VAN HEKSENfTOVERESSEN, KLEDOIS JIPENESSEN.OE MAAR, DE ZWARTE HAND EN ANDER DRIVELS OEDROED... NEGENTIGSTE FAUBOURG JAARMARKT ANDRE VERSCHELDEN LAUREAAT OOGSTTENTOONSTELUNG Sagen in het land tussen Schelde en Dender 8 -19-8-77 - De Voorpost Nadruk verboden. Verboden, zelfs gedeeltelijk, over te nemen. P.J.Henderickx Selektie van sagen uit de studie van Lie. Germ. Fil. P. Jules Henderickx. die de verhalen in die olkse taal uit de mond van de vertellers zelf optekende, ze klasseerde en ze verwerkte tot een uitgebreide studie van dat bijna verdwenen patrominium. waar onze streek zo rijk aan is geweest. Dat enorme werk van P. Jules Henderickx, dachten wij, moet vrijgegeven worden voor deze generaties voor wie deze sagen onbekend zijn. Tot bewijs van autenticifeit worden de naam, de woonplaats en de leeftijd (let op, 20 jaar geleden) van de vertellers bij hun sage vermeld. Spookplaatsen Een streek die rijk is aan allerlei spookgedaanten moet uiteraard ook rijk zijn aan plaatsen die be kend staan als spookplaatsen. Die spookplaatsen mogen niet on gelijke voet gesteld worden als ae vergaderplaatsen van hek sen, toveressen framassons enz. Het zijn eerder plaatsen waar 'n huisspook of een hoevespook ak- tief is. Die spoken verschillen van toveraars en toveressen doordat zij over het algemeen geen kwaad willen berokkenen, zij zijn een soort kwelgeesten. Enkele, nu nog bekende plaat sen. hoeven, grote gebouwen, enz bestaan nog. Ook galge pleinen of galgebergen worden bij de spookplaatsen gerekend Bespookte kastelen en hoeven in onze kontreien. Het volgende heeft J. v.d. H mij verteld. Op het kasteel te Burst heett het wreed (erg) ge spookt. Daar ging de bel altijd J zegt dat hij daar passeerde en dat de champetter hem zei dat hij zich uit de voeten moest maken want «'t ging er-stuiven». De gendarmen waren daar. Ze zet ten heel het hof af en toch bleef die belle gaan. Ze hebben erin geschoten en dat bleef bellen Het is dan afgelezen geweest. Ze zeggen dat dat was voor al het geld dat ze daar gepakt hadden. (De Vuyst C., Vlierzele44 j.) Hier op een hoeve stond er een grote wagen in de schuur. Op een morgen stond hij in het ovenkot en hij kost er noch door deuren, noch door vensters bin nen. Daar was duvelsmacht mee gemoeid. (Tavernier E., Vlier- zele, 74 j.) Vroeger heeft het hier op een hof gespookt dat het wreed was. Op een morgen stond er eens een wagen in ne stal en de deur van die stal was nog zo breed niet als die kelderdeur daar. Op een an dere keer stond die wagen op de zolder. En het was ne grote wa gen voor twee paarden. Daar moest toch toverij mee gemoeid zijn, hee (Braeckman R., Oor- degem. 84 j.) Dat het op het hof van D.M. gespookt heeft, is meer als ge noeg geweten. Het is er nog ge beurd dat er een grote wagen die ze 's avonds in de schuur gezet hadden, 's mijrgens op de zolder stond. (Leyman E.. Oordegem, 87 j.) In Vlierzele was er een boe renhof waar het geweldig heeft gespookt. Dat hof staat er nog. Op ne mijrgen stond er in den oven ne wagen die er noch langs deuren noch langs vensters bin- nenkost. 's Nachts zaten er heren aan tafel te schrijven, ze zeggen dat die daar naar geld kwamen zoeken. (Van der Putten K., Ba- vegcm, 64 j.) In den Bussegem te Vlierzele stond er een hof waar het vroeger veel gespookt heeft. Alle mijr- genden (ochtenden) liepen de koeien los. Ze kosten nooit boter krijgen. Somtijdsstond er 's morgens een grote vierduimer (grote wagen) in het ovenkot. Hoe dat dat allemaal mogelijk was. begrijp ik ook niet (Van den Berghc P., Oordegem, 47 j.) Op 't hof van D.M. spookte het alle nachten. Zo werd er 's nachts in de kelder gekamd en in een houtstal stond er op een mijrgend een wreed grote wa gen. Hoe dat die daarin gekomen was, kost niemand uitleggen, want dat deurken was nijg klein. Bij D. deden ze 's avonds de poorten goed vast, maar 's mijr gens stonden ze allemaal open. Ze hadden niets gehoord. Iedere mijrgend was dat hetzelfde. Op den duur gingen ze op wacht staan. Maar de poorten gingen weer open en ze hadden niemen dal gezien. (Scheirlinck Z.. Nicuwerkcrken, 68 j.) Hier bij een boer was dat alle nachten een hels lawijt op de zolder. Het was precies alsof er een heel regiment paarden over de zolder stormde. Als ze gingen kijken, was er niets meer te zien. Maar op ne zekeren avond was het zo geweldig da de boer be sloot s anderendaags de zolder af te zoeken. Ik heb horen zeg gen dat ze een paardenhoef op de zolder gevonden hebben. Maar wat dat eigenlijk geweest is. weet ik ook niet. (De Kraecker K.. Lede. 90 j.) Fons V.D. kwam op ne keer bij ons binnen gelopen en hij zei dat het bij hem geen leven meer was. Fons was ne mens gelijk nen boom en hij stond daar tc beven gelijk een rijs (takje) hout. -Dat is nu alle nachten het zelfde spel. 't spookt t'onzent (bij ons thuis)». We lachten maar hij begost te vertellen. Al een veertien dagen aan een stuk alle nachten om kwart van den twaalven tot twaalf uur zo een lawijt van de helse duivels. Hij vroeg aan mijn nonkel Leander om 's avonds eens mee te gaan. En zei mijn nonkel «We trok ken op en zetten ons achter de stoof. We zeiden tegen de vrouw en de kinderen: ga maar slapen» Ze dierven niet. maar ze moesten van ons. En mijn verdoemenis, als dat kwart van den twaalven was. bcgosten de staldeuren te slaan en te rammelen en boven op den ast was dat een gehuil, precies of dat er daar enen dood gedaan werd. We sprongen bui ten, de vrouw en de kinderen kwamen beneen gelopen van de schrik. En ge moet niet peinzen dat we iets hoorden of zagen. Weer binnen gegaan en weerom 't zelfde lawijt, ge kunt niet meer. Ten twaalven was't ge daan. Allé, na enige dagen, einde raad bij de Witte Heren in Gent. En er is een Witte Pater geweest en die heer zweette dat 't zweet hem afliep en hij is binst de nacht nog naar Gent vertrok ken met een vigilance en dat hui len was gedaan en dat lawijt ook. Ja en op den ast lag altijd alles dooreen en van dan af niet meer. (Van Drogenbroeck O. Erpc. 42 j.) Het hof van een zekere L. Wijmeersch was al oud. Dat wa ren allemaal oude stallingen. Daar heeft het wreed gespookt, 's Nachts zagen ze daar altijd lichten en als ze gingen kijken waren ze weg. (Cammerman Fr.. Mespelare. 72 j.) Op 't .hof rechtover de kerk te Zonnegem ben ik dikwijls ge weest en daar hebben ze altijd verteld dat het er zo vreselijk ge spookt heeft. In dien tijd woonde daar de weduwe D.V., die daarna getrouwd is met V.D. die ook vroeg gestorven is. Ze had drie kinderen. Het oudste sliep na vaders dood bij moeder in 't schoonste bedde, 's Nachts werd de kamerdeur met zo'n geweld opengesmeten tegen de sponne (bedsponde) dat het bed geschonden werd. Er werd op deuren en vensters geklopt en de beesten maakten een vreselijk lawijt. Er liepen twee paarden op de hof rond. Ze vroegen «Wat moet ge hebben, een brood of zoiets «Maar er kwam geen antwoord. En dat gebeurde bij- kanst alle nachten. En nooit was er iemand of iets te zien. De paters van Gent werden erbij geroepen. Ze kwamen 's avonds met de vi gilant en terwijl dat ze bezig wa ren met lezen werd tegen hun schenen geschopt. De paters hebben daar wreed gelezen en stillekensaan is dat weg geble ven. (Coppcns C.. Erpc. 72 j.) Hel volgende heeft M S. mij verteld van in den tijd dat hij nog koejongen was bij Petens te Vlckkcm. Ge weet dat in dien tijd de koejongens nog boven de koestal sliepen. Op nen nacht werd M. wakker en hij hoorde werk maken boven hem. Hij bleef liggen en vertelde het niet. Maar 's nachts daarop hoorde hij zagen en kerven, hij hoorde de pannen van het dak naar bene- denrollcn, om kort te gaan, ze braken het dak boven zijne kop af. En 's anderendaags stond al les daar weer. Er kwam iemand bij M. slapen, maar dat was weer hetzelfde lawijt, en gedruis. Het toverde daar op het hof. Op den duur is dat dan toch weggeble ven. (Bacyens A.. Ottcrgem, 67 j) Hier rechtover heeft het nen tijd lang gespookt. Alle mijr- genden (elke ochtend) waren de manen van 't paard gevlochten en ze zagen of ze hoorden niets Ze zijn daarvoor nog gaan bee- wegen. (Lievens H.. Mere. 78 j) Op het Hof tc Papegcm heeft het wreed gespookt. Daar stond alle nachten om twaalf uren ne wanmolen te draaien. En als ze gingen kijken was alles stil en er was niets te zien. (De Vuyst C., Vlierzele. 44 j.) Ik heb mijn vader dikwijls horen vertellen dat ze op het Hof te Papegem 's mijrgens hun paarden nat van 't zweet von- den. De ketens waar dat ze mee gebonden waren lagen op de grond en ze waren niet open ge weest. Er was niets aan gedaan en ze kosten toch over de kop van de paarden niet. (De Rick M.. Impe. 48 j.) Op het hof «Engels», 't is al lang afgebroken, ging het er ie- deren avond lelijk aan toe. De mensen meenden dat het spoken of geesten waren en ze wilden daar gene minuut langer blijven. Ne forse kerel ging er alle avon den naartoe en rond een uur of negen brak er een hels lawaai los. De koeien liepen op en neer in de stal. maar er was niets te zien. Ze gingen om ne pater naar Gent, die las over de bespookte stal en van sedert is dat wegge bleven en kosten die mensen daar weer komen wonen. (De Vuyst K., Erondegem, 87 j.) Op ons boerderij thuis heeft het gespookt dat het wreed was. Dat was alle nachten een lawijt. 't Was precies hoe dat er honderd duizend geesten van duivels bezig waren. Dat was zo nijg dat ze het in de geburen hoorden. Als er iemand binnenkwam vroegen ze altijd: «Maar dat spookt hier zeker Van schaamte dierven we dat niet zeggen. Op nen nacht was het op de kamer neffest mijn moeder haar slaapkamer weer zo wreed dat ze opstond en mee een bakske wijwater naar die kamer ging. De deur stond open. Mijn moeder strooide wijwater en ze zei «In naam van de Drijvuldig- heid. God de Vader. God de Zoon en God den Heiligen Geest.» En die deur werd voor hare neus mee zo een geweld toegesmeten dat ze meende dat ze af was. Mijn moeder trok naar Gent bij d'Augustijnen. Ze vroeg hoe dat er toch ne pater zou willen komen. Nonkel Wannes van Borsbeke haalde de pastoor mee zijn koetske naar de statie van Kwartrecht. Hij is in alle plaatsen geweest en dat was dan gedaan. (De Yuyst K., Erondegem, 87 j Daar op een boerenhof zat het vol spoken. De koejongen sliep op de zolder. Die mensen bakten zelf en daarmee hadden ze zoveel platicncn (bakvormen) om 't brood in te bakken. Den boer en zijn vrouw sliepen be neen (beneden). Op nen nacht zei de vrouw tegen den boer: «Maar man hoort gij die platic- nen op de zolder niet rondlopen Ga ne keer kijken. Eerst wilde de boer niet. maar op den duur trok hij toch naar boven. De koe jongen zal aan de trap met een deken over zijnen kop van schrik. Maar die platicncn ston den weer op hun plaats als den boer boven kwam. En dat heeft daar dikwijls plaats gehad. (De Sutter Ch.. Lede. 81 j.) Ik heb altijd horen vertellen van de oude mensen dat het nog nijg gespookt heeft rond die oude hoeve op dc Kamdries. waar dat in de Middeleeuwen het kasteel van Filips van Hofstade gestaan heeft. (Van Hauwcrmei- ren F., Hofstade. 64 j.) Bij W. van 't Straatje werden de deuren en dc ramen uitgebro ken. Ze zagen dat gebeuren maar ze kosten gene mens zien. Dat waren precies onzichtbare han den die dat deden en ge mcugt daar niets tegen doen terwijl dat dat gebeurt, 's Anderendaags 's mijrgens stond alles weer op zijn plaats. (Bayens A Ottcrgem, 67 j.) Bij dc weduwe van M. heeft het vreselijk gespookt, 's Nachts stonden er in huis op den blok (vleesblok) te kappen en toch was er niemand te zien. en ze zagen goed dat het vlees in stuk ken gekapt werd. De duivels wa ren daarmee gemoeid. En daar bij passeerde er alle nachten de geest van een begijn door het huis. (Batjoens L.Vlekkcm. 46 j) In Letterhoutem staat er een huis waar dat het vroeger btj- kanst alle nachten spookte. De ene nacht zaten er honderden duiven en op een andere keer kat ten mee hopen. Dat huis is over- tijd (onlangs) verkocht, maar er waren er veel die het voor niéts nog niet zouden gewild hebben. (Batjoens L., 46 j. Vlekkem) Waar'R. nu woont stonden er vroeger twee kotjes van huize- kens. Ze waren vreselijk slecht. T. ging naar Frankrijk dc kam- pagnc doen. Alle avonden werd er aan die huizekens getoverd. Er werd op de deur geklopt, maar T. zijn vrouw dierf niet opendoen. Allee. T. zijn zuster. nogal een kloeke struise vrouw trok ernaartoe. Weer hetzelfde Wie is daar Geen antwoord. Nog ne keer gevraagd. Wie is daar Geen antwoord. En d'er was toch iets Daar rechtover, op het hof van P hetzelfde als dat er nu nog staat, hielden ze de wacht vanop de schelf (hooizol der). Maar daar was nooit iets te zien. Dat kwaad heeft zich dan op het hof zelf gezet. Want. hé. daar waren de drij sterkste en felste gasten van de parochie en ze zijn alle drij op korten tijd gestorven. Daar moet toch iets geweest zijn van dat kwaad hé! (De Waele M.. Vlekkem, 51 j.) Rechtover Petters stond er vroeger een klein huizeken. Een tijd lang werd er 's nachts op de deur geklopt en gestampt en nooit was er iets te zien. Van op de schelf van Petters legden ze zich op nen nacht op dc loer, gereed om te schieten. Ze hoor den ook dat lawijt van het stampen en het kloppen. Maar er was niets te zienDaar was zeker toverij mee gemoeid. (Neetens Vlekkem, 60 j.) Een andere spookhoek was op den Eeckhout waar nu nog het Galgeplein gelegen is. Dat was den uitersten hoek van de ge meente. Daar hingen ze vroeger de misdadigers op. Vroeger diert er 's avonds niemand al daar gaan. (Van Hauwermciren F.. Hofstade, 64 j.) In het Eendenkot zaten er al tijd spoken. Ge kost daar horen zingen en dansen, bij zover dat mPu er daar 's nachts niemand dis passeren. (Vermcircn L. Oudj gem. 63 j.) Volgende week: Over tovera» en hun bovenmenselijke macr ten. Door de jury, bestaande uit de leden van de Raad van Beheer van de V.V.V. «De Falluintjesstrcck", geadviseerd door een paar deskun digen, werd kunstschilder André Verschelden uit de Rietstraat te Hamme met zijn werk «De Pikker» bekroond als laureaat van deze tentoonstelling die niet minder dan 87 werken van 19 kunstenaars met als themata «het oogstgebeuren» enerzijds en «de Falluintjes- streek» anderzijds wist te verenigen. Verschillende kunstenaars hebben het raam van de Pikfecstcn kader werken ter gelegenheid van deze expo verkocht en Gustaaf Van de Perre. van Mcldert zelf, had hier bij zeker het leeuwenaandeel met vier verkochte werken van de vijf tentoongestelde. De jury stelde ook ten zeerste op prijs dat, zoals gevraagd, Kamicl Van de Velde en Isidoor Van Biesen, aan «le vende kunstuiting» hebben ge daan. De vrucht en van dit in het publiek schilderen tijdens dc fees telijkheden waren dan ook in het Parochiecentrum tc bekijken: enerzijds de St.-Rochuskapel van N ie vel en anderzijds een zicht op de Mcldert.se dorpskerk vanuit dc Pustraat gezien. Na éliminatie en schifting, waarbij alle leden het uiteraard niet una niem eens waren, bleven uiteinde lijk drie kunstenaars in kompeti tie. Wegens dc goede techniek maar vooral wegens het blijkbaar aangeboren talentde artistieke vi sie en de kennelijke geïnspireerd heid werd André Verschelden tot laureaat uitgeroepen. Dat de een- wezige schildersexposantcn deze keuze volmondig konden bijtre den was voorde juryleden dan ook een hart onder de riem. Journalist Raf Bonte, die reeds maanden te Elcwijt in het Rubens- kasteel sukscsrijk exposeert, had «een pikker» in srapers-board- tcchniekdie zal dienen als affiche voor Pikkeling '78 en dus ruime verspreiding zal kennen. Ook Freddy Baeten, een inder daad gedegen kunstenaar met een verfijnde techniek, mocht, vooral dan met zijn «Kravaalbos», een eervolle vermelding in de wacht slepen. ANDRE VERSCHELDEN Deze kunstenaar die wc leerden kennen tijdens dc tentoonstelling in dc «Catacombcnfccstcn» te Herdersem vorig jaar waarbij di- rekt opviel dat zijn werken, zo qua opvatting als thematiek volledig in den, maakte samen met Freddy Huylenbrocck die de affiche van dit jaar zo mooi verzorgde, met Gilbert Van dc Vijver die reeds zijn kennelijke voorliefde voor het schilderen van de natuur demon streerde en het «buitenbeentje» Li- lianc Cornelis. deel uit van een groepje schilders uit dc streek van Hamme dat deze zomer veel werkzaam was in de Falluintjes strcck en zich terdege voorbereidt op de komende expositie te Her dersem in 1978. Verschelden zelf brengt kleurrijke landschappen waaruit onmiddel lijk zijn immer boeiende bewon dering voor het voortdurend wis selend uitzicht van dc natuur is af te lezen. Vooraleer de mens er zal in gelukt zijn ook het laatste mooie natuurhoekje tc hebben verwoest wil deze kunstenaar in de ziel de nog tc bieden schoonheid transpo neren op doek. Zijn vorming aan de akademie heeft hem een techniek bezorgd die hij volkomen beheerst en die hem toelaat verdoken schoonheid waaraan anderen vaak voorbij gaan vol eenvoud in beeld tc bren gen. zonder evenwel een fotogra fische weergave van het tafereel te viseren. Zijn werk getuigt van frisheid in kleur en evenwicht in lijn. perspektief en kompositie. Naast zijn landschappen heeft deze kunstenaar ook een grote liefde voor de gewone alledaagse man uit dc straat. Hij borstelt de boerin die, ge kromd tot bij de aarde, aardappe len rooit, de antiekverkoper op de voddenmarkt, dc spinner, simbool van dc Hamse bevolking en hier dan meer speciaal de boer die het goudgele koren pikt met een zeker heimwee, als een hulde aan die harde arbeid van zijn kinderjaren die nu praktisch voorbijgestreefd zijn. Verschelden schilden alleszins met vreugde en wil een deel van dit gevoelen op de kijker over brengen. EXPO '78? Volgend jaar gaat de tentoonstel ling in het kader van Pikkeling '78 door te Herdersem. Wegens dc veelheid van ingeleverde doeken en de moeilijkheid een zo groot aantal adekwaat op te hangen wil de Raad van Beheer van de VVV volgend jaar enigszins beperken Elk tcntoonsteller kan maximaal drie werken inleveren waarvan één alleszins tijdens de festivitei ten ter plaatse zal te maken zijn volgens tijdig op fc geven thema's. Met het prachtige driespan Meester Jan De Ridder uit Opv aan wie we een flinke gezondh toewensen en de bekroning het mooie werk van kunstschil Jaak Teugels uit Lebbcke word «Pikker» van Verschelden door de VVV wordt aangeko (zoals trouwens elk jaar met bekroond werk het geval is) begin van een verzameling kui werken die dc VVV hoopt bin afzienbare tijd in een passend der tc kunnen bewaren en tento stellen. L BAARDEGEM Niet zoals verleden jaar door een speling van dc data in het schooljaar maar als slot van de vakantieperiode richten Marcel Van den Brocck en zijn wakkere leden van het Baardegems Jaarmarktkomitcc. dit jaar nu ook in samenwerking met het Stedelijk Feestkomilee met aan het hoofd Frans Wouters, voorzit ter dc alomgekende Falluintjcsfeesten van de Faubourg- Jaarmarkt in. Het wordt dc.ncgcntigstc uitgave en eens te meer wordt gedroomd van een schlager in de lange reeks vieringen. Op zaterdag 27 oogst wordt ingezet met een «Pottcnbal». niet te verstaan alseen bal waar vele «potten» zullen worden gedronken, wat misschien wel het geval zal zijn. maar wel als een bal waar ■bloempotten» van de Baardegemse bloemengemcente schering en inslag zullen zijn. Een attraktic op zichzelf. Tijdens dit bal. geanimeerd door «De Gensters», zullen de zesde Jaarmarktfee en de vierde Jaarmarktprins worden verkozen. Op maandag is er dan in Gasthof Vonck een koffietafel voor de derde leeftijd en gchandikaptcn. Op dinsdag dan is de grote en hopelijk grootste aktiviteit aan de beurt. Reeds te 8 u. vangt de optocht aan van de optocht door de gemeente met folkloristische en komische groepen, een per wijk, Tc 10 u. is er dc fameusc keuring van kleinvee allerhande met uitbetaling in café Fies cn te 14 u. volgt de schouwing van dc groepen aan de kerk met prijsuitreiking in de parochiezaal terwijl op hetzelfde uur ook wordt gestart niet dc keuring van grootvee, ook op regionaal vlak. Uitbetaling van de prijzen verbonden aan deze wedstrijd gaat door in Gasthof Vonck. Gedurende al deze feestelijkheden is er in dc Parochiezaal een handelscxpo te bezoeken.

De Voorpost | 1977 | | pagina 8