Vrije Tribune HUGO DE POT TERUG NAAR CANADA WIJZIGINGEN IN HUWELIJKSKONTRAKTEN IN MEMORIAM ALBERT VAN OPDENBOSCH KERMISPROGRAMMA 2 - 26-8-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. In één van haar zomeredities heeft De Voorpost een fraaie hulde gebracht aan Marcel De Bisschop naar aanleiding van zijn 70ste verjaardag. Wij die zijn vrienden zijn. delen in zijn vreugde en beamen al het goede dat door voor- en tegenstanders over hem wordt gezegd. Marcel De Bisschop heeft in zijn rijk gevuld leven een bijzonder verdienstelijke periode gehad voor de christelijke demokratie in onze stad. Vooraleer hij burgemeester werd, was hij immers jarenlang voorzitter en animator van de C.V.P. afdeling Klein Aalst. Meer dan dat. uit zijn inspiratie en mede rond zijn persoon groeide een nieuwe generatie van politiek-bewusten. De vernieuwingsgolf, die door de na-oorlogse steeds sterke C.V.P. voer. en die zich trouwens nu nog breed voortzet, kende wel licht. nergens vroeger dan te Aalst, zijn definitieve start. Voorzitter De Bisschop droom de van een vernieuwing in de partij die zou leiden naar een openheid die voorheen mis schien nooit ten volle werd aangevoeld. Een volkspartij be tekende voor de nieuwe genera tie die hij hielp tekenen zeker geen elitaire partij: hij streed voor een partij waar iedereen welkom was, van welke stand of rang ook. maar bleef zich hevig verzetten tegen de korporatis- tische instelling die sommigen er. tegen de nationale statuten in, wilden van maken. Een christelijke partij: als on wrikbaar gelovige verwierp hij als van nature de klerikale partij; dit was voor ons aantrek kelijk. want wij lazen en leerden dat de C.V.P. een loutere lekenpartij is die zich wel evangelisch inspireert. Het Belgisch-Vlaams dossier was in die tijd geregeld oorzaak van veel verhitte gesprekken en onverzoenlijke houdingen. Wij in de C.V.P. konden het moeilijk verdragen dat de luidste roepers steeds zweep mochten zijn en degenen die het moesten doen. kar en paard. De vergevings gezindheid en het goed hart van Marcel De Bisschop brachten ons andere inzichten bij. Wij leerden meer wederzijds respekt opbrengen en begrip voor de «waarheid» van de anderen. Onze huidige eerste minister Tindemans verklaarde op het laatste C.VP. congres dat wel licht de mensen waarmede wij steeds ideologisch en sociaal gelijk waren maar met wie wij verschilden over de middelen om eenzelfde doel te bereiken. Deze uitspraak geeft goed de evolutie weer die wij toen ook meemaakten: van een bi-polaire houding naar begripsvolle en algemeen menselijke. Wij vin den het fijn dat Marcel De Bisschop karnavalist is en op dat gebied alle sporen heeft ver diend. Het zou een eenzijdig beeld zijn alleen hierop te wijzen. Voor vele jong-politie- kers in het christelijke kamp is voorzitter De Bisschop een leraar geweest. Hij heeft aan de jongeren achter hem. een C.V.P. leren kennen «met een menselijk gelaat» waar zij zich tenvolle bij terugvonden. Wij zijn hem dankbaar. GHISLEEN WILLEMS moet gegeven worden. Tel kens moet elke realistaie be antwoorden aan specifieke no den van de bevolking. Maar in het belang van de mens moet er over gewaakt worden dat elk projekt omgeven wordt meteen aangename sfeer en niet enkel opvalt door steen en beton. Kortom aan elke realisatie moet een uitnodigend karakter gegeven worden. Dit streven om aan de open bare werken een ziel te geven gaat samen met de specifiek sociale doelstellingen van dit beleid. Enkel de kapitaalkrachtigen is het gegeven om naast hun luxueuse woning een grote tuin öf een zwembad aan te leggen. Daarom moet gewerkt worden aan de uitbreiding van de socia le, kulturele en rekreatieve voorzieningen die bestemd zijn voor de ganse bevolking. De waarde van de openbare wer ken wordt vooral beklemtoond door het gebruik dat de burgers er van maken. De ruimtelijke ordening, voor de meeste mensen eerder een theoretisch gegeven, is de even belangrijke faktor voor de realisatie van een leefbare stad. Belangrijk, omdat de ruimtelijke ordening het orde nen van de beschikbare ruimte in funktie van het gemeen schappelijk welzijn beoogt. In de praktijk komt het neer op een bestendig zoeken naar ruimte om het wonen, het wer ken, en de vrije tijd op de best mogelijke manier te organiseren. Bouwaanvragen worden dan ook getoetst aan de eisen ge steld door een goede ruimte lijke ordening. De plannen van aanleg die wij in de toekomst voor Groot Aalst moeten op maken zullen ontworpen wor den vanuit een sociale, eko- nomische en esthetische visie alsook met de doelstelling het natuurschoon ongeschonden te bewaren. De verschillende delen van het grondgebied zul len een specifieke funktie te vervullen hebben: op de ene plaats zal het leefmilieu priori teit genieten, elders zal de nlu de tertiaire sektor primeren. Vermits de ruimtelijke ordening in de eerste plaats bestemd is voor de mens zal het nodig zijn een daadwerkelijke participatie van de burger in te schakelen in het beleid. Het woonmilieu van de mens is belangrijk voor zijn geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Om die reden moet hij kunnen participeren aan de planning. Voor alles moet immers benadrukt wor den dat de bewoner van het plangebied een deskundige van zijn omgeving is en beter dan wie ook de problemen kent. Zijn inspraak is onont beerlijk om tot een doeltreffend ruimtelijke beleid te komen. Verantwoordelijkheid dragen- voor de openbare werken en de ruimtelijke ordening is dus meer dan het aanleggen van een weg of het afleveren van een bouwvergunning. Alle beslissingen dienen reke ning te houden met het alge meen belang en moeten geïn spireerd zijn door het streven naar 't beter welzijn van de mens. Het is de bedoeling tijdens de komende maanden nadere in formatie te geven overeen aan tal belangrijke plannen en rea lisaties van openbare werken en ruimtelijke ordening. Jan De Neve Schepen VOOR EEN LEEFBARE STAD Als verantwoordelijke voor het beleid inzake openbare werken 1 en ruimtelijke ordening acht ik het belangrijk draagwijdte en doelstellingen van deze op dracht te onderlijnen. De Volksunie heeft in haar ver kiezingsprogramma van 1976 duidelijk gesteld dat zij een leefbare stad wil uitbouwen die tevens de aanloop is tot beter welzijn. De sektor openbare werken is in die optiek een essentieel be standdeel van het te voeren be leid. Zonder een aangepaste irrfrastruktuur is het onmogelijk om het vooropgestelde doel «het beter welzijn van de mens» te realiseren. De socia le. kulturele en ekonomische behoeften van de mens kunnen slechts opgevangen worden wanneer daartoe een degelijke infrastruktuur voorhanden is. Het bijzondere van de opdracht openbare werken ligt in het feit dat aan een hele reeks ideeën op een konkrete wijze gestalte VAKANTIEPLEZIER, MAAR NIET VOOR IEDEREEN... Het overgrote deel van onze bevolking is in de afgelopen weken met vakantie geweest en heeft reeds de dagelijkse ta ken met veel nieuwe moed te rug aangevat. De betaalde vakantie is inder daad sinds de laatste Wereld oorlog een algemeen verwor ven recht geworden. Het stelsel werd sindsdien voortdurend en progressief verbeterd, zo wel inzake duur als op 't vlak van de betaling van het vakan tiegeld Daarenboven werden de aan de vakantiegangers aangebo den toeristische formules zo enorm uitgebreid, dat men vandaag de dag werelijk kan spreken van «een reisje naar ieders beursje». Dit alles neemt echter niet weg dat het vakantiebegrip voor vele van onze medeburgers louter theoretisch blijft. Nood gedwongen blijven jaarlijks nog honderden mensen verstoken van een «dagje uit». Voor hen heeft de vakantie als dusdanig geen werkelijke inhoud. Er is in de eerste plaats de be langrijke groep werknemers met gezinslast. Hun beschei den inkomen in veel geval len het enig gezinsinkomen laat geen uitschieters toe. Slechts de zomerzon voor zo ver ze van de partij wil zijn, haalt in die gevallen de moeder soms even uit de grijsheid van de dagelijkse beslommeringen; ogenblikken waarop zij wellicht eens dromen wil van een ver afgelegen strandje. Vervolgens denk ik aan de ge pensioneerden, de invaliden, de zieken, voor wie niet alleen de physieke handicaps maar ook vooral het financiële aspect een punt zetten achter hun ver langen om er enkele dagen ergens in een gastvrij kader (want dat is voor hen nog een supplementair probleem) tussenuit de knijpen. De aalmoes aan de gepensio neerde toegekend, en wat men pompeus vakantiegeld noemt, wordt meestal aangewend voor de aanschaf of vervanging van goederen van eerste noodza kelijkheid. In de beste gevallen kan de bescheiden som slechts aangewend worden voor een dagje Ardennen of Zee met gunsttarief (als 't maar waar was) van de Belgische Spoor- wegen. i enslotte denk ik aan de tien duizenden werklozen en poten tiële werklozen (de afgestu deerden) wier jaarlijkse vakan tie elke zin ontnomen werd. Het zou de taak van de regering moeten zijn zich dringend over al deze aspekten te buigen, opdat deze honderdduizenden mensen in de toekomst ook «hun» jaarlijkse vakantie effec tief zouden krijgen, waarvan zij nu slechts kunnen dagdromen. Diane D'haeseleer NOG EEN BEDRIJF .UIT DE DENDERSTREEK OM ZEEP? De kans is zeer groot, dat het tekstielbedrijt' Sofilaine van Ninove einde dezer maand dicht gaat. Voor wie Sofilaine kent is dit geen opzienbarend bericht. Sedert jaren boert dit bedrijf achteruit. Enkele jaren geleden werkten er toch nog een drie honderdtal personen, maar toen begon de afbraak aan versneld tempo en vandaag zijn er amper nog 150 personeelsleden, vooral vrouwen. We benadrukken dit laatste, omdat men het dan weeral eens kan hebben over misbruiken bij het hoog aantal vrouwelijke werklozen. Bekend is, dat de Nationale Maatschappij van Krediet aan de Nijverheid dit jaar hulp verstrekte in de vorm van een krediet van zeven miljoen, maar de_direktie heeft het over de noodzaak van 25 a 30 miljoen frank investeringen. Deze mil joenen zouden moeten dienen om de enige winstgevende afde ling. de breiwol, te behouden en te verbeteren. Blijkbaar is er vanwege kapi taalkrachtigen weinig belang stelling. Zij beleggen hun gelden liever in Zuid-Amerika bijvoor beeld. Of nogmaals een bewijs van de noodzaak van kontrole op de kapitalen. Het Ninoofse stadsbestuur zou vorige week een bijeenkomst hebben gehad met de Sofilaine-direktie. Er zou een telegram gestuurd zijn naar Mare Eyskens. staatssecretaris voor Streekekonomie. We zullen maar niet op de feiten vooruit lopen. maar het is bekend dat Eyskens niet erg warm loopt voor hulp aan manke onderne mingen. En wanneer men een en ander weet over de krisis van de tekstielnijverheid is het ergste te vrezen. Voor Ninove dus de zoveelste klop. allumetterie en noem maar op. Fabelta-Ninove werd gered, maar op 1 augustus kon men in de pers berichten vinden over een nieuwe alarm kreet van de Fabeltabedrijven. Ninove wordt noodgebied. zo kan men in sommige bladen lezen. Ninove moet dit niet meer worden, zoals trouwens de ganse Dendersreek niet. Sommige bladen maken tevens gewag van de onrust en de ontevredenheid van de Sofilaine-werkers. Er zou van de vakbonden nog geen enkele reaktie gekomen zijn op de huidige gevaarlijke toestand. We konden daaromtrent geen bevestiging krijgen, maar een feit is, dat de vakbonden inderdaad niettegenstaande alle mogelijke programma's en ver klaringen bij zeer konkrete FATIDIEKE DATUM: 28 SEPTEMBER 1977 Wegens de dringendheid van de zaak, de fatidieke datum is reeds volgende maand nl. op 28 septemberhad de Meldertse Kulturele Kring in samenwerking met de KVLV eraan gehouden hun leden en ook andere belangstellenden door Notaris R. Eeman uit Aalst op de hoogte te laten stellen van de nieuwe wettelijke beschikkingen sprui tend uit de wet van 14 september 1976 waarbij veranderingen in de huwelijksstelsels worden geregeld. A. VERANDERINGEN OP BEIDE ECHTGENOTEN SLAANDE IN ALLE GEVALLEN Principe: volledige gelijkschake ling van vrouw en man. verblijfplaats wordt niet meer gekozen door de man, de vrouw moeten.te volgen doch in onder ling akkoord. het woonhuis kan noch ver huurd, noch verkocht noch weg geschonken worden door één van de partijen alleen zelfs al is het eigendom van vrouw of man. De regel «met wat van mij is doe ik alleen wat ik wil» is dus niet meer van toepassing. zo vrouw als man kan 'n bank rekening op eigen naam openen of een individuele brandkluis hu ren. Wei wordt door de bank de andere partij hiervan geïnfor meerd. om op een openbare verkoping iets te kopen moeten zowel man als vrouw samen aanwezig zijn tenware men een (notariële) vol macht van de andere partij in bezit heeft, volmacht vooreen specifiek geval of onbeperkte volmacht. schenkingen door een der echtgenoten, gedaan die het be lang van het gezin schaden kunnen worden vernietigd. tijdens het huwelijk kan men zo het niet gebeurde vooraf een kontrakt aangaan of een bestaande kontrakt wijzigen door notariële aktie mits goedkeuring van de rechtbank van eerste aanleg. Deze wijzigingen kunnen er zijn enkel met gevolg na het overlijden van een der echtgenoten ofwel met be trekking tot de samenstelling der vermogens met dan, supplemen tair, twee publikaties in het Staatsblad. B. VERANDERINGEN NU AL VAN TOEPASSING VOOR WIE GEHUWD IS ZONDER KONTRAKT NA 28.9.76 Op 28.9.77 komt wie gehuwd is zonder kontrakt van wettige ge meenschap naar scheiding van goederen met gemeenschap van aanwinsten. Tenware U verklaart bij de notaris dat U het oud stelsel met alle gevolgen van dien wenst te behouden en zulks doet vóór 28.9.77 C. REGELS GELDEND NA 28.9.77 VOOR IEDEREEN, GEHUWD MET OF ZONDER KON TRAKT: 1. Bestuur der vermogens. Elk der beide echtgenoten heeft evenveel recht op het bestuur van het vermogen. Het wordt dus als een schip met twee stuurlui. Zo kan bvb. de man een auto kopen zonder dat zijn vrouw tussenkomt maar kan evengoed de vrouw de- gevallen weinig van zich laten horen. En niet de vakbonden alleen trouwens. Wat met de parle mentariërs. wat met de BSP-en kristendemokratische vooraan staanden? Hier voor ons ligt het BSP-weekblad «Voor Allen» van 4 februari 1977, met op pagina drie een artikel van Martin Hutsebaut. En we lezen: «Zopas heeft het Federaal Bestuur van de BSP-federatie Aalst beslist het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een regionale tewerkstellingskonferentie. «En geef maar gas en wij zullen het eensdoen...» En er is niets van in huis gekomen en de beloofde kon krete voorstellen in de tekst dik onderstreept hebben we nergens gevonden, als evenmin als de konkrete aanpak van de 100.000 nieuwe djobs van het BSP-vcrkiezingsprogramma. Terwijl ex-BSP-nationaal voor zitter Willy Claes wel tot de bevinding is gekomen en het luidde verklaard, dat «het ekonomisch klimaat slechter is dan men denkt». Wat is er veranderd met hem in de regering? Met de weigering tenovestaan van de multinationals, met het afwijzen van de verkorting van de werkduur. is er geen oplos sing te verwachten, noch voor de in moeilijkheden verkerende kleine en middelgrote onder nemingen. noch voor het pro bleem van de werkloosheid. Het gevaar is groot dat de werkers van Sofilaine dit na jaren angstig vragen stellen weldra aan den lijve zullen ondervinden. Op wat wachten de vakbonden van ons gewest om de regering in dit konkrect geval het vuur aan de schenen te leggen? RAY DE SMET zelfde auto zonder tussenkomst van de man weer verkopen. Uiter aard zijn hierop uitzonderingen als voor hypoteekverleningen, lenin gen, kopen op afbetaling enz. Op te merken valt dat een gehuwd minderjarige wel ontvoogd is maar tot 21 jaar minderjarig blijft Voor het bestuur van het eigen vermogen doet ieder met het zijne wat hij wil uitgezonderd dus voor de gezinswoning, de schenking en de borgstelling. 2. Vereffening der vermogens: Daar de vrouw vroeger in een minderwaardige positie stond had de wet ten haren voordele be- schermregelen ingebouwd. Uiter- De bekende Aalstenaar Hugo de Pot zal eerstdaags terugke ren naar Canada om er de touwtjes in handen te nemen van een groot spektakel dat doorgaat ter gelegenheid van de «Grey Cup», een internationale bekerwedstrijd Amerikaans voetbal (iets in de aard van rugby). De Grey Cup gaat elk jaar door in een grote stad van Amerika; ditmaal heeft men Mon treal uitgekozen. De show, gepaard aan deze bekerwedstrijd bestaat gewoon lijk uit iets dat lijkt op een majorettenparade. Hugo de Pot stelde echter voor er een massa-show van te maken; voorstel dat promt werd aangenomen. Hij is dus niet enkel realisator, maar ook initiatiefnemer van het gebeuren. irgen aard vallen deze nu weg. Zo |nc] uj bvb. de vrouw bij faling de Drob meenschap niet meer verzakei noc hetpassiefenkelopdeman lad mzicl Vóór 28 september 77 kan i never dus eventueel in gemeen ovc t,n nog bellissen het oude stels< behouden. Een huwelijkskont hran, met gemeenschap van aanwin zonder bijkomende clausules laar 9 nog laten opmaken heeft geen wijdac meer. Men komt nu automat U-, Ol in dit stelsel. ind»v; L. waar sen, 1 .thuisz rkzaar sabeth de evi lerling ande ïolpen dat n H.d.P.: Ik ben om te overtuigd Vlaams-voel ™en (niet-politiek); ik kan werk m'n vrienden, familie en niet missen. Vroeger re kwam ik vanuit Canada hj driemaal per jaar naar hier, on t. Vei L? woon om er eens te zijn.1 ben ik er van overtuigd dat L_:»ia| Vlamingen evenveel of z betere kulturele manifests irvvPrr mogelijk zijn dan in Amer djtF Hugo de Pot bezit evenveel faam als ervaring in dergelijke shows. Hij was het immers ook die de spektakels ter gelegen heid van de opening en de slui ting der Olympische Spelen verzorgde, wat zijn naam on middellijk tot een begnp maak te. H.d.P.: Ik heb reeds verschil lende aanbiedingen gekregen doch heb nog niets definitief aanvaard. V.P.: U zegde graag definitief naar Aalst terug te keren, om er te blijven en hier te wer ken. Waarom chten Menselijk gezien is het gemakkelijker dan in Ameil". materieel gezien heeft r tr ginds veel voor op ons, rr de dat is dan ook alles. Ik zou ^0^ liever met eigen volk werl^)U(j€ Om u een voorbeeld te ge van de materiële mogelijk jjkv|oe den in Amerika: ik maakte J budget op van anderhalf .Prsch joen dollar. De ganse realis echter kostte 4,5 miljoen do £d 9. Ik heb niet de minste mo sv gehad om de drie miljoen d( meer kosten te bekort Ginds is geld geen problee g°end Wij van onze zijde wen e, Hugo de Pot alvast veel s wêrr ses. Misschien zal hij erookjëi 1 er komen om hier te Aalst t evenveel talent en brio (alles 1 suksesrijk dansteater opi de ja richten. Wat de naam van oiJwj<eL stad zeker zal ten goede (diens' men- Toniur André De Groten ioster Dit kl< tenge: Hugo De Pol nog eens naar L anada We hadden een kort gesprek met onze beroemde stadsge noot. V.P.: Hoe is de Grey Cup show opgevat H.d.P: Er zijn 'n achthonderd tal deelnemers voorzien. Een amateursgezelschap vormt ae Kern, wat ook het doel is van hun oprichting: het zijn zij die moeten de basis vormen van een groot spektakel. De rest der dansers rekruteerde ik in de verschillende dansscholen die Quebecq rijk is. Ik zal onder meer met een reuzeballon wer ken, die de vorm heeft van een rugby-bal en die door de dan sers in bedwang zal worden gehouden. Verder zijn er nog kleinere ballons die. geladen met «boodschappen» de lucht zullen ingelaten worden. De muziek voor deze aangelegen heid moet nog geschreven worden. V.P.: Op welke manier diri geert u dat ganse gebeuren H.d.P.: De,figuratie, de dansen worden eerst op papier uitge tekend en vastgelegd Dat is de zogenaamde koreografie Die 800 mensen worden on derverdeeld in groepen van twintig mensen. Aan het hoofd van elke groep staat een van mijn beste elementen om als leider te fungeren. Hij leert alles aan. Ikzelf loop van groep tot groep om alles te kontroleren en te koördineren. V.P.: Waarom heeft men juist u uitgekozen We veronder stellen dat in Amerika ook kompetente mensen zitten. H.d.P.: Ik woon reeds twaalf jaar te Canada en heb er reeds zodanig veel werk verricht dat ik zoiets als de eerst aanwezen persoon was Vooral mijn suk- sesvolle realisatie ter gelegen heid van de Olympische Spe len is van doorslaggevende aard geweest. Daar heb ik ge werkt met zo'n vijfduizendtal eksekutanten. V.P.: Hoe staat het met uw aktiviteiten in de balletwereld Vorige week vernamen wij het overlijden van Albert Van Opden- bosch, prefekt van het Koninklijk Lyceum te Aalst. Na een carrière als leraar lichamelijke opvoeding aan het Koninklijk Ateneum te Aalst en als direkteur te Wetteren kwam de heer Vat Opdenbosch drie jaar geleden terug naar Aalst om er prefekt te worden van het Koninklijk Lyceum. Vorige week overleed deze nog in funktie zijnde dynamische figuur aan een hartaanval. De wens van de familie indachtig zullen wij niet dieper ingaan op de loopbaan van deze in het Aalsterse bekende figuur, toch willen wij er aan houden langs deze weg ons medeleven met de getroffen familie uit te drukken. S.J Feestzalen Dancing POSTILJON HAALTERT Zaterdag 27 aug. - 19 u. Eddy en Ricky's crazy soul show Zondag 28 aug. - 15 u. Bovenzaal: Michael's Rosko's Disco-Show (Amerika) Benedenzaal: Show en Amusement (jong en oud) 10.30 u. Maandag 29 aug Bovenzaal: Benedenzaal: Dinsdag 30 aug. - Progressief met Disco Light Show (verrassing) Volksbal en attrakties Bonnie SL-Claire 18 u. «Eddy's Mescaline Band» Donderdag 1 septemb. -18 u. Bovenzaal: Benedenzaal Popgroep «HUSCH» Vuurwerkbal Gewone inkomprijzen Op I (Ou. E Zate I leerl I naai I een\ j 'hui grot »ad< I \olk

De Voorpost | 1977 | | pagina 2