honden en hop aan de eer y K.W.B. ZET DERDE LEVENSJAAR IN BOOTTOCHTEN UIT AALST NAAR HET HIST0RICHE HERDERSEM TIEN DAGEN KERMIS TE H0FSTADE grootse rochusfeesten te meldert De Voorpost -19-8-77- - 7 Op zaterdag 20 en zondag 21 oogst komt Meldert en dan inzonderheid de wijk Nievel in de kijker. De laatste periode was. kwa feestelijkheden in de Falluintjes. een uitermate gevulde. Herdersem kende de Catacombenfeesten, een Ruiterstornooi, heeft tijdens het nu komende week-end de Centrumfeesten en daarna volgen nog de S.K.-feesten. Moorsel had ontspanningsavonden in de Rijkslagereschool en nu volgen de Parochiefeesten. Baardegem speelde zonder grenzen en Kermis en Fabourg-Jaarmarkt staan voor de deur. Meldert hield Vlaamse Kermis, de Week v an de landelijkheid. Pikkeling '77speelde De Filosoof van Hagem» en komt nu met de ROCHUSFEESTEN waarna dan het laatste week-end de wijkkermis Nievel volgt. «Brood en Spelen Historiek van de Rochuskapel. Nievel, wijk van Meldert in de fechaduw van de abdij Affligem. jwordt in het Affligemsc Charter boek reeds vermeld in 1151 als LterraNoville». Ook in 1160 komt 'de vermelding voor als samen trekking van «Nova Villa" wat be rekent - nieuwe boerderij». Van de [-Heren van Nievel» is in datzelfde Ie charterboek sprake in 1182 met '.eger van Nivelle en zijn broeder loudewijn St -Rochuskapel op de Dries te Nievel was oorspronkelijk toege wijd aan Onze-Lieve-Vrouw- ter-Noord. ben «dries» was toen- lertijd een driehoekig perceel rond. onbebouwd, vaak beplant, jnet de scherpe hoek in de richting jvan de begraafplaats, in dit geval (gericht naar de kerk van Meldert. De scherpe hoek wordt hier dus gevormd door de samenkomst van Nieveldriesweg en Molenstraat en de basis is de Horingstraat met eer- iijds een grote gracht. Andere «oorbeelden van een dries te Mel- lert zijn de Grotedries en de leindries en. maar dan niet met punt naar de begraafplaats de jDnes 't «parksken» op het Dorp. ,Van de kapel zelf vinden we de ing in 1560 waar ze ftigd wordt met een voldoende was om er mis te laten lezen. ktqDat de kapel eerst was gewijd aan L.V. lijkt geloofwaardig als ;n bedenkt dat de mis aan deze :apel steeds gelezen werd op V. Tenhemelopneming en iet ganse oktaaf en dat de mis voor Ie H.Rochus zelf niet in de kapel laar nog steeds in de parochie- rk wordt opgedragen. De kapel jou eerst dan aan Rochus zijn ge- ijd toen hier een pestepidemie icerste. Telkens deze ziekte zich 'eropenbaarde werd "deze kapel _iproccssicgc wijze bezocht en jdaarna werd ze gedurende eeuwen ingeschakeld in de traditionele processie van Affligem. ben ver- Vangingskapel voor O.L.V. ter «Nood zou dan zijn opgericht in de huidige Domentveldstraat op het grondgebied van Essene- fickelgem. arfeeker is althans dat de kapel in •r d 1560 werd heropgebouwd en ver- e c groot en dat Carolus de Croy, bis- jcI|$chop van Doornik, ze zegende en p f«r een maandelijkse mis stichtte, icn Volgens Hubertus Phalesius. kro- l ainiekschrijvcr van de abdij, kwam vorengenoemde Affligcmse pro- cessie vanaf 1624 naar de nog us, steeds aan O.L.V. toegewijde ka pel. In 1658 werd ze dan terug vernieuwd als dank wegens het a tegenhouden van de toondertijd heersende pest. en De abdij Affligem had het recht te planten op de Dries. In 1690 werd dit recht aan de burgemeester van Aalst verkocht voor 1000 gulden. w( «ghedwonghen sijnde door de n,troupcn om palissaden (omhei- llsijningspalen) te leveren» Men llantte er in 1693 beuken die in 1786 door witte abelen (populie ren) werden vervangen. In 1747 werd een Broederschap van St - jaj Rochus gesticht in de «capelle O! van Nuvel-Drisschc» Verval en restauratie. In het begin van deze eeuw zag de kapel er vervallen en slordig uit. )or Een slecht onderhouden haag, w lang gras en laaghangende takken k j wekten de indruk van bouw vallig- heid, niettegenstaande de inspan ningen van de «kapelmecster» 'rosper Baert cn Bcnoit Everaert die het zonder veel middelen moesten stellen. Voorzitter van de ee Kerkraad Hilloné Van Brenipt her- j |3 innert zich nog dat een kwart- ir eeuw geleden het dak werd her- I ml stcld en dat zulks, alhoewel een deel van de leien van de school Jkomsiig was. de onkosten nog '0.000 fr bedroegen, voor die pe riode een respcktabele somDoor inzamelingen cn giften van bewo ners van de wijk werd die schuld dan betaald. Nievel steekt de' handen uit de mouwen! Veel gebeurde er echter niet meer aan de kapel. De grauwe binnen muren schilferden af cn het ok- crj saaltje zakte door. Er moest drin gend iets gebeuren maar door wie? Door de Kerkfabriek, en had die dan wel de noodzakelijke mid- jdelcn? Door de gemeente, de pro vincie of de staat? Of liet men een voudig alles op zijn beloop Neen, Nievel doet het zelf. In 1968 wordt, vooral onder impuls van Walter Van Brempt, de «St- >lcn Rochuskring» opgericht, ener zijds als Vriendenkring van de to bewoners van de wijk en ander zijds om de historische traditie van de Kapelhoogmis, nog nauwelijke door enkele tientallen boeren bij gewoond. te doen herleven. Het aantal boeren was ondertussen fel geslonken en door de modeme middelc n scheen de hulp van Ro chus voor velen te verwaarlozen. Tegen wind en onweer was echter nog geen middel gevonden en een aantal landlieden geloofden nog écht aan de kracht van «hun hei lige Eerste konkrete taak zou dus zijn het onderhoud en de verfraaiing van de kapel. De haag w erd gerooid en er werd gezorgd voor een nieuwe beplan ting. Gans Nievel werd lid van de «vriendenkring» met als voorzitter bouwkundige Piet Heymans, schatbewaarder Walter Van Brempt, sekretaris Alfons Van den Bossche en bestuursleden Be- noit en Jan De Coster. Bedoeling was na wegkapping van de bepleistering de rode steen zichtbaar te laten maar veel ervan scheen in slechte staat. Als nood oplossing, voor velen een minder gelukkige realisatie -, werd dan overgegaan tot bepleistering. Bin nenin werd de kapel gerestaureerd en geverfd, er werd goud gezet op het tabernakel en Alfons Van den Bossche zelf zorgde voor de bin- nenverlichting. Het gemeentebe stuur zorgde voor buitenverlichting met mooi effekt. En nu komen, hopelijk, twee nieuwe glasramen het geheel nog waardevoller ma ken, te meer daar ze volledig aan de kapel en haar geschiedenis aan gepast zullen zijn. Deze stonden zijn ook op Nievel kwa tekst en gebeden wel gemo derniseerd doch de inwoners wor den nog steeds persoonlijk door een gebuur van de overledene uit genodigd. Op een tip van een buitenstaander, «een van 't Dorp», is er de laatste jaren nu ook de hondenkeuring bijgekomen met als doel zaad in 't bakje te brengen om beide glasra men te kunnen Financieren en vermits dergelijke keuring veel prijzen vereist en. om de keuring in alle weersomstandigheden te kunnen laten doorgaan er een dure tent noodzakelijk bleek, wordt ook op de vooravond een Hoppe- plukkersbal ingericht waartoe U allen hierbij van harte wordt uit genodigd. Elementen voor de glasramen zijn dan zeker: O.L.V. ter Nood, St.- Rochus. de abdij Affligem met ruime omheiningsmuur. de kerk van Meldert met Walburga als pa troonheilige en de Rochuskapel zelf. Kunnen eveneens dienstig zijn: hop of hopranken, een hond. en een oogsttafereel. Hoppeplukkersbal. Op zaterdag 20 oogst worden de festiviteiten geopend door een op treden van de Fanfare St.-Cecilia van Meldert vanaf 19.30 u waarna vanaf 21 u het Hopplukkersbal doorgaat in de ruime feesttent. Op een stramien geweven door bassen en drums komen beurtelings in de Het beeld van de patroonheilige in de Sint Rochus-kapelJM Twee nieuwe glasramen. Met medewerking van stadsarchi varis Karei Baert zorgde sekretaris Alfons Van den Bossche voor de elementen die door glazenier Kcnnes van Grimbergen in de glasramen dienen te worden ge bruikt. Daar ook «Monumenten en Landschapszorg erbij hun ad vies dienen te verstrekken zal op de Kapelhoogmis enkel een voor lopig voorontwerp in de kapel te zien zijn. Moest U. als bewoner van de wijk of als andere geïnte resseerde aanmerkingen hebben op of opbouwende suggesties bij dit voorontwerp dan kan U de or ganisatoren een pleziertje doen met uw wensen of bemerkingen mede te delen aan Walter Van Brempt of Alfons Van den Bos sche. Hoofdmotief voor de glasramen is bij het eerste O.L.Vrouw-ter- Nood en bij het tweede St.- Rochus, dus nauw aansluitend bij de geschiedenis van deze merk waardige kapel. Dat de kapel hedendaags nog een druk bezochte plaats is. vooral dan door landbouwers uit de streek, bitjff het aantal kaarsen dat wordt geofferd .en aan de regelmatige gevulde offerblok. Er bestaat in derdaad een traditie te offeren in geval van het kalven van een koe. het zaaien en het oogsten alsmede bij ziekte in de stal of ziekte van een jong dier. Daarenboven is de op Nievel veel geplante hop een vrucht dat zeer gevoelig is aan weersomstandigheden, ziekte, en schimmels. Markant feit is even eens dat bij sterfgeval van een bewoner van de wijk gebedsston den met de familie in de kapel worden gehouden en dat reeds lang voor er sprake was van de nu gemoderniseerde dodenwakens Alle honden samen houden voor een keuring blijkt onmogelijk. Na overleg met mannen van het vak als Ernest Van den Broeck van Meldert en schepen Louis Ver doodt van Essene-Hekelgem wordt gewerkt in de richting van een echte hondenkeuring, een of ficiële dan waarbij een gewone hond een plaats in het stamboek kan verwerven. Baron Coppens d'Eeckenbrugge, sekretaris- gcneraal van St.-Hubertus. gaf nog voor dit jaar de toelating tot deelname aan deze liefdadig- hcidsmanifestatic. Voor volgend jaar dient echter een echte klub te worden gesticht om dergelijke keuring te kunnen inrichten vol gens de statuten van de vereni ging. Waren er verleden jaar zes reeksen dan zullen het er dit jaar niet min der dan tien zijn waarbij 3 prij zen per reeks en een speciale prijs voor dieren van minder dan zes maand, alle rassen samen dan. De tien koplopers van elke reeks ko men dan samen in kompetitie cn daaruit wordt dan uiteindelijk de laureaat gekozen en krijgen de volgende drie een mooie trofee, geschonken door de plaatselijke cafés, «de Grote» bij Jozef Come- lis en Café «In de Drie Wegen». Inschrijvingen ter plaatse vanaf 10 uur of voorinschrijving in het se- kretariaat bij Alfons Van den Bos sche, Nievel, Meldert. tel. 053- 66.90.27. Te 18 u heeft de uitrei- St. Rochuskapel. Een mooi dekor om volgens week-end feest rond te vieren (JM) king der trofeeën plaats en te 19 u koncentreert de Koninklijke Fan fare St.-Cecilia Meldert waarna gezellig samenzijn, met dranken en bekoorlijke versnaperingen. Hondenklub. Zoals reeds vermeld zal na de fes tiviteiten worden overgegaan tot het oprichten van een «honden klub» waarbij dan een ruimer be- stuur.ook met leden van buiten Nievel zelf, kan worden ingescha keld teneinde meer en passende medewerking te kunnen verkrij-. gen en officiële keuringen te kun nen inrichten. U weet het dus: Meldert richt én als centrum van hondenkwekers én als voornaamste hopgemeente uit de streek Asse-Aalst zowel in het teken van de hond als in dat van de hop komend week-end feestelijkheden in die U allen moet kunnen naar Nievel lokken. Niet het minst als U weet dat de op brengst integraal aan onderhoud en verfraaiing van de oude Ro chuskapel zal worden besteed. L.H. Niet zo lang geleden zette de K.W.B. een punt achter twee jaar naar verluidt vruchtbare werking. Een nieuw charter werd uitgewerkt en de eigen ledengroep werd nader onderzocht. Ziedaar, zo meent de bond, redenen genoeg om entoesiast te zijn. De «richtpunt«-viering in juni was daar een mooi bewijs van. Ditzelfde richtpunt werd meteen een inzet van het volgende jaarprogramma. Na beraad onder de K.W.B.-militanten werd overigens besloten als centraal punt te stellen de inzet voor arbeiderssolidariteit en een bestrijding van de te ongelijke verdeling van inkomens en bezit. ARBEIDERSSOLIDARITEIT Geheel de K.W.B.-werking en de arbeidersstrijd alsdusdanig staat of valt met de solidariteit tussen hen die deze werking moeten schragen en die deze arbeidersstrijd moeten voeren. Deze solidariteit kan tot uiting komen in een vriendendienst; zij moet eveneens tot leven komen in een gemeenschappelijke inzet van de arbeiders voor meer rechtvaar digheid in het werkmilieu, in de politiek, ten aanzien van de ont wikkelingslanden... «In principe» is iedereen het daarmee eens; in de praktijk echter vlot dat niet altijd zo best. De werknemersgrocp is niet meer die groep van proletariërs die ge durende zestig uren per week in onmenselijke voorwaarden werk dienden te verrichten tegen een loon dat het hen niet eens mogelijk maakte hun gezin behoorlijk te voeden. Gelukkig maar. Nochtans was het feit dat alle arbeiders in datzelfde bootje van miserie zaten een bijna natuurlijke voedingsbo dem voor onderlinge solidariteit: als gelijkgesitueerden voerde men een gemeenschappelijke strijd tot verwerving van het levensnood zakelijke. Vandaag is die natuurlijke en spontane basis tot solidair optre den enigszinsd afgebrokkeld. In de werknemersgroep zelf tref je reeds een grote verscheidenheid aan van inkomen en status: werk lozen. bureauchefs, bankbedien den, gastarbeiders... het zijn al lemaal arbeiders. Eens de strijd om het dagelijkse-brood-met-beleg werd gewonnen, traden en treden onder linge belangenkonflikten naar voor die de solidariteit in het ge drang brengen. Dit vertaalt zich meestal niet in een onderlinge strijd, maar veelal in een «niet meedoen»in een afzijdig houden, in passiviteit. Nochtans komt iedere werknemer op basis van verstandelijke argu menten tot het besluit dat een rechtvaardiger samenleving een- meer solidaire arbeidersgroep vergt, dat de oplossing van de pro blemen in de derde wereld, een internationale arbeiderssolidariteit vragen, dat de arbeiders en de niet-produktieven (werklozen, gehandikapten, langdurig zieken, gepensioneerden, alleenstaande huismoeders) hun rechtmatig aan deel in de welvaart en in de macht slechts zullen krijgen, wanneer zij zich solidair opstellen. Hoppeblaaskapelvier kopers en vier saxo's aan bod waarbij de kla rinet grillige fiorituren verzorgt. Met een programma «voor elk wat wils» zal worden getracht er een aangename, geanimeerde avond van te maken. Tijdens het Bal is er een demonstratie van hopplukkcn volgens het oud-systeem en komen ook een hopduvelvan Essenc en een «Rochus» van de Culturele Kring op bezoek. Ook de «Claer- haegse Comedie» doet haar duit in 't zakje. Te 24 u gaat dan de ver kiezing door van de «hopduvel». Kapelhoogmis. Vóór de oude kapel komt dan als hoofdbrok de Kapelhoogmis waarbij het «Meldcrts Jong Ta lent» zijn beste beentje wil voor zetten. Na de Hoogmis volgt de traditionele zegening met de reli kwie van St.-Rochus en komt ook de zegening van de honden waar van herinneringsmedailles zijn te bekomen. Hondenkeuring. Het dubbel aantal honden van ver leden jaar. een tweehonderdtal, worden stellig verwacht waarbij deelname van dieren uit het bui tenland is verzekerd. De keuring staat onder algemene leiding en toezicht van Dr. in de scheikunde Pollet, erkend keurder van de «Koninklijke Maatschappij St - Hubertus tot verbetering van het Hondenras in België. Hij wordt bij deze keuring bijgestaan door een hele pleiade veeartsen die allen gratis hun medewerking verlenen, nl. Dr. Beeckman van Aalst, Dr. De Loore, Dr. De Rijck van Asse, Dr. Van Brempt Albrecht van Moorsel. Dr. Van de Kerckhove van Asse, Dr. Van der Goten van Meldert, Dr. Van der Schueren van Aalst cn Dr Van Hauwermei- ren van Moorsel. Eerste opties werden reeds genomen voor Pikkeling 78 die zal doorgaan op de Hoeve Van Nuffel op de Herdersemse Boskant waar trouwens het Pikfeest reeds vier jaar geleden plaats vond. Herdersem, de gemeente van de 1000 jaar Meiviskoppen. is de oudste van de vier Falluintjesgemeenten. Getracht zal dan ook worden in de Pikkeling historische elementen aan bod te laten komen. Vast en zeker w ordt een hulde gebracht aan de grondlegger van de wetenschappelijke folklore in Vlaanderen. Alfons De Cock, te Herdersem geboren op de Grote Baan waarvoor Herdersem reeds een borstbeeld plaatste in de naar hem geheten straat. Aandacht wordt ook besteed aan twee historische figuren uit de Brabantse Omwenteling als de volksjongen Jan Frans Vonck van Baardegem en Van der Noot die een periode op het Water kasteel van Moorsel verbleef. Deze Waterburcht, gebouwd door Karei van Croy. abt van Affligem in de zestiende eeuw. is tot hiertoe spijtig genoeg nog niet te bezichtigen. Ook daaraan wil men trachten te verhelpen zo enigszins mogelijk cn uiteraard met vanzelfsprekende beperkin gen. De Heilige Gudula, die door de Brabanders werd afgesnoept die er zelfs in de hoofdstad een katcdraal voor bouwden werd te Herdersem geboren en is nauw verwant met de geschiedenis van deze gemeente alsook met die van Moorsel waar haar een kapel werd opgericht op het dorpsplein waarin een reeks schilderijen te zien zijn die haar leven in verschillende taferelen voorstellen. Herdersem is tevens de gemeente langswaar via haar kade en haventje de uit het Kravaalbos gepoclde zandsteen werd ver scheept naar bestemmingen zo in buiten- als in binnenland Getracht zal worden een kleine kade aan te leggen want op de Dender, waaraan hopelijk ondertussen reeds prioriteit gestelde zuiveringswerken zullen gebeurd zijn, wil men tijdens de «Week van de Landelijkheid» en de Pikkeling dagelijkse boottochten inrichten van Aalst naar Herdersem, boot die dan langs het jaagpad door een koppel Brabantse paarden zal worden getrok ken. Aktiviteiten en bedoelingen die inderdaad kaderen in het «Jaar van het Dorp». LH. Het volstaat echter niet dit in te zien, men moet het alsdusdanig ook aanvoelen er naar handelen en leven. In solidariteit met de arbei ders leven is nog wat anders dan wijzen op de noodzaak van arbei derssolidariteit. Over dit alles wil len de K.W.B. zich in het vol gende werkjaar bezinnen. Deze bezinning moet een grotere arbei derssolidariteit kunnen tot stand brengen: in de eerste plaats in de K.W.B. INKOMENSVERDELING De te ongelijke inkomensverde ling binnen de arbeidersgroep is zeker niet vreemd aan de bressen die in de arbeiderssolidariteit ge slagen werden. Anderzijds is die arbeiderssolidariteit een noodza kelijk wapen om in de brede sa menleving een grotere inkomens- en bezitsgelijkheid te verwezen lijken. In het werkjaar 77-78 wilt men een beter inzicht verwerven in de in komensverdeling in België en eveneens in de oorzaken hiervan, hoe is het gesteld met de inko mensverwerving uit arbeid wie verdient wat?), uit onroerende (gronden en huizen) en roerende (obligaties, aandelen...) goede ren? Wordt hieraan verholpen via be lastingen cn Rijksmaatschappe- lijke Zekerheid? Wie maakt er meest gebruik van wat de staat uitgeeft (open*-..: vervoer, kulturele re.;". zieKcr. huizen, scholen. En niet in het nunst: in welke mate wensen wc zelf een inkomensher verdeling? Wie kan daar wat toe bijdragen? Ziedaar de opgave die de K.W.B. zich voor het volgende werkjaar gesteld heeft. Geen enkele K.W.B.-er en K.W.B -afdeling, die de naam waardig kan zich veroorloven zich aan deze opgave te onttrekken. De gestelde vragen zijn innig ver bonden met het wezen zelf van de K.W.B. en daarom wordt ook op U beroep gedaan. PROGRAMMA: Vrijdag 26 augustus AALST: Patronaat Herdersem 20 u. strcekvergadering voorde afde lingen van Aalst. Zaterdag 27 augustus EREMBODEGEMReis naar de Franse Ardennen en boottocht op dc Maas. (R.D.W.) TURNLES Leraar: Als ik éénmaal fluit dan spring je omhoog, en als ik tweemaal fluit dan spring je omlaag. Leerling: Jaja, en als gij ver geet te fluiten dan hangen we daar... OOKEENMIDDEL Drie Schotten zitten in de kerk. Als de omhaling begint valt de een flauw, en de twee anderen dragen hem buiten. Niet minder dan volle tien dagen duren de kermisfestiviteiten te Hofstade. Hierbij dan het goed gestoffeerd programma waaruit u oordeelkundig uw keuze kan maken, tenzij u zich ontpopt tot een all-round-vierder en aan alles deelneemt. Zaterdag 20 aug.: Tweedaags kermistomooi voor Liefhebbers- ploegen ingericht door V.K Nieuw Hofstade op het terrein Lindeveld. Te 19 u is er m de Bosstraat een belotwedstrijd in de zaal «Wel kom» bij R. de Lathouwer met 1.250 fr vooruit 20 fr inleg foto en beker. Zondag 21 aug.: Terwijl op het terrein Lindeveld de tweedaagse verder gaat is er vanaf 15 u een Wandelconcert door de Kon. Fan fare St.-Cecilia en het trommel korps. Maandag 22 aug.: Wielerwed strijd in de Zijpstraat, Openbare Diensten tegen W.A.O.D. Hof stade. Dit is de eerste ereprijs N V. Faber. Deze wedstrijd, be gonnen te 15u30 wordt gevolgd door een Belotwedstrijd in zaal «Welkom» in de Hoogstraat terug met 1.250 fr vooruit 20 fr inleg beker en foto. Dinsdag 23 aug.: Mosselenslag vanaf 11 u in de zaal 't Duifken» Zijpstraat en te I5u30 18e grote prijs Eurowas. wielerwedstrijd voor juniors BWB. Woensdag 24 aug.: Vanaf I9u grote Belotwedstrijd in café «Hilde en Paul». Donderdag 25 aug. 9 u: Mis met offerande voor de overledenen van Hoog-. Dorp- cn Kasteelstraat. 9u45: Neerleggen van ruiker, .bij het monument der slachtoffers van beide wereldoorlogen. 15u30: Wielerwedstrijd voor Nieuwelingen in de Hoogstraat. Inschrijving cn vertrek: Café De Lathouwer. Aankomst: café Camu. 19 u: Wandelconcert door de Kon. Fanfare St.-Cecilia 21 u: Voorwerk in de St.- Annastraat Vrijdag 26 aug.: in de feesttent in de H. Consciensestraat grote kaartwedstrijd met 1500 fr voor uit. Zaterdag 27 aug.: 10 u: Opening van de kermis in de H. Consciensestraat 15 u: Volksspelen voor kinderen in de H. Consciensestraat 19 u: Belotwedstrijd bij Frans Camu. Hoogstraat. 1000 fr voor uit 21 u: Groot Bal met show-orkest «Second Act» in de H. Conscien- cestraat. Gratis toegang. Zondag 28 aug.: 11 u: Kaartwedstrijd en Bakschic- ting in de feesttent van de Cons- ciencestraat 20 u: Bal met De Gensters»Cra- tis toegang. Maandag29aug.: te21 u inde H. Conscienccstraat Bal met het Trio «Jos Termonia». Gratis toegang.

De Voorpost | 1977 | | pagina 7