EN JAAR NA DE BRAND IN 'T HOSPITAAL ZWARTE HOEKBRUG WELDRA MUSEUMSTUK QENTRUMFEESTEN STONDEN CENTRAAL AALSTERSE JEZUÏETEN SOCIËTEIT ROUWT De Voorpost - 26-8-77 - 3 irgen zaterdag 27 augustus zal 't precies één jaar geleden zijn dat in het Aalsters Hospitaal snd uitbrak. problemen hiermede in verband zijn verre van opgelost en vele vraagtekens stapelen c,feh nog op. Niet alleen is er de dringende wederopbouw maar ook over het voorbije beraadt lad »n zich nog voortdurend. De oorzaak van de brand is nog steeds niet absoluut zeker gekend, n eventuele brandstichter is nog niet gevonden en de geëvakueerde inboedel zou gedeelte- men spreekt zelf van een hele kamionlading kunstschatten verdwenen zijn brand! ilesjjaar geleden, meer precies yrijdag 27 augustus 76 rond u., ontstond brand in het nd» van hei Stedelijk Hospi- waar de zusters Augusti- beter gekend als «de ithuiszuster van Aalst» die rkzaam zijn in het St.- abeth-hospitaal. verblijven, de evakuatie van zieken en lerlingen sleurden zusters andere personeelsleden, ïolpen door vrijwilligers, al- t dat nog niet de prooi der 3 mmen was newnrrien en .inmen was geworden en ar ze bijkonden uit het kloos- M)it klooster herbergde heel oude en waardevolle istvoorwerpen en meube- schilderijen, kasten, kof- en tafels. Alles werd snel tengesleurd en in het nabije 1 ipitaal opgestapeld. Ook uit kapel werden kostbare irwerpen gered. 'Tal dit gewoel zorgden rijks- cht en stedelijke politie voor handhaving van de orde nt het was uiteraard geraad- de naar buitengehaalde itbaarheden onder kontrole houden. Het kloosterpand Jek grondig verwoest. Op het "nijkvloers was alles nog bui geraakt doch was er veel terschade doch op de ver ping was alles vernield, edstoen werd bij de inventa- ,J jring vastgesteld dat waar- 1 rolle kunstvoorwerpen wer- ontvreemd uit het uit 1899 erende hospitaal maar de en este waardevolle voorwer- ;l Sr» werden samengebracht in )0Nal 1 en 2. «alles terug? de jaren 1948 dateert een op n 0 uwkeurige beschrijving door de diensten van het Kultuurpa- ronium van de vele kunst- irotiatten die in het pand van het oster berustten. Anderzijds kt in de diensten van het ijk hospitaal een nauwkeu- 3 lijst voorhanden te zijn, gens ons in het St.-Jobs is voor Ouden van Dagen )r Zuster Bestuurster werd degedeeld, van al wat in de ders van deze gebouwen ter orlopige bewaring werd op- nomen, inneer beide lijsten worden geleken zijn er verschillende' sorten. Of het nu wel werke- gaat over 'n hele kamion- rcht zoals gesuggereerd of er een kleiner aantal kost- arheden is moeilijk uit te ma rc. Vast staat dat veel is ver- md, veel stuk geraakt in de niekstemming en dat ook ken zijn verdwenen Wan- ler ze nu juist zijn verdwenen moeilijk uit te maken want n lange gang in het pand, makkelijk te betreden om ar een kantoor te gaan, her- rgde vele kostbaarheden arvan er misschien brand zouden kunnen ver stenen zijn zoals tinnen scho- lijk /an tels en andere kleinere doch waardevolle stukken, wordt ons op een dienst waar men betaald is om er meer van te weten, als een mogelijke hypo these, gedeeltelijk dan, voor gesteld. B.O.B. of Gerechtelijke Poli tie? In ons politie-apparaat de za ken goed onderscheiden is hierbij wel belangrijk. Zo werd de B.O.B. hierbij vernoemd maar onze B.O.B.-zegsman verklaarde uitdrukkelijk met heel deze zaak niets te stellen te hebben. De B.O.B. is een dienst met de hele rijkswacht achter zich terwijl de Gerechte lijke Politie een eerder, qua be zetting altans, kleinere dienst is met maximaal duizend perso neelsleden over het hele land. Deze G.P. is inderdaad een verlengstuk werkend piet het parket, met de «staande magi stratuur». De B.O.B. (Bizondere Opspo ringsbrigade) heeft zoals trou wens alle beschikbare politie mannen geholpen bij de brand en evakuatie, heeft na de men sen meubelen, kunstvoorwer pen en portefeuilles helpen evakuèren maar daarmee was voor hen de kous af. De Gerechtelijke Politie is ech ter reeds een vol jaar bezig aan een zeer minutieus onderzoek, naar onze G.P.-zegsman ons verklaarde echt monnikenwerk waarbij het dossier waarvan hij ons de inhoud uiteraard niet kan verklappen steeds maar dikker en dikker wordt. Weken, maanden lang was er een wacht, werd er in de omgeving van het Hospitaal geloerd van uit kamers, kelders, zolders, helaas nog zonder resultaat. Wat de G.P. vooral intrigeert is het feit dat er drie branden kort op elkaar volgden. Eerstens was er de brand in het hospitaal op 27 augustus. Bij gebrek aan bewijs noemt onze zegsman dit gewoon nog «een brand». Op 29 augustus volgde echter een brandstichting in de linkervleu gel op de zolder van St.-Lieven en reeds op 1 september in de rechtervleugel ervan. Enig re sultaat van het werk van de G.P. was voorlopig dat na die drie branden de reeks gestopt is. Eigendomsrecht? Pregnante vraag hierbij die zich stelt is de kwestie van het ei gendomsrecht, recht dat opge ëist wordt zo door het O.C.M.W. als door de klooster gemeenschap die in de loop van vier eeuwen wel eigen dommen kan hebben verwor ven. De vraag naar het eigen domsrecht stelde zich reeds vroeger maar werd nu, door de brand, akkuut. Als bijvoorbeeld een verpleegde patiënt, uit dankbaarheid voor zijn verple ging, iets belangrijk schenkt, is dit dan eigendom van de ver plegende zuster en haar ge meenschap of is het eigendom van het huidige O.C.M.W.. werkgever van de kloosterge meenschap??? De kwestie van de brand zelf is in handen van rechter Tas ter wijl het onderzoek naar het ei gendomsrecht valt onder de bevoegdheid van rechter Bras- seur (beiden van Dendermon- de), niet bereikbaar wegens vakantie. Kunstschatten voor de Ge meenschap! Het énige wat onze O.C.M.W.-zegsman betracht is dat de kunstschatten toeganke lijk zijn voor het publiek. Aals- terse Kulturele verenigingen trachtten reeds vroeger hierbij verandering aan te brengen. Gesuggereerd werd zelfs de schatten op te nemen in het «Oud-Hospitaal» en toen zulks niet haalbaar bleek, heeft de heer De Vos zelfs in het kloosterpand met gegadigden rondleidingen georganiseerd. Ondertussen loopt het onder zoek verder;het wordt niet ge stopt vóór 5 jaar zijn verstreken en dan nog wordt het een roetine-opdracht. Verjaring treedt voor dergelijke zaken al leszins niet op voor verloop van 20 jaar. Toen de G.P. de plaats van het onheil bezocht lag er een zodanige hoop vuilnis, af val, resten, dat identifikatie onmogelijk bleek. Zeggen dus wat er juist zou ontvreemd kun nen zijn lijkt niet mogelijk. Wel wordt aangenomen dat een paar schilderijen en kleinere voorwerpen als bvb porselein en tinnen schotels zouden kunnen ontvreemd zijn. Het O.C.M.W had dan ook klacht ingediend tegen onbe kenden. Reeds verscheidene jaren was het de C.O.O. die de verzekeringspolis tegen brand van bewuste zaken betaalde en hiervoor ontving men on langs een eerder schamel be drag: 270.000 fr dat zal worden aangewend voorde restauratie van de nog bestaande kunst werken. Vermeld kan nog worden dat het vorig bestuur reeds een procedure inzette om de kwestie van het eigendoms recht eens en voorgoed duide lijk te stellen doch dat deze pro cedure, om onverklaarbare re denen, scheen dood te lopen. L.H. De hotsebotsende vermolmde plankenvloer van de verouderde Zwarte Hoekbrug zal zeer binnenkort, tot groot genoegen van de talrijke weggebruikers naar het rijk van de fantazie verdwijnen. het nieuw zwembad, waar de Mo lenbeek verbreed zal worden. ROEL VAN DE PLAS Het zal geen dag te vroeg zijn, immers al jarenlang spreekt men van de vervanging van de brug, maar het bleef bij beloften en al vlug werd duidelijk dat voorrang diende gegeven te worden aan de vaste Denderbrug. Reeds in 1929 werd door de heer De Stobbeleir in de toenmalige gemeenteraad hierover geïnterpel leerd. Er was toen al sprake om de brug, die een belangrijke verbin ding naar het industrieterrein ver zekert, te laten verdwijnen. Schepen van Openbare Werken De Neve die enkele tijd geleden het dossier Zwarte Hoekbrug bo- venhaaldè kreeg heden een schrij ven van de minister van Openbare Werken, waarin gemeld werd dat een ministerieel akkoord bereikt werd enerzijds voor het bestek en het plan, anderzijds over de verde ling der kosten. Alhoewel de Zwarte Hoekbrug een stadsbrug is, zal de staat toch een ernstig deel in de vervanging voor haar reke ning nemen, met andere het elek- tro mechanisch gedeelte dat ge raamd wordt op 50 miljoen frank en 56 procent van het bouwkundig deel. De stad hoeft dan slechts de over ige 43 procent in de kosten te dra gen. De staat komt ondermeer tus sen omwille van de verbreding van de Dender die een overbrugging van 40 m. voor gevolg zal hebben. De nieuwe brug, waarvoor de werken zullen starten in de loop van 1979 zal van hetzelfde type zijn als de brug te Erembodegem. De aanbestedingen zullen nog dit jaar gebeuren. Alle nodige ontei geningen werden vroeger gedaan. De oude brug zal bewaard blijven en volgens het stadsbestuur over gebracht worden naar het nieuw aan te leggen park langsheen de Albrechtlaan in de omgeving van JU-JU PEREKEN woor radje gè notoe? Van hier nor Deiremonne. van Deiremonne nor...» en 't schopken zat te schodderen op petje zènne kning die van langstom noyger omhoeig en omlieg wiptegen. En petjen peisden dat de kleinen da pleziereg vond. En woorlèk, in 't ieste was dad allicht pleziereg mor op den dier schokten da zudoeneg noyg dat 't bloeiken begost te janken. En Petjen. die in zè zeiven peisden: die jongeren van vandoag 'n zèn toch noeit ni kontent», begost agaa meh iet anders. Hè pakten 't pollevieken van de paggader in zoyn fiem en begost er op te plasjen: en ik goon nor de mèrt - en ik koeip 'n koei. - en 't is geeen goei - en 'n betje lever - en 'n betje pansj en *n betje kribbelakribbelakransjkes. En tèn wird er meh die dikke vingeren op da klein hanjeken gekrawieteld. En tèn most 't schopken lachen en Petjen lachten mei. Azoei gink da vroeger. Azoei 'n goot da naa nimier. Want naa zitten de snotters veir den teivei te sjoeren nor zangers die den booikendans doeng of nor koboyzen die allemaan vol koegels schieten of nor madammen die heer klieren vergeiten oon te doeng zèn. En Petjen es al lank go sloapen. As 'n nor d'Handelsfoeir nie 'n was op een vertoeinink ver d'aa van doagen, gelèk as ze da naa zeggen ver ni moeten te klappen van d'aa peikes! En 'tsanderdoases 'ter in d'Handelsfoeir tèn ien van die jongens, of maskes, die kennen op 'n gitaar krabben en lawoyt moaken veiren ne mikro dad hoeiren en zing vergoot. En tèn zitten de jongeren door en hooilen en stampen mei en zollen geren den helft van 't kot afbreiken. En Petjen es sloapen. want hoy 'n kaan den teivei ni opleggen; dad es allemol van veir zoynen toyd... Ja vanoyges, de toyden zèn veranderd en tèn moeten de mensjen natierlèk oeik veranderen. Of dat da slechter es, of dat da beiter es. door kaan ek meh ni over ooitspreiken. Da zal zeikes wel 'n betjen van 't ien en 'n betjen van 't ander zèn. Ver veil dinges mocht het galant veranderen en verbeiteren. Vè sommegte ander dinges meige men gerést zeggen: vroeger was 't toch beiter zee. Mor naa insj oever iet anders gespreken: wie heit er dor gezeid dammen woter te kért kommen? Den dienen 'n hei zeikes nog ni goe nor booiten gezing. Of 'n hei zeikes nog ni geprobeird van gès af te rooin of in zennen hof't ien of't ander te doeng? Alles es nondedjie nat, gralèk nat. of es beizeg meh effenaf rot te werren. 't Smeires smoeir het. voesj van de rest ne ghielen dag regen het of't 'n schildj ni veil en 't es aoves es 't effenaf eh weir ver de stoef doeng te brannen of vér de moderne mensjen, de sjoffaasj t'omsteiken. En azoei es da na alle doagen. 't Zaat in menne zaatpot leit dor te zwemmen en te plekken van 't nat. 't Broeid begintj te beschellemen en achter 't gelas van de kaderkes stoot er precies nen domp van 't vocht. Lanst alle kanten schieten de toeiverparrapliekes ooit de grond of op de boeimen. D'ottomobils die booitesloapen 'n geroaken 's meires ni of toch moeielèk in gank en den baromeiter bleift standvasteg lanst de linke kant hangen, 't Es baat jong. En da zol tèn nen nozoemer moete zèn, joot mèn hoeir! Ne zachte wintjer vér ons mor al gewoein te moaken on den echten, de zoeivelsjte natte zoemer die me verom al ne kier op onzen nek gon kroygen. Vér den toyd te passeiren binsjt die aovenen da 't lenk weir es, kejje ne kier probeiren van on den ienen of den andere kleinen te lieren van «Ju-ju pereken» of van «ik goon nor de mert...». Ge kendj hem oeik nog eksplikeiren hoe damme wajjer vroeger ons amezeirdegen meh ne riep, of meh de meirbollen, of meh tierekattasjen. Of hoe dagge «baas» moedj speilen, of kassoyboeraf, of kallekewip. Hoe dagge kendj ^h flotje moaken ooit 'n tèksken van ne flierboeim (ik 'n hem da vazeleven ni goe gelikt ghad). Hem lieren nen bedriegerspit moaken dad 'n es na nimmer meigelèk, of ge zodj moeten de dals ooitbreiken op den boygank en tèn zolle ze a rap ba a pitjen hemmen. En rotjentikken 'n good oeik al ni mier. doveir es 't naa overaal te kleer. Moste per malheir nog iveranst nen top vinnen, da zojje nog kenne probeiren van hem te lieren, as ge't oeik nog zodj kennen. De maskes zojje kennen lieren peirthinken of teigen de mier kosjen van «bleu blaan roesj...» Katjenalloe speilen 'n zol oeik ni gemakkelèk nimmer goon, mor wa dagge wel nog zodj kennen doeng, dad es meh 'n drooike sajet «aflangen»... En as dad allemol nimmer 'n zol afgoon. tèn kejje nog attoyd nor d' handelsfooi goon. Ge zedj dor allicht toch imand teigen kommen teige wie dagge a galle ne kier kendj ooitspaven, zè gelèk as meiren, tèn kejje dor insj komme klappen teigen DOLF I Op Maria's Hcmclvaartdag overleed na een slepende ziekte Pater Jozef Vandcrmeersch S J. I (Oudenaarde, 9 september 1917), leraar Retorica aan het Sint-Jozefskollegc, Aalst. Zaterdagmorgen 20 augustus vond zijn uitvaart plaats. Zijn familie, mede-paters, koilega's, I leerlingen, oudleerlingen en talloze vrienden brachten hem een laatste groet en begeleidden hem naar de kerk voor de uitvaartmis en naar het kerkhof. Naar eigen wens werd alles sober, I eenvoudig gehouden. Geen bloemen, geen kransen, geen staatsie rond de uitvaartmis en de begrafenis. In hem verliest de Aalstersc Jezuïetengemeenschap en de Aalsterse bevolking een I groot en geliefd man. Zijn oudleerlingcn zullen aan hem terug denken als aan de begrijpende, vaderlijke realist, uitdrager van een kristelijk humanisme dat werd geïnspireerd door een nauwe volksvcrbondenheid. Eens te meer mochten de organisatoren van de stilaan buiten de dorpsgrenzen bekend geworden «Centrumfeesten» zich in een waar sukses verheugen. Op vrijdagavond waren er bij de opening van de festiviteiten 85 belotters wat beduidend meer was dan vorig jaar. Leon De Saegher, die ook bij St.-Antonius op de kop van de ranglijst prijkt, werd de verdiende winnaar. Zaterdagavond was de feest tent vol gonzende klanken van het orkest «De Gensters» dater in slaagde animo bij de aanwe zigen te verwekken. Restau rant en Weinstube. met burge meester Antoine in een glans rol. deden gouden zaken. Op zondag waren er dan de gezinsmaaltijden waar in een periode van nauwelijks drie uur ruim 200 maaltijden werde opgediend, beginnende mei een voorgerecht (twee gevulde pannekoeken, Herdersemse specialiteit), en gaande over roomsoep en een steak of forel met frieten naar een nagerecht. Ook voor de kinderen was ge zorgd met een speciaal kin dermenu. 's Avonds was, we gens het druilerige weer. de opkomst voor het dansfeest met het Herdersems orkest «The Musical Friends» enigs zins minder. Op maandag volgde dan nog een Feestna- middag waarbij een hele sliert bussen meer dan 500 gepen sioneerden aanvoerden die er buiten sp>el, muziek en dans met bovenvernoemde Herder semse formatie vergast wer den op een ferme koffietafel. Attrakties voor de kinderen wa ren allerlei kraampjes waar kon geschoten, gegooid, gevist, gesnoept, gekopt («klopt-er- op»= eeh nagel in een balk spijkeren met maximaal twee kloppen») en gegeten worden. Uitschieter hierbij waren dan wel de mini-cars die werkelijk Heel wat afwas bijval genoten. Ook een rollende tombola ont brak niet waarbij dan, na bij eenhouden van punten, hoofd prijzen konden worden gewon nen. Zo won Paul D'Haese een - bureellamp, Denis De Wit een glazenset van 24 stuks, E.H Goessens 'n volledig koffie- servies met opdienblad en Chr. Moens en beer, in pluche dan. Hoeft het gezegd dat de altijd aanwezige Herdersemse Har monie ook op deze feesten presteerde met haar gewoon brio en dat ook de politiekers met burgemeester D'haeseleer op kop gevolgd door het quasi volksvertegenwoordiger jan Caudron en raadsleden Tuur De Sutter, Paul Stockman en Willems niet op het appel ont braken. Volksvertegenwoordi ger Diane D'haeseleer had zich laten verontschuldigen. Eens te meer stonden te Her- dersemde Centrumfeesten in het centrum van debelangstel- ling. L.H. voltallig schepenkollege, de ploeg die instond voor liet goede verloop van de centrumfeesten. (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 3