DE FAMILIE DE VIS: EEN BROK GESCHIEDENIS OP ZICHZELF F EERSTE KINDER-HAPPENING IN DE R.LS. NR3 TE AALST fototentoonstelling:: P.P.RUBENS GEOPEND 18 - 2-9-1977 - De Voorpost Vervolg van vorige week Van MADELEINE en IRMA DE VIS is veel minder bekend al hebben beiden, maar vooral dan Madeleine, jarenlang het jaarlijkse huurgeld van de tal rijke pachters en huurders in ontvangst genomen in het no tarishuis aan de Molenstraat. Het is duidelijk dat de jongste IRMA in de schaduw van haar oudere zuster leefde ook al werd zij voor een heel klein stukje betrokken bij het beheer der goederen;maar misschien was dit wel uit zuiver bereke ning aangezien zij althans teoretisch de langste levens kansen had en dus zeker in goede banen moestworden ge leid. Daartegenover was van de an dere zuster MARGUERITE nauwelijks wat te merken in het openbare leven. Er wordt van Margeurite gezegd dat zij beeld schoon-zou zijn geweest en zoals soms nog geldt zal het «soit belle et tait toi» zeker van toepassing zijn geweest en men het bij deze drie «juffrou wen» over hun respektieve taak zou hebben, dan zou men kunnen stellen dat Madeleine eigenlijk het familiegoed admi nistratief beheerde, in direkte opdracht van Leon. Hierbij was Irma de praktische uitvoerster van de orders en deed dus alles wat haar door Madeleine werd opgedragen voor zover dit niet verder ging dan de eigenlijke huishouding zelf. De beeld schóne Margeurite mocht zich tevreden stellen als hulpje voor de keukenmeiden. DE EIGENDOMMEN DE VIS Hier alle eigendommen, gron den en gebouwen van de fami lie De Vis opsommen zou op zijn minst alleen reeds een vier tal VOORPOST pagina's in be slag nemen. Er werd steeds gezegd, en wij willen dit zonder moeite geloven, dat tussen de wijken «Ten Rozen (Mijlbeek) en het Waterkasteel te Moor- sel, een De Vis niet van zijn eigen grond moest gaan om zich van de ene naar de andere plaatste begeven. Dit illustreert duidelijk de uitgestrektheid van de bezittingen van deze familie, die praktisch in alle omliggende gemeenten een belangrijk ge deelte van de totale opper vlakte zijn eigendom kon noe men. Eigendom van De Vis vindt men o.a. te Aalst, Meldert, Moorsel, Baardegem, Herder- sem en Erembodegem zoals bleek uit de familiehi*- toriek en verder nog te Bug- genhout, Wieze, Lebbeke, Le de, Erpe, Brussegem, Essene, Hekelgem, Denderbelle, e.a., dit dan voor zo ver wij dit kon den nagaan aan de hand van officiële stukken, alleen reeds voor dit gedeelte werden de SLiccsssierecnien, ut is/uij het overlijden van Madeleine De Vis, door de Registratie ge heven op een geschatte basis waarde van 80 miljoen frank, en dit dan voor een vierde van de totale waarde. Als wij dit bedrag met 4 verme nigvuldigen dan hebben wij me teen een idee van de officiële waarde, in 1972, der onroe rende goederen De Vis, al thans voor dit gedeelte. Daar naast heeft de familie De Vis nog eigendommen en bezittin gen in heel het land en ook daarbuiten. Volgens sommigen die het kunnen weten, al lijkt ons hierbij enige onbewuste overdrijving niet uit te sluiten, (wie verliest de tel niet bij zulke astronomische bedragen) zou het totale familievermogen, aan de hand van de successie rechten welke in 1975 dienden te worden betaald bij het over lijden van de jongste der kinde ren, Irma De Vis, op niet minder dan 2 miljard mogen worden geraamd. Wie intussen die vele eigen dommen, gronden en gebou wen, in huur heeft of ze op een of andere wijze benut of in ge bruik heeft, is amper na te gaan. Al de inningen van huur- en pachtgelden, door de familie De Vis, zijn sedert het overlij den van Madeleine en Irma ge heel in het honderd gelopen. Als er bvb 1.000 huurders en pachters samen zouden zijn en dit is niet onwaarschijn lijk— dan zullen er hoogstens een 100 150 tal regelmatig hun huur- of pachtgeld betalen. Het moet gezegd dat Leon De Vis daar zeker voor een groot gedeelte zelf de schuld draagt. Toen na het overlijden van Irwa De Vis de meeste huurders en pachters niet meer in de Mo lenstraat terecht konden zoals zij dat jarenlang reeds gewend waren, is hen op geen enkele wijze bericht waar of langs welke weg voortaan hun beta lingen dienden te gebeuren. Diegenen welke zich aanmeld den aan het Kasteel «Ten Berg» waar Leon De Vis woontwerden gewoonlijk te ruggestuurd omdat zij hun be zoek niet van te voren hadden aangekondigd. Af en toe wil het nog wel eens dat een of ander pachter toch nog wordt aan gemaand om zijn 2- of meer dere achterstallige jaren pachtgeld te voldoen. Dit ge beurt echter zeer sporadisch en duidelijk toevallig naarge lang het Leon De Vis nog invalt. De kontante betalingen, zowel als van de binnenkomende chequés als van de overschrij vingen, worden door de huis houdster bijgehouden in een «groot boek». Talrijker zijn ech ter de eigendommen waarvoor geen huurgeld wordt betaald hetzij omdat zij niet meer ingé- bruik zijn, hetzij omdat de ge bruikers gewoon vergeten te betalen. Als er dan huurgeld wordt geïnd dan ligt dit meestal aan de ongewoon lage kant. Zo wordt bvb. voor de te Meldert zogeheten «Kiekenvilla» een gebouw met domein van 30 ha slecht 1800 fr maandelijks huurgeld betaald. Voor het ho tel «Groot Van Vlaanderen» be taalde de brouwerij De Gheest, tot voor een jaar nog, slechts 5.000 fr huurgeld per maand. Anderzijds zijn de leegstaande gebouwen of braakliggende gronden voor geen geld meer te huur of te koop. Voor het herenhuis van wijlen advokaat Joseph De Vis zou een Leuvense brouwerij niet minder dan 10 miljoen hebben aangeboden, tever geefs. Alleen te Aalst staan er minstens een 25-tal woningen leeg en met deze van de omlig gende gemeenten zullen dit er makkelijk een 50-tal zijn. Sommige van. deze gebouwen zijn intussen echt bouwvallig geworden en er diende zeirs gerechtelijk opgetreden om tot afbraak te kunnen overgaan van sommige huizen die we gens instortingsgevaar een bedreiging vormden voor om wonenden en voorbijgangers. Als men uiteindelijk de staat op maakt van de familie De Vis en zijn nalatenschap dan is er weinig positiefs aan over te houden. Al bij al een trieste be doening! De vraagt stelt zich echter, wat er met dit alles gaat gebeuren als straks ook de laatste zoon van notaris Char les De Vis, Leon, het tijdelijke leven voor het eeuwige gaat in ruilen. Zoals in de bijbel wordt gezegd zullen hier ook, zich ve len geroepen achten maar of er evenzoveel uitverkorenen zul len zijn blijft hier een open vraag. Dat ook de stad Aalst ergens tracht bepaalde eigen dommen te verwerven is zeker niet onbekend, al is het even zeer bekend dat dit tot op heden te vergeefs is geprobeerd. Zal de stad Aalst bij de erfgenamen zijn, zal de verre familie alles krijgen, gaat alles naar de huis houdster en haar familie of wordt het geheel verdeeld tus sen de verschillende klooster gemeenschappen die regelma tig hun zonen en dochters uit zenden naar «den boer» die sterft..., of krijgt iedereen iets of wellicht... niets? Alleen Leon De Vis weet dit en zou hierop kunnen antwoorden, maar dit antwoord zullen wij pas krijgen als hij niet meer zal zijn! Wellicht tracht Leon De Vis toch op een of andere wijze zijn zielezaligheid veilig te stellen want zoals een der vroegere vrienden van de familie De Vis schrijft: «Rijkdom bedekte veel kwaad, maar zoals ik de familie De Vis ken aanzie ik ze als arme mensen, daar ze niets bezitten dan alleen maar hun rijkdom»! E.V.d.E. JOSEPH, LOUIS, MARII DE VïS Op zal deze fc Bedoel zijnde zaken tweede Aalst 1 wekeli van all lasser Aalst t dekees tapijte bloem* katten ennoe: Destijc markt plaats kennis moetei praten bomen je kon over d< Aalstei Deze weleer waardt ziet m( die voo de sta< vlug h» anks ten el tlrijkf Vorige dinsdag 30 augustus startte de Riikslagereschool nr. 3 te Aalst met 'n nieuw initiatief: de eerste kinder-hèppening voor kinderen van 5 tot 8 jaar. Over wat er juist schuil gaat onder deze naam en welke de eventuele toekomstplannen zijn hadden wij een kort gesprekje met de direkteurs van respek- tievelijk de rijkslagere school en de rijksmiddenschool en de hr. Bob De Winne. Het gebouwenkompleks aan de Binnenstraat nr. 308 omvat twee scholen, de rijkslagere school nr. 3 in de rijksmidden school nr. 1. Kinderen vanaf 2,5 jaar tot 16 jaar kunnen in deze scholen terecht voor hun oplei ding. Hetzij in de kleuterklas sen, de lagere school, de aan passingsklas of het vernieuwd sekundair onderwijs. Ook kan men er terecht in het eerste be roepsvoorbereidend jaar en het voortgezet beroepsonderwijs. In het schooljaar 1976-77 telde de R.L.S. 3 in de kleuter- en lagere afdeling 410 leerlingen. De RMS 1 had 240 leerlingen, en daarvan zijn er 75 die on dergebracht zijn in het filiaal in de Leuvenstraat te Erembode gem. In overleg met de direkteurs, de heren Antoine Couck (RLS 3) en Paul Piens (RMS 1), poog den enkele leraars dit jaar van start te gaan met 'n nieuw ini tiatief; een eerste kinderhap pening, meer bepaald een te kenwedstrijd voor kinderen van 5 tot 8 jaar. Het is een algemeen verschijn sel aldus de hr. Bob De Winne dat de wijkkermissen overal uitsterven. Hoe het komt is voer voor psychologen, maar het is nu eenmaal zo, ze verdwijnen stelselmatig. De bloeiende wijkkermis van den Arend is ook aan het uitsterven. Anderzijds is het ook zo dat de mensen meer en meer begin nen te leven van het 'retro', het teruggrijpen naar oude gebrui ken zoals volksspelen, Vlaamse kermissen antiek e.d. Dus in principe moet het moge lijk zijn om deze wijkkermissen die een zeer belangrijk sociaal karakter hebben terug in leven te roepen. Met deze feiten voor ogen re deneerden de initiatiefnemers door. De school, die midden in dergelijke wijk gevestigd is, in dit geval de Rijkslagereschool in de wijk Arend, hoeft niet al leen een opleidende funktie te vervullen, zij kan ook een so ciale funktie vervullen. Tot vorig jaar bleef de school gedurende gans het verlof geslote n. Dit be- tekende dat een volledige in- frastruktuur gedurende twee maand inaktief bleef, terwijl zij voor beters kon gebruikt wor den. Dit jaar kwam er reeds een lichte verandering. De speel ruimten en de akkomodaties van de school werden ter beschik king gesteld van de jeugdate liers die tijdens het verlof door de stad Aalst georganiseerd werden. De initiatiefnemers zien hun projekt echter los van deze ste delijke initiatieven. Zij willen zelfstandig iets brengen. Een eerste poging was dit jaar de tekenwedstrijd voor 5 tot 8-jarigen. In de toekomst kan dit echter uitgebreid worden tot het organiseren van rally's, zomerkavakades en dergelij ke. Momenteel wil men alles nog beperken tot één dag. Een dag die moet vallen tijdens de wijkkermis van den Arend. Daarmee wil men het sociale aspeki van de schooi in de wijk meer laten naar voor treden De initiatieven zijn trouwens toegankelijk voor iedereen. Men beperkt zich niet tot leer lingen van de school zelf. Het doel blijft immers het sociale aspekt te bevorderen tussen school en wijk. Komen tot een ouderparticipatie binnen de school. In feite je voeten vagen aan de voorgeschreven regel dat ouders, eenmaal hun kin deren afgeleverd in de instel ling, daar niets meer te zoeken hebben. Integendeel, de school mag niet binnen haar beperkte grenzen blijven, zij In de RLS 3 konden de kinderen naar hartelust tekenen, op de grond, met hieraan een wedstrijd verbonden SJ moet haar sociale funktie 'uit braken', zoals men in de psy chologie zegt, zij moet verder rijken dan de schoolmuren. De talrijke opkomst voor deze eerste aktiviteit bleek een suk- ses te zijn. Een bewijs dat de mensen nog kunnen warm ge maakt worden voor dergelijke initiatieven. De organisatoren streven helemaal geen finan ciële bedoelingen na. Het gaat hen louter om het sociaal- pedagogische aspekt. Momenteel kan men zeggen dat de school in een 'verouderde' wijk is gelegen, binnen afzien bare tijd zal daar echter veran dering in komen. Er zijn de nieuwe wijken en sociale woonwijken die er reeds ge deeltelijk staan of die nog moe- Een beeld van de eerste kinderhappening (SJ) ten uit de grond rijzen. In de onmiddellijke omgeving is er het Park De Blieck, de tuinwijk «Ten Berg», de vernieuwde Rozendreef en het projekt van een 400-tal sociale woningen bovenaan de Binnenstraat. Meer en meer jonge gezinnen vestigen zich in de buurt en binnen afzienbare tijd zal het probleem van een gezonde jeugdopvang in deze wijk zich dan ook stellen. Tekenwedstrijd Zoals reeds gezegd bestond het eerste initiatief uit een te kenwedstrijd voor kinderen van 5 tot 8 jaar. Om 14 u. verzamel den zij op de speelplaats van de school en kregen zij een groot stuk bruin papier en kleurkrijtjes ter hand gesteld. Bij elkaar geplaats op de ste nen van de speelplaats konden zij aan hun kreatieve arbeid beginnen. Tussendoor werd hen een verfrissing aangebo den. Rond 15 u. werden de werkjes ingezameld en boog een kritische jury bestaande uit de Hr. Louis Van Der Meirsch (Leraar-kunstenaar aan de Akademie voor Schone Kun sten te Aalst - schilderklas etalage), Mevr. Simone (Jouck-Van Cauwenberg, (ere-direktrice en voorzitter van de raad van toezicht van de Stedelijke Akademie), Mevr. Olivia De Pus-Van Melckebeke (lerares plastische kunsten RMS 1 - Aalst), en Lutgarde De Gendt (lerares dokumentatie- tekenen aan de stedelijke Aka demie voor Schone kunsten) zich over de krijttekeningen om er de beste uit te pikken en te bekronen met een priisie. Wij hopen samen met de initia tiefnemers dat er kan verder worden gegaan op de ingesla gen weg, en dat de aktiviteiten hun vruchten afwerpen. S.J. fd( Vorige week werd de fototentoonstelling, gewijd aai werk van Pieter Paul Rubens geopend. In een voorga edilie onderstreepten we reeds het belang van deze festatie. Prof. Vyncke verzorgde de inleiding. De fot toonstelling wil een overzicht geven van de schilderij© Rubens hand die bewaard worden in Antwerpse kerke musea. De namen Rubens en Antwerpen mogen en ku in een adem worden genoemd. Deze grootmeester de rok werd vierhonderd jaar geleden geboren te Siege de Bot Antwerpse ouders. Een groot deel van zijn leven brac! te Antwerpen door en hij schiep er talrijke meesterwerl De tentoonstelling die door gaat in het Museum Oud- Hospitaal te Aalst is nog toegankelijk tot 11 septem ber, alle dagen van 14.00 tot 17.00 uur op zondagen van 10.30 uur tot 15.30 uur. Op vrijdag is de tentoonstelling niet toegankelijk. De gepre- senteérde groot formaat-fo to's werden in kronolo- gische volgorde opgesteld zodat de bezoeker er zich een idee kan van vormen hoe Rubens kunst zich ont wikkelde en evolueerde naar de zwierige hoog-barok stijl. De kleurenweergave is ver rassend mooi en levens echt. Een pluim op de hoed van de realisators «Foto werken Frans Claes» en «Fotogravure De Schutter N.V.». In totaal zijn 38 wer ken gereproduceerd. Ze gaan van Rubens jeugdja ren (toi 1600), Over de ita- liaanse periode, het hoogte punt van de barok (met de grote reeksen, o.a. de be roemde Medici-reeks be waard in het Louvre te Pa rijs) tot Rubens laatste le vensjaren. Rubens eerste grote werken worden nog gekenmerkt door invloeden van zijn leer meester Otto Venius. Toen Rubens in het begin van de zeventiende eeuw fungeer de als hofschilder te Man tua (Italië) onderging hij de invloed der grote Italianen als Michelangelo en Corag- gio. Rubens keerde uit Italië naar Antwerpen terug bij het vernemen van het nieuws dat zijn moeder erg ziek was; dit in 1608. Het daaropvolgende jaar werd hij hofschilder der Aartsher togen, maar mocht zich evenwel te Antwerpen vest igenUit die periode da teer: zijn eer-ste huwelijk met Isabella Brant. In zijn werken traden de eerste sporen op van zijn dyna mische stijl, hoewel hier en daar nog Italianiserende elementen aan bod kwa men. We spreken van de ja ren 1609-1612. Over een meer rust uitademende periode kwam Rubens tot wa; we de typische barok- kunsi kunnen noemen. Hier kenmerkt zijn stijl zich door de sierlijk en uiterst be weeglijk opgezette kompo sities. De grote altaarstuk ken die hij in die tijd maakte behoren tot zijn meest gran dioze scheppingen. Van 1622 tot 1625 werkte hij aan de beroemde Medici-reeks i een serie allegorisch u beelde taferelen uit he ven van de opdrachtgee Plaats Maria de Medici; Fr dingsst koningin Van grote bekendheid is «De Aanbidding der zen», bewaard in het werpse Museum voor S ne Kunsten Van september 1628 april 1629 was Rul werkzaam als diploma; Madrid en tot april 163 Londen. Deze bedrijvig verzwakten evenwel zijl tistieke produktiviteit Terug in Antwerpen hl Hii i r-, HnoAmKAr hij in december 1630 Helena Fourment. laatste tien jaren van zij bloeme ven (hij overleed op 30 eerst di 1640) aanvaarde hij de ggoed e: opdrachten minder en der. De uitwerking der heb je c '.uivelp werpen, die hij zelf ma; vind je liet hij over aan mede Dit is slechts een schetsmatig overzicht Rubens levensloop, informatie verstrekt brochure die ter geleL heid van de tentoonste f uitgegeven werd en te krijgen is aldaar. Elk toongesteld werk wordt j', en bondig, niettemin efficient, toegelicht en5( plaats in het kader van i bens levensloop; kroniekstiel gisch. Zodoende krijgiKomme bezoeker een relaas e woord en beeld. Alles bij elkaar, een zee onze ma nietbare tentoonstell111 prachtig gepresenteerd niet te missen. De toejOFFICl is gratis. De manifest werd georganiseerd het Stadsbestuur van l nenwer ■tuur ee varen u oe. Dr Jeginne ille kop samenwerking met Ministerie van Nederlai Kuituur en Vlaamse aa legenheden. In het kader van deze denkingstentoonstellinèvordt nog een rondgang vooi !en gr in de Sim-Maartenskerparme' Aalst onder leiding van vrouw Van De Velde, rondgang gaat door op dag 4 september te 1 uur. Vorige zondag reeds een eerste rondt J plaats. Speciale aand wordt besteed aan het tentieke Rubens-werk Aalst rijk is: «De Pes der». Een bezoek aan unieke tentoonstelling leerrijke rondgang bev we onze lezers van aan. Dank ook aan de o|v; nisa;oren voor het initiatief. niet de (Prachtig otaal v IOO.OOOI 'amelijl draag 'et gehe rat mei raagt d ramers 'e kram het bic ieringei aar om sta ;as dezi mfiaal, nu fouwlu' vercl de A. De Grifaar de en no zeemv< hot-do kon lek Het k de 'sjai hun gi 'nachtw Die all uitp altijd, thuiskc De ma die he praten voor in zegd aa <Norm; 35F 't Ook o| specific •at ve Daarac hele bo confekt post scl le voeti net scl treek t adders Nieuws' tan hui en bij d Op de icharen le klon en en f le 400 liet vii 'inden. aarlijk; Marktk

De Voorpost | 1977 | | pagina 18