VAN HEKSEN,TOVERESSEN,KUDDES, JIPENESSEN, DE MAAR, DE ZWARTE HAND EN ANDEH DUIVELS DEDROED... 4 m -r IV GEKNIPT Sagen in het rand tussen Schelde en Dender 12 - 26-8-77 - De Voorpost Selektie van sagen uit de studie van Lie. Germ. Fil. P. Jules Henderickx, die de verhalen ~i die volkse taal uit de mond van de vertellers zelf optekende, ze klasseerde en ze verwerkte tot een uitgebreide studie van dat bijna verdwenen patrominium, waar onze streek zo rijk aan is geweest. Dat enorme werk van P. Jules Hendrickx, dachten wij, moet vrijgegeven worden voor deze generaties voor wie deze sagen onbekend zijn. Tot bewijs van autenticiteit worden de naam, de woonplaats en de leeftijd (let op, 20 jaar geleden) van de vertellers bij hun sage vermeld. Aflevering XII Tovenaars Niet aileen aan vrouwelijke wezens, maar ook aan man nelijke. alhoewel in veel min dere mate, wordt door het volksgeloof bovennatuurlijke macht toegeschreven. Even als de heksen zijn tovenaars gevreesde wezens in hun omgeving. Zij vergaderen echter niet zo vaak en zij vlie gen niet zo talrijk door de lucht. De mannelijke wezens die in onze kontreien gebruik ma ken van het luchtruim werden als framassons aangezien, ledereen die ongewoon sterk was. werd direkt als een to veraar bestempeld. Meer dan bij andere sagen spreken de zegspersonen over «hij» of «zij» omdat zij vrezen dat de familieleden van de toveraars over wie zij het hebben; mo gelijk tovermacht zouden hebben overgeërfd. En je weet maar nooit Siske ging naar Haaltert te vrijen. Opeen avond kwam hij naar huis en daar op het plein zat een kompagnie (gezel schap) te eten en te drinken en plezier te maken. Siske zette zich in de ronde en ze gaven hem een beker wijn. Siske dronk ervan. «Jesus, Maria dat is goed», zei hij. En op slag was alles op en weg. Alleen die beker had hij nog in zijn handen en er stond een naam op: D.S. van de Grote Markt te Aalst. Dat moet zijn dat hij op een vergadering van toveraars terechtgekomen was. (De Clercq C., Nieuwer- kerken) Tjipkezen Tist, een be kend man in mijn jeugd, wist ons allerhande dingen te ver tellen Hij zou nooit een auto nodig hebben, want niemand kon zo snel reizen als hij. «Ik ga naar een geheimzinnige plaats; ik mag aan niemand zeggen waar dat is; ik keer mij naar een hoek en mijn reisge zel verschijnt. Ik plaats mijn tenen op zijn voeten en weg zijn wij in volle vlucht door de lucht». «Hebt ge dan geen schrik Tist vroegen we. «Een keer heb ik grote schrik gehad als we boven de kerk vlogen, want het scheelde niet veel of ik hing met mijn voeten aan de toren van de kerk». (Decubber M., Mere, 43 j.) Het volgende heb ik mijn moeder wel honderd keren horen vertellen, en zij ge loofde er vast in. Een man neke uit ons geburen had op straat een mastelle gekregen van 'n oude man. Al schrei end kwam het ventje naar huis gelopen Hij klaagde en jammerde dat het niet om ho ren was. Dan begost hij aller lei zotte toeren te doen: op zijne kop staan, met armen en benen slaan, omhoog sprin gen, zich over de grond rollen en wat weet ik al. Diezelfde avond zaten de zwarte mie ren twee vingers dik op de muren van de jongen zijn slaapkamer. Allé, de toverij was ermee gemoeid, 's An derendaags is de moeder bij de paters gegaan. Ze moest twee matrassen nevens el kaar op de grond leggen. «De jongen zal niet verongeluk ken» zei de pater. Of de pater naar huis bij de jongen geko men is, weet ik niet. De jon gen is stillekens verbeterd. Ikzelf heb hem nog gekend. Die mastelle moet betoverd geweest zijn. (Van den Eeck- hout A., Vlekkem, 59 j.) Als we klein waren gin gen we koeien wachten gin der beneen. Op ne keer pas seert er enen, de mensen zeggen dat het nen toveraar was. Hij wierp een mastelle op de meers (weide). Een van de koeien at die mastelle op en ze is ervan gestorven. (De Vriendt G., Vlekkem, 72 j.) Hier in de geburen staat er een hof uit de jaren 1620. Ge ■kunt het goed zien want het staat erop geschreven. Ze zeggen dat de boer een to veraar was. 's Nachts ston den zijn paarden boven op het dak van de schuur te dansen. (XXX, Gijzegem, 76 j.) Op het hof «Ten Dale» te Hillegem moest er gedorsen worden. Er kwam zich een knecht presenteren aan een zekere prijs per zak. Hij bleef daar een hele week, en ze hoorden hem geen slag ge ven Als de week om was. had hij zoveel gedorsen dat de boerin hem niet wilde betalen, omdat het onmogelijk was dat iemand zoveel zakken op een week kost afdorsen. En daar bij, ze hadden hem geen slag horen geven. Hij stapte het af, maar hij zei dat ze van hem later nog zouden horen. En kort daarop is het er al gestor ven. Eerst de beesten, dan de mensen, bij zover dat er vijf, zes achtereen in het jaarge bed stonden. Dat heb ik altijd horen vertellen van mijn moeder en die had het ge hoord van een vrouw die nog meisen (meid) op dat boeren hof is geweest (Van den Eeckhout A., Vlekkem, 58 j.) Einde 1700 woonde er op de grens van Hofstade en Lede ne zekere Bona Verbeeck op een grote hoeve, ze staat er nog, 't halvent (middenin) de bossen. Zekeren dag nam hij ne schaapherder aan. Nie mand wist waarvan hij kwam. De oude mensen zeiden dat het 'n echte tovenaar was. Op het hof waren er nog drij meisens en enige knechten. Hij bedierf de meisens en de knechten. Hij zat er altijd mee te drinken in een slecht kafee «De Zandput». Geld had hij mee hopen. Op ne zekeren keer moesten ze gaan pikken. Maar inplaats van te werken, waren ze weer aan 't drinken geraakt. Als het avond werd, hadden ze niets gedaan, en de meisens en knechten kre gen schrik omdat ze nog niet gewerkt hadden. «Dat geeft niet» zei hij, «pik elk nen bus sel af», zei hij tegen de knech ten. Ze deden dat en heel het stuk was mee ne keer afge pikt. Dan zei hij tegen de mei sens: «Bindt elk nen bussel op en zet hem recht». De mei sens deden het en direkt was heel het stuk van een hektare gebonden en gerecht. (Van Hauwermeiren F., Hofstade 64 j.) Diezelfde boer had een plek tarwe staan die moest gewied worden want er stond nogal veel onkruid in. De schaapherder wedde tegen de boer dat hij heel zijn kudde schapen door zijn stuk tarwe kost doen gaan. Ze zouden al het onkruid afwieden en geen aar tarwe aanraken. Hij jaagde er zijn kudde schapen door en ze beten alleen het onkruid af en de tarwe lieten ze staan. «Hoe is dat moge lijk», zei de boer verwon derd.» «Dat is mijn kunst, boerke», zei de schaapher der Hij zette zijn duim en zijn wijsvinger opeen en zei tegen de boer «Kijk daardoor». Den boer keek en hij zag op ieder tarwe-aar een duvelke mee een zweepke in zijn hand zit ten. (Van Hauwermeiren F., Hofstade, 64 j.) Er was hier een boer, wiens tarwe moest gewied worden. Een schaper (schaapherder) zei hem: «Laat mij maar gerust doen». Hij kwam met zijn schapen en joeg ze door de plek tarwe. Ze beten alleen het onkruid af en de tarwe lieten ze staan. De boer kwam ne keer kijken en als hij dat zag, riep hij «Jesus, Maria, Jozef, wat doet ge nu». En op slag stond al het kruid er weer en begonnen de schapen de tarwe af te bijten. (Duquet Jozef, Erpe, 66 j.) Mand moest ne keer mee zijn kar op zijn hof rijden, maar hij zat te dicht bij de paal. Hij kroop onder de kar, die ge laden was mee kolen en met zijn rug verzette hij de kar. Waar hij die macht haalde wist niemand, maar daar za ten de duivels tussen. (Nee- tens L Vlekkem, 98 j.) M.S. moet toch met de duivel omgegaan hebben. Hij had soms zo een macht dat ge er schrik van gehad zoudt hebben Hij was zo eens op het veld bezig te ploegen. Er kwam daar iemand voorbij en die vroeg aan M. de weg naar Aalst «Al ginder is't meneer», zei M., en hij pakte de dubbele ploeg met zijn ene hand vast en hij wees waar dat Aalst lag. (De Saedeleer R., Mere, 84 j.) R.S. verkeerde te Resse- gem. Ik en R. trokken daar 's zondags naartoe en als we 's avonds terugkwamen legden we ons op onze hof onder een notelaar tot als het een stuk in de nacht was, dan gingen we naar bed. Maar als R. zijn va der hem kwam oproepen kost hij niet uit zijn bedde. Als zijn vader hem een tweede keer kwam roepen, pakte hij een zware hamer en hij sloeg daarmee op de muur van de slaapkamer en iedere keer als hij sloeg, was er een gat in de muur. En eer dat Rop was en gekleed, waren al die ga ten in de muur weer toe. Hij ging mee de duivels om. (De Saedeleer R., Mere, 84 j.) Alle jaren haalde «hij» zijn oogst in met de kruiwagen. Hij was kreupel en op zijn krui wagen legde hij meer als op een kar en hij voerde dat mee veel gemak. Waar hij die macht haalde, weet ik niet. Stenen die wij met twee man niet kosten opheffen, hief hij op met zijn duim. Daar zat de duivel toch tussen. (Van der Putten K., Bavegem, 64 j.) Mand S. was een raar man. Hij kost van alles ma ken: horloges en wat weet ik al. Er was iemand bij Mand geweest en als hij naar huis ging moest hij over de beek. Maar het brugske over de beek zat vol honden en hij kost er niet door Hij kwam weer en zei dat. «Ga maar», zei Mand, «ze zullen u wel doorlaten». En mijne God,ze lieten hem door. Die Mand moest een speciale macht hebben. Ze zeggen dat hij met de duivels omging. (Neetens L.. Vlekkem, 98 j.) Op ne zekeren dag kwam er een vrouw voorbij. «Die zal niet verder gaan dan op den hoek daarginder», zei Mand. Als ze daar gekomen was, keerde ze zich weer. Ze vroe gen haar wat er gebeurd was. «In den haag», zei ze «hoorde ik lawijt (lawwai), precies of er ne kledden mee ketens ram melde». «Ga maar weer», zei Mand, «'t zal wel gedaan zijn». En dan was er niets meer te horen of te zien. (Neetens L.) Mand betaalde op ne keer zijn knecht. De man stak het geld goed in zijn zak en hij ging naar huis. Als hij thuis kwam zat er niets meer in die zak. Hij ging terug en zocht gans de baan af en arriveerde weer op Mand zijn hof. «Mand»zei hij «ik weet dat ge mij betaald hebt en toch heb ik niets in mijn zak gevonden». «Raap het op», zei Mand «het ligt daar op een hoopje voor uw voeten». Hoe dat geld daar gekomen was, kost die knecht niet verstaan want hij wist heel goed dat hij het in zijne zak gestoken had. (Neetens L.) M.S. had een kamerke, daar mocht niemand op, ook zijn vrouw mocht er niet op. Op zij (naastzijn bedde was er een klein holleken in de muur. En daar dat holleken pakte hij zijn deken binnen. En dat holleken was zo klein dat er bijna niets door kost. (De Saedeleer R., Mere,84j.) Er was een loting geweest voor de soldaten. Eruit of erin, kermis was het toch. Er kwam hier een vreemdeling toe, en die feestte mee. Het had al die dagen aan één stuk vreselijk geregend. X. en die vreemde ling gingen daar door de diepte en het water kwam wel tot aan hun broeksband en toch was er geen plekske nat aan hen. (Van der Putten K., Bavegem, 64 j.) Er was eens een plek land te koop van een dagwand of drij Mand S. ging ook naar de verkoop. De notaris riep op. en stelde nogal goed in..Mand hoogde zwaar op en de nota ris die daarvan verschoot, zei: «Mand, 't is geen huren, maar kopen». «Doe maar voort» zei Mand, en hij kocht de plek. Als er moest betaald worden vroeg Mand aan de notaris: «Mijnheer mot ik u be talen mee halve centen of mee goudstukken of mee zil ver De notaris peinsde dat Mand ne zot was en hij zei «Mee halve centen». Mand begost te tellen en telde de hele koopsom in halve centen die hij allemaal uit één zak haalde. De notaris kreeg spijt en vroeg zilver. Hij heeft dat gekregen, maar hoe zoiets mogelijk was, kon niemand verstaan. (Neetens L.) Als «hij» zat te kaarten en als zijn geld gelemaal op was, ging hij een eindeke verder staan waar dat iedereen hem kost zien staan. Een beetje la ter kwam hij weer en zijn zak ken staken vol geld. Waar hij dat haalde wist niemand te verklaren. Ze hebben altijd gezeid dat hij toverde. Het kan ook zijn dat de duivel hem dat bracht. (Van der Putten K., Bavegem 64 j.) Als «hij» 's nachts hier on der de Dikke Linde van Bave gem ging staan, kost hij wel duizend zwarte katten en honden bij hem doen komen. Hij moet mee toveressen om gegaan hebben Allee toch mee raar volk. (Van der Put ten K.) M.S. verkocht kolen. Op nen zaterdagnoen kwam er iemand om ne zak kolen. En hij deed diene mens daar een uur staan dansen mee zijne Nadruk verboden Verboden, zelfs gedeeltelijk, over te nemen P.J.Henderickx f zak in zijn armen. (LievensH., Mere, 78 j.) «Ze» liepen eens door de meersen. En de gasten die bij hen waren, hoorden heel goed dat er tegen hen ge sproken werd, en er was nie mand of niets te zien. Hij zag dat wel. Hoe dat kan, kan ik u niet zeggen. (Van der Putten K.) «Hij» was ne keer naar de kermis te Borsbeke geweest. Als hij weerkwam werd hij mee ne keer op de markt 't Houtem (St.-Lievens Hou- tem) wel honderd meter hoog in de lucht gezwierd. Hij viel neffest (nevens) zijn kamera den en ge moet niet peinzen dat er iets aan hem was, niets. Hij zei dat ze daarmee niet moesten inzitten en dat ze daarom genen schrik moes ten hebben. (Van der Putten K.) Op ne klaarlichten dag liepen «ze» mee enige man nen door de kouter. Mee ne keer was «hij» in de gracht ge raakt, Ze kosten niet zien wie of wat dat deed. Ze moesten ginder over de beek en daar zagen ze allemaal dat hij in het water gesleurd werd a dat er hem een onzichtbar macht bleef vasthoudei (Van der Putten K.) Als er een toveraar zi/ hand op uw schouder lec dan zijtge betoverd. Zo ken een mens, hij is nu tachfi jaar. waar de mensen schr van hebben. Als hij zijn han op uw schouder legt, dan z ge betoverd, menen zij. (D Troetsel J., Schoonaarde, 4 j) Volgende weekOver tove boeken, waarzegsters e waarzeggers. Voor vele jonge mensen loopt de vakantieperiode er zuchtend en moe bij. Volgende donderdag herbegint voor hen het vertrouwde ticnmaandcnsccnario. Wagenwijd zullen de schoolpoorten open staan. Winkeltjes met schoolbenodigdheden werken met bijko mend personeel tot de stilte na de storm komt aandraven... Omdat die «schoolwereld» voor vele van onze lezers zo belang rijk is, laten we in de marge van de aktualiteit wat gedachten erover volgen. Ze werden verzameld door een drietal leraressen waarvan cén daartoe een klasdebat hield vorig schooljaar en een andere als inlerimaris in een groot aantal scholen verzeild ge raakte. Namen mochten we niet vernoemen... Omtrent dat schoolwereldje: Komt men graag naar de school? Slechts voor weinige leerlingen is de school meer dan een diplomafabriek. Veelal staat men wantrouwig tegenover -de school als leefgemeenschap-. Volgens onze woordvoer sters zijn ook in de school vriendschapsrelaties ondergeschikt aan het -er komen-. Kontakt met leerkrachten wordt, althans met de lippen, wel gewenst. Ook omgekeerd willen meer en meer leerkrachten «over de drempel- zoals dat heet. Okkasioneel, bv. in een klasdebat in de les Nederlands, gaat men echt in die richting. Alleen de (gegronde?) angst voor vriendjespolitiek, favori- tisme, blijkt sterk te zijn bij vele leerlingen. Leerlingen kunnen evenwel verduiveld leep zijn t.o.v. hun leraar. Diskussies rekken, spieken, pic a pic mekaar dwars zitten, andere leraars uitspelen, zijn daar uitingen van. Voor een stuk moet hier wel de «Studentikositeit» op gestoeld zijn. Ls de jeugd onafhankelijker, praatvaardiger? Naar sommige brutale uitspraken te oordelen wellicht wel. Maar, als het erop aankomt, blijken velen de mening van pa, ma, een leerkracht,aan te halen. Bv. hun antipathie t.o.v. gastar beiders is vaak een projektie van die van papa. In de vakantie (kan nog net getoetst worden!) worden maar liefst zo weinig mogelijk leerlingen herinnerd aan de school wereld. Fietstochten in de vakantie, nee, die slaan niet zo erg aan, als de school die inricht. Ook bekend is de ruim verspreide onverschilligheid t.o.v. allerlei aktuele problematieken (honger in de wereld, huwe lijksvraagstukken, ekonomische toestand...). Nochtans wor den ze daar in de lessen mee overspoeld. Gevolg: «we zijn dat beu»...'Zijn ze niet te jong voor vele zaken, vroeg men zich af, afgezien van de vraag naar geschik tere methodes, klimaat... Toch wou men de zaken niet zo sterk negatief voorstellen. Vrije tijd wordt vaak benut voor een schoolwerkgroep, een jeugdbeweging, of andere organisatie, Tcle-Bou worde. Velen zijn ook lid van een sportklub en ook dancings worden reeds vroeg bezocht. Bij dit laatste werd aangestipt dat maar weinig jongelui hier relatief genoeg tegenover konden staan. De tijd en de waarde die ze er aan hechten is m.a.w. te groot. Intcrscholenprojektcn zullen nog wel een tijdje uitblijven meende men. Er is tegenstand van diverse direkties, leerlin gen zijn er niet rijp voor, enz. Men denke aan Intersehol- Aalst dat tweemaal doodgebloed is en aan andere initiatieven die maar een korte tijd beschoren was. Notabenc: Dit zijn maar dc meningen van een beperkt aantal mensen, dan nog leerkrachten. Wegens plaatsgebrek nog sterk gekondenseerd ook. Wie er een andere opinie op nahoudt (wc onthielden ons van een uitgebreide schets zoals we dat eerder deden) kan deze vanzelfsprekend insturen op het bekende adres. M.J.A.-Sport- en ontmoetingsdag. .Net zoals vorig jaar in Oudenaarde een federale sport- en ontmoetingsdag doorging vanuit de Mutualistcn Jonge Arbeiders federatie Aalst, ge beurt dit ook dit jaar in Zottegem. Van MJ A-leden kregen we de verzekering dat ook niet-leden van harte welkom zijn. De dag gaat door in en rond jeugdhuis Jumbo te Zottegem op zaterdag 3 september. Verschillende sportproeven worden voorzien waarin men mekaar zal kunnen bekampen om de begeerde trofee in ont vangst te kunnen nemen. Het programma: 9.30 u. voetbal (schiftingen en finales), tafeltennis en volley bal. 15 u.: sportspel - M.J.A. - Superstar 15.30 u. karatcdcmonstratie door karateklub jeugdhuis Sa loon. 18 u. Sport-TD met Studio Gloria New Diskotheek. Niet iedereen hoeft overal mee te dingen. De deelnemingsprijs bedraagt 50 F als men MJA-lid is en 75 F als men geen lidkaart kan voorleggen. Tanulcden gratis! De verplaatsing vanuit Aalst gebeurt per autocar (opstap plaatsen worden voorzien), 's middags krijg je belegde boter hammen met koffie. Zo vlug mogelijk verwacht men je ja woord. Je kan inschrijven bij Mare De Mil, Terlindenstraat 20, 9300 Aalst. Dries kermis op dinsdag 30 augustus in Gijzegem: «Dries» is een wijk in Gijzegem waar elk jaar eind augustus een kermis door gaat. Dit jaar houden de 5 Gijzegemsc jeugdorganisaties (Wielewaal-jongeren, Jomc. meisjes- en jongenschiro en Free Time) te dezer gelegenheid een opcn-dcurdag. Bedoeling is met de diverse werkingen naar buiten te treden. Er zijn volksspelen, volksdans, een bartent. kreatieve tentoonstelling... De zondag daarop (4 september) is de jeugd van zustergemeente Membach uitgenodigd door de Gijzegemsc jeugdraad. In een spelvorm zullen de diverse facetten van Gijzegem (industrie, oudheidkunde, kuituur.belicht worden. Dit spel gaat door op het Kerkplein van 3 tot 6 uur. Verwelkoming in het rekreatiedo- mein aan de Kerkstraat.

De Voorpost | 1977 | | pagina 12