FEDERATIE BELGISCHE NOTARISSEN GEEFT RALDES GELIJK EERSTE KARNAVALAVOND TE EREMBODEGEM STADSPARK-EREN IN EEN NATTE ZOMER nieuw PROTESTTEGEN breekwerf KRITERIUM: GRATIS INKOM VOOR LIEVERDJES «INBREKERS MET TWEE MILJOEN WEG TE LEDE OOGSTTENTOONSTELLING TEMELDERT De Voorpost- 5-8-1977 - 7 Vakantie of geen vakantie, Raldes doet verder. Zo zou je kunnen stellen nu de Regionale m Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde tijdens de jongste dagen opnieuw enkele keren in de belangstelling is gekomen. Vooreerst met prettig nieuws en meer bepaald met een gelijkstel ling van de vereniging door de Federatie van de Belgische Notarissen i.v.m. het dubieus omschrijven van een te koop gesteld stuk grond en tweedens met een vernieuwde aktie. Weer veel hooi op de vork want Raldes verzet zich tegen de inplanting van een breekwerf in de Molenbeekmeersen. blij EENKATEENKATNOEMEN Op 19.2.1977 verspreidde Ral des een persmededeling n.a.v. de openbare verkoping door Notaris De Gheest op 6 de cember II. van een stuk weiland te Herdersem, waarbij op de aanplakblieven gewag werd gemaakt van een «pleister plaats» i.p.v. «weiland». Der gelijke misleidende omschrij vingen gebeuren weieens meer, en niet altijd onvrijwillig. Zo komt het geregeld voor dat groenzones het voorwerp uit maken van een verkoop. In vele gevallen wordt het terrein lee opgedeeld in kleinere percelen en aldus aan de kopers ver kocht. Dit heeft een versnippe ring van die waardevolle oj groenzones tot gevolg hetgeen niet per definitie dramatisch is ware het niet dat dergelijke op deling vaak de bron is van tal rijke moeilijkheden achteraf. Hetzij doordat de overheid zelf die terreinen als openbaar groen wenst te verwen/en, het zij doordat de eigenaars kon- strukties op hun eigendom wil len oprichten, wat natuurlijk vol ledig verboden is in een groen- zone. Bij die verkopen durft men dan wel eens een mislei dende terminologie gebruiken. «Bouwland, weekendgronden. caravangronden en zelfs toe- komstgronden» zijn zovele termen die gebruikt worden om de kandidaat-kopers de illusie te geven dat er op die percelen mag gebouwd worden, dan dat het in feite gaat om landbouw gronden. groenzone of natuur gebied. We durven geenszins beweren dat notaris De Gheest met kwaad opzet van het be treffende stuk weiland een pleisterplaats wou maken, maar ons verhaal begint toch bij dergelijke verkeerdelijke omschrijving. Het perceel in kwestie is gele gen in een uithoek van de deel gemeente (grens van Moorsel), verbonden meteen rudimentair verharde weg (Klausstraat) d.m.v. een losweg (erfdienst baarheid) en gelegen naast een perceel waarop zich een onwettig weekendhuisje be vindt. Daarenboven is het per ceel overspannen door een hoogspanningsleiding... REAKTIES PARLEMENTAI REN Vorengenoemde persmedede ling was in feite opgevat als een brief aan de Federatie van Bel gische Notarissen te Brussel. Ze werd tevens doorgestuurd naar alle parlementairen van het arrondissement Aalst, als mede naar de Minister van Openbare Werken en naar Staatssekretaris Eyskens. Raldes heeft de balans ge maakt van de reakties van deze mensen;een schrale oogst zal je zien. Voorzitter Van Der Helst: «Wij ontvingen de meest positieve reaktie van senator Mevr. Paula d'Hondt, die de Minister van Openbare Werken zou interpelleren n.a.v. de be spreking van de begroting van Openbare Werken. Volksver tegenwoordiger Ghis Willems gaat akkoord met ons stand punt dat kandidaat-kopers, ook op de immobilaire markt, niet moeten misleid worden. Het antwoord van de Federatie in teresseert hem, doch een par lementaire vraag is naar zijn oordeel minder geboden. Se nator Wim Verleysen wenst gewoon op de hoogte te wor den gehouden van de reaktie van de Federatie en is blijkbaar nogal geïnteresseerd. Volks vertegenwoordiger Diane D'haeseleer tenslotte meent dat de openbaarheid van ons schrijven een parlementaire vraag van harentwege overbo dig maakt. Zij legt de zaak voor aan haar vader (burgemeester te Aalst). Van de andere parle mentairen: geen teken van Ie- Vorige week ontvingen wij op de redaktie een brief van twee ontevreden leden van het Stedelijk Sportkomitee. Zij verzoch ten ons hun brief te publiceren, wat wij dan ook dien. Omdat wijzelf ook wel eens graag wilden weten hoe de vork aan de steel zit, vroegen wij schepen Monsieur om uitleg. De brief luidt als volgt: «Vanwege de inhoud van deze brief is het mij niet mogelijk de naam er bij te pu bliceren, aangezien men mij dan op mijn professioneel terrein kan tref fen Ik vraag U deze brief of zelf een stukje te publiceren over de laak bare houding i.v.m. het kriterium van Aalst. Hier worden voor hon derdduizenden franken winst ge maakt die voor een groot deel naar privé-handen gaan, o.m. naar de ir0|manager met wie het sportkomitee een kontrakt heeft. Politieke man datarissen van de meerderheid hebben in diverse herbergen op de Grote Markt met gretige hand gratis f6 toegangskaarten verspreid, wat ik zelf heb gezien. Hoe is het dan te verklaren dat de nieuwe leden van het Stedelijk Sportkomitee die vol- sjjj ledig belangloos zes jaar lang met ^het stadsbestuur moeten samen- werken geen kaartje hebben ge- ra kregen en zelf hebben moeten be talen. Gaat politiek vriendjesspel boven een gezonde samenwer king? Als de schepen van de sport od morgen de medewerking vraagt jlei belangloos van de leden van cr het Stedelijk Sportkomitee zullen wij hem naar de organisator van het kriterium van Aalst verwijzen». Tot zover dezeondertekende 0g brief Aan schepen van sport Monsieur ur# stelden wij de vraag naar wie de mö opbrengst van het kriterium gaat. ker Deze deelde ons het bestaan mede van een overeenkomst tussen enerzijds het Kollege en anderzijds het Wielersportkomitee De ver- deelslseutel bedraagt 65% voor de stad (die het geld voor sportaange- legenheden gebruikt) en 35% voor het wielerkomitee dat eveneens de opbrengst van het boekje voor zijn rekening neemt. Schepen Monsieur wees er ons op dat niet minder dan 140 leden deel uit maken van het nieuwe sportko mitee. In dit verband konden we ook nog vernemen dat eind augus tus er een vergadering zal gehou den worden om een volledig dage- lijkbestuursamen te stellen. DDP Lucien en Rita Van Impe ten stadhuize ontvangen (JM) Tijdens de nacht van dinsdag 26 op woensdag 27 juli zijn dieven erin geslaagd zich toegang te verschaffen in de juwe lierszaak van mevrouw D'Haeseleer aan de Kerkevijverstraat 19 te Lede. Zij ontvreemdden er talrijke waardevolle juwelen voor een totale som van ongeveer twee miljoenfrank. De inbraak moet gebeurd zijn tussen 2 en 5 uur woensdag morgen. De dieven zijn de win kel binnengedrongen langs de tuin van mevrouw D'Haeseleer I Deze wisten ze te bereiken via i een klein, smal straatje dat de Kasteeldreef met de Station- weg verbindt Van hieruit zijn ze via een poortje in de tuin van de juwelierszaak binnenge drongen door middel van 't in de juwelierszaak binnenged rongen door middel van het in- wej Voor de vierde maal richt Kaatsklub «De Heuvel» uit Erembo- degem bierfeesten en een mosselkermis in. De vermakelijk heden gaan door in een reuzetent op het kaatsplein van de inrichtende klub. 5,6 en 7 augustus worden alvast hoogdagen inErembodegem. stampen van nog twee andere poortjes. Dan zijn ze de woning van mevrouw D'Haeseleer bin nengedrongen via de achter deur, waaruit ze een stukje ruit sneden, om zo langs een smalle doorgang de winkel te bereiken. Het alarmsysteem bevindt zich enkel aan de voor kant van de zaak, zodat deze niet in werking getreden is. Zo doende was het voor de indrin gers een klein kunstje om de twee uitstalramen te ledigen Hun buit legden ze in een fruit- korf die achteraf teruggevon den werd in de tuin, samen met nog andere restanten van de inbrekers. In de tuin zijn de inbrekers op enkele meters een tent voorbij gegaan waarin de kinderen van mevrouw D'Haeseleer sliepen Doch dezen hadden niets op gemerkt of gehoord. Het was de schoonmoeder die s'mor- gens rond 6.30 uur de inbraak ontdekt heeft. Een grote staanklok werd nog teruggevonden op de hoek van de Stationweg en het smalle straatje. Waarschijnlijk was dit te zwaar voor de inbrekers, waarvan de speurders ver moeden dat ze met zijn twee waren en zich verplaatsten meteen bromfiets. MOND.G. PROGRAMMA Op vrijdag 5-8 gaat er om 19u30 een BELOTWED- STRIJD door met de klassieke winstonderdelen: 1000 frank vooruit, inleg en beker Zaterdag 6-8 wordt het hupsa metde beentjes. Om 21 uur speelt ACTIF CLUB 2000 ten dans op het bal van de kaatsklub. Vanaf zaterdag 19 uur tot zon dagavond 22 uur is er doorlo pend EETGELEGENHEID met als spijskaartspecialiteiten mosselen en kip aan 'tspit. Zondagnamiddag 7-8 weer klinkt in de reuzetent de hit- muziek van D J. CANCY'S DISCOSHOW. Vanaf 19 uur start de eerste KARNAVALAVOND. En ze zijn er weer zowat allemaal. De Prinsencaemere praat en showt de hele avond aan me kaar. Keizer Kamiel, bloemen- fee Gilly en Prins Edy zijn ook van de partij. Prins Simon laat zijn schotels door de lucht vlie gen, de Prinsen zingen een pot-pourn gekende karnaval- liedjes. Hoogtepunt van de avond wordt het optreden van de Blue Bell Girls uit het LIDO VAN PARIJS. Asjeblief, een heel programma. Aan de simpatisanten om er van te snoepen. K. DE NAEYER Niet minder dan negentien schilders stelden hun werken, in totaal 87, tentoon in het Meiderts Parochiecentrum gedu rende de Weekvan de Landelijkheid» en «Pikkellng '77». De minder goede weersom standigheden leenden zich uit eraard minder tot «levende kunstuiting» bij de hoeve. Toch was schilder Kamiel Van de Velde gedurende twee dagen druk bezig aan een schilderij van de Rochuskapel op Nievel. schilderij dat nu in het Paro chiecentrum nog te bekijken is. Door het feit dat elke liefhebber nog niet de kans kreeg tot een bezoek door vakantieomstan digheden zullen een aantal doeken o.a. van Freddy Bae- ten, André Verschelden, het enig onverkochte van Gustaaf Van de Perre en Kamiel Van de Velde alsmede etsen van J. Hutsebaut nog te genieten zijn totzondag 11 oogst De beslissing van de beheer raad welk werk zal worden aangekocht door de V V V. en welke werken eervolle vermel dingen verdienen zal genomen worden op zondag 14 oogst te 11 u in het Parochiecentrum. Voor volgend-jaar wordt dan uitgekeken aan een meer se- lektieve formule met bvb maximum drie tentoon te stel len werken per kunstenaar waarvan één gedurende de Feestelijkheden zelf dient te worden gemaakt. LH. ven!» Aldus Raldes. De vereniging wenst een partij politiek onafhankelijk karakter ten alle prijze te bewaren maar prikt die mensen die reageer den toch een pluim op de hoed. Hetzelfde kan Raldes niet voor de minister en de staatssekre taris waarvan sprake. Van hen immers geentekenvan leven. VOORZITTER FEDERATIE ANTWOORDT Een eerste, voorlopig antwoord werd Raldes toegestuurd op 16 maart II.: de zaak zou worden voorgelegd aan het Direktie- komitee van de Federatie om nadien een grondig onderzoek te ondergaan. Zo geschiedde en op 15 juni gaf de Federatie èen definitief antwoord waaruit wij volgend fragment lichten: «In aansluiting op mijn schrij ven van 16.3 1977 inzake de openbare verkoping van een «pleisterplaats» te Herdersem, laat ik U weten dat in onderha vig geval de betrokken notaris in zijn publiciteit is te ver ge gaan en dat de Kamer van No tarissen de nodige maatrege len heeft getroffen. Er dient nu wel op gewezen dat dit geval niet mag veralgemeend wor den en dat alle notarissen niet zulke reklame maken. Het spreekt vanzelf dat de voorstel ling van de aard van het goed met de werkelijkheid dient overeen te stemmen en geen aanleiding mag geven tot dub belzinnige interpretatie.» (sic) DE DUBBELESLAG Raldes verheugt zich om deze konsekwente houding van de Federatie, steltzich evenwel de vraag welke die vorenge noemde «nodige maatregelen» wel kunnen zijn, maar trekt als besluit dat door deze aktie twee zaken werden bereikt: eer stens, een betere bescherming van de «verbruiker» (koper van onroerende goederen) in onze streek en ten tweede, onrecht streeks een betere bescher ming van de natte, biologisch belangrijke weilanden tegen «pleisterplaatsen». In dezelfde lijn is een tweede aktie van Raldes gesitueerd. Deze keer ietwat uit het nabije Aalst, maar ons inziens toch zeker vermel denswaardig. Het betreft het standpunt van Raldes inzake de inplanting van een breek werf in de Molenbeekmeersen, een oplossing die door de In- terkommunale «Land van Aalst» wordt vooruitgeschoven om ons huisvuilprobleem voor een stuk op te lossen. Deze in planting zou geschieden in sa menwerking met het gemeen tebestuur te Denderleeuw. Raldes verzet zich daartegen en wel om volgende redenen: ECOLOGISCH Raldes merkt vooreerst op dat het storten in alluviale (aange slibde) rivier- en beekvlakten onder eender welke vorm uit den boze is: grondwateraan tasting, vernietiging van biolo gisch rijke gebieden, wegne men van reliëfdifferentiatie door opvullen van valleien, verhoogd brandgevaar (ver hoogde CH4-ontwikkeling) bij storten in een vochtig milieu, inname van gronden die een agrarische bestemming heb ben. Welnu, zo meldt Raldes. dergelijke alluviale vlakten zijn in de Denderstreek eerder schaarse elementen die door hun bestaan zelf, reliëf geven aan het landschap. Deze mi- lieudefferentiatie is essentieel voor een goed leefbaar milieu. De Molenbeekmeersen zijn daar een voorbeeld van. Derge lijke landschappen moeten volgens Raldes met alle midde len worden beschermd tegen privé-personen (vijvers, week endhuisjes, bebouwing) zo wel als tegen de overheid (wa terzuiveringsstation - met - op - te - hogen - gronden - ernaast, wegen voor gemotoriseerd verkeer, breekwerven voor huisvuil, enz.). EKONOMISCH Vanuit ekonomisch standpunt zijn er andere punten die tegen de inplanting van een breek werf pleiten. Zo vermeldt Ral des de hoge kostprijs van der gelijke vuilverwerkingssysteem in funktie van het rendement (60 volumereduktie), daar waar een gekontroleerd stort, bewerkt met een «kompaktor» van een paar miljoen hetzelfde resultaat geeft. Een kostenra ming wijst erop, aldus Raldes, dat de breekwerven uiteindelijk minstens zoveel kosten als verbrandingsovens. Reken daarbij dat je bij breekwerven nog altijd een stortplaats moet vinden voor het eindprodukt dan mag gerust gesproken worden van een tijdelijke op lossing. Raldes treedt daarom een aantal Nederlandse ek- sperten bij en vindt dergelijke werf een hopeloos voorbijge streefd ding. ALTERNATIEF Raldes beperkt zich evenwel niet tot het «afkammen» van het plan van de Interkommuna- le. De vereniging brengt een oplossing in herinnering: op korte termijn: het verla ten van het gekontroleerd stort te Voorde en het inrichten van een moderne, door een kom paktor te bewerken stortplaats in een zandgroeve te Viierzele. Het afvalprobleem zou aldus voor ruim 15 jaar uitonsgewest zijn geholpen en dit, voor een basiskostprijs van zowat 4 mil joen (investeringskosten voor de kompaktor). op langere termijn: oprich ting van 2 grote verbrandings ovens: één voor de Zuidelijke Denderstreek en één voor Groot-Aalst en ruime omge ving, telkens liefst gekoppeld aan een waterzuiveringsinstal latie, zodat het slib kan worden gedroogd met de warmte van de verbrandingsoven en niet opnieuw laaggelegen gronden moeten worden volgestort met slib. De verbandingsoven voor de zone Aalst zou eventueel kunnen gekoppeld worden aan een kompostbedrijf en een mo gelijkheid voor warmterekupe- ratie. Wat het zuidelijk deel van het arrondissement betreft, is het evident dat de meersen ek- sentrisch gelegen zijn t.o.v. de te bedienen gemeenten, zodat het aangewezen is een andere inplantingsplaats te bepalen, bv. industrieterrein van Schen- delbeke. LEF? Het is dus niet zonder grondige motivatie dat Raldes zich ver zet tegen vorengenoemd voor stel. De aktiegroep stelt zich overigens de vraag waar de verantwoordelijken van de In- terkommunale de lef halen om de oude, afgekeurde plannen opnieuw boven te halen. An derzijds voelt Raldes zich toch gesterkt door het feit dat het gemeentebestuur van Dender leeuw op een informatieverga dering niet zo lang geleden, de belofte deed om de Molen beekmeersen als natuurgebied te bewaren en het voor pas sieve wandelrekreatie open te stellen. Raldes krijgt graag klare wijn opgediend en wacht men spanning resultaten af. Rene De Witte Liet stadspark lag te drogen in de eerste zondagse zon van deze zomerse ijstijd, toen we het binnenwandelden. Totnogtoe hebben de dagen zich van zondvloed naar zondvloed gerept, en aan de kust is de toeristische misthoorn zwaar alarm gaan loeien. Binnenkamers rolt het geld niet. en daar worden alleen de kruideniers beter van. de verdelers van meeneem-konsumptie. Voor zover we de kranten mogen geloven werd aan de kust de top een flop. Wie daar bruin wou gaan bakken is van een koude reis thuis gekomen. En zoekt nu soelaas in het stadspark, waar de zon haar heroptreden vierde door met schuchtere heftigheid, (bewijs dat ze verduiveld goed weet hoe zon-dig ze de voorbije weken leefde) die eerste stadspark-ieten de mouw te vegen en hen met warmte te strelen. Valse minnares! Maar de wandelaars zijn nog op hun hoede. Nog gespoord en gelaarsd, want belazerd door die gele bol die hün vakantie verkwanselde door zelf met vakantie te gaan. Kinderen hebben daar geen problemen mee. Of toch minder. Dat speelt maar en speelt maar. Desnoods mèt regen en zonder zon. Zij zijn dan ook de trouwste parkbezoekers, nog onkundig van weerkundige stemmingmakerij. Zij komen vaak uit woontorens of woonmiddens die op onze lieve engeltjes in de vakantie worden het meestal duiveltjes een ckspulservnde uitwerking hebben. En daar zijn de ouders niet altijd verantwoordelijk voor. Groen is een levensnoodzakelijke kleur geworden. Gelukkig zijn de speeltuigen in het park hersteld geraakt. We roepen driemaal hiphiphoera. Hopelijk hoort het stadsbe stuur dit, want hier zalven we vóór we slaan: het melkhuisje. Over dit «ontspanningscentrum» zo staat het in de gevel hangt het vangnet van de tegenslag. De naam zelf is al een ongeluk op zichzelf. Hij stamt nog uit de tijd dat «alkohol» nog gescheiden van «ontspanning» kon leven. Dit huwelijk is nu in alle prijskaarten voltrokken. Ook in het Aalsters paradijs kan je achter een stevig pintje zitten luilekkeren, terwijl hele zwermen kinderen de speeltuigen onbarmhartig aan het treiteren zijn, zodat we na de zomer weer foto's van die gevaarlijke dingen in De Voorpost zullen moeten zetten. Intussen is dat pintje nog niet voor deze zomer. Het «Melkhuisje» staat daar al een paar zomers te verjaren in half vergane toestand. Het was bijna aan de organische verrotting toe na die rampzalige brand toen men eindelijk toch ingegrepen heeft. Een ingreep die nu stil ligt naast de vakantie in hel bouvvbedrijd. De deur-ramen (of raam-deuren) staan er al in. En plastiek hangt nog glas te wezen. Men is bezig. De werken vorderen. Maar traag. Straks is 't weer voorbij, die mooie zomer. WILFRIEDLISSENS

De Voorpost | 1977 | | pagina 7