Vrije Tribune WETTEKST HYPOTEKEERT GEMEENTELIJK ONDERWIJS RALDES, WEES ERNSTIG! A Weet wat een pleisterplaats is MET MUZIEK SEPTEMBER DOOR 2 - 2-9-1977 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. MEER TEWERKSTELLING VISIE, INNOVATIE EN DYNAMISCHE POLITIEK door Martin HUTSEBAUT Nu de vakantiesfeer stilaan we gebt. de zonnekloppers nagenie ten van het bron zé», het regen seizoen zich terug met volle teu gen aankondigt, kan met nieuwe geestdrift en inspiratie de hand te rug aan de ploeg geslagen worden om de hardnekkige kwalen die ons allen beroeren te lijf te gaan. Vo rige week schreven we het al: 260.000 werklozen in ons land; 8.600 werklozen in ons eigen ar rondissement Aalst. Voor ons socialisten blijft de zorg voor de werkgelegenheid absoluut prioritair. Nu zowel op plaatselijk, gewestelijk, nationaal als Euro pees vlak de beleidsverantwoorde lijken in hun dossiers zijn inge werkt, breekt de tijd van de vruchtbare arbeid aan. NIEUWE VISIE NOODZAKELIJK Het is toch voor iedereen overdui delijk geworden dat de traditionele politieken, het uitsluitend ver trouwen op het spel der markt- <rachten en op de heilige koe der totale vrijhandel totaal ondoeltref fend zijn gebleken. Nieuwe economische wetmatig heden, zoals het groeiende belang van de multinationale bedrijven, hebben een grondige herziening van de economische politiek noodzakelijk gemaakt. Een bre dere en nieuwe aanpak dringt zich op. Op dit ogenblik is de economi sche politiek, evenals de sociale en fiscale politiek ten achter op de economische realiteiten! De locale gewestelijke nationale en Euro pese overheden (in het bijzonder) moeten hoe dan ook een belangrij kere rol gaan spelen in het econo misch leven door een meer actief optreden bij het oriënteren van onze produktie, bij de kredietver lening in binnen- en buitenland (niet in het minst aan de derde we reld), bij de verkoopspromotie van onze eigen goederen en diensten (zal van consulaten en ambassa des) en last but not least bij de overheidsinvesteringen! VOORAL GEEN PASSIVI TEIT Als socialisten kunnen wij een af wachtende houding, een passieve berusting, een «laisser-faire» mentaliteit niet langer aanvaar den. Wij zijn er 'van overtuigd dat aan de economische krisis die wij nu doormakeri kan verholpen worden als men maar voldoende politieke wil en verbeeldingskracht op brengt om de krisis te keren. Het is zonde dat niet alle maat schappelijke dynamiek, alle werkkracht en creativiteit die bij onze bevolking en onze jongeren aanwezig is, ten volle wordt om gezet in maatschappelijk zinvolle aktiviteit. Het is onverantwoord de «immo reel- hoge werkloosheid nog lan ger passief te ondergaan. «RECHT OP ARBEID- VOLSTAAT NIET MEER Als socialisten kunnen wij niet langer genoegen nemen met het principe van het «recht op abeid» dat tot nog toe al te theoretisch en onwerkzaam is gebleven. Wij zijn tot de overtuiging gekomen dat het noodzakelijk is geworden om de «plicht» van de overheid te eisen tot werkverschaffing of werkverzekering aan iedereen die kan werken (dwz. iedereen die in de objectieve mogelijkheid ver keert om te kunnen werken). Dit moet niet verstaan worden als een pleidooi voor «Etatisme», maar wel voor een verantwoordelijk economisch beleid, waarbij de overheid het als haar plicht gaat beschouwen er voor te zorgen dat de private en publieke sectoren samen aan alle werkzoekenden ar beid waarborgen, en voor een dy namisch tewerkstellingsbeleid die de beschikbare arbeid omzet in werk voor allen! FEESTEN!!! We stellen vast. dat meer dan ooit. de bevolking der deelge meenten, zich manifesteeri in allerlei feesten. De Falluintjes- streek Iaat zich zeker niet onbetuigd. Na de grootste Pik- feesten, waar de stad zijn volle steun en medewerkine aan verleende, stelt zich de vraag: Wat met andere verenigingen?? We denken daarbij vooral aan de inspanningen welke de laatste jaren gedaan worden door de «Claerhaagse Comedie». De opvoeringen door deze kulturele groep gepresteerd zijn van het beste dat we ooit van liefhebbers hebben gezien. De gemotiveerde keuze van de opgevoerde stukken past uit stekend bij het landelijk ka rakter van deze elite-troep. Het Volks maar toch artistiek hoog staand peil is de hoofdreden van de massale opkomst bij elk van hun voorstellingen; zij brengen het toneel bij de mensen. Hun optreden in het uniek open luchtkader van een «echte ak- tieve boerderij» heeft een aparte charme. Helaas speelt ons wisselvallig weer zelfs in volle zomer vaak de rol van spelbre ker. Opdat ogenblik treedt zeer scherp een groot tekort naar voor. Deze mensen werken in zeer moeilijke omstandigheden. Hen ontbreekt de akkomodatie. waar in ieder dorp en stad nu zoveel over gepraat wordt; hen ontbreekt gewoon een behoor lijke zaal waar zij, en tevens ook anderen, hun verdere aktivitei- ten kunnen in voorbereiden en opvoeren. Dit hoeft geen paleis te zijn, verre van, eenvoudig een dak boven het hoofd, om niet altijd afhankelijk te zijn van droog warm zomerweer. Het gaat er hier niet om in detail te treden van wat minimaal nodig is om werkelijke kuituur bij ons volk te brengen. Later meer daarover. Ik zou hier enkel een oproep willen richten tot alle politieke machthebbers, van eender welke kleur of opinie, om deze mensen de nodige ma teriele middelen (een zaal) te bezorgen, ons allen ten bate. Dit zou, een tastbaar bewijs van bezorgdheid zijn voor onze eigen artistieke waarden; temeer en dat is misschien (of niet?) het zwakke punt: Politiek speelt niet in deze vereniging. PIETHEYMANS DE EERSTE GROTE STAP Velen onder ons zullen zich nog nauwelijks hun eerste school dag. het bedeesd overschreiden van de drempel van de «Grote Jongens- of Meisjesschool», in herinnering kunnen brengen. Nochtans was het juist die stap die ons allen zoals dit later zou blijken een totaal andere wending aan ons leven zou geven, die bepalend zou zijn voor onze toekomst. De «Meester» of de «Juffrouw» leerde ons lezen, schrijven en rekenen. Al kan dit misschien als de normaalste zaak bij ons overkomen; daar lagen echter de essentiële beginstappen voor onze integratie in de huidige maatschappij besloten. Daar lag ons beginpunt van alles. Lang zaam ontwikkelden we verder. We gingen over naar het tweede jaar. het derde jaar en zo verder tot de positie die we nu vandaag de dag in onze samenleving hebben ingenomen. De herin neringen aan vriendjes of vrien dinnetjes in een stille melan cholie achter ons latend. Het is heel begrijpelijk dat de ouders, wiens kind deze week die «Grote Stap» heeft gezet, toegewijd en kommervol hun studentje op de voet volgen. Zo hoort het ook trouwens. Het is immers een voldongen feit dat. hoe goed een bepaalde school of onderwijsin richting ook moge wezen, het in grote trekken van de ouders afhangt hoe een kind zich ontwikkelt en wat er tenslotte van terechtkomt. Een kind moet zijn talenten en persoonlijkheid onbelemmerd kunnen ont plooien. Dit kan alleen maar wanneer het kind in zijn omgeving, de huiselijke kring, in iedere fase van zijn ontwikkeling de gewenste prikkel tot leren en beleven ontvangt. Zo maakt het de meeste kans op slagen in de «grote school». Kinderen die zonder ouderliefde opgroeien dreigen in de ontwik keling van hun persoonlijkheid, spijtig genoeg, te falen. Mag ik dan ook. aan alle ouders, bij de aanvang van het school jaar 1977-1978. veel studie succes voor hun kinderen toe wensen. DIANE D'HAESELEER VOOR WANNEER DADEN? Vooraf een opmerking die belangrijk is. Dit artikel is niet tegen een bepaald persoon gericht. Het is een politiek artikel, over 'n probleem dat we als één der belangrijkste be schouwen op dit ogenblik. En het blijkt om verschillende redenen noodzakelijk het zo klaar mogelijk te stellen. Eén daarvan, de met zorg en veel schijnheiligheid door rechts ge voerde en gevoedde kampagne. Tegen de werklozen, in plaats van tegen de werkloosheid. En daarmee weet de lezer meteen waarover we het inderdaad nogmaal willen hebben. Aalsters BSF-sekretaris Martin Hutse- baut moet ergens verborgen antennes hebben. Op hetzelfde moment waarop wij hem in ons vorig artikel aan een besluit van het Federaal Bestuur van de BSP-Aalst herinnerden, om trent het bijeen roepen van een regionale tewerkstellingskon- ferentie. zat Martin over maag delijk papier gebogen, beloofde zijn lezers van «Voor Allen» dieper op de zaak in te gaan. en drukte zijn vertrouwen uit in de socialistische mandatarissen» om de noodzakelijk geachte maatregelen met dynamische door te zetten teneinde de situatie te keren!» Wij willen wel geloven in het vertrouwen van Martin, maar teksten zwart op wit beletten ons te geloven in het dynamisme van sommige van de hoogste en bestgeplaatste socialistische mandatarissen. We staan niet alléén, vermits Ernest Glinne, socialistisch volksvertegen woordiger van Charleroi en oud-minister van Arbeid en Tewerkstelling, helemaal niet blijkt overtuigd te zijn van de ernst en de afdoendheid van de gehele tewerkstellings politiek der regering Tindemans II. voorgedragen door huidige BSP- ministervan Arbeid, Spitaels. Zullen we dat plan Spitaels uitvoerig bespreken? Geen plaatsruimte voor. We stellen vast, dat Glinne patronaat en regering verwijt omtrent de vermindering van de werktijd van 40 tot 3b uur niet verder te willen gaan dan «bestuderen», dat hij konkrete maatregelen eist vóór het einde van dit jaar invoering prépensioen en uit breiding kaders in openbare diensten, om slechts dit te noemen en dat hij met de praktische zekerheid van de stijging der werkloosheid, de ongeloofwaardigheid van het regeringsbudget inzake werk loosheid aanklaagt. De kersverse co-president van de BSP is Spitaels ter hulp ge sprongen. Maar Martin is ver standig genoeg om te weten dat Van Miert in deze principiële polemiek niet zwaar weegt. Er is moeten, en er is kunnen... Wat op ons gewestelijk niveau met de 8.602 volledig werklozen belangrijk is. dat is niet zoals Martin het doet te schermen met de ja dan neen arbeidsgeschikt heid van deze werklozen, en in een bepaalde mate zelfs niet de polemiek Glinne-Van Miert, maar wél. want dit ligt het dichts bij ons. wat er HIER kan ondernomen worden. Daarom vroegen wij b.v. waar die tewerkstellingskonferentie blijft, daarom hebben wij er ons over verwonderd dat we van geen enkel BSP-mandataris een antwoord hebben gekregen op onze brief over het zeer konkreet geval van de firma Du Pare, daarom zijn wij ontsteld over het totaal gebrek aan belangstelling van «Voor Allen», en niet van «Voor Allen» alléén, voor de mogelijke sluiting van Sofilaine teNipove. En vermits we niet geloven dat konkrete maatregelen in ver band met de bestrijding van de werkloosheid hier en elders zullen afgedwongen worden door geloof en vertrouwen in de hemelse of aardse goden alléén, dringen we bij de gewestelijke BSP die in de belangrijkste centra van ons arrondissement de lakens helpt uitdelen met reden aan op konkrete daden. En let wel. wat we hier stellen geldt eveneens voor de kirsten- demokratie. maar om nog konkreter te zijn. honderd duizend nieuwe djobs door de B.S.P. beloofd, hoeveel zijn er dat welgeteld voor het arr. Aalst? RAY DE SMET MILIEUZORG?! In het jaar 1977 waar «milieu- zorg» geen ijdel woord zou mogen zijn is gebleken dat het woordje «zorg» op zichzelf een Jammer vind ik het, hoe oprecht de bedoelingen van Raldes ook zijn, dat dit jeugdig en wat ontstuimig organisme, geen ruggespraak neemt met mensen zoals de notarissen, om samen positief te werken. Want steeds trachten de notarissen het natuurschoon te behouden waar het kan. Maar vergeet toch niet dat de klient baas is en de notaris dikwijls slechts een instrument: als de klienten bij de notaris komen met een reeds ondertekende verkoopbelofte, om er een authentieke vorm aan te geven, kan er geen letter meer aan veranderd worden door de notaris. grazen of dc mensen te pleisteren? Wat verzwijgt Raldes: 1dat het land onverpacht en vrij van gebruik is. 2. dat er zich een steenput op bevindt. 3. dat het omringt is met F Wat verwijt Raldes ons: dat wij de kandidaat kopers zouden misleiden! 1dat het land onttrokken wordt aan dc landbouwers: het perceel is niet verpacht en diende sedert jaren als pleisterplaats voor de verkoper, die vijf kinderen heeft. 2. dat het een drassige weide is: het perceel ligt een halve meter hoger dan het omliggend land en is volledig omringd met een gracht. 3. dat het zou dienen om er een visput te graven zonder toela ting!! Waarom dan niet om een flatgebouw op te richten zonder toelating. 4. dat het paalt aan een perceel waarop zich een onwettig week end huisje bevindt? Welk ver band? 5. dat het overspannen is door een.hoogspanningsleiding! Hoe kan dit de koeien beletten te prachtige wilgen: 42 in aantal. Welke was de bedoeling van de instrumenterende notaris met de betiteling van pleisterplaats naast die van weide. Eerst en vooral de aandacht van de lezers vestigen op het natuurschoon en het behouden van de bomen: sedert jaren spant de V.T.B. zich in voor het behoud van de knotwilgen die gewoonweg door de meeste landbouwers afge zaagd worden. Ten tweede de VRJJWILL1CE OPENBARE VEkKOPING pleisterplaats (weiland) in bebost* omgeving GESCHIKT VOOR LUSTTUIN L| te HEROERSEM op d* Sctiupdrles. GEMEENTE HEROERSEM: Ben perceel weiland, gesel_ voor lusttuin, gelegen te Hei dersem. Schaapdriesgeka-l daslreerd sektie B num 501/A en 506/A. groot 36 palende of gepaald hebbende :j N. aan de beek. O. aan Etien De Deyn-De Bruyne te Aai., Z. aan Frans De Stnct-De Brae kelcir, de kinderen te Herder sen Frans Lamb recht-Van der Borgh te Herdertem en de N.V; Broi werij Van Boy Cie te Wie. en W. aan Gustaaf Dauwe I Machelen. Het perceel is rondom b met prachUge wilgen en zien van een steenput. Het perceel is gemakklijk be-l rik baar. Het is gelegen aan t einde van een dreef NICT VERPACHT. ONMID DELLIJK VRIJ mits betaling van koopsom en onkosten. ENIGE ZITDAG Maandag e Oaoambar ws te 15 uur. m het café De Koorn- L bloem», Nieuwstraat 2 Aalst, bijl de heer Gaston Van der ElsL gelegenheid geven aan de klei mens die zich geen appartem aan de kust kan veroorlo*| toch een rustige plaats te v waar zijn kinderen kunnl ravotten. (Daags na de publill tie van het artikel van Raldes de Voorpost van 4 augustf- begaf ik me ter plaatse en vof ik er de gelukkige koper i echtgenote en zijn drie ontspa nen kinderen. Filip 10 ja Alain 9 jaar en pascale 7 jaa 1.1 Inmiddels had de naburi landbouwer het junihooi gra mogen afmaaien. Waar is I onrecht??? Wie wordt er misleid??? nb. Het perceel 36 aren groot toegewezen voor 315.000F. I zelfde maand werden perceli als «weide» betiteld, die verpai waren en in de groene zo gelegen, aan de Affligemdre voor meer dan het dubbel v Canas deze prijs toegewezen. W houden de beweringen Raldesdan in? NOTARIS DE GHi Bieke Bieke Bieke Honig Honig Pop DCanas Canas Canas Cacac Cacac Band Niet te ontgane mutaties Wegens de vakantieperiode zo voor bestuur als personeel, de laattijdig van de hogere overheid ontvangen instrukties en vele imponderabilia kreeg de vergadering van het onderwij zend personeel van de gemeentelijke scholen pas verleden vrijdag op de valreep, haar beslag. Van fusies waar bij vorige besprekingen nogal werd over gediskusieerd werd bijna met geen woord gerept, waarschijn lijk wegens de onzekerheid nopens het aantal leerlingen op 1 oktober 1977. zeer rekbaar begrip is geworden. Herhaalde malen is er door verscheidene personen bij het stadsbestuur van Aalst aange drongen om het onderhoud der grachten en sloten te verzekeren, gelegen in de Rozendreef (ach terzijde instituut «Levens vreugde». Blijkbaar bekommert het stadsbestuur zich niet om de afgelegen gebieden want deze grachten zijn sedert verschei dene jaren niet meer onder houden. Ziet men het belang van deze grachten niet in? Op sommige plaatsen kan men nog moeilijk spreken van een gracht doordat deze tot aan de boorden gevuld zijn met een zwarte stinkende modder. Hier door spoelt het water over de verharde weg waar plassen en greppels gevormd worden, wat het wegdek beschadigt. Erger is het feit dat door de onvoldoende diepte der grachten de afwa tering van de landbouwgronden onmogelijk wordt, wat ver zuring van de gronden teweeg brengt. Het ongedierte woekert eveneens in de vuile grachten en berokkenden dan ook nog schade aan de landbouwgewas sen. Voeg daarbij dat deze vuile plaatsen nog dc sluikstorters aantrekken en dan bekomt men een beeld van de toestand in dit nochtans prachtig en drukbe- wandcld natuurgebied. Reeds verscheidene maanden werd het stadsbestuur op de hoogte gesteld. de werkopzichters kwamen zich reeds ter plaatse van de toestand vergewissen doch zonder gevolg. Blijkbaar is er geen personeel voorhanden, of beschikt men niet over de nodige fondsen? Het is echter spijtig dat een mooie wandelweg ontsierd wordt door stinkende vervuilde sloten en achtergelaten afval. Met een beetje goede wil kan men ervoor zorgen dat deze buitengebieden de nodige aan dacht krijgen. Is er nog goede wil? JULIAAN VINCK Na advies van de kommissie van Onderwijs en het monnik- kenwerk van Kuituurattaché Van der Gheylen wil de Raad alle vastbenoemde leerkrach ten in dienst houden, eventueel na mutatie naar een andere school te Aalst en dit gaat nu tot Baardegem, Gijzegem, Hof- stade Rekening zal daarbij worden gehouden met woon plaats, sociale toestand en le vensomstandigheden van de personeelsleden. Wat hierbij, op straffe van niet-betoelaging, echter niet kan worden ontgaan is de wet waarbij een er op het oog zeer logisch en vanzelf sprekend uitziende klausule kan leiden naar zeer eigenaar dige toestanden die voor de leefbaarheid van het Gemeen telijk Onderwijs andermaal een zware aderlating kan worden. Inderdaad, het vastbenoemd personeelslid met de grootste dienstanciënniteit moet bij mu tatie worden overgeplaatst naar een school waar geen be dreigde klas is, dus naar een vasi ambt. Binnen het kader van Groot-Aalst zou ik dit kun nen illustreren met volgend feit. In een school met voldoende aantal leerlingen zal een vast benoemde leerkrachthet ver bouwen van de ouders genie tend, wegens geringere dienst anciënniteit moeten de plaats ruimen voor een personeelslid met grotere anciënniteit ko mende uit een andere school en dus in zijn nieuwe betrek king totaal onbekend en zonder invloed op de bevolking. Derge lijk gebakkelei met het perso neel dat, ik wil het herhalen, niet te omzeilen is wordt niet altijd door de ouders «geno men» en kan op 't leerlingen aantal en op het zo noodzake lijk kontakt ouders-schooi een zeer funeste invloed uitoefe nen. In vele scholen zal op 1 sep tember met gedeeltelijk ander personeel worden gestart met erbij ingebouwd het risiko nogmaals op 1 oktober daar aan wiiziainaen te zien bren gen. In de school van de Vrijheids straat waar de bedoeling voor zat een direkteur zonder klas te hebben kan dit, voorlopig al thans, niet doorgaan daar de om het aantal leerlingen (300) te behalen noodzakelijke fusie met de kleuterscholen uit de Oude Gentbaan en Kerrebroek niet kan doorgaan, enerzijds omdat de wettelijke regeling (nog) niet dezelfde is voor het kleuter- als voor het lager on derwijs en anderzijds omdat er het probleem rijst van de be- stuursvergoedingen van de schoolhoofden dezer kleuter scholen In Hofstade, waar de plaats van direkteur vakant is na het ontslag van de heer Van Neck, wordt Antoine Paridaens van Moorsel als schoolhoofd aangesteld. Te Moorsel zal men dan waarschijnlijk begin nen met van de vijf vroegere leerkrachten nog twee dezelfde en de andere komen dan wel van elders. In Nieuwerkerken wordt het een dubbeltje op zijn kant: wordt het nodige aantal (30) niet bereikt dan zijn er geen twee klassen meer en wordt de hele school opgedoekt met o.a. als gevolg dat het schoolhoofd van Nieuwerkerken kan gemu teerd worden naar een andere school waar een dergelijke plaats vrijkomt. Zo het stadsbestuur besluiten wil tot fusionering moet deze beslissing genomen worden vóór 30 september, dit in ver band met eventuele afschaffing van een school, het stichten van een nieuwe entiteit met daarbij het oprichten van wijk- scholen. Verder werden enkele prakti sche zaken besproken. Zo |r de tit het voortaan nodig om scl hoofd te worden van tien ji dienstanciënniteit (in een andere dienst) te hebben zes jaar ambtsanciënniteit het onderwijs uiteraard). Wat betreft het onderwijs Pe Aal; godsdienst of zedenleer blijft!van B september de vroegere regF drie ling van kracht doch vanaf 1 ot dc tar tober, nadat dus het definities van aantal leerlingen is gekend rfore v; de keuze door de ouders g(meen c maakt tussen katholieke, prPcr Z testantse of Israëlische godfcns aa dienst ofwel zedenleer kom#"Leir< speciale leermeesters vofen. he deze vakken die zullen gafourg-.: van school tot school, waatienhoi schijnlijk twee tot drie. Godfns de dienstleraars worden door kerkelijke overheid aange* en door het stadsbestuur woon erkend; leraars ze< leer worden door het stadsl tuur aangesteld. Ook voor lichamelijke opvoeding koi speciale leermeesters ri van één per 320 leerlim Voor de scholen waar het dige materiaal niet aanwezigi de Fr werden reeds prijsoffertes «Men gediend en kunnen de leverifa"bou gen nog voor de eerste tril ter worden voorzien. Ook het vervoer der leeriini met bussen werd onder loupe genomen. In afwacht dat de Nationale Maatschi den hierbij prioritair is en geheel zou kunnen verzon is het de firma Schellinck Aalst die de dienst blijft vei gen terwijl in de Falluintjes Decker-Van Riet zal operei Te Baardegem, waar nog g< bus was, kornt er voorlopig ook geen. L. Ie boi irburcl Dc aam Kamil :n Mei :rt Dc Dcm :ndcP Fee De maand september wordt een drukke maand. Op schoo vlak alleszins maar ook op het muzikale front worden hei wat belangrijke gebeurtenissen in stelling gebracht. Er is het Festival van Vlaanderen, daar schrijft meneer Groeve over, en daarnaast een niet onbelangrijk aantal dir gen voorde jeuad. 4 september: Jan De Wilde in 't Apostelken (inkom gra tis); 9 september; Derrol Adams in De Steeg (gratis inkom); 16 september: hoogdag van de folk; Martin Carthy en Dave Swarbrick in de St.- Annazaal te Aalst. 24 september: Kevin Coyne in Dido. De voorverkoo start nu zaterdag. Er is eei overdonderende vraag naa kaarten zodat u best nu a best een plaatsje (onder d< popzon) bestelt. In oktobe en later, komen DRS. P Rum, Elly en Rikkert Zui' derveld, e.a. twing

De Voorpost | 1977 | | pagina 2