1FEESTMARKT IN WERKKLEDIJ ER IS MAAR EEN KEER KERMIS TE ERPE De Voorpost - 2-9-1977 - 19 Op zaterdag 27 augustus ging volgens de officiële mededelingen te Aalst de 25ste feestmarkt door. Op deze feestmarkt zou ook de laatste trekking van de gratis tombola met 100.000F. prijzen plaats hbben. Bedoeling van het hele initiatief was de wekelijkse Aalsterse markt, naar aanleiding van de aan de gang zijnde jaarbeurs, eens flink in de bloemetjes te zetten. Van de marktkramers werden voornamelijk twee zaken gevraagd: meewerken met de tombola, d.w.z. bij aankoop van 20F. een gratis lot uitreiken, en ten tweede op 27 augustus het kraam eens in een fleurig kleedje steken. Aalst kent zöals vele steden zijn wekelijkse markt. Je vindt er dan van alles en nog wat. Klompen, kasserollen, Brusselse kaas (in Aalst beter gekend als 'Stinken dekees'), mutsen, manden, tafel tapijten. gebak, groenten, bloemen, fruit, kippen, duiven, Icatten, honden, wafels, ladders, en noem maar op. Destijds was de wekelijkse markt van Aalst een verzamel plaats waar je oude vrienden en kennissen nog eens kon ont moeten. Je kon er rustig wat jraten in het lommer van de ïomen op de Kastanje Vesten of je kon op de Markt, schiefrecht- over de Zwarte Man een pintje Aalsters gerstenat gaan drinken. Deze ontmoetingsplaats van iveleer heeft veel van haar vaarde ingeboet. Gewoonlijk tiet men er nu haastige mensen die voor een kleine reduktie naar de stad zijn afgezakt en vlug vlug hun inkopen doen. Deson- ■jdanks blijft het een plaats waar ^nnen elkaar kan ontmoeten. De talrijke pratende groepjes men sen, die regelmatig de stroom kooplustigen blokkeert,'spreekt voor zichzelf. Elk kan er zijn gading vinden. De ingeburger- den dienen niet de ganse markt af te lopen om het gewenste te Gvinden. Alles heeft zowat zijn vaste plaats. Vooraan op het Keizerlijke Plein, vroeger tussen de bomen, maar nu ernaast, is de bloemenmarkt. Wat verder op. van het standbeeld van koningin Astrid tot aan de Nieuwstraat is de groenten- en fruitmarkt. Nog wat verder op, op het Vredeplein, is er een dieaen- markt; kippen, duiven, honden, katten, konijnen, biggetjes. In ue twee verbindingsstraatjes met de Botermarkt vindt je van alles en nog wat, platen, gebak, er' zeemvellen, kaas. brillen, snoep, hot-dogs, kleefband, elastiek, konfektiepakken, bh's, enz. Het korte stukje Keizerlijke Plaats tussen deze twee verbin- Fr dingsstraatjes is het Getto van de 'sjarlatangs', de mannen die hun goederen gaan kopen bij er [nachtwakers die in slaap liggen. Die alles met lef demonstreren en uitproberen. Bij hen lukt het altijd, maar wanneer de koper thuiskomt lukt het nooit meer. De mannen met de radde tong die het geld uit uw zakken gj praten en er u een kleinigheid voor in de plaats geven, zoge zegd aan proniotieprijzen. «Normale kostprijs in de winkel 35F 't stuk. nu vandaag in ,nl promotie twee stuks voor 80F.» Ook op de botermarkt heb je specifieke hoekjes. Van de 2IJ bloemenmarkt komende heb je serst de kraampjes met snoep- e C >oed en platen. Wat verderop n heb je de kramen met eieren en tuivelprodukten. Tussendoor tai vind je de palingkramen en nog de vat verder de beenhouwers. Daarachter, en dat zijn er een iele boel staan de kramen met confcktieartikelen. Tegen de post schenkt men aandacht aan le voeten, want ook het kraam net schoenen en laarzen ont- Jreekt niet. Voor de post staan adders. Aan de overkant van de Nieuwstraat komen de rokers tan hun gading. Tabaksartike- en bij de vleet. Dp de grote markt heb je de en charenslijper, de kaasboer en Ie klompenverkoopster. Verder 'or ekstiel en huishoudapparaten. jg (ommen, kasserollen. deegrol- en en frietsnijders. Wie tussen Ie 400 kramen die wekelijks ee ,nze markt bevolken zijn gading ell 'iet vindt zal deze nergens rd 'inden. 3el DFFICIEEL GEDEELTE 'aarlijks richt de Aalsterse Marktkoopliedenbond in sa- l henwerking met het stadsbe stuur een feestmarkt in. Dit jaar varen wij aan de 24ste uitgave Drie weken op voorhand 'eginnen de aktiviteitcn. Aan «He kopers die voor 20F. kopen in 'ordt door de marktkramers 301 cn gratis lot overhandigd, kei ftormee de koper, indien hij iet de helm geboren is. een tochtige prijs kan winnen. In totaal werden er dit jaar om 1 IOO.OOOF. prijzen ingezet, voor- lanielijk bestaande uit fietsen "draagbareTV-toestellen. Om kleine groep heel wat minder gezellig is dan de trouwzaal. Tijdens zijn openingstoespraak verontschuldigde waarnemend burgemeester Monsieur de heer L. D'haeseleer, burgemeester van de stad, die op dat ogenblik in verlof was. Verder veront schuldigde hij zich ook voor de verandering van lokaal. Hij dankte de aanwezigen en gaf het woord aan de Schepen van Middenstand en Feestelijkhe den, de hr. Bourlon. Deze laatste wees erop dat het reeds de 24ste maal was datt men aan een feestmarkt toe was. maar dat het de eerste maal is dat de Marktkoopliedenbond op een receptie wordt ontvangen. Ver der sprak hij met lof over de hr. Karei Junius, die als hoofd van de Marktkoopliedenbond zich volledig inzet voor de organisatie en de aktiviteiten van het komitee. De hr. Bourlon lichtte ook de huidige toestand van de weke lijkse markt bij. Momenteel vinden er zo'n 400 kramen of standen onderdak in onze stra ten en op onze pleinen. Nog eens 300 aanvragen liggen op het bureel van de Schepen. De Aalsterse markt zal de eerstko mende jaren nog niet uitsterven, integendeel. De hr. Bourlon vervolgde zijn gelegenheidstoe spraak met te verwijzen naar enkele persknipsels en konklu- deerde dat verslaggevers en journalisten het er over eens zijn en vol lof over onze wekelijkse markt schrijven. De spreker sprak vervolgens de hoop uit dat indien er proble men zijn op een of ander vlak hij daarvan zou worden op de hoogte gesteld, hetzij rechtstreeks bij hem, hetzij via zijn medewerkers. Verder druk te hij ook nog de wens uit dat de markt wat zou verfraaid worden. Aangezien de hele gelegenheids toespraak niet zo vlot verliep (met hese stem) verontschuldig de schepen Bourlon zich en zijn kollega. waarnemend burge meester Monsieur, voor de haperingen. Tien dagen jaar beurs wegen zwaar door. ook op schepenen. FEESTMARKT Met het doorknippen van het trikolore lint bij het begin van de markt, nabij de Lange Zout- straat. werd de 24ste feestmarkt officieel voor geopend ver klaard. Twee agenten, het vaandel van de marktkooplie den. de jaarbeurshostessen met bloemen en de prominenten geflankeerd door de leden van de marktkoopliedenbond vorm den een kleurrijke stoet die tussen het gewoel der kramen zijn weg zocht. Opmerkelijk was wel dat er maar weinig kramen echt versierd waren. Spijtig, maar het bleven de vertrouwde kramen met hun roestige steun- baren, ruwe dwarslatten en verweerde tentzeilen. Aan het feestkraam op de Keizerlijke plaats, voor het standbeeld van koningin Astrid. diende een tweede lint te worden doorgeknipt alvorens men kon overgaan tot het neerleggen van een bloemenkrans aan de voet van het standbeeld van deze destijds zo geliefde koningin. Na de plechtigheid werden de gasten aan het kraam getrak teerd op een glaasje. Vervolgens werden aan enkele verdienste lijke marktkramers stadsplaket- ten overhandigd. Het bestver- sierde kraam, de beste de monstrates en de oudste marktkramer werden bedacht. De oudste marktkramer is de hr. Fraipont uit Dendermonde. Wekelijks staat hij met zijn kraampje met kaas. uien, aard appelen, e.d. op de hoek van het Vredeplein met de Vlaanderen- straat naast de 'trapkens'. Over de belevenissen van deze figuur zullen wij het in een volgende editie nog wel eens hebben. Tot slot van de 24ste feestmarkt werd de vierde trekking gehou den bij de stand der tentoonge stelde prijzen. Hopelijk gaan de mooie woorden en van Schepen Bourlon en Van K. Junius niet in wind op. Dat er momenteel een samenwerking is die vlot verloopt is prijzenswaardig, maar aan het feit dat er zo weinig marktkramers aktief deelnemen aan de feestmarkt zou moeten verholpen worden. Volgend jaar is het de 25ste feestmarkt, misschien doet men dan een ekstra inspanning. J.S. de groenten fruit kramen (SJ) Een stadsplaket werd overhandigd aan de heer Fraipoint uit Dendermonde, de oudste marktkramer op de Aalsterse markt (SJ) Aan het feestkraam op de Keizerlijke plaats diende nogmaals een lint te worden doorgeknipt (SJ) Jaar op jaar raakt het kermisprogramma van Erpe beter ge vuld.1977 wordt een bonte mengeling van kulturele, sportieve en ontspannende aktiviteiten. Daarnaast vind je nog de jaar lijkse veeprijskamp, die een grote naam heeft in de streek. Tussendoor merk je op dat verschillende groeperingen van de kermisdagen gebruik maken om een deel van de uitge strooide poen op te rapen. Daarmee kunnen ze dan een sum miere jaarwerking verzekeren. F.C. Oranje blijft dit jaar buiten schot want Bambrugge is met de eerste kompetitiematch gaan lopen. De bloemenmarkt lokt wekelijks talrijke kijk- en kooplustigen. «ONTDEK DE KUNSTENAAR» De Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid (C.S.C.) van Erpe-Mere willen ter gelegen heid van de kermis ook een duit in 't zakje doen. Het is hun be doeling eenvoudig kuituurpres taties uit eigen streek te belonen en een plaatsje geven in het geloop van de massa. De Er- penaren houden tenslotte ook van schone dingen. Daarom heeft het C.S.C. enkele kunst schilders uit de streek gekon- takteerd om hun werken in 't café Elckerlyc (bovenzaal) ten toon te stellen. De opening heeft plaats op zaterdag 3 sep tember te 14 u. Nog vier dagen blijft de tentoonstelling open; nl. diezelfde zaterdag tot 20u; daarna op zondag, maandag en dinsdag telkens van 14u tot 20u. Deelnemers zijn voor de streek gekende namen: David SMET uitNieuwerkerken Jef D'Haese uit Erpe Luc Peirlinck uit Aalst Maurice Van De Wiele uit Erpe Het wordt dus duidelijk dat het C.S.C.-Erpe-Mere niet zinnens is bij de pakken te blijven zitten. Vorig weekend hadden ze nog een sterke organiserende hand in de Mallemuntmanifestatie en nu komen ze met een heel an der kultureel initiatief op de proppen. Om de vriendschap pelijke band in de groep nog te versterken, trokken ze vorige zaterdag op reis naar de Ar dennen, waar ze de Lesse af- vaarden. STEPHAAN TESSELY De v.z.w. Parochiale Werken pakt uit met een gelijkaardig in- Riatief: van zaterdag 3 septem ber tot dinsdag 6 september loopt er in de zaal Pax een ten toonstelling van kunstschilder Stefaan Tessely. Hij wordt een «bekend Leieschilder» ge noemd. De tento opent op za terdag te 13u en blijft toeganke- lijktot22u. De volgende dagen: zondag 4 september: van 10u tot 13u en 14u tot 22u. maandag 5 september van 9u tot 13u en 14u tot 22u dinsdag van 13u tot 22u LIVID SKULL Op zondag 4 september orga niseert jeugdhuis dido een op treden van de popgroep Livid Skull. Bedoeling is aan hen, die de kermis anders willen vieren, een zinnige avond te bezorgen. Livid Skull brengt vooral liedjes van de Rolling Stones op een zeer knappe wijze. Dat bewe zen ze reeds enkele maanden geleden. Het ziet ernaar uit dat deze nieuwe groep uit het Aals terse de meest gerenom meerde wordt in de streek. Het is de eerste keer dat ze in het openbaar zullen optreden Afspraak: zondagavond te 20u in dido. WANDELKONCERTEN Te melden waard zijn de twee wandelconcerten die de konin klijke muziekmaatschappij Sint-Cecilia programmeert. De Erpse fanfare met de majoret- tenploeg heeft in de omgeving een zeer grote naam. Vandaar dat de Erpenaren fier zijn hun korps in de straten te zien en te horen wandelen. Op zaterdag 3 september is er te 20u een fak keltocht gepland en op ker- mismaandag voorziet de fan fare een wandelkoncert te 10u. JAARLIJKSE VEEPRUS- KAMP Op zaterdag 3 september or ganiseert de hoerengilde Erpe-Mere zijn jaarlijkse vee- prijskamp te Erpe. Aanvang 10u in de Kleine Ommegangweg, achter de kerk. De prijskamp is voorbehouden voor stamboek- dieren koeien en vaarzen. Er zijn zo wat 20.000 fr prijzen en een ereplakket. Jawel, de veeprijskamp lokt elk jaar zeer veel volk naar Erpe, want deze kermisaktiviteit heeft toch een bijzonder karakter. Het aantal landbouwers te Erpe is de jongste jaren geslonken tot een 10-tal bedrijven. Over heel de fusiegemeente vormen de boeren ten andere een kleine minderheid. Zij hebben dan het initiatief genomen om zich te verenigen in één hoeren gilde voor Erpe-Mere. Voorzit ter werd de heer Frans Van Boxtael uit Aaigem, terwijl de heer Valère Leus uit Erpe on dervoorzitter werd. Hun voor naamste aktiviteiten bestaan in de organisatie van de veemark ten te Erpe en Aaigem Ze wa- kenookopde erkenning van de rechten van de boeren op de gemeente. JONG - CVP: KAAS OP DE BOTERHAM Jong CVP-Erpe-Mere maakt van kermis-Erpe gebruik om poen in de lade te krijgen. Van vrijdag 2 september tot dinsdag 6 september houden ze een café open tegenover het oud gemeentehuis. De kroeg wachtte reeds maanden op een nieuwe huurder, die maar niet komt opdagen. De Jong-CVP hoopt met de opbrengst ervan een jaar lang de werking van de groep te kunnen verzekeren. Het is de eerste keer dat de Jong-CVP dergelijk aktie voert. Waarschijnlijk kunnen we ons in het komend jaar aan een in tense aktiviteit verwachten. Dit laar beperkte de werking zich tot 1 film, 1 reis naar Bokrijk en 1 fotowedstrijd, die nog loopt. SPORTIVITEIT EN Het hele Erpse kermispro gramma is doorspekt van aller lei sportieve evenementen. Daar staan nl. vier wielerwed strijden te pronken. Het begint reeds op zaterdag 3 september: de ereprijs Luc De Smet voor Nieuwelingen BWB. Hier zijn «slechts» 10.000 fr prijzen. Inschrijving en vertrek aan café El Paso, aan de Dorpsstraat. Aankomst aan het oud-gemeentehuis. De prijsde- ling heeft plaats temidden van de kunstentoonstelling in zaal Pax. De start wordt gegeven te 15u30. Zondag is een rustdag aan de familietafel blijkbaar. Het wie- iergebeuren herbegint op ker- mismaandag met de ereprijs Luc De Smet te 14u30 voor in ternationale liefhebbers. De prijzenregen bedraagt nu 17.000 fr. Op kermisdinsdag, een enig heid in vele kermisprogram- mas, zijn er twee wielerwed strijden gepland, de zesde grote prijs eerste schepen De Wolf. Te 13u30 gaan de vete ranen WAOD van start naar de prijzen, die samen 15.000 fr waarde hebben. De A-renners WAOD gaan te 15u30 van start. De aankomst is telkens aan het oud-gemeentehuis en de prijsuitreikingen hebben plaats in de zaal Zanzibar. De wielerwedstrijden hebben een globaal van 62.000 fr prij zen. Buitenbeentje in het sportieve programma vormt 't kaats- tornooi van de Erpse sport vrienden. Er nemen acht ploe gen deel. Vierervan komen niet meer in aanmerking, gezien de schiftingen reeds vorig wee kend plaats hadden. In de halve finales komen zaterdag 3 september de volgende ploe gen tegen elkaar uit: Sint- Appolonia-Erpse sportvrien den II en Speelvogels- Erembodegem. De finale heeft zondag plaats. Te 14 u voor de derde en vierde plaats; te 16u voor de overwin ning. Dit kaatstomooi gaat door in de Kleine Ommegangstraat achter de kerk. Tenslotte deze melding: FC Oranje, die vroeger steeds de gunst kreeg de eerste kompeti tie match op eigen plein te mo gen spelen, valt dit jaar buiten de prijzen. Oranja gaat zondag naar Bambrugge spelen. BRT OP BEZOEK Op zaterdag 3 september zal men tussen 12u en 14u tijdens de BRT-top-30 geregeld horen vernoemen dat de BRT-ploeg naar Erpe komt voetballen Het wordt blijkbaar een goede tradi tie, die de vriendschap in de handwerkt. Te 14u30ontvangt dido de BRT-ploeg; te 15u aeeft Nand Baert de aftrap voor de match tegen de ploeg van het jeugdhuis. Alle grote radio vedetten zullen op post zijn. FUIVEN EN BALS Traditiegetrouw zorgt Erpe voor een aantal dansavonden, in jeugdhuis dido op zaterdag 3 september is er kermis T.Dan sant. In de zaal Zanzibar is er elke avond een bal voorzien. Bovendien is er daar een gezel lig samenzijn gepland, na de zielemis op kermismaandag. - OOK DE KSA OP ZOEK NAAR POEN We vernemen zo pas dat ook de KSA van Erpe een deel van de centen wil oprapen, die tij dens de kermisdagen uitge strooid worden. Ze zullen vanaf zaterdag 3 september tot maandag 5 september een biertent opzetten aan de Roose- veltlaan. Ze hopen hiermee begrip te krijgen van de bevol king voor de bouw van hun lo kaal aan de Botermelkstraat. Immers, de tot nu toe verza melde centen blijken reeds verbouwd te zijn. Omde afwer king nog dit jaar te kunnen rea liseren. schieten de KSA-ers nu uit hun krammen. w.h.

De Voorpost | 1977 | | pagina 19