20 oogst 19.30 u: Opening der feeste lijkheden door de Fanfare St.-Ceciliavan Meldert 21 u:Hoppeplukkersbal opge luisterd door de «Hoppe- blaaskapel». Tijdens het bal Hoppepluk- prijskamp door de plaatselijke veteranen-plukkers. Inkom 50 fr. 24 u: Verkiezing van de Hop- duivel. Kandidaturen en inlich tingen op hetsekretariaat. zondag 21 oogst 9.30 u: Kapelhoogmis opge luisterd door «Jong Talent». Na de Hoogmis zegening met de relekwie van de HRochus. 10.30 u: Hondenzegening. Herinneringsmedailles van St.-Rochus zijn hiervoor te be komen. 13.30 u: Hondenkeuring: alle rassen en jeugdklasse. De keu ring staat onder algemene lei ding en toezicht van Dr Robert Pollet, erkend keurder van de «Koninklijke Maatschappij St.-Hubertus», bijgestaan door verscheidene veeartsen uit de streek. oogst de luisterrijke St.- Medailles voor winnaars der series. Trofeeën en ere-diploma's voorde finalisten derreeksen. Inschrijvingen ter plaatse vanaf 10 uur of voorinschrijvingen op het sekretariaat. 150 fr eerste hond, 100 fr tweede en volgen de. 18 u: Einde der Keuring en Uit reiking derT rofeeën. 19 u: Koncert door de Kon. Fanfare St.-Cecilia Meldert. Daarna gezellig samenzijn in de Feesttent. Te bekomen: frisse dranken en versnaperingen Zondag van 11 tot 14 en van 17 tot 20 u halve kip met friet, sla en drank 150 fr, kinderen 100 fr. De opbrengst gaat integraal naar het Fonds voor onderhoud en restauratie der kapel uit 1560. Het bestuur is niet ver antwoordelijk voor eventuele ongevallen. Voor inschrijvingen of nadere inlichtingen kan U terecht op het sekretariaat bij Alfons Van den Bossche, Molenstraat. 9 te Meldert. Tel.: 053-66.90.27. L.H. «Kaaveloutens»-hof, zoals men te Meldert zegt, is nu in deze periode een druk bezocht oud gebouw. Verleden week-end was er de Pikkeling en nu volgen de op voeringen van «De Filosoof van Hagem» door de Claerhaegse Comedie. Een oud hof, alleszins. Ooit stond er 'n hopast die dateerde uit 1627 Het jaartal is bij de ingang nog steeds te zien. Zoals alles te Meldert destijds en zeker de wijk Nievel stond deze hopast ook waarschijnlijk wel ten dienste van de abdij Af fligem. Op de funderingen van een brouwerij, -Meldert is centraal gelegen in de hopstreek Asse-Aalst en was vroeger het voornaamste centrum tussen Aalst en Brussel-, werd een boerderij opgetrokken, naar Brabants model, gesloten met ruime binnenkoer en middenin een grote mesthoop, ruim 50 m2 groot. Het was de grootoom van de huidige bewoner, Georges De Pauw, die er de hoeve optrok. De moeder van Georges huwde en zo werden de De Pauws de eigenaars van deze mooie hoeve. voor de eerste wereldoorlog vooral op hop toegespitst evo lueerde deze hoeve naar een gemengd bedrijf met land bouw, veeteelt en kipfjen- kweek. Voor de organisatoren van feestelijkheden zijn Lea, de boerin, en Georges de gast vrije, vriendelijke en begrij pende mengen die de vele las ten die dergelijke feestelijkhe den erbij nemen om hun streekgenoten terwille te zijn. L.H. L' heeft gelijk als U zegt dat de Oiljsterse show-avond aan een zesde editie toe is. Inderdaad, en meer bepaald op 26 augustus kan U zich tijdens de Aalsterse jaarbeurs opnieuw dubbel plooien bij fratsen en grollen van het allegaartje stadsgenoten die we nu even voor U op een rij zetten: Harry Pinky, Ajuinboer, de F.S. Band, Herman Daelman (bijna aan een driehonderdste optreden als 't ketje toe), Herman Slagmulder, ex-prinsen Michel en Bob, de Prinsencaemere, gewezen bloemenfee Myriam, bloemenprinses Gilly, Keizer Kamiel, prins Edy, ere-voorzitter Marcel De Bisschop, de Chevaliers, d'Apostelen van Mijlbeek, K.K.V., Corum Alostum Imperiale en een antal kandidaten prinsen en bloemenfeeën. Jawel, die bestaan nog. Er wordt wel eens gelachen met onrustwekkende berichten. Nou ja, wie 't laatst lacht, best lacht denken wij en intussen herinneren wij ons dan o.m. een onzer stukken over het sluikstort van Amylum op de meersen aan de grens van Welle en Erembodegem. Voor enkele dagen vertrokken daarvan stalen om een onderzoek naar giftigheid voor mens, dier en plant te ondergaan. Professor Hendrickx van de R.U.G. zal zich daarover uitspreken. Als alles vlot verloopt kunnen we in september e.k. terug het stadspark in om met een geruststellend gevoel vrouw of lief on der de grijpgrage armen van de treurwilgen op een drankje te kunnen trakteren. Zowaar, de uitbating van het zogenaamde «melkhuisje» (melk? welwelwei...) is pas toegewezen aan brouwerij Haecht. Het stadsbestuur daarover: «Het maakt voor ons een groot verschil uit: in plus welteverstaan. En met index-aanpassing!» Wilfried Lissens is voor U in het stadspark gaan wandelen en daar krijgt U elders een schuingevallen relaas van. Tijdens de jongste perskonferentie op het stadhuis vroegen we naar de plannen van het bestuur inzake de uitdrukkelijke vraag van de handelaars van de Gentsestraat en Vlaanderenstraat om in hun straten parkeermeters te leggen. De lezer zal zich herinneren dat men daar eind verleden jaar zelfs petitietochten voor over had. Antwoord: dat dateert van de vorige legislatuur, we weten er niets van maar we zullen de dossiers binnenkort zeker doornemen. Afwachten dus. Goed nieuws voor liefhebbers van orgelmuziek: de jaarlijkse orgelcyclus, ingericht door Kristiaan Van Ingelgem. organist van de Sint-Maartenskerk te Aalst, zal in september zijn zevende uitgave beleven. U zal zich herinneren dat deze manifestatie vorig jaar niet kon doorgaan wegens de arbarmelijke toestand van het instrument. De hitte had alles toen nog eens ekstra in het water laten vallen. Het programma en de data zijn ons reeds bekend. Op zondag 11 september opent Van Ingelgem de reeks met werk van Lieven Duvosel. J. Mestdagh en eigen komposities. Op 18 september is de Nederlander Klaas Hoek te gast. Hij zal werk brengen van Messiaen, Alkan en Regen. Edmond Saveniers tenslotte zal een orgelpunt achter de cyclus zetten met komposities van Hindemith. Flor Peetersen F. Liszt. Alle koncerten gaan door in de Sint-Maartenskerk. Onze medewerker André De Groeve zal ten gepaste tijde voor U zijn potlood scherpen om de cyclus de belangstelling te geven die hij verdient. Net voor het ter perse gaan van deze bijdrage zijn we even gaan peilen naar het aantal kandidaturen die voor de nakende blocmenfeeverkiezing reeds zijn binnengelopen. Dat zijn er uitgerekend twee: Magda Lambrecht, Avaanstraat 2 te Erembodegem (1955) en Bernice Knockaert, Vaartstraat 1 te Aalst (zelfde geboortejaar). Twee andere meisjes (jongens zijn niet gewenst) zouden zich nog steeds beraden over een eventuele deelname. Van hen zal het ook afhangen of er een preselektie komt of niet. Hopen van wel natuurlijk. Aalst heeft opnieuw een omzeggens vrij aktieve dievenbende. Niet zonder lef slaagden zij erin in één nacht tijd verleden week-einde een tiental diefstallen te plegen. Werkmetodiek: een steen gooien in een ruit van de gevizeerde «schatkamer» en dan maar wachten of er reakties zijn. Zo ja. dan maar de hielen keren en zoniet, rustigaan de zakken vullen en de matten rollen. In herberg Scotch Inn te Aalst is daar o.m. een slachtoffer geweest en ook de feesstent die door de muziekmaatschappij Sint-Cecilia te Meldert was opgezet kreeg de ongewenste gasten op bezoek. Zonder steen dan wel te verstaan. Dinsdagavond was de Rijkswacht de boeven nog niet op het spoor gekomen. Naar wordt gezegd zouden de hoeve en aanliggende gronden te Baardegem, oorspronkelijk aangekocht en bedoeld als Kultureel Centrum Type D voor de Falluintjes, na tijdelijk gedeeltelijk te zijn gebruikt als vakantiejeugdatelier kunnen evolueren naar een kinderboerderij. Dc doedelzakspelers van C. Ghijsels vielen op de Pikkeling '77 nogal fel in de smaak. Zo erg zelfs dat de toehoorders gretig hun duit gooiden in het zakje waarmee enkele jonge bengels zogezegd voor de groep een kollekte hielden. De inrichters kwamen dat pas later te weten. Intussen waren de omhalers natuurlijk de pijp uit. Ze zullen hun ovenkoeken wel elders hebben opgesmuld. Burgemeester D'haeseleer is met vakantie tot 22 oogst. Ook eerste schepen Monsieur is er op uit getrokken en daardoor wordt schepen van Openbare Werken Jan De Neve enkele dagen lang waarnemend burgemeester van de stad. Wie spreekt daar van een putch? Er is nog iemand met verlof. Meer bepaald Roel Van De Plas de redakteur van De Voorpost - Editie Aalst, die samen met zijn kroost het zonnige zuiden heeft opgezocht. Er wordt daar naar verluidt nogal gretig in het Spaanse zand gebeten en gespeeld; waarvan akte met bijgaand zeer recent kiekje van het jongste furore makend strandspel.U zal de ongebruinde kin van de man op de foto hebben opgemerkt. Nou ja. als je jaren lang met een baard de aardkloot hebt bewandeld blijft de huid koppig bleek. Intussen en meer bepaald tot halverweg de maand kan U evenwel met uw koetjes en kalfjes terecht bij het individu dat nu vriendelijk tekent. RENE DE WITTE

De Voorpost | 1977 | | pagina 5