IS ZEVEN DAN TOCH EEN HEILIG GETAL? ^FEATURING CHAMPION JACK DUPREE, TOOTS THIELEMANS, THE PASADENA ROOF ORCHESTRA, LA ROMANDERIE EN VELE ANDEREN ZEVENDE INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL TE DENDERMONDE OP 2 EN 3 SEPTEMBER ids Voor het eerst sinds vier jaar wordt het Dendermondse jazzfestival opnieuw gehouden op de terreinen van weleer. Is het daarom dat uit de oude doos ook enkele namen werden opgevist die het vroeger bijzonder goed deden Waar schijnlijk niet. Het sukses van Champion Jack Dupree en van Max Collie's Rhytm Aces op de vorige festivals zal de doorslag gegeven hebben. Zij passen l trouwens uitstekend in de algemene trend die dit festival kenmert: het wordt i® losser, vrolijker en dank zij het oude terrein op de Gentsesteenweg opnieuw gezelliger. Programma Voor de eerste keer wagen de Dendermondenaars zich aan een echte tweedaagse op het festivalterrein zelf. De tradi tionele jazzavondmarkt wordt dit jaar gehouden op de VP- terreinen. Daarvoor zijn aller lei redenen die reeds omstan dig werden uitgelegd in een ander artikel. De avondmarkt wordt echter omkranst door uitstekende podiummuziek, zodat zowel de wandelaar als de muziekliefhebber tenvolle aan zijn trekken komt. Vrijdag 2 september wordt er dus ge start met de avondmarkt waarop iedereen die ook maar iets te koop heeft moet aanwe zig zijn. Er is een ruilbeurs voor platen, er zijn stands van verenigingen, een boeken beurs voor studenten en scho llieren (het schooljaar is im mers net gestart), een Honky Tonkkraam, stands met antiek 'en oude munten, er zijn kun stenaars aan het werk en standwerkers in volle zwier. Kortom alle ingrediënten zijn klaar om er een gezellige soep van te maken. Op het podium verwachten wij die avond Max Colli's Rhythm Aces en Champion Jack Du- pree. Van 22u tot 22u30 is er streepparade, waarop al diege nen die ook maar een instru ment kunnen vasthouden wor den uitgenodigd. Na 24 uur wordt het jazzvaandel overge nomen door The Jeggpap New Orleans Jazzband en dat be looft swingen tot in de late juurtjcs. Mensen die wensen naar het VP-terrein te komen om er een standje te organiseren kunnen Imisschien best eerst eens bel len naar 052-21.19.80 Zo 'orden vele moeilijkheden ermeden. De standplaats is volledig gratis, wat niet het geval is op zaterdag. Dan moet fcr betaald worden om met een kraam op het terrein te staan. De toegangsprijs tot deze avondmarkt bedraagt 100 fr, ^l-als je geen kaart gekocht hebt 'in de voorverkoop. Maar wie slim is holt nu al onmiddellijk "•"^naar één van de vele verkoop- spunten en schaft zich daar een [Jcaart aan van 250 fr en daar- ice kan je twee dagen binnen. Let wel op. Wie zich zaterdag aan de ingang aanbiedt betaalt ,ook 250 fr zodat je met een kaart uit de voorverkoop 100 fr peter af bent. En nu zaterdag jOndanks het sukses van de jrijdagavondmarkt blijft de za- jerdag toch nog steeds de dag Jfan het festival. In lange slier- Iten zullende liefhebbers op nieuw door de stad zeulen met pak en zak om zich tegen 15 uur voor het podium te ver- Iringen. Het festival wordt in- espeeld door de Occasional a/zband, waarna Paul Am- ueh onmiddellijk het vuur aan Ie lont zal steken. Het juiste ërloop en de liming-die steeds tipt wordt gerespekteerd 'indt u in een apart kadertje. )e ene band volgt de andere op lot drie uur in de nacht, als de |hist de toehoorders omsluiert |n de festivalwcide als het vare herschept in een rokerige lonky Tonkbunker. performers I AS ADEN A ROOF OR- JllhSIRA (Kngl. - Londen) 12-koppige groep bc- bepsmusici werd in 1969 door iider Johnny Anhy gesticht, f'l brengen de muziek van de twintiger en dertiger jaren. Ar- thy heeft van die periode zo'n 1200 originele arrangementen waarvan er minstens 120 op genomen zijn in het Pasadena repertoire. Deze band heeft de laatste tijd een enorme opgang gemaakt en is op dit ogenblik het meest besproken Europese orkest. Hun laatste Belgische optreden was tijdens het TV-programma op de verkiezingsavond. Zij die toen keken zullen in Den dermonde zijn voor een life- optreden LA ROMANDERIE (Duits land) Een van de leukste momenten van Jazz Middelheim 1975 was het optreden van de groep «La Romanderie» in Duits land. Deze zevenkoppige zi geunerband wilde van geen ho tels weten. Met vijftien woon wagens waren zij naar Ant werpen gekomen. De festi- valweide werd overspoeld door hun kleurrijke familiele den en hun talrijke kinderen. Hetzelfde schouwspel deed zich in 1976 voor in het drukke Congresgebouw van 's Gra- venhage en omdat de groep daar zo'n succes had mochten ze dit jaar twee dagen lang op treden tijdens het prestigieuze Northsea Festival. De groep kreeg eveneens in 1977 in Bel gië een grote bekendheid door Bijna alle leden zijn familie van elkaar en hebben lange tijd gespeeld in dansorkesten, ook in Amerika. Omdat zij liever hun eigen muziek speelden, beantwoordden zij de oproep van Manu. Een eerste hoogte punt uit de loopbaan van La Romanderie was hun optreden in de universiteit van Keulen op 25 oktober 1974 toen zij het voorprogramma voor Step- hane Grappelly. verzorgden. Wilhelm Krause, bijgenaamd Manu, is niet alleen de leider van de groep maar ook de voornaamste solist. Hij kan met zijn acoordeon swingen als geen ander (Art Van Damme of Mat Matthews mis schien buiten beschouwing ge laten). De twee andere solisten zijn violist Reinhold Lora, bijge naamd «Kleiner», en gitarist Hugo Krause, die «Schablein» wordt genoemd. De ritmegitaristen zijn Wilmor «Gigi» Freiwald en Josef «Ba- lacki» Krause. De basgitarist is Anton «Florian» Frantz. De groep maakte twee elpees op CBS. De eerste, «Swing Maman Bruderhzerz» (num mer 80.654) werd hier niet verdeeld. De tweede heet «Gipsy Swing» (81.502) en bevat uiteraard jazznummers als Satin Doll, I Can't Believe That You're In Love With Me, 1 Got Rhythm, I Found. A New is een optreden in Dender- monde steeds een uniek optre den. Het zal niemand verbazen dat Max Collie's Rhythm Aces in augustus 1975 te Indiananpolis (Indiana USA) de eerste prijs wegkaapte in het allereerste jazz-wereldkampioenschap. Ze hadden nochtans te maken met heel wat gevaarlijke con currenten zoals bvb «the Wild Bill Davison All Stars» en 12 andere beroemde Amerikaanse en Canadese bands. Als men bedenkt dat het Indianapolis-festival voor de oude stijl betekent wat het Newport-festival is voor de moderne jazz, en als men weet dat de jury bestond uit de meest vooraanstaande jazzcritici en musici, kan men zich terecht verheugen over dit roemrijke resultaat. Max Collie mag niet ontbreken op een goed festival. THE ALEX WELSH BAND In tegenstelling tot de 3 grote B's verschilt de stijlopvatting van A.W. aanmerkelijk met die van de Engelse revival. Zij geeft duidelijk blijk van meer affiniteit tot de Chicagoans en de zuidelijke, blanke dixieland orkesten zoals «The Memphis Five' van Phil Napoleon en 'The Dukes of Dixieland'Bo vendien komt Ellington regel matig om de hoek gluren. Zijn vooral technisch zeer gave aanpak van Armstong- Beiderbecke en Ellington- classics is niet alleen zeer dy namisch en verfrissend, maar vooral* inhoudelijk steekt hij vaak met kop en schouders uit boven andere Engelse orkes ten, die vaak de commercie zwaarder laten wegen dan de PROGRAMMA in détail VRIJDAG 2 sept. '77 VP-terrein-Gentsesteenweg 19.30 - 19.35 uur: Opening van de Jazzavondmarkt 20-21 uur: Max Collie's Rhythm Aces (Engl.) 21 - 22 uur: Champion Jack Dupree (USA) 22 - 22.30 uur: Streetparades 22.30 - 24 uur: Max Collie's Rhythm Aces (Engl.) na 24 uur: The Jeggpap N.O. Jazzband (B) ZATERDAG 3 sept. '77 VP-terrein - Gentsesteenweg 14.50 - 15.00 uur: Opening van het Jazzfestival 15.00 - 15.50 uur: The Occasional Jazzband (B) 16.00 - 16.50 uur: Paul Ambach Circus (B) 17.00 - 17.50 uur: The Jeggpap N.O. Jazzband (B) 18.00 - 18.50 uur: Toots Thielemansfc Trio Roger Van Haverbeke (B) 19.00 - 19.50 uur: Alex Wesh Jazzband (Engl.) 20.00 - 20.50 uur: La Romanderie (Duitsl.) 21.oo - 21.50 uur: Pasadena Roof Orchestra (Engl.) 22.00 - 22.50 uur: Champion Jack Dupree (USA) 23.00 X« 23.50 uur: The Jeggpap N.O. Jazzband (B) 24.00 - 0.50 uur: Toos Thielemans& Trio Roger Van Haverbeke (B) 1.00 - 1.50 uur: Pasadena Roof Orchestra (Engl.) 2.00 - 2.50 uur: Alex Welsh Jazzband (Engl) het televisieprogramma «Of zal ik van Django zingen». Inderdaad, La Romanderie heeft wel een en ander gemeen met Django Reinhardt, de le gendarische zigduner-jazz- gitarist die in Belgie werd ge boren. Net als diens «Quintette du Hot Club de France» bevat de Romanderie viool, sologi taar, twee ritmegitaren en bas (gitaar). Maar daarbij voegen zich de harp van Reinholdt Frantz, bijgenaamd «Panzelli» en de accordeon van Wilheom «Manu» Krause, de leider van de groep. Dank zij deze uitbreiding kan de groep ook andere idiomen aan: Franse musette, csardas, flamenco, folklore-muziek uit de Balkan, ja. bossa nova's en samba's. Immers tot in Brazilië is Manu in 1973 verwanten-musici gaan zoeken voor zijn groep, die hij te Dortmund oprichtte. Baby en de Reinhardt- klassieker «Nuages», maar ook een zigeunerversie van «Kalinka», een zeer originele interpretatie van «The Girl from Ipenema» en een compo sitie van de Hongaarse bassist Aladar Pege. zelf een zigeu ner. La Romanderie zal nogmaals optreden in België en wel za terdag 3 september tijdens ons zevende Honky Tonk Festival van Dendermonde. Mon D. MAX COLLIE S RHYTHM ACES (Engl.) De relatie Honky-Tonk - Max Collie is meer dan een zake lijke relatie. Max Collie's Band werd immers de revelatie van het eerste jazzfestival van Dendermonde en sindsdien zijn zij de meest gevraagde Eu ropese oude stijl-formatie. Max Collie weet dat en daarom pure jazz. The A.W.B. werd opgericht in 1954 en verzorgde reeds dal zelfde jaar met groot succes 4 concerten in the Royal Festival Hall in Londen. In 1958 was zij de eerste jazzband die een wekelijks T.V.-programma te verzorgen kreeg, bovendien speelde het orkest de achter grondmuziek van het op Euro pees niveau bekroonde T.V. spel «Story of Job». The A.W.B heeft in talloze landen toernees gehouden en platen gemaakt met grootheden zoals: Dickie Wells. Albert Nicho las, Bud Freeman, Earl' Fatha' Hines. Henry Red' Allen. Wild Bill Davidson en Ben Webster. Bij een toernee met Jack Teagarden werd hem een plaats aangeboden in het orkest van deze geweldige trombo nist. Een van de hoogtepunten in de carrière van the A.W.B. vond plaats in juli 1968 toen zij als eerste Europese band teza men met het orkest van Duke Ellington tijdens het Newport Jazz Festival een optreden ver zorgden voor 22.000 laaiend enthousiaste toehoorders. Naar aanleiding van dit optre den ging het toonaangevend Amerikaanse muziekblad «Down Beat' zelfs zover te stellen 'dat er op dit gebied geen beter orkest bestaat op de wereld'. JEAN «TOOTS» THIELE MANS Onze nationale «Toots» is een echt Brussels «ketje» van ge boorte. Als kleine bengen reeds zat de muziek in hem geworteld, want vanaf zijn vierde jaar reeds bespeelde hij een mini accordeon. Rond zijn 18-jarige leeftijd leert hij als autodidact gitaar en mondharmonika spe len. Weldra boekt hij enorme voor uitgang, en in de jaren 1944 vindt men hem reeds in het na-oorlogse Duitsland, waar hij in verscheidene Ameri kaanse clubs optreedt. Hij be zoekt reeds in 1947 de V.S. want hij wil er de muzikale si tuatie leren kennen. In 1949 neemt hij deel aan het destijds vermaarde PARIS-Jazz festi val, en vanaf 1950 komt een groot Amerikaans kontakt tot stand voor zijn verdere muzia- kel Jazzloopbaan, hij wordt immers door de wereldbe kende klarinettist Benny Goodman aangeworven voor een belangrijk europees toer nee. In 1951 besluit hij dan ook naar de V.S. uit te wijken, waar hij tussen 1953-1959 deel uitmaakt van de George Shea ring combo. En natuurlijk alles opsommen wat van dan af verder gebeurt met onze Belgische vedette, is bijna onbegonnen werk, maar enkele voornaamste punten zijn," het optreden in de film «Jazz on a Summer's Day» in 1958 op het Newport Festival. Hij wordt ook aangeworven door de «ABC» de T.V.-keten van de American Broadcasting Company, maakt veel platen- opnamen o.a. natuurlijk met het George Shearing quintet, Zoot Sims, tegenwoordig zeer veel met «de fameuze» Quincy Jones met wie hij in de States praktisch alle filmpmuziek op neemt. Zijn bijzonderste compositie is natuurlijk het wereldsukses «Bluesette» de mooie Jazzwals en hij speelde ock de muziek in zeer bekende fimls zoals «Midnight Cowboy», «The Gettaway» met Steve Mc Queen, onlangs ook in het Hol landse werk «Turks Fruit», en zeer kort geleden in Frankrijk voor het werk «Salut 1'Artiste» met Marcello Mastroiani. Toots brengt op de jazzfesti vals waar hij reeds is opgetre den, en steeds graag wordt te ruggevraagd, een bijzonder sympathieke sfeer, wars van alle stijve verplichtingen. Hij speelt er zowel de pure Jazz nummers op de «Chromatische mondharmonika», instrument waarop hij veruit als de groot ste ter wereld wordt aanzien. alsook zijn meer commerciële fimlthemas en zijn altijd zeer ontroerend klinkende gitaar- bewerkmgen. Jean «Toots» Thielemans is werkelijk een der allerfijnste personaages uit onze heden daagse moderne muziekwe reld. Toots wordt begeleid door het fameuze Trio Roger Van Ha verbeke. «CHAMPION» JACK DUPREE (USA) Deze zeer bekende blueszan ger werd geboren op 4 juli 1910 te New Orleans maar verblijft sedert 1959 vooral in Europa Zijn levensgeschie denis lijkt zo uit een roman van Richard Wright: hij herinnert zich vaag hoe zijn ouders door de Ku Klux Klan werden weg gehaald. Hij heeft ze nooit te ruggezien. Hij werd opgevoed in een weeshuis, liep er weg toen hij 15 was. Als versteke ling op goederentreinen zag hij de halve wereld. Hij hokte met dronkaards, bedelaars en zwervers. In restaurants deed hij de afwas, in hotels sleurde hij kpffers, hij leerde in een minimum van tijd boksen (vandaar Champion) om wat bij te verdienen en won 170 kleine wedstrijden («ik kon vlug lopen» grinnikt hij) Hij maakte reeds meer dan 10 elpees en speelt authentieke blues uit de dertiger jaren die som primitief aandoet maar niettemin zeer expressief is. Jack Dupree heeft zin voor humor waardoor soms de dra matische background van zijn liederen verdoezeld wordt. De Champion is een kleurrijke persoonlijkheid. Jack Dupree wordt begeleid door Mare Van Garsse (bas) en Philippe Ven- neman (drums) THE JEGGPAP N.O. JAZZBAND (B) Dit orkest is afkomstig uit het Belgische Dendermonde en werd in 1962 opgericht door Bert Heuvinck. Iedereen, die het orkest kent, is het eens met de uitspraak dat de Jeggpap zijn publiek weet te boeien door een spontane en vitale New Orleansstijl te ont wikkelen. Zonder hun colle gaorkesten, die doorgaans vrij ingetogen spelen, tekort te wil len doen, mogen we stellen dat de muziek van de Jeggpap veel dynamischer overkomt. De mannen deinzen er ook niet voor terug een stuk Swing te brengen. Volgens kenners is de Jeggpap al jaren Europa's beste New Orleans band. Ze traden op tijdens talrijke jazz festivals in Europa, speelden in elke jazzclub in België, maakten toernee's door Neder land, Duitsland en Engeland. Ze begeleidden o.a. Albert Ni colas, Louis Nelson, Benny Waters, Nelson Williams, Be ryl Bryden, Sammy Riming- ton, Ann Smith, Bud Freeman, George Probert, Kid Thomas Valentine en Kid Sheik Cola. Jeggpap treedt regelmatig op voor de Belgische radio en T.V. en soms voor die van Ne derland. De band speelde tus sendoor vijf L P 's vol, waar van de drie laatste met gastspe- lers met name Sammy Riming- ton, Kid Thomas en Kid Sheik. Na al deze realisaties vond de band even de tijd om zijn zede L.P. op te nemen; heel logisch trouwens daar de Jeggpap New Orleans Jazz Band met deze opnamen een beeld wil bren gen van zijn muziek anno 1977. (Voor kontakt: tel. 052-21.61.77). Varia Een twaalf uur durende mara thon kan je niet overleven met een snee brood. Daarom is er voor het eerst de mogelijkheid om een ganse dag door te ge nieten van een serieuze maal tijd via een degelijke service. De Honky Tonkmensen sugge reren zelf de barbecue, die volgens hen verzorgd wordt door vakmensen en dus zeker uitstekend zal zijn. De dranken worden zoals elk jaar bijzonder goed verzorgd. Men krijgt ook nu een koel glas bier uit een heus glas tegen de prijs van 20 fr. Daarvoor moet je echter eerst bonnetjes gaan kopen. De plaatsen der geld verhandelin gen worden noodzakelijker wijze gekoncentreerd aande bonnetjesstands. Met zo'n bonnetjes kan je aan eten en drinken geraken. Op het sekretariaat van het fes tival zullen drie mensen voort durend ter beschikking zijn om alle gewenste informatie te ge ven, o.m. over de werking en het programma van Honky Tonk, over overnachtingsmo gelijkheden, treinregelingen e.d. Men kan er ook dringend telefoneren. Een verzorgde programma- brochure tegen de luttele prijs van dertig frank zal worden aangeboden door professio nele Belga-hostessen. Zij schenken bovendien zomaar rookstokken weg. Wie daar te veel van op wordt wel een handje geholpen door het Rode Kruis, want ook deze mensen zijn voor de zevende keer pa raat. Vermelden wij nog dat het fes tival gehouden wordt onder auspiciën van het Festival van Vlaanderen en dat er mede werking is van Coca Cola. ASLK, Belga, BRT II Oost- Vlaanderen, de VVV en het stadsbestuur van Dender monde. Wij zijn ervan overtuigd dat dc organisatie opnieuw open top in orde zal zijn. Geen enkel jaar heeft men moeilijkheden gekend. Het tijdsschema werd stipt gevolgd en indien één der orkesten niet present was, bleek er altijd iemand bereid om in te springen. De organisa- tiezon van de Honky Tonkers is in andere festivals bijna spreekwoordelijk geworden. Het enige dat nog kan mislo pen is het weer. Maar daarvoor zullen zij ook wel de weg we ten. (HONKY TONK JAZZFES TIVAL op vrijdag 2 cn zater dag 3 september - VP terrein Gentsesteenweg Dender monde, vrijdag vanaf halfacht, zaterdag vanaf drie uur - toe gangsprijs in voorverkoop: 250 fr) Marc DE BACKER De jazzavondmarkt wordt dit jaar gehouden op de terreinen van het VP.

De Voorpost | 1977 | | pagina 19