JAARBEURS LOOPT NU: START! DE FOOR VAN MIDDENSTAND EN AMUSEMENT, DE JAARBEURS! DUIZEND FACETTEN UIT ONZE STREEK ELKE WEEK OPNIEUW VASTGELEGD DOOR DE VOORPOST BEZOEK ONZE STANDEN OP DE JAARBEURS VOLLEDIG PROGRAMMA JAARBEURS 51 JAAR GESCHIEDENIS MET TUSSENPOZEN i HET GROTE ZOMERFEEST De Voorpost - 19-8-77 -11 Zaterdag 20 oogst: vanaf 16.00 u.: Hopmarkt Bloemenmarkt. te 16-OOu.: stadhuis - Ontvangste van de personaliteiten en de genodigden. te 17.00 u.: Optocht, met de fanfare der Stedelijke Brand weer - Officiële opening der jaarbeurs, van 17.00 tot 19.00 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 19.00 tot 20.00 u.: Concert, door de Kon. Fan. «De jonge GARDE Moorsel». te 21.00 u.: Show met: Digno Garcia y sus carios (Los Paraguyaos) - Edwin en The Tips - Daniella - The Lidogirls - Walter Capiau. Zondag 21 oogst: vanaf 10.00 u.: Grote markt - Bloemenmarkt. van 15.00 tot 18.00 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 18.00 tot 21.00 u.: Amusementsmuziek op hammon dorgel, door Jozef D'Haese. te 21.00 u.: Show met: Trinity en hun orkest - Willy Som- mers en zijn orkest - Jean Cronel. Maandag 22 oogst: Bloemendag van 15.00 tot 16.00 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. te 16.00 u.: Voordracht in bloemenschikken, door de heer en mevrouw De Smet Willy. Aanbieden van bloemen aan dames. Gratis tombola, met als prijzen de gemaakte bloemstukken. Speakerin: Matthijs Gilly, bloemenfee 1976. Muzikale omlijsting op hammondorgel, Werner Belton, van 18.00 tot 19.30u.: Amuzementsmuziek, door Werner Bellon. van 19.30 tot20.30 u.: Concert, door de Aalsterse Posthar- monie. te 21.00 uShow met: Georges Baker Selection - Highlight (California) - Pol Van Camp. Dinsdag 23 oogst: van 15.00 tot 19.30 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 19.30 tot 0.30 u.: Concert, door de Kon. Fanfare Kunst en Vermaak: te 21.00 u.: Vader Abrahamshow met: Mieke - De Kermis klanten - Urkest Vader Abraham. Woensdag 24 oogst: Dag van de gepensioneerden van Aalst en van de gehandikapten. «Jonger dan je denkt», met van 14.00 tot 17.00 u.: Bob Benny - Jean Walter - Theo Van Den Bosch - Conferancier: Wim Toquet. Gratis tombola - verfrissingen - verrassingen, te 15.00 u.: Opening van de jaarbeurs, van 17.00 tot 19.30 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 19.30 tot 20.30 u.: Concert, door de Kon. Harmonie al groeiend bloeiend. te 21.00 u.: Show met: Freddy Breek en zijn orkest - Vivi - Ro Burms. Donderdag 25 oogst: van 15 00 tot 19.30 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. te 17.00 u.: Geleid bezoek, door de mandatarissen uit het Arrondissement, aan de jaarbeurs, van 19.30 tot 20.30 u.: Concert, door de Soc. Harmonie hand aan hand. te 21.00 u: Show met: Los Machucambos - Golden Gate Quartet - Trio Van Haverbeke. Vrijdag 25 oogst: van 15.00 tot19.30 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 19.30 tot 20.30 u.: Concert, door de Kon. Harmonie De Oude Garde. te 21.00 u.. Aalsterse avond ingericht door de V.Z.W. Kar- navalverbond onder leiding van Keizer Kamiel. Orkest: F.S. Band met zanger Mare De Cock. Zaterdag 27 oogst: Verkiezing Bloemenfee 1977. Prij suitreiking wedstrijd Ontwerp affiche jaarbeurs, vanaf 8.00 u.: op de gewone marktpleinen - 24e Grote Feestmarkt. Gratis tombola. Verschillende waardevolle prijzen in natura en waardebons, te 9.00u: Officiële Opening van de feestmarkt door de stadsmagistraat. van 15.00 tot 18.00 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. vanaf 16.00 u.: Hopmarkt - Bloemenmarkt. van 18.00 tot 19.00 u Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 19.00 tot 20.00 u.: Concert, door de Kon. Fanfare St. Cecilia - Meldert. te 21.00 uVerkiezing van de Bloemenfee 1977Show met: Actif Club 2000 - Aalsterse Big Band o.l.v. O. Bonne - Rene Van Der Speeten. Zondag 28 oogst: vanaf 10.00 u.: Grote Markt - Bloemenmarkt. te 11.00 u.: Feestzaal stadhuis- Kunstconcert, door de Kon. Symphony door Eendracht Groot. Voorstelling aan het publiek van de bloemenfee 1977. Uitdelen van bloemen. te 15.00 u.: Namiddag voor de kinderen met «Het Kindercir cus» - toegangsprijs: 30 fr. Prijsuitreiking ballonnetjeswedstrijd van de «Guldenspo- renviering». van 17.00 tot 19.00u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. van 19.00 tot20.00 u.: Accordeonconcert, door de Centrale Accordeonschool o.l.v. Paul Herry. van 20.00 tot 21.00 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. te 21.00 u: Show met: Bertice Reading - Micha Marah - The Ronds - Willy Lustenhouwer. Maandag 29 oogst: van 15.00 tot 21.00 u.: Stemmings- en ontspanningsmu- ziek. te 21.00 uShow metFiestatropical met het orkest Sonora Rhytmica - Fiestadancers - Trio Los Allegros - Ricardo Aziz Placido. Als de stad buiten karnaval nog in de klauwen van een dagenlange feestroes raakt, het de geseling van nadien wel waard vindt... kortom, zoemt van bedrijvigheid en de moeilijkste Aalstenaar tot deelname of bezoek aanzet dan zal dat wel met de jaarbeurs zijn. Zeg maar «handelsfoor», want de term is al meer dan vijftig publiek bezit en maakt zo deel uit van het stadsbeeld dat een Aalst zonder jaarbeurs geen echt Aalst meer zou zijn. De foor is nu aan een dertigste editie toe en zo te zien legt die zich goedschiks in een nieuwe en noodzakelijke plooi: de spiegel, het imago zijn van het eko- nomische reilen en zeilen in een nieuwe fusie-stad van ruim 80.000 zielen, «van de Molen beek tot Ressebeke en van Edixvelde tot het Kravaalbos» voegt burgemeester D'haeseleer daaraan toe in zijn inleidings woord voor de officiële stads- gids. Hij heeft gelijk wanneer hij het heeft over het publicitair karakter dat niet altijd met open vizier speelt: «Mijn inzicht is eenvoudig. Ik ben tegen buiten sporige reklame, alleszins tegen de buitenreklame die zozeer onze wegen, steden en zelfs landschappen ontsiert. Ik ben tegen psychologische dwang of manipulatie die erin slagen zinloze behoeften te scheppen en knollen voor citroenen te ver kopen. Toch ben ik een promo tor van de jaarbeurs! Zij is immers een van de zeldzame plaatsen waar de kopers zich zo degelijk kunnen inlichten en dokumenteren. Ze kunnen ver gelijken. wikken en wegen en kiezen». Een inderdaad, maar dat over drijf je best niet te veel want die speling van de konkurrentie door die vergelijkingsmogelijk heden voor de klant geldt niet voor alle produkten. We hebben een klein rekensommetje ge maakt en kregen volgende lijst: huishoudapparatuur (T.V.'s enz.): 13 eksposanten Dèkoratie: 10 eksposanten. Centrale verwarming: 5 eksposanten Keukens: 5eksposanten Fantazieartikelen: 4 eksposan ten Ramen: 4eksposanten. Daarmee is de kous ver af. Er volgen nog wel enkele produkten met drie vertegenwoordigers maar de vraag is of die wel in rechtstreekse konkurrentie lig gen. Volgt dan een hele rits artikelen die je inderdaad kan gaan wegen. Nou ja. een Voorpost-nummer, kent iemand daar het juiste gewicht van? Alle gekheid op een stokje, als je voor een jaarbeurs niet minder dan 97 handelaars weet te lokken kan je daar terecht fier op zijn en dat mag ook eens gezegd. Een pluim dus voor stad en Feestkomitee. En die spiegel van de streek dan wel? Wel. deels want van die 97 eksposan ten zijn er uitgerekend 53 Aalstenaars. groot-Aalstenaars dan want de deelgemeenten nemen daar enkel één vijfde van voor hun rekening. Een normale verhouding. Verder vertegen woordigers uit Brussel. Leuven. Turnhout. Antwerpen en we slaan er een heel pak over jawel, uit Dendermonde! Met kop? En dan de avondprogramma's die zijn ook. zij het niet over de hele lijn. om naar huis over te schrijven. We schrijven net niet «voor elk wat wils», maar dat' leest u elders wel. De jaarbeurs: een hoogdag! RENE DE WITTE Je neemt best de nodige reserve wanneer je spreekt van de Aalsterse handelsfoor, de taalpuristen staan om te zwaaien met het woord «beurs». Gelijk hebben ze, maar hoedanook, de ontmoeting is met de stad vergroeid tot een unieke en uitzonderlijke gebeurtenis. We schrijven 1922. Het stede lijk feestkomitee is nog maar net gesticht en belast met het inrichten van de vastenavond feesten of daar zoekt het komi- tee al naar nieuwe initiatieven. Rond Karnaval 1926 beslist de vergadering dan een eerste handelsfoor op te richten en stelt zich voor dat in juli te laten gebeuren. Meteen krijgt kunst schilder Jan Van Malderen opdracht een affiche te ontwer pen. De foor grijpt plaats in de Vlaamse pupillenschool en huisvest ruim 120 eksposan ten. Een sukses. temeer voor velen deze verkoopswijze to taal nieuw is. POOL Hoedanook, de grondslag is gelegd. In 1927 herbegint men dus maar men voegt daar een formule aan toe: de grote ka- zemekoer wordt ingericht tot een soort handelskermis van verbruikstanden met daarbij passende konsertenen andere lustige esbattementen. Een uitgangspunt dat tot op heden de leidraad is van de inrichters. De «handelsfoor» moet een pool zijn, een attraktie. Van daar de naam. De daarop volgende handels foren worden ingericht met tus senpozen van een of twee jaar. Steeds onder ruime publieke belangstelling zodat men tij dens de laatste vooroorlogse beurs in 1935 reeds 13.550 be zoekers telt. Velen herinneren zich nog de gemoedelijke sfeer rondom de handelsaktiviteiten, midden de wat onbeholpen schreeuwe rige kleurenreklames, de vele wimpels en de alles omrin gende kleurenlampjes, flink uitgedoste muziekkorpsen en Aalsterse kabaretartisten. Niets monotoon dus en meteen ook een uitvloeisel van het ge meenschappelijk voelep van de stedeling. De mobilisatie en de oorlogs- krisis staan evenwel voor de deur en tot in 1946 lukt het feestbestuurder Fred Kelders niet de wagen weer op gang te brengen. De eerste naoorlogse beurs komt slechts aarzelend tot stand. Deze keer in de Stadsmeisjesschool. Beste beurs van het land De ekonomische stilstand van de oorlogsjaren weerspiegelt zich nog in de verkoopsstan den maar toch worden al nieuwe uitdrukkingsmiddelen gezocht. Zo verhuist het feest komitee de handelsfoor naar het Koninklijk Ateneum. We schrijven 1948, nieuwe produk ten geven de foor een versterkt élan om de ekonomische her leving op de voet te volgen. Vooral voor de naoorlogse bouwlustigen was de beurs een gretig terrein zodat de veer tiendaagse een immer stijgend sukses zou gaan kennen. In '59 wordt opnieuw verhuisd. Nu naar de reuze hal op de Hopmarkt. Er heerst een echte handelsbeursatmosfeer en nieuwe leden van het feestko mitee zorgen met de hulp van de ouderen voor een kontinue vernieuwing. Voor de eerste maal worden er iedere daq spektakels ingeschakeld. De sluitingsavond zal een memo rabele gebeurtenis worden die met goud in de annalen staat geboekt: een grootse uitvoe ring van «Samber en Maas» door alle muziekverenigingen van de stad. Het volgende jaar, met de dertiende handelsfoor, worden de tentoonstellings ruimten vier maal vergroot;voor het eerst worden de door de stad aangekochte fabriekshal len van de «Couverture», in de Schoolstraat, ingericht tot foor. De volkstoeloop is reuzachtig: ruim 30.000 bezoekers! Zo in stijgende lijn verder zodat men met de vijftiende beurs in '62 nog terecht mag spreken van de beste handelsbeurs van het land. Foor wordt beurs Jaarlijks komt er vernieuwing: de bloemenfee-verkiezing, de bloemenweek, etalagewed strijd en bloemenschikken, auto rally's, de feesten voor de zestig-plussers, een namiddag voor gehandikapten enz: Intus sen wordt ook na talrijke dis- kussies besloten het foutieve «handelsfoor» te wijzigen in «jaarbeurs-Aalst». In 1971 opnieuw plannen voor verhuis. De feesthal in de Schoolstraat wordt ter beschik king gesteld van de firma Dides en Van Asten en dank zij heel wat onderhandelingen slaagt het stadsbestuur erin de gewe zen «Filature Imperiale», op het Keizerlijk Plein, aan te kopen. Het kompleks is ideaal gelegen in het stadscentrum, ruime par- keermogelijkheden lossen ook voor de eksposanten heel wat problemen op, de attraktiezaal is gescheiden van de tentoon stellingsruimte enz. Kortom, zoveel elementen die in 1972 bewijzen dat de jaarbeurs meer dan ooit de top - of - the - bill is van het zomerse Aalst. Ook nu nog. R.D.W. foto van de «Vereniging der Belgische Persfotografen»

De Voorpost | 1977 | | pagina 11