AGDA IS DE NIEUWE LOEMENPRINSES HANDELAARS NIET ONVERDEELD TEVREDEN OVER JAARREURS Cmmjém "I EXPOSANTEN AAN DE DIS De Voorpost - 2-9-1977 - 11 Blommen, Zeven blaadjes uit wat kleursatijn kleur je mijn vingers Kelkje van nectar en ambrozijn Sierlijk ontloken in moeders schoot in heerlijk rood... (JM) van blz. 1 Knockaert (JM) ren met een vrij teatraal aanprijzen van het artikel «charme», Bernice, uit het lood geslagen door het stemmen van de kontrabas versteende bijna en sukkel de de sekonden in. Alleen dan verdween die eeuwige glimlach van haar gelaat. Ingrid deed het sober en sprak van het begeerde huisje-met-een-tuintje er voor en het sparen-voor- jongeparen, Linda deed het koel zoals het onderwerp past. VRIJ ONDERWERP Een ding stond vast: de ti tel zou betwist worden tus sen Ingrid en Magda. Daar zou een vrij optreden een beslissende wending moe ten aan geven. Ingrid sprak over het klein koekenbroden landje waar ze over droomt. Magda pakte uit met Gezel- liaanse blommen...Berni ce: Aalst is een bloem, nog niet omringd door het ve nijnige onkruid van de Brus selse gemeentes» en Lin da: «Mocht ik verkozen worden, dan beloof ik Aalst naar best vermogen te zul len vertegenwoordigen.» De punten van de jury waren vrij logischdie van het pu bliek wat meer gebonden aan persoonlijke sympa- Magda: gemiddelde: 9 totaal264 zaal492 totaal856 ONTVOERING De verkiezing was ten ein de, maar niet zonder verras singen in petto. Zo zorgde een ontvoeringsstunt voor de nodige verwarring op het podium toen Magda diende gekroond te worden. Gilly immers, was spoorloos ver dwenen, door een paar mensen ontvoerd. Later werd telefonisch gemeld dat Gilly een losprijs werd gevraagd van 25.000 fr. Deze som zou dienen over gemaakt te worden aan de voorzitter van de Prinsen- caemere Simon D'Hondt, om te verdelen onder be jaarden in de rusthuizen. Op de eis werd niet inge gaan. Gilly werd later terug gebracht naar de Keizers- hallen, waar onverwachts reeds alle plechtigheden waren afgelopen. De opzet van de twee mannen was mislukt, ondanks hun goe de bedoelingen. Magda daarover: «In Aalst gebeurt er altijd iets spe ciaals». Inderdaad. (RDW) f.inda F.liano (JM) In aanwezigheid van de schepen en mevrouw Bourlort en voorzitter van het feestkomitee Frans Wouters hielden de exposanten vorige zondag een banket. De heer Backaert dankte in naam van de exposanten en drukte de hoop uit dat in de toekomst steeds even goed zal samengewerkt worden om het sukses van de jaarbeurs in stijgende lijn te laten verlopen. Hij stipte aan dat reeds dit jaar veel meer werk gemaakt werd van de publiciteit en dat meer zorg is besteed aan de parkeergelegenheid. «Ik denk dat wij in de toekomst elkaar kunnen helpen om van de handelsfoor te maken wat velen van ons er van verlangenaldus spreker (SJ) Het resultaat in punten van een Aalster se Berend Boudewijnkwis (JM) 'eel Supporters in de zaal voor Ingrid, reeds ajuinprinses (JM) Rond welk guur werd de rockopera aaruit het nummer «Don't y for me Argentina» komt, eschreven? In welke afde- i ging komt Eendracht Aalst it seizoen uit? Wie is de uidige schepen van sport? w /ie werd tweede in de Ron e van Frankrijk? Wat is de oofdstad van Roemenië? nz. e kandidates antwoordden respektievelijke )lgorde als volgt op: ernice: Claes, Jacques rel, Peron, geen ant- 'oord, geen antwoord, öriuyper, Boedapest. igrid: Boon, Aznavour, een antwoord, 2de, Mon teur, Zoetemelk, Boeda- hefcst? inda: geen antwoord, rel, geen antwoord, erste, geen antwoord, laertens, Boedapest, lagda: geen antwoord, ';I Irel, v ouw van Allende, 'Je de, geen antwoord, Van npe, Boekarest. jen keer tijdens het spel h konden de deelnemers een soort joker, meer bepaald een anjer, inzetten. De eindstand zag er tot slot en na een proef bloemen-her- kennen, als volgt uit Bernice: 15 punten Ingrid13 punten Linda: 8 punten Magda: 23 punten. OPGELEGD ONDERWERP Het was laat toen de echte verkiezing nog moest be ginnen. Dat gebeurde dan met een opgelegd onder werp en een vrij optreden. Het eerste luik omvatte het uitwerken en voorstellen van een reklamespot. De onderwerpen na trekking de volgende: Ingrid mocht over voorhuwelijkssparen praten, Linda kreeg de diep vries als onderwerp, Ber nice mocht boeken aan de man brengen terwijl Magda het publiek ging onderhou den over schoonheidspro- dukten. Ook in deze proef ging Magda het best preste- tieën zodat volgende cijfers op het skoorbord werden geschreven Bernice: gemiddelde van de jury-punten7 punten totaal283 publiek: 119 na omrekening: 402 Ingrid: gemiddelde: 7 totaal283 zaal533 na omrekening: 816 Linda: gemiddelde: 6 pun ten totaal243 publiek: 30 uiteindelijk: 273 Als we de cijfers mogen geloven dan was de jongste jaarbeurs een topgebeurtenis inzake aantal bezoekers. Ongeveer 39.500 getelde tickets, zegt het rekenmachientje van de ambtenaar. Een hele troep dus, maar zijn de zakencijfers voor de 97 eksposanten in dezelfde proportie de hoogte ingegaan? De diverse gesprekken die we in dit verband hadden bleken niet te konfirmeren dat die verhouding er werkelijk was. Meer zelfs: zelf al was er meer volk, de effektieve verkoop (we spreken nog niet over de promotionele kant van zo'n stand in de jaarbeurs) haalde niet het niveau dat men had kunnen verwachten. Een dame: «Het was een slecht publiek. Ik kan niet begrijpen dat mensen 1.000F. ekstra aan brood betalen om het snijden alleen terwijl ze hier zeer voordelig een praktisch ap paraatje kunnen kopen. Ze blijken dat niet te verstaan. Vooral de mensen uit de landelijke gemeentes zijn zo. Nu, als de mensen niet kopen dan moet dat wel te maken hebben met het feit dat ze geen geld meer hebben. Ze kopen 't nodige, maar kopen op lange termijn b.v. bij mijn artikel waarmee een kost nu, je veel doet uitsparen dat hebben ze niet beet». Een eksposant in stereoappara tuur luistert mee en knikt: «Als ze de prjjs horen zijn ze weg. Weet je wat ze wel hebben gekocht? Zilverwerk. Dat staat goed. 't Was geen rotjaar hoor, maar de recessie laat zich toch nog voelen». Die recessie wordt in de ge sprekken vaker aangehaald. Een verkoper van wasmachines, er zijn daar heel wat standen van, gaat daarmee akkoord': «We hebben geen topjaar gehad zoals in 1976. De algemene toestand is slecht en de konkur- rentie is hier voor ons zeer sterk. Dat voel; maar klagen, dat niet». Een verzekeringsagent zit er beteuterd bij: «Ik moet nog de eerste klant zien». Als we naar de redenen vragen dan blijkt dat de hoofdzetel wel eens voor een meer aantrekkelijke stand mag zorgen: «Wij moeten nog be kendheid verwerven, we staan hier om onze plaatselijke agen ten kenbaar te maken. Het effektief afsluiten van polissen is dus niet bepaald het hoofddoel, 't gaat hem om een aanwezig heidspolitiek. Of het slecht was? Wel, je leeft altijd in verwach ting...» Een handelaar in naai- en breimachines maakt zijn zeven tiende beurs te Aalst mee: «Voor mij was er niet veel verschil. Ik vind het een verbetering dat men nu de beurs opent om drie uur, maar de maandag, die mag er best af». We zochten een vertegenwoor diger in waterverzachters en ontijzers op. Een weinig spekta- kulaire stand, zal u opmerken, maar de eksposant is tevreden: «We zouden anders niet voor de zesde keer komen. Ik ben tevreden. De redenen? Wel, in Aalst is er veel kalk in het water, je hebt hier dus een belangrijke potentiële afzetmarkt, en daar bij komt dat de feestelijkheden heel wat volk lokken. De mensen kom drie. vier keer en ze stappen je misschien voorbij, maar ze weten dat je'r staat. Hoe meer volk, hoe meer kansen op kontakt». Een handelaar in boeken heeft het over het publiek: «Ik doe verschillende beurzen per jaar, in Brussel, in Gent en elders. Wat mij hier altijd aantrekt is de vriendelijkheid van de door sneebezoeker. Da's hier wel typisch aan. Misschien wel omdat de schaal kleiner is, je bent niet in een grootstad, de mensen kennen mekaar meer». Tot daar, enkele nota's onder veel andere kontakten en ge sprekken. Een lijn blijkt zich daaruit af te tekenen: zoals de zaken nu staan (soorten stands, eksposanten zelf...) lijkt de handelbeurs erg afhankelijk van de avondaffiche. In feite is de ekspositieruimte zelfs een saaie bedoening. Bijna nergens wor den innovaties aan het publiek voorgesteld, ook geen ophef makende dingen (we denken b.v. aan een kleurenfotokopieer- machine) om het publiek te lijmen. Het belang van een brok spektakel in de stands zelf mag niet onderschat worden, zoals verteld wordt b.v. door de handelaar in variabele markie zen, de pottenbakster in de ambachtsstand e.a. Het assortiment aan produkten in de jaarbeurs lijkt erg statisch te zijn. Ook weinig nieuwe gezichten en zo pluk je uit de volksmond wel uitspraken als: 't is weer eens 't zelfde. Zo uitdrukkelijk zelfs dat in de toekomst de handelsbeurs zou kunnen staan of vallen met het avondspektakel. De vraag stelt zich immers of je als handelaar de belangstelling warm houdt met kortingen en' andere spe ciale jaarbeursvoorwaarden al leen. Als die belangstelling al niet lauw is, natuurlijk. In dat geval zou de eenendertigste jaarbeurs weieens een keerpunt kunnen inluiden. Maar da's nog niet voor morgen. RENE DE WITTE

De Voorpost | 1977 | | pagina 11