PITTORESKE HOEKJES, HISTORISCHE RESTANTEN EN MERKWAARDIG GROEN WÊÈÊÊÈÊÊÈKÊÊBÊBÊF Een oude brievenbus. Nog één van de zeldzame eksemplaren die de rijk is. Gelukkig goed onderhouden. Wie weet nog dat, ongeveer waar nu het standbeeld van Priester Daens staat, vroeger de «Molen van Gheeraerdts» stond. Op de binnenkoer van de huidige Garage Gheer aerdts ging de aandacht naar enkele bomen, overblijfselen van de vroegere uitgebreide en groenrijke hovingen van de herenhuizen. Vanop de werf wees Luk Kieckens aan de hand van een plan hoe de oor spronkelijke stad er hier uitge zien moet hebben: de ligging van de Dender, de vertakkin gen, de plaats waar de ves tingsmuren lagen enz. Vanon der de Spoorwegbrug ziet men duidelijk de plaats waar de ou de, nu overwelfde Dender in de huidige gekanaliseerde vloeit. Het groen aan beide oevers van de Dender biedteen uitge breid gamma planten en bo men en bevat zelfs een uitzon zij op de Houtkaai (vroeger Houtmolenberg) lopen zij op een stukje Aalsterse geschie denis onder de voeten hebben liggen. Hieronder immers loopt de Oude Dender-vertakking en lagen de vestingsmuren. De Houtkaai liep door tot aan het begin van de Moutstraat, dwars door het bedrijf Seps. Hier be vond zich vroeger een moutmo- len, waarvan een stuk muur in Balegemse steen nog duidelijk zichtbaar is. Midden in het be drijf lag een brugje dat er over de Dender lag, de Dender die ongeveer aan het Sas (achter kant Amylum) de huidige geka naliseerde Dender verlaat (ligt open tot aan de spoorwegbrug aan de Hoge Vesten) en loopt, overwelfd, achter de Hoge Ves ten, de Varkensmarkt, onder Seps, zo onder de Houtkaai naar de huidige Dender. Dat bruggetje aan de Moutmolen begaf het op 1 juni 1882 onder het gewicht van de drommen werklieden die van de blekerij van J.B.Jelie huiswaarts keer den. Allen vielen in 't water, maar werden gered, behalve Leopold de Smet, 25 jaar, wiens lijk enige uren later werd opgevist. Dat bewijst dat toen dertijd deze vertakking (in feite de Oude Dender) breed was in dat het water er snel en overvloedig stroomde. Reeds in 1861 werd deze plaats, het Moutmolengat, vermeld als een «endroit trés dangereux». Deze moutmolen heeft wel een stukje stadsgeschiedenis meegemaakt. Hij werd voor het eerst vermeld als «Mout-ofte Smouttoren» in 1321. Het was 'n kombinatie tussen molen en vestingstoren, de molen lag immers aan de uiterste grens van de stad, aan de Oude Den der, in de vestingszone. In 1423 werd deze molen overge nomen door de stad in de funk- tie van mout- en schorsmolen (schors werd gebruikt als be mesting en in de leerlooierij). In 1582 werd hij «gedemoliert». Brouwer De Smet richtte hem opnieuw op mits 40 jaar koste loos gebruik. Toendertijd wer den nogal rare kontrakten af gesloten. Zo kreeg in 1764 de pachter 50 gulden terug omdat hij gedurende «gepasseerde winter drie volle maanden niet heeft kunnen malen ter causen van den continuelen overvloet van waetren». En dat religieu zen wel vindingrijk kunnen zijn bewijst het volgende: In de «Besloten Tijd woonde er een pater in mulders plunje». Rond 1800 is de molen dan in het bezit gekomen van de fami lie Seps. die zoals moet blijken uit de inskriptie boven de in gangsdeur van de woning in de Moutstraat, toendertijd al suk- sesvolle zakenlui moeten ge weest zijn. Die inskriptie luidt: Ik ben een Bous Tot veel hun Rouw Tot Spijt van die het benijdt Seps J.B. 1800 Denk even aan de huidige reklame-slogan van de firma Seps: Iets duurder - zoveel be ter... Keren wij terug naar het plekje groen aan de Vismijn Hier staat achter het kaarthuisje een uiterst zeldzame boom, de heer Kieckens weet er zo maar twee staan: hier en in leper. De kleinblad-Linde Aan kafee «'t Duifje lacht» (in «De Grote Spectrum Encyclopedie» ver meld als voorbeeld van duiven- kafee in België) stellen wij ons op met de rug naar het kafee. Hier staan wij nog binnen de oude Aalsterse vestingen, waaruit moest besloten worden dat de mensen «van over 't wa ter», de Varkensmarkt en on middellijke omgeving, rasechte Aalstenaars zijn. Recht voor ons richting St-Annabrug moet indertijd een stadspoort gele gen hebben. Achter de huizen op de Hoge Vesten loopt de Oude overwelfde Dender. In één der hovingen is die toe gankelijk via een groot gat en kan per bootje bevaren wor den. Rechtop ons op de hoek van de Molendries en de Var kensmarkt bevindt zich een vervallen winkelpand. De heer Kieckens: Dat is nu eens een tiepisch geval voor onze vrien den van «Archeologische archi- tektuur». Dit winkelgebouw heeft een tiepische winkelgevel uit het einde van de 19e eeuw: uitstalraam en deur in één grote omlijsting met verzorgde raamomlijsten en een ver zorgde simmetrische kroonlijst. Met wat goeie wil kan hier een prachtig boetiekje van gemaakt worden. In de Ijzerenwegstraat wordt onze aandacht getrokken door de oude brievenbus (nog één Een zicht op de Dender richting Zcebergbrug. Helemaal rechts vooraan vloeide één arm van de Dender r het Eiland Chipka). links verderop, onder de losbrug. begint de Oudt Dender die richting Oude Vesten L Op deze foto ontbreekt de reuk van de Dender en van Amylum. 8 - 26-8-77 - De Voorpost H ier gaat het - Soldaatjeswater- onder de spoorweg en begint de overkoepeling van de Oude Dender, die loopt lot aan de Hnutknoi fVivmiinl rtnnr in /tf opknn/iHKpprttp Dender vloeit. van de zeldzame eksemplaren in de stad), de rij platanen en de oude werkmanshuisjes. Deze huisjes behoorden in de tijd van de industriële ontwikkeling al tot de «betere werkmanshuis jes»: Met een verdieping en een achtertuin. (In de rand: langs de Ijzerenwegstraat werd de spoorwegberm gemetst: een goedkopere oplossing der groenbeplanting, wat aange wend werd in de «betere wij ken» voorbij de Dender, rich ting station en verder. Dus de werkmensen moesten op een kleurloze, egale gemetste berm kijken, terwijl de inwoners van de andere straten een uit zicht op groen kregen). In de Ijzerenwegstraat wordt onze aandacht getrokken door het sterk vervallen industriële ge bouw van de «verenigde ijs- fabrikanten», een gebouw met een mooie kroonlijst, en een originele handgemaakte haak boven de inrijpoort, waar de olielamp aan vast werd ge maakt. In dit gebouw was oor spronkelijk een opslagplaats voor ijs ondergebracht. In de straat staan veel huisjes leeg. Een inwoner uit de straat: «De mensen worden eruit gezet, men laat ze vervallen. Er wordt al jarenlang beloofd er wat aan te doen maar ondertussen ge beurt er niets. Dat zijn huisjes van de Firma De Wolf- Cosijns». Aan het einde van de Ijzerenwegstraat loopt de Oude Dender, open. Dit stuk werd genoemd «Het soldaatjeswa ter» omdat de jongens uit de Pupillenschool er kwamen zwemmen. Aan de F.De Wolf- kaai staan enkele oude heren huizen, echter'ook vervallen,, die getuigen dat dit waterrijke en groene stukje Aalst indertijd een graag opgezochte omge ving was. Nu gaat men lopen voorde stank van de Denderen de fabrieken. Een prachtig in dustrieel gebouw is de gevel van de Firma De Wolf-Cosijns, echter vepest door de opeen volgende aan- en verbouwin gen. Op de loopbrug over de Dender staan we boven een oud stuk Dender. Richting Zeebergbrug zien wij hoe uit de buizen een smerige brij ge loosd wordt, net daar waar in dertijd de andere arm van de Dender in de gekanaliseerde uitmondt. Die vormde o.a. het beruchte Eiland Chipka, nu in genomen door Amylum. Amy lum heeft stap voor stap alles ingepalmd in deze fabrieken- en werkmanswijk. De gebou wen van de firma Schuermans. een bloeiende spinnerij van lukse-stoffen, naderhand de Weverij Moens en tenslotte nu onlangs de Brouwerij Zeeberg. Meteen ook werden de straten (stadseigendom) gewoon in gepalmd en bebouwd. Ons grondwettelijk recht gebruik te maken van de openbare weg wordt ons hier door de masto dont «Amylum» wederrechter- lijk afgenomen. Waar ongeveer de hoofdingang is van Amylum. moet zich vroeger de Burcht van het geslacht van Aalst be vonden hebben. Hier eindigt een wandeltocht die uiterst interessant was vanwege het brede interesse- vlak dat bestreken werd: stadsgeschiedenis, archeolo gie, architektuur, botanica. De tocht zal later voortgezet wor den. Er zal vertrokken worden waar nu gestopt werd: de ach terkant van het Oude Hospi taal, het oudste hart van de stad. iDatum andere informatie zal medegedeeld worden via o.a. de stadsbe rich ten in «De Aankondiger». Ten zeerste aanbevolen! Ghislain Henderickx Het tiepische winkelhuis van bij het einde van de 19e eeuw Varkensmarkt en Molendries. Luk Kieckens: -Met wat goeie wil prachtige gebouwtje gered worden en omgebouwd tot een boetiek - r y'v - Een stuk van de originele Oude Dender, vroeger het soldaatjeswater gehetenToen was de Oude Dender veel breder en het water was glashelder. Om de jonge Pupillen die er kwamen zwemmen te benijden... Een restant van de oude Moutmolen in Balegemse steen, te zien in één der loodsen van de firma Seps. Een mooi voorbeeld van een aanvaardbare industriële bouwstijl. Echter verknoeid door uitbreiding en aanbouw. Let op de renaissance-achtige ramen. De Wolf-Cosijns, De Wolfkaai. De ijs-opslagplaats van de - Verenigde Usfabrikanten- in de wegstraat. Totaal in verval. Zondagvoormiddag 21 augustus had de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon een rondlei ding gepland door het oude hart van de stad. Gezocht zou worden naar overblijfselen van de oude stadsstruktuur, onderweg zou even stilgestaan worden bij waardevolle of opmerkelijke industrieei-architektonische en arcneoiogiscne oouwwerxen, merkwaardig groen kreeg de aandacht en bij tipische getuigenissen van de ontwikkeling van een stad werden historische anekdotes verteld. Vergaderplaats: de Werf. Stipt 10.00 vertrokken een 20-tal geïnteresseerden voor de rondlei ding die werd voorbereid door Frits Courteaux, de heren Luk Kieckens, Uyttersprot e.a. Frits Courteaux kon er niet bijzijn. Luk Kieckens leidde ons rond. Gemoedelijk-onderhoudend. derlijk eksemplaar: tussen de struiken naast het oude (tram) wachthuisje staat een Japanse Hazelaar, naar het zegqen van Luk Kieckens, eerder zeldzaam. De spoorwegbrug is een voor beeld van de zgn «kasteelbouw-stijl» en getuigt van de voorliefde van de archi- tekten van rond de eeuwwisse ling om grote konstrukties in die bouwstijl op te laten trekken. Weinigen weten dat wanneer

De Voorpost | 1977 | | pagina 8